Upprop: Rädda Svenskt Visarkiv

Den oas som visarkivet alltid varit för musiker, forskare och intresserad allmänhet i en alltid oförutsägbar tid, med all den samlade kunskap som finns på arkivet att ösa ur, hotas nu av nedläggning.
Varför? 
I utredningen I samspel med musiklivet – en ny nationell plattform för musik (SOU 2010:12) 
sägs följande om Visarkivet: 
"Det är också av stor betydelse att organisatoriska bindningar till vissa genrer upphör. I stället bör dokumentationsstrategier för hela verksamheten utarbetas som prioriterar områden som i dag är underrepresenterade i samlingarna. På så vis skapas också förutsättningar för att sam- 
tidens och framtidens musikaliska kulturarv blir av stort intresse och får en större representativitet. "


Det kan vara svårt att se detta som så allvarligt men bakom utredningssvenskan döljer sig ett hot om nedläggning av visarkivet som det fungerar idag.


Vad kan då hända om det läggs ner?

Här är några möjliga scenarior:


1. Ekonomi 
Det kommer att bli ett dött arkiv, en livlös samling där tidigare forskare arbetat och analyserat 
materialet av folkmusik visa och jazzsamlingar. Inga nya pengar kommer att tillskjutas och hela verksamheten urvattnas. Ingen kommer att arbeta med att göra samlingarna tillgängliga, inga publikationer eller fonogram kommer att ges ut.Allt avstannar till ett musikens mausoleum. Vill vi ha det? 


2. Målgrupper 
Målgruppen för visarkivet är stor och brokig, högskolestuderande, vanlig intresserad allmänhet, 
professionella musiker inom musikvärlden och andra universitets och högskoleinstitutioner. 

3. Dokumentationsenhet – identitet – förtroende 
En sak som inte kan byggas upp när det väl raserats är ett missbrukat förtroende. 
När Toytota tvingades ta tillbaka miljontals bilar på grund av konstruktionsfel fick ledningen arbeta hårt över hela världen för att återta detta förlorade förtroende. 
Många mycket kända och både nationellt som internationellt verksamma musiker har donerat och donerar material till arkivet. 
Utan den starka genreidentitet som arkivet har inom jazz och folkmusik hade det inte gått att få 
all denna mängd av musik till arkiven. En dokumentationsenhet utan genreidentitet skulle aldrig kunna göra detta. 

4. Internationellt samarbete. 
Visarkivet är en av många liknande institutioner som finns över hela världen där samspelet och 
utbytet av kunskaper både genom materialsamlingen samt mellan personal på arkivet, forskare inom och utom landet är en levande och viktig del för förståelsen av musikens roll i vårt samhälle. 
Visarkivet har ofta lyfts fram som en förebild vid startandet av liknande institutioner 
runt om i världen. 
Som exempel kan man nämna Norskt visarkiv, Finlands svenska folkmusikinstitut jobbar utifrån visarkivets mall samt även i Durban och Hanoi. Det är viktigt att det finns en svensk part för att internationella samarbeten skall kunna fungera. 

Det är viktigt att alla som vill att visarkivet skall finnas kvar höjer sin röst. Denna lista är ett sätt att göra det på. Utredningen är på remiss och därför är det bra om man rör om så mycket som möjligt. 

Initiativtagare: mats Eden

 

 

Undertecknas

Fyll i formuläret nedan och klicka på "Skriv på uppropet!" för att underteckna ovanstående upprop. Namn och ort är obligatoriska uppgifter.

Du får gärna uppge din e-postadress och eventuell hemsida. Din e-postadress visas inte för andra besökare, men du kan komma att få nyhetsbrev av uppropets initiativtagare. Om du har en gravatar så syns den vid din underskrift.

 

Namn (och titel):Ort:
E-postadress:Hemsida:

 

