Upprop: Rädda våra socknar

Rädda våra socknar

 

Att återinföra sockenområden med fasta territoriella gränser handlar inte om nostalgi, utan tvärtom om att trygga kontinuiteten i forskningen för framtiden. Sockenbegreppet är viktigt för att man ska kunna använda befolkningsstatistik i långa, obrutna tidsserier - vilket är viktigt inte enbart för historisk forskning utan också för forskning inom exempelvis medicin, ekonomi och samhällsvetenskap. Därför är kampanjen "Rädda våra socknar!" värd att ta på stort allvar.

 

Det svenska samhället vilar i hög grad på den gamla sockenindelningen, som skapades redan under tidig medeltid. Socknarna bildades under 1100- och 1200-talen. De svenska ortnamnen har sockenområdena som grund. Såväl den kyrkliga som den borgerliga kommunen har vuxit fram ur sockenområdena. Byggtraditioner, dialekter, sånger, seder och bruk utgår ofta ur socknarna. Därför är det naturligt att museernas och arkivens samlingar har sockenområdena som registerområden. På samma sätt är det exempelvis när det gäller folklivsforskning, medicinsk forskning och naturhistorisk forskning.

 

Att slopa sockenområdena som geografiska enheter är därför ett långsiktigt hot mot grundvalen för vår historia och vårt kulturarv. Ändåär det just detta som sker.

Rädda därför våra socknar

Initiativtagare: Harald Nilsson

 

 

Undertecknas

Fyll i formuläret nedan och klicka på "Skriv på uppropet!" för att underteckna ovanstående upprop. Namn och ort är obligatoriska uppgifter.

Du får gärna uppge din e-postadress och eventuell hemsida. Din e-postadress visas inte för andra besökare, men du kan komma att få nyhetsbrev av uppropets initiativtagare. Om du har en gravatar så syns den vid din underskrift.

 

Namn (och titel):Ort:
E-postadress:Hemsida:

 

