Upprop: Rädda Östasiatiska Museet

RÄDDA ÖSTASIATISKA MUSEET!

SAVE THE MUSEUM OF FAR EASTERN ANTIQUITIES! For English scroll down.

Ann Follin, överintendent vid Statens Museer för Världskultur (SMVK) lämnade den 30 september in ett förslag till omorganisation av SMVK till Kulturdepartementet. Förslaget handlar långsiktigt om att lägga ner Östasiatiska museet, Etnografiska museet och Medelhavsmuseet för att istället skapa ett nytt Världskulturmuseum i Stockholm. Redan idag hotas Östasiatiska museets bibliotek att bli av med sina lokaler, då förhandlingar redan förs med en ny hyresgäst av dess lokaler.

Östasiatiska museet har unika samlingar och är sedan grundandet internationellt välkänt. Det vore en nationell tragedi om museet slogs samman med de andra två museerna för att bilda ett nytt Världskulturmuseum. Museet riskerar att tappa sin identitet och den forskning och kunskap som finns kring dess föremål riskerar att gå förlorad för all framtid.

Vi som skriver under detta upprop vill att Östasiatiska museet ska finnas kvar i sin nuvarande form och lokaler med sina unika samlingar och sitt unika bibliotek. Det får inte bli en anonym del av ett Världskulturmuseum i Stockholm. Vi vill också att Östasiatiska museet åter skall få en museidirektör med djupa kunskaper om Östasiens kultur och museets samlingar. Museet skulle då åter bli en samlingspunkt för Östasien-forskningen i Sverige med fokus på konst, konsthantverk, historia och humaniora i det dåtida, nutida och framtida Östasien, en region som blivit allt viktigare att förstå ur ett globalt perspektiv, både politiskt och ekonomiskt.

Vill du hjälpa till ytterligare? Sprid länken till uppropet http://upprop.nu/NYDN och använd även gärna hashtagen #räddaöstasiatiskamuseet i sociala medier. Gå gärna in på Facebook-sidan Rädda Östasiatiska museet och ‘gilla’ den - www.facebook.com/raddaostasiatiska

 In English

On September 30th, Ann Follin, Director of ‘Statens Museer för Världskultur’ (SMVK), ‘The State Museums for World Culture’ delivered a report to the Ministry of Culture. The report contains a long-term plan to close the Museum of Far Eastern Antiquities, The Ethnographical Museum and the Museum of Mediterranean and Near Eastern Antiquities and merge them into a new ‘Världskulturmuseum’ or World Culture Museum. At this point the library of the Museum of Far Eastern Antiquities, one of the most comprehensive in northern Europe, is threatened with imminent partial closure as discussions are already being held with a new potential tenant.

The collections of the Museum of Far Eastern Antiquities are unique and well known internationally since its foundation in 1926. It would be a tragedy if the museum were to be merged with the other two museums to form a new Museum of World Culture. The Museum of Far Eastern Antiquities would not only risk losing its identity but also the research and knowledge borne from its collections. The library would risk being boxed away and lost indefinitely.

Through signing this petition we request that The Museum of Far Eastern Antiquities remain in its present form and premises with its unique collections and library and not to become part of the World Culture Museum in Stockholm. We also request that The Museum of Far Eastern Antiquities is once again given an experienced Museum Director with extensive and deep knowledge of the field and of the museum collections. The museum would once again be a centre for research of East Asia with focus on art, history and humanities of the past, present and future. Now more than ever it is important to learn about East Asia, a region very much in focus in a global perspective, both politically and economically.

 

Would you like to help? Spread the word by sharing the link to the petition http://upprop.nu/NYDN and the hash tag #savemfea in social media. ‘Like’ us on www.facebook.com/raddaostasiatiska

Initiativtagare: Rädda Östasiatiska Museet

 

 

Undertecknas

Fyll i formuläret nedan och klicka på "Skriv på uppropet!" för att underteckna ovanstående upprop. Namn och ort är obligatoriska uppgifter.

Du får gärna uppge din e-postadress och eventuell hemsida. Din e-postadress visas inte för andra besökare, men du kan komma att få nyhetsbrev av uppropets initiativtagare. Om du har en gravatar så syns den vid din underskrift.

 

Namn (och titel):Ort:
E-postadress:Hemsida:

 

