Upprop: Starta Vargjakten Nu!

I ett pressmeddelande från Naturvårdsverket meddelas att situationen har ljusnat för vargstammen. Nu står det klart att de nationella etappmål som riksdagen satt upp har nåtts.
Vintern 2008 dokumenterades 20 föryngringar och det har nåtts. Det här innebär att det finns minst 200 men troligast omkring 250 vargar i landet. Samtidigt har attackerna på nötkreatur, får och hundar ökat. Därför är det dags att införa jakt på vargen annars kommer nästa år bli en katastrof för landsbygden i Sverige. Skriv under uppropet och gör din röst hörd!

Initiativtagare: Tony

 

 

Undertecknas

Fyll i formuläret nedan och klicka på "Skriv på uppropet!" för att underteckna ovanstående upprop. Namn och ort är obligatoriska uppgifter.

Du får gärna uppge din e-postadress och eventuell hemsida. Din e-postadress visas inte för andra besökare, men du kan komma att få nyhetsbrev av uppropets initiativtagare. Om du har en gravatar så syns den vid din underskrift.

 

Namn (och titel):Ort:
E-postadress:Hemsida:

 

<
1.Peter Appelberg
Jönköping
2.Karin Hamrén-Peterson
Borås
3.Magnus Sewerin
Mora/Stockholm
4.Tomas
Nora
5.Göran Fastèn
Insjön
6.Marie Grundström
Säter
7.Louize Antonsen
Hagfors
8.Tommy
Lilla edet
9.Lennart Björklund
Holmsund
10.PER-OLOF AUGUSTSSON
GUNNARSKOG
11.Christina Nilsson
Karlstad
12.Alf Karlsson
Vänersborg
13.Ann-Christin Pettersson
Nora
14.Lars-Olov Guttke
Mellerud
15.Marianne Björklund
Mora
16.Anders Bihlar
Färnäs
17.jan erik andersson
krylbo
18.Michael Lindskog
Ulricehamn
19.Kim
Helsingborg
20.Håkan Nyberg
FÄRILA
21.Olle B. Häggkvist
Orrviken
22.katarina mähler
umeå
23.Mattias Jansson
Nora
24.Jens Guttke
Treskog
25.Jan
Sala
26.Victoria Holmgren
Obbola
27.Bengt Råstock
Kopparberg
28.Kjell Dahlin
Storå
29.göran björkkvist
orsa
30.Ann-Sofie Björklund
Holmsund
31.Robert
Gävleborgslän
32.blixten och asterix
borgstena
33.inge johansson
gullspång
34.Karl Skoglund
Falkenberg
35.Linda Hedlund
Finnerödja
36.Hans Åberg
ENVIKEN
37.Mårten Strömberg
Gävle
38.Erik Lindholm
Karlstad
39.Jonas A
Ljusdal
40.Erik Dahl
Lycksele
41.Gunilla Nilsson
Torsby
42.Harry Fredriksson
Leksand
43.Irene Bergström
Holmsund
44.rickard andersson
dalanas län
45.Gunnar
Falun
46.Sylwia Aronsson
Treskog
47.Claes Brobeck
Uddevalla
48.Brittmarie Jonsson
Sörfors
49.Leif Sonesson
Ystad
50.jerker dalström
Sundborn
51.Kim
örebro
52.Anders Holmgren
Umeå
53.Per-Olof Hedlund
Holmsund
54.Jimmy Magnusson
Vargön
55.Lars
Borås
56.Lars Eriksson
Orsa
57.Håkan Johansson
Deje
58.Pär Johansson
Alfta
59.Anders Lundberg
Avesta
60.christer myrberg
knivsta
61.Johan B
Uddevalla
62.Guggen
Charlottenberg
63.leif bergström
holmsund
64.Gerd Dahlgren
Skellefteå
65.Anders
Torsby
66.Emil Thorsander
Arvika
67.Olle
Morgårdshammar
68.Arne Gerhardsson
Örebro
69.Lars Norström
hedemora
70.Mikael Hermansson
Älgarås
71.Christer Dahlin
HEDEMORA
72.Rolf Löfvenholm
Torsby
73.Margareta
Mora
74.Kristin Nyberg
Eriksbyn
75.Hans Dahlgren
Skellefteå
76.Lennart Norlin
Långsele
77.Mats jonsson
Orsa
78.Carl-Otto Dahlen
HÅCKSVIK
79.Gunnar Widegren
Surahammar
80.Veronica Göransson
Filipstad
81.Hans Nordh
Bollnäs
82.MIKAEL JONSSON
LJUSDAL
83.bo ensson
håvilsrudsätra
84.Linda
Hagfors
85.Tomas Österberg
Åmotfors
86.per magnusson
Bortan
87.Tommy Strandberg
Arvika
88.Rolf Sundbom
Skelleftehamn
89.Sören Lundgren
Skellefteå
90.Marie Louise Rung
Hova
91.Dick Wilkman
Garphyttan
92.pär cromberger
Falun
93.jimbo!
borås
94.Carl-Gustav Wadström
Falun
95.Marita
Orsa
96.Ulla-Stina Hillin
Gävle
97.Erkki Ylinen
Åmots Bruk
98.Eva Ohlsson
Strömstad
99.Anders
Sälen
100.Susanna Mattsson
Lane-Ryr
101.Ulf Grabbe
Umeå
102.Mikael Andersson
Göteborg
103.Sten-Åke Larsson
HAGFORS
104.göran norden
Hedesunda
105.Michael Vuorio
Äppelbo
106.Ulf Halvardsson
V:Ämtervik
107.Lennart Lövgren
Torsby, Lekvattnet.
108.Agneta Johansson
Molkom
109.Calle Seleborg
Likenäs
110.John ranberg
Arvika
111.Hillevi Gustafsson
Holmsund
112.Bengt Westberg
Gideå
113.David
Hasslö
114.Arne Jansson
Hagfors
115.Andreas Eriksson
sunne
116.Lasse Holm
Gävle
117.Rolf Karlsson
Falun
118.Torleif Jakobsen
hassela
119.Annette
Edsbyn
120.michael lidh
hagfors
121.leif karlsson
älvdalen
122.Sofia
Ekshärad
123.linus sandqvist
karlskoga
124.Arne Torsgården
Rättvik
125.Nils Joten
Solør (Norge)
126.Mattias Syvertsson
Ransäter
127.Jan Reimer
Vänersborg
128.Ralf Ivarsson
Edsbyn
129.Lennart Johansson
Gräsmark
130.Fredrik Eriksson
Ekshärad
131.Olle Andersson
Mora
132.Tony Collin
Ljusdal
133.Hans Hägglund
Bollnäs
134.Mats Larsson
Malungsfors
135.Tommy Hedman
AVESTA
136.Lennart lundqvist
Torsåker
137.Peder Linder
Torsby
138.Daniel Gustavsson
Hagfors
139.Karolina Nilsson
Gunnarskog
140.Helena Andersson
Gideå
141.Rose Rung
Hova
142.Tony
Borås
143.Thobias Pettersson
Äspered
144.Andreas
Vänersborg
145.Mattias Holmberg
Torsby
146.stanley carlsson
vålberg
147.johnny tuomola
nora
148.Fredrik Stenberg
Borlänge
149.Kjell Olsson
Östhammar
150.Stig
Halmstad
151.jan zakrisson
mora
152.Olof Johansson
färila
153.tobias ahlborg
vålberg
154.Pär Hildingsson
Rengsjö
155.Per-Artur Persholt
Sala
156.Torbjörn
Älvdalen
157.Tony Lissel
Orsa
158.Ulf Reinius
Svärdsjö
159.Linda Bruneryd
Sundsvall
160.Mikael Moilanen
Västerås
161.claes åsberg
ljusdal
162.Rikard Lindh
Umeå
163.Thomas Moström
Holmsund
164.Kerstin Larsson
Sala
165.Germund Freimuth
Gävle
166.Stig Hansson
Uddevalla
167.Frans Jaska
Kolsva
168.Åge Andersson
Alunda
169.David Sundqvist
Rottneros
170.Marcus Heilborn
Laxsjö
171.sondre funkquist
norrköping
172.Stig Gustafsson
Torsby
173.pontus almgren
marstrand
174.Hans Arnkvist
Gräsmark
175.Torbjörn Hjelm
Umeå
176.Anders Hellberg
Karlskoga
177.Helena Hården
Älvdalen
178.Björn Berg
Umeå
179.Anders Ericksson
Silvergruvan
180.Patrik Lodin
Järvsö
181.Magnus Skoglund
Söderfors
182.Roine Söderström
Nusnäs
183.Christopher Janson
charlottenberg
184.AnitaAndersson
Avesta
185.Kim Funck
Linköping
186.Mikael Eriksson
Hällefors
187.Birgitta Wahlberg
Uddevalla
188.Markus Eriksson
Linghem
189.Hans Lindberg
Torsby
190.Sten-Åke Magnussson
Molkom
191.james eriksson
björbo
192.Arvid Åhslund
Munkfors
193.Lars-Åke Sandelin
Bortan
194.Kent Englund
Sätrabrunn
195.Lennart Hermansson
Uddevalla
196.Lars Adolfsson
Eskilstuna
197.Daniel
Älvdalen
198.Sören Lundin
Falun
199.Emil Hildingsson
Rengsjö
200.Ove Magnusson
EDSBYN
201.Tommy Fredriksson
Molkom
202.Rosel Tjäder
Rengsjö
203.Jan Olsson
Idre
204.U-B Andersson
Fors
205.Tony Christensen
Borås
206.Ivan Persson
Karlstad
207.Kurt Bergström
Umeä
208.Leif Persson
KARLSTAD