1.Ted Rosvall
Falköping
2.Jan Granath, prof.em.
Frankrike
3.Anna-Lena Hultman
Hössna
4.Barbro Stålheim
Stigtomta
5.Chris Bingefors, med dr
Uppsala
6.Genealog Ove Renger
Tullinge
7.Britt-Marie Börjesgård, byggnadsantikvarie
Jönköping
8.Margareta Behrbohm Fallsberg, fil.dr. släktforskare
Linköping
9.Gustaf von Gertten
Stockholm
10.Ann-Mari Bäckman
Umeå
11.Elisabeth Nilsson, genealog, lantbrukare
Skarpa Alby, Sandby socken
12.Magnus Bäckmark
Österåkers socken
13.Christina Helmby
Sköpvde
14.Torbjörn Näs
Mora
15.Susanne Lysén
Leksand
16.Stefan Simander
Gamla Uppsala
17.Niclas Rosenbalck
Växjö
18.Markus Gunshaga
Helsingborg
19.Anders Berg
Stockholm
20.Lillemor Spoong
Strängnäs
21.Göran Weiler Släktforskare
Torestorp
22.Nils-Olof Olofsson, soldatforskare
Viskafors
23.Karl Erik Olsson, ordf i SPF, fd jordbruksminister.mm
Nygård 2116, 28010 Sösdala
24.Harald Nilsson
Linköping
25.Per Schröder
Valdemarsvik
26.Niklas Lindberg, Genealog
Trosa
27.Helena Stark, släktforskare
Alunda
28.Camilla Eriksson
Nyköping
29.Annika Gylling, projektledare
Karlshamn
30.Curt-Åke Hagman Släktforskare
ÖRBY
31.Patrik Lundstedt, Landskapshistoriker
Stockholm
32.Sven Luthman
Örebro
33.Jorge Lintrup
Vällingby
34.Vera Nilsson
Hajom
35.Britt Hagman Släktforskare
Örby
36.Robert Holmberg
Skogås
37.Magnus Persson, Fil. Dr.
Lund
38.Per Bergvall
Hammarstrand
39.Fredrik Kjällbring
Växjö
40.Annika Ryndal
Kinna
41.Tord Påhlman, ingenjör
Stockholm
42.Christer Owe
Göteborg
43.Ulla Jacobsson
Sollerön,Sollerö Socken
44.Rolf Berlin
Järfälla
45.Helene Jorsell
Bromma
46.Janåke Sjöquist f.d. Kommunalråd
Kinna
47.Ewa Bertram
Hässelby, Stockholm
48.Kjerstin Olofsson, släktforskare
Viskafors
49.Anders Winroth
Ludvika och New Haven
50.Gerd Rylander
Träslövsläge
51.Viktoria Jonasson
Brämhult
52.Sigvard Holmberg
Skogås
53.Karl-Erik Lerbro
Kinna
54.Ulla-Britt Wallgren
Kinna
55.Irene Jonsson, Släktforskare
Kumla
56.Anna-Karin Mattsson
Leksand
57.Jan Karlberg
Borlänge
58.Evy-Ann Mattsson
Strömsund
59.Erland Ringborg
Stockholm
60.Jörgen Espwall
Strömsund
61.Peter Andersson, Lärare
Uppsala
62.Yvonne Carlsson
Född i Vedum, bosatt i Skarpnäck
63.Solveig Gavik
Torestorp
64.Jan-Åke Stensson
Fritsla
65.Astrid Strömberg
Larv
66.Magnus Hjärtström; arkivarie, personuppgiftsombud
Uppsala
67.Tom Juslin
Umeå
68.Leif Brisfjord
Borlänge
69.Lena A Löfström, Museichef
Sundbyberg
70.Bo Nordenfors
Lund
71.Bo Peter Persson, stadsarkivarie
Linköping
72.Sven Hellgren, släktforskare
Lönsboda
73.Christina Cannervik
Skene
74.Per Hagberg
Kinna
75.Per-Olof Stenbäcken
Kinna
76.Hans Ungesson, företagsekonom
Eslöv
77.Jenny Bengtsson
Östra Karup
78.Hjördis Nilsson
Klippan
79.Bos Anna Howard
Sollerön
80.Lars Bertil Owe
Landskrona
81.Tomas Nyström
Kumla
82.Siv Johansson släktforskare
Sköllersta
83.Magnus Lindblom, datavetare
Stockholm
84.Rolf Carlsson
Brämhult
85.Tommy Thuvesson
Ekeby
86.Torvald Håtveit
Hjartdal (Norge)
87.Hans Öiås
Jonsberg
88.Leif Gson Nygård
Örebro
89.Lars-Erik Josefsson
Bjärnum
90.Bengt-Ola Morgny Operasångare
Stockholm
91.Åsa Trollälven
Trollhättan
92.Magnus Molin
Sollentuna
93.Lise Eek, programleder
Larvik, Norge
94.Tomas Karlsson
Tolånga
95.Gun Grip
Alnö
96.Sten-Hermann Schmidt Dr.Dr.med.
Umeå
97.Sven-Olof Carlsson Förtroendevald
Tostared
98.Jan Appelquist
Bromma
99.Niklas Lång, kyrkoherde
Smedjebacken
100.Mikaël Stenelo
Staffanstorp
101.Kent Kädergård
Bjuv
102.Jens Bahr, släktforskare
Månsarp
103.Christina Bahr, släktforskare
Månsarp
104.Gerd Johansson
Tråvad
105.Katarina Möller, släktforskare
Karlskrona
106.Peter Hansson
Axelfors
107.Mrs Mimmi Dull
Holgate, USA
108.Anne Elise Ferner, slektsforsker
Norge
109.Hugo Larsson
Borås
110.Tomas GH Johansson
Svenljunga socken
111.Jonas Haas, byggnadsantikvarie
Malmö
112.Kent Andersson
Västra Frölunda
113.Björn Höijer
Sundsvall
114.inga alfons
klagstorp
115.Inger Wildenfeldt
Höör
116.Birger Bergenholtz
Kristianstad
117.Solveig Stenvåg
Helsingborg
118.Nils Lundberg
Skövde
119.Kjäll-Åke Svärd
KINNAHULT
120.Börje Rolfsson
Kristianstad
121.Stig Pettersson Kommunarkivarie
Svalöv
122.Jan-Eric Beckman släktforskare
Tvärred
123.Sture Bjelkåker civ.ing
Linköping
124.Sven Åhlander
Trollhättan
125.Rhonda Pudas Ellenbecker
Minnesota, USA
126.Birgit Carlsson
Istorp
127.Lisbeth Ekström
Malmö
128.Ekonomichef Lennart Ryhd
Örby
129.Karin Kryh
Örby
130.Tor Flensmarck, författare
131.Hjördis Sjöquist
Kinna
132.Lisbeth Ling
Ekeby
133.Jonna Schelde Jacobsen
Ballerup, Danmark
134.Lena Nygren
Sundsvall
135.Bo Carlson Pensionär
Solna
136.Malin Larsson
Tyringe
137.Anette Hökerberg
Förslöv
138.Rikard Ryndal
Kinna
139.Linda Palm Simonsson
Lomma
140.Conny Ryndal
Örby
141.Anna Schröder
Holmsunds socken, Västerbotten
142.Anna-Stina Åhlander
Trollhättan
143.Lennart Ekström
Hässleholm
144.Karl-Ingvar Ångström
Härnösand
145.Marion Jonsson
Liatorp
146.Elisabeth Hedh
Sveg
147.Göran Stenfelt
Målilla
148.Agneta Skafvenhjelm
Båstad
149.Christin Rundgren
Ängelholm
150.Nils Andersson
Bjärnum
151.Torgny Nilsson
Finja
152.Anders Josefson
Veken Floby
153.Pia Josefson Folin
Veken Floby
154.vanja johnsson
osby
155.Björn-Åke Petersson, släktforskare
Kallinge
156.Åke Dahlqvist
Köping
157.Sigvard Holmberg
Skpgås
158.Jan Klingberg
Kumla
159.Jeanette Klingberg
Kumla
160.Hr Hans Frisell
Helsingborg
161.Britt-Inger Nilsson
Örebro
162.Stadsarkivarie Ingmarie Wiggh
Odensbacken
163.Gerd Jansson, journalist
Spånga
164.Elisabeth Carlsson
Norra Lundby, Skara
165.Ingegerd Johansson
Frustuna
166.Jonas Magnusson
Ålands socken
167.Ing-Britt Edvinson
Strö
168.May Bosetti
Nödinge
169.Anneli Westergren
Norrtälje
170.Lillemor Rudholm
Stockholm
171.elisabeth willman olsson
malmo
172.A Scheutz
Bordon, Hants, UK
173.Rickard Preutz
Hässleholm
174.Sara Röjde
Vetlanda
175.Britt-Marie Gustafsson
Svegs socken
176.Bo-Göran Hedberg
Strömsund
177.Tommy Sandh
Norrtälje
178.olle karlsson
Varberg
179.Maj-Britt Friberg
Seglora
180.Kerstin Karlsson
Tolånga
181.Hans Wilensjö
Västervik
182.Stig Johansson
Malmö
183.Maria Andersson
Mörarp
184.Karin Halvarsson, speditör
Kovland
185.Anita Johansson
Malmö
186.Eva Johansson
Västrum
187.Karin Pallbo
Tyringe
188.Elaine Löfgren
Göteborg
189.Boris Örnhäll
Kungsbacka
190.Anna-Greta Svensson
Tjörnarp
191.Guy Persson, Släktforskare
Karlshamn
192.rune lindohf
stockholm
193.Pierre Petersson, fil. mag.
Nässjö
194.Agneta Kjellsby
Horten, Norge
195.Maude Svensson
Washington DC, USA
196.Anna Martinsson, Vårdbiträde
Kristianstad
197.Kurt Magnusson
Borås
198.Petra Kjällbring
Växjö
199.Nils-Olov Freij
Ängelholm
200.Barbro Mycklèn
BJURHOLM
201.Lena Källberg
Trollhättan
202.Stig-Arne Olsson
Trollhättan
203.Anita von Sobe
Stockholm
204.Lennart Nordström
Lund
205.Gunnar Håkansson
Lund
206.Joakim Förars, TM
Oravais, Finland
207.John Winblad von Walter
Carver, Mn,USA
208.Jan Lilliesköld
Sundsvall
209.Carl-Thomas von Christierson, f.d. lektor
Köpenhamn
210.Essie Kjällquist
Eslöv
211.Anki Hägglund
Borlänge
212.Peter J Olsson, redaktör
Malmö
213.Ingrid Eriksson
Svenljunga
214.Vanja Stjernberg
Bräkne-Hoby
215.Elaine Oscarsson metallarbetare
Hultsfred
216.Ingrid Månsson Lagergren
Söråker
217.Finn Joos Pedersen
Naestved Danmark
218.Lars Göran Pärletun
Lund
219.Anders Brogren
Falkenberg
220.Janet Carlson
Maple Grove, MN, USA
221.Krister Klemedsson Släktforskare
Höör
222.Dorothy Stewart
Minnesota USA
223.John Nordale
Minnesota, USA
224.Anna Pettersson
Trelleborg
225.Inga Ellsäter
Upplands Väsby
226.Bengt-Arne Andersson
Bräkne-Hoby
227.Daniel Fjellström, fil. mag.
Strängnäs
228.Lisskulla Engström
Staffanstorp
229.Kh Gunnar Blidö
Halmstad
230.Lars Demelid
Sollentuna
231.Roger Rydberg, Arkivarie
Konga
232.Hans Eriksson
Herrö, Sveg
233.Gino Ahlbin
Vellinge
234.Ulla Hökås
Aplared
235.Lena Mikker
Älvdalen
236.Göran Olausson
Olofström
237.Ronny Sjöstedt
Sjöbo
238.Anneli Djurman
Hassela
239.Chris Mc Guire
Nävlinge
240.Kersti Lindelöf, bibliotekarie
Löberöd
241.Ronnie Olsson
Malmö
242.Carin Olofsson
Helsingborg
243.Lena Moen Lif
Skärholmen
244.Sven-Arne Silve
Borrby
245.Ann-Mari Carlsson
Helsingborg
246.Ulla Wistrand
Sundsvall
247.Rolf Persson
Malmö
248.patrik Hansson
Eslöv
249.Sari Wilhelmsson
Karlskoga
250.Yrsa Blomkvist
Halmstad
251.Lennart Winér
svalöv
252.Hans Andersson, docent
Vällingby
253.Kristina Svensson
Älmhult
254.Magnus Andersson
Ängelholm
255.Ann-Christin Ringbom Lundgren
Hörby
256.Mats Wahlberg, forskningschef
Uppsala
257.Monika Moberg
Skövde
258.Kerstin Nilsson
Bjuv
259.Fredric Nilsson
Bjuv
260.Kjell Gärme
Åtvidaberg
261.Bengt Borkeby
Siljansnäs
262.Thomas Carlsson
Oxie
263.Christer Florin Civing
Helsingborg
264.Lennart Nilsson
Lomma
265.Åse Grönvall
Staffanstorp
266.Gert-Ove Ohlin
Oxie
267.Bodil Lilja
Malmö
268.Karin Florin
Helsingborg
269.Krister Gustavsson
Åtvidaberg
270.Margareta Olofsson
Malmö
271.Kenth Hansson
Oxie
272.Anna Wangesten
Malmö
273.Anders Johansson
Åtvidaberg
274.Lars Arfvidson
Malmö
275.Anita Larsson
Helsingborg
276.Marie Munke
Teckomatorp
277.Gunilla Thydell