1.Professor emeritus Göran Malmqvist
Djursholm
2.Ola Wong, journalist och författare
Stockholm
3.Cecilia Lindqvist, professor, författare
Älvsjö
4.Sigrid Falkman, ordförande Östasiatiska Museets Vänner
Stockholm
5.Dr Lars Nittve
Edsåsdalen/Hong Kong
6.Torbjörn Lodén, professor emeritus i Kinas språk och kultur
Nacka
7.Stacey Pierson, Senior Lecturer History of art, SOAS
London
8.Johan Lagerkvist, professor i Kinas språk och kultur
Stockholm
9.Jan Romgard, FD Asiens språk och kulturer
Solna
10.Ambassadör Kai Falkman, Ordförande, Svensk-Japanska Sällskapet
Stockholm
11.Pär Cassel, Ph.D., historiker
Ann Arbor
12.Anna Westin, styrelsemedlem, Östasiatiska Museets Vänner
Stockholm
13.Joakim Enwall, professor i kinesiska
Stockholm
14.Eva Aggeklint
Stockholm
15.Jaqueline Berndt, Professor of Japanese Language and Culture
Stockholm University
16.Per Wästberg, författare
Stockholm
17.Olle Granath
Stockholm
18.Fredrik Fällman, docent i sinologi
Stockholm/Göteborg
19.Rebecka Eriksson, Ph.D., adjunkt i kinesiska
Stockholm/Göteborg
20.Hansgöran Holmström, barnbarn till JG Andersson
Enebyberg
21.Lothar von Falkenhausen, Professor of Chinese Archaeology and Ar
UCLA, Los Angeles
22.Gabriel Jonsson, fil. dr.
Solna
23.Kristina Sandklef, oberoende Kina-analytiker
Stockholm
24.Fil.dr. Monica Braw
Malmö
25.Ambassadör Ingmar Karlsson
Lund
26.Dr. Börje Ljunggren
Stockholm
27.Johan Cederlund, museidirektör för Zornsamlingarna
Mora
28.Mette Siggstedt, fil dr
Stockholm
29.Michael Schoenhals, professor i kinesiska
Lund
30.Rosemary Scott
London
31.Dr Rose Kerr
London
32.Peter Adler (civ. ing.)
Stockholm
33.Sarah Davies
Stockholm
34.Mattias Lentz
Gladsax
35.Gunnel Bring
Nackagunnel..
36.Sonja Häussler, professor i Koreas språk och kultur
Stockholm University
37.Birgit Schlyter, professor i Centralasienstudier
Stockholm/Istanbul
38.Petra Holmberg
Stockholm
39.Lars Ragvald, professor emeritus i kinesiska
Lund
40.Arthur Waldron, Professor of History and International relations
Gladwyne, PA
41.Görel Cavalli-Björkman, professor
Stockholm
42.Johan Fresk
Vällingby
43.Hiromi Kinoshita, Associate Curator of Chinese Art
Philadelphia Museum of Art
44.Nils Olof Ericsson
Göteborg
45.Dr. Uta Lauer, Senior.Fellow China Academy of Art
Hamburg/Hangzhou
46.Marjorie Cohn, Curator, Harvard Art Museums
Harvard
47.Xingcan Chen, Professor of Chinese Archaeology
Beijing
48.Hans Göran Holmström Museets grundares dottersonf
18249 Enebyberg Sweden
49.Professor Jan Wirgin
Bromma
50.John Carswell, professor
London
51.Oda Fiskum, sinolog och dramatiker
Hägersten
52.Håkan Friberg
Lund
53.Ms Louise Brown
Stockholm
54.Caroline Ribers
Stockholm
55.Johan Elverskog, Ph.D., historiker
Dallas
56.Lin Engdahl, sinolog & svensklektor
Shanghai
57.Serena De Marchi
Stockholm
58.Bengt Li Norrlinder
Stockholm
59.Christina Nygren, gästprofessor
Stockholm
60.Bengt Wihman
Saltsjö Duvnäs
61.Mary Lou Wihman
Saltsjö Duvnäs
62.Vladimir Tikhonov Professor, Oslo University
Oslo
63.Fil kand Ann Westin
Stockkholm
64.Karil Kucera, Associate Professor of Asian Visual Culture
Northfield, MN USA
65.Prof. Roderick Whitfield,
London
66.Prof. Youngsook Pak
London
67.Hans Hirsch mynthandlare
Värmdö
68.Jarl Vansvik
Göteborg
69.Matthias Richter (Associate Professor of Chinese)
Boulder, Colorado
70.Richard M. Barnhart, Professor emeritus Yale University
Friday Harbor, WA
71.Gunnar Linder, lektor i Japans språk och kultur
Stockholm
72.Robert Entenmann, Professor of History and Asian Studies, St. Ol
Northfield, MN USA
73.Görel Englund
Stockholm
74.Kate Lingley, Associate Professor of Chinese Art History
University of Hawai'i at Manoa
75.Lars-Gunnar Carlsson, Jur.kand
Borås
76.Dexter Tsang -Vice Chairman International Shiwan Ceramics Associ
Hong Kong
77.Irmy Schweiger, Professor of Chinese Language and Cultures
Stockholm
78.Charles Sanft, Associate Professor of Premodern Chinese History
Knoxville, USA
79.Lena Nordström
Stockholm
80.Professor Kristian Gerner
Uppsala
81.Yukiko Duke, journalist
Stockholm
82.Dr. Susan Naquin
Princeton
83.Ralph Weber, Professor of European Global Studies
Basel
84.Christoph Harbsmeier. Professor emeritus, University of Oslo
Oslo
85.Fredrik Uddenfeldt, konsul, UD
Shanghai/Stockholm
86.Katsunori Takase, Associate Professor
Hokkaido University, Japan
87.Shane McCausland, Percival David Professor of the History of Art
London
88.Lena Rydholm professor i kinesiska
Uppsala
89.Jörg Quenzer, professor, Japanese Studies, University of Hamburg
Hamburg
90.Akira Ono, Emeritus Professor, Tokyo Metropolitan University, Ja
Tokyo
91.Anna Y. Lee, research assistant of IHP, Academia Sinica
Taipei, Taiwan
92.Jirota Kitahara , Associate Professor
Hokkaido University, Japan
93.Chinyung Chao, Academia Sinica, assisstant researcher
Taipei, Taiwan, ROC
94.Yen, Chuan-ying Institute of History & Philology, Academia Sini
Taipei, Taiwan
95.Wang Jen-chun; staff of Museum of Institute of History and Philo
Taipei, Taiwan
96.Marja Kaikkonen, professor i sinologi
Nacka
97.Anne Gerritsen (prof)
Leamington Spa
98.Lukas Nickel, Professor of Asian Art History
Vienna
99.Anika Reuterswärd, Arkitekt SIR/MSA , styrelsemedlem Millesgårde
Lidingö
100.Regina Krahl
London
101.Nixi Cura, Programme Director, Arts of China, Christie's Educati
London
102.Jan Stuart
Curator of Chinese Art Freer|Sac
103.Magnus Nordenhake
Löderup
104.Hans Marmén, tolk
Malmö
105.Li Silfverberg
Stockholm
106.Åsa Wretman, lärare i kinesiska och engelska på Björkebyskolan
Järfälla
107.Stephan Johansson
Vegby
108.Fredrik Tobin, fil. dr i Antikens kultur och samhällsliv
Uppsala
109.Mikael Strandänger, MSc Engineering Physics, BSc Astrophysics
Bromma
110.Sandy Li, kinakonsult
Västerås
111.Fresco Sam-Sin
The Hague
112.Lisa Indraccolo, Ph.D., Postdoc Researcher in Sinology
Zurich
113.Liang Luo, Ph.D., East Asian Languages and Cultures
Lexington Kentucky USA
114.Lili Wen
Lund
115.Ingrid Edlund Professor emerita
Austin, TX, USA
116.Alfreda Murck
Sinologist
117.Javier Cha, Ph.D., historian
Hong Kong
118.Mitsuyo Lidén
Saltsjö-Boo
119.Eva Samuelson
Stockholm
120.Jonas Söderström
Norrköping
121.Puck Engman, doktorand i sinologi
Freiburg
122.Pär Heimdal (Civ. Ing.)
Stockholm
123.Chia-Ling Yang (Dr.), Senior Lecturer in Chinese Art, University
Scotland, UK
124.Linda Li Norrlinder
Stockholm
125.david Ståhl
Stockholm
126.Benjamin Katzeff Silberstein, doktorand i koreansk historia
Philadelphia
127.Lennart Rolf
Värmdö
128.Dr. Nazan Olcer
Istanbul / Turkey
129.Professor Robert E. Harrist Jr
New York, NY
130.Helene Jäderberg
Göteborg
131.Julia K Murray, Professor Emerita
Boston, USA
132.Susan Erickson, Professor of Art History
University of Michigan-Dearborn,
133.Monica Nagler Wittgenstein
stockholm
