Upprop: Upprop för barns rätt till en förskola fri från digitala verktyg och media

Skolverket vill förändra läroplanen för förskolan så att det blir tvingande att använda digitala verktyg och media inom förskoleverksamheten. Vi som skriver under detta upprop vill hävda rätten att kunna välja en mediefri förskola.

Vi önskar att läroplanen även fortsättningsvis ska ge utrymme för flera olika sorters pedagogik, vilket ger mångfald bland våra förskolor och möjlighet för föräldrar att välja det som man är övertygad är det bästa för barnen.


För mer information om de föreslagna förändringarna som nu är ute på remiss, se Skolverkets hemsida:

http://www.skolverket.se/skolutveckling/resurser-for-larande/itiskolan/nationell-strategi/remiss-barns-digitala-kompetens-i-forskolan-1.254789.

Initiativtagare: Pernilla Hallonsten Halling

 

 

Undertecknas

Fyll i formuläret nedan och klicka på "Skriv på uppropet!" för att underteckna ovanstående upprop. Namn och ort är obligatoriska uppgifter.

Du får gärna uppge din e-postadress och eventuell hemsida. Din e-postadress visas inte för andra besökare, men du kan komma att få nyhetsbrev av uppropets initiativtagare. Om du har en gravatar så syns den vid din underskrift.

 

Namn (och titel):Ort:
E-postadress:Hemsida:

 

1.Eva Halling
Blentarp
2.Mari Flanby
Farsta
3.Annika Retsler Waldorfförskollärare
Järfälla
4.Joel Hallklint
Järna
5.Marie N .Blücher
Ekerö
6.Anja Blücher
Ekerö
7.Alexandra Ivan biträdande förskolechef
Öjersjö
8.Maja Yngve, förälder och waldorfförskollärare
Göteborg
9.KarinMossenmark waldorfförskollärare
Göteborg
10.Annelie Holst Waldorfpedagog
Stockholm
11.Pernilla Hallonsten Halling
Stockholm
12.Samuel Söderberg
Stockholm
13.Anna Berthels
Stockholm
14.Per Berthels
stockholm
15.Thomas Lundström (förskolechef)
visby
16.Jonna Bengtsson (waldorfförskolelärare)
Visby
17.Carl van der Weyden
Järna
18.Ellinor Novellino
Järna
19.Johanna Hofring förälder
Mölnbo
20.Catharina Melin
Örebro
21.Yvonne Larsson
Örebro
22.Amita Överland
Örebro
23.Lucas Grind, Förändringsledare
Järna
24.Sara Mårtensson waldorfförskollärare
Gnesta
25.Patrik Blücher arkitekt
Runmarö/Ekerö/Nötö
26.Johanna Syamlal, Lärare
Stockholm
27.Emma Blücher
Runmarö
28.Dominic Venter
Hunneberga
29.Hillevi Blücher konsthantverkare, pedagog
Göteborg/Stockholm
30.Fredrika Doré, Design Director
Bandhagen
31.Aeneas J.L. Forster (Student)
Lund
32.Johanna Dahlkvist
Aspeboda
33.Annelie Järild
Spånga
34.Anna-Karin (lärarstudent)
Västerås
35.Alrik
Nyköping
36.Tabita de Jonge, personlig assistent
Lund
37.Melinda Hartner
Sundsvall
38.Anna (arkitekt SAR/MSA)
Frösön
39.Ulrika Bitén Waldorfförskollärare
Östersund
40.David Wadström
Stockholm
41.Anna Josephson
Stockholm
42.Katarina Schmutz
Stocksund
43.Josefin Uhnbom Affärsutvecklare
Stockholm
44.jakob von arndt
stockholm
45.Anna Sjöholm
Vällingby
46.Ellinor von Arndt
Stockholm
47.Lise Dahlman
Stockholm
48.Erika Wikström, Lärare
Bromma
49.Viveka Zuhr Retsler
Danderyd
50.robert halling lärare
Blentarp
51.Hanna Hofman-Bang
Stockholm
52.Helene Tiedemann
Spånga
53.Anna Davis, Arkitekt
Ekerö
54.Johanna Ranes Läkare
Stockholm
55.Jennie fredblad
Stockholm
56.Clara Gerdmar
Göteborg
57.Sofia Svanholm
Järfälla
58.Erika Persson, journalist
Göteborg
59.Kristina Halling sjuksköterska
Malmö
60.Annegret Högman
Ramlösa
61.Elin Boklund
Hägersten
62.Aina Ferri
Järna
63.Axel Svedbom
Stockholm
64.Johanna Eklund lärare
Bromma
65.Emma Rozgoni
Stockholm
66.Mattias Fyrörn
Järna
67.Sofie nuyts
Nacka
68.martin andersen(lärare)
hölö
69.Stephan Gutknecht-Stöhr
Mölnbo
70.Sofia Gabrielsson
Uppsala
71.Christhild Allenbach
Ljungbyholm
72.Paula Riesterer
Mölnbo
73.lärare jens peter berlin jannes
mölnbo
74.Sofia Sandberg
Malmö
75.Pär Pålhed
Stockholm
76.Liv Bladh
Umeå
77.Anna Klouman
Järna
78.Emelie Winberg
Märsta
79.Siri Lundström (biolog)
Hölö
80.Anders Hedberg
Mölnbo
81.Anja Hallberg
Sala
82.Sofus andersen
Järna
83.Ida Retsler
Hässelby
84.Jens Papke
Rönninge
85.Johanna Tjärnstig, lärare
Årsta
86.Mikael Jonasson
Gnesta
87.Momo Myrgren, bibliotekarie
Lund
88.Alice Nelson
Malmö
89.Elof Almebäck
Mölnbo
90.Chris Duraffourd
Gnesta
91.Maria Eloranta
Järna
92.Mikaela Olfenius
Skinnskatteberg
93.Duncan Strouts
Järna
94.Nicholas Bonde
Stockholm
95.Johan Bohm lärare
Bromma
96.Chanel Rychter
Stockholm
97.Emma Reid
Järna
98.Harriet Alborg lärare
Järna
99.Gabriella Sundberg
Helsingborg
100.Carolina Ohlqvist förskolelärare
Helsingborg
101.Anna-Maria Fyrörn
Järna
102.Urban Johansson
Stockholm
103.Maria Gruvsjö lärare
Stjärnsund
104.Maria Vahlby
Helsingborg
105.Sara Fanelli
Stockholm
106.Hanna Chen Reimers
Lidingö
107.Maria Aleberg Neideman
Järna
108.Auvikki Retsler
Malmö
109.Lena Orring
Gnesta
110.Annika Malmsten ( vd)
Solna
111.Daniel Reid
Järna
112.Cecilia Åberg Förskolechef
Göteborg
113.Helene Blomqvist, Waldorfpedagog
Järna
114.Katarina Ahlbeck
Stockholm
115.Eva Strömberg
Helsingborg
116.Helena Arnold förskollärar
Järna
117.Astrid Aldén
Stockholm
118.Christina Ekström, waldorfförskollärare
Nacka
119.Anna Waldenström
Lidingö
120.Catarina Abelli
Bromma
121.Anita Kandell
Delsbo
122.Linnéa Enoksson, socionomstudentental
Järna
123.Linnéa Enoksson, socionomstudentent
Järna
124.Sara Johansson
Ed
125.Anita Sundqvist Hardie
Mölnbo
126.Maria Bergman
Järna
127.Annika Ulstrup
Järna
128.Lena Renner
Stockholm
129.Mary Themel
Järna
130.Anja Fors
Solna
131.Gabriella Ståhle, förskolechef
Uppsala
132.Lina Jardland
Gnesta
133.Christiane Holmström, förskollärare
Hölö
134.Jessica Douglah
Stockholm
135.Dennis Teunissen
Södertälje
136.Anna Jarrolf
Järna
137.Birgitta Modin(sjukgymnast)
Järfälla
138.Åsa Morén
Uppsala
139.Cecilia Flöje
Gnesta
140.Linda Elieson, lärare
Årsta
141.Maria Söderström
Björnlunda
142.Pernilla Fogelqvist
Järna
143.Märta von Essen
Stockholm
144.Elisabeth Malmberg
Hedemora
145.Anja Sanchez
Mölnbo
146.Karin Hell
Järna
147.Kerstin Hellerström Leg. Lärare
Linköping
148.Annie Åkerlund
Gnesta
149.Mia Lindaregård
Järna
150.Gustav Vinkler
Järna
151.Anna Kalén
Järna
152.Marisha Soru
Mölnbo
153.Katarina Anjou de los Rios
Årsta
154.Hanna Nathaniel
Stockholm
155.Ulrika Lundh Pedagog
Henån
156.Sofie Galvin
Stockholm
157.Sofie Ernst
Helsingborg
158.Elin Wanselius
Gnesta
159.Camilla Gustafson Fritidspedagog
Järfälla
160.Sissela Broos, forskare
Malmö
161.Carolina Aranda
Hässelby
162.Christian Nathaniel
Stockholm
163.Astrid Pullar
Krokom
164.Elin Stålhammar, lärare
Kalmar
165.Joel Hellman
Stockholm
166.Lars Brinck
Stockholm
167.Maria Wiklund
BOXHOLM
168.Stephanie Schurian
Lund
169.Matilda Klangestam
Gnesta
170.Nina Bohman
Lund
171.Ela Junisdotter
Stockholm
172.Karin Thomasson
Frösön
173.Cecilia Spinnars
Sigtuna
174.Mattias Stenius
Järna
175.Martin Linden
Enskede
176.Maja Berling, psykolog
Visby
177.Sanna Egertz Baer
Sundbyberg
178.Petter Törnqvist
Saltsjö-boo
179.Stephan Wallentin, CTO
Stockholm
180.Linda Cevert ,Vårdare
Hölö
181.Agnes Fischer, entreprenör
Hägersten
182.Andreas Fogelqvist
Järna
183.Kerstin Lövendahl
Helsingborg
184.Matteo Cattaneo (pedagogista)
Stockholm
185.Uwe Baudisch
Hölö
186.Kjell Gustafson Inredare
Märsta
187.Anna-Lena Centerhed pensionerad fskl
Falkenberg
188.Helena Granström, författare
Gnesta
189.Anna Häggblom
Skå
190.Hannah Lindqvist
Kalmar
191.Sanna Tomac
Simrishamn
192.Cia Håkansson Waldorfförskolepedagog
Lund
193.sofia Wadell Leimdörfer
stockholm
194.Jakob Nobel, arkitekt MSA
Vällingby
195.Anna Agoston
Gnesta
196.Nathalie Lindholm
Kungsbacka
197.therese fselinus skl
stockholm
198.Josefine sjuksköterska
Kalmar
199.Irene Engström
Veberöd
200.Sofia Åkesson Kock
Kalmar
201.Amy Boswood
Järfälla
202.Annika Mårdfalk
Stockholm
203.Kalle Johansson
Järna
204.Örjan Liebendörfer
Vitaby
205.Sofia Leander
Järfälla
206.Ann-Charlotte Granström, leg psykolog, leg psykoterapeut
Danderyd
207.Norman Wulff
Järna
208.Helena E. Källgren (journalist o yogalärare)
Sundbyberg
209.Alessandro Beltrame
Stockholm
210.Lisa Förlin
Lund
211.Hanna Berggren
Kalmar
212.Ivar Heckscher lärare
Stockholm
213.Katarina Hollbrink
Stockholm
214.anna lundin (forskare pedagogik)
uppsala
215.Maud Karlsson förskolechef
Västerås
216.Herr Trausti Birgisson
JÄRNA
217.Pia Klockljung
Glommersträsk
218.Björn Carlberg
Stockholm
219.Sara Glans
Lund
220.Maja Andersson
Stockholm
221.Kristina Heskebeck
Veberöd
222.Kerstin Hemlin
Järna
223.Mrs A Mari Underhill
London
224.Mira Fridholm
Enskede Gård
225.Lars Skoglund
Stockholm
226.Peter Malmsten
Stockholm
227.Emma Mäki
Järna
228.Olof Gustafsson
Stockholm
229.Sofia waldorfförskolärare
Bagarmossen
230.Lena Hansson
Lund
231.Helén Ahlström