Malmö
278.Ulla Åkesson
Limhamn
279.Rune Carlsson
Malmö
280.Birgitta Jönsson
Malmö
281.Tommy P. Christensen (gymnasielektor)
Malmö
282.Roland Jacobsson
Limhamn
283.Dick Ohlsson
Malmö
284.Heidi Popper
Malmö
285.Gulli Reimer Släktforskare
Malmö
286.Ulla Kvant
Malmö
287.Christina Sandberg
Bjuv
288.Olof Andersson
Träslövsläge
289.Monica Lindhe, gymnasielärare
Limhamn
290.Mats Lindkvist
Trelleborg
291.Nancy Larsson
LUND
292.Hållås Stefan Sörensson, konditor
Nusnäs
293.Staffan Benedictsson
Lund
294.axel Månsson
Furulund
295.Ingemar Samuelsson
Bjärred
296.Sven-Olof Jonsson
Nusnäs
297.Margareta Lönnerberg
Arlöv
298.Lisbeth Persson
Tomelilla
299.Elizabeth Johannesson
Alingsås
300.Jan Ringius
Malmö
301.Lars Dahlstöm
åtvidaberg
302.Bengt Ohlsson
Malmö
303.Leif Nilsson
Kävlinge
304.Gun Karlsson
Åvidaberg
305.Maskinchef Bo Månsson
Bjärred
306.Tor Wiklund
Åtvidaberg
307.Åke Lindskog
Lomma
308.Sten Persson
Kävlinge
309.Brirtt Andersson
22468 Lund
310.Alf Wndel Byggn.-ing.
Loomma
311.Alf Wendel Byggn.-ing
Lomma
312.Marie Stridde
Mora
313.Ulla Johansson
Lund
314.Susanne Åberg (biolog)
Skivarp
315.Christer Edenfjord
Lomma
316.Ingrid Andersson
Helsingborg
317.Barbro Ahlner
Bromölla
318.Bertil Sundin, GIS-ingenjör
Gnarp
319.Mats Jönsson
Malmö
320.Sven Sering CEO
Malmö
321.Tore Leiber
Helsingborg
322.Barbro Fridefors
Månstad
323.Anders Österling
Malmö
324.Mattias Otfors fil.mag arkeologi
Malmö
325.Janne Tykö, Ingenjör
Helsingborg
326.Lars-Inge Kvist
Furulund
327.Jessica Persson
Kävlinge
328.Johan Gustavsson
Skivarp
329.Per Landgren
Malmö
330.Anna Karin Apelgren
Malmö
331.Anita Gartz
Svaneholm
332.Monica Fogelqvist
Tomelilla
333.Ingela Willman
Onsala
334.Josephine Diener
Åtvidaberg
335.Bo Ridderbjelke
Mölndal
336.Stig Johansson
Svaneholm
337.ingvar johnsson
kinnaSa
338.Thomas Jeppsson
Malmö
339.Ingemar Bengtsson
Sangis
340.Ulla Wulff
Oxie
341.Lars-Bertil Olsson
Vallentuna
342.Eva-Marie Johansson
Furulund
343.Jan Nilsson
Staffanstorp
344.Lennart Sjöström
Furulund
345.Nils Henriksson, Agronom
Raus
346.Leif Sigfridsson
Malmö
347.Gunnar Wulff
Oxie
348.Jöran Johansson, f.d. åklagare
Gärdserum, Åtvidaberg
349.Elly Andersson
Malmö
350.Richard Ohlsson, site manager
Furulund
351.Fru Kerstin Örtengren
Borås
352.Maria Hellström, arkivarie
Uppsala
353.Rolf Carlsson
Löddeköpinge
354.Civilekonom Göran Carlström
Kävlinge
355.Monica Lagerwall Genealogist
Malmö
356.Ingenjör Jan Karlsson
Teckomatorp
357.Elisabeth Lindskog
Kinnarumma
358.Jan Tallnäs, Finance Manager
Mölndal
359.Gun Pålsson
Båstad
360.Annika Friis
Malmö
361.Ingegerd Göransson
Malmö
362.Björn Lippold
Lundsbrunn
363.Majvor Sahlberg
Kävlinge
364.Iréne Sahlström
Malmö
365.Ingvar Johansson, Ing
Malmö
366.Bengt Hansson
Södra Sandby
367.Ante Persson
Malmö
368.Lars-Gunnar Carlsson
Borås
369.Elizabeth Nolfalk-Jorwén
Surte
370.Karin Nilsson
Helsingborg
371.Barbro Richter
Malmö
372.Kerstin Castengren Johansson
Malmö
373.Lilian Axelsson
Åtvidaberg
374.Gunnel Toft
Horda
375.Birgit Bernle
Malmö
376.Olle Svetoft
Helsingborg
377.Kyrkogårdsarbetare Britt-Marie Molin
Riseberga Ljungbyhed
378.Sten-Olof Högberg
Helsingborg
379.Rosita Jakobsson
Asmundtorp
380.Laurent Monpouet, GeneaNet
Vallentuna
381.Lars-Ronnie Roos
Skurup
382.Fredrik Göransson, kyrkogårdschef
Höör
383.Ingegerd Ekstrand Andersson
Tygelsjö
384.Anders Petersson
Åtvidaberg
385.Connie Fredriksson
Vellinge
386.Rose-Marie Eriksson
Torestorp
387.Linda Kvist
Helsingborg
388.Carina Andersson
Åtvidaberg
389.Klas Tykesson lantbr
Svalöv
390.Per Milberg, prof
Rimforsa
391.Karin Sixtensson
Malmö
392.Elisabeth Kiole
Nynäshamn
393.Lisbeth Persson
Malmö
394.Christer Persson
Malmö
395.Karolina Persson
Gessie
396.Gulli Ekström
Malmö
397.Jan Petersson
vellinge
398.Bengt Emgård
Klippan
399.Jon Engström, arkivarie
Jönköping
400.Janet Gustafsson
Ängelholm
401.Alf Gustavsson
Malmö
402.Zenita Brandin
Hörby
403.Sonja Magnusson
Halmstad
404.Rune Johansson
Mariestad
405.Jenny Norman
Löddeköpinge
406.Carina Ekström
Skanör
407.Monica Molin
Fritsla
408.Kjell Sjöström
Malmö
409.Ulf Göransson
Flyinge
410.Leif Johansson
Kinnarmma
411.Tommy Eliasson
Malmö
412.Eddy Nehls Docent
Lerum
413.leif johnsson
helsingborg
414.Majvy Ruhdin
BJÄRRED
415.Gunnar Nilsson
Malmö
416.Kerstin Karlsson
Dalsjöfors
417.Torgny Roosvall
Färlöv
418.Axel Svensson
Kävlinge
419.Sven Danielsson
Nässjö
420.Ulf Tyrén
Råå
421.Gert Korths-Aspegren
Malmö
422.Torbjörn Stjerndahl
Ängelholm
423.Mathias Johansson
Klippan
424.Karl-Axel Olin
Löddeköpinge
425.Lernnart Wernerheim
Malmö
426.Rolf Markgren
Åtvidaberg
427.Bodil NIlsson
Höör
428.Ullastina Delin Jönsson
Landskrona
429.Rickard Johansson
Örkelljunga
430.Rose-Marie Andersson
Malmö
431.Bo Johnsson
Svedala
432.Jan Hansson
Bromölla
433.Ulf Bodin
Uppsala
434.Åsa Ljungström, etnolog,doc.
Uppsala
435.Ingvar Andersson
Kävlinge
436.Elinor Elmborg
Södertälje
437.Bo Lindow
Billeberga
438.Stig Askenbom
Ängelholm
439.Lennart Thelander
Helsingborg
440.Leif Carlsson
Furulund
441.Britt Thulin
Flädie
442.Ulrika Sjölund leg. Sjuksköterska
Svalöv
443.Per Göran Ohlsson
Lund
444.Hans Nilsson
Malmö
445.solveig Nilsson
Malmö
446.Anita Holmström
Kävlinge
447.krister Evertsson
Broby
448.Elekt. Ingvar Holmström
Kävlinge
449.christina Stridh
Malmö
450.Sigfrid Lindén Johansson
Lund
451.John Swedenmark, kulturredaktör
Stockholm
452.Tommy Nilsson
Kristianstad
453.Rita Sjöholm
Lund
454.Tord Karlsson
Hallstahammar
455.Bengt Samuelson
Lund
456.Tullan Gunér, länsmuseichef
Karlskrona
457.Christel Åkerman
Trelleborg
458.Vivan Bengtsson
Klippan
459.Inga-Britt Nilsson
Löddeköpinge
460.H-G Svensson
Furulund
461.solveig Karlsson
Hallstahammar
462.Ulla Sahlin
Malmö
463.Nils-Åke Lundahl
Malmö
464.Ann Rådberg
Mora
465.Lennart Magnusson
Malmö
466.Erik Hökås
Aplared
467.Ingrid Guldstrand Andersson
Raus
468.Herr Christer Berggren
Kolsva
469.Jan Malmros
Malmö
470.Johan Barzel
Stömsnäsbruk
471.Ronnie Olsson (Släktforskare)
Malmö
472.Siv Kind
Åtvidaberg
473.Cecilia Almén Andersson
Tyresö
474.Mats Pettersson, skribent & lokalhistoriker
Kristianstad
475.Ulf Edefur
Ängelholm
476.Anita Andersson
Flyinge
477.Inger Holmqvist
Malmö
478.Lee-Tiger Andersson
Stockholm
479.Lars Åkesson
Malmö
480.Tove Karlsson, pensionär
Vellinge
481.Pia Lindhgren
Billeberga
482.Helena Zeberg
LUND
483.Marcel Olsson
Limhamn
484.Carl-Olof Carlsson
Ardala, Skara
485.Anders Karlsson. Professor
Skurup
486.Maj Elofsson
Solna
487.C-G Salomonsson
Åtvidaberg
488.Karin Strömberg
Knislinge
489.Gull-May Meisner Åkerman
Sjöbo
490.Christina Sandberg
Helsingborg
491.Inger Svensson
Lund
492.Jan Eurenius
Rydbo, Östra Ryd, Stockholms län
493.Rolf Larsson
Tyringe
494.Bertil Nilsson
Hässleholm
495.Lotta Petersson
Åtvidaberg
496.Håkan Fredriksson
Vellinge
497.Lollo Dacker
Tyringe
498.Crister Enander, författare
Lund
499.Ove Torgny
Ängelholm
500.Jan Owe
Bro
501.Sivert Alexandersson, Ing.
Bunkeflostrand
502.Tommy Nilsson
Uddevalla
503.Ingemar Lindhe
Färgelanda
504.Ingemar Johnn, lärare
Malmö
505.Lars Svensson
Hanaskog
506.Rune Martinsson
Älvdalen
507.Hans Wiberg
Västervik
508.kjerstin widarsdotter
örby
509.Alexander Milanov
Lund
510.Lars Andersson Arkeolog
Göteborg
511.inger grunditz
Gustavsberg, Värmdö
512.Kenneth Rasmusson
Lund
513.Gudrun Peterson
Klippan
514.Anita Tenglin, fd Kamrer
Ekerö
515.Magnus Mårtensson arkeologisk konservator
Visby
516.Karin Lokrantz Nilsson, länsarkivarie
Oskarshamn
517.Jenny Olsson
Kattarp
518.Hans Egléus
Malmö
519.Ingmar Lindkvist
Klippan
520.Sebastian Thimén
Trollhättan
521.Sigfrids Leif Mörkfors
Järfälla
522.Kristina Nilsson
Malmö
523.Solveig Persson
Strängnäs
524.Anders Granholm
Malmö
525.Christer Ståhl
Åkers styckebruk
526.1. Int LarsOlof Lööf
Göteborg
527.Agne Arnesson rektor
Floby
528.Ann-Kristin Krondahl
Äsphult
529.Anders Eriksson
Ugglarp
530.Michael Olofsson
Lund
531.Birgitta Lindborg
Limhamn
532.Mattias Persson Kvalitetsansvarig
Furulund
533.Gunilla Gislén
Lund
534.Karin Andersson
Skurup
535.Viktoria Stenqvist folkdräktssömmeska
Lackalänga sn, Kävlinge
536.Sten Magnusson, Museiassistent
Jönköping
537.Catharina Grönqvist
Trelleborg
538.Anders Lundberg
Skanör
539.J-Anne Frederiksen
Helsingborg
540.Olof Karsvall
Stockholm
541.Mikael Olsson
Hanaskog
542.Stig Aronsson
Malmö
543.Robert Wahlgren
Hässleholm
544.Lennart Fast
Röke
545.Anita Carlsson
Eskilstuna
546.Katarina Hageltorn
Helsingborg
547.Målaremästare emeritus Ronney Hedvall
Simrishamn
548.Adam Grönqvist
Trelleborg
549.Lars Oltegen
224 56 Lund
550.Kerstin Kronvall Tandsköterska
Trelleborg
551.Tommie Larsson
Malmö
552.Maria Svensson
Ängelholm
553.Ann-Christin Mårtensson
Höör
554.Mia Söderbärj
Stockholm
555.Veronica Bäremo
Mora
556.bertil johansson
Tyresö
557.Maggie Markham
Landskrona
558.Jan-Axel Swensson, civilingenjör
Mölndal
559.Margareta Lindqvist lärare, släktforskare
Västerås
560.Margaretha Söderman
Söättaröd, Båstad
561.Lars Söderman
Slättaröd
562.Kerstin Engström
V Frölunda
563.Arne Andersson
Lomma
564.Jan-Åke Persson
Hanaskog