134.Dr. Juliane Noth, Art History Department, FU Berlin
Berlin
135.Jan-Erik Nilsson, Ordförande Samlarfoum Gotheborg.com
Gothenburg
136.Suzanne Wright, Associate Professor, University of Tennessee
Knoxville, TN
137.Maria Khayutina, Dr. phil., historian of Early China
Munich
138.Ellen Avril, Chief Curator
Herbert F Johnson Museum of Art,
139.Professor Wolfgang Behr
Zurich
140.stefan sundqvist
Bryssel
141.Anna Palmqvist
Stockholm
142.Alexandra Büchel, operasångerska
Stockholm
143.Gert Sparr
Staffanstorp
144.Burglind Jungmann, Professor of Korean Art History
Ubiversity of California, Los An
145.Rüdiger Breuer, Dean of Studies, Faculty of East Asian Studies
Ruhr-Universität Bochum
146.Emy Lanemo
Stockholm
147.Bert Edström, docent i japanologi
Stockholm
148.Leif Petzäll f.d. museichef
Borås
149.Docent Inga Lena Ångström Grandien
Stockholm
150.Anette Granlund, Specialist, Styrelsemedlem i ICOC
Stockholm
151.örjan berner ambassadör
stockholm
152.Björn Jerdén, programchef för Asienprogrammet på Utrikespolitisk
Hägersten
153.Laila Österlund, f.d. 1:e bibliotekarie
Uppsala
154.Ulf Nordlind, mynthandlare
Stocholm
155.Göte Nilsson Schönborg, MA, archaeologist
University of Gothenburg
156.Bo Suneson,Kassör Östasiatiska Museets Vänner
Stockholm
157.Prof.Dr.Michael Lackner
Erlangen, Germany
158.Maghiel van Crevel, Professor of Chinese Language and Literature
Leiden University
159.Professor Filippo Comisi
Roma
160.Nan Li
Rimbo
161.Huanling Lai
Stockholm
162.Roberta Wue, Associate Professor
University of California, Irvine
163.Marco Guglielminotti Trivel, curator, Museum of Oriental Art
Torino
164.Jesper Blid Kullberg (doktor i Antikens kultur och samhällsliv)
Stockholm
165.Inga Wihman Fröding
Saltsjöbaden
166.Torsten Jurell
Stockholm
167.James Flath, Professor of History
London, Ontario
168.Eva Vargö
Vallentuna
169.Lars Vargö, fil.dr., ordförande Svenska Haiku Sällskapet
Vallentuna
170.Daniel Magnusson (Jurist)
Stockholm
171.Maggie Wang
Stockholm
172.Miranda Brown, Professor of Chinese Studies in the Department of
Ann Arbor, Michigan
173.Kate Newnham, Senior Curator, Visual Arts
Bristol
174.WG Handbury
Hobart tasmania
175.Loretta Paderni Curator Museo della Civiltà
Roma
176.Elisabet Fellbom Expert på asiatisk konst och konsthantverk
STOCKHOLM
177.Anthony Barbieri-Low, Professor of Chinese History, University o
Santa Barbara
178.Catherine Pagani, Professor of Chinese Art History
Tuscaloosa, Alabama
179.Serena De Marchi, doktorand i kinesiska studier
Stockholm
180.Ulrika Liljeqvist, Koreaintresserad adoptivförälder
Stockholm
181.Hans Liljeqvist, civ.ing.
Stockholm
182.Helene Egnell
Stockholm
183.Mats Kalsson
Stockholm
184.Mr Max Rutherston dealer in Japanese art
London
185.Christian Schwermann, rofessor of Chinese, Ruhr University Bochu
Bochum
186.Felice Fischer Curator of East Asian Art
Philadelphia PA USA
187.Björn Gremner
Göteborg
188.Houmei Sung Curator of Asian Art
Cincinnati, OH 45202 USA
189.Dr Lyce Jankowski, Research fellow
Oxford
190.Ann Wall
djursholm
191.Louise Belfrage
Stockholm
192.Yang, Yunyun
Uppsala
193.PJ Anders Linder, chefredaktör
Spånga
194.Louise Ankarcrona/Johan Almqvist
Stockholm
195.Cecilia Nordström
Stockholm
196.Jouni Elomaa, lektor i Japans språk och kultur
Åbo / Vasa
197.Zhou feng
Norrtälj
198.Gabriella Di Flumeri curetore Museo Nazionale d'Arte Orientale
Roma
199.Mariann Hagbarth
Stockholm
200.Yoko Kaneko,ordförande Japanska Föreningen i Stockholm
Stockholm
201.Dr. Christiane Schaefer, docent i indologi
Uppsala
202.Evgeniya Gelman, PhD, archaeologist
Vladivostok, Russia
203.Prof. Jacques Verniers
Ghent, Belgium
204.Malin Oud
Stockholm
205.J. Michael Farmer, Associate Professor of Chinese Studies
Dallas TX USA
206.Professor Sarah Schneewind
UC, San Diego
207.Mei-yu Hsieh, Assistant Professor of History
The Ohio State University
208.Martin Lorber, Asian Art Newspaper
New York
209.Karin Almbladh FD Semitiska språk
Uppsala
210.Rowan Flad, Profess or Archaeology
Cambridge, MA
211.Vibeke Børdahl,ph,d,, dr.phil., senior researcher, NIAS, Univers
Oslo
212.Jakob Andersson, universitetslektor i assyriologi
Uppsala
213.Jon Felt, Assistant Professor of Chinese History
Provo, UT, USA
214.Yi-Ling Lin, Ph.D. student in Anthropology
St. Louis, MO, USA
215.Alana Blumenthal, Curator of Collections and Exhibits
Kodiak, Alaska
216.Alison Huftalen, Librarian
Toledo, Ohio, USA
217.Julia Orell (Postdoctoral Fellow, Academia Sinica))
Taipei, Taiwan
218.Erik Brunnegård
Malmö
219.Yuan Zhou (Curator, East Asian Collection, The Univ. of Chicago
Chicago, IL, USA
220.Konservator Kerstin Lekholm Larsson
Göteborg
221.Johan Edholm Opera solist Kungliga Operan
Stockholm
222.Shipping Wang
Shanghai China
223.Prof. Dr. Kai Vogelsang
Hamburg
224.Celia Dominguez-Hernandez
The Museum of East Asian Art
225.Birgitta Bergman, MD PhD medlem i OCS
GÖTEBORG
226.Bo R. Bergman, MD PhD medlem i OCS
GÖTEBORG
227.Cameron Henderson-Begg, Ko Cheuk Hung Scholar in Chinese
Oxford
228.Emily Sano, Senior Advisor for Asian Art San Antonio Museum of A
San Antonio
229.Iván Szántó, Associate Professor of Iranian Studies
Budapest/Vienna
230.Andreas Nordberg, arkeolog och docent i religionshistoria
Vendelsö
231.Rebeca Gomez Morilla, MA of Arts East Asian Art History & Japane
Zurich
232.Kjell Allestedt, pensionär
Vallentuna
233.Britt-Marie Ahlberg
VALLENTUNA
234.Mats Lindberg, byrådirektör
Stockholm
235.Carl-Magnus Holmström, Museets grundare dotters son son
Åkersberga
236.Niklas Foxeus, PhD, History of Religions, Stockholm University
Stockholm
237.Thomas Johansson, Museichef, Vetlanda museum
Vetlanda
238.Mats Roslund, professor historisk arkeologi
Lund
239.Grethe Österberg, kommunombud för DIK
Göteborg
240.Hugo Zeberg, M.D./Ph.D., Universitetsadjunkt i anatomi
Stockholm
241.Åsa Holmgren museipedagog
Norrtälje
242.Professor Lennart Bengtsson
Uppsala
243.Civ.ing Thomas Heuman
Lidingö
244.Helge Skoog Skådespelare
Enebyberg
245.William R. Sargent, former curator of Asian export art, Peabody
Salem, MA
246.Christiaan Jörg, Prof. em.
Leiden/Groningen
247.Karin Hongsaton Zackari, doktorand Lunds univerisitet
Malmö
248.Colin Sheaf, Chairman, Bonhams UK, Asia
Stockholm
249.Peter A.Wihman
Tokyo, Japan
250.Raoul David Findeisen, Professor of Oriental Languages and Liter
Bratislava
251.Ulla Moström
Stockholm
252.Sture Brishammar, professor
Uppsala
253.Sven Kullander, docent
Segeltorp
254.Ingela Klingberg
Bromma
255.Elisabet Eriksson
Stockholm
256.Finn Bergstrand, f.d. ambassadör
Lund
257.Elina Vansvik
Jonsered
258.Göran Berg Ambassadör
Stockholm
259.Michael Chang, Professor of Chinese History
George Mason University
260.Claes Grill Generalkonsul
Göteborg
261.Eric Schluessel
Missoula, MT, USA
262.Professor emeritus Kjell Carlström
Farsta