209.Fredrik Borg
Glava
210.Ronny Lundgren
Skellefteå
211.Saraya
Hova
212.felicia nilsson
tibro
213.Pierre
Sandhem
214.Johan Brun
Uppsala
215.Aji Franzén
Vikbolandet
216.Håkan Wirsén
Mjölby
217.Andreas.E
Svärdsjö
218.PG Holmquist
Sundborn
219.mattias hedin
svärdsjö/falun
220.Johan Herslow
Helsingborg
221.morgan
Kode
222.conny jungsand
sveg
223.Jonas Kriatröm
Sörbygden
224.Anders Hagberg
Karlskoga
225.Ola Lundh
Gävle
226.per andersson
Orsa
227.Janne Johansson
Kulltorp
228.Lars Söder
Sala
229.Peter Örjeheim
Sollefteå
230.Stefan Andersson
Strömsund
231.Ingrid och Stig Andersson
Väse
232.Leif Borg
Åmål
233.Ingemar Johansson
Österfärnebo
234.Linda Bergkvist
Mora
235.Staffan Jävermo
Nol
236.Bo Lindberg
Torsby
237.Leif Karlsson
Växjö
238.Per Persson
Torsby
239.Benny Bergh
Stenungsund
240.Berndt
karlsborg
241.Gunnar Ryden
Sunne
242.Kjell
Edsbyn
243.Gullmar Nilsson
Torsby
244.Tommy Nilsson
Ö,Ämtervik
245.Berndt Jacobsson
Hjärtum
246.Tommy
Mora
247.Thomas Borssén
Ljungskile
248.Robin kristiansen
Dala-järna
249.Pelle
Göteborg
250.Jakop
DALA-JÄRNA
251.Hans Åström
Fors
252.Sven-Erik Hed
Älvdalen
253.lena De Wall
ångermanland
254.Tony Sparf
Bälinge
255.Dick jansson
Söderfors
256.Lars Cederborg
SURAHAMMAR
257.Olof Melin
Grycksbo
258.Roger Olsson
Degerfors
259.kim löfgren
Ramsele
260.kristoffer josefsson
marstrand
261.Anette Johansson
Lycksele
262.Tommy Sander
Kristinehamn
263.Bengt Nyberg
Degerfors
264.Monica Enbom
Värmdö
265.Lennart Lindberg
Molkom
266.margareta nygren-persson
gunnarskog
267.Lars Roland Nordwall
Mora
268.Jan Nyman
Charlottenberg
269.KG Westerberg
Trollhättan
270.Roland Carlsson
Vänersborg
271.Johan Eriksson
venjan
272.Johnny Rehn
Sk-byn
273.Mats
Hagfors
274.Evelina
mora
275.Robert Sandström
Hällefors
276.Ingemar T
Uddevalla
277.Jonas Sjödén
Furudal
278.Lasse Svensson
Gunnarskog
279.Karl Gustaf Andersson
Torpshammar
280.Persson
Ekshärad
281.B.SMIDS
VÅMHUS
282.Roberth Lias
Järbo
283.lennart hamperud
orsa
284.Stefan Forsberg
Sörberge
285.J-O Forsberg
Charlottenberg
286.Joachim Lönn
Åtvidaberg
287.Reidar Nylander
Grängesberg
288.Tomas Skinnar
Tällberg
289.Dick Henner
Brunskog
290.j kiuru
kopparberg
291.Sten-Åke Blomqvist
Karlstad
292.Anders Olsson
Orsa
293.Lennart
Lidköping
294.Lars Lundkvist
Vansbro
295.Emmy
sandhult
296.Lars-Ove Carlsson
Bredsjö
297.Nina Krumlinde
Enviken
298.Eveline Eriksson
Eskilstuna
299.Britt-Marie Eriksson
Torsåker
300.Anders Samuelsson
Stjärnorp
301.Göran Lovén
Orsa
302.kalle Envall
Enviken
303.Anders Heijel
Uddevalla
304.Katarina Vidfelt
Sunne
305.Håkan Johansson
Sala
306.Jonas Lilja
Charlottenberg
307.Mia Andersson
Molkom
308.Torbjörn
Älvdalen
309.sixten
sverige
310.Therese Rask
Gagnef
311.henrik wappsell
morgongåva
312.Erika
Gräsmark
313.Bengt Svensson
Trollhättan
314.Jörgen Skoog
Lysvik
315.Therese Fagrell
Hagfors
316.Lars
Färila
317.jeanett öman
arvika
318.Sverre Flønes
Selbu/Norge
319.Christer Spetzig
Uddeholm
320.jonas granholm
gräsmark
321.Robert Nilsson
Uddevalla
322.Michael Kjellstrand
Sunne
323.Bo Abrahamsson
Tvärred
324.Tommy Holmsten
Kil
325.Johan
Järvsö
326.Erik Lindberg
Torsby
327.Johan Bengtsson
Uddevalla
328.Anders Guttke
arvika
329.ERIK ÅKESSON
ljusdal
330.Conny Henriksson
Uddevalla
331.Leif Magnusson
Unnaryd Halland
332.peter guttke
Åmotfors (fjäll)
333.carina jansson
hova
334.roger nilsson
umeå
335.Lars Rung
Hova
336.Anna Rung
Töreboda
337.Helen Magnusson
Målsryd
338.Alexander
Åmål
339.Johan Karlsson
Vänersborg
340.per-olof svenningsson
gråbo
341.Daniel
Mölnlycke
342.mikael gustafsson
kolbäck
343.peter hedlund
grums
344.Peter
Falun
345.Magnus Karlsson
Väckelsång
346.Rune Werf
Älvdalen
347.Tomas Jonsson
Delsbo
348.Sven Carlsson
Örby
349.Hans Palmér
Karlskoga
350.Tommy Lindholm
Hagfors
351.johan appelgren
askersund
352.Tommy Gunnarsson
Sala
353.Björn
Östersund
354.Magnus Pålsson
Sollefteå
355.Håkan Gulliksen
Kolmården
356.Marianne Karlsson
Falun
357.Stig
Falun
358.Victor Jensen
Tjörn
359.Rolf Johansson
Säter
360.ulf andersson
öje
361.Hannu Rönkä
Grängesberg
362.Sune Falk
Våmhus
363.Stefan Snygg
Klippan
364.Lars-Göran Einarsson
Örebro/Östmark
365.Göran Nerpin
långshyttan
366.Wilhelm Lindberg
Norrköping
367.Raoul Nilsson
Fredriksberg
368.Christer Filipsson
Norberg
369.Robert Mohlin
Laxå
370.Gunnar lund
Insjön
371.pre
Borås
372.Thomas
Uddevalla
373.Anders Näslund
Färila
374.Tom Ståhlberg
Färila
375.Pär Ledel
Ugglarp
376.Ove Hols
Falun
377.johan fogelberg
norberg
378.Christoffer Cederberg
borlänge
379.Rolf Arvidsson
Falun
380.Åke Jonsson
Råsjö, Järvsö
381.Lars-Erik Stoltz
Sala
382.Arto Nieminen
Karlskoga
383.Anders Högosta
Falun
384.Bengt Martis
Våmhus
385.Bernt
Falun
386.mats malmberg
nässjö
387.Hans Leijonhufvud
Sala
388.Gun Högberg
Kristinehamn
389.per edh
jättendal
390.Olle Landin
Gävle
391.Ronny Westin
Bjästa
392.Lasse Joels
Borlänge
393.örjan strömberg
Hedesunda
394.Kjell
örkelljunga
395.Kattis
Skällinge
396.Åsa Jonsson
Långserud
397.Knut Birgitta Johansson
Årjäng
398.Leif Svensson
Hudiksvall
399.Ari Forsmark
Umeå
400.Erik Liljekvist
Holsljunga
401.Fredrik Perols
Nyhammar
402.Daniel
Gävleborgslän
403.jan gärdskog
borlänge
404.Jörgensen Kurt
Sävsjö
405.Alvar
Falun
406.juha
grängesberg
407.roland halvarsson
torsby
408.Andreas Johansson
Möklinta
409.Rickard Risarv
Färila
410.kent Liljekvist
Holsljunga
411.Lena Sundberg
Holmsund
412.Martin Alden
Luleå
413.Trond Johannessen
Strömstad
414.Pierre Nyqvist
Färila
415.Peter Vilen
Haninge
416.Benny Welin
Oxelösund
417.Tommy Lindmark
Övik
418.Åke Olsson
Butorp
419.Tobbe
Älvkarleby
420.Anders
Hagfors
421.Magnus Olsson
Deje
422.Magnus Hasslevall
karlstad
423.johnny
Borås
424.Jörgen Piontek
Bålsta
425.Lars Oskarsson
Molkom
426.Sten-Erik Abrahamsson
Skutskär
427.Benny L
Bortan
428.Max Ljung hundägare
gränna
429.Jonas Ahlström
Luntängen
430.Örjan Larsson
Hedesunda
431.mats
karlskoga
432.Anders Gustavsson
Habo
433.Lars Olsson
Sollefteå
434.Hans-Erik Gustavsson
olsjön
435.Lennart Gullberg
Lindome
436.Anders
Gunnarskog
437.Emma
Grums
438.Morgan Eriksson
Slottsbron
439.Martin
Fjärås
440.peter andersson
edsbyn
441.Hilde BAKKEN
HAMAR
442.Lena Riheim
Sunne
443.Orvar Grindefors
Lit
444.robert
älvsbyn
445.Raymond
Brunskog
446.Magnus Larsson
Lima
447.Andreas V
oxelösund
448.Lennart Lantz
Bergvik
449.patrik bodegrim
säter
450.Rickard Karlsson
Guldsmedshyttan
451.dan andersson
smedjebacken
452.Jens hedlund
Mora
453.Roland Ohlsson
Oviken
454.Anders Jonsson
Orsa
455.Lennart Lidelius
Stockholm
456.per-erik götesson
edsbyn
457.Sensy Gregebo
Sunne
458.Hans
Trönö
459.André