1.Linus Bylund Amatörmusiker
Stockholm
2.Sofie Björck
Sundbyberg
3.Dror Feiler, Musiker, tonsättare
Stockholm
4.Eva Lagerheim
Stockholm
5.Peter Eriksson - musiker, filharmoniker
Stockholm
6.Kulturarbetare Petra Adolfsson
Stockholm
7.mats edén - musiker, tonsättare
harlösa
8.Leif Alpsjö, spelman, artist, pedagog
Viksta, Björklinge
9.Eva Gröndahl, regissör
Stockholm
10.Ann Wiippola
Vendelsö
11.Jan Garnert, etnolog
Stockholm
12.Louise Hoffsten
stockholm
13.Christer Jonasson
Stockholm
14.Lill Lindfors
Stockholm
15.Mikael Wiehe, sångskrivare
Malmö
16.Lena Willemark-sångerska,spelman
Stavsnäs
17.Claes Janson sångare
Uppsala
18.svante thuresson
stockholm
19.Billey Shamrock
Solberga
20.Georg Riedel musiker
Stockholm
21.Björn Ståbi - musiker
Korskrogen
22.Christer Lindwall Tonsättare
Skarpnäck
23.Per Gudmundson – folkmusiker
Leksand
24.Barbara Lindell, konstnär
Göteborg
25.Sid Jansson
Rättvik
26.Bengt-Arne Wallin, Komponist/Musiker
191 43 Sollentuna
27.Anders Linder artist
Stockholm
28.Anders Berglund, kapellmästare
Stockholm
29.Magnus Stinnerbom, Musiker
Östra Ämtervik
30.Gunnar Valkare, professor
Stockholm
31.Jan Allan
Lidingö
32.Johan Hedin, folkmusiker
Vråka
33.Anders Eljas
Stockholm
34.Jeja Sundström
Stockholm
35.Sophia Stinnerbom - musiker
Östra Ämtervik
36.Gunnar Idenstam, konsertorganist
Stockholm
37.Lars Pousette
Uppsala
38.Monica Dominique musiker
Huddinge
39.Anders Norudde-Violinbyggare, musiker
Karlskoga
40.Susanne Rosenberg, Sångerska
Stockholm
41.Gunnel Mauritzson Sångerska/folksånglärare
Saltsjöbaden
42.Riksspelman Thore Härdelin
Delsbo
43.Torsten Egerö arkitekt
Bromma
44.Jonas Simonson, musiker
Göteborg
45.Totte Mattsson - musikant
Falun
46.Cajsa Ekstav (musiker/spelman & sångerska)
Uppsala
47.Niklas Roswall - spelman
Järvsö
48.ellika frisell
Stockholm
49.Ellika Frisell musiker
Stockholm
50.Laif Carr - Musiker, producent
Hjärnarp
51.Per-Ulf Allmo
Tullinge
52.Jonas Kullhammar, Musiker
Saltsjö-Boo
53.stefan sundström artist
ekerö
54.Erik Ask-Upmark, riksspelman
Genarp
55.Maria Stellas-folksångerska
Göteborg
56.Leif Allansson
Stockholm
57.Gisen Malmquist
Malmö
58.Ole Hjorth, spelman
Enskede
59.Hans Kennemark
Sandhem
60.Catarina Edén
Svanö, Kramfors
61.Olof Misgeld, musiker, lärare i folkmusik
Stockholm
62.Mikael Marin musiker
Stockholm
63.Anders Löfberg, musiker, spelman
Skarpnäck
64.Jan Hammarlund, sångare
Hägersten
65.Maria Lindström, visartist
Enskede
66.Marie Länne Persson (musiker, kompositör, projektledare)
Linköping
67.Toste Länne, professor, ordf Östergötlands spelmansförbund, spel
Linköping
68.Johan Hedin
Vråka
69.Thomas von Wachenfeldt, Doktorand
Bergsjö
70.Göran Månsson Musiker
Hägersten
71.Livet Nord, musiker, musikproducent
Göteborg
72.Maud Lindström, visartist
Göteborg
73.P-G Alldahl, professor em., tonsättare
Stockholm
74.Marie Axelsson, musiker och musiklärare i svensk folkmusik
Havdhem
75.Lasse Englund, musiker,musikproducent
Lidingö
76.Jeanette Lindmark, Spelman och nyckelharpslärare
Lindesberg
77.Mats Lindqvist / Intendent Cornelis Vreeswijk Museet
Stockholm
78.Leif Stinnerbom, spelman & regissör
Östra Ämtervik
79.bengt emil johnson
saltsjöbaden
80.Daniel Sandén-Warg-spelman
Rysstad i Setesdal/Noreg
81.Mikael Ramel
Örebro
82.Roger Tallroth
Uppsala
83.Kenneth Friberg - fotograf, musiker
Enskede
84.Titti Sjöblom, artist
Stockholm
85.Åsa Sjöqvist, psykolog
Stockholm
86.Benny Andersson
Stockholm
87.Gunilla Feinberg-producent, dansare
Lund
88.Åke Persson (spelman och arkivarie)
Lund
89.Folkmusikproducent Lotta Johansson
Leksand
90.Edward Anderzon, musiker, spelman, folkmusiklärare
Sollentuna
91.Bruno Årfors, Berättarröst, Musikant
Stockholm
92.Margareta Jonth
Uppsala
93.Staffan Berg riksspelman 6 civilingenjör
Hårte, Jättendal
94.Ale Carr - musiker
Stockholm
95.Anna-Karin Oldeberg Sångerska
Uppsala
96.Lillemor Alpsjö f d folkmusikkonsulent o musiker
Örbyhus
97.Riksspelman Peter Hedlund
Iste, Vallsta
98.Anna Döbling, visartist och vispoet
Stockholm
99.Agneta Stolpe, sångerska, utbildare
Äppelbo
100.Lotta Andersson, musiker
Stockholm
101.Nia Kuoppala folkmusiklärare
Sala
102.Elin Lyth, sångerska
Stockholm
103.Johan Forslin
Västerås
104.magnus pettersson musikhandledare osv
göteborg
105.Ann Z Allan sång-och pianopedagogpedagog
Lidingö
106.chris Jangelöv
Lammhult
107.Stefan Kayat, musiker
Saltsjöbaden
108.Mattias Pérez, Musiker
Karlstad
109.Pierre Ström, vissångare
Stockholm
110.RUNE ÖFWERMAN-MUSIKER
STOCKHOLM
111.Pontus Enhörning
Stockholm
112.Lucas Stark - Vissångare
Göteborg
113.Fil.dr. Karin Eriksson (riksspelman och universitetslektor i mus
Vislanda
114.Josefin Westman, folksångpedagog
Rättvik
115.Bo-Anders Dahlskog (musiker)
Malmö
116.Anders Fugelstad, visdiktare
Stockholm
117.Olov Johansson
Uppsala
118.Sven-Erik Forslin Författare
Bjuråker
119.Bertil Strandberg (Lektor Kungliga Musikhögskolan)
Enskede
120.Maria af Malmborg Linnman, skådespelare
Västerås
121.Björn Linnman, tonsättare
Västerås
122.Christina Frohm Riksspelman och fiolpedagog
Sollentuna
123.Leena Joutsenlahti, musiker, folkmusikläräre
Helsinki, Finland
124.Andreas Svensson, kommunal områdeschef
Glanshammar
125.Anders Larsson - sångare, lärare i folkmusik
Malung
126.Mia Svensdotter musikhandledarlinje ansvarig
Härnösand
127.Mauritz Tistelö Poet
Göteborg
128.Agneta Sköld organist och körledare
Västerås
129.Lennart Wärmell Musiker
Mora
130.Esbjörn Hogmark spelman
Örbyhus
131.Pelle Björnlert - musikant
Vråka
132.Björn Petersson
Sankt Ibb
133.Olle Simonsson, krukmakare och musikant
Offerdal
134.Mats Larsson Gothe, tonsättare
Stockholm
135.Ditte Andersson, musiker
Uppsala
136.Bart Brashers
Seattle
137.Mia Olsson, Giga Folkmusik
Mockfjärd
138.Karl-Magnus Fredriksson Hovsångare
Stockholm
139.Ingemar Wågerman, pianist och jazzhistoriker
Hönö
140.Bengt Olsson studierektor SMI
Stockholm
141.Thomas Eriksson, Riksspelman och författare
Örebro
142.Ann-Marie Beckman-Forsberg, skivbolag
Solna
143.Cecilia Wilhlemsson Skådespelare
Göteborg
144.Kicki Djärv
Bygdeå
145.Tuomo Haapala
Julita
146.Miklós Maros
Stockholm
147.Helene Cocozza kyrkomusiker
Stockholm
148.Roland Forsberg tonsättare
Stockholm
149.Kristine Heebøll, musiker/komponist
Odense
150.jazzfotograf Lasse Seger
Veberöd
151.Ola Hertzberg, Folkmusiker
Järvsö
152.Robert Djärv, tekniker
Gryssjön
153.Solweig Svahlin, folkdansare
Pålsboda
154.Stig Linderoth
Staffanstorp
155.Erika Lindgren (Rikspelman)
Uppsala
156.Christina Kjellsson visartist
Göteborg
157.Magnus Börjesson, journalist
Örebro
158.Bengt Berger
Göteborg
159.Kjell Stockfors
Örebro
160.Bengt Magnusson gitarrist
Göteborg
161.Kjell-Erik Eriksson(spelman)
Frösön
162.BG Augustini Ortoped - Banjoist
Örebro
163.Tina Quartey, musiker
Kivik
164.Lars Jansson
Kungsängen
165.Örjan Kjellin, musiker
New Orleans
166.Curt Lindmark
Lindesberg
167.Gert Lindmark sångare och spelman
Lindesberg
168.O'tôrgs-Kaisa, riksspelman, kompositör
Bergsjö
169.Inger Stenman, musikantikvarie
Härnösand
170.Mats Söderqvist - ordf. Kilafors kammarmusikför.
Kilafors
171.Mats Klingström Musiker
Stockholm
172.Lars Göran Dahl,pianist
Göteborg
173.Finn Zetterholm
Älta
174.Bosse Dannert, kval utredare/spelman
Sollentuna
175.Johannes Bergmark, ordförande Fylkingen, tonsättare/musiker
Stockholm
176.Marko Aho, Direktör
Kaustinen
177.Ann-Mari Häggman, professor
Vasa, Finland
178.Sofia Jernberg - Sångerska
Årsta
179.Lotta Bergil, musiklärare
Stallarholmen
180.Ann-Marie Skarp
Stockholm
181.Leif Linde, farfar och morfar
Kungsberga, Färentuna
182.Leif Kirkvåg, Landsordförande, Visens Venner, Danmark
Slagelse, Danmark
183.Musiker, Kenny Håkansson
Segeltorp
184.Jan Mark, dramaturg
Malmö
185.Leif Olsson dramatiker översättare
Götene
186.Maria Ekelund Dannert-MAS,spelman
Moje
187.Torgny Björk - visartist
Färjestaden
188.Cecilia Klingspor, musiker
Stockholm
189.mats fagerberg,banjoist/spelman
härnösand
190.Jonny Soling, musiker, lärare
Skattungbyn
191.Daniel Börtz, tonsättare
Kungsängen
192.Birgit Sundström;Sångpedagog
Lund
193.Olle Axén, scentekniker
Kista
194.marie andersson Teaterpedagog, sångerska
årsta
195.Carl-Henric Qvarfordt
Stockholm
196.Eva Selander, musikant
Västra Frölunda
197.Lotta Bystedt f d producent Rikskonserter
Stockholm
198.Benny Andersson -
Stockholm
199.Lars Rudolfsson
Solna
200.Görel Hanser
Stockholm
201.Göran Arnberg
Stockholm
202.Gunilla Wester
Gävle
203.Eva Åhman
Växjö
204.Lars Gaustad
Tärnaby
205.Gunn Brandin
Oxie
206.Björn Larsson
Gullspång
207.Siv Eriksson
Kungälv
208.Bernd Segnitz
Bammental / Tyskland
209.Lars Terje, pens kammaråklagare
Helsingborg
210.Emilia Amper - musiker
Torsås
211.Bert Deivert - musiker
Karlstad
212.Benjamin Staern
Malmö
213.Håkon Asheim (senior lecturer)
Voss, Norge
214.Simon Simonsson Musikant
Alfta
215.Claes Ottelid, Lektor, musiker
Malmö
216.Minna Raskinen, musiker
Kouvola, Finland
217.Emil Kunze
Karlstad
218.pia olby musiker och lektor
stockholm/katrineholm
219.Pernilla Stendahl - musiker
Munkedal
220.Lovisa Liljeberg, musiker
Stockholm/Karlstad
221.Patrik Bonnet (musiker)
Hägersten
222.Anders Flodin, lektor i musikteori
Örebro
223.Mia Gunberg Ådin, musiker
Gårdemyr, Grebbestad
224.Niclas Gustafsson - musiker
Malmö
225.Lars-Christer Karlsson
Ystad
226.Tobias Edlund, musiker
Göteborg
227.Ingrid Brännström
Göteborg
228.Ingrid Brännström musiker
Göteborg
229.Kay Isacson, spelman/sångerska
Stockholm
230.Vanessa Labañino - producent
Göteborg
231.Pontus Estling - musiker, kompositör/arrangör
Uppsala
232.Pontus Estling - musiker, kompositör/arrangör
Uppsala
233.Jan Danielsson,violinbyggare
Bodsjöbränna,Duved
234.Emma Ahlberg - musiker
Stockholm
235.Pelle Schunnesson
Karlstad
236.Allan Skrobe, musiker
Malmö
237.Marie-Ann Eklund, utvecklingsledare
Avesta
238.Anne Höglund, musiker
Sundsvall
239.Samuel Andersson Musiker
Farsta
240.Jonna Kevin, högskoleadjunkt
Luleå
241.chinaski Nymark/ Kulturarbetare
Göteborg
242.Linus Fredin, musiker
Göteborg
243.Hans Bragman
Ekerö
244.Stefan Ekedahl, folkmusiker/musiklärare
Rättvik
245.Pär Johansson, serviceman
Västra Frölunda
246.Filip Bagewitz
Göteborg
247.Erik Dahl - musiker
Göteborg
248.Oskar Reuter, musiker
Göteborg
249.Mats Werner
Strängnäs
250.Titti Källman (kulturarbetare)
Göteborg
251.Josefine Liftig (flöjtist)
Göteborg
252.Henrik Eriksson-musiker, pedagog
Uppsala
253.Anna Svensdotter
Göteborg
254.MAGNUS LUNDMARK
jönköping
255.Qaryn Eng
Stockholm
256.birgitte Musik älskare
linköping
257.Sunniva Abelli, musiker
Stockholm
258.Peter Hugo, psykoanalytiker
Stockholm
259.Minja Klevebrant, musiker
Göteborg
260.Annel Johansson Koreograf
Stockholm
261.annika sylwan
malmö
262.Lars-Eric Brossner. regissör/kompositör
Lerum
263.Sergio Crisostomo
Avesta
264.Nandi Vileika -sångerska
stockholm
265.Erik Löfberg (civilingenjör och skogshuggare)
Linköping
266.Elfi Sverdrup (kunstner / sanger)