263.Lama Tsultim Rinpoche
Hägersten
264.Johanna Jörgensen
Hägersten
265.Sammi Fann
Enskede
266.Justus Pettersson, illustratör
stockholm
267.Ebba Kleberg von Sydow, journalist
Stockholm
268.Hirotaka ogura
Amsterdam
269.Tao ling tao buyer at CLOETTA
Linköping
270.Solange BRAND
Paris
271.Dr Nicola Nymalm, forskare, Utrikespolitiska Institutet
Stockholm
272.Adele Schreiber, författare
Stockholm
273.Anders Tehler, professor emeritus
Stockholm
274.Professor emeritus Björn Malmgren
Norrtälje
275.Niklas Bernsand, koordinator, Centrum för Europaforskning, Lunds
Lund
276.Charlotta Simpson Jularbo
Hägersten
277.Carl Barkman
Lidingö
278.Nathan Shachar journalist
Jerusalem
279.liselott nilsson
ljungby
280.adjunkt Fredrik Kjällbring
Växjö
281.Maria Ohre
Stockholm
282.Professor Bozena Werbart
Lund
283.Hans J Werner
Hässleholm
284.Simon Westman
London
285.Henrik Bengtsson
Gävle
286.Shelley Lado
Kumla
287.Rolf Eriksson
Stockholm
288.Sofia Broström
Lund
289.Leif G Malmgren
HUDDINGE
290.Simon Junström (Filosofie Master, Historia)
Stockholm
291.Joanna Engstedt
Malmö
292.Helen Enoksson
Lund
293.Ritva Jalava, M.A.
Gråbo
294.Simon Hofverberg (civ ing)
Partille
295.Kerstin Ivarsson, Civ. ing.
Stockholm
296.Rona Long-Shi, lärare i kinesiska
Stockholm
297.Jörgen Hammarberg
Farsta
298.Eva Sager
Kristinehamn
299.Nicklas Junker, språkkonsult
Stockholm
300.Sandra Karlsson, fil. dr.
Göteborg
301.Håkan Blomkvist konstnär
Ystad
302.Egil Lothe Cand.Philol.
Oslo
303.Jennie Backman
Enskede
304.Lena Wei
Stockholm
305.Jessika Behrens
Västerås
306.Åsa Cassel
Täby
307.Anders Dahlqvist, kapten
Sundsvall
308.Kerstin Lööf
Vällingby
309.Anette Karlsson
Sundsvall
310.Jacob Westin
Stockholm
311.Ylva Skånėr
Stockholm
312.Dordi Fiskum, arkitekt
Trondheim, Norge
313.Maria af Sandeberg
Chesham
314.Sofia Björling, Biståndsarbetare
Stockholm
315.Börje Karlsson tolk på mandarin
Skarpnäck
316.Mikael Borg
Lund
317.Per Ybo
Uppsala
318.Eirik Welo
Oslo
319.Urban Ekdahl, Bild och Kulturhistorielärare
Göteborg
320.Karl Rogler
Stockholm
321.Ancki Weckström lärare
Järna
322.Ellora Cau
Stockholm
323.Mr. Martin Stenberg
Copenhagen
324.Morgan Nilsson
Sexdrega
325.Ingrid Hinze
Uppsala
326.Fredrik Guitman
Amami
327.W. Kang Tchou
PHD Student
328.Stephen Whiteman, Ph.D.
Art Historian
329.Philip Enström, läkare
Linköping
330.Christoffer Miranda
Stockholm
331.Pelle Anderson
Stockholm
332.Christian Löf (jur kand)
Stockholm
333.Christoph Anderl, Prof.Dr.
Ghent University
334.Francesco-Alessio Ursini, Lecturer in English Linguistics and Li
Göteborg/Jönköping
335.Pontus Nylén, masterstudent Östasienstudier
Solna
336.Tim Chamberlain
London
337.Tomas Brännmark
Johanneshov
338.Ossian
Öhrström
339.Shige (CJ)
Suzuki
340.Lars Edlund, jurist
STOCKHOLM
341.Britt-Marie Ingden-Ringselle, bibliotekarie
Stockholm
342.Per Ahlander, civilekonom DHS, Ph.D. (Edinburgh)
Stockholm
343.Birgitta Hedlund
stockholm
344.Lucas
Klein
345.Ulf Ohrling, advokat
Hong Kong
346.Jean Hyun, DPhil candidate
Oxford, UK
347.Olof Bachman
Barsebäck
348.Lin Engdahl, svensk
Shanghai
349.Lena Jonsson
Solna
350.Lennart Almér
Göteborg
351.Dolores Meden
Lund
352.Buket Akgun (assistant professor)
Istanbul
353.Melissa Carlson
Hong Kong
354.Catarina Sandberg konstnär1
Hägersten
355.Mikael Salomonsson
Stockholm
356.Maria Löfgren Nicolai
Göteborg
357.Carl-Oskar Rasmusson, student
Lund
358.Maria Halmfors
Stockholm
359.Jonas Gunnarsson
Södertälje
360.Åsa Hällgren Lif
Stockholm
361.Johanna Mårtensson, lärarstudent i historia
Stockholm
362.Andreas Larsson
Järna/Bryssel
363.Michael Kelley
USA
364.Thawal Silwer
Stockholm
365.Ingela Johansson
johanneshov
366.Gunilla Anderberg
Stockholm
367.Dr Carolyn Heitmeyer
London
368.Adam Sarac
Stockholm
369.T.Al Saadi, lektor i arabiska
Stockholm
370.Kerstin Johansson
Helsingborg
371.Nils Hedberg Grimlund
Stockholm
372.Hein Drop
Leiden
373.Prof Clemens Ostergaard
Copenhagen
374.Viktor Stjerne
Stockholm
375.Zsuzsanna Larsson Gilice, konstnär
Göteborg
376.C-G Wahlberg
Stockholm
377.Sven Englund, doktorand
Uppsala
378.Tord Samuelson
Stockholm
379.Paula Silfverstolpe
Lidingö
380.Prof. Boudewijn Walraven
Leiden
381.Lisa Gross
Stockholm
382.Jan Cassel
Täby
383.Maija Kaartinen, student
Stockholm
384.Robert Geffre
Göteborg
385.Dr Amit Desai
London
386.Joakim Zetterström (Producent)
Sthlm
387.Staffan Sandblom
Huddinge
388.Henrik von Gerber, konstnär
Stockholm
389.Civilekonom Anna Paues
Stockholm
390.Ida Westerdahl, MSc
Stockholm
391.Lancelot Chang
Tyresö
392.Michael Errington
Bromma
393.Maria Lennung
Malmö
394.Dr. Theresa Leon
London
395.Tomas Abrahamsson
Göteborg
396.Richard Holmgren, ARCDOC
Skänninge
397.Maria Pia von Gerber, Jur. kand.
Stockholm
398.Peter Olofsson
Stockholm
399.Caroline Silfverstolpe, departementssekreterare
Stockholm
400.Gisela Olsson
Frederiksberg
401.Dan Magnusson OCS och ÖMV
Enskededalen
402.Annika Sundberg
Malmö
403.Marcus Nordlund
Kungsbacka
404.Herr Johan Lin
Uppsala
405.Stefan Umaerus
New York
406.Andrew David Jackson
PhD Korean Studies
407.Marianne Ståhl
Djursholm
408.Ulrika Wesslau
Stockholm
409.Jessie
Stockholm
410.Susanne Segeblad
Uppsala
411.Li Dong (Diaspora of a source community)
Stockholm
412.Natalie Choudhury
Stockholm
413.Herr Gösta Åkerhielm
stockholm
414.Patrik Lundh
Stockholm
415.Ekaterina Malik, doktorand
Stockholm
416.Ulla Hard af Segerstad
Kista
417.Carin Balfe Arbman
Stockholm
418.Zinaida Lindén, författare
Åbo, Finland
419.Stephanie Wesslau
Stockholm
420.Jonas Arbman
Stockholm
421.Louise Fenger-Krog
Stockholm
422.Raphael Mabo, textkonsult och coach
Askersund
423.Johan Lindén, Dr
Åbo
424.Siw Lövkvist
STOCKHOLM
425.Anna Maris
Hässleholm
426.Caroline Lewenhaupt
Stockholm
427.Anna Gunnarsson
Stockholm
428.Valentin Lindén
Helsingfors
429.Valentin Lindén, studerande
Helsingfors
430.Eva Jonsby
Saltsjöbaden
431.Marina Lindroos, auktoriserad guide
Huddinge
432.Charlotte de Roquette Buisson
Stockholm
433.cecilia Sjöholm, professor
Stockholm
434.Westman Gunilla
Karlstad
435.Kicki Edman
Stockholm
436.Peo Rask / författare
Luleå
437.Ms Hilary Smith
LONDON
438.Kenneth Sandevi (Civ.ek)
Göteborg
439.Atlas Sandevi
Göteborg
440.Thomas Gabrielsson
Stockholm
441.Carin Öhman
Stockholm
442.Sara Wramner
Stockholm
443.Leif Jacobsen, författare och författare
Värmö
444.Leif Jacobsen, författare och översättare
Värmö
445.Claude Björk, fil.dr.
Stockholm
446.Albert
Galvany
447.Ida Andersen, författare
Malmö
448.Carina Ekner, grafisk formgivare
Sundbyberg
449.Nora
Rawn
450.Elinor Pearlstein, Associate Curator of Chinese Art, Art Institu
Chicago
451.Enno Giele, Prof of Chinese Studies
Heidelberg University
452.Stina McMullin
Limhamn
453.Åsa Eriksson
Stockholm
454.Inger Ridderstolpe
Älvsjö
455.Håkan Larsson, fil.dr.
Löberöd
456.Thomas Gustafsson
Uppsala