Haninge
460.Fredrik
DJ
461.Larsson
Nacka
462.Per Gunnarsson
Krylbo
463.Nils Essen
Uppsala
464.Bengt Jönsson
Trelleborg
465.Johnny Wallberg
Los
466.Anders Henriksson
Furudal
467.Håkan Semb
Ånge
468.Magnus
Älvdalen
469.Fredrik
Söderfors
470.Putte Karlsson
Brastad
471.stian Björnerud
norge
472.Johan Björn
Torsby
473.Jan-Olof Thunberg
Nävekvarn
474.Magnus
ED
475.Lars O
Färila
476.Mats Henriksson
Vallentuna
477.ingvar westlund
Vrenninge
478.mathias Ericsson
grythyttan
479.johan persson
mora
480.Emil
Slottsbron
481.Henrik Dedorsson
Rømskog
482.Peter
Härjedalen
483.Ulf Andersson
Uddevalla
484.Mats Olsson
Säffle
485.jan-erik hårdèn
älvdalen
486.Jonte
Älvdalen
487.Göran Ollas
Rättvik
488.Ronnie
Avesta
489.Kenenth Christoffersson
Töcksfors Värmland
490.Lars-Rune Andersson
Linghed
491.Elin
Edsbyn
492.Per Strandberg
Vålberg
493.Pär Dahlberg
Nyhammar
494.Lars-Åke Söderström
Sala
495.Arne Wallsten
Stöde
496.Mikael Samuelsson
Henån
497.Sven-Olof Lundgren
Göteborg
498.Tobias Lindskog
nossebro
499.Niclas Andersson
Likenäs
500.Ronny Ekholm
Krylbo
501.josef karlsson
Bredaryd
502.Jan-Erik Eriksson
Malung
503.Bo Gunnarsson
Sunne
504.Thomas
MOLKOM
505.Niclas Berg
Olsäter
506.lrik Nilson
Växjö
507.Göran Johansson
Butorp
508.Mats Jonsson
Värmdö
509.Jonas Owén
Gävle
510.Joakim Larsson
Norrköping
511.Ingvar Andersson
Kungsängen
512.Kim Persson
Brunskog
513.Nils-Olof Eriksson
Karlskoga
514.kalle bredenberg
nyhammar
515.Kjell Hallgren
Ludvika
516.Kenneth Jonsson
Nordmaling
517.Jonte
Sala
518.Gunnar Johansson
järlåsa
519.Mattias Larsson
Vedevåg
520.Jan Milld
Rättvik
521.Lars Karlsson
Övergården
522.Åke Siikavaara
Östhammar
523.Mikael Ivarsson
Rengsjö
524.Willy Jakobsson
Sunnansjö
525.Anna Nordén
Dala-Floda
526.arne törnqvist
örebro
527.Mattias Eriksson
Krokom
528.Leif Sandberg
Ekshärad
529.Bengt Jophansson
Norrtälje
530.Inge Brorsson
Furudal
531.Tony Olsson
Torsby
532.Gunnel Söderberg
Sollerön
533.Sven-Åke Fredriksson
Björbo
534.Tobias Lindgren
Torsby
535.Helena Siösteen
Umeå
536.Roland Frid
Färnäs
537.Nils-Gunnar
Stockholm
538.pärra b
Ljungdalen
539.jimmy wikstöm
torsby
540.Per-Johan Nordsröm
Ljusdal
541.Gunnar Ångman
Vingåker
542.Steve Carlberg
Born Rättvik
543.Unne Larsson
Ekshärad
544.Rickard Olsson
uddevalla
545.Timmy Karlsson
Vänersnäs
546.Göran Olsson
Sibbhult
547.Björn Nilsson
Årjäng
548.Magnus Lamberthson
Grythyttan
549.Kent Arlestrand
Gräsmark
550.Markus Larsson
Gräsmark
551.Ulf Kronander
Morshyttan
552.stefan skarp
kungshanm- väjern
553.Lars Karlsson
Orsa
554.Thomas Engström
GRÄSMARK
555.Jörgen Pajunen
Bälinge
556.Martin Ivarsson
Vetlanda
557.Bengt -Åke Thoren
BY
558.martin stjernborg
orsa
559.Åke Andersson
Orsa
560.Leif
Uddevalla
561.Mats
Karlskoga
562.Johnny Lundin
Fors
563.Ulf
Östersund
564.Torbjörn Nilsson
Avesta
565.jesper Nyström
Brunflo
566.Big Pete
Wedevåg
567.Bernt Granlöf
Krokvåg
568.Staffan
Linköping
569.Per-Ove Bergman
Gnarp
570.Jesper Karlsson
söderköping
571.robert
vansbro
572.Thomas Bylund
Norrbo
573.marvid sundberg
söderbärke
574.ingemar
pajala
575.Börje Blad
FAGERSTA
576.Ingmarie Häll
Dalfors
577.Per Andersson
Norberg
578.Anders Lindberg
Östersund
579.johnny renman
mora
580.Ann-Sofie Hurtig
Söderhamn
581.Leif Blomqvist
Avesta
582.mikael hammarsten
uppsala
583.Conny Wikström
Torsby
584.Jens Gustafsson
Solna
585.Katrin Karlsson
Grängesberg
586.Henrik Ynger
Karlstad
587.Stefan Emanuelsson
Vänersborg
588.Ulf Moe
Strömsund
589.Ulrika Hanson
Sala
590.Joakim Eriksson
Fagersta
591.Ingemar Eriksson
Kålmården
592.G-B Hjalmarsson
Klässbol
593.Bo Lindblad
Orsa
594.lars-erik.hedqvist
BERGVIK
595.Jonas Andersson
Borlänge
596.Anne
Grängesberg
597.Andres Berkestedt
Erikslund
598.Ulrik Abelson
Åtvidaberg
599.Lennart
pajala
600.Peter Haskler
Norrköping
601.Roger johansson
Torsby
602.Lars Dalmas
Dalarna
603.Tommie Widegren
Sala
604.Caroline Hagstöm
Norrköping
605.Erik Asplund
Karlstad
606.lars-anders
torsby
607.Torbjörn Ohlzon
Töreboda
608.Gert Bergström
Brunskog
609.Bernt Hult
By Kyrkby
610.olof svensson
motala
611.Anders Friborg
Åsenhöga
612.Anders Sundlöf
Mora
613.Alf Örnborg
Hökerum
614.ANDREAS GUSTAFSSON
SMEDJEBACKEN
615.Malli Stoltz
norrköping
616.Arne Ört
Hjärtum
617.Kurt Hansson
Gustavsberg
618.Sven-Inge Carlsson
Arvika
619.Anders Karlsson
Gnosjö
620.Per-Olof Carlsson
Mölndal
621.Per Persson
Rengsjö
622.Ulf Varg
Skogen
623.Leif Henriksson
Sunnemo
624.Sven-Inge Runqvist
Hällefors
625.conny johansson
Ramnäs
626.Stefan Åkesson
Sundsvall
627.Anders Sparr
Mora
628.Kent Allansson
Påryd
629.Hasse Anderson
DEJE
630.Henrik Runqvist
Hällefors
631.Krister
Piteå(Gråträsk)
632.Bo Hedlund
Hagfors
633.Bosse Dufström
Arjeplog
634.Peter nyberg
Bjuråker
635.Leif Henriksson
Färnäs
636.Mikael Elvstrand
Gärds Köpinge
637.Mårten Suorra
Östersund
638.Henrik Larsson
Hagfors
639.Lasse Hedblom
Hägersten
640.Torsten Ericsson
Fellingsbro
641.Bert Andersson
Töllsjö
642.Samuel Östlund
Äppelbo
643.Mikael Karlsson
Mölnbacka
644.Henrik
säffle
645.Conny Östblom
Korsån
646.mattias olsson
sk-mark
647.L-Å Hanser
Mora
648.Ragnar Eriksson
Umeå
649.Thomas Gustavsson
hagforso
650.Pia Hermelin
Björkvik
651.Karoline Gräsman
Östhammar
652.Peter Hermansson
Nyhammar
653.Björn Sinders
Orsa
654.mikael andersson
grythyttan
655.Eric Råbom
Bergsjö
656.Peter Olsson
Gräsmark
657.Claes Egervall
Sandviken
658.Bosse Broström
Gräsmark
659.Matti Ohlsén
Hede
660.Kent Andersson
Hällefors
661.Jane Hagtröm
Borlänge
662.Tobbe Lektell
Furudal
663.Marit Byström
Orsa
664.Tony Sundberg
ORSA
665.Gert-Thoresson
Bollnäs
666.Fredrik
Sandviken
667.Mattias Larsson
GRÄSMARK
668.Jonny Jonasson
Särna
669.Roger Häreskog
Stigen
670.Ingvar Bosell
Söderbärke
671.Henrik
Mellerud
672.Fredrik Glänfält
Kil
673.Pelle Olsson
Njutånger
674.Robin Andersson
Umeå
675.Kristoffer Bergqvist
Hökerum
676.Rolf Olsson
Vallsta
677.Roger Karlsson
Ed
678.Stefan Wiklund
Järvsö
679.Niclas Cederberg
Bjursås
680.Thomas Hjerpe
Brunskog
681.Håkan
uppsala
682.Evelina H
Västerås
683.jonas Gustafsson
mölnlycke
684.Leif Hoffner
Karlskoga
685.Nicke
Halmstad
686.Lennart Westin
Bredsjö/Havsjön
687.Viktor Hård
Göteborg
688.Fredrik Sjögren
Vara
689.Mikael Wahlgren
Kristinehamn
690.Michael Hjalmarsson
Svannikeboda
691.Fredrik Flygelholm
Hällefors
692.Anna-Karin Andersson
Mora
693.Daniel Benér
Göteborg
694.Thomas Persson
Sollefteå
695.Karin Karlsson
Vänersborg
696.Ken Palfelt
Sala
697.Håkan johansson
Laxå
698.Torgny Thorwalls
Falun
699.Fritjof Jansson
Uddevalla
700.Stefan Björk
Bergeforsen
701.Bengt Nyman
Hagfors
702.Börje Lindström
Spånga
703.Gunnar Z.