565.Petter Björkstrand
Klagshamn
566.Göran Idarsson
ESLÖV
567.Emil Lord
Billesholm
568.Göran Olsson
Ystad
569.Göran Håkansson
bosatt i Sjöbo, Södra Åsums sock
570.Anita Andersson
Sjöbo
571.Örjan Ragnarsson
Lund
572.Göran Jacobsson
Gärsnäs
573.Thomas Thorén
Kivik
574.HELENA LINDBLOM
STJÄRNHOV
575.Lennart Ekstrand Släktforskare
Ystad
576.Pia Ekstrand Släktforskare
Ystad
577.Åke Mårtensson (Civ.ing.)
Bjärred
578.Lars Erik Anderfsson
Sjöbo
579.Kerstin Hansson
Furulund Skåne
580.civ.ing Hans Bockgård
Lund
581.Bo Hansson
Ystad
582.Mattias Åkerblom, släktforskare
Malmö
583.Madde Löhf
Mora
584.Olle Persson
Ystad
585.Torgny Larsson
Malmö
586.Pär Bjelvehammar
Höör
587.kent Nilsson
sjöbo
588.Brita Sjölin Liedholm
Helsingborg
589.Brita SjölinLiedholm docent
Helsingborg
590.Karin Larsson
Vollsjö
591.Inger Björklund
Veberöd
592.Helene Brågård
Allerum
593.Jan Klint
Helsingborg
594.Karl-Arne Georg Samuelsson
Moghult Yttre, Mjöbäck
595.Jur.dr Urban Rydin
Lund
596.Per Erlandsson Företagare
Ystad (Skårby)
597.Ingrid Ahnelöv
Simrishamn
598.Klas Öman
Axvall
599.David Fogelberg
Östra Ed
600.Maj-Lis Svensson, Släkrforskare
242 34 Hörby
601.Marie Sturk
Ängelholm
602.Lena Westberg
Malmö
603.Eri Larsson släktforskare
Helsingborg
604.Lennart Larsson
Kullavik
605.Iréne Sahlström
Malmö
606.Nils-Yngve Herrström
Lund
607.Lisbeth Hansson begravningsentrepenör
Ystad
608.Birgitta Liivo
Helsingborg
609.Per Lindborg
Limhamn
610.Sjukhusfysiker Elmer Berggren
Åhus
611.Kerstin Rangenmark
Malmö
612.Viveca Kristiansen
Skivarp
613.Lennart Mårtensson
Oxie
614.Ronny Johansson
Helsingborgh
615.Birgit Carlsson
Löddeköpinge
616.Maria Gottschalk
Billesholm
617.Britt Jarebrant
Lomma
618.Manne Käck
Höör
619.Bengt Nilsson
Staffanstorp
620.Jan-Olof Petersson
Göteborg
621.Lennart Gustafsson
Kinna
622.Bror Andersson, pensionär
Mölnlycke
623.Maini Langpohl
Båstad
624.Liselotte Hellström
Mora
625.Carin Funseth
Mölndal
626.Ulla Centergran
Hisings Backa
627.Ulla Centergran FD
Hisings Backa
628.Barbro Lindeberg
Kävlinge
629.Åke Melin
Nol
630.Jan Östlin
Helsingborg
631.Ulla Jeppsson
Ystad
632.Inge Bengtsson
Ystad
633.Thommy Svensson
Rydebäck
634.Rose-Marie Joelsson
Bromölla
635.Kjell Rubenson, Pensionär
MinkaLjungby
636.Lina Håkansdotter, MA i arkeologi
Göteborg
637.Mats J Larsson
Kristianstad
638.Lena Janstad, förskollärare, fil.mag i arkeologi
Svedala
639.Lars-Ivar Ericson
Tyringe
640.Maths Isacson, professor
Uppsala
641.Anna Nyander, forskningsarkivarie
Helsingborg
642.Eva Nilsson
Höör
643.Lars Lindblom
Kilafors
644.Anita Svensson
Mölndal
645.gunilla servin
limhamn
646.Erik Viklund
Alfta
647.Conny Sandberg
Örebro
648.Ingrid Fernström
Kristianstad
649.Lisbeth Beijner
Hässelby
650.Kent Nilsson
Valbo
651.Gunnar Ridell
Malmö
652.Fredrik Hartwig, ek. dr.
Gävle
653.Stefan Lindblom
Gråbo
654.Richard Svensson
Vittsjö
655.Patrik Ström
Skepptuna
656.Mikael Ölund
Gävle
657.Mona Nielsen
Vitaby kyrkby
658.Björn Ersson
Valbo
659.Nancy Larsson
Oxie
660.Birgitta Olsson
Landskrona
661.Jan Olowson (Kanslist)
Malmö
662.Susanne Andersson
Ystad
663.Per Anders Andersson
Ystad
664.Mari Nordfors
Viken
665.roland berkenäs
vallåkra
666.Birgitta Wind
Vejbystrand
667.Sten-Åke Ljung
Malmö
668.Lennart Holmberg
Ängelholm
669.Kent Hektor
Ystad
670.Gertrud Andersson
Blentarp
671.Ämneslärare Ingeborg Jönmark
261 94 Annelöv
672.Ethel Andersson
Tollarp
673.Bengt Welander
Kristianstad
674.Inge Håkansson
Båstad
675.Mats Thernström
Lund
676.Nils-Olof Carlsson f.d. tekn.chef
Helsingborg
677.Christina Roslund konstnär
Helsingborg
678.Ann Månsson
Kristianstad
679.Ingemar Hill
Helsingborg
680.Karin Nisses
Malmö
681.Ulla Lundholm
Lund
682.Lars Berger projektledare
Malmö
683.Bo Sidén
Malmö
684.Kristina Petersson Redovisningskonsult
Ängelholm
685.Susanne Johansson
Sjöbo
686.Marguerite Bjellvi
Helsingborg
687.Nils-Olof Bjellvi
Helsingborg
688.Magdalena Forsberg
Hudiksvall
689.Birgitta d'Aubigné
Bjärred
690.Klas Andersson
Eslöv
691.Elisabet Hanquist
23735 Bjärred
692.Agneta Myrtell
Limhamn
693.Bengt Rosengren
Klippan
694.Hasse Persson
Sjöbo
695.Ann Rosengren
Klippan
696.Christer Rosberg
Beddingestrand
697.Angelica Birgestrand
Glumslöv
698.Arne Andersson
Helsingborg
699.Johnny Kvarnhammar
Osby
700.Maria Granberg
Spånga
701.Per Bengtsson, Fil Dr, USK
Lund
702.Sven Horndahl
Helsingborg
703.Adam Katzeff
Malmö
704.Eric Lindstedt f.d. överläkare
Lund
705.Birgitta Andersson
Lomma
706.Ingegerd Olsson
Lomma
707.Birgitta Strand
Lomma
708.Jan Lövgren
Lönsboda
709.Göran Olsson
Bjärred
710.Bengt Olsson
Lomma
711.Bo Fredin
Lomma
712.irene elmberg
Bjärred
713.Lil Wolfbrandt
Degeberga
714.Åke Kjellqvist
Staffanstorp
715.Dagmar Kjellqvist
Staffanstorp
716.Ingrid Nilsson
Helsingborg
717.Bengt Olsson
Dalby
718.Lars Becker
Hästveda
719.Gert-Inge Bergman
Lomma
720.Gunilla Andersson
Ängelholm
721.Johnny Malmgren
Lomma
722.Annika Nilsson
Kristianstad
723.Eva Wollmér
ÅKARP
724.Margareta Johnsson, Släktforskare
237 37 Bjärred
725.Peter Larsson,släcktforskare
Staffanstorp
726.Dan Svensson
Staffanstorp
727.Lennart Rundqvist
Gökhem, Falköping
728.Robert Lundberg
Stockholm
729.Lars Vigerland, Ekon. dr
Taxinge-Näsby
730.Cecilia Andersson
Ängelholm
731.Rune Torstenson psykolog
Trävattna
732.HARRY NORDKVIST
STIGTOMTA
733.Willy Nilsson
Malmö
734.Lennart Berlin
Floda
735.Tommy Nordström
Lomma
736.gertrud hannrup
klippan
737.Tony Hole Herr
Tollered
738.Annika Laos
Lomma
739.Birgitta Wennerlund
Kristianstad
740.Claes E. Hogbäck
Bjärred
741.Kerstin Olsson
Dalby
742.Lokalhistoriker Dagny Svensson
280 70 Lönsboda
743.Ingemar Svensson
280 70 Lönsboda
744.Thomas Carlsson
Oxie
745.Roland Nilsson (Civilingenjör)
Södra Sandby
746.Magnus Allfelt
Malmö
747.Gert Påhlsson
Trelleborg
748.Lisbeth Hansson
Trelleborg
749.Bo Johnsson
Svedala
750.yvonne johansson
jönköping
751.Kerstin Lindgren
Lund
752.Lisbeth Lundgren Torstensson
Kivik
753.Bengt-Åke Andersson
Dalby
754.Alf Sjölin
Lund
755.Stig Persson
Kåseberga
756.Charlott Jönsson
Munka-Ljungby
757.Göran Furuland, F.d. kulturchef
Norrtälje
758.Ulla Jakobsson
Staffanstorp
759.Leif Persson Fd. servicetekniker
Eslöv
760.Kjerstin Persson
Eslöv
761.Malin Jannerstig
Tyringe
762.Kerstin Olsson
Eslöv
763.Håkan Linde, Ingenjör
Staffanstorp
764.Ellna Fride Andersson
Löberöd
765.Ingmari Ekman
Västerfärnebo
766.Bo Eriksson
Västerfärnebo
767.Birgit Svensson
Västerfärnebo
768.Thord Holst
Sollentuna
769.Mårten Johansson
Lund
770.Bertil Hjelm
Köping
771.Marianne Åkerlind fil kand
Kumla
772.Tomas Wretlund
Kumla
773.Ann-Christin Ljunggren
Häljarp
774.Margaretha Rudström
Kävlinge
775.Tommy Persson
Ystad
776.Nils Lindkvist
Kolbäck
777.Leif Boström ind.tekn.
Salbohed
778.Richard Bengtsson
Tyringe
779.INGVAR TÖRNQVIST
ÅKARP
780.Ulla Karin Alsvold
Rydsgård
781.Lola Alstermark
Bromölla
782.veronica
Gagnef
783.Bo Hansson Pensionär
Ängelholm
784.Christina Andersson
Malmö
785.Anna-Lovisa Andersson
Malmö
786.Mia Helgelin
Malmö
787.Mats Andersson
Landskrona
788.Tobias Johansson
Malmö
789.ann-christine svantesson
vanneberga ängar 3512 vinslöv
790.ingalill warnquist
örebro
791.Monica Hansson Hedberg
Garphyttan
792.thorbjörn hammenfors
Örebro
793.Inger Hagström usk
Lindesberg
794.Ingemar Ulving
Vintrosa
795.Ingemar Wedén
Örebro
796.Annika Sölveling, personalstrateg
Örebro
797.Anders Sturesson
Örebro
798.Göran Gustafsson
Örebro
799.Eva Ström Nilsson
Kilsmo
800.björn nyberg släktforskare
örebro
801.Irene Melander
Örebro
802.Hans Pontho
Örebro
803.Bengt Pettersson
Örebro
804.Åsa Söderback
Örebro
805.Marie Esplund-Lynn, Arkivarie
Örebro
806.Gunilla Frimodig
Örebro
807.Johnny Svensson
Röke
808.Elisabet Johnsson
Örebro
809.Lars-Göran Widstrand
Laxå
810.Christina Widstrand
Laxå
811.Ingemar Johansson
Kumla
812.Calle Lindström Utvecklingssamordnare
Lindesberg
813.Pernilla Frimodig
Örebro
814.Siri Nilsson
Eslöv
815.Sven Ivar Persson
Ludvika
816.Bo Sjödin
Malmö
817.Britt Paulsén
Munka-Ljungby
818.Arne Westerberg
Eslöv
819.Elisabeth Johnsson
Lund
820.Monika Maur
Klippan
821.Karin Rosenberg
Lidköping Strö socken
822.Sven-Erik Rosenberg
Strö
823.Lennart Bundy
Malmö
824.Sixten Balkeståhl
Porto
825.Bengt Dahlvig
Bunkeflostrand
826.Stig-Olof Pettersson
lidköping
827.Kerstin Tegård
Kristiantad
828.Ann-Sofie Svanberg, VD
Höllviken
829.Bengt Månsson
Limhamn
830.Aage Kilsand
Simrishamn
831.Nils G Lundberg
Skövde
832.Jan FRedriksson
Helsingborg
833.Gunilla Hellström
Lund
834.Yngve Naversten
LUND
835.Lars-Erik Nygren
Arlöv
836.Elisabeth Naversten
Lund
837.Agneta Löfgren
Limhamn
838.Bertil Bengtsson
Lund
839.Tommy Paulsson
Kristianstad
840.Morgan Johansson
Örkelljunga
841.Britt-Mari Birgestrand
Kävlinge
842.anders josephson
Hörby
843.Christer Bengtsson, ordf. Mariestadsbygdens Släktforskareförenin
Torsö
844.Tomas Andrén
Malmö
845.Rozita Åkesson
Snårestad, Ystad
846.PO Grahn
Kävlinge
847.Lena Olsson
Höör
848.Karl-Johan Augustsson
Nossebro
849.Helena Wikman
Skellefteå
850.Katarina Schoerner Carr
Ingarö
851.Göte Viklund
Alunda
852.Anders Hjalmarson