457.Gabriella Svedberg
Tyresö
458.fru kerstin jamison
stockholm
459.catrin kesselmar, socionom och dramapedagog
stockholm
460.Christina Carlerhag Melander
Stockholm
461.Björn Petersson
Motala/Tyresö
462.Strömbom Olle
Bergby
463.Han Han Li, multimedia designer
Chicago
464.Ewa Machotka, Ph.D. University Lecturer Art and Visual Studies o
Leiden University
465.Dana Weiss
Washington DC
466.Lena Wennberg, civilekonom
Stockholm
467.Malin Kihlberg
Trelleborg
468.Tomas Söderbäck
Stockholm
469.Rachel Silberstein
Brookline
470.Mr Damon Allen
Stockholm
471.Prof. Elizabeth Childs-Johnson
University of Memphis
472.Theresa Benér, kulturredaktör
Malmö
473.Stefan Gurt
Huddinge
474.Nancy Sandevi
Göteborg
475.Kin Sum (Sammy)
Li
476.Leif Petzäll
Borås
477.Evy Hirsch förskolelärare
Värmdö
478.Wenyi Huang, PhD student
Canada
479.Susan Jacobsen, Mnager of Lectures and Academic Programs, Mia
Minneapolis MN US
480.Malin Umebladh, Fil.Kand japanska
Sollentuna
481.maxime guerin Président Comité Pelliot
Paris
482.Julie Segraves
Executive Director
483.Annika och Bo Eriksson
Stockholm
484.Ella Johansson, professor i etnologi
Uppsala
485.Håkan Sjöström
Stockholm
486.Sophie Engström
LVIV
487.Mia Dora Prvan
Bonn University
488.Per Axelson
Handen
489.dagmar gårding
hässelby
490.Matthew Hoyle
Hong Kong
491.Prof. Daniel Waugh
Seattle USA
492.Carin Bartosch Edström, Tonsättare och författare
Stockholm
493.Erik Svanström
Lund
494.Kristoffer Åberg, Chief Design Officer
Lund
495.Ulla Kastrup, arkitekt
Stockholm
496.Kim Wishart
Princeton, NJ
497.Magnus Svantesson
Stockholm
498.Susanne Tiger
Umeå
499.John R. Finlay, Associate Scholar CECMC
Paris
500.Emma Veronica Johansson
Stockholm
501.Kerstin Vansvik
Göteborg
502.Dawn Delbanco
Columbia University
503.Marcus Liljedahl, Operasångare
Göteborg
504.Winston Kyan
University of Utah
505.Jim Robinson
Indianapolis
506.Claus Henrik Tobias Birgersson
Malmö
507.Prof. Dr. Antje Richter
Boulder, CO
508.Gunnel Bring
Nacka
509.Vidal
Linkoping
510.Felicity Lufkin, PhD
Cambridge, MA
511.Professor Staffan Carlshamre
Stockholm
512.Sofia Brusling, museipedagog
Bro
513.Beata Romanowicz, Curator
Krakow
514.sven-åke modin
forshaga
515.Magnus Josefsson
Bromma
516.Annette Ljungberg
Stockholm
517.Prof. Fiorenzo Lafirenza
Venezia
518.Marte Rodal, Veterinär
Skara
519.Thorsten Malmsjö
Hörby
520.Prof Ulla Wikander
Stockholm
521.Gunilla Svane
Nynäshamn
522.Bertil Svane
Nynäshamn
523.Peter Larsson
Praha
524.Channa Bankier
Lärbro
525.Kerstin Petersson
Tolg
526.Erland Westerström, fil. kand. i kinesiska och i konstvetenskap
Stockholm
527.Britta Sandblom
STOCKHOLM
528.Alma Hägglund
Lidingö
529.Maria Henoch
Stockholm
530.David Jehrlander
Stockholm
531.Bo Hogrelius
Farsta
532.Karin Schmidt filkand
Stockholm
533.Marie sundbom
Haninge
534.Stefan Ostrowski, MA Chinese History of Art
Göteborg
535.Ann Johansson
Kristianstad
536.Petter Sahlberg
Göteborg
537.Isabel Biolog
Växjö
538.Lars Hansson fil dr
Växjö
539.Jakob Sjövall
Stockholm
540.Rebecka Johansson
Eslöv
541.Magdalena Kärnekull Molin, högstadielärare i svenska, historia o
Vallentuna
542.Docent Maria Nordström
Lund
543.Kitty Victor
Stockholm
544.Fredrik Molin
Vallentuna
545.Håkan Eles
STÖLLET
546.Bengt Sjövall, advokat
Lund
547.Birgitta Schmekel, prof em
vadstena
548.Charlotte Fürst, danspedagog
Hägersten
549.Magnus Wren
Stockholm
550.Anne-Marie Carlström
Farsta
551.Malin Nilsson
Stockholm
552.Camilla Blomdahl
Degeberga
553.Gérard de Roquette Buisson
Stockholm
554.Pernilla Nilsson
Malmö
555.anna pettersson, lärare Stockholms Universitet
stockholm
556.Linda Domeij, Lärare i svenska, engelska och spanska
Stockholm
557.Matti Renvall
Göteborg
558.Bo Isenberg, docent
Malmö
559.Katija Dragojevic
Stockholm
560.Johan Mills Kallin, gymnasielärare historia, geografi, musik.
Stockholm
561.Birgit Steinbach
Neu-Anspach
562.Owe Norberg
Delsbo
563.Willemijn van noord, sinologist
Amsterdam
564.Kim Schneider
Båstad
565.Aurelia Rudwall
Stockholm
566.Anna Christofferson Lärare
Stockholm
567.Else-Marie Fänge
Göteborg
568.Mathias Hannau
Stockholm
569.Anton Biederwolf Handelsbanken
Älta
570.Peter Berg
Stockholm
571.Yegor Grebnev, Junior Research Fellow in Oriental Studies
Merton College, the University o
572.Lena-Maria Jansson
Uppsala
573.Prof. Joachim Kurtz
Heidelberg
574.Professor Stanley Abe
Durham, NC, USA
575.Ing Knut Myrer
Oslo
576.Linn Andersson,
Uppsala
577.Lage Bergström
Dalarö
578.Peter Josefsson
Bollebygd
579.Dr. Hans Slager
Netherlands
580.Kari Lauritzen
Gjerdrum, Norge
581.Christian Schwinghammer
Täby
582.Gunilla Godfrey
Charlottesville, Virginia, USA
583.Michaela Russell
Kiama, Australia
584.Agnes Bodor
Sollentuna
585.Robert Eno, Indiana University
Bloomington IN USA
586.Attila Bodor
Sollentuna
587.Helen Tuneld
Upplands Väsby
588.Caroline Johnson Koresaar
London
589.Beverly Bossler, Professor, History
Davis, CA
590.Sophia-Karin Psarras
USA
591.Tina Pang
Hong Kong
592.Loretta Mao
Toronto
593.Sandeep Banerjee, Assistant Professor of English
Montreal
594.Hubert Schmalix
Los Angeles
595.Anita Wong
Hong Kong
596.Anita Livstrand Musiker
Stockholm
597.Christine I. Ho
Amherst, MA
598.Helena Biederwolf
Älta
599.Martha Nelson
Stockholm
600.Zheng Zhang
San Francisco
601.Tianya Wang
UC Davis, Davis, California
602.Gisle Sarheim
Singapore
603.Simon Corner, lärare
Stockholm
604.Professor em. Inge-Bert Täljedal
Umeå
605.Anne-Charlotte Källner Atmer jur.kand
Stockholm
606.Dr. Tomas Ries
Stockholm
607.Kristina von Dolwitz
Stockholm
608.Anita Chung
Hong Kong
609.Antikvarie Jan Kockum
Enskede
610.Maria Fernstedtk
Nackaho
611.Simon Swartling
Upplands Väsby
612.Monica Thors
Tyresö
613.Olof Heimbürger
Danderyd
614.Mary Ohrling
Uppsala
615.Lars Nöremark, Socionom
Lund
616.Susanna Sjögren
Sollentuna
617.Advokat Christian Luthman
Stockholm
618.John Sundkvist konstnär
Stockholm
619.Lars Arman, civilingenjör
Skärholmen
620.Fredrik Wesslau
Bryssel
621.Dongqing Zhang Akupunktör
Täby
622.Martha Bengtsson, företagare
Älta
623.Mr Simon Ng
Hong Kong
624.Pontus Rudberg
Stockholm
625.Herr Sven-Erik Söderström
Göteborg
626.Stig Andersson
Angered
627.Amanda
Täby
628.Johan Arve, systemutvecklare
Stockholm
629.Per Stenberg
Höllviken
630.Senior värderare Christopher Stålhandske
Stockholm
631.Anna Gustavsson
Göteborg
632.Richard Pleijel, doktorand
Uppsala
633.Prof. Alfredo Mario Cadonna
Università Ca'Foscari Venezia
634.Kinakännaren Ling Söderström
Göteborg
635.Therese Lindström
Trångsund
636.Ms Katarina Månsson
Åhus
637.Chen Liu
Åkersberga
638.Stina Odlinder Haubo
Drottningholm
639.Claes Malcolm, Ingenjör
Trollhättan
640.Carl-Johan Tham Fil mag
Göteborg
641.Linda Hinners
Uppsala
642.FK Paul Wedendal, OCR, Kulturråd
Stockholm
643.Birgitta Marmén
Malmö
644.LYDIA LIU
NACKA