Stokke, Norge
267.martina Jordan Musiklärare
Saltsjöbaden
268.martina jordan, rytmiklärare, danspedagog, musiker
saltsjöbaden
269.martina jordan, rytmiklärare, danspedagog
saltsjöbaden
270.Kajsa Paulsson
Göteborg
271.Emma Johansson, musiker
Lidköping
272.Julia Westberg - sångerska
Malmö
273.Dan Svensson - musiker
Malmö
274.Mikael Frisk, Musikant
Lund
275.Anna Nyander, danspedagog
Helsingborg
276.Mattias Nyberg, musiker, lärare
Stockholm
277.Sven Sundin, sjukhuspräst
Uppsala
278.Maria Klasson Sundin, präst
Uppsala
279.Annika Koskinen, dansare & danspedagog
Hägersten
280.Peter Ahlbom redaktör
Stockholm
281.Ingrid Ekman
Örebro
282.Agnes Eriksson
Sköndal
283.Maria L Hallengren Sångerska, musiker och producent
Örbyhus
284.Malin Axelsson Artist & Pedagog.
Säffle
285.Bettan Palmgren-amatörmusiker
Gimo
286.Dan Palmqvist
Arvika
287.Matilda
Örbyhus
288.Erik Ronström
Stockholm
289.Sussanne Lundberg, musikintresserad
Stockholm
290.Kersti Johansson - Musiker
Uppsala
291.Lotten Sundin-Björk, Präst
Tierp
292.Viveka Ståbi - arrangör
Korskrogen
293.Ingrid Eckerman, folkmusikant, läkare
Stockholm
294.Thomas Ringdahl - musikant/pedagog
Staffanstorp
295.Andrea Dürr
Huddinge
296.Magnus Dürr
Huddinge
297.Ivar Sjögren, vissångare, visentreprenör, journalist
Lund
298.Ingmarie Juliusson
Göteborg
299.Patrik Ahlberg - musiker
Kumla
300.Filip Jers, musiker
Stockholm
301.Rolf Siwertz
Rönninge
302.Anna Cochrane
Göteborg
303.Roberth Forsling
Strömsberg
304.Sussi Bougt
Stockholm
305.Bridget Marsden, musiker
Stockholm
306.Maj-Len Lyth
Stockholm
307.Astrid Selling Sjöberg (riksspelman, interaktionsdesigner)
BRÄKNE-HOBY
308.Ralf Novak-Rosengren Musiker,Artist
Småland
309.Åsa E Jacobsson, danspedagog dansare
Gnesta
310.Klas Edholm
stockholm
311.Matilda Karlsson, musikstuderande
Tierp
312.Ester Årman, musiker och pedagog
Uppsala
313.Pernilla Asp
Stockholm
314.Max Elnerud, violinist
Stockholm
315.Christer Kvarne,musikant
Stockholm
316.Sture Dahlén
Mariestad
317.Annika Lindqvist musikant
Sollefteå
318.Adrian Jones, musiker
Stockholm
319.Magnus Appelholm(Musiker)
Visby
320.Uffe Ottosson - musiker, kompositör, producent
Karlskrona
321.Carl-Martin Vennefjord
Ransäter
322.Mia Marin
Bandhagen
323.Markus Tullberg, musiker
Malmö
324.Tomas Elvén SYV
Göteborg
325.Tobias Lundberg
Karlstad
326.Lars Westin, journalist
Stockholm
327.Kerstin Klingborg, amatör sångerska folklig sång
Stockholm Bromma
328.Patrik Andersson, Musiker & Pedagog
Malmköping
329.Hedvig Eriksson, sångerska och logoped
Alingsås
330.Wesley Koivumäki ped.kand.
Borgå
331.Lotta Westerberg dramapedagog
landskrona
332.Ruben Madsen
Ulvöhamn
333.Käll Svensson
Ekerö
334.Stina Tobiasson, musiker
Växjö
335.Cecilia Mothander
Sollefteå
336.Göta Svensson, konstnär
Tallåsen
337.kjell paxmo
Föllinge
338.Jan-Anders Andersson, musiker
Vintrosa
339.Gerd Ulander sångerska
Saxnäs
340.Christian Spering, Musiker
Vallentuna
341.Jonas Söderström
Malmö
342.Sofia Lodén, doktorand i franska
Nacka
343.Jeanette Eriksson - musiker
Helsingborg
344.Tatiana Trubnikova
Lund
345.Henrik Karlsson Vismusiker
Falkenberg
346.Ulf Brändström
solna
347.Magnus Sjögren, pedagog
Luleå
348.Ulf Nygårds
Jättendal
349.ErdaMaria Hardorp, förskolelärare
Karlstad
350.Christer Holmström, grafisk designer
Stockholm
351.Amanda Nilsson
Stockholm
352.Ann Elving
Falun
353.Barbro Arvidsson - musikant
Lund
354.Markus Larsson
Uppsala
355.Stefan Olsson - Musiker, låtskrivare, producent
Ljusdal
356.Sara Martinsson, studerande
Arvika
357.Linda Nordström
Matfors, Sundsvall
358.Svend Lindblom
Karlskrona
359.Lennart Wetterholm - TV-producent
Solna
360.Ulrika Reinholdsson
Linköping
361.Stefan Wallin jordbrukare ospelman
Karlholmsbruk
362.Dan Lundberg, Ekon dr
Stockholm
363.Ulla Lexander, f.d. producent sr.p2
Stockholm
364.Anders Schönborg
Bôrna
365.Peter Bengtsson Gitarrbyggare musiker
Sölvesborg
366.Örjan Englund-Dragspelare
Björklinge
367.Alexander Ekroth-Baginski - musiker, lärare och producentr
Stockholm
368.Katie Pelissou
Järvsö
369.Göran Bergman, spelman
Norberg
370.Peter Hallström, låtskrivare
Stockholm
371.Marcus Skoogh
Arvika
372.Ida Blomkvist, spelman
Nyköping
373.Kerstin Dahlberg Sångerska
Hålanda
374.Sture Rkholm, Regissör, sångare och pedagog
Skokloster
375.Annika Dobler
Hochdorf, Schweiz
376.Jon Magnusson
Uppsala
377.Jonas Olsson - musiker, pedagog
Malmö
378.Birgitta Jansson
Stockholm
379.Lina Langendorf
Stockholm
380.Pernilla Zernell
Älta
381.Torbjörn Johansson, musikprod.
Morup
382.Petrus Johansson - musiker, musiklärare
Hammarö
383.Bengt Åkerström
Lidingö
384.Kenneth Högström, Musikerförbundet
Sundsvall
385.Ulf.Lundberg Pensionär
Söderåkra
386.Karl-Erik Mattsson Kompositör
Hudiksvall
387.Tone Hestekind
Sandvika Norge
388.Anna Malm, studerande
Stockholm
389.Karolina Lif Carlsson (musiker)
Göteborg
390.Kristoffer Alpsjö
Johanneshov
391.Leif Ottosson, musiker
Stockholm
392.Stefan Westberg - Klarinett o. Saxpedagog.
Falun
393.Jill Ann Johnson, Ph.D. Ethnomusicology
Sollentuna
394.Ida Nolke
kungsbacka
395.Tommy Sjöberg (ljudarkivarie)
Sollentuna
396.Elsa Hort, student
Stockholm
397.Anders T Berg, Flygkapten
Uppsala
398.Carl Bagge (musiker)
Stockholm
399.Åsa Rockberg Koreograf
Näsåker
400.Ingela Heldebro Musiklärare
Kiruna
401.Stephan Lindstein musiker
Tyresö
402.Anders Bergman, musiker
Söra Smedsta
403.Stefan Warnqvist
Uppsala
404.Lars-Göran Johansson
kalmar
405.David Kaminsky
Cambridge, MA, USA
406.Göran Buffalo Malmqwist, folkmusikcirkelledare
Stockholm
407.Josefin Peters, sångerska
Stockholm
408.Henrik Norbeck, musiker
Stockholm
409.Jenny Treece Jorup
LINKÖPING
410.Johan Kunze - student, musiker
Arvika
411.Louis Womack
Lund
412.Stefan Lindh-Mätningsingenjör och dansare
Enebyberg, Danderyd
413.Carl-Åke Carlsson, projektledare massa och papper
Strömsbruk
414.Tatiana Trubnikova, student
Lund
415.Anders Bjernulf
Rättvik
416.Håkan Vejvi - Folkdanspedagog
Stockholm
417.Ville Bjernulf
Rättvik
418.Kristin Malmqvist
Uppsala
419.Michael Müller
Gävle
420.Prof. Per-Olof Westlund
Umeå
421.NORD-Nordiska Mästerskapen i Folkmusik
Sälen
422.Tommie Barte musiker, skådespelare
Klippan
423.Lars Ekman, musiker
Stockholm
424.Ewa Tuneback
Kungsängen
425.Astrid Dahlin, fil kand
Mariestad
426.Viveca Eriksson sjuksköterska
Stockholm
427.Johan Ronström, musikhögskolestudent
Stockholm
428.Harald Gatu
Kista
429.Karin Martinsen, Musiklärare
Järfälla
430.Andreas Rudenå, Musiker
Malmö
431.Anna Elwing Olofsson, folksångerska och pedagog
Eslöv
432.Producent Lasse Zackrisson
Vaxholm
433.Göran Holmberg
Stockholm
434.Fikret Cesmeli, skådespelare &Musiker
Stockholm
435.Eva Örtenberg
Uppsala
436.Pia Nygaard, Musiker
Danmark, Odense
437.lene halskov Hansen (mag.art. Nordisk Folkemindevidenskab)
Danmark
438.Thord Friström Musiklärare
Tumba
439.Katarina Byman Seger, sångerska, musik- sångpedagog
Tullinge
440.Lisa Hultéus, student
Enköping
441.Eva Sjöström
Stockholm
442.Jacob Höglund, professor
Uppsala
443.Ann Gottvall (spelkvinna och kommunal tjänsteman))
Hassela
444.Samuel Trygger - vissångare och -skrivare, redigerare
Stockholm
445.Anders Holm
Rättvik
446.Petter Berndalen, Musiker
Stockholm
447.Linnéa Enoksson
Järna
448.Sören Alexandersson, Visskivbolagsdirektör
Göteborg
449.Gittan Ericsson
Farsta
450.Beppe Arvidsson
Stockholm
451.Metodiklärare, musiker Ninni Carr
Hjärnarp
452.Ingenjör Patrik Westman
Järna
453.Magnus Marcks
Stockholm
454.Karin Jäger Spelman
Uppsala
455.Nina Matthis - skådespelerska
Belgrad
456.Anna Ottertun (musiker)
Göteborg
457.Mark Walstrom - musiker
Kensington, California
458.Hanna Wiskari
Göteborg
459.Magnus P Matthis
Råå
460.Stefan Wenerklang - Musiker, tonsättare, pedagog
Vänersborg
461.Robert Robertsson, musiker
Stockholm
462.ian carr
falun
463.Lars Bokström
Stockholm
464.Gunilla Neselius
Järfälla
465.Åsa Hogmark spelman/ vissångerska
Örbyhus
466.Hillevi Björlund
Stockholm
467.Ludvig Ohlnér, Musiker
Falun
468.Emma Rydberg
Göteborg
469.Lärare Mikael Grafström
Huskvarna
470.Kire Ljung
Husby
471.Maria Jonsson
Falun
472.Tim Huhtala
Lund
473.Stina Wahlin
Uppsala
474.Anders Wallman, lärare
Uppsala
475.Josefina Paulson, musiker
Stockholm
476.Martin Carlbinder, lärare
Västerås
477.Vappu Hämeenaho
Sollentuna
478.Jan Lundgren,musiker
Ystad
479.Lena Ekman
Nacka
480.Anders Bergcrantz, Musiker
Billinge Skog
481.Eva Norée gitarrist
Saltsjöbaden
482.Eivor Underdal, danspedagog
Sockholm
483.Claes Trygger, Tekn Dr
Stockholm
484.Anne-Marie Grave
Stockholm
485.Lillemor Lewander
Tjörn
486.Helena Norberg, student
Arvika
487.Thomas Lundkvist, komponist
Spannarboda
488.Maths Östberg, museiföreståndare
ALFTA
489.Margareta Bengtson
Tyresö
490.Agneta Baumann
Stockholm
491.Bengt Malmqvist
Linköping
492.Anna Wöhlecke
Solna
493.Hans Malmström
Fjärdhundra
494.Anneli Klevebrant Ronström
Visby
495.Anders Norell - musiker
Stockholm
496.Ingvar Blychert
Flørli Norge
497.Mats Nordwall, Instrumentbyggare
Bromma
498.Henrik Gunnarsson (IT Tekniker)
Karlskrona
499.Erik Lyttkens
Uppsala
500.Anna Wingård (Teaterskräddare)
Naustdal, Norge
501.Jens Engelbrecht Producent/Musiker
Norrtälje
502.jonas åkerlund , musiker
Värends Nöbbele
503.Lena Kronberg
Lund
504.Josefin Zernell
Hagersten
505.Henrik Perälä, filmare
Lit
506.Minna Wetlesen
Akershus, Norge
507.Fred Lane
Stockholm
508.Gina van Dam, sångare och arrangör
Uppsala
509.Arne Johnsson, poet
Lindesberg
510.Kerstin Ahnfelt
Göteborg
511.Leif Ahnfelt
Billdal
512.Lennart Berneklint Radio Österåker
Åkersberga
513.Celal Alparslan/ Krögare
Uppsala
514.Eva Engblom, socionom
Kristanstad
515.Ulrika Ehrenstråle, musiklärare
Höganäs
516.Joakim Lejonqvist
Ankarsrum
517.Johannes Dominique
Spånga
518.Mats Höjer
Borlänge
519.Barbro Liss
Uppsala
520.Mats Paulson
Saltsjöbaden
521.Christina Glaeser, presskontakt
Stockholm
522.Tore Fredriksson
Hållnäs
523.Rostam Mirlashari artist, producent
Stockholm
524.Gunnel Strand
Stockholm
525.Mats Hellstrand
Karbenning
526.Hanne Kjersti Yndestad, sångare, samlare, musiklärare mm
Bålsta
527.Pontus Adefjord, musiker och lärare
Uppsala
528.Klas Anders Haglund musiker, pedagog
Rudsgården
529.Ronald Sundbeg Programchef
Stockholm
530.Jessica Yngvesson
Ängelholm
531.Berti Mollberger (journalist)
Stockholm
532.ulla Lundström
stockholm
533.Sanna Kurki-Suonio
Finland
534.Eva-Lisa Oldeberg, musiker pedagog
Vendelsö
535.Hasse Wallman VD
Stockholm
536.Roberto Gonzalez Skådespelare/sångare
Stockholm
537.Nils Liberg, spelman
Stockholm
538.Sarah Lundberg
Stockholm
539.Amanda Sedgwick, musiker
Stockholm
540.Cecilia Åslund, sångare
Västerås
541.Johnny Hedlund - musiker och pedagog
Sunne
542.Tommy Lindskog (lektor)
Löddeköpinge
543.Anna-Kaisa Liedes, musiker och lektor
Helsingfors
544.Lisa Johansson, student
Saltsjöbaden
545.Sanna Rosén, arkitekt
Tvååker
546.Ann-Marie Ulfvarson
Lidingö
547.Morgan Niklasson
Lidingö