Mora
704.Jonny Åhlstrand
Hedesunda
705.Ulf
Kvänum
706.May-Lene Jansson
Järvsö
707.Andreas Axelsson
Tierp
708.sven-erik göransson
föllinge
709.Gunnar Stenbock
Skillingmark
710.Sören Ström
Karlskoga
711.Jörgen Fagrell
Hagfors
712.Kjetil Hansen
Sunne
713.Freddy Kjellström
Gräsmark
714.Lars Gossas
Falun
715.Björn Eek
Örsundsbro
716.Gert Andersson
Bengtsfors
717.Bengt Samuelsson
Deje
718.Roul
Sunnemo
719.Stefan Henriksson
Mockfjärd
720.Mats Gustafsson
Molkom
721.Jonas Bäckman
Laholm
722.Anders Gillberg
Arvika
723.Åke Fröjd
Mora
724.Stig Åhs
Åmotfors
725.Anders Gravsjö
Sågmyra
726.Peter Krüger
D-38557 Osloss
727.Sven-Ivan Nilsson
SVEG
728.Jonas Lindh
Uddevalla
729.Bosse Bergquist
Fagervik
730.Jonathan Mattsson
venjan
731.Roger Andersson
Sundsbruk
732.Kjell Berggren
Munkfors
733.Erik Blomqvist
Nykarleby Finland
734.Erika Hedmark
Nora
735.Tony Svensson
Malung
736.peter ode
vänersborg
737.Pär Nordahl
Torsby
738.Jens Andersson
Umeå
739.Anna
Gunnarskog
740.Mats Eriksson
Grythyttan
741.Jarkko
västragötaland
742.Robin Carlander
Trollhättan
743.Bo Almer
Offerdal
744.Fredrik Kjellman
Molkom
745.Anders Revell
Torsby
746.karl-erik skoog
lysvik
747.Göran Hellström
Storuman
748.Thomas Jarl
Bälinge
749.Jan.S
Sneckertorp
750.Kjetil Hansen
Sunne
751.Martin Kjeldstad
Trysil Norge
752.Mats
Lerum
753.Staffan Lantz
Sunne
754.Mathias Thelèn
Uddevalla
755.Mattias Åkerstedt
Storuman
756.Peter
Hagfors
757.Roland Backlund
Umeå
758.Lars Nyberg
Stockholm
759.Martin Zetterlund
Torsby
760.Ann Fransson
Arvika
761.Kenth Iggström
färila
762.Peter Åberg
Enviken
763.Benny Nilsson
Kalix
764.flemming hansen
glanshammar
765.Mattias Dahlin
Ramsberg
766.Bert-Ivar Pettersson
Sundsvall
767.Örjan Jakobsson
Filipstad
768.Stefan Karlsson
Torsby
769.Kim Magnusson
Halland/Värmland
770.Sven Andersson
Mora
771.Mikael Holmgren
Kil
772.GÖRAN ANDERSSON
FALUN
773.Micke
borlänge
774.Patrik
Äppelbo
775.Lars-Erik
Eda
776.BrittaKratz
Orsa
777.Lennart Johanson
Floby
778.Ronald Pettersson
Arvika
779.Bengt Kypengren
Katrineholm
780.Ole N
Västerås
781.Marcus Sundström
Ekshärad
782.Anna
Gävle
783.Alice Havlickova
Mölndal
784.Jerry Persson
Glava
785.Erik G Larsson
Sunne
786.Peter Eriksson
Örebro
787.Peter Engström
LÖVÅNGER
788.Siw Boberg
Furudal
789.Lars - Erik
Karlstad
790.Kurt Erkapers
Orsa
791.john
uddevalla
792.Fredrik Lenneskog
Hedemora
793.Anders Sätterman
Munkfors
794.Annelie Bergquist
Fagervik
795.Ingemar Löfqvist
Härjeåsjön
796.johan
degerfors
797.Kjell Fredin
Hyltebruk
798.Ove Eriksson
Hestra
799.J-E Ellström
Deje
800.Jan Gunnarsson
Hagfors
801.Lars Hagström
Norsholm
802.Christian Jonsson
Järvsö
803.petter olsson
Enånger
804.V. Björkman
Mora
805.jonas olsson
storfors
806.Henry Andersson
vetlanda
807.Johan Hjärt
Värmskog
808.Camilla Andersson
värmland
809.Malin Holmgren
Hagfors
810.Morgan Danielsson
Sunne
811.Dennis
Lingbo
812.Per Halvordsson
Färgelanda
813.tommy bergman
ockelbo
814.Jan Matsson
Våmhus Mora
815.Anders Forslund
fagervik
816.Lars Peterson
Karlskoga
817.Monika Alexandersson
ÅMÅL
818.Tomas Olsson
Vänersborg
819.Berith Lindberg
Molkom
820.Tommy Larsson
Mora
821.Kenny
Arvika
822.Jan Olofsson
Sätrabrunn
823.Thomas Westholm
Västerås
824.Göran Östlund
Hofors
825.Kjell Dahl
Ljusdal
826.CG Smålänning
Arbrå
827.Sven Engdahl
Avesta
828.Daniel Andersson
Söderfors
829.Mats Stråhl
Sunnemo
830.ina gustavsen
karlstad
831.Stefan Rådberg
Molkom
832.ann lidgren
umeå
833.ärling furberg
älgå
834.Håkan Johansson
Vänersborg
835.Mikael Fransson
Molkom
836.Mikael Åberg
Heby
837.Jonas Lorentsson
Hålanda
838.Ola Bernhardsson
Arvika
839.Roland Andersson
Lilla Edet
840.Billy Gustafsson
Stora höga
841.Emil Bhy
Svanskog
842.Sune Axelsson
Glava
843.Mikael Åberg
Heby
844.johan sjöberg
hjärtum
845.Jörgen Erlandsson
Landeryd
846.Lennart Johannesson
Karlstad/Torsby
847.Patrik Nilsson
Arvika
848.Martin Skoog
Charlottenebrg
849.Åke Magnusson
Karlstad
850.Maria Djupfeldt
Mariestad
851.Nils Pettersson
skinsberg
852.Görgen Pettersson
Skellefteå
853.johan bergquist
fagervik
854.Erik Flodman
molkom
855.Fredrik Hermansson
Hällefors
856.Lasse Wirenborg
Guldsmedshyttan
857.Jimmy Andersson
Tvärred
858.christoffer
lysekil
859.TOBIAS HENRIKSSON
ASKERSUND
860.Maria
Grums
861.Pelle
Östersund
862.Åse Andersson
molkom
863.susanna johansson
bengtsfors
864.Jonas Thalin
Orsa
865.Jörgen Larsson
Orust
866.martin
skövde
867.Magnus Nilsson
Jönköping
868.Leif Georgsson
Smedjebacken
869.Gunnar
Partille
870.Kent
Smedjebacken
871.Kenth Holmgren
Hagfors
872.Henrik Widlund
Degerfors
873.Sussie Bengtsson
Hudiksvall
874.Erik Dahlén
Säffle
875.PO
Älvdalen
876.Fredrik Zätterman
Lindesberg
877.Per Axelson
Sala
878.morgan
nolän
879.sondre funkquist
norrköping
880.Anders Hammenvik
Aneby
881.Magnus Andersson
Nås
882.Mathz Eriksson
Uskaboda
883.Disa Lundström
Halmstad
884.Mikael Sjöberg
Sundborn
885.L O Mickelsson
Färila
886.Bertil Hedlund
Leksand
887.Nicklas
Skänninge
888.Stefan Lundberg
Skellefteå
889.lisa eira
skåpafors
890.Anders P
Varberg
891.pär skogh
alfta
892.Fredrik Persson
Malmö
893.sören holmqvist
falun
894.Evelyn Skarfält
Högboda KIL
895.magnus dahl
"galvenreviret"
896.Sven-Arne Olmats
nusnäs
897.Inge Skog
St.Skedvi
898.K-A Karlsson
Järvsö
899.Ronny Renlund
Halmstad
900.Robert Persson
Färila
901.Roland
Storå
902.Ingvar Karlsson
Leksand
903.Andreas Hansson
Stockholm
904.Hans Tönnberg
Mora
905.Stefan Agurell
Forshaga
906.Stefan Jonsson
Kalix
907.U-B Jonsson
Kalix
908.Per Jonsson
Kalix
909.kent Pettersson
Västervik
910.Tommy Strömberg
Tierp
911.Stig Schröder
Norrbo
912.Peter Forsberg
KUSMARK
913.Sten-Åke Strand
Hörby
914.Micke
Kiruna
915.Per Svensson
Söderköping
916.Tommy
Vänersborg
917.Pallä
Skålbyn
918.Benny Mattisson
Svärtinge
919.Per-Erik Skog
Leksand
920.Jens Fogéus
Stjärnhov
921.Anders Öhrn
Uppsala
922.Curt Edström
Sundsvall
923.Lotta Magnusson
Matfors
924.Åke Edström
Sörbygden
925.Ola Krona
Vintrosa
926.Göran Hemlin
Hagsta
927.Bo Åkerström
pl. 701 84192 Ånge
928.Sara Hortlund
Gustafs
929.Michael Lindsjö
Stockholm
930.Christopher Lindholm
söderköping
931.Ragnar Tingsvik r
Bankeryd
932.Sven-Erik Sahlström
Säter
933.Lena Nilsson
Borlänge
934.Sven Magnusson
Matfors
935.Lars
Älmhult
936.Sture Krona
Utan för Örebro
937.Erik Svensson
Ljungby
938.Lasse K
Gävle
939.Jimmie Berglund
Hoverberg
940.L Olander
Markaryd
941.Erik Persson
Edsbyn
942.Markus Strömberg
Gävle
943.Ingeborg Stensdotter
Ö.Kålaboda
944.andreas nilsson
gölen
945.Krister Wisell
Hyltebruk
946.Joakim Lindberg
Leksand
947.Michael Ericson
Bäckebo
948.Per Roos
Trångsviken
949.Kjell-Åke Sundberg
Boggsjö
950.Allan Bergström
Luleå
951.Susanne
Visby
952.Gunilla Johansson
Edsvalla
953.Linbda
Siljansnäs
954.Micael Hallström
Avesta
955.Magnus Östmark
Malmö
956.Göran Rundgren
Gävle
957.Kjell-Åke
Ekshärad
958.Håkan Dannberg
Gunnarskog.