645.FK Ingegärd Wedendal, Gymn.dir.
Stockholm
646.Eva-Maria Rosengren Nordmark, Fil. Kand
Stockholm
647.Helena Löthman,sinolog
Vänge
648.Elna Kristin Renström
Nacka
649.Haidong Xia
Tyresö
650.Lars Marmén
Malmö
651.Fil. kand. Amanda Gydemo Östbom
Lärbro
652.Fredrik Sjövall
Stockholm
653.Karin Maingourd
Stockholm
654.Mr Robert Mattias Karlsson
Stockholm
655.Tina Palaic
Ljubljana
656.Wu junbo
Stockholm
657.Docent Erik af Edholm
Djursholm
658.Torbjörn Ericson, medlem i OCS
Höganäs
659.Cleive Hornstrand Jur Kand
Djursholm
660.Shideh Shaygan
Undersaker
661.Lei Huang
Solna
662.Jessica Hugoson sångpedagog
Sollentuna
663.susanne hamilton, VD, förlagschef
stockholm
664.Anthony Fiorucci
Stockholm
665.Helen Wang
London
666.Christian Soffel (Professor for Sinology)
Trier
667.Folke Abrahamsson civilekonom
Marieholm
668.Jane Jeppsson
Stockholm
669.Xiangang chen
Uppsala
670.Prof. Lifu Hu
Stockholm
671.Lena de Champs
Stockholm
672.Sigbrit Carlsson
Stockholm
673.Eva Nyström, forskninsgredaktör
Uppsala
674.Qun Gu, senior legal counsel
Stockholm
675.Timothy Pilotti, Skådespelare
Stockholm
676.Louise Ankarcrona
Stockholm
677.Aiqin Wang
Ystad
678.Adela Pukl, Slovene Ethnographic Museum, curator
Ljubljana
679.Jidong Tan
Stockholm
680.Carl Hronstrand
Riddells Creek
681.Charlotte Christensen
Köpenhamn
682.Sven Aulin
Sundbyberg
683.Jing jin
Sthlm
684.Wei Pan
Stockholm
685.Anita Ericsson
Uppsala
686.Dr Anna-Pya Sjödin
Uppsala
687.Fil. Dr. Ann-Charlotte Hellgren
Lidingö
688.Dr. Ferdinando Sardella
Stockholm University
689.Lektor Pierre Wiktorin
Mittuniversitetet
690.Bo Andersson, professor
Uppsala
691.Fil. dr. Per Faxneld
Stockholm
692.Kerstin Park
Äsperöd
693.Johan Nilsson, arkitekt, PhD in Engineering (Urban Planning and
Hisings Kärra
694.Carola Nordbäck, docent i kyrkohistoria, Umeå universitet
Sundsvall
695.Michael Meschke, Professor
Stockholm
696.Guoying Stacy Zhang
Shanghai
697.Daniel Jacobson, universitetsadjunkt i svenska språket/nordiska
Sundsvall
698.Victoria Shi
Stockholm
699.Professor Marie Söderberg
Stockholm
700.Urban Hammar, FD univlektor em. i tibetanska
Uppsala
701.Man Gao, PhD, lektor i kinesiska
Falun
702.Klas Wikström af Edholm
Stockholm
703.Sten Grundström
Borås
704.Joachim Gentz, Professor in Chinese Studies
Edinburgh
705.David Brolin
Stockholm
706.Stefan Larsson, fil dr i religionshistoria
Hägersten
707.Johan Waldén
Solna
708.Herr söderlund
Nykvarn
709.ingrid sjöström
enskede
710.Inger Wærn, OCS
Stockholm
711.Göran Öberg, skattekonsult
Umeå
712.Petra Borgcrantz, fim mag konstvetenskap
Ljungbyhed
713.Aron Berg
Stockholm
714.Lin Zheng
Sköndal
715.Jianmeizhou
Solna
716.Anna Vittinghoff
Edinburgh
717.Dr Zhi Huang
Solna
718.Advokat Jonas Deutgen
Lidingö
719.Ninja Rijnks-Kleikamp MA
The Netherlands
720.Viktor Nordgren
Årsta
721.Rafael Suter
Zurich
722.Marko Frelih, curator at Slovene Ethnographic Museum
Ljubljana
723.Jörg Plassen, Professor of East Asian Religions
Bochum
724.James
Täby
725.Dr Thoralf Klein, Senior Lecturer in Chinese and Global History
Loughborough
726.Kim Skötare
Kolbäck
727.Minwei Zhou
Stockholm
728.Erik wu
Huddinge
729.kaj århem, professor
göteborgs universitet
730.vanja eriksson,psykolog
nacka
731.Prof. Maurizio Scarpari
Venezia
732.Bo Liu, Läkare
Järfälla
733.Tao Yang, fil.dr.
Falun
734.Kai Sun lärare
Uppsala
735.Adam Smith
Philadelphia
736.Teresa Liu, Kinesiska tolk
Stockholm
737.Yinlin Guan
Edinburgh
738.Prof Andrew Lo
London
739.Patrik von Rosen
Stockholm
740.Erik Sjöberg, lektor i historia
Mittuniversitetet, Sundsvall
741.Yuan Yuan
Göteborg
742.Ariane Perrin, Ph.D., Korean art and archaeology
Paris
743.Li Guangxin
Beijin
744.Gao Yuan
China
745.Paul van Dongen, librarian and former curator for China
Leiden
746.Luo Zhou, Chinese studies librarian
Durham, NC
747.Hans-Olof Boström, professor
Hammarö
748.Claire Blakey
Glasgow
749.Shi Tou
Beijing
750.Gunilla Tegen
Leksand
751.Janet Zhangyan Johansson
Stockholm
752.Johan Berggren
STOCKHOLM
753.Dr. David Machek
Universität Bern
754.Ming Ming
BEIJING
755.Carl Söderberg
Stockholm
756.Ryoko Sato-Linder
Stockholm
757.Gina Elia
Philadelphia
758.Dr Rossella Ferrari
London
759.Isabel Johannesson
Stockholm
760.Angelia Wong
Singapore
761.Rena Tsang
London
762.Hui Ji Wahlström
Västerås
763.Magnus Almgren, Tandläkare
Sandviken
764.Denise Carlgren
West Palm Beach, FL
765.you xu
China Beijing
766.Marianne Ekdahl, kommunikationschef
Lund
767.Meisang Fredmark, Rektor vid Kinaskolan Ruiqing
Stockholm
768.Michele Fasano
Italy
769.ABB Scientist Nan Chen
vasteras
770.Dr. Phillip Grimberg
Frankfurt
771.Mandel Cohen
Stockholm
772.Johnny Söderström
Brantevik
773.Michael Hunter
Yale University
774.Docent Torsten Gunnarsson
Vällingby
775.Fred Wennerholm, advokat, Ordförande Kinakommittén
Stockholm
776.Klemens Karlsson, PhD. Bibliotekschef Konstfack
Stockholm
777.Patrick Stanelius
Stockholm
778.Sofia Cangiano
New York City
779.Forskare
Stockholm
780.Jie
Solna
781.Anette Masui (kulturjournalist)
Stockholm
782.Agneta Åhrberg
Ronneby
783.Eva-Kersti Almerud
21743 Malmö
784.Daniel Henningsson
Uppsala
785.Associate professor of Chinese literature
Paola Zamperini
786.Helena Ruotsala, professor
Åbo, Finland
787.Kulturjournalist Christer Duke
Stockholm
788.Pamela Blakey
Gentilino ch 6925
789.Mikael Laven
Täby
790.Christina Knöös
Lund
791.Översättare Eiko Duke
Stockholm
792.Dr. Frederik Green
San Francisco State University
793.Josefin Vargö (designer och curator UNDERVERK
Stockholm
794.Liliane Clementson
Stockholm
795.Aurora ALUO
Lidingö
796.Mikael Karlsson
Stockholm
797.Per Anders Ohlsson
Stockholm
798.Lorenzo Costantini Consigliere ISMEO
rome
799.Christel engelbert
Stockholm
800.Josefina Jia
Tyresö
801.Zhiping Wang
Stockholm
802.Valentin Nordström, arkitekt
Köpenhamn
803.Cecilia
Stockholm
804.Sunniva Abelli, musiker
Umeå
805.Qi Hao
Stockholm
806.Irina Gebuhr
Johanneshov
807.Ralf Johansson
Helsingfors
808.Dr. Christopher Lupke
Edmonton, AB, Canada
809.Johan Wahlström
Västerås
810.Anna Nilson, bibliotekarie
Malmö
811.Carolin Johansson (fil mag, civ ing)
Uppsala
812.Mats Bergman, producent
Stockholm
813.Kei Bergman,studerande
Stockholm
814.Moe Bergman, studerande
Stockholm
815.Miki Bergman, studerande
Stockholm
816.Kaihong wang
stockholm
817.Judit Katkits
Åkersberga
818.Anke Hein, Associate Professor for Chinese Archaeology
Oxford, UK
819.Giovanna Lombardo Archaeologist
Rome
820.Carl Rosenblad
Djursholm
821.Eva Olason
Stockholm
822.Sofie Yü
Lidingö
823.Fredrik Wu
Täby
824.Hr. Haifeng Sun
Norge
825.Ling Zhang
Uppsala
826.fil.pol.mag. Ernst Althin
Stockholm
827.Vivien Li
Hässelby
828.Tord Karlsson
Norberg
829.Zhidan Bai
Stockholm
830.Profesor Qigu Jiang
Chicago, USA
831.yang
halmstad
832.Jens Rudberg
Mariefred
833.Nanjie Nie, sjuksköterska på DS