548.peter sporre
Åkersberga
549.Björn Vinberg
Hässelby
550.riksspelman Lisa Hellsten
Linköping
551.Anna-Lena Almås
Stockholm
552.Mats Einarsson
Stockholm
553.Daniel Pettersson, Musiker
Stockholm
554.Frank Sundh
Norberg
555.Gunnel Haulin
Uppsala
556.Gustaf Görfelt
Göteborg
557.Gittan Måhl, fil.kand
Stockholm
558.Yvonne Amper
Torsås
559.Fia Adler Sandblad skådespelare
Hindås
560.Karin Ivarson - musiker och musiklärare
Stockholm
561.Bruno Adler psykolog
Hindås
562.Kjell Perder, tonsättare
Sollentuna
563.Linda Andersson
Aspöja
564.Pär Sörman
Stjärnhov
565.victor kvarnhall, doktorand i musikvetenskap
örebro
566.Magnus Wetterholm
Nora
567.Jan Engsås Civ.jägm.
Hedemora
568.Hester Dahlström
Huddinge
569.Erik Westin
Uppsala
570.Björn Meyer
Bern - Schweiz
571.Ida Rissanen
Norrköping
572.Olga Hellner musikant
Lerdala
573.Lennart Andersson dragspel
Norrköping
574.Annika Jessen, klarinettist och folkmusiker
Malmö
575.Örjan Englund
bålsta
576.Sladjana Ostojic
Linköping
577.Karin Ahlin, animatör
Stockholm
578.Gunnel Ginsburg
Stockholm
579.Christer Peters, sångare
Karlskrona
580.Lena Hildeman
Stockholm
581.Camilla Sarner, kulturskolechef
Göteborg
582.Berit Wallsten
Kungsbacka
583.Henry Leveau
Sundbyberg
584.Reine Steen, pedagog och musiker
Sankt Olof
585.Hannu Tolvanen, forskare, projektchef
Helsingfors
586.Björn Svensson
Arvika
587.Lotta Almqvist
Bredäng
588.Olle Törnqvist
Täby
589.Kerstin Rybrant Barnö
Stockholm
590.Ian Wibberley
Bredäng
591.Tony Wrethling musiker zornjuryledamot
Sandviken
592.Erik Andersson, spelman
Mellösa
593.Lena Engman
Rönninge
594.Sofia Joons, föreståndare för August Pulst skolan
Viljandi, Estland
595.Bertil Rask
Haninge
596.Karin Johansson, musikstuderande
Arvika
597.Johan Götlind Filmkonsulent
Falun
598.Elisabet Eftring
Göteborg
599.Eva-Christina Söderman
Stavsnäs, Värmdö
600.Edelönn Sven, krögare
Jönköping
601.Sven Mårtensson
Huddinge
602.Klas Gustafson, skribent
Stockholm
603.Marit Falt, musiker/student
Halden, Norge
604.Lars Engman Spelman, arkitekt
Enskede
605.Mats Persson, pianist, tonsättare
Älvsjö
606.Anna Karin Belfrage
Uppsala
607.Karin Liungman
Väddö
608.Johan Engström
Uppsala
609.Cristina Viksten (musiker, sångare)
Hudiksvall
610.peder af ugglas musiker
enskede
611.Rolf Östman Distriktsordförande
Pålsboda
612.Marika Nyström
Göteborg
613.Maria Pöntinen, sångerska, musiklärare
Solna
614.Martin Westin
Uppsala
615.Hanna Tibell
Malmö
616.Lars-Erik Blomgren
Stockholm
617.Lennart Petersson
Tumba
618.marianne broman
sandviken
619.Dan Erixon
Norrköping
620.Lotta Helin, frivårdsinspektör
Arlöv
621.Ingegerd Idar
Skövde
622.Emma Eckerbom Slöjdlärare
Gyttorp
623.Ola Karlberg
Göteborg
624.Rasmus Andersson
Arvika
625.Anders Hultén leg. läkare
Göteborg
626.Bengt Mårtensson
Fridhemsgatan 1 52331 Ulricehamn
627.Karl-Erik Mattsson Kompositör
Hudiksvall
628.Ulf Johansson
Ingenjör
629.Magnus Norrman Tandläkare musiker
Stockholm
630.Gunnar Turesson, vissångare
Bjursås
631.Eva Larsson-Myrsten lärare och studierektor Musikhögskolan i Sto
Stockholm
632.Helena Ericsson, musiker
Göteborg
633.Lars Pommel
Linköping
634.Eva Teljebäck, folkdansaresångarespelare
skinnskatteberg
635.lotta
storå
636.martin bagge musiker komponist
göteborg
637.sven appel musiker
göteborg
638.Lotta Hagström
Vasselhyttan
639.Alf Ekblad, professor
Berevens bruk
640.Bo Nyström
Stockholm
641.Anna Allgulin
Stockholm
642.Carl Ullberg, pensionär
Stockholm
643.Jonas Englund, gitarrist
Stockholm
644.Mikael Pettersson riksspelman samt fiolpedagog
Töreboda Västergötland
645.Pontus Juth, Musiker
Stockholm
646.anders larsson musiker
västerås
647.Miriam Oldenburg
Bromma
648.Maria Ringsén Svedberg, musiklärare
Borås
649.Fredrik Ed - Tonsättare
MALMÖ
650.My Gillberg webred/MSO
Malmö
651.Linda Karlsson
Visby
652.Lillemor Hallberg, sekr.
Sundsvall
653.Caroline Franzén, informatör
Malmö
654.Gunilla Salo, spelman
Rönninge
655.Felix Aneer - musiker & kompositör
Stockholm
656.Rune Granquist - folkmusiker
Lysekil
657.Mari G
Nora
658.Victoria Eriksson
Eskilstuna
659.Hanna Bylund
Anga, Gotland
660.Annika Claesdotter, journalist
Stockholm
661.Anders Hjertén
Säffle
662.Barbro Samuelsson lekare
Stockholm
663.Anna Berglund
Hägersten
664.MARTIN SVENSSON, TONSÄTTARE
MALMÖ
665.Nina Pérez, musiker och pedagog
Karlstad
666.Christina Malmberg
Solna
667.Pia Qvarnström, rytmikpedagog
Malmö
668.Nina Tegar, Speciallärare
Järfälla
669.Rolf Carvenius, Museikant, Jazzens Museum
Strömsholm
670.Roberth Ask
stockholm
671.Gunnar Brandin
Boda Kyrkby
672.Christer Karlberg
Stockholm
673.Tina Crafoord
Falkenberg
674.Tor Holmberg, lärare/musikant
Lidingö
675.Stefan Magnusson, Musiker & Pedagog
Eskelhem
676.Porter - konstnär
Ekerö
677.Shmiran Adam
Malung
678.Lasse Johansson-musiker/musiklärare
Stockholm
679.katarina wiberg
göteborg
680.Stefan Jansson, estradör och teaterpedagog
Lindesberg
681.Marlene Lövgren, journalist
Malmö
682.Jennifer Hawkins, vokalist
Hudiksvall
683.Kerstin Ek f.d. Domkyrkoorganist
Saltsjöbaden
684.Bengt Sändh
Mijas Costa Spanien
685.Christer Jilder
Umeå
686.Jussi Kuismin, musikarrangör
Leksand
687.Hans Olander - Spelman
Falun
688.Barbro Sändh
Mijas Costa Spanien
689.Kari Svahn
Simrishamn
690.Annika Dzedina, chefredaktör Bild i skolan/Fotnoten/Slöjdforum
Tumba
691.Karin Blom, spelman
Uppsala
692.Lotta Johansson
Ljungskile
693.Klara Lundberg
Stockholm
694.Mattias Bäckman, lärarstuderande
göteborg
695.Johnny Lundberg
Halmstad
696.Christine Bylund, vissångerska
Stockholm
697.Katharina Kafka - musikvetare, svensklärare
Wien
698.Märit Simonsson
Offerdal
699.Bo Gabrielsson, riksspelman
Stockholm
700.Jennie Molin
Tossberg
701.Lena Odén
Strängnäs
702.Maria Andersson, musikstuderande
Arvika
703.Ingemar Lindqvist
Hägersten
704.Arne Elmberg
Rättvik
705.Ingrid Ährlin
Linköping
706.Eva Norén-Björn
Stockholm
707.Cecilia Utterström
Hägersten
708.Asa Veghed musiketnolog
Ilheus, Brasilien
709.Petra Andersson Arbetsterapeut
Örebro
710.Elisabet Arnell
Linköping
711.Caroline Bagge
Stockholm
712.Svanthe Hansson
Tranås
713.Karin Andersson, utredare
Malmö
714.Jan Holland, spelmand
8920 Randere NV
715.Gunnar Ahlbäck
Österbybruk
716.Rihard Sseruwagi, skådespelare och musiker
Stockholm
717.Mikael Thorsell
Örebro
718.siv tillsjø
Bingsjø
719.Bibliotekspeagog Charlott Westerlund
Linköping
720.Ylva Lindh, skribent
Helsingborg
721.Tuuli Forsgren FD
Sundsvall
722.Ethel Wieslander, spelman, amatörforskare
Lund
723.Barbro Björklund
Stockholm
724.Anna Dahlgren Johansson
Enköping
725.Anja Brandoné, folkdansare, m
Sundsvall
726.Ove Sundeson,musiker
Stockholm
727.Kim Redbäck
Visby
728.Andreas Lejbro
Gyttorp
729.Astrid Nilsson etnolog
Forsa
730.AL Arnell
Karlstad
731.Douglas Westlund Musiker
Stockholm
732.Bente Edholm - red FMH Skeppisbladet
Stockholm
733.Kjell Persson Musiker och lärare
Kalmar
734.Gunnar Persson Spelman
Hallstavik
735.Katarina Hammarström
Söderköping
736.Olle Svedin Amatörmusiker
Kvissleby
737.Stefan Backius
Hällefors
738.William Olsson, mjölnare
Ransbysäter
739.André Ferrari Musiker
Stockholm
740.Solveig Malmsten
Falun
741.Linnea Palmgren
Järfälla
742.Elisabeth Mittag-Leffler, bokhandlare och danspedagog
Stockholm
743.maria kellström sångpedagog
malmö
744.Sven Ingemars, Gymnasieadjunkt
Malmköping
745.Bengt Tillman
Linköping
746.Siw Ingemars, Förskollärare
Malmköping
747.Birgitta Berke
Stockholm
748.Sven Ahlbäck
Stockholm
749.olga-lenita nord biografvärdinna
stockholm
750.Svante Blomqvist
Härnösand
751.Jon Rosén
Dorotea
752.Bengt-Göran Lundahl, spelman fiolbyggare
Nyköping
753.Simon Stålspets, musiker
Malmköping
754.Bengt Löfberg, spelman
Fagerhult
755.martin pareto skådespelare
gävle
756.Ingrid Lidstrand Bruhn
Nyköping
757.Anders Falk
Säffle
758.Lasse Pettersson trädgårdsmästare och musiker
Visby
759.Nina Nordvall Vahlberg, artist
Jokkmokk, Berlin
760.Lucienne Ekström
Järna
761.Sylvia Länta
Njurunda
762.Tomas Fagerberg, musiklärare
Skultuna
763.Marie Ljungdahl
Osby
764.Per Nilsson
Säffle
765.Urban Hansson, musiker
Sollentuna
766.Vivian Cardinal, sångerska
Bromma
767.Kjell Kolterud(folkdansare)
Katrineholm
768.Gunnar Lindkvist
Uppsala
769.Kristian Bjørn Jensen, musikant
København (Danmark)
770.Niclas Abrahamsson, vissångare/brandskyddsutbildare
Göteborg
771.Marianne Abramsson, forskare
Linköping
772.Mr Bert Alpsjö
Järlebo
773.Anne Louise Munch
Stud. musikpædagog
774.Veronica Salmons
Nye
775.Fredd Holm
Filipstad
776.Elina Granlund, sångerska
Stockholm
777.Lena Jonsson
Dorotea
778.Lill Israelson
Stockholm
779.Sune Herbertsson
Gammelsträng
780.Marika Appelholm (student)
Arvika
781.andreas ralsgård
landskrona
782.Anita Kolterud
Katrineholm
783.maud hård af segerstad
västerås
784.Anders Barnö
Stockholm
785.Anna Lindblad, musiker
Stockholm
786.Rickard Sjöholm
Malmö
787.Birgitta Jonsson
Stockholm
788.Marie Sjöholm
Malmö
789.Anders Wahlin Lärare
Borlänge
790.Ingrid Lindroth
Munkfors
791.Annika W Lundkvist
Västerås
792.Robert Öberg
Vaxholm
793.Lisbeth Appelgren
Härnösand
794.Kils Visklubb
Kil
795.Christina Karlén - Kulturvetare
Norrköping
796.Fiollärare Bo Thalén
Karlstad
797.Ingrid Lindahl, specialpedagog
GÖTEBORG
798.Gunnar Gällmo
Stockholm
799.Helena Knutsson, församlingspedagog
Huskvarna
800.Sångerska, prefekt
Stockholm
801.Courcambeck-Wahlquist Fredrik, musiker
Stockholm
802.Hasse Carlsson, dramaturg
Göteborg
803.Lars-Olof Nyström, Doktorand/Musikvetenskap
Göteborg
804.Stefan Andreasson
Kungälv
805.Lars Lundberg, Musikhandledare
Göteborg
806.Gunnel Tägtström-Sandberg
Nora
807.Ole Andersen Studievært på Stevns Lokal Radio/ Viser og folkemus
4673 Rødvig Stevns
808.Skogsmästare Gunnar Rosén
Västerås
809.Gunnel Branzell, grafisk formgivare o. konstnlär
Västerås
810.martin ekdahl - folkmusiker, tandläkare
Malmö - Behåll ett gränsöverskri
811.Catarina Abelli, kulturpedagog
Bromma
812.Lotta Hedin
Hägersten
813.Anders Wallsten
Kungsbacka
814.Krister Ohlsson
Enskede
815.Inga-Lill Ohlström (Glad folkmusikamatör)
Ställdalen
816.Erika Dahlberg
Exeter
817.Jimmy Lundberg
Halmstad
818.Beatrice Fröling
Tyresö
819.Caj Söderberg
Östervåla
820.marie näsman/utb ledare
hudiksvall
821.eva nilsson, musiker, körledare
malmö
822.Mattias Hallin, arkivarie
Sint-Lambrechts-Woluwe
823.Bengt Johansson
Borås
824.Ella Isotalo
Göteborg
825.Håkan Persson, musiker/lärare
Stockholm
826.marie johannesson,sångpedagog
järna
827.Claes Ringqvist cardiolog & musiker
Sundsvall
828.Peter Lundberg , tv-producent,/pianist
Göteborg
829.Ylva Hansson
Saltsjö-Boo
830.Hans Peterson
spelman
831.Hans E Peterson, dragspelare
Katrineholm
832.Tommy Rådberg cornelisguide
Haninge
833.Rune Winter, musikintresserad
Hässelby
834.Peter Berry (bibliotekarie)
lund/malmö
835.Evelina Pilkvist, studerande
Lidköping
836.Sindre Moskvil
Stockholm
837.Tippi Unge, kultursekreterare
Östhammar
838.Per Westin
Uppsala
839.Lars Beijbom Kompositör/Arrangör