959.Jan Winblad
Järbo
960.Karin Åström
Eksjö
961.Daniel
Grundfors
962.mikael karlsson
mora
963.Tommy Wågemo
Askersund
964.roger b erggren
flen
965.Mikael Hammar
Tungelsta
966.Jani Niemelä
Skinnskatteberg
967.Helge Svensson
Fogdhyttan
968.Camilla Hedman
Tuvträsk
969.Mattias Holst
Märsta
970.Bo Svensson
Spekeröd
971.challe
Piteå
972.MF
Mora
973.Åke Green
Markaryd
974.Göran Skarfält
Högboda Kil
975.Patrik Norlund
Burträsk
976.Bjarne
Skepplanda
977.Richard
Lycksele
978.Benny Levander
Norravram
979.KarErik Vähäjärvi
Haparanda
980.Tobias Eriksson
Umeå
981.Monika Hildingsson
Rengsjö
982.Bo Alvarsson
Mjölby
983.Christer Eriksson
Vrenninge
984.Magnus Ström
Njutånger
985.Mats Johansson
VILHELMINA
986.Bengt Eriksson
Sävar
987.Micke Eriksson
Hudiksvall
988.Pär Ljung
Hudiksvall
989.Håkan halvardsson
Lycksele
990.Gunnar Bohman
Stockholm
991.Jonathan Olofsson
Umeå
992.Jimmie Mårtensson
Borlänge
993.Fredrik Larstorp
Ekshärad
994.anders dahl
lycksele
995.Christina Risarv
Färila
996.Håkan Engström
Gnarp
997.Åke
Falun
998.Jan Johnson
Karlskoga
999.leif toivoinen
erikslund
1000.Per Moberg
Gänsen
1001.Christina Karlsson
Klässbol
1002.Peder Carlsson
Uddevalla
1003.P-A Eklund
Burträsk
1004.Mats Karls
Hedemora
1005.JÖRGEN JOHANSSON
NÄSVIKEN
1006.Fredrik Johansson
sala
1007.Jan Åström
Ovansjö
1008.Mats Persson
EKET
1009.Mats Sundling
UMEÅ
1010.Nils-Gunnar Svensson
Kristdala
1011.Sune Holmstrand
Korskrogen
1012.Thomas Ekman
Oxelösund
1013.Göran Nordh
Sunnansjö
1014.Sebastian Nordvall
Linghed
1015.Ove Lindahl
Norsjö
1016.Anders johansson
Loftahammar
1017.Björn Hammarbäck
Fagersta
1018.Lars Ekman
Visby
1019.Ann-Sofie Werf
Älvdalen
1020.Rolf Karlsson
Filipstad
1021.Göran Hedman
Norsjö
1022.pellepersson
Edsbyn
1023.Anders Höglander
Malå
1024.Magnus Wallim
Färila
1025.AL
Skövde
1026.Viktor Johassson
Hofors
1027.johan stenberg
malå
1028.Lars Forsberg
Väderstad
1029.Anders Fjällström
Sundsvall
1030.calle
siljansnäs
1031.Gösta Jacobsson
Söderhamn
1032.Mats Sävneby
Heby
1033.Bobby
Linghed
1034.Lennart Höök
Leksand
1035.jan arve myrmo
LIERNE ,NORGE
1036.Ronnie Hermansson
Ludvika
1037.Marcus Storm
Åmål
1038.Thomas Gustavsson
Alingsås
1039.Mona Olsson
Norrköping
1040.Clara Nutti
Krokvåg
1041.Kenneth Loos
Västerlanda
1042.Thorvald
Skellefteå
1043.Patrik Karén
Sala
1044.Eriksson
Hallstahammar
1045.Anders Ekström
Hedekas
1046.Harry Tunong
Söderala
1047.John Johnson
Västerhaninge
1048.Peter Axelsson
Ekshärad
1049.Daniel Lithell
Ekorrträsk
1050.Hans Willner
Sundsvall
1051.knut
nyköping
1052.jerry jonsson
Umeå
1053.Michael Allansson
Bergshamra
1054.Bengt Tjörnebrant
Halmstad
1055.mats.l
vallentuna
1056.Stig Engman
Älvsbyn
1057.Linda Bransell
Nyhammar
1058.Stig Johansson
Skövde
1059.Lennart Eckerberg
Sunhultsbrunn
1060.Niklas Forsberg
BORÅS
1061.Fredrik Eriksson
Österbybruk
1062.Bengt Kristiansson
Hyltebruk
1063.Tobias Lindber
Bålsta
1064.Mats
Hedemora
1065.christer malmqvist
Uppsala
1066.Jesper Rose`n
Laxå
1067.Bengt Gustavsson
Nyhammar
1068.Johan
Sala
1069.Leif
Ekshärad
1070.Marie Hedlund
Grums
1071.Ove Gunnesson
Västerås
1072.Göran Birgerson
Sundbyberg
1073.Anders
Linghed
1074.Tomas Wargbo
Hedemora
1075.Dan Karlsson
Brastad
1076.Christian Johnsson
Hamneda
1077.Philip Lindgren
Stockholm
1078.roger gustavsson
östansiö
1079.Birgitta karlsson-Staaff
660 60 Molkom
1080.Stefan Olsson
Uppsala
1081.Daniel Nyling
Svärdsjö
1082.Anders Badlund
Bollnäs
1083.Nisse F.
Gävleborgs län
1084.Ronnie Olgarsson
Ljungaverk
1085.Lotta
Järna
1086.Pär
mockfjärd
1087.Tomas Brynils
Äppelbo
1088.Stefan Andersson
Kungsör
1089.robert
enviken
1090.Carina Arvidsson
Färila
1091.MIKAEL ERLANDSSON
Västerås
1092.Jan Erik Jonsson
Sundsvall
1093.Per Olsson
Malung
1094.Tim eriksson
säter
1095.Janne
Hudiksvall
1096.Toni Åman
Tuna-Hästberg
1097.Rolf Gustafsson
Ljungaverk
1098.Mikael Olsson
Trollhättan
1099.BENNY NILSSON
STORA SKEDVI
1100.Christer Mattsson
Strömsund
1101.Roger Vikberg
Guldsmedshyttan
1102.Leif Sandberg
Holmsund
1103.Peter
Hestra
1104.jimmy silvertun
Falun
1105.kjell bengtsson
varberg
1106.Göran Bäckman
Ramsjö
1107.Patric
Filipstad
1108.Lars-Erik Löf
Nedre Gärdsjö , Rättvik
1109.Melker Stenberg
Borlänge
1110.Bengt Helgesson
Kungshamn
1111.Anders
Kolmården
1112.Örjan Olsson
Sysslebäck
1113.Per-Erik Käll
Nysätra
1114.Arne Perbjörs
Lima
1115.Anders Ottosson
Kungälv
1116.Anna-Karin Knight
Säffle
1117.David Friis
Linköping
1118.Gösta Jönsson
Älmhult
1119.ulf
ljungby
1120.Jonny Jones
Östbjörka
1121.Anders Carlsson
Sollebrunn
1122.Patrick Lidström
Långsele
1123.morgan karlberg
nykroppa
1124.Per Nyberg
Sollefteå
1125.Göran
Lycksele
1126.Anders Nilsson
Mariefred
1127.Mikael Nordström
hassela
1128.Peter Johansson
Järlåsa
1129.Anders Eriksson
Örbyhus
1130.Håkan Andersson
Borlänge
1131.Johan Heidrich
Vallentuna
1132.Magnus Hultgren
Vansbro
1133.Stefan Palmqvist
Österbybruk
1134.Leif Daxberg
Brunflo
1135.Calle Ekström
Leksand
1136.Magnus Götlind
Floby
1137.kjelle von Essen
Grums
1138.Roland Rönnberg
Nordmaling
1139.john
enviken
1140.Veronica.
Habo
1141.Morgan Larsson
Hedesunda
1142.Tord
Boxholm
1143.Lars Ericsson
Äppelbo
1144.Owe Larsson
Norrköping
1145.Krister Bergman
Erikslund
1146.henrik aronsson
väse
1147.Trond Trovåg
Eda
1148.Anna Björs
Krylbo
1149.Rune Andréasson
Leksand
1150.Bengt Erik Persson
Dala Floda
1151.Ulf Hermansson
Edsbyn
1152.Olof Pettersson
SVANESUND
1153.S-E Fahlstrom
Falun
1154.Stig Arvidsson
Skultuna
1155.Hans
Orsa
1156.Hans Holmgren
Sävar
1157.Peter Hamrin
Täfteå
1158.Anders Carlsson
Umeå
1159.Anders Landin
Trollhättan
1160.Mats
Östervåla
1161.Micke persson
kilafors
1162.christian johansson
holsbybrunn
1163.Anna Karlsson
Härnösand
1164.Göran
Dala-järna
1165.Thorbjörn Nyman
Sala
1166.Anders eriksson
korskrogen
1167.Ingemar Andersson
Svanesund
1168.kjell ove eklund
bygdeå
1169.Rune Sterner
Heberg
1170.Daniel Magnusson
Umeå
1171.Magnus Kosjanov
Mockfjärd
1172.Patrik
Söderfors
1173.Patrik
Malung
1174.Mikael
Norsjö
1175.Leif Nicklasson
Uddevalla
1176.jan persson
örebro
1177.R.Wästholt
Ljusdal
1178.Erik Nilsson
Dala-järna
1179.Henric
storå
1180.Mattias Öberg
Avesta
1181.Anders Karlsson
Östersund
1182.Erik Börjesson
Rosersberg
1183.Per ove
Gävleborg
1184.Bo Johannesson
Göteborg
1185.Stefan H
Västerås
1186.Roger Adolfsson
Likenäs
1187.Roland
Torsby
1188.Tomas Olofsson
Tidaholm
1189.Ove Nicklasson
Svärdsjö
1190.Stefan Jansson
Mockfjärd
1191.Toni Vähäjylkkä
Bäsna
1192.Roger Alm
Lund
1193.philip thelin
hallsberg
1194.martin
strängnäs
1195.Indianen
Kumla
1196.Per-Erik Östlund
Karlstad
1197.Henrik jönsson
sunne
1198.Tomas Klintmo
Fliseryd
1199.lars karlsson
dalsland
1200.Lars-Åke Andersson
Karlstad
1201.Ulrica Persson
Malå
1202.Lilian Broqvist
Alfta
1203.Sven-Erik Johansson
Hedemora
1204.Johan B
Gävle
1205.magnus
hagfors
1206.David Lodin
Bollnäs
1207.Benny Jansson
Deje
1208.Håkan Karlsson
Nyköping
1209.Andreas Kårén
Resele
1210.Eva Mattsson
Uddevalla
1211.Mattias Johansson
Deje
1212.Bengt Wigander
Gagnef
1213.Per Lundin
Göteborg
1214.Tobias Söderström
Sala
1215.Bosse Sjögersten
Väster-Färnebo
1216.Ulf Eriksson
Björklinge
1217.Malin
Töcksfors
1218.Thomas
Häggenås
1219.torbjörn sivertsson
karlstad
1220.rolle
västerås
1221.Katarina Hard
Sillerud
1222.Wictoria
Gävle
1223.bert janssson
knutby
1224.Bertil Andersson
Offerdal
1225.michael kling
Edane Arvika
1226.Ove
Högsby
1227.Lars-Ola Michelgård
Sälen
1228.Petrus Lindström
Torsby
1229.Bengt Svensson
Karlskoga
1230.Stig
Ljusdal
1231.Uno Ahlström
Munkfors
1232.Stefan Lundgren
Vetlanda
1233.Mikael Persson
Örebro
1234.Robert Jonsson
Filipstad
1235.Matthias
Insjön
1236.Bengt A
Smedjebacken
1237.Lennart andersson
Nora
1238.Jan Krey
Karlskoga
1239.Magnus Olausson
Järlåsa
1240.Bengt Bengtsson
Laxsjö
1241.Ola Nilsson
Molkom
1242.Christian
Svarteborg
1243.Hampus Östlund
Äppelbo
1244.Sven Sandberg
eksärad
1245.Mattias Widstrand
Åmotfors
1246.Margot Andersson
Salbohed
1247.Henrik Törnqvist
Boden
1248.Staffan Hamlet
Sollebrunn
1249.Sune Johansson
Rimbo
1250.Inger Swanson
Brunskog
1251.Stefan creutzer
Arvika
1252.Patrick Elmersson
Kulltorp
1253.Jesper
Bredaryd
1254.Magnus Matsson
Tammeråsen
1255.christian loven
våmhus
1256.patrik
umeå
1257.Joakim Sjöstedt
sandviken
1258.Erik
Mora
1259.Karl Larsson
säffle
1260.Kristoffer Kårén
Resele
1261.robin forsberg
Vansbro
1262.Jonas
Ekshärad
1263.Leif johansson
Håvra
1264.Jesper Lundberg
Äppelbo
1265.Pär
Frösn
1266.Sonny Fredriksson
Björbo
1267.Magnus Lindström
Vansbro
1268.TommY
Molkom
1269.Ronnie Persson
Östersund
1270.jimmy
nävekvarn
1271.Emil Stolpe
Äppelbo
1272.Roger Ohlson
Uddevalla
1273.Sven-Olov Åsberg
Älvdalen
1274.Kjell Widblom
Sala
1275.Pär Ekvall
Delsbo
1276.Pål Dramstad
Hærland
1277.lasse eriksson
rättvik
1278.Fredrik Elmersson
Kulltorp
1279.Daniel Bäckström
Rättvik
1280.lars
fredriksberg
1281.Johan H
Västerås
1282.Göran
Mora
1283.Ann Wallström-Zetterman
ljusdal
1284.Tobias
Karlstad
1285.Johan Bengtsson
Göteborg
1286.mats israelsson
fagersta
1287.Per-Axel Sandin
Högsäter
1288.Roger Barrborn
Sankt Olof
1289.Tobias Lidenfors
Skövde
1290.Kurt Rindstål
Nävekvarn
1291.Karin Ahlbäck
Ludvika
1292.Carina Bergquist
Almunge
1293.Stig-Arne
Saltsjöbaden/Fisksätra
1294.lars lundsten
årsunda
1295.Jan-Ivar Gustafsson
Z-län Lillviken
1296.Tomie Carlsson
Figeholm
1297....