Stockholm
834.Lisa Ma
Stockholm
835.Lan
Sollentuna
836.Shen Xin
Stockholm
837.Mo, PhD
Stockholm
838.Bin Zuo
Stockholm
839.kun wang
solna
840.Ling-Ling Beerman
Houston
841.Oscar Nalesini
Roma
842.Aina Bellis
Stockholm
843.Kjell Granberg
Märsta
844.Philip Williams, prof.
Bozeman
845.Jan Rudling Fil Dr
Stockholm
846.Claes J Kjellberg
Göteborg
847.David Chen MD
Västra Frölunda, OCS
848.Miki Anagrius fotograf
Stockholm
849.Anne Kjellberg
Göteborg
850.Tor Hilborn
Stockholm
851.Benjar Lee, entrepreneur
Copenhagen
852.Christina Rudling Fil kand DIHR
Stockholm
853.Dr. Susanne Schäffler-Gerken
Hamburg
854.Richard C. Beerman
Houston
855.Nikodemus Rudberg
Stockholm
856.professor Malin Hedlin Hayden
Stockholm
857.Hao Shi
Stockholm
858.xi ya die
beijing
859.Joan Tao
Stockholm
860.Emelie Byström, masterstudent i Antikens kultur och samhällsliv
Stockholm
861.Nicklas Cederqvist (Antikhandlare)
Stockholm
862.Ying Dong Wang lärare
Stockholm
863.Stig Svenson
Bromma
864.Michael Söderström
Nässjö
865.Louise Du Rietz-Svenson
Bromma
866.Jingzhuang
Kumla
867.Maria Bhardwaj
Stockholm
868.Francesco D'Arelli, Director of the Italian Cultural Institute o
Montréal
869.Ingegerd Andrén studerande
Stockhom
870.Li Gang
Stockholm
871.Anne Wedell-Wedellsborg, Professor of Chinese Language and Cultu
Aarhus University
872.Cecilia Lin
Täby
873.Wivian
Stockholm
874.Markus Enberg
Västerås
875.Vanessa Davidsson
Stockholm
876.Sichao Li
Stockholm
877.Niclas Persson, student
Täby
878.Yingchen Zhang
Huddinge
879.Xi Yang
Vasteras
880.Dapeng Cui
Spånga
881.Johan Majtorp
Västerås
882.Prof. Barend ter Haar
Oxford
883.Lucy Zhou
Stockholm
884.Chunyan Zheng
sollentuna
885.Carina Beckerman Ek dokt, författare
Stockholm
886.Aino Östergren designer
Gustavsberg
887.Pingli Ren
Arlanda
888.Yin Zhan
Västerås
889.Dr. Tailun He
Göteborg
890.Patrik Spånning Westerlund, Arkivarie
Uppsala
891.Yang Claesson
Stocholm
892.Jan Olof Rosenqvist (professor em.)
Uppsala
893.Linnea ying
Växjö
894.professor Wang
solna
895.Ewa Larsson
Jönköping
896.Ilkka Timonen
Sollentuna
897.Nengxiang Chen
Sverige
898.Tommy Sandevi (Civ. Ing.)
Hyltebruk
899.Hannes Flemming
Stockholm
900.Angelina Miao
Växjo, Sverige
901.Yixi Chen
Stockholm
902.Professor wang
Solna
903.Zhang yuan
Åkersberga
904.Harriet Lundgren
Stockholm
905.Bing Wu
Stockholm
906.Kurd Baksi
Stockholm
907.Margareta Regebro
Stockholm
908.Nicole Schulman
STOCKHOLM
909.You Li, läkare
Stockholm
910.Henry Bronett författare
Sthlm
911.David jiang
Enskede
912.Anders Öfverström konstnär
Sundbyberg
913.Tess Ax son Johnson
Stockholm
914.Inga Östergren Lind
Värmdö
915.Yifan Hu
Stockholm
916.Zili He
Stockholm
917.Hao Zhang
Stocksund
918.Zhilan Zhu
Kista
919.Malin D
Stockholm
920.Zhenhua Shan
Stockholm
921.Markus Gustafsson, chefredaktör
Stockholm
922.Ramon Horvath
Uppsala
923.Fredrik Vansvik
Stockholm
924.Samuel Messner
Nacka
925.Eva Rosen
Danderyd
926.Marie-Louise Wallen Larsson Konstnär
Norberg
927.Kim Samberg
Uppsala
928.Ulla Eliasson
Vällingby
929.Hampus Andersson,
Uppsala
930.Liza Jernberg
Stockholm
931.Natsuko Konishi
Stockholm
932.Yang Cao, PhD
Örebro
933.Wenrong,business controller
Solna
934.Jenny Hallström, registrator
Lidköping
935.Kina Eriksson
Stockholm
936.Johan Linder, antikvarie, fil dr
Uppsala
937.Yingzhang
shanghai
938.Fredrik Lundqvist
Johanneshov
939.Yuan Tian, Sales
Göteborg
940.Mae-Za Enge
Saltsjöbaden
941.Lianrong Ma lärare
Huddinge
942.Yuehua von Fircks
Segektorp
943.Göran Bergman
Älvsjö
944.Marianne Lilja Wiitbom Vice President
Hovås
945.Cynthia Brokaw, Professor of History, Brown University
Providence, RI, USA
946.David Liu
Malmö
947.Markus Dimdal, civ. ing.
Stockholm
948.Ning Zhang, Msc, Software Engineer
Stockholm
949.Ms.Lj
Uppsala
950.Dr. Jack Yu
Huddinge
951.Dr.Jia Wang
Umeå
952.Xuefeng Li
Stockholm
953.Chemla Karine, PhD
Paris
954.Arvid Olson
Hindås
955.Johanna Guo PHD
Stockholm
956.Erik Carlberg
Uppsala
957.Yan Shuang Lindblom, Pianist
Stockholm
958.Huijuan Li (Duke University)
Durham, NC
959.Kevin Ke
Stockholm
960.Johanna
Järna
961.Olivier Krischer (Dr.)
Canberra, Australia
962.Robert Bagley (professor)
Princeton, NJ, USA
963.Madeleine Tigerschiöld/antikhandlare
Lidingö
964.qi miao
Sollentuna
965.Julia Annerkull
Göteborg
966.Liisa Wihman,
Tokyo
967.Bing Tang, PhD, VD
Solna
968.Dr.Gao Yuan shen
Tokyo
969.Rong Meng, PhD
Philadelphia, PA USA
970.WU Yun
Stockholm
971.Huan
Toronto
972.Sophia Liang Isaksson
Enköping
973.Tobias Riesbeck, M.A.
Shanghai + Ffm
974.Erica Brindley, Professor
State College, PA, USA
975.Wang Haicheng
Seattle, WA, USA
976.Guo Jue
New York, USA
977.Hannes Egnell, Spårvagnsförare
Farsta
978.Kent Cao
Princeton University
979.David Liu
Stockholm
980.Roland Jakobsson, sekreterare
Lidingö
981.Li Li Patent Information Konsult
Sollentuna
982.Sofia Eriksson
Nacka
983.Johan Nordebrink
Västerås
984.Sophie Hong
Hägersten
985.Thomas Schulman Antikhandlare
Ingå Finland
986.Binwei Ji
Hägersten
987.Lukas Ji
Hägersten
988.Elias Ji
Hägersten
989.Lee Teehee, Associate Curator, Chinese history, Gyeongju Nationa
Gyeongju, Korea
990.Emma Ji
Hägersten
991.Zhoulin She
Järfälla
992.Mingji Chen
17070
993.DEMULAN JIN GUSTAFSSON Ordförande
Stockholm
994.Prof. Cheng-hua Wang
Princeton
995.Daniel Ji
Hägersten
996.Marie Björling
Stockholm
997.Yumei Zhou, Controller
Stockholm
998.Stefan Jeppsson
Ekerö
999.Xiaohui Qiu , lönekonsult
Stockholm
1000.Wei Lu
Stockholm
1001.Xiaohui Qiu, lönekonsult
Stockholm
1002.Diwei Li
Stockholm
1003.Ping Cao
Stockholm
1004.H.Valckenier Kips, MA
Leiden
1005.Fuhui xie
Täby stockholm
1006.Jan Albinson, psykoterapeut
Dala-Floda
1007.Laura Giuliano, curator
Museo Nazionale d'Arte Orientale
1008.Wei Gu
Stockholm
1009.Limin An lärare
Sollentuna
1010.Yan Wang
Stockholm
1011.Sherwin Chan
Stockholm
1012.Xiaotao Li
Stockholm
1013.Lawyer Rong Pei
Stockholm
1014.Lina Ling lärarstudent
Lund
1015.Ruiqin Ericsson
Solna
1016.Yifei Zhang, Undersköterska
Sundsvall
1017.Amy Liu
Stockholm
1018.Zhigang Yang
Sollentuna
1019.Matthew Mosca, historian
Seattle
1020.Xiaomei Yu
Solna
1021.zhaokai zhou
Täby
1022.Flora
Täby
1023.Xiaojun Chen
Sollentuna
1024.Hou Mei
Uppsala
1025.Jeff Zhang
Solna
1026.Keyi Chen
Stockholm
1027.Xiuyan Zhao
Västerås
1028.Bellis Xiu
Stockholm
1029.Tang Luping prof på Chalmers
Göteborg
1030.Yuemei Zhao
Sollentuna
1031.Dr. Alexandra Herlitz, universitetslektor i Konst- och bildveten
Göteborg
1032.Åke Nilsson
Västerås
1033.Linda Hou MD
Göteborg
1034.Jinying Yan, Professor
Stockholm
1035.Yasmin Koppen MA (docent i kinesisk religion)
Tuebingen, Germany
1036.Yanling Huang
Stockholm
1037.Ms Anna K Samuelsson
Ystad
1038.Gexin Gu
Taby
1039.Lijuan Zhu housewife
Stockholm
1040.Long Long Chen MD
Stockholm
1041.Monika Klaffs, MA
Hamburg
1042.Wang Yun
Göteborg
1043.Wei Sun