Söderhamn
232.Ingegerd Treutiger, ekonom
Farsta
233.Edle Brag
Stockholm
234.Gösta Hallonsten
Lund
235.Andreas Ribbung, konstnär
Stockholm
236.Rocio Anturi
Stockholm
237.Kerstin Axelsson
Stockholm
238.Elisabeth Wall
Växjö
239.Emine Aris
Malmo
240.Karin Neuschütz
Järna
241.Malena Kardell Småbarnspedagog
Sköndal
242.Vidar Amundin
Järna
243.Ann-Sofi Engström, socialpedagog
Lund
244.Susanna Stache
Lund
245.Helene Malmqvist Universitetsadjunt i Pedagogik
Jönköping
246.Mia Edkvist
Järfälla
247.Helene Langborg, trä-metallslöjdslärare
Kimstad
248.Anja Steiber
Stockholm
249.Malena Kjellstrand
Lund
250.Li Tegbjer
Jörn
251.Helena Hjord
Järfälla
252.Erica Hedlund
Västerås
253.Amaldina Wells
Garpenberg
254.Rebecca Liebe, barnmorska
sthlm
255.Helena Isoz
Huddinge
256.Peter Zaunschirm
Ingarö
257.Agneta Luna
Umeå
258.Kalle Hellberg, vd Maxicom AB
Blidsberg
259.Andreas Nyström, arkitekt
Stockholm
260.Camilla fritidspedagog
Umeå
261.Karl Thyselius, programmerare
Stockholm
262.Johanna Lidman
Täby
263.Eva Aspegren
Lund
264.Yvonne Rademacher
Stockholm
265.Johanna Hallqvist
Järna
266.Lisa Alexanderdsson
Umeå
267.Rebecca Hell
Söderköping
268.Lisa Alexandersson
Umeå
269.Kajsa Hansson,
Bromma
270.Franziska Federle
Bromma
271.Frida Flöje, beteendevetare
Västerås
272.Christina Löfgren
Järfälla
273.Richard Treutiger
Farsta
274.Karin Gröndahl
Umeå
275.Anne Casparsson
Sundbyberg
276.Kiersti Larsson
Kalmar
277.Sarah Coats Chandler
Stockholm
278.Tábata Young
Smedjebacken
279.Johan Nordfält
Harlösa
280.Emelie Radivoi
Göteborg
281.Paula Dissing, Förskolechef
Henån
282.Josephine Lindgren
Lund
283.Breeda Jacobsen
Jönköping
284.Anne Marie Palm
Huddinge
285.Mia Edelbro
Umeå
286.Ylva Ogland
Stockholm
287.Juliana Cunha
14141
288.Anahita Solimanaznavi
Bromma
289.Mrs Sophie Bailey
Stockholm
290.AnnikaAsmussenkonstterapeut
74193Knivsta
291.Lisa Munter lärare
Umeå
292.Theresa Fridrell
Uppsala
293.Helena Selsfors
Söderköping
294.Anna Hallonsten Urniaz
Åkarp
295.Christina Hallonsten
Lund
296.Charina Mohlin förskollärare
Västerås
297.Suzanna Nilsson klass
Gnesta
298.Millie bergan
Umeå
299.Suzanna Nilsson
Gnesta
300.Alana Rikabi
Sundbyberh
301.Annis Persson
Gustavsberg
302.Margareta Wikström
Umeå
303.Alva Magnusson, Arkivarie
Tyresö
304.Anna Sofia Lunom
Björnlunda
305.Sofia Rutgård Marknadskommunikatör
Stockholm
306.Sophia Melin
Söderköping
307.Erik Johansson
Västerås
308.Ulrica Andrén
Norrköping
309.Anton Andersson
Västerås
310.Feyza
Stockholm
311.Laura Isoz
Bromma
312.Lovisa Munter
UMEÅ
313.Christel Holmberg
Lund
314.Emma Johansson, musiker
Lidköping
315.Anna Isoz
Bromma
316.Volha Coppin
Västerås
317.Sandra Wiklund
Borlänge
318.Pernilla Kindgren Thörn dansterapeut
Mölnbo
319.Samuel Hedlund Peters
Järna
320.Matthias Nilsson
Mölnbo
321.Linda heintz
Gnesta
322.Ida Helmers
Lund
323.Katrin Menzel
Ambjörnarp
324.Fannihe Andren
Norrköping
325.Sofia Svensson, gymnasieelev
Stockholm
326.Malin
Garpenberg
327.Martin Aronsson
Söderköping
328.Stephan Menzel
Ambjörnarp
329.Nina Koenigs Hallberg
Örsundsbro
330.Sarah Artmann (trädgårdsmästare/förman)
Stockholm
331.Sara Stare
Östersund
332.Jessica
Norrköping
333.Lärare
15330 Järna
334.Sanna Strokirk Lilja
Sköndal
335.Anastasia De Re
Stockholm
336.Maria Wallin
Lund
337.ingrid bergman
gnesta
338.annika karlsson
ljusdal
339.Febe Helleberg
Vadstena
340.Lisa Freudendahl
Ingarö
341.Jessica Linnell
Stockholm
342.Susanne Harr
SORSELE
343.Hana Sahlström
Järfälla
344.Klara Berryman
Gustafs
345.Susanne Rosén
Hamburgsund
346.Berit Erixon
Märsta
347.Joel mamwadi
Järna
348.Malin Glännestrand
Kalmar
349.Else Britt Löfdahl (adjunkt)
Lund
350.Camilla Arvidsson
Karlskrona
351.Fredrik Ehmer, Barnskötare
Sollentuna
352.Malin waldorfförskolelärare/timmerman/företagare
RÄTTVIK
353.Nicklas svartberg
Växjö
354.Pia Andersson förskollärare
Katrineholm
355.Lisa, skolkurator
Västerås
356.Johanna Ahonen
Lerbo
357.Emma Falck
Västerås
358.Lovet Falck
Västerås
359.Nathalie Kallin
Uddevalla
360.Jesper Törn
Mölnbo
361.Mod Thörn Waldorfförskollärare
Västerås
362.Mari-Liis Männik
Stockholm
363.Paula Pihlgren
Järna
364.Anna Olsson Rosell
Stjärnhov
365.Anja Forshufvud
Stockholm
366.Ylva Kallin
Järna
367.Pappa Tobias Ku|ick
Sthlm
368.Stefan Johansson
Umeå
369.AnnChristin Eurén
Örebro
370.daniel blom
nacka
371.Maria Hamsten
Alingsås
372.Dirk Jendral
Örebro
373.Johannes Winkler
Årsta
374.Monica Lindh
Örebro
375.Maja Strandkulle
Örebro
376.Jukka Jukkola
Örebro
377.Maria Elvinsson Larsson
Örebro
378.Therese Gürlet Häggstöm
Örebro
379.Héléne Hellström
Örebro
380.Anna-Lena Rosén
Örebro
381.Katarina Stamm
Örebro
382.Ulrika Tylebrink Bock
Örebro
383.Hanna Doverhagen
Sörmland
384.Micaela Remondi
Stockholm
385.Frida Kastberg
Kalmar
386.Pontus Andersson
Järfälla
387.Mats Granström, civ.ing.
DANDERYD
388.Susanna Jacobsson, förskollärare
Filipstad
389.Christina Sundin
Stockholm
390.Kristian Holmberg
järna
391.Johanna Tovgård
Järna
392.Mirja Sörberg, sångerska
Spånga
393.Jennifer sternberg
Stockholm
394.Susanne Andrèn
Växjö
395.Lärare Bianca Chiapponi
Ekolsund
396.Therese Strinnholm
Stockholm
397.Alberto Hurtado
Stockholm
398.Annika Larsson
Lönneberga
399.Epp Männik, förskolechef
Stockholm
400.Christopher Pastorella
Spånga
401.Lars Berg
Gnesta
402.Sarah Burke Villén
Täby
403.Kerstin Öhrner
Järna
404.Tove Lundberg
Årsta
405.Anna Fahlén
Stockholm
406.Sophie Farkas
Stockholm
407.Rodrigo Mallea Lira
Stockholm
408.Herman Göring
Berlin
409.Janita Fullerton
Uddevalla
410.Katarina Henriksson
Umeå
411.Janita Fullerton
Uddevalla
412.Louise Falk, förskollärare
Göteborg
413.Karin Seyfali lärare
Lund
414.Caroline Seyfali socionom
Malmö
415.Katrin Nömmerga
Hägersten
416.Jennie Bloom-Rudhe
Växjö
417.Christine Hagen
Vassmolösa
418.Katarina Holst
Vällingby
419.Annika Holmström
Stockholm
420.Sara Burge
Järfälla
421.Linnéa kruus
Solna
422.Daniel Saxe
Stockholm
423.Lisa Fimmerstad
Stockholm
424.Mona Anderson Socionom
Järna
425.JACOB HÅKANSSON
Järna
426.Clara Wester
Stallarholmen
427.Maria Svartberg
Växjö
428.Kristin Bergström
Göteborg
429.susanna sandberg
Järfälla
430.Rebecka Flygare förskollärare
Västra Frölunda
431.Alice Machin (Waldorfpedagog)
Stockholm
432.Peter Fristedt
Bromma
433.Vesna, förälder och pedagog
Stockholm
434.Susan Asdahl förskollärare
Borlänge
435.Elin Westberg (fil.kand)
Ekerö
436.Eira Malmsten
Solna
437.Carina Viklund Förskollärare
Umeå
438.Magdalena Väpnargård
Lund
439.Eva Ruborg
Stockholm
440.Mirjam Jonsson
Västerås
441.Nicklas Lindberg
Stockholm
442.Vesna Barisic
Stockholm
443.Birgitta Johansson socialterapeut
Norrköping bia
444.Gunilla Blix, leg läkare
Ösjö, Gällö
445.Klara Sternbrink
Stockholm
446.Marcus Perlitz
Stockholm
447.Kristina Karlsson
Göteborg
448.Eva Bergenbrant
Stockholm
449.Jan Isoz
Stockholm
450.Ebba-Maria Isoz
Stockholm
451.Tove Renlund Sundin
Stockholm
452.Peter millkvist
Täfteå
453.Maria Olausson Förskolelärae
Nybro
454.Dianne Wevers
TOMELILLA
455.Mikael Frank
TOMELILLA
456.Sara Ljungqvist
Stockholm
457.Marianne Fredriksson
Lund
458.Elin Kätting Okodugha
Gotland
459.Katarina Cronqvist
Blentarp
460.Viveka Bergkvist, lärare
Järna
461.Linda Lotare
Umeå
462.Mathilda Janson
Uppsala
463.Ingela Berglund Kyhle
Stockholm
464.Fredrik Ylimäki
Blentarp
465.Birgitta Devlin psykolog
Lund
466.Louise Schygge
Öland
467.Karin Nilsson Vårdlärare
Vänersborg
468.Christina Druml
Järna
469.Ylva Svensson
Linköping
470.Bengt Aquilon
Trångsund
471.C. Elsiesdotter, fd förskclechef
Lund
472.Jenny Wohlström
Vällingby
473.Christina ljungqvist
Enskede
474.Helena Gerdmar, dramapedagog
Lund
475.Helena Persdotter
Järna
476.Rebecka Norberg
Vällingby
477.Charlotta Brunkhorst
Lund
478.Åsa Aquilon
Gnesta
479.Gunnel Hedin Näringsterapeut
Mora
480.Botvid Aquilon (lärare)
Gnesta
481.Lukas Ljungqvist
Stockholm
482.Susanne Wallenberg
Färentuna
483.Eva Storgaard
VÄSTERÅS
484.Erik Enström
Vänns§
485.Magnus Storgaard Strand
VÄSTERÅS
486.Marja van de Griend
Mölnbo
487.Monica Enström
Vännäs
488.Lena staffansson
Flyinge
489.Petra Causey (Lärare)
Ekerö
490.Evelyn Mortensen Förskollärare
Norrköping
491.Bodil Lindström Samtalsterapeut
Stockholm
492.Joon Pontén
Stockholm
493.Thomas gustafsson
Hultsfred
494.Karolina Komstedt
Bromma
495.Madelene Foltas
Söderköping
496.Jessica Brantsjö(Förskollärare)
Munsö
497.Kerstin Nilsson
Dalby
498.Osanna Bedrossian (waldorfförskollärare)
Spånga
499.Måns Faxén, läkare
Växjö
500.Anna Jakovljevic
Slite
501.Katarina Sjöberg
Jönåker
502.Varti Bedrossian
Spånga
503.marlies berndsson
umeå
504.Isac Blücher
Stockholm
505.Marlies berndsson, läkepedagog, förälder o kock
Umeå
506.Ann-Marie Moderato spec. Ped.