Lund
840.Lena Åberg Frisk, verksamhetsledare
Uppsala
841.Eva Lundqvist
Östersund
842.Fredrik Hedelin, Tonsättare
Stockholm
843.Mats Bruzaeus, Disponent
Tokyo
844.Eva Lundqvist durspelare
Brunflo
845.Jörgen Ralphsson Domkyrkokantor
Linköping
846.Solveig Röjwall, psykolog
Huddinge
847.Arne Blomberg, riksspelman, amatörforskare
Linghem
848.Örjan Hans-Ers, spelman/orkesterchef
Arbrå
849.Tobbe Fall
Stockholm
850.Karin Strömberg
Falun
851.Forskningsingenjör Nils Walberg
Stockholm
852.Annica Bruhn
Matfors
853.Ulf Jägfors
Tyresö
854.Arkivarie Carola Ekrem
Helsingfors
855.Anna-Klara Mehlich, kommunikatör
Enskede
856.Uno Karlén
Haverdal
857.Anders Nyberg - musiker
Dala-Floda
858.Anders Sjöberg Försäljningschef
Stockholm
859.Eva Brytting
Värmdö
860.Lars Gustavsson lärare
Älta
861.Lars Gustavsson, spelman
Älta
862.Maria Berdén Evertsson
Storå/Lindesberg
863.Jan-Olof Andersson
Bromma
864.Vismakare Gunnar Törngren
Skövde
865.Jonathan Borgsjö
Norrköping
866.Jimmy Norén
Nyköping
867.Astrid Nora Ressem
Oslo
868.Lasse Olson
Malmö
869.Anna Hyberg, amatörmusiker
Kävlinge
870.Tomas Lindberg, Spelman
Heby
871.Rhiannon Djupdalen
Gamleby
872.Jimmy Persson, intendent
Göteborg
873.Johnny Karlsson-spelman,låtskrivare,guldsmed
Guldsmedshyttan
874.Lars Ericson
Bromma
875.Kajsa Karlsson-guldsmed,spelman
Guldsmedshyttan
876.Per V Johansson
Uppsala
877.Markus Falck - musiker/producent
Umeå
878.David Wemmert
Guö
879.Anders Frostin, violinist & riksspelman
Lund
880.Anne Claesson
Göteborg
881.Knut Eriksson
Linköping
882.Lillemor Rudholm
Stockholm
883.Gunar Nordlinder
Sgersäng
884.Franck Siljestrand Kamoun
Filipshyttan
885.Patrik Månsson, Civ Ing, folkmusiker
Röstånga
886.Anna Wirsén
Kungsbacka
887.Elin Prøysen (visesanger og fgilolog ved Norsk visearkiv)
Nittedal, Norge
888.Linnea Skoglund
Uppsala
889.Jennie Ivarsson, lärare och sångerska
Stockholm
890.Marie Selander
Julita
891.Dr christer fellers
stockholm
892.Jens Ulvsand
Genarp
893.Johanna Bölja -sångerska, musikkonsulent
Järvsö
894.Ingvar Kullberg violinpedagog
Lidingö
895.Anna Lindkvist Adolfsson riksspelman och konstnär
Enskede
896.Daniel Rudholm Aktör
Vretaberg
897.Mari Berndal
Bandhagen
898.Cecilia Österholm Musiker
Johanneshov
899.Per Samuelsson, Tonsättare
Gävle
900.Yvonne Kullberg violinpedagog
Lidingö
901.Bo Berndal
Bandhagen
902.Agneta Nilsdotter
Lindesberg
903.Carin Kjellman
Stockholm
904.Pernilla Sundin, sångerska
Örebro
905.Jenny Broo
Tibro
906.lasse törnqviost
stockholm
907.Csaba Deák, tonsättare
Stockholm
908.Göran Eriksson
Stockholm
909.Göran Sundqvist, Datormusiker bl,a
Ställdalen
910.Frederik Sandberg Olesen
lærerstuderende, spillemand, san
911.marie qvarnström
kramfors
912.Jeanette Evansson, spelman, pedagog
Östhammar
913.Ingvar Johansson Fritidsmusiker
Rödeby
914.Tomas Bergström, fritidsmusiker
Karlskoga
915.Anders Roland, musiker
Lejre, Danmark
916.Marita Rhedin, doktorand musikvetenskap
Göteborg
917.Antonia Benson, musiker
Stockholm
918.Frederik Sandberg Olesen (lærerstuderende, spillemand, danser)
Ollerup (Sydfyn), Danmark
919.Dr Regina Jucknies forskare
Köln
920.Sara Pettersson, fotograf och journalist
Stockholm
921.Siri K Rude - designer
København
922.Mats Krantz
Bromma
923.Erik Persson saxofonist
Tumba
924.Ingalill Carlsson pensionär
Katrineholmpensionär
925.Sigrid Aksnes Stykket, høgskolelektor
Høgskolen i Telemark, Norge
926.Ingela Hofsten
Sundsvall
927.Peo Thisner
Stockholm
928.Katarina Boltenstern
Stockholm
929.Vera Mårtens, musikstuderande
Stockholm
930.Gunnar Pehrsson Bokbussch, Spelledare Linderöds spelmanslag
Linderöd
931.Thomas Seiler (Titularprofessor)
Universität Zürich
932.Nils Erik Mannerfeldt, musiker, kompositör och musikvetare
Rimbo
933.David Björkman, dirigent och violinist
Tullinge
934.Eva Matthis verkstadsped.
Stockholm
935.Prof.em. Conny Svensson
Stockholm
936.Magnus Zetterlund (musiker)
Stockholm
937.Docent Sonja Svensson
Stockholm
938.Jan Hillberg
Stockholm
939.Kalle Liljeberg
Hässelby
940.PAtrik Blomqvist
Stockholm
941.Billy Nilsson Regissör
Västerås
942.Lars Tidholm
Bromma
943.Johnny Boström
Karlstad
944.Britt Fougelberg
Tyresö
945.Bengt Eliasson (musiker)
Solna
946.Advokat Svante Nyman
Nacka
947.Jörgen Astner
Öland
948.Folke Sundnäs
Strängnäs
949.Cecilia Bremer, naturpedagog
Örebro
950.Musiker Gunnar Andersson
Rönninge
951.Egen företagre Lars Sjöberg
Saltsjöbaden
952.Basse wickman, musiker
Stockholm
953.Max Landergård, programledare
Stockholm
954.Thomas Wiehe musiker
Lund
955.owe midner, producent
solna
956.Linnea Wallander
Stockholm
957.kurt Öberg,Dramaturg
Stockholm
958.Hanna Lindblom, folkmusiker, pedagog
Arvika
959.Kristina Larsson-Sköld
Kungsör
960.Anders Jangö
Bagarmossen
961.Olle Attersjö musikant
Järfälla
962.David Heikkinen - musiker, lärare
Bandhagen
963.Christer Wesström
Östhammar
964.Lina Norrsell
Degeberga
965.SUSANNE SPARF
STOCKHOLM
966.Laila Attersjö
Järfälla
967.Lillott Forsberg
Brokind
968.Ylva Q Arkvik, tonsättare
Stockholm
969.Ann-Mari Holm
Huddinge
970.Åke Casperson, lärare
Kalmar
971.Lisa Eriksson
Gävle
972.Johan Thulin - musik studerande
nyköping
973.Lisa Nordström
Spelman
974.dr-phil. Józef Jarosz
Wroclaw, Polen
975.Anders von Hofsten
Stockholm
976.Annina Wanner
Zürich, Schweiz
977.Ann Kristin Kallesgården
Borlänge
978.Lage Bergström
Dalarö
979.Lotta Harder, student
mariestad
980.Håkan Sagström
Linköping
981.Christer Åberg, folkmusiker
Stockhlm
982.Lena Ivarsson
Nacka
983.Cornelia Rémi, litteraturvetare
München
984.Ingrid Jonsson
Strömsund
985.Nicole Schmidbauer, doktorand
Universitet Munchen, Tyskland
986.Per Niva
Stockholm
987.Minna Skafte Jensen, professor emerita
Valby, Danmark
988.Lovisa Eriksson, Student
Karlstad
989.Elizabeth Johansson, producent
Göteborg
990.Anita Hedlund
Malmköping
991.Maja Malmqvist
Umeå
992.Carina Lindström, bibliotekarie
Linköping
993.Kerstin Sylwan
Göteborg
994.Dr. des. Juliane Egerer
Freiburg i. Br.
995.Claes Strömblad Musiker
Nora
996.Håkan Rosenqvist, musikant
Stockholm
997.Hans Brodén
BILLDAL
998.Kella Næslund, producent och körledare
Västerås
999.Ulrika Holdar (sjg)
sundbyberg
1000.Roger Nordström
Stockholm
1001.Johanna Svensson
Linköping
1002.Gerd Berlev
Köpenhamn
1003.Christina Neukirchen
Köln, Tyskland
1004.ann-sofie chakrabarty
Hongkong
1005.Håkan N Lönnar
Rättvik
1006.Klas Lagerberg
Stockholm
1007.Christer Sjöström Musiker
Hägersten
1008.konstnär Annika Sandström
Umeå
1009.Torbjörn Grass musiker tonsättare er tonsättare
Västerås
1010.Inger Hallström Stinnerbom-kostymör
Östra Ämtervik
1011.Fanny Wikström
arvika
1012.Jörgen Östberg
Upplands Väsby
1013.Jan Bruér - fil dr, jazzforskare
Spånga
1014.Klas Ericsson
Göteborg
1015.Örjan Öberg, general Linköpings Folkmusikfestival
Norrköping
1016.Tom Wall
Stockholm
1017.Sonja Söderqvist, sångerska
V Nysäter
1018.Bo Haufman
Stockholm
1019.Lena Onsjö Widoff
Mörkö
1020.Pontus Reuterswärd, grafisk formgivare
Stockholm
1021.Leif Collin
Hudinge
1022.Lars-Göran Högman, univ adj
VÄXJÖ
1023.Sven Erik Lundgren
Stockholm
1024.Margareta Berglind
Stockholm
1025.Gunnar Lindh trumtekniker
Borlänge
1026.Musiker Perry Stenbäck
Gadbjerg, Danmark
1027.Jonatan Fast, Musiker
Stockholm
1028.stefan dimle
gustavsberg
1029.Per Gustafsson
Stockholm
1030.Hans-Jürg Monstein, spelman
Linköping
1031.Ulf Björkman Producent
Solna
1032.Ingegerd Vejvi
Lammhult
1033.Hans-Erik Bergman
Njurunda
1034.Harriet Lundberg
Stockholm
1035.Eric Hammarström, spelman, bibliotekarie och folkmusikforskare
Söderköping
1036.Gunnel Fagius, kyrkomusiker, musikpedagog
Uppsala
1037.Dan Engman, musiker, lärare
Piteå
1038.peo högman
Lerum
1039.David Norlin, stråklärare i folkmusik m.m.
Bengtsfors
1040.Gunnel Fagius, kyrkomusiker, musikpedagog, musikvetare
Uppsala
1041.Ulf Renberg
Oslo
1042.Bebs Reybekiel, redaktör
Lidingö
1043.Björn Egneby
Sköndal
1044.Anders Öström
Bromma
1045.Annelie Korsfeldt
Tullinge
1046.Torbjörn Sundquist, antikvarie
Stockholm
1047.Elle-Kari Engman
Umeå
1048.Musiker Rolf Olsson
Malmö
1049.Jessika Westergren
Växjö
1050.Tove Ottemalm Engman
Västerås
1051.Frans Mossberg pdD, musikforskare
Lund
1052.Rolf Olsson, basfiolspelare
Malmö
1053.Elna Holm-Sörnäs, polskedansare
Leksand
1054.Gunnar Lindgren
Älvängen
1055.anna noe bovin, museumsintendent
Nykøbing Mors, Danmark
1056.Per B Adolphson, musikfotograf
Stockholm
1057.Agneta Andersson, spelkvinna
Göteborg
1058.Else Sundin socialarbetare
Ljungsbro
1059.Christer Cronholm Gitarrlärare
Katrineholm
1060.Torsten Nordander
Göteborg
1061.Gudrun Engberg Musiker och rytmikpedagog
Årsta
1062.Göran Olson
Gävle
1063.Britt-Lis Wallin
Järfälla
1064.håkan wasén
linköping
1065.Jimmy Sellin, musiker
Norrtälje
1066.Andrea Kollmann, journalist
Malmö
1067.Tommy Jacobson, jazzmusiker, kommunikatör
Stockholm
1068.Cke Lavér, musikorg,
Resmo, Öland
1069.Jonas Broberg, Tonsättare
Skarpnäck
1070.Ursula Nielsen, bibliotekarie
Linköping
1071.Lars-Åke Andersson,vissångare
Haninge, Stockholm
1072.Urban Lind
Göteborg
1073.Göran Schultz, musiker
Gävle
1074.Maria Löfgren
Umeå
1075.Lennart Sörnäs polskedansare
leksand
1076.Maja Egli
Basel
1077.Monica Bjurström
Nås
1078.Ann-Mari Jerner
Enköping
1079.Eva von Porat, datakonsult
Uppsala
1080.Ulrika Lundin
Falun
1081.Arne Lingestrand, gymnasielärare
Uppsala
1082.Gunilla Nilsson
Umeå
1083.Ulf Zackrisson chefredaktör
Göteborg
1084.Frida Grundel, sångerska/skådespelerska
Stockholm
1085.Sven Karlsson
Munkedal
1086.Peter Ingrids
Dala-Floda
1087.Dr. Heinz-Georg Halbe
Bochum / Tyskland
1088.Dan van Ginhoven, Klarinettblåsare
Rävlanda
1089.Petra Lundquist
Nyköping
1090.Lena Asp
Örebro
1091.Viiveke Fåk
Linköping
1092.Kjell Alm
Örebro
1093.Carin Funseth - folkmusikstuderande
Bergen
1094.Ulrika Korkala - musikälskare
Arvidsjaur
1095.Tomas Ekström Musiker
Trosa
1096.Bo Lindström, Prof.em, författare
Sollentuna
1097.Tonsättare Johnny Grandert
Norrtälje
1098.Åke Dahlbäck, musiklärare mm
Härnösand
1099.Lars-Göran Johansson
Falun
1100.Ylva Gustafsson, ordf Gränslös Folkmusik
Karlstad
1101.Karin Swanson
Ludvika
1102.Åsa Andersson
Sturefors
1103.Monika Astrom
New York
1104.Pétur Östlund
Stockholm
1105.Britt-Marie Johansson
45194 Uddevalla
1106.Thorsten Limnell
Nås
1107.Björn Clarin
Lerum
1108.Miriam Långström
Göteborg
1109.Kirsten Holm, musiker och kompositör
Uppsala
1110.Börje Andersson, allmänt visintresserad
Alingsås
1111.Claes Tillander
Västerås
1112.kantor Bertil Lundqvist
Askersund
1113.Lars Lundgren
Borås
1114.TommyGustafson
Stockholm
1115.Anna Khemi
Solna
1116.Roland.Keijser@bredband.net , musiker och kompositör
Uppsala
1117.Birgitta Krusell
Göteborg
1118.Anna Enequist
Nederländerna
1119.Margita Wilson
Stenungsund
1120.Roland Keijser, musiker och kompositör
Uppsala
1121.chris hilli
sthlm
1122.Margareta Persdotter Carlstedt
Botkyrka
1123.Peeter Umblia, VD/producent
Stockholm
1124.Kerstin Nauclér