Egeby, Västerlösa
853.Marianne Munktell
Falun
854.Yvonne Brandt, lantbr.
Skeda, Linköping
855.Morgan Nilsson
Tyresö
856.Carina Öhman
Gustavsberg
857.Lillie Karlsson
Huskvarna
858.Marianne Nordell, utbildningsanvarig
Huskvarna
859.Håkan Ågren
Borlänge
860.Gunilla Axelson Persson
Karlstad
861.Janne Högdin
Hallen
862.Charlotte Carlsson, släktforskare
Kramfors
863.Peo Hjälm
Rosvik
864.Mats-Olof Sander
V Frölunda
865.Kjell Harald
Partille
866.Anders Isberg, Civilingenjör
Stockholm
867.Hasse Hultman
Handen
868.Lars Skillius
Alingsås
869.Mariana Frodig, lärare
Vänge
870.Calle Fredrikson
Solna
871.Eva Almqvist
Täby
872.Christer Gustafsson
Arvika
873.Ann-Sofie Wester
Vikarbyn
874.Gunnar Apelfors
Stockholm
875.Arkivarie Kerstin Ellert
Hackås
876.Susanne Gabrielsson
Farsta
877.Roland Ek
Västerstad Fälad
878.Karin Kullersten
Stockhom
879.Kim Engstrand
Linköping
880.Lasse Israelsson
Östanvik Ore socken
881.Rolf Brauer
Grödinge
882.Elisabeth Johansson
kalmar
883.Sven Olof Färnström
Östersund
884.Olle Wanhainen
Järfälla
885.Annelie Jonsson Släktforskare
Falköping
886.Svante Morén, Apotekare
Svenstavik
887.Elias Granqvist, jur.kand.
Hässelby, Stockholm
888.Eva Widenfalk (fil.kand.,lantbrukare)
Rasbo, Uppsala
889.Dennis Hjort
Skänninge
890.Åsa Nilsson
Kalmar
891.Magnus Arvidsson
Ätran
892.Gunnar Hägglund
Kramfors
893.Ulrika Lundin
Falun
894.Inge Fakt
Falun
895.Eva Eklund
Krokom
896.Martin Andrén
Gävle
897.Håkan Larsson
KROKOM
898.Per Frisell
Nyköping
899.Christian Ahl
Nyköping
900.Moniqa Svensson
Karlstad
901.Emil Näsström
Linköping
902.Barbro Wärn
Västervik
903.Bengt-Ola Morgny Operasångare
Regna
904.Olle Andersson
Karlstad
905.Gunnar Jonsson
Säffle
906.Bert Blomberg
Vallentuna
907.Anncharlotte Eriksson
Hargshamn
908.Magnus Andersson
Uppsala
909.Linda Rudholm
Kisa
910.Kjell Holmgren
Torsåker
911.Gunnel Strandberg släktforskare
Stockholm
912.Tage Holmqvist
Vrigstad
913.inga-lill jonsson
Falköping
914.Curt Malting
Östersund
915.Ann Vilhelmsson, släktforskare
Säfsnäs
916.Ann-Christin Hallgren
Visingsö socken
917.Åsa Jonsson, släktforskare
Västerås
918.Patrick von Brömsen
Kungälv
919.Näs Olle Tranberg, jägmästare och släktforskare
Falun
920.Jobjörn Folkesson
Visby
921.Ulf Stenberg
falun
922.Siv Blommengren
Grängesberg
923.Zeth Johansson
Kalmar socken
924.Fredrik Mejster
Uppsala
925.Carl Söderlund
Hovmantorp
926.Ylva Danielsson
Västerås Lundby
927.Inger Hulander
Hässelby
928.Anna Stigsjöö Linder
Oryd, Vårgårda
929.Ann-Charlotte Ivares
Hudiksvall
930.Sabina Sallermo
Norrköping
931.Socionom Björn Holmström
Östersund
932.Sonja Vikman
Luleå
933.Britt Rydén
Brunflo
934.Lisbeth Salomonsson
Kiruna
935.Mats Lundell
Bromma
936.Christer Gustavsson, IT-konsult
Linköping
937.Kenneth Larsson
Mangskog
938.Susann Jenebeck pedagog
Växjö
939.Håkan Andersson
Tranås
940.Helena Linder
Sollentuna
941.E Drewsen
Stockholm
942.Anita Brandén
Östersund
943.Eva Söderström
Dvärsätt
944.Anne-Marie Nilsson (fil.kand.)
Ljusdal
945.Karin Uhrvik
Knivsta
946.May-Lise Skansare, pensionär
Nyköping
947.Rune Palm
Stockholm
948.Marianne Sundström
Sollefteå
949.Maj-Britt Sundin
Eskilstuna
950.Marianne Stålberg
Östersund
951.Iréne Karlsson
Kimstad
952.Christel Svensson
Tranås
953.Daniel Granqvist, jur.kand.
Örebro
954.Inger Eriksson
Alingsås
955.Roine Byström
Lundsjön
956.susanne welander
skövde
957.M Norberg
Märsta
958.Eva Tillmar
Tranås
959.Margareta Olsson
Östersund
960.Gerd Jacobsson
Linköping
961.Sture Karlsson
Loftahammar
962.Fredrik Eriksson Grosshandlare
Enköping
963.Sonja Sandin-Sjöholm släktforskare
Sandhult
964.Linnéa Kärvemo, kyrkogårdsass.
Hedemora
965.Eva-Maria Arvidsson
Falkenberg
966.Britt Strömbäck Pensionär
Gamleby
967.Eva Persson
Nykvarn
968.Lars Ericsson
Horndal
969.Märta Olsson
Krokom
970.Thomas Koskela
Linköping
971.Gun Jönsson
Bromma
972.Helge Svantesson
Larv
973.Barbro Balder
SEGLORA
974.Rolf Sénby
Varberg
975.Tommy Näzell
Pixbo
976.Peter Åhs utbildare
Östersund
977.Ingegerd Richardsson
Revsunds socken
978.Maria Lagerman
Ramsberg
979.Patrik Åslund
Östersund
980.Sven Grimtell
Örebro
981.Katarina Segerjelm
Björnlunda
982.janet elmgren
Vänersborg
983.Håkan Bergström
Bryssel
984.Bengt Magnusson Konsult
Finspång
985.Madeleine Caesar
Stockholm
986.Jerry Axelsson
Nässjö
987.Stefan Ljungwall
Trollhättan
988.Anders Elm
Alunda
989.Lotta Hessel
Linköping
990.Allan Sjöö
Uppsala
991.Gunvor Persson
Sölvesborg
992.Catharina Wallin, antikvarie
Vallsta
993.Claes Tullbrink, släktforskare
Tumba
994.Maths Elfström
Kalmar
995.Monika Collstam
Järfälla
996.Irene Snygg
Falkenberg och Visby
997.Susanna Oskarsson
Jönköping
998.Leif Pettersson
Västervik
999.Åke Wahlqvist
Horndal
1000.Margaretha Björklund
Vendelsö
1001.Monica Kämpe
Östersund
1002.Marie-Louise Barchéus
Brunflo
1003.Birgitta Olsson
Kalmar
1004.Tord Viktorsson
Tidaholm
1005.Helena Nordbäck
Stockholm S:t Göran
1006.Tord Stenström företagare
Visby
1007.Karin Henriksson, släktforskare
Sollentuna
1008.Bertil Petersson Långörasläkten
Karlskrona
1009.Margit Nilsson
Eringsboda
1010.Tomas Evaeus, civilekonom
Stockholm
1011.Anders Johansson
Säby socken, Jönköpings län
1012.Ing-Marie Åkerö
Västervik
1013.Janet Witoslaw
Åkersberga
1014.Monica Haines
Kalmar
1015.Östen Ek
Tranås
1016.Monica Eliasson
Trollhättan
1017.Kjell Holmgren
Asarum
1018.Janne Toll
Borgholm
1019.Kurt Jonsson,Bandtraktorförare
Jämtlands-Änge
1020.Inger Svensson
Folkärma
1021.Hr Lars Lindqvist
Strängnäs
1022.Hans Josefsson
Svenljunga
1023.Janne Tufvesson
Mölndal
1024.Margaretha Nygren/liwenborg
Hällesjö/Ekerö
1025.Thomas Axevik, Profil/reklam
Stockholm
1026.Anita Josefsson
Svenljunga
1027.Stefan Karlsson
Linköping
1028.Anna Nyberg
Umeå
1029.Lars Johansson,släktforskare
Västra frölunda
1030.Anna Nygren
Färentuna
1031.Mats Sjödahl
Älmhut
1032.Carina Ahlin
Linköping
1033.Ing. Lennart Branthle
Kalmar
1034.Per Ove Persson
Västra Frölunda
1035.AnnSofie Olsson
Högsäter
1036.Bo Sandberg
Västervik
1037.Dan Dahlqvist Konstnär
Västervik
1038.Susanne Carlsson
Åkersberga
1039.Margareta Brogren
Falkenberg
1040.Linda Hallgren
Tenhult
1041.Gunnel H-Zetterblom,barnskötare
Runtuna
1042.Karin Lindholm
Linköping
1043.Ann-Sofie Frisborg
Uddevalla
1044.Andreas Strindberg
Göteborg
1045.Victoria Kraft af Forselles
Odensbacken
1046.Tommy Nyholm
Kopparberg
1047.Anders Nyman
Stockholm
1048.Andreas Jansson
Ön Tärby, Fristad
1049.Madeleine Bergström Sundelin
Sundsvall
1050.Ingrid Wallin
Drottningskär
1051.Anders Bylander
Jönköping
1052.Rosine Sandberg
Årsta
1053.André Lübke, Bibliotekarie
Ösrersund
1054.Gunvor Lundberg
Bålsta
1055.Ingrid Bergström
Högalid, Stockholm
1056.Lars Rolander, km em.
Linköping
1057.Fil. Kand. Sten-Sture Tersmeden
Täby
1058.Åke jansson
Tärby socken
1059.Jörgen Ekholm
Linköping
1060.Joakim Widén, tekn. dr.
Uppsala
1061.Anita Fröhlin
Falköping
1062.Maria Johansson
Trollhättan
1063.per marby ingenjör
seglora
1064.Dorothy Glantz
Sollentuna
1065.Robin Andersson
Gävle
1066.Björn Arlenborg
Stenstorp
1067.Anders Appelqvist, arkivarie
Skövde
1068.Gunnel Lundberg
Sollentuna
1069.Stefan Hammar, ingenjör
Nyköping
1070.Jens Christian Berlin
Alingsås
1071.sven-åke nilsson, Kyrkoherde
karesuando
1072.Dr Carina Donner
Lerhamn (Brunnby)
1073.Sir Jacob Larsson
Gävle
1074.Peter Mellgren
Kungsör
1075.Örjan Eriksson, släkt o hembygdsforskare
Lidköping
1076.Monica Nyholm
Grängesberg
1077.Inga-Britt Olsson
Ronneby
1078.Sven Olsson
Aspan, Ronneby
1079.Monica Andersson
Norrköping
1080.Ingeborg Leffler
Varberg
1081.susanne rådlund
bjuråker
1082.Margareta Thor o Allan Thor
Smeagården Kinnarp 52193 Falköoi
1083.torbjörn alfredsson
kinnared
1084.Mia Ek
Stjärnhov
1085.Gerd Brisfjord Karlsson
Tranås
1086.Lasse Karlsson
Tranås
1087.Rolf Bäckström, fil.lic
Västervik
1088.Eva Qvarfordt
Lidingö
1089.Maj-Lis Johansson
Ödeborg
1090.Lars Erik Bengtsson
Asarum
1091.Elisabeth Thorsell
Nordmark
1092.Claes Järdhult
Borås
1093.Kristina Andersson
Lidköping
1094.Ingmarie Nygårds
Borlänge
1095.Lena-Maria Jansson
Uppsala
1096.Crister Lindström
Stockholm
1097.Maria Johansson
Kallinge
1098.kenneth wallden SA
Täby
1099.Per Sundin, civilingenjör
Gullänget
1100.Lena Janson, kontorist
Sundbyberg
1101.Gun Pettersson
Nora
1102.Svend Aage Hansen
Mårdaklev
1103.Karl Bergstrand
Hjo
1104.Bengt Ericsson
Smedjebacken
1105.Aino Karlsson
Hindås
1106.Kerstin Henrysson
Långlö
1107.Björn Nilsson
Östersund
1108.Bengt Nordqvist
Östersund
1109.A-M Johansson
Kalmar
1110.Bente Bendiksen
Orrviken
1111.Anders Svensson
Göteborg
1112.Martin Andersson, fil. mr.
Göteborg
1113.Sven Haglöf
Falun
1114.Henrik Nilsson
Bromma
1115.Carin Carlsson
Aspås
1116.Mona Karlsson
Örebro
1117.Sven Edvardsson
Östersund
1118.Björn Svanborg
Norrtälje
1119.Inga-Britt Bernström
Västervik
1120.Karin Edvardsson
Östersund
1121.Håkan Spångberg
Falköping
1122.Hans Lundeborg
Hisings Backa
1123.Majvor Svensson
Svenljunga
1124.Krister Eriksson
Härnösand
1125.Björn Sonesson. arkivarie
Malung
1126.Åsa Andersson
Ludvika
1127.Tommy Karlsson
Skarpnäck