Stenhamra
507.Anders Fällman
Huddinge
508.Sonia Tota
Lund
509.Petra Källman
Bromma
510.Inger Carnestedt
Ekerö
511.Annika Jansson
Malmö
512.Hanna Åström (Lärare)
Stockholm
513.Ane Svenheden
Ekerö
514.Katerina Ahlm
Stockholm
515.Magnus Westberg (socionom)
Järfälla
516.Monica Galle Lundgren
Sundbyberg
517.Anneli Svensson (förskollärare)
Malmö
518.Magdalena Hallonsten
Lund
519.Christina Hällgren waldorfförskollärare
Farsta/ Stockholm
520.Subhadra Bäppler Förskollärarstudent
Järna
521.Madelen Larsson
Västerås
522.tobias ibbotson, rektor
delsbo
523.Hanna Peterson
Stockholm
524.Karla Tonat
Stocksund
525.Gustav Gjesdahl
Norrköping
526.Angelica Hasselqvist
Norrköping
527.Jennifer Hurtado
Hässelby
528.Olof Andersson, lärare
Farsta
529.Jessica Johansson
Stockholm
530.AnnaLena Gogolos förskolechef
Enskededalen
531.Sofia Correia
Hägersten
532.Charlotte Granström
Stockholm
533.Leg.Naprapat Diana Arambasic
Stockholm
534.Frida Gren
Göteborg
535.Johanna Backman
Solna
536.Åsa Samuelsson Pensionär
Ringarum
537.Kerstin Lindstål
Gustavsberg
538.Liv Hansen, Student
Kungälv
539.Alexandra Bengtsson
Stockholm
540.Eva Helin
Björnlunda
541.Erik Stålhammar
Halltorp
542.Helen Eriksson
Järfälla
543.Michela Solca
Malmö
544.Daniel Cluer
Kalmar
545.Jens Storm, projektledare
Sundbyberg
546.Johan Söderberg, filmare/fotograf
Stockholm
547.Charlene Shelton
Lund
548.Kristina Fehn
Göteborg
549.Maria Lund (förälder/lärare)
Stockholm
550.Julia Taube
Göteborg
551.Anne Marqvardsen
Järna
552.Eva Lazar
Bandhagen
553.Shayla Mills
Karlskoga
554.Victoria Schelander
Spånga
555.Sabina Krook
Ingarö
556.Patrik Eriksson
Järfälla
557.Linda Kulenovic Norin
Göteborg
558.Jenny Crisp
Stockholm
559.Berit Lind
Uppsala
560.Arnulf Wibler
Hässelby
561.Kerstin Brüggemann
Mariefred
562.Joakim Wendel
Tumba
563.Johannes Holmberg
Västerås
564.Emilia Karlsson, förskolechef
Göteborg
565.Anna Arsjö Konstnär
Stockholm
566.Katarina Granath
Stockholm
567.Gaby Doggett
Lund
568.Repanse Schweitz
Järna
569.Josefina Tänge
Göteborg
570.Elsa von Schultz
Visby
571.Rosmarie Lindgren förskollärare
Gnesta
572.Ella Winbrant (Waldorfförskolelärare)
Stockholm
573.Ingrid Kyrkander waldorfförskollärare
Röddinge
574.Stefan German
Visby
575.Josefine Petersen
Sundbyberg
576.Madeleine Arderup Rektor
Skanör
577.Gustav Arnefors
Visby
578.Laila Administrativ chef
Dalby
579.Torsten Ljungqvist
Enskede
580.Henri Quarfood
Järna
581.Silvia Rodrigues
Stockholm
582.Josefina Gogolos
Stockholm
583.Anette Nilsson
Sala
584.Ludvig Landen
Lund
585.Rosa Fuentes
Bromma
586.Gudrid Malmsten,förskollärare
STOCKHOLM
587.Polgara källman
Veberöd
588.Katarina Wik förälder
Järfälla
589.Maria Lindholm
Simrishamn
590.Inger Werner
Kungsängen
591.Eva Persson Huck
Ås
592.Anders Lengyel
Växjö
593.Julia Rising
Hägersten
594.Anna hansson
Dalby
595.Linda Krogerus, specialpedagog
Göteborg
596.Anna-Maria
Blentarp
597.Jesper Knape
Göteborg
598.Morten Kjær
Simrishamn
599.Mikael Bremer
Alvesta
600.Christopher Sigmond, ingenjör
Lund
601.Signe Ekman
Ekerö
602.Elisabet Wentzel Hovmöller
Kivik
603.Sandra Brock
Kivik
604.Linn Abelin
Kalmar
605.Virginia Rankin Carleson
Flyinge
606.Lova Freudendahl
Ingarö
607.helena nylen, församlingspedagog
Spånga
608.Eljena Georgsdotter
Önneslöv
609.Anne-Laure Cluer förälder
Kalmar
610.Vide Freudendahl
Ingarö
611.Jesper Heimerson Tidningsproducent
Kivik
612.Nina Nykvist
Stockholm
613.Sofie Werner
Kungsängen
614.Anneli Heimerson Waldorfförskollärare
Kivik
615.Ms Hester Renouf
Göteborg
616.Selma Yousif Mesbah
Flyinge
617.Mirja Sörberg, sångerska
Spånga
618.Pelle Odebrant
TÄBY
619.Ann-Sofie Malmgren
Bromma
620.Holdar Sören magister
sollentuna
621.Kjell Björfors
Ystad
622.Katarina hillborg
Sollentuna
623.Klas Hörlin fritidspedagog/lärare
Örebro
624.Thomas Lüthi
Järna
625.Mio Freudendahl
Ingarö
626.Lena Bergquist
Bromma
627.Kristina Tucinska
Stockholm
628.Katarina Hillborg, BMA
Sollentuna
629.Maria Svedlund
Göteborg
630.Anders Freudendahl
Stockholm
631.Charlotte
Bromma
632.Ida Olsson
Göteborg
633.Sandra Hillerud
Färentuna
634.Nicklas Fredriksson
Ljungsbro
635.Rachid Mesbah, lärare
Flyinge
636.Charlotte Furusten
Bromma
637.Ester Svensson
Ryd
638.Susanne Carlson
Göteborg
639.Tilde Björfors, Cirkusdirektör
Ingarö
640.Annica Johansson Förskolechef/ Waldorfförskollärare
Braås
641.Josefin Hjelm
Dalby
642.Jonas Åkesson
Ludvigsborg
643.Anna söderberg
Malmö
644.Christianne Sandstig
Huddinge
645.Katja Sohl. Leg.psykolog
Stockholm
646.Arja Kässi Förskollärare
Märsta
647.Jesper Brunholm, Affärsanalytiker
Lund
648.Gunnel Blücher fd förskolechef
Hässelby/Stockholm
649.Jens Näsholm, IT konsult
Värmdö
650.Paulina Edsbo, socionom
Göteborg
651.Catrine
Örebro
652.Akira Imamura
Järna
653.Magnus Nygårds Lärare
Stockholm
654.jostein stroemmen
Skåne
655.Niklas Hansson
Dalby
656.Christoffer Lindholm
Ingarö
657.Hartmut Waechter, Dipl. Ped.
70597 Glanshammar
658.Ulrika Marklund, Logoped, doktorand
Stockholm
659.Maria Micha
Stockholm
660.Kerstin Gustafson
Märsta
661.Amelia Bryne
Åkersberga
662.Birgitta Hagberg
Gnesta
663.hampus gogolos
Stockholm
664.Yvonne Svahn
HÄSSELBY
665.Karin Micha
Hölö
666.Karolina Nyström, förskolepedagog
Järna
667.Catrin crawford
Bunkeflostran
668.Andréa Gardeling Fässler, Resurspedagog
Järfälla
669.ursula rommel
Gnesta4
670.Britt-Marie Tonemar waldorfförskollärare
Stockholm
671.Gudrun Hillebrand, Eurytmist
70597 Glanshammar
672.Jonas Blücher yrkesförare
Örebro
673.Agnieszka Zysk Wisniewski
Stockholm
674.Andréa Gardeling Fässler, Nätskribent, Resurspedagog
Järfälla
675.Eva-Lisa Söderström
Gustavsberg
676.Bodil Glader
Gnesta
677.Björn Hagberg revisor
Gnesta
678.Nariné Bedrossian
Spånga
679.Satu Sinimaa Bjursell bildlärare
Järna
680.Hassan Ghasemmanesh. Lärare
Lund
681.hanna
farsta
682.Johanna Arnshelm
Örebro
683.Kari Storvestre
Örebro
684.Siv Gustafsson
Hudiksvall
685.Mikael Björk
Västerås
686.Karin Lundberg förskollärare
Svanesund
687.Eva Horn
Ystad
688.Birgitta Nilsson
Södertälje
689.Frida Lindholm Forssten
Eslöv
690.Lea Björk
Stockholm
691.Britta Heckscher
Visby
692.Karolin Malm
Örebro
693.Ulrika Grusell
Ingarö
694.Natalia Sosnowska
Järna
695.E Dandanell, grundskollärae
Gotland
696.Bittan Lanninger, förskollärare
Örebro
697.Nicholas Rosenstock
Malmö
698.Andreas Ekman
Ekerö
699.Claes Uhnbom
Stockholm
700.Aina
Göteborg
701.Rebekka Bergman speciallärare
70230 Örebro
702.Alexandra Wiedenborg
Vintrosa
703.Cecilia Wootz, yogalärare
Uddevalla
704.Christina Hedenberg Förskollärare
Ingarö
705.Alexandra Lundqvist
Rönninge
706.Jasmine Lyhagen
Vitaby
707.Lena Andersson waldorf pedagog
Enskede
708.Pia Östlund
Järfälla
709.Fil. Dr P Urniaz
ÅKARP
710.Ulrika Larsson bsk
Bro
711.Brigitte Brand
Järna
712.Ingela Blennborn Waldorfförskollärare
Stockholm
713.Anna Tilson
Göteborg
714.Christina af Wetterstedt
Stockholm
715.J C Lassen f d grosshandlare
Flen
716.Stina Balkfors
Värmdö
717.Synne Myreböe
Nacka
718.Anna Hildingsson
Örebro
719.Cornelis van Dongen waldorflärare
skogås
720.Verena Haller, waldorfförskollärare
Årsta
721.Tina Andreasson
Ystad
722.Elna Andersson
Södra Sandby
723.Gry Schmelling
Kungsberg
724.Anders Diksved civ. Ing.
Göteborg
725.Agnes Larsson
Stockholm
726.Elisabeth Ehrlich
Nacka
727.Ann Perrakoski
Södertälje
728.Anna Diksved förskolepedagog
Göteborg
729.Jonna
Gällivare
730.Anna Hallström Vuxenutbildare
Järna
731.Niko
Limhamn
732.Ingvar Nilsson
Katrineholm
733.Elin Orman
Örebro
734.Marianne Lagercrantz konstnär och pedagogs
Sthlm
735.Iryna Romanenko grundskolelärare
Västerås
736.katja Peters
15391Järna
737.caroline hydden linnander
stockholm
738.Brigitte Brand
Järna
739.Maria Kahn
Sollentuna
740.Cecilia Gustafsson
Järna
741.Nina Backes
Solllentuna
742.Federico Luna, socionom
Umeå
743.Marina Grönlund
Landskrona
744.Bodil Källgården
Sigtuna
745.Carola Priedite
Rörum
746.Lena Johansson de Chateau, FD, seniorkonsult utbildning och fors
Stockholm
747.Lena-Christin Hedengård-Josefsson Waldorfförskolärare
Lund
748.Pontus Dymén
Göteborg
749.Annika Almgren
Järna
750.Peter Andersson
Stockholm
751.Lena Moberg
Bromma
752.Thomas Andersson
Järfälla
753.Alma Ósk Guðjónsdóttir
Mosfellsbær
754.Jennifer Värjö
Stenkyrka
755.Malou Berndtsson
Bromma
756.Elias Blücher, Maskinförare, Entreprenör
Runmarö
757.Lenamo Pedersen lärare
Vitaby
758.Viveka Jensell Ullerdal (förskollärare)
Stockholm
759.Sebastian Bruhn
Lund
760.Per-Inge Munter Läkeeurytmist
Ekerö/Visby
761.Justina
Stockholm
762.Nicolaj Josefsson, lärarstudent
Lund
763.Elisabet Zaimis
Spånga
764.Inger Stål
Bromma
765.Melina Somers
Nykvarn
766.Pernilla Halling, journalist
Stockholm
767.Marja Rantala-Eng
Stockholm
768.Henrik Blommé pedagog
Umeå
769.Annika Nikolausson
Helsingborg
770.Lennart Eng
Stockholm
771.Ylva Markebo, förskollärare
Lund
772.Fia Sander
Karlskrona
773.Lilian Ogland småbarnspedagog
Farsta
774.Katrin Jonsdottir
Järna
775.Jorun Olsson
Östersund
776.Mats Wilzén lärare
Norrtälje
777.Ramon Hano
Sto5
778.Laila Lindholm
Ingarö
779.Förskolepedagog
Lund
780.Marina Ubilla; Lärare
Järna
781.Christoffer Nyström Systemutvecklare
Tvååker
782.Linda H Almgren
Göteborg
783.Johan Becker, fritidspedagog
Trångsund
784.DanielBlücher/transport
Runmarö
785.Inez Lindh Isefält (grundskolelärare och förälder)
Nyköping
786.Mats Petersson
Solna
787.Per Widerström Läkare
Ingarö
788.Jakob Blücher/studerande
Ekerö
789.Andil Dahl Lärare
Bromma
790.Jan Lundström, pensionär
Visby
791.Fredrika Levinson sjuksköterska
Henån
792.Inger Lindstrand, pensionär
visby
793.Tore Lindstrand
visby
794.Elin Kortesalmi
Gustavsberg
795.Kristin Lundström
Örebro
796.Linda Long Lidman
Uppsala
797.Neal Jörgensen
Nye-Ryd
798.Johanna Rosander
Visby
799.Fr. Maria Bisset
Stockholm
800.Katarina Samuelson
Lund
801.Klara Kazmi
Bagarmossen
802.Klara Kazmi
Bagarmossen
803.Jonas Törnros
Spånga
804.Tibor Endredy
Sundbyberg
805.Isabel nylund
Stockholm
806.Anna Wikström
Stockholm
807.Georgina Larasse
Stockholm
808.Ulla
Rask
809.Carita Hele Öist