..
1298.Tryggve Eriksson
Molkom
1299.anders thoms
orsa
1300.peter herrlöw karlsson
nås närsen
1301.Jan thoren
Deje
1302.jan thoren
olsäter
1303.oskar Axfeldt
Norberg
1304.stighedström
hedemora
1305.per-erik jansson
ludvika
1306.Ulf Mickelsson
Färila
1307.Johan
Mönsterås
1308.sven olov westling
falun
1309.Sivert Stensson
Degerfors
1310.Gunnar
Salbohed
1311.Anders
Solna
1312.Bertil Liljedal
Våmhus
1313.Johan Sander
Oslo
1314.Mikael Edvardsson
Lysekil
1315.Gert Bergström
By
1316.Patrik Arklöf
Värnamo
1317.Erik Lassis
Mora
1318.Mats Rydberg
Lidingö
1319.Bill
Jönåker
1320.urban nyberg
ullånger
1321.Björn Lundberg
Deje
1322.Mats Blomstdt
Mora
1323.kristian holmberg
örebro
1324.Adolfsson
Elverum
1325.Mattias Hanser
ORSA
1326.Peter Hägglund
Resele
1327.Karl-gustav T
FALUN
1328.Molle
Sunnansjö
1329.Per Persson
Trollhätttan
1330.leonce lafourcade
huskvarna
1331.Göran
Häggeby
1332.Jörgen Lindhé
Stockholm
1333.Pär Jonsson
Östersund
1334.Roger Eriksson
Sandvikssjön
1335.ullis Berglund
Mockfjärd
1336.Johanna Falk
Nyhammar
1337.Johan
Uppsala
1338.Jerker Bylander
Norderön
1339.Jens Halvarsson
Föllinge
1340.Svenne Nilsson
Sala
1341.kenth kolviken
uddevalla
1342.Ulf
Berg
1343.BengtOveAndersson
SörNävdeAvesta
1344.Lennart Abrahamsson
Fagersta
1345.Sören Eriksson
By
1346.Peter Hökby
Gävle
1347.Aasmund Aaseth
Grue Finnskog
1348.Svenne Hidenfalk
sunne
1349.Ingemar Andersson
Lindesberg
1350.Magnus Rehnstrand
Göteborg
1351.Merril Boman
Göteborg
1352.PATRIK LOO
LJUSDAL
1353.Hans olov Olsson
Horndal
1354.Conny Fagrell
Fredriksberg
1355.matti
åkersberga
1356.Toni Lööf
Ulricehamn
1357.PATRIK JONSSON
Sörmark
1358.Anita Sjöström
Kungsängen
1359.Chrisitna
Uppsala
1360.Håkan
Vagnhärad
1361.Leif Säterberg
Ytterhogdal
1362.Lars Forsling
Köping
1363.Mikael Lippert
Hässelby
1364.Vincent Lindberg
Värnamo
1365.Jonas
Malung
1366.Johan Gruhs
Björbo
1367.Ola Bromée
Föllinge
1368.Anders Dahlstrand
Ljusdal
1369.Björn Sjöberg
Dala-järna
1370.Ulrika
Nås
1371.Joakim
Bollstabruk
1372.Kjell Johansson
Vallentuna
1373.Valerik Pokosta
Kramfors
1374.Katrin Bylander
Norderön
1375.Magnus Sundell
Bjuråker
1376.Anne
Sysslebäck
1377.Leif
Segeltorp
1378.Irma o Frits Johansson
Öije Härnösand
1379.Mats Andersson
Nyland
1380.Kent Johansson
Sunne
1381.kjell jacobsson
askersund
1382.Kjell Carlsson
Uppsala
1383.örjan friberg
orsa
1384.Pelle Forss
Linköping
1385.Bo Ekberg
Mora
1386.stefan
nora
1387.Ola Wördin
Torsby
1388.Hans Skogh
Alfta
1389.Åke Berglund
Fors
1390.Mathias
Öckerö
1391.Björn Fröberg
Åtvidaberg
1392.Daniel Egertz
Ljungbyholm
1393.Michael Isoz
Trosa
1394.Sven Eriksson
Äppelbo
1395.Fredrik elisson
Nås
1396.Oskar Danielsson
Linköping
1397.Henrik Garbergs
Mora
1398.Daniel Karlsson
Romelanda
1399.Axel Jones
Mockfjärd
1400.Olle Hägg
Köping
1401.Håkan Brobeck
Uddevalla
1402.Hans-Eriks Larsson
Hofors
1403.magnus Lundkvist
hofors
1404.Micke Herbertsson
Gagnef
1405.Finn Forslund
Hargshamn
1406.Kristina Ausen
Åmotfors
1407.Torbjörn Simonsson
Offerdal
1408.Mats Johnsoon
Sälen
1409.Jonny
Karlstad
1410.Tommy
Växjö
1411.Gösta Halvarsson
Dala-järna
1412.A Hedén
ORSA
1413.Dag Pettersson
Kristinehamn
1414.Jörgen Ö
Mora
1415.Patrik Hansson
Mora
1416.Tomas Hedergren
Norrtälje
1417.Matilda Carlsson
Torpshammar
1418.claes widell
sysslebäck
1419.Elisabeth
karlstad
1420.Marcus Blomqvist
Avesta
1421.ulf westlund
Halmstad
1422.Henrik Abrahamsson
Skövde
1423.Bo Johnsson
Åtvidaberg
1424.Lennart Persson
Karlstad och Sunne
1425.Kenneth Larsson
Filipstad
1426.Krister Eliasson
Lund
1427.anders romberg
västerås
1428.Robert Lindberg
Storuman
1429.jan karlsson
eskilstuna
1430.Kjell Högberg
Örebro
1431.Tomas L
Karlskoga
1432.Per-Olof Carlsson
Mölndal
1433.Johan Samdahl
Grängesberg
1434.Maria Lennartsdotter
Kungälv
1435.Eva-Lill Larsson
Uddeholm
1436.Peter Matsson
Våmhus
1437.Thor-Leif Nyström
Gävle
1438.Owe
Västerås
1439.Pär-Ove
Älvdalen
1440.Fredrik Andersson
Arvika
1441.Mikael Karlsson
Vänersborg
1442.Christofer Bäckman
Norberg
1443.Christian Dokken
Fjugesta
1444.Kjell Olsson
Arbrå
1445.Andreas
eskilstuna
1446.Staffan Sundqwist
Duved
1447.Roland Larsson
Orsa
1448.Henrik Gustafsson
Västra Torup
1449.Torbjörn Helander
Idkerberget
1450.Leif Nilsson
Ställberg
1451.Jan Hermansson
Skövde
1452.Yvonne
Bålsta
1453.johan maklin
orsa
1454.michael hedlund
furudal
1455.Håkan L
Mora
1456.Arvid Dahlén
Säffle
1457.Jan-Erik Karlsson
Hallsberg
1458.Lars Östlund
Äppelbo
1459.Jocke Hallqvist
Vansbro
1460.Emil Hagström
Nås
1461.LASSE BRODÈN
STOCKHOLM
1462.Mårten Lindström
Storfors
1463.Fredrik Eriksson
Järvsö
1464.Zinita Källström
Hamrångefjärden
1465.Lilja Landin
Gävle
1466.Lars-Ola Källström
Hamrångefjärden
1467.Lina olsson
Leksand
1468.Ola
Mora
1469.Andreas Lindgren
Ljungaverk
1470.jAN ANDERSSON
SVÄRDSJÖ
1471.Anders Davidsson
Hillerstorp
1472.Henrik Andersson
åled
1473.Lars-Erik Gustafsson
Kil
1474.Martin
värmland
1475.Rikard widen
bensjö
1476.Tobias K
Örebro
1477.Stina
D-J
1478.Kjell
Hofors
1479.Gunilla & Hans
Edsbyn
1480.Fredrik Axelsson
Sunne
1481.riksdans
där skogarna sluts
1482.Hans Gustafsson
Marstrand
1483.sankan
voxna
1484.Kent Andersson
Hällefors
1485.Göran Stenbäck
Sunne
1486.Hans Johansson
Alfta
1487.Nicklas Andersson
Skellefteå
1488.Roland Wikström
Mora
1489.Hans Eklund
HÄLLEFORS
1490.Martin
Vansbro
1491.Anders Nordin
Dala-Järna
1492.Håkan Wärnelius
Åtvidaberg
1493.Patrik Andersson
Sätrabrunn
1494.oy nambupha
sala
1495.Mårten
sandviken
1496.Anders
Luleå
1497.Michael Oja
Näsland
1498.fredrik persson
borlänge
1499.Jesper
Trollhättan
1500.Jakobsson Agne
Storfors
1501.Lars Thorsander
Brunskog
1502.Johan Friberg
Skövde
1503.ULF Nilsson
Sundsbruk
1504.carin johansson
björkvik
1505.Lars Andersson
Vallsta
1506.Anderz Löfstrandh
Ludvika
1507.Andreas
sandviken
1508.L-E Nilsson
Sundsvall
1509.Daniel Karlsson
Vindeln
1510.Anders
Karlstad
1511.gunilla Landell
Årsunda
1512.Simon Skogmo
Rörbäcksnäs
1513.Ann-Britt Norrby
Norrköping
1514.Lennart Englund
Edsbyn
1515.mica kans
gagnef
1516.Ellinor Holmqvist
Klässbol
1517.Hanna Ståhlberg
Svärdsjö
1518.Bo Karlsson