Göteborg
1125.Kaj Sifvert, jazzmusiker
Stockholm
1126.Patrick Mellin
Göteborg
1127.Charlotta Forslin / Annonssäljare
Delsbo
1128.Carl-Hugo Schéle
Särö
1129.Susanne Odell
Umeå
1130.Einar Persson,läkare
Göteborg
1131.Leif Finnström
85461Sundsvall
1132.Anna Myrsten - låtskrivare och sångare
Stockholm
1133.Mona Paxby-Modig
Älta
1134.Gocki Sköld-Linge
Stockholm
1135.Tommy Hansson Pensionär
Västra Frölunda
1136.Pär Jorsäter
Karlstad
1137.Kersti Beck Larsson rektor
Askersund
1138.Jan Jurland
V Frölunda
1139.Johanna Lidberg
München
1140.Lilian Höjd
Stockholm
1141.Rasmus Diswall
V. Frölunda
1142.Nils-Robert Ohlström, Medspelare
Karlstad
1143.Erik Hellberg - äventyrsguide
Frösön
1144.Eva Indebetou
SKÄRHAMN
1145.Stefan Åhman, Civ ing
Växjö
1146.Claes-Göran Olson, nyckelharpspelare
Linköping
1147.Caroline Eriksson
Trosa
1148.Roger Elfström
Sundsvall
1149.Little Beat Records
Danmark
1150.Nilla Edén
Harlösa
1151.Jesper Grandin
Göteborg
1152.Guy Jonsson, pensionär
Arvidsjaur
1153.Ove Karlsson, arkivarie
Mora-Orsa
1154.Åsa Norrlid Rehnström
San Jose, USA
1155.Tomas Edström Vissångare och estradör
stockholm
1156.Tord Melander, författare o journalist
Göteborg
1157.Tandl.Ralf Rausén
Stockholm
1158.Sven-Erik Petersson
Värnamo
1159.Annika Larsson
Värmlands Nysäter
1160.Per Nordin
Tyresö
1161.Per-Thomas Eriksson, spelman och lärare
Sunne
1162.Ingebjørg Barth Magnus (musikikonograf(
Sollentuna
1163.Ingebjørg Barth Magnus, musikikonograf
Sollentuna
1164.arne dillner instrumentmontör
älvkarleby
1165.catarina ahlin
vällingby
1166.Lisbeth Mark
Billdal
1167.Barbro Sörenson, musiklärare/musikvetare/läromedelsförf,
Göteborg
1168.Tord Oscarsson sångare
Härnösand
1169.Johan Trolin, spelman, dansare & pedagog
Hälsingland
1170.Mats Mogren
Göteborg
1171.Thomas Fridh, elektriker
Umeå
1172.Gilbert Holmström
Göteborg
1173.Jürgen Hering
Göteborg
1174.Lisa Almberg, kammarmusiker
Örebro
1175.Civ.ing Svante Bergö
Göteborg
1176.Minnamaria Svedebring, sångerska
Rögla
1177.Claes Larsson
Kallinge
1178.Gjert Magnusson, musiker
Rönnäng
1179.Lennart Åberg Musiker
Uppsala
1180.Eva Karlsson - spelman
Stockholm
1181.Magnus Runsten -viskramare
Skogås
1182.Sven Johansson (dansare)
Alingsås
1183.Ylva Sundahl, sånglärare
Katrineholm
1184.Helle Henrik-Klemens
Göteborg
1185.Hans Rosén
Gävle
1186.Jeanett Rousu (Riksspelman och folkmusikpedagog)
Vikarbyn
1187.Håkan Dackman
Malmö
1188.Ulf Wätte
mörkö
1189.Kjell Jansson Musiker
Lerum
1190.Anders Lindman
Linköping
1191.Per-Olof Moll, spelman
Karlstad
1192.Susanne Gunn, musiklärare &spelman
Solna
1193.Conny Westerlund, pensionär och fritidsmusiker
Kungälv
1194.Vissångare Axel Falk
Skärhamn
1195.Elisabeth Stjernberg
Stockholm
1196.Dan Nyquist
Stockholm
1197.Bengt Nyquist
Lidingö
1198.Erik Walberg, Försvarsantikvarie
Stockholm
1199.Bo Eriksson, bussförare
Huddinge
1200.Jenny Elmqvist
Linköping
1201.Ingmari Dalin. vissångerska
ytterby
1202.Eva Danielson, visforskare
Stockholm
1203.Owe Johansson överläk
Arvika
1204.Tobias Danielsson, bibliotekarie
Stockholm
1205.Jens Askengren
Stockholm
1206.Irene Biermans
Uppsala
1207.Per Troive musiker
Koppom
1208.karin wahlström-ivarson
norrköping
1209.Peter Wedberg musiker
Österbybruk
1210.Tomas Örnberg
Uppsala
1211.Charlotta Tagesson
Arvika
1212.Bror Gunnar Jansson (musiker/kompositör)
Göteborg
1213.Anders Nordfors
Farsta
1214.Stefan Grip
Härnösand
1215.Lars H Jonsson, universitetsadjunkt, skribent
Norrköping
1216.Marie Carlsson
Stockholm
1217.Margareta Möttus
Halmstad
1218.ulf linghult miljöterapeut
norrköping
1219.Acke Svensson
Karlskoga
1220.Barbara Helsingius
Esbo, Finland
1221.Dick Rees, durspelare
St Paul, MN
1222.Paul G. Deker - Fotograf
Stockholm
1223.Ingemar Perup Redaktör
Uppsala
1224.Elisabet EB Brogeby
stockholm
1225.Kristina Samuelsson, Jurist och spelman
Mjölby
1226.Britt-Marie Wiklund
Nås
1227.Mikael Rönnberg, sångare och musiker
Hoting
1228.Birgitta Sundqvist
Hafsta STORÅ
1229.Christer Samuelsson, musiklärare och riksspelman
Mjölby
1230.Birgitta Hallhagen
Östersund
1231.Helen Eriksson skolsköterska, dansare och spelman
Norrköping
1232.Stig Norrman
Södertälje
1233.madeleine grünewald
karlstad
1234.Fredrik Mårtensson (musikpedagog)
östersund
1235.louise vangsgaard
Århus Danmart
1236.ole matthiessen
København
1237.Maria Lindeberg (arkeolog)
Härnösand
1238.Mona Petersson Dagbarnvårdare
Katrineholm
1239.Bengt Borkeby pensionär
Siljansnäs
1240.Anders Brännström
Lindesberg
1241.Sven Perup
Lund
1242.Ulf Svensson
Stockholm
1243.Maria Skogsberg, studerande
Mariestad
1244.Jane Larsson
Stockholm
1245.Magnus Ewaldz - Folkdansare
Göteborg
1246.Bo Kall
Göteborg
1247.Christer Sandvall
Linköping
1248.Johanna Brandt
Jämtland
1249.Andy Davey
Johannishus
1250.Anders Gottberg
Uppsala
1251.Anders Lundquist
Stockholm
1252.Siv Gåling ledare i folklig dans
Farsta
1253.Kersti Alm
Lund
1254.Bengt Gåling
Farsta
1255.Niklas Törnlund, författare, musiker
Lund
1256.Alexander Schmidt, musiker
Stockholm
1257.Allan Lundkvist
Hammarstrand
1258.Bo Holmqvist
Stockholm
1259.Christer Kernell, musiker (gitarr/sång)
Göteborg
1260.Thord Johansson
Stockholm
1261.Barbro Svensson, folkmusiker
Sollerön
1262.Göran Engström
Aneby
1263.Lasse Sörlin,Musikant
Östersund
1264.Magnus Hammar
Linköping
1265.Tomas de Agé
Stockholm
1266.Ulf Närsjö
Nås
1267.Henrik Sampe
Stockholm
1268.Eva Stensson
Stockholm
1269.Karin Roxberg
Ljungsbro
1270.Paola Svensson, Linköpings Föreningsarkiv
Linköping
1271.Tjelvar Öster
Västerås
1272.Anette Fernström
Falun
1273.Charlotte Adlercreutz-Carlsson, Musikbibliotekarie
Lund
1274.Kajsa Gustafsson Åman
Vikbolandet
1275.Emma Hagberg, arkivarie
Vadstena
1276.Göran Söderqvist
Värmlands Nysäter
1277.Andreas Wallgård
Vadstena
1278.Camilla Westling, arkivarie
Vadstena
1279.Maj-Britt Niklasson
Stockholm
1280.Per Bach
Göteborg
1281.Jonas Nyberg, Orkesterchef
Helsingborg
1282.Martin Lindén
Stockholm
1283.Sten Wiksten
Danderyd
1284.Lars Nilsson, kultur- och fritidsutvecklare
Mellerud
1285.Ulf Karlsson
Norrköping
1286.Arkivarie Anne Bergman
Helsingfors
1287.Karin Sterky
Stockholm
1288.Emma Reid, musiker
Järna
1289.Peter Jansson / IT-Tekniker
Klockrike
1290.Kaj Karlson, bibliotekarie
Vänersborg
1291.Leif Dernevik
Göteborg
1292.Gunnel Modin
Stockholm
1293.Niklas Nyqvist, institutschef
Vasa
1294.Eva Bergfors
Borlänge
1295.Ingegerd Dahlberg, arkivarie
Motala
1296.Bengt Carlsson
Göteborg
1297.Josefin Rasmuson
Stockholm
1298.Petter Edlund - bibliotekarie, musiker
Norrköping
1299.Rolf Ohlson Jazzfotograf
Göteborg
1300.Charlotte LAndgren, bibliotekarie
Norrköping
1301.Leif Broman, spelman
Hörken
1302.Håkan Håkansson, jazzforskare
Åkersberga/Dyvik
1303.arto järvelä, spelman
ulvsby
1304.Tore Mortensen, lektor, Center for Dansk Jazzhistorie
Aalborg, Danmark
1305.Anna-Karin
Göteborg
1306.Lars Paulsson Kulturskolechef
Tidaholm
1307.Magnus Lundvall, Fritidsledare
Klockrike
1308.Dag Johansson
Linköping
1309.Christina Wengström, bibliotekarie
Gävle
1310.Seth Musiklärare
Uppsala
1311.Zara Helje ( spelman)
LIMA
1312.Maud Granberg
Hulån
1313.Anders Kadhammar scenograf, musiker
Säffle
1314.Chrissie Smith
Örebro
1315.Jan Sandström Professor i Komposition
Luleå
1316.Sven Gustafsson
Stockholm
1317.Mohan Pakkurti, Organisatör av jazz-evenemang
Stockholm
1318.Roland Larsson - Kontrabasist
OXELÖSUND
1319.Oskar Lind, musiker
Stockholm
1320.Rasmus Persson - ljudtkeniker
Piteå
1321.Peppe Ekberg
Kvicksund
1322.Hazze Ström - batterist
Upplands-Bro
1323.Karin Eklundh Dirigent
Uppsala
1324.Sven Hessle
Stockholm
1325.Kristina Bergh
Saltsjöbaden
1326.Kim Loughran
Stockholm
1327.Olle Naeslund
Uppsala
1328.Rolf Christianson, sångare, regissör
Stockholm
1329.Åke Semb
Härnösand
1330.Michael Graubæk :Master in Scandinavian Folk Music
Glostrup
1331.Per Theander, lärare
Hova
1332.Sofia Asthamn, bibliotekarie
Vadstena
1333.Barbro Lövgren
Katrineholm
1334.Lars Kjellin, trummis
Stockholm
1335.Ulf Rahmqvist, advokat
Uppsala
1336.Ludvig Carlson, transistorjazzare
Värnamo
1337.Jennifer Olausson
Enskede
1338.Olle af Klintberg Spelman
Hammerdal
1339.Barbro Stenroos körsångare
Sollentuna
1340.Sven Olof Slottenäs, VD/Nöjesproducent
Rönninge
1341.Per Jirving
Stockholm
1342.Peter Asplund, musikant
Stockholm
1343.Ove Hallin Fotograf
Lund
1344.Madliene Eriksson
Trosa
1345.Kalle Kivelä, musiker, studerande (musikvetenskap)
Åbo, Finland
1346.Ylva Gruvstedt
Åbo/Malmö
1347.Tobias Pontara (forskningsledare Åbo Akademi)
Stockholm
1348.Sven Bjerstedt
Bjärlöv
1349.magnus båge
Stockholm
1350.Bengt Olov Johansson
Vintrosa
1351.Knud Erik Elmann Jensen
Illerup, Danmark
1352.Anna Swartling - vissångerska och forskare
Stockholm
1353.Tage Lundqvist durspelare
Brunflo
1354.Michael Körnemark, musikbibliotekarie
Karlstad
1355.Hans Löfgren
Tyresö
1356.Lars Elf musiker
Kungsbacka
1357.Harri Wessman, kompositör
Helsingfors
1358.YVERT Jean-Pierre
GAGNEF
1359.Risto Blomster, forskare
Helsinfors
1360.Sten-Åke Rygh
Furusund
1361.Annika Djurle
Uppsala
1362.Ellen Dalsryd
Sollentuna
1363.Calle Jonsson, sångare och musikaffär
Östervåla
1364.Lena Weman Ericsson, universitetslektor
Piteå
1365.Marie Stensby
Östersund
1366.Bertil Jansson, spelman
Särna
1367.Helene Landahl
Vattholma
1368.Ulf Jansson Tjynnan Tjöjjes
Lit
1369.Robert Noack. Skådespelarstudent.
Malmö
1370.Staffan Castegren
Stockholm
1371.Margareta Unné Göransson
Malmö
1372.Harald Leander, skådespelare o musiker
Örnahusen
1373.Per Oldaeus (diversearbetare)
Stockholm
1374.Musiklärare Jonathan Lutz
Ekenäs, Finland
1375.Stefan Ingesson, arkivarie
Motala
1376.Gösta Nordin
Järved
1377.Ingrid Karlsson
Uppsala
1378.Ulrica Taylor - verksamhetsledare
Vasa
1379.adjunkt Bo Ekenstaf
Hudiksvall
1380.Bernt Andersson, musiker
Göteborg
1381.Göran Ohlsson
Oskarshamn
1382.Bo Ekenstaf adjunkt
Hudiksvall
1383.Eddie Jansson sångare
Stockholm
1384.Åsa Gumula
Lit
1385.Marja Mustakallio fil dr
Övertorneå
1386.Bibliotekarie Pia Shekhter
Göteborg
1387.Anders Linde - professor
Göteborg
1388.Sylvain Gumula
Lit
1389.Mia Rossetti
Bromma
1390.Margareta Jersild, musiketnolog
Stockholm
1391.Antti Hernesniemi, med. dr, musikologi studerande, konstnär
Raseborg, Finland
1392.Ulf Johansson Werre, artist, orkesterledare
Uppsala
1393.Zandra Mårtensson - Singer/ songwriter
Göteborg
1394.Eva Grönstedt
Göteborg
1395.Monica Tiila, assistent
Esbo
1396.Magnus Blixt
Sollentuna
1397.Roland Sjölander
Örnsköldsvik
1398.Sara Kantare
Stockholm
1399.Mr Lars Fermvall
Blackburn North
1400.Sven-Erik Brädfors, Trubadur
Nås
1401.VD Åke Sundberg
Boden
1402.Johan Seger
Olofström
1403.Björn Arahb
Uppsala
1404.Ingela Ryd, musiker
Bro
1405.Viveca Lärn, författare
Göteborg
1406.Michael Sideridis, musiklärare/musiker
Malmö
1407.Ove Peterson
Stgockholm
1408.Lena Granback - studerande
Vasa
1409.Maria Sanderi - bibliotekarie
Lidköping
1410.Charlotta Savander
Farsta