Örebro
810.Agnes Wadenbäck
Kallinge
811.Jonas Gombrii
Stockholm
812.Maria Sjösten
Stockamöllan
813.Jessica Lilo
Nacka
814.Lena Wallin
Brösarp
815.Priit Linnasmägi
Sköndal
816.Wictoria Prenell
Visby
817.Bijita Shrestha Rydberg
Göteborg
818.Annika Wesche
Norrköping
819.Sofia Plantin
Lund
820.Niklas Karlsson
Stockholm
821.Elisabet Andersson Hellsten
Lund
822.Bodil Ekman
Ekerö
823.Carina Lucas, Waldorfförskolepedagog
Bjuv
824.Therese Ljung
Visby
825.Carola Magnusson
Stockholm
826.Adriana Bender Distriktsköterska
Farsta
827.Mattias Grusell, spec i allmänmedicin
Ingarö
828.Lena Öjhammar Andersson waldorflärare
Järfälla
829.Angela Djurfelter (Lärare)
Gustavsberg
830.Fransyska Sastre Lärare i grundskolan sedan 15år
Trosa
831.Anne-Li Lundström lärare
Umeå
832.Tove Bucht
Saltsjö-Boo
833.Åsa Rapp, läkare
Visby
834.Kamilla Arlestrand
Ingarö
835.Jeanette Granat
Göteborg
836.Ingela Almqvist Leg psykoterapeut
Södertälje
837.Helena Öhrström
Lövestad
838.Mia Rylander pedagog
Helsingborg
839.Niki Loong, konstnär
Ystad
840.Johanna Stjerndahl, lärare
Höör
841.Tony Derneby
Märsta
842.Thea Holmberg, maskør
Solna
843.Karin Carlander
Göteborg
844.anna lehtipalo
Lund
845.Elin Bok
Göteborg
846.Doktorand Sanja Nilsson
Lund
847.Sanja Nilsson, doktorand
Lund
848.anna Mäki-Kivistö,
lund
849.Marie-Therese Berthin
VISBY
850.Åse Henriksen
järna
851.Maria Ekwall, lärare
Hässelby
852.Helene stade förskolechef
Visby
853.Moa Fischer Andersson
Johanneshov
854.Rüdiger Neuschütz
Järna
855.Anna Carver
Solna
856.Amanda Bergeå studerande
Ludvigsborg
857.Marie
Eskilstuna
858.Simone onfray lundqvist
Järfälla
859.Sigrid Abelli
Bromma
860.Matilda Bremer
Växjö
861.Malin Murtnes
Ljungsbro
862.Louise Hoffman Borgö
Visby
863.Gabriel Agut
Stockholm
864.Svante Grogarn Lärare
Kungälv
865.Simon Alfredsson
Dalby
866.Josefine
Falun
867.Lotta Fernros Läk
Nynäshamn
868.Inger Lise Oelrich Regissör, Författare och Utbildare
Järna
869.Lina Nilsson
Karlshamn
870.Somerled Karlsson
Ystad
871.Jens Hallgren (Elektronikkonstruktör)
Alingsås
872.Oliver Tovatt, Student
Stockholm
873.Caroline Edlund
Visby
874.Eva-Maarja Forslund
Stockholm
875.Maria
Hägersten
876.Elisabeth Lüthi
Järna
877.Anja Scavenius
Lund
878.Anne Ingeborg Haugholt,sjuksköterska
Järna
879.Raquel Lozano
Malmö
880.Jan Ekdahl
Visby
881.Alexandra Warg
Linghem
882.Elin Johansson
Umeå
883.Lars Rehnberg
Bromma
884.Caroline Wallenholm
Stockholm
885.mathias levin
Lund
886.Ida
Lund
887.Liv Blomberg
Stockholm
888.Madeleine Rogestam
Visby
889.jonas carlander
göteborg
890.Katharina Pleijel
Mölnbo
891.Anna Brimse
Hisings Backa
892.Eva Söderholm
Malmö
893.Annika Westermark, lärare
Västerljung
894.Matilda Cavanagh
Borlänge
895.Anna Fagerberg Miljöskyddsinspektör
Visby
896.Lotta Eidlitz
Uppsala
897.Louise Larsson, webbredaktör och student
Malmö
898.cecilia hardestam
Karlstad
899.Carina Eklund, barnskötare
Visby
900.Ylva Holmberg
Märsta
901.Lisbeth Kuhfuss Gustavsen, waldorfförskolelärare
Visby
902.Kerstin sjödin
Vännäs
903.Märta Svensson leg sjuksköterska
Ed
904.christoffer Kuhfuss
Visby
905.Christian Hoy
Visby
906.Henrik von Essen
Stockholm
907.Susanne Solenblom, förskollärare
Visby
908.Sara Gustafsson, barnskötare
Klintehamn
909.Eva-Britt Leander Utvecklings strateg
Spånga
910.Petra Thorpert, Universitetsadjunkt
Södra Sandby
911.Benny Viberg, Snickare
Visby
912.Monica Lindby lärare
Gotland
913.Örjan Andersson, Odlare/kökspersonal
Visby
914.Sofia Berglind, leg. psykolog
Märsta
915.Jan Odebrant
Stockholm
916.Linda Muttoni, barnskötare
Visby
917.Magnus Bäckström, lärare
Visby
918.Johan Widoff ,lärare
Mörkö
919.Caspian Bengtsson, elev
Visby
920.Kristina Odebrant förskollärare
Stockholm
921.Karl Larsson
Bromma
922.Hans Henry Oelrich
Stockholm
923.Pedagog Mona Hermansson
Ekenäs
924.Ebba Oelrich
Stockholm
925.Ing-Marie Stark
Norrtälje
926.Eleonor Vinciguerra
Malmö
927.Marilyn Barden
Värmdö
928.Nina Söderström
Norrtälje
929.Sandra Wallin
Stockholm
930.Jonatan Andersson, förälder
Borlänge
931.Ida-Johanna Carlander
Kisa
932.marina minetti
Borlänge
933.Mia Jegerhjelm
Visby
934.Ewa Cernerud Bormark
Gnesta
935.Christian Pedersen
Farsta
936.Katarina Taskoska
Malmö
937.Malin Bogren
Lund
938.Gia
Häggum
939.Katarina Hausmann terapeut
järna
940.Amanda Wolgast
Stockholm
941.Olivia Setkic
Härnösand
942.katrin Lundström
umeå
943.Magda Kleprska
Järna
944.Johan Johansson
Borlänge
945.Barbro
Båstad
946.Barbro Hofman-Bang
Båstad
947.Gunilla Arneström
Mölndal
948.Mia Engström
Hammarlunda
949.Jennie Järletoft
Broby
950.Ida Hedström
Sundbyberg
951.Göran Nilo
Järna
952.Annika Laestadius
Järna
953.Karolina Bergom Larsson, lärare
Bromma
954.Susanne Johansson
Borås
955.Anna S
Spånga
956.Annika Löfström Stare
Järna
957.Ulrika Adling Samuelson
Ekerö
958.margareta nilo
gustavsberg
959.Hannah Käck
Borlänge
960.Kerkko Kvimark förälder
Munsö
961.Catharina Ampler
Roma kloster
962.Robert Sansum
Dalby
963.Angelica gustafsson
Tidaholm
964.Isak Hjelmskog, regissör
Stockholm
965.Lovisa Farrow
Ekerö
966.camilla Kanerva
Saltsjö-Boo
967.Charlotta Andersson
Växjö
968.Elin Qvick
Djurås
969.Ann Walton Ljungkvist
Höör
970.Förskollärare Kia Sjösten
Lund
971.Silva Lalander Malmsten
Stockholm
972.Fredrik ampler
Romakloster
973.Therese Larsson lärare och förskollärare
Vännäs
974.Anna Ihlis
Gagnef
975.Jennie Sjöström
Göteborg
976.Sissi Saller, egenföretagare
Sollentuna
977.Anna Holst arkitekt
Johanneshov
978.Robert Ljungberg
Falun
979.Helen Förälder/Förskolärare
Enskede
980.Anders Grusell Köhler, Systemutvecklare
Storvreta
981.Lars Egge, Arkitekt
Stockholm
982.Ylva Styffe
Borlänge
983.Maria Litsegård, socionom
Göteborg
984.Thomas Karlsson
Jonstorps
985.Emma Gabrielsson
Lidingö
986.Ricardo Ramirez Villegas (Förälder)
Borlänge
987.Ulrika Nilsson Idrottslärare
Stockholm
988.Åsa Elmstam
Farsta
989.caroline
Skutskär
990.Olga Volkova
Fagersta
991.Anna Ervast Öberg
Stockholm
992.Sophia Yacoub
Sigtuna
993.Annelie Nilsson
Rättvik
994.Carl Landberg
Stockholm
995.Mia Berglund
Borlänge
996.Lisbeth Nyström
Simrishamn
997.Inger Ahlberg
Visby
998.robin rubio
stockholm
999.Alexander lethan
Helsingborg
1000.Elisabeth Cederqvist
Järna
1001.Ann-Mari Wetterrot Grönman
Stockholm
1002.Monika Vlasak, förälder
Mölnbo
1003.Rita Modin
Järna
1004.pesionär Ewa
Säter
1005.Bengt Birath pensionär
Säter
1006.Elin Källgården (förälder)
Sigtuna
1007.Peter Sjögren
Katrineholm
1008.Marcin Wlodarczak
Stockholm
1009.Malwina Kleparska
Göteborg
1010.Christine Enström lärare
Stockholm
1011.Jes Nielsen, möbelsnickare
Simrishamn
1012.Kerstin Hallman waldorflärare
Stockholm
1013.Louise Ejefors Förskollärare
Spånga
1014.Jenny Young Zayed
Kumla
1015.filip wall
mölnbo
1016.Susanna Forsberg
Vikarbyn
1017.Stefan Borell, Servicedesigner
Stockholm
1018.Auri Neideman förskollärare
Järna
1019.Domini Kelly
Stockholm
1020.Rebecka Pålsson (Förskolepedagog)
Göteborg
1021.Fredrika Ivarson lärare
Stockholm
1022.David Unic
Malmö
1023.Christina Lundholm
Stocholm
1024.Johanna Nilsson
Ekerö
1025.Elina Carblom
Borlänge
1026.Klara tysk
Stockholm
1027.Johan Pihl
Luleå
1028.Gunilla Sundberg
Bromma
1029.Mikael wiberg konstnär
Köpingebro
1030.Veronica Jungver
Visby
1031.Sofie Persson
Stockholm
1032.Isabel Charysczak
Järfälla
1033.cecilia wickbom
järna
1034.Kalle Edeus
Visby
1035.Linda Knutas
Visby
1036.Alejandra förskollärare
Stenungsund
1037.Jonas Thurdin
Stockholm
1038.Cristina Di Marco/rektor
Stockholm
1039.May Dang
Göteborg
1040.Johanna Hök Nordberg
Stockholm
1041.Siglinn Burman, konsthantverkare
Årsta
1042.Erik sävström
Falun
1043.Kerstin Engblom Clavijo
Genarp
1044.Tobias Okamoto Alm
Hässelby
1045.Helena Jansson
Borlänge
1046.Ida löfström, socionom
Järna
1047.Lena Selberg
Spånga
1048.Jonatan Strömberg
Stockholm
1049.Annica Fagerberg (arkitekt)
Sundbyberg
1050.Karin Bynum
Borlänge
1051.Johan Öhr
Romakloster
1052.Maria Nitz
Visby
1053.Liselott Karlsson-Selén
Katrineholm
1054.Camilla Thomsen, lärare
Harlösa
1055.Louise Lilliestråle
Danderyd
1056.Malin Eklund
Romakloster
1057.Fredrik Isakson
Visby
1058.Christina Illmayr, ungdomskonsulent
Solna
1059.Titti Bjerner
Johanneshov
1060.Ylva Klang
Stockholm
1061.Sofi Damberg
Ekerö
1062.David Qvick (art director)
Djurås
1063.Ida Kvist
Ekerö
1064.Sven Bergvall fd waldorflärare
Ödeshög
1065.Micke Hjelm
Björkhagen
1066.Åsa Ström
Visby
1067.Malena Ringsell
Ekerö
1068.Louise Hall
Enskede
1069.Yvonne Falk
Tumba
1070.Anna Norberg
Sundbyberg
1071.Anna Johnsson
Hölö
1072.Sarah Theis
Nyköping
1073.Robin Jakobsson
Visby
1074.Adam Velinge
Bäl
1075.Sarianna Cortes
Stockholm
1076.Patrik finnberg systemutvecklare
Visby
1077.Lovisa Andersson
johanneshov
1078.Tove
Järna
1079.Manfred Flemk Mattsson, Pappa
Nyköping
1080.Daniela
Gustavsberg
1081.Josef Björklund
Bromma
1082.angelica
Nyköping
1083.Kristina Frimodig (förskollärare )
Henån
1084.Helene Liljestrand
Järna
1085.Fredrik Karlsson
Henån
1086.Jonas
Älta
1087.Frida
Göteborg
1088.Joar Skorpen
Henån
1089.Lena Zakrisson
Gotland
1090.Miki Dedijer
Uddevalla
1091.Alba Claréus Elev
stocksund
1092.Karin Ferry (lärare, dramapedagog och berättare)
Umeå
1093.Hannah Meyer
Stockholm
1094.Annika (Fröken)
Kungälv
1095.Anna Öhrner
Nyköping
1096.Milton Elise
Visby
1097.Anna Gutenberg
Hemse
1098.Louisa Johansson
Visby
1099.Malin Clevenpalm
Järna
1100.Gustav Hedlund
Uppsala
1101.Lennart Agebjär Föreståndare
Gnesta
1102.Margareta BengtssonAgebjär
Gnesta
1103.Hermundur
Järna
1104.Theodora Schmutz Elev
Stocksund
1105.Camilla Corcoran Lärare
Blentarp
1106.Ulrika finnberg
Visby
1107.Michael
Stockholm
1108.Eva Wells
Järna
1109.Erik Cunelius
Bromma
1110.Bengt R G Wikander
Stockholm
1111.Anna Donarelli
Visby
1112.Anna-Carin Bratthäll, skolsköterska
Saltsjö-Boo
1113.Annika Trägårdh arkitekt
Stockholm
1114.Sara Löfgren
Stockholm
1115.Barbro Brodal lärarutbildare
Göteborg
1116.Line Lyager Møller, Förskolechef
gustavberg
1117.Daniel Olsson
Stockholm
1118.Maria Sjögren Möbelsnickarstudent
Saltsjö-Boo