1128.Anne-Mai Carlberg lärare
Gränna
1129.Marie Hallhage
Johannishus
1130.Anette Näslund
Kallinge
1131.Katarina Karlsson
Ronneby
1132.Lilian Palmquist
Kallinge
1133.Kerstin Carlsson
Ronneby
1134.Gerd Olausson
Listerby socken
1135.Agneta Aglert, skribent och släktforskare
Järfälla
1136.Anne Halvarsson, f.d. kyrkoskrivare
Säfsnäs
1137.Siv Johansson, släktforskare
Malå
1138.Marianne Thollander
Västerås
1139.Torgny Svensson
Gamleby
1140.Christer Westman
Skellefteå
1141.Stig-Börje Thorstensson
Herrljunga
1142.Jonas Lidén, adj
Göteborg
1143.Nils-Eric Öquist
Umeå
1144.Lennart Flink
Ambjörnarp
1145.Roy Göransson
Listerby
1146.Sara Sundin
Stockholm
1147.Annica Berg Krüsell
Farsta
1148.Lotta Johansson, fil.kand
Skövde
1149.Sigge Källström
Herrljunga
1150.Kjell Simonsson
Märsta
1151.Christina Helmby
Skövde
1152.Bo Lindquist
Hisings Backa
1153.Anna Lundahl
Norrköping
1154.Jens Arvidsson
Lindome
1155.Patrik Forsberg
Stockholm
1156.Ulf Engström
Vallsta
1157.Patrik Forsberg
Järfälla
1158.Berith Hemmingberg
Munkfors
1159.Johnny Åkerlund
Krokom
1160.Anne-Charlotte Götehed-Henriksson
Hållnäs
1161.Lena Kvarnström
Borlänge
1162.Margita Dahlström konstnär
Axbergshammar
1163.Lennart Sundin, jur kand
Lidingö
1164.Thord Strandberg
Arvika
1165.Inger Drottz
Göteborg
1166.Ann-Kristin Lydig
UMEÅ
1167.Ann-Christine Ring
Linköping
1168.Johan A Olin
Visby
1169.Jan-Olof Ohlsanius
Skövde
1170.Lena Moen Lif
Skärhomen
1171.Ulf Hörlin Egen företagare
Karlskrona
1172.Sara Norrbrink
Vretstorp
1173.Ida nolke
Kungsbacka
1174.Anna Johansson
Stockholm
1175.Klas LInné, civilingenjör
Norrköping
1176.Calle Hedström
Lerum
1177.Irene Holm
Garphyttan
1178.Lieselotte Boström
Solna
1179.Annika Hansson, journalist
Göteborg
1180.Sven Åke Molund, Pensionär
Norrköping
1181.Ellica Björklund
Borås
1182.Johan Jansson
Nossebro
1183.Lennarth Dahlberg
Sköldinge
1184.Håkan Strömqvist Fotograf
Östersund
1185.Mona-Lisa Mårtensson
Själevad
1186.Kerstin Asplund
Västervik
1187.Ragnar Asplund
Västervik
1188.Jonas Olin
Visby
1189.Tomas Lager
Falköping
1190.Gunvor Hultgren
Borås
1191.Hans Johansson
Asarum
1192.Kjell Persson Konsult
Vendelsö, Stockholm
1193.Nina Mårtensson, webbutv
Huddinge
1194.Lars Lindquist
Tranås
1195.Birgitta Flodin
Dalskog
1196.Tommy Myrsell
Enköping
1197.Birgitta Larsson
Torsåker
1198.Kennet Melander, civ ing
Stockholm
1199.Rosmari Andersson
Hjo
1200.Lena Patriksson
51533 Viskafors
1201.Ewa Wahlgren
Värmdö
1202.Ulla Thorsell Östlund
Sollefteå
1203.Yvonne Henriksson
Södra Säm
1204.Christer Nilsson
Norrköping
1205.Stefan Ternvald, Herr
Lidingö
1206.Eva Önnemar
Smedjebacken
1207.Per Liljedahl
Brämhult
1208.Carin Blom, Pensionär
Älvsbyn
1209.Angelica Carlsson
Hallsberg
1210.Ing. Bo Jonsson
Nyköping
1211.GB Bergqvist
Vaggeryd
1212.Gunilla Helmér
Vargön
1213.civ ing Olle Dahlin
Norrtälje
1214.Rolf Lundkvist Grenspresident i Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagar
Eskilstuna
1215.Margareta Jansson
Stockholm
1216.Irene Johansson
Borås
1217.Ingrid Björklund Leg. Sjuksköterska
Åkersberga
1218.Lars-Åkie Sjöberg Släktforskare
Kilafors
1219.Peter Sjölund
Härnösand
1220.Lars Åke Nilsson
Karlstad
1221.Kjell Dickmar
Moholm
1222.Erik Thorsell
Sollefteå
1223.Lisbet Andersson
Bredaryd
1224.Mikael Nordblom
Ytterby
1225.Lisbeth Petersson
Göteborg
1226.Britt-Marie Lundell
Nora
1227.Eva-Christina Söderman
Stavsnäs
1228.Birgitta Hansson
Dingle
1229.Maria Fridh Olsson
Säffle
1230.Agneta Sjögren
Saltsjö-Boo
1231.Iréne Lundholm
Gnesta
1232.Fredrik Arrhén
Hökerum
1233.Bo-Göran Lindberg
Norrtälje
1234.Olof Keijser
Åkersberga
1235.Eva Lindqvist
Stockholm
1236.Ingvar Sandström
Askersund
1237.Christina Claeson
Göteborg
1238.Ewa Palmdal, biblioteksass
Laxå
1239.Kerstin Lindberg
Västerås
1240.Gunnel Hagström
Bredbyn
1241.Mats Eliason ordförande
Nora
1242.Chris Henning, arkivrforskare
Stockholm
1243.Wei Öhlund, ingenjör
Västerås
1244.Barbro Martinson
Herrljunga
1245.Sven-Ove Svensson
Varberg
1246.Anna Peters
Vällingby
1247.Jan Hendén
Eskilstuna Fors fg (D)
1248.Sören Ewaldsson
Linköping
1249.Håkan Åkesson
Nyköping
1250.Ingrid Ewaldsson
Linköping
1251.Tony Rödin
Bollnäs
1252.Ingegerd Johansson
Limmared
1253.Birgitta Sjöling
Mariestad
1254.Berit Zetterberg
Bollnäs
1255.Torsten Ståhl
Norrköping
1256.Lars B Andersson
Bollnäs
1257.Rolf Johansson pensionär
Färgelanda
1258.Lilian Frelin Släktforskare
Enebyberg
1259.Conny Näslund
Kallinge
1260.Per-Olof Nystrand
Marieby
1261.Lars Lundberg
Habo
1262.Leif Eriksson
Norrtälje
1263.Mary Stridsberg
Vidbo Sigtuna
1264.Kurt Eriksson
Kristinehamn
1265.Britt-Marie Sjöquist
Sollentuna
1266.Agne Karlsson
Överjärna
1267.Tomas Sahlin
Sundsvall
1268.Marianne Lundin
Vikarbyn
1269.Wido Lith
Frösön
1270.Bertil Tunel
Sturefors
1271.Lars Lette
Saltsjö-Boo
1272.Tage Karlsson
Vingåker
1273.Roland staffans
Söderköping
1274.Mikael Jonsson
Yllestad
1275.Bo Bensemark
Dorotea
1276.Bo Hagberg
Linköping
1277.Fil mag Bo Svartholm
Frösön
1278.Marianne Kindgren
Västra Frölunda
1279.Birgitta Eriksson
Ljusdal
1280.Kent Ramström
Fagersta
1281.Margareta Lagerman
Sollentuna
1282.John-Erik Johansson
Älmhult
1283.Elisabeth Tjärnlund
Stockholm
1284.Anita Canderhed
Kungsbacka
1285.Marie-Louise Källman
Bollnäs
1286.Christer Lind
Vaxholm
1287.Tony Jonsson
Örnsköldsvik
1288.Annelie Sjöqvist
Ransta
1289.Elisabeth Nyhammer-Gustavsson
Dimbo
1290.Thomas Andersson
Ludvika
1291.Rektor Rainer Timander
Kalmar
1292.Therese Nyman
Sollentuna
1293.Kristina Nilsson
Svanesund
1294.Helena Guilotte
Vendelsö
1295.Marie Andersson
Linköping
1296.Jan Lennström
Älvsjö
1297.Anette Tuores
Kungälv
1298.Bo Karlsson
Rönne
1299.Kenneth Bengtsson
Hällesdalen
1300.Nils Jäfvert
Järfälla
1301.Birgitta Berkemar
Kalmar
1302.Maths Haraldsson f.d. Logistiker
442 94 Ytterby
1303.Thore Jansson
Rottneros
1304.Örjan Öberg
Härnösand
1305.Bo Bergström
Göteborg
1306.Kjell Guldbrand, VD
Lindesberg
1307.Eva Carlsson
Harads
1308.Rigmor Öberg
Härnösand
1309.Annette Söderlind
Kungsbacka
1310.Bertil Olsson
Tranemo
1311.Johan R. Sjöberg
Oslo
1312.Karl Axel andersson, Ingenjör
LINKÖPING
1313.Dick Wåhlin
Bankeryd
1314.Lillemor Sellerstrand
Vällingby
1315.Leif Eurén
Arboga
1316.Doris Teichmann
Saltsjö-Boo
1317.Christina Sagersten
Sundsvall
1318.Irene Ehmer
Sollentuna
1319.carl olow larsson
bogryd
1320.Bertil Foss, Förmånstagare
Norbergs socken
1321.Christine Bagger
Skinnskatteberg
1322.Jan-Henrik Marinder
Ludvika
1323.Ove Hellström
Hammarstrand
1324.Margaretha Johnsson
Kareby
1325.Inger Johansson
Nässjö
1326.Annica Herrloff
Lammhult
1327.Anders Krook
Älmhult
1328.Masse Nilsson
Kungsör
1329.Margareta Bergqvist
Strängnäs
1330.Anne Lönnermark
Borås
1331.Orvar Halldin
Västra Husby
1332.Gunilla Arvidsson
Uppsala
1333.Petra Lantz
Munktorps socken
1334.Annica Ahnström
Alby
1335.Ulric Eriksson
Strängnäs
1336.Gun Emanuelsson
Vänersborg
1337.Leif Boström
Täby
1338.karl-erik nahlbom
valdemarsvik
1339.Daniel Othfors, fil. mag.
Göteborg
1340.Sten Jonsson
Lindesberg
1341.Agneta Zachariasson
Hönö
1342.Nils Harding
Täby
1343.Berit Börjesson
Solna
1344.Christine Svensson
Kallinge
1345.Per Heimer
Bagarmossen
1346.Yvonne Bergroth Forsberg
Solna
1347.Bengt Olof Lindberg
Listerby
1348.Gunnel Svensson
Listerby
1349.Anton Rosendahl
Skellefteå
1350.ulla-lena carlen
hangvar gotland
1351.Annette Olausson Verksamhetschef
Kungsängen
1352.Inga Ohlsson
Ludvika
1353.Christer H Sjöblom
Stockholm/Kungsholmen
1354.Lars Sundman
Trollhättan
1355.Styrbjörn Bergdahl
Lindesberg
1356.Thomas Franson fil kand/släktforskare
Järfälla
1357.Mikael Persson
Gävle
1358.Kerstin Jonmyren
Gotland
1359.Monica Gustafsson
Nyköping
1360.Marie-Louise Andersson
Fristad
1361.Kenth Johansson
Jönköping
1362.Lena Eriksson
Stockholm
1363.Gunvor Hellström
Vällingby
1364.Karin Nyström
Linköping
1365.Björn Johansson
lmhult
1366.Bo Söderlund, sjuksköterska
Bromma
1367.Thomas Carlgren
Falköping
1368.Rune Karlsson
Vänersborg
1369.Anita Fridén
Sandhem
1370.Kent Jiresjö
Onsala
1371.ANNA BERG
TRÄDET
1372.Kerstin Karlström
Jordbro
1373.Lena Elfving Nixon
Slaka socken
1374.Mats Lönegren
Uppsala
1375.Elin Beate Pettersen
Snertingdal, Norge
1376.Eva Löfman
Hässelby
1377.Gunnar Andersson
Västerås
1378.Birgit Schoultz
Vällingby
1379.Åke Bergman
Kista, Stockholm
1380.Patrick Johnson
New York
1381.Arne Enarsson
Kallinge
1382.Gunnar Bergstedt
Stockholm
1383.Tina Ekwurtzel
Spånga
1384.Sven-Erik Ryttermalm, ingenjör
Hägersten
1385.Görel Cramer
Lidingö
1386.Björn Bille
Åsa
1387.Bengt-Åke Selander
Lindesberg
1388.Britt Lindén
Falun
1389.Stefan Berg, skolintendent
Bromma
1390.Sven-Erik Ryttermalm
Hägersten
1391.Gun-Britt Edvardsson
Säffle
1392.Alice Lindqvist
Saltsjöbaden
1393.Marie-Louise Basely
Stockholm
1394.Thord Holst
Sollentuna
1395.Jan Arnér, civilingenjör
Sollentuna
1396.Xerces Persson
Ekerö
1397.Victor Wiberg
Moheda
1398.Bengt-Olof Edvardsson
Säffle
1399.Henryk Kupfer
stockholm
1400.Anki T. Olsson
Smedjebacken
1401.Lars Ekblad
Sollentuna
1402.John Henriksson, läkare
Örebro