1411.Berit Landberg
Guldsmedshyttan
1412.Gunnar Östergårds
Alfta
1413.Sven-Bertil Jansson, docent/litteraturvetenskap
Hägersten
1414.MacOlsson
Järlåsa
1415.Ingemar Person
Trollhättan
1416.Lasse Anner, musiker
Stockholm
1417.Rosi Djupsund, forskare
Åbo, Finland
1418.Urban Löfgren
Malmö
1419.soili behandlingsassistent
söderbärke
1420.Anna Melander
Göteborg
1421.Arne Olsson
70598 Lillkyrka
1422.Evy Warholm
Göteborg
1423.Britt Roslund
Malmött
1424.Jan Stenlid
Uppsala
1425.kersti bremberg
Norsborg
1426.Mikael Gabrielsson, Rytmterapeut
Ransäter
1427.Wilhelm Brüggemann
Nässjö
1428.Bibliotekarie Lena Olsson-Zylberstein
Lidköping
1429.David Almer, redaktör
Lund
1430.Andreas Gabrielsson
Stockholm
1431.Marianne Cygnel
Karleby, Finland
1432.Staffan Jonsson, musiker
Bollnäs
1433.Marianne Karlsson, assistent, VisSkolan
Västervik
1434.anna löfgren
lund
1435.margareta Haraldsdotter
kungsängen
1436.Mattias Nilsson, jazzpianist
Limhamn
1437.Kenneth Granback musikant
Malax
1438.Per Nordgren
Härnösand
1439.Ebba Jacobsson - sångerska, sångpedagog
Uddevalla
1440.Robert Josephsson
Karlstad
1441.Jonas Nilsson
Malmö
1442.Thomas Hellsing, IT-ansvarig
Stockholm
1443.Gunilla Rydén
Stockholm
1444.Lena-Marie Wallden
Kristianstad
1445.Emma Johansson, Bibliotekarie
Jönköping
1446.Risto Kupari musiker, producent
Björneborg
1447.Jonas Kongsted
Odense
1448.Figge Milton
Sölvesborg
1449.Eva Blixt
Uppsala
1450.Kaarina Kilpiö - forskare
Finland
1451.Ari Poutiainen (Doctor of Music, composer, violinist)
Helsinki, Finland
1452.Mats Högber
Kungsängen
1453.Lena Petersson, kulturvetare, biblioteks och informationsvetare
Linköping
1454.Dan Karlsson, musiker
Arvika
1455.Carsten Palmaer, författare
Stockholm
1456.Staffan Lindberg Musiker
Uppsala
1457.Karin Paulsen-körsångare
Stockholm
1458.Lennart Fält - diskograf
Malmö
1459.lisa rosell,högskoleadjunkt
Falun
1460.Kenn Nordholm
Uppsala
1461.Lena Elfving Nixon, arkivarie och balladsångare
Linköping
1462.margareta hellström, adjunkt
stockholm
1463.Meta Bergqvist
Stockholm
1464.Eva Andersson, historiker
Göteborg
1465.Heidi Hermansson
Linköping
1466.Söderqvist musiker
Upplands Väsby
1467.Joel Bremer, spelman, musiker, pedagog
Västerås
1468.Ann Malm, musikbibliotekariete
Stockholm
1469.Anders Düring sånglärare
Vadstena
1470.Bengt-Eric Swenson-ing.,pensionär, musiker
Sundsvall
1471.Grafisk formgivare/trummis Nalle Remnelius
Bromma
1472.Ulla Thorsell
Ludvika
1473.Gunnel Biskop
Helsingfors
1474.Roland Nordin
Örnsköldsvik
1475.Leo Sydborn Spelman
Eldforsen
1476.Ia Wallgren, folkdansinstruktör
Upplands-Bro
1477.Fredrik Widlund
Stockholm
1478.Margareta Kamp, språklärare
Karlstad
1479.Ulrica Fredholm-Ellgren Krukmakare
Lidköping
1480.Adj. Claes Ahlin
Härnösand
1481.Lars Blomgren Jazzbasist
Stockholm
1482.Ylva Skillius
Harlösa
1483.Alban Faust, riksspelman
Mellerud
1484.Lotta Kristensson arkivarie
Stockholm
1485.Gudrun Mickelsson
Östersund
1486.Anders Stenmark
Björkö
1487.Elise Nyyssönen, Kulturarbetare
Riga, Latvia
1488.Neta (arkivarie)
Norrköping
1489.Paul Bocciolone Strandberg
Malmö
1490.Amerikanska Folkmusikföreningen
Sverige
1491.Ingela Jansson
Månkarbo
1492.Olle Burlin
Härnösand
1493.Kyle Frackman
Amherst, MA, USA
1494.spelman Elisabet Högberg
Bro
1495.pensionär jan collin
danderyd
1496.Jan Elow
Karlstad
1497.Rita Långbacka, dansare
Stockholm
1498.Anders Ekdahl, kapellmäst.
Lidingö
1499.Stefan Kärfve musiker
Klagstorp
1500.Kalle Tiderman, musikjournalist
Stockholm
1501.Thomas Roll, Standard Selection Band
Hässelby
1502.Stefhan Ohlström - spelman
Yxsjöberg / Ithaca, NY
1503.Lennart Djärf
Vadstena
1504.Tommy Holm
Stockholm
1505.Elsa Ekwall
Stockholm
1506.Rosa Thorsteinsdottir folklorist
Island
1507.Tommy Nilsson
Örebro
1508.Patrik Allgulander
Bromma
1509.Ingrid Nordström
Fagersta
1510.Thomas Roll
Kapellmästare
1511.Alf Olofsson
Olofström
1512.jan nilsson
gnarp
1513.Erik Rynell, Universitetslektor, forskare
Helsingborg
1514.Vicky von der Lancken, producent
Stockholm
1515.Åsa Marklund, produktionsledare
Stenhamra
1516.Trygve Hernæs, skivprodusent jazz
Trondheim, Norge
1517.Elin Lindh
Stockholm
1518.Sofie Abrahamsson, musikintresserad
Bergsjö
1519.Johan Ryd
Solna
1520.Robin Whitehead
tyresö
1521.Elise Abrahamsson, musikintresserad
Bergsjö
1522.Rurik Löfmark
Gävle
1523.Emma Nickolina Backström, följeslagerska
Bergsjö
1524.Göran Högström, musikintresserad
Bergsjö
1525.Kenn Bäckström Bluesman
Stockholm
1526.Jan Wikegård- dirigent-musikant
GÄVLE
1527.vveka ingelf
København
1528.Kerstin Hagblad
Örebro
1529.Leif Wennberg
Gävle
1530.jonas hellberg
lesjöfors
1531.Eva Nordh Furenhed
Östra Ryd
1532.Dan Olsson
Göteborg
1533.Bertil Fält - musikarbetare
Sandviken
1534.Lars Seitz
Vällingby
1535.Ulla Jeppsson Informationskonsult körsångare
Danderyd
1536.Elizabeth Westerlund
Gävle
1537.musikant o berättare eva.granath-wigardt
Härnösand
1538.Ingemar Furenhed Lantbrukare och hembygdsforskare
Östra Ryd
1539.Ida Söderholm, studerande
Åbo, Finland
1540.Gun Lindholm
Göteborg
1541.Nils "Kulan" Rehman, bassist
Stockholm
1542.Lars Persson
Ludvika
1543.Sofia Bergström
Jönköping
1544.Ebba Andersson
Karlstad
1545.Laila Ahlenius
Avesta
1546.Johanna Ericsson
Malmö
1547.Bengt Anefall, arkitekt
Gävle
1548.Synnöve Vingstedt
Alfta
1549.Alex kofoed Diedrichsen Musiker (pædagog)
Danmark / Rødovre
1550.Rädd Aktör Bertil Danielsson
Ludvika
1551.Per Mattsson
Heby
1552.Enn Kokk, redaktör
Uppsala
1553.Gunnar Wesslen
Stenungsund
1554.Holger Thunved
Gefle
1555.Johanna Krumlinde - etnolog, folkmusiker
Eskilstuna
1556.Johanna Krumlinde - etnolog, folkmusiker
Eskilstuna
1557.Åsa Kleberg
Södertälje
1558.Lars Andersson-musiker, utbildningsledare
Malmö
1559.Krister Malm docent, fd direktör Statens musiksamlngar
Saltsjö-Boo
1560.Anna Malm panist
Saltsjö-Boo
1561.Katharina Wesolowski
Stockholm
1562.Marita Henningsdotter Lovnér, Utbildningsledare
Piteå
1563.Stellan Johansson
Mellerud
1564.Hans Dhejne
Vallentuna
1565.Lennart Andreasson
Alingsås
1566.Åse Ström
Västerås
1567.f.d Underhållningsproducent Leonard Eek
Stockholm
1568.Anders Jonsson
Gävle
1569.Torbjörn Bondesson
Malmö
1570.Susanna Melin
Umeå
1571.Jarl Svensson
Karlskrona
1572.Ingemar Johansson, musikbibliotekarie
Bålsta
1573.Isabella Landen, pedagog
Danderyd
1574.Christina Rydberg Bel.Mäst.
Göteborg
1575.Rolf Fornhammar basist
Stockholm
1576.Rasmus Nordin, Musiklärare
Härnösand
1577.Ann-Charlotte Svensson folkdansare
Karlskrona
1578.Charlie Thunell - Fil.kand.
Brooklyn, NY
1579.Herleik Baklid, associate professor
Høgskolen i Telemark, Bø, Norge
1580.Lasse Hellvig
Stockholm
1581.Lars Niklasson
Stockholm
1582.Göran Westin
Järfälla
1583.Bo Brewitz, spelman
Örebro
1584.Rolf Hansson
Motala
1585.Lars Jansson
Gävle
1586.maria lindkvist
huddinge
1587.Anita Jacobson, poet
Stöde
1588.Ann-Marie Hagelin
Linköping
1589.Germund Olinder
Stockholm
1590.Staffan Wallgård, kriminalinspektör
Vadstena
1591.Fredrik Tersmeden, arkivarie
Lund
1592.Otilia Bogen
Göteborg
1593.Bo Gustafsson, ingenjör
Göteborg
1594.Maths Lindgren TV producent
Vancouver Canada
1595.Ulf Åkerstedt (Civilingenjör och lågregistermusiker)
Stockholm
1596.Per Andersson modellsnickare
Ljungby
1597.kimmo Tähtinen
Stockholm
1598.Barbro Thörn leg.läkare
Katrineholm
1599.Tommy Malmqvist
Landskrona
1600.Lena Brodin, Musikped
Stockholm
1601.Peter Kjellin musiker
Stockholm
1602.Bertil Mattsson f.d lektor KTH
Stockholm
1603.Folke Renlund, folkmusiker
Jakobstad Finland
1604.Maria Westerberg, konstnär
Brunskog
1605.Maria Arnqvist
Stockholm
1606.Ellinor Brolin
Ludvika
1607.Maj-Len Rådmans
Västerås
1608.Aina Lagberg
Stockholm
1609.Erik Nilsson, musiker
Stockholm
1610.Calle Hernmarck (riksspelman)
Östersund
1611.Bibbi Jonsson, musikant
Stockholm
1612.Ragnar Tryggvason
Löddeköpinge
1613.Hans Bendroth Musikant/Ssk.
Brösarp
1614.susanne henriksson musiklärare
göteborg
1615.Antje Bernhardt- organist och spelman
Guldsmedshyttan
1616.Samuel Lindeborg, arkivarie
Vessigebro
1617.Eje Kaufeldt
Ekerö
1618.Eva Durefors
Partille
1619.Bo Jarwander, Organisatör
Lidingö
1620.Anna Brännholm
Stockholm
1621.håkan gezelius
beaune, frankrike
1622.Tor-Björn Lyrhed journalist
Linköping
1623.Satoko Kozuki
Stockholm
1624.Rolf Lagerholm
Tyresö
1625.musiker Bengt Öslöf
Romakloster
1626.PG Pålbäck
Söderköping
1627.Åsa Johansson - folkmusiker, läkare
Örebro
1628.Anne-Marie Grave
Stockholm
1629.Marianne E-Mjöberg,läkare
Båstad
1630.Mikael Svensson Skötare
Göteborg
1631.Bosse Westling, lärare o visartist
Köping
1632.Ola Glans, Ljudtekniker
Svinaberga
1633.Olle Strandberg fotograf
Täby
1634.Brita Sivertsson (Folkdanspedagog)
Västra Frölunda
1635.Jarmo Romppanen
Borgå/Finland
1636.Kjell "Studsen" Sundin, klarinett
Härnösand
1637.Bo Cederberg Ordförande Jazz i Jemtland
Östersund
1638.Maria Wirthig, hemma Mamma
Umeå
1639.Dick Malm Dragspel
tyresö
1640.Bengt Brosser Tekniker
Kristianstad
1641.Nina Floréus
Valbo
1642.ronja svedmark
Malmö
1643.sören strid frilansunderhållare
väse
1644.Robert Persson Riksspelman, musiker och ljudtekniker
Stureby
1645.Gösta Johansson, Fagottist
Svanö
1646.Anne
Malmö
1647.Ulf Klasén
Järfälla
1648.Åse Varg
Stockholm
1649.Agneta Rosengren Bildlärare
Skarpnäck
1650.Eva Hylen
Latorp
1651.Åke Cederqvist
Saltsjö-Boo
1652.FM Judith Meurer-Bongardt
Turku, Finland
1653.Uffe Hylin, leg läkare, hobbymusiker
Bromma
1654.William Herrold -musiker
Nora
1655.Anders Wedlund
Östersund
1656.carl- axel dominique musiker
Huddinge
1657.Odd Greitz
Stockholm
1658.Maria Johansson - musiklärare och biblioteksassistent
Höllviken
1659.Christian Fürst
Växjö
1660.Johan Wiman, civ. ing
Linköping
1661.Göran Målquist
Årsta
1662.Lars Falk
Malmö
1663.Martin Sturm, läkare
Växjö
1664.Torbjörn Hedman
Borghamn
1665.Karin Sturm, Sjukgymnast
Växjö
1666.Lars Persson pianist
Gävle
1667.Daniel Pettersson-Musiker
Umeå
1668.Peter Nordqvist, polskedansare
Kungsbacka
1669.Håkan Frykmo - Klarinettspelman
Stockholm
1670.Jenny Wallander
Alingsås
1671.Birgit Jansson
Frösön
1672.Ingrid Johansson, lärare
Bålsta
1673.Joel Svensson Pensionär
Hägersten
1674.Ann W Z-man
Ljusdal
1675.Roy Edlund spelman
Ludvika
1676.Jinger Bremberg, kulturarbetare
Yxlan
1677.Annelie Brounéus
Göteborg
1678.Gunnar Bergström, Civ. ing.
Lerum
1679.Sonny Garbén
Göteborg
1680.Hanna Johansson - historiker
Enköping
1681.Siri Sandquist
Stockholm
1682.Civ Ing Thomas Sundberg
Stockholm
1683.Börje Masser
Orsa, Gävle
1684.David Rönnlund (Folkmusiker)
Rauland,Norge
1685.Birgitta Kalm, nyckelharpsspelare
uppsala
1686.Micke Henriksson, arkitekt
Halmstad
1687.Jukka Räty
Uppsala
1688.Kersti Gabrielsson
Stockholm
1689.Ann-Kristin Eriksson
Linköping
1690.Ulrik Bodén
Upplands Väsby
1691.Håkan Björne dr
Sthlm
1692.Annbjørg Lien - musiker
Kristiansand, Norge
1693.Charlotta Munkberg
Stockholm
1694.Kjell Sundberg Pensionär
SKOKLOSTER
1695.Petra
Falsterbo