1119.Elin Kringstad
Stockholm
1120.Evelina Granholm
Henån
1121.Lisa Hammar
Saltsjö-Boo
1122.Anna Furuhäll VD
Nacka
1123.Annalena Behm waldorfförskolärare
Järfälla
1124.Mona Kivistö-Svanholm Förskolechef
Järfälla
1125.Birgitta Hellström KBT-terapeut
Hedemora
1126.Pia Alshammar
Landskrona
1127.Mayki Wiberg
Svenshögen
1128.Elisabeth Ydrén
Järna
1129.Pauli Saari
Johanneshov
1130.Carina Eriksson Alonso
Järfälla
1131.Åke Löfgren ing,
Norrlanda
1132.Sara Andersson
Vadsbro, Flen
1133.Erik Viggström
Nyköping
1134.Emma Borgström designer
Saltsjö-boo
1135.Anki Hultman, fastighetsförvaltare
Nyköping
1136.Hanna Gambe
Hejnum
1137.Annika Diesen Amundin
Hägersten
1138.Catharina Carlen barnmorska
Stockholm
1139.Emma Ferronato
Visby
1140.Sören Hultman, arbetsmiljöingenjör
Nyköping
1141.Jon Ingels
Borlänge
1142.Sara Sjuksköterska
Simrishamn
1143.Ulrika Arvas arbetsförmedlare
Saltsjö Boo
1144.Marit Hellander
Borlänge
1145.Ann Cavanagh
Falun
1146.Jan göransson
Mölnbo
1147.Johan Arvidsson
Visby
1148.Josefind Dennerdal
Visby
1149.Lärare PeterMalmsten
Stockholm
1150.Lulu Sham
Eskilstuna
1151.Brian Meese
Bromma
1152.Ann-Louise Bohlin
Orust
1153.Fil mag Bodil Stache
Lund
1154.Isabella Södling Augustson
Saltsjö-Boo
1155.Susanne Nilsson
Bromma
1156.Yrsa Touray Skoglund
Stockholm
1157.Filip Michalowski
Stockholm
1158.Anna Eklund optometrist
Nacka
1159.Nadja Bergsten
Farsta
1160.Ronn Lipsker
Stockholm
1161.Maria Pihlblad Moreno
Saltsjö-Boo
1162.Zara Waldeback
Munka Ljungby
1163.Sonja Chyle Kauko
Järna
1164.Cecilia Walles (lärare)
Bromma
1165.Marie Sandell, lärare
Visby
1166.Förskolechef Ronit Koerner
Stockholm
1167.Julia Håkansson
Södra Sandby
1168.Anna Augustinsson
Stockholm
1169.Peter Friberg
Järna
1170.Hilda Holm
Saltsjö-Boo
1171.Lotten Kratt
Ingarö
1172.Hans Obrelius Lärare
Flen
1173.Louise Korell ( lokförare )
Henån
1174.Linda ålund
Nyköping
1175.Arjan Rijsdorp
Dormsjö
1176.Jenny
Stockholm
1177.Jossan
Örnsköldsvik
1178.Elvira Caselunghe, doktorand/miljövetare
Uppsala
1179.Hantverkslärare Peter Malmsten
Stockholm
1180.Pia-Maria Guldström
Visby
1181.Caroline Kempe
Bjästa
1182.Gunilla Vesterberg förskollärare
Spånga
1183.Ida Hildén
Blidsberg
1184.Joakim
Örnsköldsvik
1185.Anna Stelling förskolechef
Stockholm
1186.AnAnna-Therese
Gävle
1187.Alexandra Sjöstedt
Tjörn
1188.Linn Klint Mamma
Nyköping
1189.Charlotta Solem
Saltsjö-Boo
1190.John Gambe
Hejnum
1191.anna sicking
stockholm
1192.mikaela Loeks
Stigtomta
1193.Louise Söderberg
Kristianstad
1194.Derk Loeks
Stigtomta
1195.Airene Lindfors Läkare
Stockholm
1196.Elisabette Molin
Solna
1197.Sara Sigfridsson student
Mörkö
1198.Ingvil Zapffe,förälder
Gnesta
1199.Fanny Billefält
Varberg
1200.Carina Båverud waldorfförskolelärare
Nyköping
1201.Eva Deivert
Karlstad
1202.Leena Nilsson
Källunge
1203.Erik Rundberg
Källunge
1204.Ann-Sophie Granholm Förälder
Fjällbacka
1205.Emelie Brodén förskollärare
Skogås
1206.Annette Blomqvist Kost-och näringsrådgivare, Glutenterapeut och
Löberöd
1207.Ewa Hellberg Leg Dietist
Tofta
1208.Nanna Mattsson
Nacka
1209.Mary-Anne Eliasson
Huddinge
1210.cione frisk undersköterska och har arbetat som barnsköterska på
rute
1211.Karolina Jonsson
Östersund
1212.Malin Hakfelt
Krokom
1213.Patrik Samuelson
Ekerö
1214.Jenny Insulan (präst)
Bräkne-Hoby
1215.Erik Ringström
Henån
1216.Lina Gottfridsson
Visby
1217.Heléne Furuhäll
Slite
1218.Karin Klevemark
Gustavsberg
1219.Justus Aarts
Stockholm
1220.Vide
Sankt Olof
1221.Gunnel Widmark
Järna
1222.Maria Danielsson mamma
Borlänge
1223.Gradin
Gislaved
1224.Erik Sjögren, egenföretagare
Saltsjö-Boo
1225.Lina Thorvald
Borlänge
1226.Ulla Eriksson
Nyköping
1227.Linda
Nacka
1228.Ebba Johansson
Nyköping
1229.Elin Persson
slite
1230.Ancki Weckström lärare
Järna
1231.Jenny Sedin
Henån
1232.Henrik Nilsson
Henån
1233.Dennis Westphal
Henån
1234.Fredrik Westergaard
Visby
1235.Nicola Arp
Malmö
1236.Jennie Westberg Förälder
Västerås
1237.Joel Rogefelt, medarbetare i barngrupp
Västerås
1238.Hilda Serck
Visby
1239.Ida Olofsson,förskollärare
Västerås
1240.Petra Lindberg
Oxelösund
1241.Jenny Revali, leg lärare/förälder
Stockholm
1242.Anne Pullar
Skarpnäck
1243.Anna Skoglund
Knivsta
1244.Sabine Hadwiger
Vösterås
1245.Kamilla Asp, socionom/psykoterapeut
Saltsjö-Boo
1246.Pär Sjöholm
Oxelösund
1247.Lena Jonsson
Köpingebro
1248.Ivan Hallström socionom
Järna
1249.Caroline Säll förälder
Västerås
1250.Ante Encrantz
Henån
1251.Katja Bierlein
Dalby
1252.Maria Dammeyer
Stockholm
1253.Marina Vieira
Henån
1254.Anja Svanberg
Hägersten
1255.Johanna Karlén
Hökarängen
1256.Lisa Örström
Svenshögen
1257.Gabriella Feuk
Dalby, Lund
1258.Christopher Wärnhjelm
Kista
1259.Kersti (Projektledare Marknad)
Gustavsberg
1260.Lärare Ingeborg Hatz
Katrineholm
1261.Kristofer Larsson
Visby
1262.Anne Fasth Cantillana fösrskollärare
Skarpnäck
1263.Daniel Norén
MALMÖ
1264.Ragnhild Sirviö
Mörbylånga
1265.Per molander
Tumba
1266.Lisa Stude förskollärare
Stockholm
1267.Elin Andersson
Nyköping
1268.Frida Burman
Järna
1269.Lotta Andersson
Lund
1270.Cora Hatz Grandin Konstnär
Ericsberg
1271.Annika Lauren, vd
Järna
1272.Ulf Nilsson
Vårdinge
1273.Emma Hovén
Falun
1274.Eric Sjöblom
Stockholm
1275.Camilla Forsberg
Uppsala
1276.Anna Kjellberg
Norrköping
1277.Gustav Tallving
Nyköping
1278.Mikael Olsson (fil dr)
Visby
1279.Hjördis Ahlin-Boström
Skarpnäck
1280.Sophia kloth förskollärare
Gnesta
1281.Eva Damberg
Stockholm
1282.Diana Halling Bengtsson
Järbo
1283.Josefina Rustas
Visby
1284.Lena Appleby förskolechef
Ljungsbro
1285.My bäck
Mörbylånga
1286.Andreas Bergerson
Göteborg
1287.Maj-britt finnberg
Visby
1288.Hanna Olofsson
Bromma
1289.Camilla Wiwe Lipsker, leg. Psykolog
Stockholm
1290.Emilia Arman
Norsholm
1291.Cecilia Karlsson
Ljungsbro
1292.cecilia gertenrehn
Annelöv
1293.Gunilla Forsberg, terapeut
Stockholm
1294.Maria Alvarez
Nyköping
1295.Staffan Ljung
Enskede
1296.Moa
stockholm
1297.Inga Förälder
Falun
1298.Julie Barratt-Due
Sköndal
1299.Elin Viden
Orust
1300.Helen gymnasielärare
Gustavsberg
1301.Linn Blomberg
Lund
1302.Elizabeth Zahed
Bro
1303.Isa Njie
gävle
1304.martin kock
henån
1305.Sanna Wiksten
Johanneshov
1306.Anna Bella Munter
Stockholm
1307.Emelie Friberg
Nyköping
1308.Stefan Falk
Nacka
1309.Amanda Heijbel
Visby
1310.Jens Möller
Nykoping
1311.Maria Lundström
Huddinge
1312.Sabina ögren, förälder & leg. förskollärare
Umeå
1313.Gisela Fabschitz Buhre
Ljungsbro
1314.Gunilla Croon
Stockholm
1315.Linda förälder
falun
1316.Marika Holmström
Stockholm
1317.Mikael Milebacke
Västerås
1318.Leif Tjärnstig
Årsta
1319.Jenny Evander
Ystad
1320.Irene Lotz
Söderköping
1321.Göran Kurtén pedagog
Ekenäs
1322.Susanne Hägglund, mamma farmor och mormor
Arboga
1323.ann cathrine pettersson
seskarö
1324.Elin Axstråle
Ljungsbro
1325.yvonne straschko
Romakloster
1326.Kaneeza Lindh
Solna
1327.Magnus Lindby
Romakloster
1328.Madeleine Lind
Sandviken
1329.Micaela Gustafsson
Farsta
1330.Jessica Hedman
Stockholm
1331.Magnus Karlsson
Linköping
1332.Joakim Nemback
Stockholm
1333.andrew sebzda lärare
Järfälla
1334.Jessica Hedman Waldorflärare
Stockholm
1335.Leif Holmberg, Enhetschef
Nacka
1336.Camilla Larsson
Harplinge
1337.Ida Johansson
Kristianstad
1338.Kristoffer Alpsjö
Vällingby
1339.Åsa Nyberg
Mölnbo
1340.Henrik Schönfeldt
Mölnbo
1341.Dr maja hellsing
Uppsala
1342.Lina Blomqvist
Sundsvall
1343.Yolanda Monserrat
Uppsala
1344.alexander hök
stockholm
1345.Rebecka haymoz
Stockholm
1346.Petra Kalla, fysioterapeut
Järna
1347.marlene söderquist
stockholm
1348.Lina Stormvall
Månkarbo
1349.marie hoving wahlström
stockholm
1350.Bert Deivert - musiker
Karlstad
1351.Camilla Jansson Hult
Uppsala
1352.Malin Koppfeldt
Brunskog
1353.David Stocke
Stockholm
1354.Eva Mälberg
Nyköping
1355.Leif Palmquist
Stockholm
1356.Brigitte Deck
Järna
1357.alexandra
Umeå
1358.Fil. dr Rikard Wingård
Slussen, Orust
1359.Vicki hofman-bang
Saltsjö-Boo
1360.Lisa Tholén, förälder
Vänersborg
1361.Helene Ringberg
Stockholm
1362.Ingrid Nilsson förskolechef
Gotlands Tofta
1363.Linda småbarnspedagog
Västerås
1364.Universitetslektor Stefan Engblom
Uppsala
1365.Kerstin Lööf
Vällingby
1366.Erik Swahn
Stockholm
1367.Powel Kontny
Bromma
1368.Olle lagerqvist, art director
Stockholm
1369.Manuel Kohout
Uppsala
1370.Kristin Zetterlund
Rimforsa
1371.Lisa Hemph
Visby
1372.Jenny Cederholm
Stockholm
1373.Gunilla Nodelijk
STOCKHOLM
1374.Christopher Long
Uppsala
1375.Yue Xia
Mölndal
1376.Tullia Johansson
Lund
1377.Jenny Andersson, lärare
Bromma
1378.Eva Hillerström
Stockholm
1379.Stina Hansson förälder
Uppsala
1380.Per Lundstrom
Saltsjö-Boo
1381.Emily Forslund
Mora
1382.Kristopher Larsson
Henån
1383.Maria Änghede
Lund
1384.Håkan Hillerström
Stockholm
1385.rob grootenboer
Stockholm
1386.Caroline ahlqvist
Oxelösund
1387.Lucero Gasca
Henån
1388.Asma Latifzada
Märsta
1389.Madeleine
Saltsjö Boo
1390.Christopher Luttner
Järna
1391.Ellen
Norrköping
1392.Ragnhild Stolt
Uppsala
1393.Jenny
Skarpnäck
1394.Veronica Cubas
Malmö
1395.Tove Carlsson
Göteborg
1396.Carolina Nylander
Örebro
1397.Vivian Cubas Manfredini
Malmö
1398.Ellen Lindblom, förälder
Uppsala
1399.Gabriella Ahlgren klasslärare
JÄRNA
1400.Robert Lundberg
Sundbyberg
1401.Lena Lilja
Frösön
1402.Håkan Hammarbäck
Saltsjö-Boo
1403.Anna-Lena Bellberg klasslärare
Stockholm
1404.Hans Borgström
Spånga
1405.Therese Nilsson
Kallinge
1406.Claire Boelhouwers
uppsala
1407.Anders Frilansskribent
Ekerö
1408.Rakel Hatz
Uppsala
1409.Nonny Davidsson
Ekerö
1410.Hedvig Helldorff (förälder)
Uppsala
1411.Kalle Folke
Stockholm
1412.Anders Ek Frilansskribent
Ekerö
1413.Valdemar Mejstad
Röstånga
1414.Sara Leijer leg lärare
Mörsil
1415.Thomas Bergström
Visby
1416.Johannes Nordberg
Stockholm
1417.AnnaKarin Svensson
Uppsala
1418.Annsofi Gråmunke gymnasiepedagog och arkitektstudent
stockholm
1419.Lovisa Bergdahl, lektor i pedagogik
Stockholm
1420.Agnetha Lindgren
Nyköping
1421.Malin Zetterström
Borlänge
1422.Christina Knutas
Klintehamn
1423.Simon Persson
Slite