1403.Sven Wallerstedt, prof.
Billdal
1404.Ingegerd Björkman
Skå
1405.Mats Granbäck
Lerdala
1406.Monika André
Alunda
1407.kerstin nordling
skövde
1408.Jonas Almgren
Skövde
1409.Ing-Marie Persson
Gävle
1410.Barbro Behrendtz
Ljungsbro
1411.Tommy Högberg
Norsborg
1412.Jesper Johansson
Växjö
1413.Margareta Eriksdotter Larsson
Skövde
1414.Hans Fredriksson
Alingsås
1415.Christer Sturesson
Vällingby
1416.Lars Brynielsson
Bromma
1417.Jan Larsson
Ludvika
1418.Barbro Eriksson
Åkersberga
1419.Leif Öhrner
Vällingby
1420.Bernt Blomgren
Skövde
1421.Inger Ekhult
Stockholm
1422.Kenneth Lööf
Lilla Edet
1423.Roland Froh
Hjo
1424.Bert-Ola Karlsson
Skövde
1425.Gunvor Tillblad Svensson
Skövde
1426.Roland Jämtbo
Skövde
1427.Gunnar Larsson miljöinspektör
Frösthult
1428.Jan Håkansson
Ludvika
1429.Ulla Björklund
Bromma
1430.Monica M. Immerbo
Älta
1431.Anna Christina von Schantz, fil.mag.
Uppsala
1432.Helen Höijer
Landsbro
1433.Annette Karlberg
Ludvika
1434.Georg Dreifaldt
Spånga
1435.Mikael Gotthardsson
Hedemora
1436.Solveig Lyckberg
Uddevalla
1437.Ann-Kristin Myrman
Årsta
1438.Lars Engström
Washington DC, USA
1439.Susanne Pettersson
Skövde
1440.gunvor hjalmarsson
vallda
1441.Farmacevt Maria Aspling-Hallin
Järfälla
1442.Ragnhild Elmén
Solna
1443.Ingegärd Johansson
Ljungby
1444.Gerd Eskilsson
Solna
1445.Anders Thunberg
Oskarshamn
1446.Viktoria Tropp, systemadministratör
Skövde
1447.Jeanette Högberg
Torslanda
1448.Göran Lindskog
Kinnarumma
1449.Prof. Jan Fredrik Kindstrand
Västervik
1450.Anders Jinnestål
Axvall
1451.Astrid Johansson
Kinnarumma
1452.Gunilla Krohn
Katrineholm
1453.Eva Brännmark
Saltsjö-Boo
1454.Ingalill Jangdin
Örebro
1455.Jonna Grahn
Värnamo
1456.Monica Nilsson
Varberg
1457.Christer Kjellberg
Skövde
1458.Olov martin
Göteborg
1459.Christer Hamré
Västerås
1460.Ingemar Andréasson lantbr
Flakeberg
1461.Göran Karlsson släktforskare
Fårösund
1462.Carita Karlsson
Stockholm
1463.Christina Johansson
Skövde
1464.Lars-Arnold ihrfors J.K
Bromma
1465.Stig Wallin
Tyresö
1466.Sten-Rune Frödelius
SKÖVDE
1467.Thomas Fridén
Bro, Upplands-Bro
1468.Marie-Louise Karlsson
Mariestad
1469.Ola Österlund
Stockholm
1470.Lars Melin
Västerhaninge
1471.Helene Sörensson
Hönö
1472.Majlis Gustafsson
Odensbacken
1473.Jan Olov Eriksson
Alfta
1474.Per-Gunnar Jarreby
Älmhult
1475.Mikael Carlsson
Eskelhem Gotland
1476.Lars Björkman
Spånga
1477.Sally Karlsson
Tranås
1478.Hans Leufvenmark
Vällingby
1479.Sture Olofsson
Hälsö
1480.Arne Larsson
Märsta
1481.Roger Jorwén
Surte
1482.Ingrid Hagström
Järfälla
1483.Lola Löwenberg
Skepplanda
1484.Jan Jutefors
Rockneby
1485.Peter Holmeberg
Göteborg
1486.Mattias Ewertz
Säffle
1487.Petra Ewertz
Säffle
1488.Viola Sjöqvist
Älmhult
1489.Ann-Charlotte Martinsson
Torslanda
1490.Jan Fredman, pol.mag.
Burträsk
1491.Civ.ing Sten Pettersson
Borlänge
1492.Bengt Hurtig
Katrineholm
1493.Lena Olin
Stockholm
1494.Berit Berntsson
Uddevalla
1495.Olof Rosenius
Östersund
1496.Robert Thelin
Uddevalla
1497.Lennart Axelsson (Elektriker)
Hjo
1498.Mary Adams
Järfälla
1499.Birgitta Tordby
Stenstorp
1500.Ingemar Bernhard
Hönö
1501.Margaretha Falk
Huddinge
1502.Christina Blanck
Stockholm
1503.Emily Lekman
Skänninge
1504.Per Stenros
Lysekil
1505.Roland Blom
Haninge
1506.Hans Egeskog, redaktör
Kalmar
1507.Tove Härnvall, Släktforskare
Vällingby
1508.Bror Artursson
Alfta
1509.Sylve Larsen
Trollhättan
1510.Sam C M Nygren Ingenjör
Partille
1511.Lars Pettersson
Lysekil
1512.Mats O Jansson
Järfälla
1513.gregory nilsson, jd
minnesota
1514.Stefan Andersson
Skövde
1515.Lars Qvicklund
USA
1516.Ingrid Johansson
Skövde
1517.Åsa Gustavsson
Skövde
1518.Catharina Halonen
Solna
1519.Eva Carlgren Hjelm
Väring
1520.Christel Gunnarsson
Bromma
1521.Kerstin Alfredsson
Varberg
1522.Katarina Stenman
Umeå
1523.Bengt Ericsson forskare
Smedjebacken
1524.Annika wenström fredell
Skövde
1525.Barbro Backlund
Grästorp
1526.Rita Sjöström
Strömsund
1527.Maria Stillinge
Segeltorp
1528.Christer Svensson, systemutvecklare
Håkantorp
1529.Kent Rickbo
Vellinge
1530.Ann-Charlotte Alvhult Arkivass
Luleå
1531.birgit stenberg
skövde
1532.Bo Olofsson Snickare
Göteborg
1533.Agneta Rud
Vega
1534.Constantinus Lindfors
Stockholm
1535.Mats Näslund, tekn. dr.
Bromma
1536.Eivin Wallinder
Borlänge
1537.Helena Björk
Bollebygd
1538.Birgitta Apell
Skövde
1539.Jan Julin Pensionär
Östersund
1540.Lilian Nordstrom
Newtown, CT, USA
1541.Maud Liljestrand Johansson
Södertälje
1542.Rune Lindquist
Karlstad
1543.Anders Öberg Egenkonsult
Visby
1544.Joakim Mattisson
Mölndal
1545.kerstin andersson
Enskededalen
1546.Lennart Ekman
Stockholm
1547.Peter Östlund
Smedjebacken
1548.Robert Risarp, studerande
Linköping
1549.Annalena Sjölund
Härnösand
1550.lars johansson
skövde
1551.Leif Dovander
Järna
1552.Kerstin Laurin, släktforskare
Hägersten
1553.Fru Riborg Ericson
Stockholm
1554.Per Ax:son Hambrunger, f d kanslichef
Stockholm
1555.Cici Löfgren
Tidan
1556.Arne Börjesson
Öckerö
1557.Monica Fäst
Bollnäs
1558.Christina Högmark Bergman
Kungsängen
1559.Anders Spångberg
Habo
1560.Håkan Asplund
Linköping
1561.Anneli Wärn
Smedjebacken
1562.Fil kand Kjell Lindblom
Stockholm
1563.Paul Eriksson
Järfälla
1564.Nils-Gunnar Carlsson
Nyköping
1565.Katrin Karnblad
Lerum
1566.Marie-Louise Löfgren
Sundsvall
1567.Hanserik Englund
Göteborg
1568.Marianne Olofsson
Vindeln
1569.Eva Sundblad, Lärare
Nacka
1570.Niklas Bengtsson
Faringe
1571.Totte Johansson (Konsult)
Älvsjö
1572.Anneli Johannesson
Hammarö
1573.Iwa Sörenson
Stockholm
1574.Ann-Charlotte Åkerblom
Skärholmen
1575.Godkänd Revisor Birgitta Landén
Eskilstuna
1576.Mats Wedin, professor
Nacka
1577.Catharina Poppelier
Stockholm
1578.Krister Rundqvist
Bergvik
1579.Ewa Hellström
Bålsta
1580.Morgan Wärn
Falköping
1581.Maja-Stina Bylund
Umeå
1582.Inger Bagger
Kista
1583.Britt-Marie Svedberg
Nordmaling
1584.Ina-Maja Wärn
Falköping
1585.Ola V Palm
Stockholm
1586.Rolf Bergström
Falun
1587.Lena Brättemark
Skövde
1588.Madeleine Drakman
Hallstavik
1589.Lennart Frejd
Järfälla
1590.Bo-Lennart Andersson (ingenjör)
Äspered
1591.Ann Raufa
Stockholm
1592.Lillulla Österman
Johanneshov
1593.Ella Johansson, prof.
Uppsala
1594.Marianne Jonasso
Upplands Väsby
1595.Bo Lindwall
Linköping
1596.Sten Zetterberg
Upplands Väsby
1597.Ingvar Bransell
Ludvika
1598.Barbro Andersson
Falköping
1599.Georg Nordstrand fd IT-tekniker
Alnö
1600.Björn Blomquist
Huskvarna
1601.Agneta Åberg
Skövde
1602.Inger Nemeth
Stockholm
1603.Dan Paradell
Spånga
1604.Eira Eriksson
Stockholm
1605.Christina Berg
Spånga
1606.Jan Garnert
Stockholm
1607.Catharina Lihnell
Figeholm
1608.Ola Strömsjö
Hönö
1609.Rauno Saari
Skövde
1610.Ole Rud Nielsen, forskare
Åbo, Finland
1611.Kjell Hedström
Stockholm
1612.Iris Saari
Skövde
1613.Lars-Erik Kuull
Skövde
1614.Magnus Berg
Göteborg
1615.John Dahlström
Smedjebacken
1616.Gunnel Björnberg-Ekblom
Hägersten
1617.Irene Rawitscher
Årsta
1618.Eva Fägerborg
Solna
1619.Birgitta Brobeck
Åby
1620.Jenny Henriksson
Offerdal
1621.Ann-Marie Eriksson
Offerdal
1622.Irene Johansson
Krokom
1623.Mikael Linusson
Göteborg
1624.Bo Åsbrink
SKÖVDE
1625.Britt-Marie Sandahl
Kättilstorp
1626.Anders Bruse
Spånga
1627.Jill Engström
Offerdal
1628.Björn Fröderström
Täby
1629.Curt Kroon
Falköping
1630.Anna Hestner
Offerdal
1631.Elisabeth Melin
Jönköping
1632.Margaretha Vinterholt
Sollentuna
1633.Eva Westin
Göteborg
1634.Lennart Danielsson
Resele
1635.Anita Bergkvist
Skövde
1636.Henny Eriksson
Husum
1637.Gunnar Svantesson
Älgarås
1638.Ulla Eriksson
Skövde
1639.Lars-Inge Berg
Spånga
1640.Kenth Sjögren
Öckerö
1641.Håkan Linderyd
Nyköping
1642.Ann-Britt Dahlström
Grästorp
1643.Karl-Erik Jernberg
Ludvika
1644.Siv Ljungberg
Skå
1645.Olle Eriksson
Trågsund
1646.Bo Eklund, släktforskare
Sollentuna
1647.Birgitta Tranberg
Skövde
1648.Håkan Larsson
Skövde
1649.Jan-Erik Johansson
Skövde
1650.Lars-Göran Hammar
Hammarö
1651.Civing Hans Laestadius
Vällingby
1652.Tommy Melin
Löttorp
1653.Kerstin Timuska / släktforskare
Stockholm
1654.Kerstin Hellner
Uppsala
1655.Roger Lidevei
Falköping
1656.Torild Isaksson
Lerum
1657.Bengt Isacsson
Borlänge
1658.Anna-Carin Sagrelius
Stockholm
1659.Kerstin Edman
Tyresö
1660.Elsy Stenberg
Enköping
1661.rune gerdefalk
östersund
1662.Anita Sjögren
17975 Skå
1663.Sandin, Lennart N, civilingenjör
Stockholm
1664.A. Dufva
Skänninge
1665.Bertil Kruckenberg
Kristinehamn
1666.Leif Kihlström
Falkenberg
1667.Catarina Vågberg
Hofors
1668.Erik Dalhammar, Civ.ing.
Vaxholm
1669.jerker lundén
sandhem
1670.Karin Danell-Toverud
Bromma
1671.Anita Mellqvist
Göteborg
1672.Lars Borg
Grundsund
1673.Annalena Lidenskog
Rävlanda
1674.Anette Sandberg
Sandviken
1675.Tage Bergström, pensionär
SOLNA
1676.Hans Sjögren
Saltsjö-Boo
1677.Göran Ohlson
Söderhamn
1678.Gunilla Bergström, pensionär
SOLNA
1679.Stig Svensson
Trollhättan
1680.Christel Eriksson
Nyköping
1681.Åke Nordström
Borlänge
1682.Margaretha Fridh
Falköping
1683.Kim Teleman
Högby, Öland
1684.Pensionär Ingrid Knutsson
Gislaved
1685.Pehr Sahlin
Sundbyberg
1686.Ingela Engelbrektson