Orsa
1519.magnus grönvall
Hörby
1520.pelle carlsson
pålsboda
1521.Calle Johansson
Grangärde
1522.mona johansson
sunne
1523.joakim sjöö
markaryd
1524.Tobias Henningsson
svärdsjö
1525.Yvonne Sundberg
Gävle
1526.Jan Erik Eriksson
Fagersta
1527.Ronny Johansson
Kumla
1528.Gert Holm
Töllsjö
1529.Hans Jensen
Ransäter
1530.Ralf Unger
Uddevalla
1531.Johnny L
Mora
1532.Lars Johansson
Mora
1533.stefan
grums
1534.Kipen
Stråtjära
1535.martin Sixtensson
dala-Järna
1536.jörgen staffan
mora
1537.Chrille
Sävsjö
1538.Roger Persson
Gravbränna
1539.Jan-Olof Karlsson
Djura
1540.Bo Hedlund
Grythyttan(Älvestorp)
1541.Ulla-Britt Johansson
Uddevalla
1542.Johnny Olsson
Åmot
1543.JE Hultman
ORSA
1544.Freddy &Björn Kajs
Siljansnäs
1545.Anders Bjurström
Lima
1546.Kim
Äppelbo
1547.Jonas
Sundborn
1548.Patrik Sköld
Svedala
1549.Tim
Kalmar
1550.eie andersson
arvika
1551.Robert Herlin
Malung
1552.Niclas Borr
Hällefors
1553.Martin Haglund
Borlänge
1554.Emil
siljansnäs
1555.Alf Wennskog
Boden
1556.Magnus Bergström
Göteborg
1557.Karl Johansson
Vessigebro
1558.Pelle
Braås
1559.Jan
Dala-Järna
1560.Anders Larsson
gagnef
1561.Stoffe Herou
Hällefors
1562.Örjan
Mockfjärd
1563.Patrik Persson
SKELLEFTEÅ
1564.Berit Strömberg
Fellingsbro
1565.jimmy olsson
sibbhult
1566.Rolf mattsson
Ljusdal
1567.Ingemar Drottinger
Torslanda
1568.Thomas Dandestam
Luleå
1569.Stefan Hedlund
Hagfors
1570.Inge Boholm
Västerås
1571.John Sundell
Nora
1572.Hans-erik Mattsson
Borlänge
1573.Tomas
W-län
1574.Martin Lundkvist
Leksand
1575.Gunnar Olson
Särna
1576.Manollo Rodriguez
Leksand
1577.Axel Lindhagen
Ulricehamn
1578.Ingela Holmberg
Venjan
1579.Alexander
sandviken
1580.Maggan Mattisson
Svärtinge
1581.Jeanette Lindstrand
Påarp
1582.Mattias
EDSBYN
1583.Johan Fredriksson
Molkom
1584.Kjell
Råda
1585.Joakim Lundberg
Insjön
1586.Mikael Karlsson
Tannsjö
1587.Ivan Hägglund
Resele
1588.Mats Linder
Lysvik
1589.Pär Dalman
Leksand
1590.Lars Lindqvist
Västerås
1591.Cecilia Strömberg
Bromma
1592.bastard nr7
finland
1593.Peter
Trollhättan
1594.Lennart Mårtensson
Strömsund
1595.Leif Norling
Järvsö
1596.per-olof bäcklin
venjan
1597.Torbjörn Nilsson
Västanhede
1598.Hasse westberg
Östersund
1599.Bjarne Drottz
Ed
1600.Peter Ahlbom
Ljungskile
1601.Bosse Caldersparr
Mora
1602.Karl Ivan Johansson
Torpshamar
1603.Mats Kullström
Föllinge
1604.Lotta Utter
GRÄSMARK
1605.Pelle Loftegård
Kinna
1606.Thor Nybakk
Helsingborg
1607.Erik Westman
Svärdsjö
1608.Sofie Eriksson
Sundsvall
1609.Anton
Valdemarsvik
1610.Patrick Ericzén
Kolbäck
1611.jan--inge runqvist
grythyttan
1612.Erika Perls
Nyhammar
1613.Hans Maritz
Insjön
1614.Peter Joensuu
Lilla Edet
1615.jimmie strömdahl
hässleholm
1616.Fredrik
Tierp
1617.Thomas
Uppsala
1618.Kjell Nyström
Gävle
1619.Åsa Sirén
Hagfors
1620.Mats Johansson
östra ljungby
1621.Lars-Anders Jansson
Orsa
1622.Mats Andersson
Boden
1623.Marie
Stöde
1624.Ulla Häll
Tungsen, Edsbyn
1625.Ingvar Persson
Vänersborg
1626.klas blomqvist
avesta
1627.josef karlsson
bredaryd
1628.Therese Östensson
Umeå
1629.Mathias Johansson
Hedekas
1630.Bengt Halvarsson
Mora
1631.Mikael Boman
Uppsala
1632.Thomas Rask
Gagnef
1633.Leif Mellgren
skövde
1634.Tobias
Bygdeå
1635.Jens Bäckström
Norrköping
1636.Rolf Andersson
Sävedalen
1637.Sören Sunesson
Leksand
1638.Franz Höbenreich
Oxelösund
1639.Gurra
Grängesberg
1640.mateus danielsson
karlstad
1641.T.Jansson
vingåker
1642.p-i gladh
färila
1643.Edward Kile
Uddevalla
1644.Raymond Dziobek
Marieholmsbruk
1645.Göran Samelsson
Stjärnorp
1646.Viktor Karesund
Dalsland
1647.Fredrik Dübbel
Ytterhogdal
1648.Ulf Johansson
Nybro
1649.henrik berglund
molkom
1650.Thore
Luleå
1651.Andre skalberg
Järvsö
1652.Eskil Ingamaj Andersson
Fränsta
1653.tobias lundh
Dalskog
1654.Anders Forsberg
Åmotfors
1655.Stefan Besterman
Sunne
1656.Lars Nordén
Dala-Floda
1657.Christina Bratt
Ekshärad
1658.Urban Wingren
Alunda
1659.Krister Åsberg
Sala
1660.Fredrik Ejnar
Linköping
1661.Sten Erik hagen
Norge
1662.Inge Samuelsson
Tärnaby
1663.Kim Sandin
Högsäter
1664.Benny Granqvist
ljungsbro
1665.anders strömberg
korskrogen
1666.maria
vänersborg
1667.Bertil Edestam
ED
1668.Martin Schön
Åhus
1669.magnus mattsson
hunge
1670.carin
stockholm
1671.Sebastian Bäck
Nås
1672.Björn Österling
Nyköping
1673.Andders
sunne
1674.Hannu Vidlund
Torshälla
1675.Sebastian
Sala
1676.Micke Svedberg
Norrbp
1677.Gunnar Andersson
Grästorp
1678.Niclas Cederberg
Bjursås
1679.Carolina Åkersten
HEDESUNDA
1680.Alf Thunberg
Fellingsbro
1681.Stefan Larsson
Partille
1682.tomas brandt
furudal
1683.Ola Norman
Njutånger
1684.Patrik Nordqvist
sysslebäck
1685.Ivar Marius Nerby
Hönefoss, Norge
1686.Allan Fjärem
Oskarshamn
1687.Stefan b
säffle
1688.bengt lundström
ransäter
1689.Jan-Eric Nilsson
Koppom
1690.Klas
Leksand
1691.Lars Wiman
Trönödal
1692.Fredrik Jacobsson
Skärblacka
1693.Oskar _Nubert
Kalmar
1694.Mats Byman
Njurunda
1695.Gerry Karlsson
Eskilstuna
1696.Sven-Erik Bertell
Grycksbo
1697.Thomas
Lilla Edet
1698.Andreas Karlsson
Klässbol
1699.Tomas Larsson
Säffle
1700.Anders Johansson
Stora Hög Charlottenberg
1701.Hans Eriksson
Göteborg
1702.Tony hansson
Dingle
1703.Kjell Hjalmarsson
Värmskog
1704.Daniel Jonsson
Tavelsjö
1705.Mikael
Västerås
1706.Håkan oskarsson
uppsala
1707.Samuel Brunsberg
Gevle
1708.Per Svalin
katrineholm
1709.Danne
vikbolandet
1710.Magnus Ericsson
Dala-Järna
1711.hasse alesved
edane
1712.magnus lejon
östra ljungby
1713.Christer Johansson
Arvika
1714.Håkan
Göteborg
1715.Jon Lovén
Orsa
1716.Mikael Asker
Askersund
1717.Per More`n
NÅS
1718.Christoffer "kronblom" johansson
Charlottenberg
1719.Rolf Andersson
Trollhättan
1720.Rolf Björkman
Grums
1721.Lars Jonsson
Dala-Floda
1722.Agneta Stenberg-Saax
V:a Ämtervik
1723.Henrik Hjalmarsson
Molkom
1724.Jan Billgren
Värmland
1725.Allan Westin
Sala
1726.Britt Waldeck
Höllviken
1727.Thomas Larsson
Torsby
1728.Göran Johansson
Brunskog
1729.Lizette Eriksson
Mora
1730.henric carlsson
väse
1731.Benny Krusell
Skattungbyn
1732.Mikael Reinholdsson
Valdemarsvik
1733.Lennart Gustavsson
Malung
1734.Daniel Haarala
Hagfors
1735.Tony Sjöström
Borlänge.