1424.Peter Sahrinb
Borlänge
1425.Linda Persson
Visby
1426.Rut Rydberg
Åsbro
1427.Sirpa
Sunne
1428.Anna Odebrant
Täby
1429.Peter Sahrin
Borlänge
1430.Viktor Sjögren, Kock
kalmar
1431.My Lundgren (Förskolelärare)
Stockholm
1432.Andreas Bonjen
Uppsala
1433.Renée Marké
SKARPNÄCK
1434.Richard hellgren
Visby
1435.Anna Söderlund Sagdic
Nyköping
1436.Stefan Sterve
Nyköping
1437.Peter Knutas
Klintehamn
1438.Sofia Abu, socionomstudent
Malmö
1439.Ylva Klang Förskollärare
Stockholm
1440.AnnChristin Molin
Ekerö
1441.Jenny Helin, forskare
Själsö
1442.Ronica Marké
Stockholm
1443.Marianne Wiander
Stockholm
1444.Joakim Turesson
Saltsjö-Boo
1445.Ronny Marké
SKARPNÄCK
1446.Åsa Persson
Klintehamn
1447.Emilie Forsell
Karlstad
1448.Gunnel Möller Borgström
Spånga
1449.Anette Marké
SKARPNÄCK
1450.Linn
Åby
1451.Jannica
Skövde
1452.Robin Wallin (Medarbetare i barngrupp)
Västerås
1453.Frida jernekrantz
Östersund
1454.Kerstin Åkesson Rörelseinspiratör, konstnär
Stockholm
1455.Susanne Wärnhjelm,Barnläkare
153 91 Järna
1456.Maria Pettersson
Nyköping
1457.Sara Andrée (förälder)
Västerås
1458.Camilla Selander
Visby
1459.Francis Kyere Boakye, Läkepedagog
153 91 Järna
1460.Sara Johansson, sjuksköterska
Lidingö
1461.Joon Hammerin
Visby
1462.Ulla Björnetun
Farsta
1463.Jan Bergman
Nyköping
1464.Niklas Lund Scenograf
Saltsjö-Boo
1465.Karl Berthin Tingström
Visby
1466.Erik Berthin Tingström
Visby
1467.Britt- Marie Jakobsson
Västerhejde
1468.Lars-Erik Jakobsson
Västerhejde
1469.Eivor Jakobsson
Hemse
1470.Margit Nilsson
Hemse
1471.Maja Berthin Tingström
Bromma
1472.Håkan Elmer
Vibble
1473.Birgitta Holma Durell
Visby
1474.Rolf Berg
Lungsjön
1475.Christine Östergren Landstedt
Visby
1476.Signe Bellberg förskolechef
Bromma
1477.Maria Olsson
Ekerö
1478.Rasmus Lindell
Stockholm
1479.Katarina Sundlöf Jibreus
Saltsjö-Boo
1480.Sandra Malmquist
Hjo
1481.Romeo Kaufeldt
Ekerö
1482.Charlotta Moon, pedagog
Visby
1483.Maria Viberg
Visby
1484.Lola
Borgholm
1485.Cecilia Henrikson
Bagarmossen
1486.Felicia Mebus
Visby
1487.Susanne Spjuth
Saltsjö-Boo
1488.Johanna Palmén (Mamma & Förskollärare)
Järfälla
1489.Felicia Lundell
Borlänge
1490.MR Kim Widnemark
visby
1491.Annelie Runesdotter waldorfförskolechef
Nyköping
1492.Bildkonstnär Erik Jeor
Årsta
1493.Marie Nordgren fsk chef waldorf förskola
Kungälv
1494.Hanna Jakobsson
Gotland
1495.Linn Wagenius
Slite
1496.Anders Johansson
Hägersten
1497.Oscar Gerber
Järna
1498.Jens Persson
Klintehamn
1499.Maria Andersson
Handen
1500.Björn Fiander
VRENA
1501.Julianna Hallgren
Saltsjö-Boo
1502.Astrid Hiestand
Stockholm
1503.Lilja Kiiski
Helsingfors
1504.Pernilla Bergström Odlare
Stigtomta
1505.Beatrice Bandergård
Klintehamn
1506.Helene Fredriksson
valdemarsvik
1507.Sara Nangemo
Göteborg
1508.Monica Reuter
Ålberga
1509.Marja Fiander, konsthantverkare & formgivare
Nyköping
1510.Arve Mathisen, associate professor
Oslo
1511.Christian Hoffman
Visby
1512.Maria Dahl, psykolog
Stockholm
1513.Jenny Engström
Borlänge
1514.Thomas Rustas
Visby
1515.Helen Broms Sandberg konstnär
Rom
1516.Jenny Vienola
Uppsala
1517.Marcus Mazetti
Bromma
1518.Mikaela Stenius utbildningsansvarig
Järna
1519.Ingrun Ludewig
Järna
1520.Dag Retsö, universitetslektor
Stockholm
1521.Rani Linnman
Järna
1522.Lara Hultmark
Enskede
1523.Andreas Halling
Farsta
1524.Karin Andersson
Stockholm
1525.Marcus Jibreus
Nacka
1526.Natalie Högström
Bandhagen
1527.Angela Zanetti
Stockholm
1528.Mathilda Berg (arkitekt)
Saltsjöboo
1529.Nanna Munter
Nacka
1530.Kenneth Biström, bitr.rektor
Enskede
1531.Jon Waernelius
Enskede
1532.Magnus Lundgren
Vännäs
1533.Igal Jusidman
Saltsjöbaden
1534.Joakim Kocjancic
Nacka
1535.Nigel Wells Ekologisk designer
15331 Järna
1536.Jon Bäcklund
Nacka
1537.Vladislava Vladimirova, PhD Universitetslektor
Uppsala
1538.Evalena Åberg
Nacka
1539.Anitra Edvardsson
Stockholm
1540.Isaak Peyer
Järna
1541.Daniel Vetterfalk Strömblad (Student)
Järna
1542.Angelica Jonsson
Hölö
1543.Helena
Härnösand
1544.Teresa Oronez
Bromma
1545.kristina lethin, präst
värmdö
1546.Rickard Levin
Stockholm
1547.Corinna åström
Strängnäs
1548.Mathilde Cleve
Värmdö
1549.Hanna Palm (Psykolog)
Uppsala
1550.Gudrun Larsson
Ekerö
1551.Sofie Vesten
Gärsnäs
1552.Ann-Mari Asp
Nyköping
1553.Mikaela
Insjön
1554.Hamid Boukari
Bettna
1555.Emelie Köhn
Stockholm
1556.Farshid Nobary
Solna
1557.Eva Blommé
Umeå
1558.Wivica Jangland Larsson Eurytmilärare/läkeeurytmist
Norrköping
1559.Hannah Heimonen
Järna
1560.Mona Nilsson
Adelsö
1561.Annamarie Hansson Heuer
tyresö
1562.Sofia Sjöblom
Stockholm
1563.Nathan Light, Forskare
Uppsala
1564.Margareta Strinnholm psykolog
Uppsala
1565.Ehlin Mellegård, barnskötare
Höör
1566.Carina Sohl
Nyköping
1567.Jonas Skoglund
Emmaboda
1568.Charlotta Möller
Söderkulla
1569.Erika Leijer
Saltsjö-boo
1570.Kajsa Bilius
Månkarbo
1571.Marianne Wiander
Johanneshov
1572.Rosmari Andersson
Hjo
1573.Per Halltröm, ombudsman
Norrköping
1574.Sofia
Nyköping
1575.Prof Bo Dahlin
Bromma
1576.christina ojamo
vallentuna
1577.Daniel Welander
Huddinge
1578.Jesper Simonsen Waldorf lärerr
Skå
1579.Barbro Almberg
STIGTOMTA
1580.Emma Åvall
Enköping
1581.Ellinor Andersson
Järna
1582.Åsa Maria Johansson
Tjörnarp
1583.Oliver Gräsman
Uppsala
1584.anders Sjölund Key account manager
Enskede
1585.Anna Holmberg
Stockholm
1586.Lisa Hallebrant
Stockholm
1587.Karl-Simon Anér
Norrköping
1588.Thomas Uhl
Höör
1589.Gerard Tenwolde lärare
Triberga, Mörbylånga
1590.Anna Stenmark, Lärare
Eslöv
1591.Anders Westerlund
Mariestad
1592.Marie Bergwall
Sjöbo
1593.Maria Franzén Specialpedagog
Ljungsbro
1594.Anna Grane
Ludvigsborg
1595.Katarina Edlund
Gotland
1596.Tove Rognan
Oslo
1597.Ingrid Olsson Nordgren psykoterapeut fysioterapeut
Kristianstad
1598.Björn Westin
Hägersten
1599.Tom Pauli
Uppsala
1600.Karin Dahl
Farsta
1601.Madeleine Lundberg Förskollärare
Umeå
1602.Marco Iaccarino
Västerlanda
1603.Malin cederholm
Höör
1604.Vera Libens
Henån
1605.Lars Rothman
Skogås
1606.Eva Sjölund
Enskede
1607.Staffan Pettersson
Henån
1608.Aruna Sitaram
Henån
1609.Anders Lindgren
Nacka
1610.Heidie
Gnosjö
1611.Margareta asp
Sundsvall
1612.Barbro Seiger
Bromma
1613.Susanne Hagström
Vallentuna
1614.Lena Rosenqvist
Helsinki
1615.Lasse Wikman
Hudiksvall
1616.Charlotte Thulin
Värmdö
1617.Jörgen Larsson
Farsta
1618.Kari Svahn
Simrishamn
1619.Lilith Edvin
Göteborg
1620.Holger Garthaus förskolechef
Hölö
1621.Hanna Angerud beteendevetare
Klintehamn
1622.Håkan Friedel
Gustavsberg
1623.Caroline Mathieson
Ingarö
1624.Jesper Hedlund förälder
Oxelösund
1625.Mia Larsson
Trosa
1626.Johanna Elwinger
Uppsala
1627.göran Frejdevi
Linköping
1628.Ebba Sofiadotter
Malmö
1629.Patrik Arlid
Vreta Kloster
1630.Daniel Persson
Grums
1631.Rebecka Bohlin, journalist
FARSTA
1632.Tommy Friborg
Gnesta
1633.Kerstin Nordlinder Arlid (lärare)
Vreta kloster
1634.Elisabeth Sköld Nylund
Uppsala
1635.Fil.kand Gerhard Vitek
Johanneshov
1636.Annette Berglind
Uppsala
1637.marie johansson förskollärare
falkenberg
1638.Jonny Fröman
Uppsala
1639.Malin, beteendevetare
Lund
1640.Tanja Neilands, förskolelärare
Höör
1641.Christer Esbjörnsson
Ramsjö
1642.Amanda Embrey behandlingsassistent
sthlm
1643.Joanna Digby Förskollärare
Stockholm
1644.Maria Lindqvist
Stockholm
1645.Marika Palmgren
Höör
1646.Siv Maria Rabnor
Huddinge
1647.Kristina Löfström, socionom
Trosa
1648.Therese
Göteborg
1649.Rebecha Canestedt
Nyköping
1650.Anna Möllerfors
Visby
1651.Karl Wikström
Ingarö
1652.Hanna Sterve
Nyköping
1653.Lars Jildeteg
Saltsjö-Boo
1654.Marianne Larsson
ÖrebroRetezzo 150 m
1655.Petra Poulsen
Hönö
1656.Malin Otterstedt
Göteborg
1657.Andrea Cronhielm
Nyköping
1658.Sofia waldorfförskolelärare
Linköping
1659.Malin Rörby
Motala
1660.Angela, Anke Tischbein-Madsen MAEurytmi Terapi
17838 Ekerö
1661.lisbeth bokelund
klintehamn
1662.Lisa Rahbek
Uppsala
1663.Anja Mweri
Järna
1664.Susanne Nyström
Gotland
1665.Sara Franceschi
Stockholm
1666.Håkan Zeffer
Enskede
1667.Liselotte Malmsten,mor och mormor
Solna
1668.Kristina Granlund
Falun
1669.Victor Esteka
Stockholm
1670.Anna Adolfsson
Emmaboda
1671.Samson
UPPSALA
1672.Rebecka Vik
Stigtomta
1673.Johanna Ivefors
Henån
1674.Lisa
Johanneshov
1675.Lena Onsjö Widoff Förskollärare
HölöMörkö
1676.Sonny Antonsson
Henån
1677.Fredrik Elwinger, Civilingenjör
Uppsala
1678.Gunilla Ladberg, fil.dr,
Lidingö
1679.Vibs Sohlberg
Henån
1680.Karin Gustavsson
Uppsals
1681.Bengt
Edsvalla
1682.Camilla Kaic
Veinge
1683.Veronica Eklöf
Lidingö
1684.Karin Damborg
Höör
1685.Emelie Peters
Linköping
1686.Patrik Averin
Linköping
1687.David Lazar
Bandhagen
1688.Colin Mathieson
Ingarö
1689.Sara Freidenfelt
Tystberga
1690.Veronica Fransson konsthantverkare, konstnär
Sävsjö
1691.Anita westerberg
Linköping
1692.Lucas Nagel
Höör
1693.Karin Blomquist Förskollärare
Holmsund
1694.Emma Fagerberg
Visby
1695.Tove Ladberg
Stockholm
1696.Jan Holmberg
Vadsbro, Flen
1697.Cornelia Dahlberg
Norrköping
1698.Eva Hillreiner
Vreta Kloster
1699.Jan Wester
Vreta Kloster
1700.Richard Aravena
Malmö
1701.Cecilia Nygren
Visby
1702.Johan Danielson
Linköping
1703.Marcel Desax
Järna
1704.Björn Jacobsson
Gnesta
1705.Mirjam Gustavsson, waldorfförskollärare
Stockholm
1706.Erika
Skärblacka
1707.Anna Fritz
Simrishamn
1708.Frida Grundel, musiker
Stockholm
1709.Caroline Swerdhjalt
Visby
1710.kristin bågenhammar
sjöbo
1711.Jimmy Ternmyr
Göteborg
1712.Alexander Berglund
UMEÅ
1713.Ida Abrahamsson
Borås
1714.Niiclas Tarberg
Härnösand
1715.Benita Thorsen Förskollärare
Simrishamn
1716.Johanna Nagel
Höör
1717.Elin Fjällström
Johanneshov
1718.Andreas Doré Art Director
Bandhagen
1719.Josef Boberg
Laholm
1720.Stefan Villkatt
Simrishamn
1721.Hanna Alakoski
Sankt Olof
1722.Britta Dietsche
Simrishamn
1723.Per Börjeson
TIMMELE
1724.Rikke Christensen, egen företagere
Sankt Olof
1725.Sofia Johansson
Gustafs
1726.Steinar Aadnekvam
Norsborg
1727.Anna särnholmt
Örebro
1728.Samira Karamian,Socionom
Simrishamn
1729.Michael
Norrköping
1730.Hertha Mrazek Edvardsson
Stockholm
1731.Adrian