Västerås
1687.Roland Klaar
Lidköping
1688.Släktforskare
Gislaved
1689.Åsa Ljungström, docent
Uppsala
1690.Marita Eriksson
Skövde
1691.Nils Weinander
Stockholm
1692.Christina Nilsson
Trollhättan
1693.Kjell Weber
Torslanda
1694.Tomas Ljung (naturvårdsbiolog)
Falun
1695.Bengt Osanius
Nyköping
1696.Ulla Hedlund
Hägersten
1697.Irene Poignant
Stockholm
1698.Joakim Johansson, Slottsfogde
Linköping
1699.Anna Larsson
Umeå
1700.Chris Larsson
Bromma
1701.Sören Danielsson
Stockholm
1702.Eva Olin Ericsson
Gotlands Tofta
1703.Lars Jönsson
Hisings Backa
1704.Bernth Lindfors
Njurunda
1705.Jan-Åke Johansson
Varberg
1706.Marianne Johansson
Solna
1707.Helena Hallqvist
Kälvene, Falköping
1708.Joakim Schött
Stockholm
1709.Kjell Zetterberg
Östervåla
1710.Carina Ekstedt
Vällingby
1711.Göran Nordström
Sollefteå
1712.Mia Laane
ROMELANDA
1713.Andreas Thelin
STÖDE
1714.Lennart Österberg
Södertälje
1715.Bo Wijkmark
Stockholm
1716.Lars Skog
Södertälje
1717.Beth Davis
USA
1718.C-G Magnusson
Sundbyberg
1719.Ann-Marie Svensson
Filipstad
1720.Birgitta Hast
Bandhagen
1721.Christina Martinsson
Lerdala
1722.Inga-Lena Brundin
Uppsala
1723.Rose-Marie Lindegren
Kungsängen
1724.Lennart Olausson
Öckerö
1725.Sven-Erik Andersson
Dalsjöfors
1726.Ingegerd Finni
Handen
1727.Tommy Rosén
Solna
1728.Birgitta Dignell ekonom
Vikingstad
1729.Frida Arnesson
Bräkne-Hoby
1730.Jörgen Sjöblom
Växjö
1731.Stefan Lundin
Stockholm
1732.Anna Maria Zötterman
Saltsjöbaden
1733.Hillevi Karlsson
Växjö
1734.Bob Johnson
Washington, DC
1735.Björn Zötterman
Saltsjöbaden
1736.Georg Höglund
SKÖVDE
1737.Annelie Jansson
Stockholm
1738.Hans Frisholt
Dingtuna
1739.Ragnhild Rosenius
Östersund
1740.lena patriksson
Viskafors
1741.Barbro Johansson
Mölndal
1742.Lennart Bertilsson
Ludvika
1743.Peter Ragnvaldsson, fil.mag
Esbo, Finland
1744.Barbro Zetterberg
Linköping
1745.Margareta Takahashi Johnsson
Sollentuna
1746.Carl Hallman, Ingenjör
Järfälla
1747.Sven Palm
Gällinge
1748.Eva Olsson
Karlskrona
1749.Lars-Ivar Ivarsson
Jönköping
1750.Louise schöld
Uppsala
1751.Åke Leonhardt möbelsnickare
Norra Sorunda
1752.Marianne Unnert, släktforskare
Gnesta
1753.Birgith Wedin
södertälje
1754.Maria Leonhardt Barnmorska
Norra Sorunda
1755.Gösta Björklund
Österskär
1756.Karita Holm-Wallin
Haninge
1757.Gunnel Melchers, professor
Bromma
1758.Göran Hellatrand
Trollhättan
1759.Jan-Peter Möllerberg
Nödinge
1760.hans aquilonius
järna
1761.Per Olov Olsson
Växjö
1762.Fru Solveig Thorén
Skövde
1763.Eva Hedlund
Lidköping
1764.Gunilla Rask
Solna
1765.Gunilla Lindberg
Södertälje
1766.Anders Nilsson Ingenjör
Vingåker
1767.Tommy Jonsson
Järfälla
1768.Marianne Loftmark-Henn
Södertälje
1769.Anette Petersson
Braås
1770.Stefan Svensson
Enskede
1771.Kurt Karlsson
Tyresö
1772.Claes-Göran Gustavsson
Södertälje
1773.Per-Olow Andersson
Södertälje
1774.Gunnar Flygh
Uppsala
1775.Sven Olof Fröberg
Oskarshamn
1776.Solveig Olsson
Karlskoga
1777.Joan Holst Andersen
Herlev, Danmark
1778.Inga-Britt Eriksson
Lidköping
1779.Birthe Kroman
Odense
1780.maria Strömgren
sundsvall
1781.marita granholm
katrineholm
1782.Åke Lundgren
Habo
1783.Lennart Allbrink
S kövde
1784.Gunnar Palm
Landvetter
1785.Britta Wingerup
Kristdala
1786.Birgitta Gidlund
Nykvarn
1787.Kent Thörnberg
Lidköping
1788.Kristina Högberg
Brunskog
1789.Ulla Forsling
Karlskoga
1790.Inger Malmborg, pensionär
Habo
1791.Bertil Palmgren
Kallhäll
1792.Margareta Eder
Karlstad
1793.Sven Brage
Dals Långed
1794.Margaretha Eriksson socionom
Järna
1795.Gunnar Persson
Örebro
1796.Hans Algotsson
Örslösa
1797.Anita Fredh
Berg
1798.Margareta Eriksson
Järna
1799.Carin Lundell-Hermansson
Boden
1800.Arne Elfström
Södertälje
1801.Lena Grantröm, komm
Sundbyberg
1802.Suzanne Carlström
Vänersborg
1803.Katarina Hjältman
Skövde
1804.Agne Adolfsson
Karlskoga
1805.Bo o Gullvi Åvall
Hönö
1806.Ingrid Johnsson
Lidköping
1807.Per Knutsgård (Senior)
Stockholm
1808.Anders Wetterholm
17975 Skå
1809.Britta Harryson
Frillesås
1810.Christina Larsson
Lidköping
1811.kaj persson
falköping
1812.Dagny Lindgren
Hangelösa
1813.Gunhild Thomsson
Gnesta
1814.Mats Flaum
Stockholm
1815.Birgitta Persson, f.d. kyrkoskrivare
Götene
1816.bo hiden
väse
1817.Peter Kroman
Odense
1818.u-b persson
falköping
1819.Bibbi Larsson
Lidköping
1820.Bo Lindkvist
Urshult
1821.Ingemar Eriksson
Vilske-Kleva Socken
1822.Sivert Jonsson
Lidköping
1823.Sofie Harryson
Dal
1824.Gunnar Nilzon
Linköping
1825.Kaj Holmberg
Södertälje
1826.Inger Friis
Hönö
1827.Anneli Isaksson
Nederländerna
1828.Lars Åhnström
Täby, Hägernäs
1829.Kari Kakkinen
Örnsköldsvik
1830.Bo Jonsson
Nyköping
1831.Jan Kvernby, jur. och fil. kand.
Hjärup
1832.Torsten Söderberg
Tullinge
1833.Conny Ljungberg
Skövde
1834.Torbjörn Lindberg
Uppsala
1835.Kjell Johanssoon
Upplands Väsby
1836.Anne-Marie Hedén släktforskare
Örslösa
1837.Hans Larsson
Skövde
1838.Tore Svedlund
Bollnäs
1839.Kjell Johansson
Upplands Väsby
1840.Rune Jonsson
Spånga
1841.Lennart Wallman
Hässelby
1842.Ingemar Gabrielson
Solna
1843.Lars Jerndahl
Tyresö
1844.Annsofi Sterner
Älandsbro
1845.Eiler Karlsson konstruktör
Skövde
1846.Marianne Zeidan
Linköping
1847.Lisbeth Åsgård
Mariefred
1848.kerstin wulcan
götene
1849.Josefina Höglin
Björnlunda
1850.Börje Karlsson
Huskvarna
1851.Christer Falk
Huddinge
1852.Roland Åsgård
Mariefred
1853.Kjell Ivarsson
Eskilstuna
1854.Bernt Hansson
Kista
1855.Anna-Kristina Hansson
Kista
1856.Ragnar Johansson
Forshaga
1857.Kjell Bjurman
Bollnäs
1858.Jan Setréus
Skarpnäck
1859.Thomas Fredicson
Skövde
1860.Förstjm hans Flodén
Enebyberg
1861.Leif Lodin
Solna
1862.Lars D. Jansson
Tullinge
1863.Gunnar Hjortsberg
Ronneby
1864.Kerstin Lindblad
Trosa
1865.Lisbet Nilsson
Hallsberg
1866.Pär-Erik Nordin
Huddinge
1867.Anders Nilsson
Hallsberg
1868.Jan Ejdebäck, läkare
Skövde
1869.Håkan Säll
Skövde
1870.Bodil Halldin
Södertälje
1871.Ann-Christin Jansson
Stockholm
1872.Stig Pettersson
Södertälje
1873.Fru Marie Dahlhielm
Hönö
1874.Kjell Karlsson
Göteborg
1875.Roger Holt
Tegelsmora socken
1876.Monica Svenske
Vänge
1877.Mariannne Anddreasson
Skepplanda
1878.Maud Fahlstad
67040 Åmotfors
1879.HELENA LINDBLOM
STJÄRNHOV
1880.Harry Cederwall
HABO
1881.Anders Larsson
Häggum
1882.Monica o Jan Gustafsson
Norra Kedum
1883.Solveig Hell
Södertälje
1884.Kjell-Åke Filipsson
Falköping
1885.Stefan Klöfver
Kungälv
1886.Solveig Hell
Södertälje
1887.Eva Alpsten
Skövde
1888.Tom Rimbrant
Stockholm
1889.John Lindberg
Södertälje
1890.Sigvard Andersson
Överum
1891.Thorbjörn Johansson
Luleå
1892.Rolf Stålheim
Stigtomta
1893.Karin Johansson
Uppsala
1894.Yvonne Korn
Stockholm
1895.Håkan Paulsson
Borås
1896.Saga Korn
Stockholm
1897.Stig Geber
Uttran
1898.Per Anders Johannssen
Södertälje
1899.Lena Israelsson
Södertälje
1900.Susanne Hansson
Stockholm
1901.Joakim Svahn
Huskvarna
1902.Anna-Lisa Kuylenstierna
Stockholm
1903.Claes-Olof Carnock jur kand pensionär
Nacka
1904.Dan Eriksson
Sollentuna
1905.Kicki Malmeteg
Örebro
1906.Calle Lindskog
Nykvarn
1907.Tina Engström
Offerdal
1908.Pierre Henriksson
Rödön
1909.Monica Johansson
Frösön
1910.Jens Engström
Offerdal
1911.Gun Utterström
Västerås
1912.Frida Engström
Offerdal
1913.Kjell Engberg
Rolfstorp
1914.Mattias Burtu
Sollentuna
1915.Inga Westerberg
Södertälje
1916.Lasse Cederberg
Östersund
1917.Anders Malm Ingenjör
SOLLENTUNA
1918.Roger Karlsson
Stockholm
1919.Leif Svensson
Stenungsund
1920.Annika Swärd
Nykvarn
1921.Johnny Blästa
Kvissleby
1922.Sara Webjörn Husén
Saltsjöbden
1923.Iris REhnholm
Eskilstuna
1924.Birgitta Bråthén
Mölnlycke
1925.Per Nordstedt
Kungsängen
1926.Alf och Ann-Cathrine Lindblad
Lidköping
1927.Ann Håvestad
Ludvika
1928.Bengt Stridh
Västerås
1929.Bo Johansson
Ludvika
1930.Carina Andersson
Järvsö
1931.Ronny Jansson
Upplands Väsby
1932.Britt Nilsson Fru
Skövde
1933.E-M Hammarlund
Vårdinge
1934.Mats Svensson
Umeå
1935.Elisabeth Ragnar
Norsborg
1936.Lisbeth Andersson-Blomgren, pensionär, släktforskare
Lidköping
1937.GC Yvonne Lundberg
Tullinge
1938.Patrik
Björnlunda
1939.Hans Bolund
Sandvien
1940.karin petersson
motala
1941.Hans Bolund
Sandviken
1942.Torbjörn Nilsson
Ätran
1943.Berit N-Lagerkvist samtalsterapuet
Tandsbyn
1944.Linda Myrberg, släktforskare
Södertälje
1945.Elvy Stenberg
Malmköping
1946.Maud Lindeberg
Bromma
1947.Bernt Alm, med.dr.
Göteborg
1948.Ing-Marie Jonsson
Vagnhärad
1949.Anders Bergqvist, banktjm
Lidingö
1950.Anders Thylén
Tullinge
1951.Eva Londos fil.dr
Jönköping
1952.Ulla Forsberg
Gävle
1953.Lennart Engström Pensionär
Nynäshamn
1954.Göran Erikson civ.ing.
Bromma
1955.Peter Flyborg
Askim
1956.Bengt Hansson
Hälsö
1957.Marianne Björkman Carlsson
Stockholm
1958.Monica Johansson
Frösön
1959.Klas-Håkan Johansson
Stockholm
1960.Håkan Löfstedt
Örebro
1961.Martin Blomgren, Lärare
Göteborg
1962.Anne-Marie Lindgren
Ödeshög
1963.Siv Karlsson
Nacka
1964.Britta Palm
Stockholm
1965.Anna Jönses
Stockholm
1966.Ingalill Martinsson
Trollhättan
1967.Marie Qvarnström
Ingarö
1968.Göran Qvarnström
Ingarö
1969.Björn Ahlnér
Göteborg
1970.Helena Engdahl
Sundbyberg