1696.Alicia Abrams
Philadelphia
1697.Ms Mia Andersson
segeltorp
1698.Liselott Eriksson, lärare
Falun
1699.Susanne Rosendahl
Örebro
1700.Connyh Görhagen
Svenstavik
1701.Felicia Womack
Stockholm
1702.Girilal Baars, musiker, kompositör
Uppsala
1703.Anita Livstrand
Stockholm
1704.Tore Janson, Trummis
Järvsö
1705.Fredrik Hammarström - Pianist
Stockholm
1706.Stina Malmberg
Ljusdal
1707.Jan Levander Kompositör och musiker
Vallentuna
1708.Eva Scharin, miljöutvecklare
Stockholm
1709.Günther Dippe
Göteborg
1710.Lotta Franzén, musiker
Södertälje
1711.Niklas (Trädgårdsm.)
Edsbruk
1712.Mattias Boström, arkivarie
Sundbyberg
1713.Erik Rääf
Östersund
1714.Pia Henoch, student
Göteborg
1715.Berit Berg
Stockholm
1716.Eva Westerberg Sångpedagog
Enskede
1717.Christine Julin-Häggman, musikpedagog & folkmusiker
Jeppo, Finland
1718.Inga Bergling
Stockholm
1719.Björn Stenholm
Landskrona
1720.Ulf Gunnarsson
Timmernabben
1721.Johan Hörlén
Stockholm
1722.christina magnusson
stockholm
1723.HP Dahlgren miljöchef
Tisselskog
1724.Stig-Arne Sköldberg
STRÖMSTAD
1725.Ann Mari Dybeck
Göteborg
1726.Erik Hammarberg
Göteborg
1727.glenn Nordling
Mellerud
1728.Anne-Charlotte Bennerstam ekonom
Stockholm
1729.Tommy Björk
Trångsund
1730.Anders Sellergren flottare
Härnösand
1731.Jenny Elisabeth
Fristad
1732.Lisa Hollner-körsångare
Stockholm
1733.Gunnar Oledal
Göteborg
1734.Morgan Åslin boendestödjare psykiatri
Stockholm
1735.Ronnie Jaakkola, rektor
Närpes, Finland
1736.Bernt Thunè
Gävle
1737.Aðalheiður Guðmundsdóttir, adjunkt
Reykjavik
1738.Lena Östmark
johanneshov
1739.Peter Salomonsson
Linköping
1740.Bengt Ingelstam - musiker, författare
Ånge
1741.Bertil Falk, slagverkare och nämndeman
Sundsvall
1742.StigLennart Johansson, Pensionär
Holmsund
1743.Ida Benita Helander
Finström, Åland (Finland)
1744.Lars Fredriksson, musiker
Spånga
1745.Anders Söderling
Sävedalen
1746.Gert Palmcrantz "Ljudfader"
Lidingö
1747.Håkan Larsson, folkmusiker
Uppsala
1748.Hasse Andréasson
Stockholm
1749.Lasse Eriksson artist författare
Uppsala
1750.Gurry Arnadottir Spelman
Eldforsen
1751.Lotta Nilsson
Malmö
1752.Birgitta Kolterjahn
Borlänge
1753.Lasse Wignell
Borlänge
1754.Kjell-Erik Ahlgren musiker friherre
Ås Jämtland
1755.Erik Norström Musiker
Orust
1756.Ann-Marie Brundin, bibliotekarie
Borlänge
1757.Renée Engqvist
Vällingby
1758.Bosse Carlgren
Visby
1759.Bibliotekarie Ingrid Rost Rosander
VALLENTUNA
1760.Nanna Hermansson
Älvsjö
1761.Sofie Mååg
Stockholm
1762.Sten B Norén
711 30 Lindesberg
1763.Annika Botö
Mölndal
1764.Sten B Norén music lover
711 30 Lindesberg
1765.Greger Lindell (spelman)
Korsholm, Finland
1766.David Pergament - musiker, tonsättare
Göteborg
1767.Arne Friman
Uddevalla
1768.Helen Wallgren
Malmö
1769.Ulf Dreber
Bromma
1770.Leif Klitze, poet
Norrtelje
1771.Anna-Martina Hellmansson - student CTH
Göteborg
1772.Margareta Holdar Davidsson
Stockholm
1773.Sverker Bohman Advokatmusikant
Färjestaden
1774.Benny Johansson rikspelman
Åkersberga
1775.Leif Högström, tecknare
Tobo
1776.Göran Andersson
Visby
1777.Börje ekvall
Täby
1778.carl christer hermanson musiker
Grisslehamn
1779.Tomas Boström, visförfattare
Romakloster
1780.Johan Carlgren
Visby
1781.Från Hjärtat-Lotta Lagerlöf
Mellerud
1782.Marie Bergsman
Stockholm
1783.Jens Henrik Koudal, seniorforsker
København
1784.Johan Bergström - Spexare
Göteborg
1785.Björn Stolt universitetslektor
Stockholm
1786.Jan Ekedahl
Hemse
1787.Lena Marander-Eklund, FD, lektor
Åbo, Finland
1788.Bosse Landberg
Filipstad
1789.Mats Frimodig
Sölvesborg
1790.Ann-Sofi Nilsson Sångerska, pedagog
Karlstad
1791.Barbro Hallström pensionär
Malmö
1792.Ehrling Eliasson, musiker
Ullånger
1793.Ulf henningsson, musikforskare
Mariestad
1794.Bertil Mollberger (journalist)
STOCKHOLM
1795.Velle Espeland, leder for Norsk visearkiv
Oslo
1796.Lis-Mari Sandahl, dansare
Bjärred
1797.Björn Aksdal, førsteamanuensis
Trondheim
1798.Anna Pia Hellstedt -
Uppsala
1799.Iréne Sjöberg, dansveteran
Stockholm
1800.Ulrika Ellemark -skådespelare
Malmö
1801.Per Edman - lyssnare
Visby
1802.Pia Lamberth, danslärare
malmö
1803.Johanna Grut, musikbibliotekarie
Uppsala
1804.Linnea Helmersson, etnolog och dansare
Röbäck
1805.Bengt Jerkland
Visby
1806.Örjan Klintberg, musikförläggare
Visby
1807.orhan özuymaz
sollentuna
1808.Göran Israelsson Musiklärare
Grängesberg
1809.Patrick Bertram, hobbyspelman
Stockholm
1810.Elisabeth Björk
Göteborg
1811.Hans Hultman-Boye, lärare
Stockholm
1812.Hans Backman läkare
Täby
1813.Svante Haglund
Göteborg
1814.Siv Jönsson f.n. stud.
Halmstad
1815.Christer Wijkström
Solna
1816.Inger Marie Garcia de Presno Orkesterbibliotekarie
Stockholm
1817.Birgitta Abrahamsson
Åbo
1818.Sture Hedlund, spelman
Kallhäll
1819.Jens Eike Schnall - forskare
Freiburg, Tyskland
1820.Torbjörn Sundlöf musiklärare
Umeå
1821.Per-Erik Brolinson, musikforskare
Stockholm
1822.Klas Hjortstam, kompositör, musiker, pedagog
Göteborg
1823.Staffan Skott, förf
Cambridge
1824.Maria Nikolajeva, professor
Cambridge University
1825.Elisabeth Berglund
Ohs Bruk
1826.Magnus Våge
Göteborg
1827.Marie Didriksson bibliotekarie
Linköping
1828.Ann-Cathrin Johansson Dansare
Linköping
1829.BERIT REIS
ULLARED
1830.Sven-Olof Törnqvist -tandläkare
Stockholm
1831.Jan Hansson
Segeltorp
1832.Maja Adolphson
Stockholm
1833.Synnöve Svanström, amanuens Finlands svenska folkmusikinstitut
Vasa, Finland
1834.Maja Agnemo
Umeå
1835.Fritjof Ekelund, f.d. adm.sjef
Oslo/Stockholm
1836.Juno Boberg
Stockholm
1837.Sture Möllerman
Täby
1838.Erlendur E. Simonsen, balladddanser
Færøarna
1839.Stig vaktmästare
Hudiksvall
1840.Bo Sandahl, kyrkoherde
Bjärred
1841.Ruth Anne Moen
N-4230 Sand
1842.johan lychou
staffanstorp
1843.Tussa Lannér Kultursamordnare mm
Förslöv
1844.Barbro Nygård
Pajala
1845.Pia Carlsson, bibliotekspedagog
Norberg
1846.Hanna Andersson - Studerande
Upplands Väsby
1847.Ulf Öhman Kulturmiljöarbetare
Norberg
1848.Lars-Erik Lärnemark kulturarvsutvecklare
Norberg
1849.Elisabet Jansson, dansledare, musikant
Falun
1850.Bertil Stenkilsson
Simrishamn
1851.mus.mag. Camilla Cederholm
NYKARLEBY
1852.Sara Flyme
FAGERHULT
1853.Marianne Silfverhielm
Sockholm
1854.Jimmy Galle
Västerås
1855.Göran Lindeborg
Stockholm
1856.Carina Bergström
Sorsele
1857.Marit Andersson
Upplands Väsby Picchus café
1858.Ulrik Lork
Göteborg
1859.Lars-Gunnar Gunnarsson, docent
Örebro
1860.lars kjellberg musikant
sundsvall
1861.Snefrid Reutz-Håkenstad, kulturformidler/arrangør
Elverum, Norge
1862.Mona&OveArkebrink
Stockholm
1863.Hedvig Blidberg, manusförfattare
Herräng
1864.Anne Murstad, etnomusikolog og folkesanger
Bergen, Norge
1865.Anna Saari
Tibro
1866.Maria Lidberg
Hägersten
1867.Olov Börjeson
Vreta Kloster
1868.Jens Olsson
Malmö
1869.Spelman
Skärblacka
1870.Siw Westling - operasångerska
Stockholm
1871.Paco Barroso
Bandhagen
1872.Bengt Stenqvist Spelman
Skärblacka
1873.Rebeca Benavente
Skärholmen, Stockholm
1874.Kristiina Ilmonen, musiker, pedagog
Esbo Finland
1875.Inga Svanberg, amatörsångare
Nynäshamn
1876.Therese Stenshäll
stockholm
1877.B Sternell
Stockholm
1878.Inga-Lill Hedenström
Söderköping
1879.Stig G Eriksson
Järfälla
1880.Nina Gabrielsson Ohlsson
Hägersten
1881.siw carlsson
Bollnäs
1882.Lars Lundgren, Friherre
Långås
1883.Fotograf Lars Hedenström
Söderköping
1884.Jan Olofsson, musikant
Luleå
1885.Erik Lindholm
Saltvik, Åland
1886.Dick Nordlund
Upplands Väsby
1887.Lukas Studerande
Stockholm
1888.Birgitta Karlestedt kultursekreterare
Ludvika
1889.Christin Aas musiker
Oslo
1890.Marcus W-J, Student och musiker
Göteborg
1891.jan waijnstad
gnesta
1892.Elinor Bergström-Falk
Hudiksvall
1893.Berit Söderholm
Lidingö
1894.Eva Bååth-Holmqvist
Falun
1895.Astrid König
Saltsjö-Boo
1896.Margareta Höglund
Finspång
1897.Anna Palmqvist
Malung
1898.Katarina Hallberg Sångerska
Östersund
1899.Marianne Christensen
Dk
1900.Debbie Weiborn
Fliseryd
1901.Johanna Ekholm
Göteborg
1902.Ann Hoffman
Vårby
1903.Bengt Vannergård
Stockholm
1904.Jennikel Andersson
Järna
1905.Hans Blomqvist
Stockholm
1906.Ewa-Lena Sjödin
Sundsvall
1907.Olle Linder, musiker
Stockholm
1908.Johanna Aldvén
Solna
1909.Mea Nordenfelt Danspedagog/Dansterapeut
Vendelsö
1910.Birgitta Lundgren Arkitekt
Stockholm
1911.Advokat Anders Sjöstedt
Stockholm
1912.Mathilda Wikström, student och sångerska
Västerås
1913.Anna Sundquist
Tobo
1914.Karin Janbell visälskare
Norberg
1915.Kristina Olsson
Stockholm
1916.Ann-Cathrin Johansson
Linköping
1917.Marika Bjärnborg
Alvesta
1918.Nina Winter
Stockholm
1919.Key Jigerström, DESS
Stockholm
1920.Alm Nils Ersson musiker spelman
Siljansnäs
1921.Oscar Hielm, musiker
Malmö
1922.Elna Carr, Violinist
Malmö
1923.Marit Eneström
Stockholm
1924.Ulf Kjellin
Blidö
1925.carl lundborg
älta
1926.Rolf Nykmark - Operasanger og dirigent
Norge
1927.Svend Baaring Lektor
Malmö
1928.Katarina Åhlén Musiker
Östersund
1929.Frans Hagerman - flöjtist och kompositör
Malmö
1930.Björn Scharin
Östersund
1931.Maria P. Rodrick, musiker/violinist
Malmö
1932.Kjell Dellert, komminister
Järfälla
1933.Eric Palmcrantz, ljudtekniker
Stockholm
1934.Anderz
Järfälla
1935.LG Lundberg, konstnär
Stockholm
1936.Linda May Mellingen
Nittedal
1937.Erika Agering Vikström
Skogås
1938.Carin Lundin, jazzsångerska
Tyresö
1939.Olle Emanuelsson, kommunchef
Köping
1940.Jimmy Gärdemalm
Luleå
1941.Anders Mattson PhD, Spelman
Täby
1942.Caroline Chevalier
Tyresö
1943.Arne Lindberg, musiklärare
Enskede
1944.Therese Granwald, Författare, låtskrivare
Lund
1945.Anna Norell
Stockholm
1946.Svante Hansson
Stockholm
1947.Britt Uddegård, Rektor
Östersund
1948.Gösta Lindunger
Stockholm
1949.Ingela Andersson
Delsbo
1950.Karen Petersen
Segersäng
1951.Örjan Kjetselberg musikant
Tobo
1952.CJ Sjöstedt
Stockholm
1953.Annika Andersson
Alfta
1954.Ann Wachtmeister
Stockholm
1955.Bengt Högerberg - spelman
Bergsjö
1956.Claes Nilsson Producent
Lund
1957.Astrid Pullar Fiolbyggare
Frösön
1958.Paulina Bastviken
Kumla
1959.Cecilia Nordlund, artist
Malmö
1960.Lotta Hallberg
Västerås
1961.Tord Tengstrand
Salbohed
1962.Tommie Svensson
Sankt Ibb
1963.Kent Smith
Stockholm
1964.Sofia Sandberg, Ekonom
Kalix
1965.Urban Hedin
Sundsvall
1966.Tommie Floréus, instrumentägare
Valbo
1967.Urban Hedin musiker/Kompositör
Sunsvall
1968.Urban Hedin musiker/kompositör
Sundsvall
1969.Sven Olov Iggström. folkdansare
Hälleforsnäs
1970.Lennart Sohlman
Älta
1971.jan-erik Karlsson
Rönninge
1972.Birgitta Spåhr Iggström, folkdansare
Hälleforsnäs
1973.Claes Stugvard
Östersund
1974.Mikael Jepson-Musiker
Malmö
1975.Finn Kramer-Johansen
Oslo
1976.Wikström Gunnar
Södertälje
1977.Caroline Stegenius(sångerska)
Stockholm
1978.Carl-Erik Olsson
Helsingborg
1979.Staffan Rosander, docent
Vallentuna
1980.Lisbeth Karlsson
Agnesberg
1981.Sofie Norling, Sångerska
Stockholm
1982.Anna Rudolfsson
Göteborg
1983.Bill G Olsson klarinettped
17168 Solna
1984.Björn Westberg
SALTSJÖ-BOO