Skillingaryd
1732.Mikael Möller, FilLic
Stockholm
1733.Richard Lorenz
simrishamn
1734.Mina Solca
Sankt Olof
1735.Ann-Britt Axelsdotter
Gbg
1736.nils harning
stockholm
1737.Peter Johansson
Stenungsund
1738.Lennart Lenskjold
Brösarp
1739.Anna Bender snart waldorfförskollärare
göteborg
1740.Ray O Dwyer
Vitaby
1741.Wojciech Trochonowicz
Södertälje
1742.Cajsa mörtlund
Onslunda
1743.Sarafelicia Förskolechef
Simrishamn
1744.Elias Nordling
Stockholm
1745.Harald Hölbling
Växjö
1746.Katarina Elsässer
Landskrona
1747.Dagmar Leijer
Saltsjö-Boo
1748.Sigge Johansson
Munkedal
1749.Rikke Christensen
Sankt Olof
1750.Lina Eriksson
Brösarp
1751.Laura Geiger
Sankt Olof
1752.Jenny
gärsnäs
1753.Sandra Kjær
Simrishamn
1754.Rita Antas förskollärare
Järna
1755.Ulrika Rosengre, läraren
Gnesta
1756.Sara Klein
Kivik
1757.Jonatan Ed
Gnesta
1758.Cecilia Gustafsson
Nyköping
1759.Fia Andreasson
Vitaby
1760.Kim
Kivik
1761.Ola Svensson
Rörum
1762.Isabel Pace-Soler
Simrishamn
1763.Holme Thorstensen
SImrishamn
1764.Zandra Liungman
Vitaby
1765.Martina Juhlin, psykolog
Simrishamn
1766.Jenny Sandsten
Dalby
1767.Pouya Golrou dramapedagog
Simrishamn
1768.Ola Fölstad
HENÅN
1769.Maria Korshak
HENÅN
1770.Henrik Lindberg
Johanneshov
1771.max hillfon
degeberga
1772.Philipp Rose
gnesta
1773.Alice Steén
Örebro
1774.Per Edman
Ljungsbro
1775.Sten-Arne Persson Redovisningskonsult
Örebro
1776.Aina Almberg
Norrköping
1777.jörgen hollertz
norrköping
1778.Manne pylad
Norrköpingń
1779.Frida Andersson, lärare och förälder
Norrköping
1780.Moa Stjärnström, lärare
Norrköping
1781.Mariana Bohlemark, egen företagare
Norrköping
1782.Eva Fröman Försklechef
GARPENBERG
1783.Josefin Friberg, sjuksköterska
Norrköping
1784.Holger Garthaus förskolechef
Hölö
1785.Johanna Andersson
Norrköping
1786.Veronica Myrsell, Rektor
Stockholm
1787.Anna Maria Wiedemann, med dr., läkare
Järna
1788.Stina Söderberg, formgivare
Stockholm
1789.Freddy Leijon
finspång
1790.Charlotta Smith
Simrishamn
1791.Linda Nordfors, VD
Gnesta
1792.Anna-Lena Zeffer
Enskede
1793.Karin Svanberg Ancker
Norrköping
1794.Johannes Schulte Südhoff
Orust
1795.Christina Südhoff
Orust
1796.Viveca Bergström
Norrköping
1797.Bertil Starlander
Henån Orust
1798.Hanna Thurén
Järna
1799.henrik svensson
Simrishamn
1800.gunvor lunde
järna
1801.Jenny Pylad
Norrköping
1802.Oscar bergström
Norrköping
1803.Maj-Britt Hedlund pensionär
norrköping
1804.Mattias Göransson Musiker
Norrköping
1805.Andrea Gerretsen
Järna
1806.Ursula Flatters, läkare
Järna
1807.FK Ragnar Wiedersheim-Paul
Mölnbo
1808.Lisbeth Pettersson (lärare)
Järna
1809.Dr sandra johansson
Helsingborg
1810.Caroline Bräutigam
Norrköping
1811.Louise Colding waldorfförskolepedagog
Sankt Olof
1812.Jacob Nilsson
SUNDBYBERG
1813.tuula nilsson
västerås
1814.ingrid lidroth läkare
järna
1815.Marina Eriksson, förskollärare, spec ped och vårdare
Umeå
1816.Mari Flanby Förskolechef
Farsta
1817.annie boje waldorflärare
järna
1818.Samuel Andersson (Musiker)
Farsta
1819.aleid bos
Lund
1820.Kalle Rörby
Motala
1821.Rebecka Karlman folkhögskollärare
Linköping
1822.Isabella Kuhfuss
Stockholm
1823.Yen-Hua Su
Linköping
1824.Elias Kuhfuss
Visby
1825.Ingegerd Örn Marell
BROMMA
1826.John Swartling
Norrköping
1827.Einar Berg
Järna
1828.Frida Thörn, egen företagare
Järna
1829.Bo Edelstam, Skolläkare
Stockholm
1830.Vilda Rosenblad, lärare
Onslunda
1831.Björn Peters
Linköping
1832.Torsten Lundberg
Södertälje
1833.Per Dellgren
Göteborg
1834.Bitte Olewald
FALUN
1835.Lena Kadmark
Göteborg
1836.Anne-Marie Peters, lärare
Linköping
1837.Emma Brantsjö
Vallentuna
1838.Jonas
Göteborg
1839.Eva-Katarina Wallin
Järna
1840.Viktor Persson
Stockholm
1841.Diane Sjögren barnmorska
Gnesta
1842.walter Druml
Järna
1843.Isak Auran
Linköping
1844.Ulf Walsö
LINKÖPING
1845.Amalia Knuuttila
Linköping
1846.Brännare Johan Falck
Linköping
1847.Lina Lindén Belhaj läkepedagog,förälder
Göteborg
1848.Cecilia fredlind
Linköping
1849.Ellina
Helsingborg
1850.Niklas Skoogh
Helsingborg
1851.Emma
Helsingborg
1852.Julia Fransson
Linköping
1853.Maria Wahlberg
Linköping
1854.Sybil Gabrysiak
Lahom
1855.Birgitta Snäll Förskollärare
Spånga
1856.Marianne Hemberg
Helsingborg
1857.Ann Johansson
Klippan
1858.Lotta Mossum
Bromma
1859.Andrej Rosch
Arvika
1860.Annelie Hilmerby, lärare
Garpenberg
1861.Dr Gunilla Eklöv Alander
Vällingby
1862.Linnea Ekelund student
Helsingborg
1863.Sara Voxendal
Göteborg
1864.Monica Kullenberg socionom
Alsen
1865.Urban Sterner
Luleå
1866.Cindy Leveau
Helsingborg
1867.Lars Borg Lärare
Nyköping
1868.Frank Mikosch, mathantverkare
Vassmolösa
1869.Kalle Kiander, fotograf
Nyköping
1870.Beate Leggedör
Vassmolösa
1871.Malin Fajersson
Helsingborg
1872.Karin Holmstedt (förälder)
Linköping
1873.Peter Holmstedt (förälder)
Linköping
1874.Sara Riera
Linköping
1875.Louise Eriksson
Nyköping
1876.Jessica Weström
Visby
1877.camilla lindholm
helsingborg
1878.Therese Pers
Borlänge
1879.Maren Ellqvist
Linköping
1880.Anna Janlöv
Helsingborg
1881.Zarih Sundberg
Ulrika
1882.David (förälder)
Hallstavik
1883.Rickard Karlsson
Nyköping
1884.Gunilla Sundberg
Bromma
1885.Therese Fehre
Helsingborg
1886.Mikael Halldin
Nyköping
1887.Liv Magnusson
Linköping
1888.Emil Nordström VD
Linköping
1889.Sarrii Kultiing Pelli
Uddevalla
1890.Jessica
Nyköping
1891.Gerd Törnblom
Växjö
1892.Ulrika Olsson
Trelleborg
1893.Rode Korhonen ( förälder)
norrköping
1894.Håkan Walletun civ. ing.
Stigtomta
1895.Marie Larsson
Linköping
1896.Peter Blixt
Linköping
1897.Anund mattsson
Vrena
1898.Björn Walletun
Nyköping
1899.Caroline
Ängelholm
1900.Clara Norrvide, blivande fsk. Lärare
Malmö
1901.Ida Tillberg
Linköping
1902.Ruth Doppstadt
Vassmolösa
1903.Peter Tarpgaard
Nyhamnsläge
1904.Karin Hallklint Berg
Järna
1905.Bengt Malm
Linköping
1906.Lina Jonsson
Umeå
1907.Johnny Hansson
Umeå
1908.Emelie Wänqvist civ.ing
Linköping
1909.Katarina Jonsson Ludvigsson
Linköping
1910.Malin L Pettersson
Linköping
1911.Samuel Samantha Pfeiffer, konstnär
Simrishamn
1912.Stig-Göran Allevik
Kilafors
1913.Eva Granehed
Falköping
1914.Janna Eurén
Bergsjö
1915.Anders Eurén
Bergsjö
1916.Amanda Frodt
Norrköping
1917.Karina Sandström
Nyköping
1918.clair barcellos
malmö
1919.Eva Söderström (tolk)
Stockholm
1920.Britt-Marie Persson
Osby
1921.Jörgen Leidebrant, skolbibliotekarie
Nyköping
1922.Christian van der Star
Göteborg
1923.yvonne rose
gnesta
1924.Kamilla mamma
Ondlunda
1925.Ulla Björklund
Bromma
1926.Kerstin Sjöstedt
Falköping
1927.Kent IT Ansvarig
SKellefteå
1928.André de Jonge, lärare
Linköping
1929.Gert Nord
Trönödal
1930.Erika Malmström Förskolelärare
Höör
1931.Lotta Beskow, barnpsykiater
Simrishamn
1932.Ida Olofsson,waldorfförskollärare
Västerås
1933.Ing Jan Boljang
Åshammar
1934.Ing Jan Boljang
Å
1935.L.Nineteg
Halmstad
1936.Cecilia Pusch Förskolechef
Lund
1937.Ronica Marké
Stockholm
1938.Renée Marké
SKARPNÄCK
1939.Ylva Klang Förskollärare
Stockholm
1940.Marianne Wiander
Stockholm
1941.Ronny Marké
Stockholm
1942.Anette Marké
Stockholm
1943.Johny Marké
Stockholm
1944.Love Örterström
Stockholm
1945.Elisabeth Asp
Bestorp
1946.AnnKatrin Ahlm Waldorflärare
Stockholm
1947.Felicia Eriksson
Visby
1948.Per Erik Marell
Bromma
1949.Eva Broberg
Umeå
1950.Peter Alexandersson
Linköping
1951.Anna-Karin Bylund pedagog
Källby
1952.Oana
Onslunda
1953.Redaktör viviann Labba Klemensson
Offerdal
1954.Kjellove Klemensson
Offerdal
1955.Sofia Nilsson
Nyköping
1956.Martin Jansson
Nordmaling
1957.Herr tomas harring
Marstrand
1958.Marianne Turesdotter
Fjugesta
1959.Louise Edberg (pedagog)
Norrköping/Söderköping
1960.Kristina Jensen
Bromma
1961.AnnaKarin Hörlin
Nyköping
1962.josefina Ershytt (waldorfförskollärare)
Söderköping
1963.Susanne Värgården
Ramlösa
1964.Annica Collryd förskollärare
Bredaryd
1965.magnus hörlin
nyköping
1966.Peter Holmberg (labtekniker)
Söderköping
1967.Pär Claesson förskolechef
Söderköping
1968.Pär Öberg Nationalsocialist
Ludvika
1969.Sara Norberg
Saltsjö-Boo
1970.Susan Kollem
Mörkö
1971.Noomi Muntzing
Rörum
1972.Linda Ydén
Bjuv
1973.Karin Egertz
Sundbyberg
1974.Anders Lindskoug
Visby
1975.stig ekströmm pens
Gärsnäs
1976.Anna Drvnik
Hökarängen
1977.Anna Rudolfsson
Stenkullen
1978.Rebecca Wahren, Waldorfförskollärare
Johanneshov
1979.Attila Záborszky
Tjörnarp
1980.Saga Blomberg
Hökarängen
1981.Elinor Wiedersheim-Paul
Åstorp
1982.Pernilla Lindberg
Göteborg
1983.Gunnel Fahlberg lågstadielärare
Njurunda
1984.Ann-Katrin Masreliez
Gnesta
1985.Föreståndare Thomas Blomberg
Umeå
1986.Gaëlle Briand
Helsingborg
1987.Maj Bennsson förskollärare
Göteborg
1988.John Eriksson
Stockholm
1989.Agneta Boozon
Linköping
1990.Eva Johansson
Lund
1991.N-E Westerlund
Tärnsjö
1992.Lina kastensson
Linköping
1993.Angelica frank
Ullånger
1994.Johanna Sjöberg
Bagarmossen
1995.Inga de Jonge
Vikingstad
1996.Linus Lindkvist
Helsingborg
1997.Sandra Stenman
Umeå
1998.Johan Löfgren (Lärare)
Umeå
1999.Keta Gräsman
Vattholma
2000.Carolina Karlsson
Nyköping
2001.Linda Björkqvist, lärare
Umeå
2002.Kenneth D Storrusten
Oslo
2003.Gullmari Grönwall
Ludvika
2004.Björn Lundström förälder
Stockholm
2005.Helén Sjöstedt
Visby
2006.Carl Abelin
Kalmar
2007.Susana Hjortenskog
Gotland/Scotland
2008.Martin Buhre
Ljungsbro
2009.Åsa Nordsten Läkepedagog
FJUGESTA
2010.BrittB Olausson
Göteborg
2011.Bertil Dufbäck M
Norrtälje
2012.Karolina Norén
Helsingborg
2013.Eva Hedberg
Trollhättan
2014.Emelie Wandrell, pedagog
Bromma
2015.Anne-Lie Malmgren, kock
Bromma
2016.Anita Åhlberg
Bålsta
2017.Erik Sandberg Arbetsledare
Ekerö
2018.Regine Louit
Järna
2019.Rickard Kretschmer förälder
Gnesta
2020.Jenny Hertzman
Stockholm
2021.Marijana Corkovic
Laxå
2022.Elisabeth Bertsche
Borås
2023.Evelina Hedberg Ekonom
Trollhättan
2024.Stina Åberg
Björnlunda
2025.Christoffer Peters
Linköping
2026.RALINA NATCHEVA
UPPLANDS VÄSBY
2027.Henrik Hultman företagare
Karlshamn
2028.Eva-Lisa Ed
Drottningholm
2029.Erik Hörnberg
Vindeln
2030.Michael B.s Andersen / förskolelärare- Grindstugans förskola.