1736.Jesper Eriksson
Töcksfors
1737.Stefan Eriksson
Nyhammar
1738.Robert Johansson
Ronneby
1739.Tony Sjöström
Borlänge
1740.Henrik
värmland
1741.Per Gynther
Hägersten
1742.Robin Gräsman
Östhammar
1743.tony
orsa
1744.kenth alfredsson
färgelanda
1745.Ronny Nilsson
Överkalix
1746.Per-Oskar Wedmark
Vikmanshyttan
1747.Bengan Gustavsson
Malung
1748.Klas Hildingsson
Rengsjö
1749.Martin Forsberg
hedemora
1750.Tommy Persson
Färila
1751.kimmo kesti
fagersta
1752.Robin Eriksson
Torsby
1753.Emil Jonsson
Stjärnorp
1754.Urban Dahlberg
Torshälla
1755.Annica Jonsson
Stjärnorp
1756.Janne.B
Karlskoga
1757.Cina Mickelsson
Järvsö
1758.P-A Tapper
Tännäs
1759.Kenneth Sjölund
Nyland
1760.robert
kalmar
1761.Johan Blom
Knutby
1762.Hasse
Örebro
1763.Patrik
Leksand
1764.Christer Magnusson
Gunnarskog
1765.Johan Selander
Rottne
1766.Martin Bryntesson
Mangskog
1767.Niclas Tjernberg
Örebro
1768.Lars andersson
mora
1769.Jan Andersson
Ljusdal
1770.stefan asp
charlottenberg
1771.Karin Danielson
Molkom
1772.Staffan Silfverhjelm
Degerfors
1773.Åke Niklasson
Uddevalla
1774.Ann kvarnström
Askersund
1775.Dan Nyding
Nyhammar
1776.Niklas Karlsson
Umeå
1777.Martin Wiklund
Järvsö
1778.Tomas Hamrin
Heby
1779.Rune Sterner
Heberg
1780.Ulf S
Näs
1781.Mikael Persson
Nora
1782.Alex Nygaard
Holstebro .Danmark
1783.dan Hedström
Orsa
1784.carl-rune andersson
Storå
1785.Torbjörn
Orrviken
1786.Johan Kristoffersson
Särna
1787.Anders Johansson
Knutby
1788.Torbjörn
Ludvika
1789.Carl-Johan Wedin
Hedemora
1790.Elisabet Carlsson
Västerås
1791.fredrik karlsson
nora
1792.johan bodin
hammerdal
1793.Per-Erik Sandberg
Ekshärad
1794.thomas haga
malung
1795.Anders Gunnesel
Karlstad
1796.jonas söderlund
vittinge
1797.Per Örn
Tällberg
1798.Pelle
Växjö (Braås)
1799.tony pers
rättvik
1800.Kjell-Erik Nilsson
Charlottenberg
1801.Robert
Munkedal
1802.Åke Karlsson
Ed
1803.Filip Ånöstam
Uppsala
1804.tore henriksson
bengtsfors
1805.David Svenarud
uddeholm
1806.Eric Berndtsson
Göteborg
1807.Malin Andersson
örnsköldsvik
1808.John E Mårdner
Lycksele
1809.Sebastian Tång
Lima
1810.Tore Öberg
Älvsbyn
1811.Björn Johansson
Näshulta
1812.Magnus A
Uddevalla
1813.Göran Jönsson
Harplinge
1814.Ulf Nordlander
Resele
1815.Olov Eriksson
Lit
1816.Mats Nilsson
Ö.Sönnarslöv
1817.Arne Bäckström
Sköllersta
1818.Stefan. S
Säter
1819.Roger Hansers
Furudal
1820.Claes Lundberg
Hölö
1821.Veronica Slottgåd
Orsa
1822.Per-Henrik Back
Valbo
1823.Ole Pedersen
Lämbacken
1824.magnus andersson
enviken
1825.Mats Johansson
Sundsvall
1826.Björn Andersson
Kungälv
1827.Rolf Johansson
Malung
1828.Ivar Ander
Sala
1829.Lars-Göran Pettersson
Hällefors
1830.Hansa Andersson
Värmlands-Nysäter
1831.Nils Kimsjö
Mölnbo
1832.hjalle
Örebro
1833.Thomas Larsson
Sandviken
1834.jan-olof roos
bjursås
1835.Dennis Andersson
Skålbyn
1836.Hilmer Siebenfreund
Sälen
1837.johnny trogen
Särna
1838.Leif Bäckman
stråtjära
1839.Tyrone Thörnblom
Lidtjärnsskogen
1840.Jerker Ljungberg
Charlottenberg
1841.Tereza Magnusson
Karlstad
1842.Yvonne Karlsson
Lycksele
1843.Patrik Nilsson
Dala-Järna
1844.Henric
Visby
1845.Johan Benjaminsson
Fristad
1846.Magnus Krånglin
Vännäs
1847.Christian Lindén
Lund
1848.Pierre Runge
morgongåva
1849.Bo-Göran Nilsson
Åmotfors
1850.Ingvar Troedsson
Höör
1851.Ola Holmgren
Ratan
1852.Jonas Jonsson
Arvika
1853.Andrea
Sunne
1854.Thomas Grahn
Karlstad
1855.Fredrik stenlund
boliden
1856.Robert
Ljung
1857.K.E.Eriksson
Orsa
1858.hans bergdahl
karlstad
1859.Bror-Erik Hindèn
Björbo
1860.Göran Hammarström
Ramsjö
1861.Leif Eriksson
KIL
1862.Kent Hjul
Nykroppa
1863.Leif Samuelsson
Grythyttan
1864.mikael larsson
kristinehamn
1865.Kenny Fredriksson
Dala-Husby
1866.Erik Everbrink
Sunnemo
1867.stefan johansson
molkom
1868.Mracus Kjellberg
Hällefors
1869.Conny Olsson
Frändefors
1870.Lars Handler
Häggenås
1871.Sune Wallin
KARLSKOGA
1872.Nicklas Nilsson
Stockholm
1873.Claus Larsen
Väsby
1874.Fredrik
Hudiksvall
1875.Mattias hedlund
Sandviken
1876.Emil Grip
Hällefors
1877.Anders Lindblad
Karlskoga
1878.Jan Johansson
Sundsvall
1879.Tommy Larsson
Lit
1880.Bosse Caldersparr
Mora
1881.Leif Höglund
Huddinge
1882.Bengt Olsson
Uddevalla
1883.Göran Hilmgård
Haninge
1884.Anne-Christine Hård
Västra Frölunda
1885.Stig
Gimo
1886.Einari Johansson
Ödeborg
1887.Per Johansson
Askersund
1888.Gabriel Karelius
Lima
1889.Maritha Potrykus
Hjärtum
1890.Kent Harg
Lövstabruk
1891.Lars-Erik Flodung
Gråbo
1892.Egon Fransson
Värnamo
1893.Jan O
AXI/UPPSALA
1894.Peter
Ludvika
1895.Johan Rask
Bössviken
1896.Bertil Hyback
Sunnemo
1897.Anders Larsson
Orsa
1898.Inger Tägt
Siljansnäs
1899.sarje lindberg
Falun
1900.Jerry
Örnsköldsvik
1901.Per-Erik Persson
Malung
1902.Peter Bernhardsson
Romelanda
1903.Stefan Högman
Rengsjö
1904.karin olsson
hagfors
1905.Daniel Tillmar
Åtvidaberg
1906.Rabb Sven Jonasson
SÄRNA
1907.Magnus
Hofors
1908.Hans
Bergström
1909.Håkan Westlund
Hofors
1910.Per Tongring
Dala-Järna
1911.Sven-Inge Granlund
Knäred
1912.Oscar Stolpe
Äppelbo
1913.Rolf I Gatback
sunne
1914.Peter Sundqvist
Bollnäs
1915.Roger Jönsson
Lit
1916.Emma Eriksson
Äppelbo
1917.Daniel Olsson
Sälen
1918.Erik
Östersund
1919.Gunilla Mårsén
Rättvik
1920.johan olnils
bollnäs
1921.Kalle Stridh
Trollhättan
1922.Bengt Applelid
Ljungbyholm
1923.Bengt Joensuu
Kungälv
1924.jörgen Lundqvist
Torsåker
1925.Margaretha Grafström
Hällefors
1926.Gun-Inger Backlund
Umeå
1927.Nils
Enköping
1928.Lars NNordkvist
Gagnef
1929.johan hammarström
ockelbo
1930.Mats Hedkvist
Krylbo
1931.Thomas Nordén
Norrköping
1932.Anders lundmark
Jörn
1933.Stefan Olofsson
Sunnansjö
1934.Madde Mattsson
Sävarberg
1935.Jenny Wennerström
Nora
1936.Micael Larsson
Ljusdal
1937.Mattias
Hofors
1938.Mathias Wiberg
Sveg
1939.Peter Eriksson
Sveg
1940.Mats Eriksson
Rättvik
1941.christian
vansbro
1942.Per-Erik Jansson
Charlottenberg
1943.Johansson
Torsåker
1944.LARS ÅHSLUND
TORSBY
1945.Thomas Önnberg
Torsby
1946.Jeanette Douhan
Köping
1947.Jan Carlsson
Borlänge
1948.Thomas & Kickie Andersson
Åsbro
1949.Markus Gustavsson
Hällefors
1950.Håkan
Årjäng
1951.Daniel Lugnberg
Mariestad
1952.Lars-Erik Karlsson
Åmål
1953.Fredrik
Tierp
1954.Torbjörn Eriksson
Strängnäs
1955.Pelle Belin
Krylbo
1956.marcus
varberg
1957.Thomas Eriksson
siljansnäs
1958.Patrik Isaksson
Stockholm
1959.Fredrik Andersson
Ockelbo
1960.Bertil Carlsson
Munkedal
1961.Uno Ericson
Tumba
1962.Jan Cardell
alnö sundsvall
1963.Peter Nilsson
Sunne
1964.Calle
Västmanland
1965.Martin Markusson
Åsele
1966.Mats Hjelmstedt
Uppsala
1967.Rolf Danielsson
Färnäs
1968.Viggo Anthoniusen
Enebyberg
1969.Tony Andersson
Lesjöfors
1970.Jan-Erik Eriksson
Färnäs
1971.Kenneth Larsson
Katrineholm
1972.Roger
Hansjö,Orsa
1973.Jörgen Lundvall
Helsingborg
1974.Niklas Brink
Ljusdal
1975.Roland Rickardsson
Herrljunga
1976.Leif Holman
Björbo