Gustavsberg
2031.Victoria Aejmelaeus
Bromma
2032.Malin Eriksson
Göteborg
2033.Cathrine Ostrowski
Hässelby
2034.Jack Eriksson (systemutvecklare)
Stockholm
2035.Anne Vinkler
Järna
2036.Sara Fors lärare
Kungälv
2037.Mariel Roxendal
Hedemora
2038.Tarja Holstikko
Långshyttan
2039.Kristoffer
Trollhättan
2040.Auvikki Hogervorst
Järna
2041.Mikael Larsson
Långshyttan
2042.Gösta Montelius, ingenjör
Kolmården
2043.Bo-Göran Dahlberg, förälder
Orust
2044.Matilda Bergling
Garpenberg
2045.Karin Forss
Långshyttan
2046.Markus Sontheimer
Järna
2047.Niklas Forss
Långshyttan
2048..Linda Goding
Långshyttan
2049.Pelle Friberg
Söderköping
2050.Joacim Preutz Civilingenjör
Göteborg
2051.Linda Eriksson
Ramlösa
2052.Petter Carlberg
Borlänge
2053.Niklas Östling, Läkare
Höör
2054.Johanna Björklid Musiker
Norrköping
2055.Carolina Carlberg
Borlänge
2056.Carina Sjögren
Norrköping
2057.Artur Granstedt, Docent
Mölnbo
2058.Carina Jacobson waldorfförskollärare
Farsta
2059.Marie Huizinga
Höör
2060.Louise Hagelid (Förälder)
Helsingborg
2061.Begoña ( kokerska )
Norrköping
2062.Sofia Lind
Höör
2063.Ingela Wiklund
Stjärnsund
2064.Susanna Flader
Garpenberg
2065.Britt-Marie cowie förskollärare
Kungälv
2066.Yvonne Eriksson Barusta
Linköping
2067.Daniela Sonnerhed
Långshyttan
2068.Cara Braunsthal
Söderköping
2069.Lasse Wikman
Hudiksvall
2070.Karin Buchanan
Stockholm
2071.Eva Förskollärare
sundsvall
2072.Marianne Bengtsson
Ekshärad
2073.Sveneric Bengtsson
Ekshärad
2074.Marika
Älvängen
2075.Louise Eck
Järna
2076.elisabeth nyström barringer
solna
2077.Jonna Inge, förälder och lärare
Stockholm
2078.Sigfus Jonsson
SÖDERTÄLJE
2079.Elisabeth Röed
Stockholm
2080.Mattias Olsson
Järna
2081.Ellen Friberg
Söderköping
2082.Eva Larsson
Hedemora
2083.Erika Stenius
Järna
2084.Matilda Gomis, Lärare
Kloster, Hedemora
2085.Anne-Sofie Hammarqvist
Södertälje
2086.Charles Bengtsson
Ekshärad
2087.Jonathan Wilkins
Alingsås
2088.Ellinor Eriksson, marknadskommunikatör
Göteborg
2089.Jon Halling
Stockholm samhällsplanerare
2090.Elin Cullhed
Uppsala
2091.Psykolog Anna Berg
Mölnbo
2092.Ghazaleh Vafaeian
Sätra
2093.Katja Koch
Mölnbo
2094.Fredrik Jonsson
Mölnbo
2095.P-A Lindblad
Stockholm
2096.Henry Blom
Haninge
2097.Lisa Heurlin, socionom
Göteborg
2098.Hilke Osika
Bromma
2099.Gunnar Edsborn
Stjärnsund
2100.Erik Wickman museiassistent
Stockholm
2101.Julia Lundgren
Lysekil
2102.Hans Peter Skaaning
Ingarö
2103.Joakim Ehn
tumba
2104.Vendela Burton
Svalöv
2105.martin malmberg förälder
Garpenberg
2106.Amrita Olive Stjärnflockaförälder
mölnbo
2107.Martin Karlsson, Socialterapeut
Järna
2108.Sophie Labroue
Solna
2109.Susanna Råberg, biolog.
Mönsterås
2110.Emma Staver, läkare och psykologstudent
Bromma
2111.Malthe jonsen
Järna
2112.Madlen Karlsson, Waldorfelevassistent
Järna
2113.Nils Törnqvist
Ekerö
2114.Anne-Marie G Wouda
Perstorp
2115.A-M Näslund Alm Förskollärare
Märsta
2116.Fredrik Jonsson
Bromma/Visby
2117.Dorte Schweitz
Järna
2118.Emelie Toresbo
Stjärnsund
2119.Johanna Senge
Eneryda
2120.Dag Klingborg
Järna
2121.Jacob Jensen
Bromma
2122.Signe Lönsted
Järna
2123.Charlotte Malmgren
Bromma
2124.anna hagg
tomelilla
2125.Marika Berglund
garpenberg
2126.Anna Tibbling
Järna
2127.Julia Högberg Student
Stockholm
2128.Emma Linnros, lärare
stockholm
2129.Pia Friberg
GÄVLE
2130.Daniel Rais
Tullinge
2131.Karolina Ranestål
Frövi
2132.Victor Hagström (Snickare)
Järna
2133.bernth.fredriksson@hotmail.com
Stockholm
2134.Målare
Stockholm
2135.Gunilla Malmberg
Stora Skedvi
2136.Pontus (Lärarstudent)
Göteborg
2137.Saramoa Hallner, Lärare
Uddebo
2138.Göran Falkenberg, docent
Stockholm
2139.Thomas Hed El & Automationsingenjör
Borås
2140.Anne Themel
södertälje
2141.Elle Carlsson lärare
Göteborg
2142.Ingrid Strand
Kalmar
2143.Johan von Schultz
Kalmar
2144.Eliel Kiiskinen
Järna
2145.Rosali Solenstjärna
Visby
2146.Ivonne Reinsdorf läkare och homeopat
Kungälv
2147.Joar Solenstjärna
Visby
2148.Ulf Solenstjärna
Visby
2149.Martin German
Uppsala
2150.Anita Arnefors
Visby
2151.Jenny Kardell
Norrköping
2152.Anders Landstedt
Visby
2153.Mikael Di Luca
Norrköping
2154.Victor Hellberg, Student.
Södertälje
2155.Minna Schlüter, läkare
Järna
2156.Moeidur Gunnarsdottir
Hedemora
2157.Ida Lewald Waldorflärare
Norrköping
2158.Per Axelsson
Långås
2159.Anders Lewald
Norrköping
2160.Desirée Lilja
FARSTA
2161.Sofia Albinsson
Göteborg
2162.Kristina Bengtsson
Höör
2163.Jens Ingvad
Simrishamn
2164.Daniel Söderberg
Sköndal
2165.Daniel Persson
Visby
2166.Carina perez
Skärholmen
2167.Clea Wells
Stockholm
2168.Hanna Doverhagen
Gnesta
2169.Linda Eklund, kommunikatör
Nyköping
2170.Hugo Malm Rektor
Höör
2171.Per Malmquist
Visby
2172.Magnus Bäckström
Visby
2173.Emilie Walter,bildlärare
Visby
2174.Fredrik Gunnarsson
Visby
2175.Vilda Engström
Visby
2176.Marléne Jesperland
VISBY
2177.Henny Kjellberg
Uppsala
2178.Astri Sorby, lärare
Stenkyrka
2179.Oscar Hedin
Visby
2180.Petter Mårtensson
Tingstäde
2181.Susanne Nyström
Tingstäde
2182.Therese Kolam
Stenhamra
2183.Jennie Fornedal
Nyköping
2184.Li Angerbjörn
STockholm
2185.Josefin, förälder
Frövi
2186.Helena Wellberg
Malmö
2187.Emma Ingmansson
Visby
2188.Pål Stenqvist
Visby
2189.Per Johansson författare
Göteborg
2190.Läkare Ella Hallberg
Järna
2191.Rebeca Kettunen
Visby
2192.Dzeneta Dernroth
Linköping
2193.Cecilia Ekholm
Visby
2194.Martin Neunherz
Skattungbyn
2195.Erik Rankin
Visby
2196.Amy Rankin
Visby
2197.Anna Wedel Allgulin
Leksand
2198.Robert Wahlström
Visby
2199.Koppens ingrid eriksson musiklärare
Borlänge
2200.Dianne Wevers
TOMELILLA
2201.Håkan Weström
Visby
2202.Roland Alvarsson
Visby
2203.Johan Mattisson
Visby
2204.Pernilla hjortenskog
Visby
2205.Jessica Weström
Visby
2206.Rosalie Jonsson
Stora skedvi
2207.Pirjo
Grönberg
2208.Mattias Hammer
KUNGÄLV
2209.Emil Jesperland
VIsby
2210.Johan jerkeby
Slite
2211.Yamina Hamidi
Lärbro
2212.Fredrik Ed Akustisk Designer
Malmö
2213.Linné Wagenius
Slite
2214.Jenny Söderström Arkitekt
Visby
2215.Susanne Westergaard
Visby
2216.Katharina Bjerke, formgivare
Visby
2217.Daniel Färnlöf
Lärbro
2218.Karin Brann
Visby
2219.Grethe Färnlöf
Lärbro
2220.Mr.Richard Andrew Potter
Gotland Sweden
2221.Lottie Svensson
Umeå
2222.Thomas Rustas
Visby
2223.Rolf Ström
Visby
2224.Carl Landberg
Stockholm
2225.Jonas Karlsson
Visby
2226.Lennart Holmgren
Hangvar
2227.Helen mamma
Lärbro
2228.Ylva Coughlin (Förskolechef)
Visby
2229.Christin Lundgren
Visby
2230.Moa Gambe, läkare
Visby
2231.Elin Torndal
Lärbro
2232.Anna Sundberg
Visby
2233.Patricia mutas
Lärbro
2234.Mirjam Stofkoper
Romelanda
2235.Peter Assar Monsen, fotograf
Visby
2236.Karolina Leifsdotter
Järna
2237.Sophia Hoy, Barnmorska
VISBY
2238.Kristina Grant
Mörkö
2239.Bie Erenurm
Hassela
2240.Saga Fjällskog
Linköping
2241.Maria Wesslau
Frösön
2242.Katrin Juliane Schiffer (agr.dr)
Husås
2243.Alina Berkovskaia
Järna
2244.Sofia Petersen Musiker
Norrköping
2245.Maria Bäckström
Stockholm
2246.Lotta Wåtz
Visby
2247.Frida Flöje, Beteendevetare
Västerås
2248.Helene aurell, skulptör
Järrestad
2249.Jennikel Andersson, lärare
Sädertälje
2250.Nina Hallberg, Utredare Försäkringskassan
Visby
2251.Emelie Wallin
Spånga
2252.Maria
Garpenberg
2253.Anna Bie
Sundbyberg
2254.Marie
Järna
2255.Karin Aresund Vennerberg
Järna
2256.Ruth lindahl
Svartsjö
2257.Mona Nilsson
Tolg
2258.maria sendow
västerås
2259.Jenny Johansson Grundskolelärare
Horn
2260.Katarina Lennartsson förskollärare/lärare
Hallen
2261.Lovisa Liljeberg
Ljusdal
2262.Monica Holmberg Förälder
Huskvarna
2263.Emma Fykén
Stockholm
2264.Roger Olofsson
Umeå
2265.Inger Eriksson jurist
Stockholm
2266.Evelina
solna
2267.Evelina Eckefjord
solna
2268.Adam Lindberg
Stockholm
2269.gunnar johansson musiker
Tingstäde
2270.Anna Ingman
Göteborg
2271.Ingrid Westerfors
Göteborg
2272.Sofie wallin
Järna
2273.Maria Parling
Göteborg
2274.Eva Bryntesson
Arvika
2275.