Stockholm
1044.Jonas Gustafsson Illustratör
Lerum
1045.Sylvia Xue
Stockholm
1046.Shulin Nie Tek Dr
Stockholm
1047.Chenguang Lu
Sollentuna
1048.Jan Göransson, presschef
Stockholm
1049.Peter Andersson, Lärare
Uppsala
1050.Wei Shen
Solna
1051.Dr. Jinzhi HU
Uppsala
1052.Ole Stilborg, Docent
Sturefors
1053.Honglei ZHAO PhD student
Stockholm
1054.Karin Wagner, professor
Göteborg
1055.Ivars Jegers
Forsbacka
1056.Annika Schyllander
Stockholm
1057.Hongyan Lu
stockholm
1058.JIN-JING PEI
Tumba
1059.Zhen(student)
Stockholm
1060.Roland Altenburger, Prof. Dr.
Würzburg
1061.Mathias Sandström, Ingenjör
Stockholm
1062.Ping Liang
Västerås
1063.Liping Liu
Stockholm
1064.Lin Zeyu,Student
Stockholm
1065.Harry Popermajer
Skövde
1066.Sandra Austrup, research assistant
Münster
1067.Zhe Husng
Stockholm
1068.Simon Preker
Hamburg
1069.Anqi Zhu
Stockholm
1070.Can can Zhou
Tyresö
1071.Ying Ma, PhD
Stockholm
1072.Förläggare David Stansvik
Nora
1073.Ng Seng Leong
Singapore
1074.Mei Li
Orebro
1075.Clara Gunnarsson
Nacka
1076.Günter Whittome
Taipei
1077.Yingfu Xie
Stockholm
1078.Yiqiang Zhan
Stockholm
1079.Yuwei Deng
Sollentuna
1080.Qian Zhu
stockholm
1081.zhimeng wang
Solentuna
1082.Lingmin josefsson, Ekonomi
Sollentuna
1083.Karin Nilsson, Östasiatiska Museets Vän
Västerås
1084.Li Chen
Stockholm
1085.Yukie
Scott
1086.Ailin Liu
Stockholm
1087.Yuying Feng
Solna
1088.Bin Pan (Business Controller)
Stockholm
1089.Herr Claes Gyllenpalm
Täby
1090.Karolina Sahlin
Stockholm
1091.Xiao Qunfeng
Stockholm
1092.katharina markgraf, m.a.
tübingen
1093.Carl-Johan Olsson, Intendent 1800-talsmåleri Nationalmuseum
Stockholm
1094.Zeng Guangpi
Stockholm
1095.Kenny
Shanghai
1096.Elisabeth Gustawsson, fil. dr.
Stockholm och Sundsvall
1097.Xiao Qunfeng (lärare)
Stockholm
1098.Zeng Yuchen
Stockholm
1099.Christer Roswnberg
Stockholmb
1100.Mats Pettersson
Stockholm
1101.Siyin GAO, Student
Stockholm
1102.SUN Moqing
Munich
1103.Barbara Grabowska/ingenjör
Stockholm
1104.Tobias Larsson
Uppsala
1105.Emili Ramos
HUDDINGE
1106.Carsten Malmberg
Stockholm
1107.SUN Moqing, teacher,artist
Munich
1108.rosanna rosicarello textiles restorer conservator
Museo Nazionale d'Arte Orientale
1109.Dr. Xin Yu
Uppsala
1110.Paola D'Amore Archaeologist
Museo Nazionale d'Arte Orientale
1111.Yanli fang
Stockholm
1112.Anders Blomdahl
Maglehem
1113.Gunilla von Oelreich Fil.kandd
Stockholm
1114.Prof Dr Paolo Biagi
Brescia, Italy
1115.Jung Michael
Roma
1116.Yani
Storvreta
1117.C Anthony Gray
London
1118.Dr.Jinan Li
Beijing
1119.Tomasine Tegnér
Stockholm
1120.Aleksei Sorokin
Moscow
1121.Martin Weiger, IT-konsult
Stockholm
1122.Emma Hernejärvi
Stockholm
1123.Julia Habetzeder, fil. dr
Järna
1124.Qi Lu
Nacka
1125.Matthew Barton, Auctioneer/Managing Director
London
1126.Jan von Oelreich civilekonom
Stockhölm
1127.Dr John Nandris FSA
Oxford
1128.Asienfantast Wilhelmina Cho
Solna
1129.Ling Palmberg
Flen
1130.Agneta Funseth
Knivsta
1131.Jenny tan
Stockholm
1132.Yovela Zhang
Älvsjö
1133.Matilda Lindgren
Täby
1134.Louise Setergren
131 41 Nacka
1135.Louise Settergren
131 41 Nacka
1136.P Bjerlow, Civ Ek/NBTHK Scandinavia
Stockholm
1137.Jianying Lao
Stockholm
1138.Anna Rådlund
Jönköping
1139.Chunhua He
Stockholm
1140.Agneta Linton, intendent Eskilstuna konstmuseum
Stockholm
1141.Jonathan Tucker
Mr
1142.Jan Pettersson, historian and author
Stockholm
1143.Jonas Bergström
Stockholm
1144.Ran WU
Stockholm
1145.zhifan zhang
Stockholm
1146.henrik envall
uppsala
1147.Anita Gray
London
1148.Jan Anjou
London
1149.Göran Flyxe
Stockholm
1150.Sonja.Sai
Stockholm
1151.jihui
China
1152.Martin Nilsson, ST-läkare och doktorand
Helsingborg
1153.Anne Håbu, leder Norsk selskap for orientalsk keramikk
Oslo
1154.Giovanni Damiani, Localization Project Manager
Stockholm
1155.Peter Modin
Stockholm
1156.Lena Petersson
Linköping
1157.Simon Xiao
Sollentuna
1158.Cécile Daguin
Stockholm
1159.Li Ping Ma
Solna
1160.Xiaoqian
Lund
1161.Erik Östling
Bandhagen
1162.Beate Becher BA
Istanbul
1163.Xiaohan Du
New York
1164.Civ ing Göran Nordlundh
Bromma
1165.Bohao Liao
Sollentuna
1166.yiting
storgatan
1167.Lena Gerholm, professor
Stockholm
1168.Toni Kaarttinen
Vantaa (Finland)
1169.Rickard Otternäs
Huddinge
1170.Joakim Hultman, Museiassistent
Älvsjö
1171.Pernilla Larsson (Student)
Hägersten
1172.Magnus Berglund
Lund
1173.Adam Norberg, M.A. i antikens kultur och samhällsliv
Tumba
1174.Chao Zheng
Solna
1175.Richard Bodman
Faribault, MN U.S.A.
1176.Natalia M.Nilsson
Danderyd
1177.Yang Guowei
Beijing
1178.Studerande kinesiska, Johan Hydmark
Stockholm
1179.Jiyan Vakifahmetoglu
Stockholm
1180.Emma Rådlund
Bromma
1181.Yuzhen
Beijing
1182.Barbro Blehr, professor
Stockholm
1183.Hedvig Egerö, arkivarie
Norsborg
1184.Joanna Bergström
Täby
1185.Michael Marlow
Stockholm
1186.dottor Giuliana Borghesani
Verona
1187.Michael Becher Mr.
Istanbul
1188.Ann af Burén
Bagarmossen
1189.Anna Gunnarsson
Stockholm
1190.Hui Jansons, international coordinator
Stockholm
1191.Leonie Schulz
Hamburg, Tyskland
1192.Karin Arovelius
SPÅNGA
1193.Li Jun, Professor of Art History
Beijing
1194.Edward L. Shaughnessy (professor)
Chicago
1195.Mikael Andercrona
SKOGÅS
1196.Daisy Z hu
Enebyberg
1197.Fang-Mei Chen, Professor of Graduate Institute Of Art History Na
Taiwan
1198.Olof Sundqvist professor
Uppsala
1199.Bent Nielsen, Associate Professor of Chinese Civilization and Cu
Copenhagen
1200.Su Wang
Stockholm
1201.Åsa Bååth pensionär
Norsborg
1202.Dr. Ping Foong, Foster Foundation Curator of Chinese Art
Seattle
1203.Niklas Karlsson
Malmö
1204.Ida
Sweden
1205.Katarina Tavakol
Dubai
1206.Einar Bache Nilsen
Oslo
1207.Leo Wright
Stockholm
1208.Anna Maria Fasano
Stockholm
1209.Yingqing zhou
Sollentuna
1210.Xiaogang Zeng
Veddige
1211.Antikvarie Robin Gullbrandsson
Floby
1212.Kaori Tagawa
Stockholm
1213.Mats Sandberg
Stockholm
1214.Dr. Paolo Periati
Stockholm
1215.FD Hedvig Landenius Enegren
Bryssel
1216.Pinky Benedicto
New Jersey
1217.Yang Luo
Stockholm
1218.Phoebe
Philippines
1219.Karin Lindgren
Stockholm
1220.addonizio michela
latina italy
1221.Petri Tigercrona
Stockholm
1222.Kerstin Adamson
Huddinge
1223.Barbro Hemer konstnär
Löderup
1224.Tianyang Liu
Lidingö
1225.Minna
Uppsala
1226.Peter Lindbäck, Dir.
HÖLLVIKEN
1227.Curator of Asian Art Dr. Kris Imants Ercums
Lawrence, Kansas, USA
1228.Yang Chen, kinesisk konstnär
Huddinge
1229.Wen-Shin Fries
Malmö
1230.Anita Shum, journalist och lärare i kinesiska
Stockholm
1231.fil. dr. Ove Halén
Bromma
1232.Ole Saxe, kompositör
Leksand
1233.Changlin Wester
Nacka
1234.Oscar von Sydow
Göteborg
1235.Changlin Wester
Nacka
1236.Ossian och Koonyoung Klingspor
Drottningholm
1237.Marie Fredriksson Karvelas
Skå
1238.Lena Käll
Vallentuna
1239.Maria Eriksson
Stockholm
1240.Changlin Wester
Nacka
1241.Changlin Wester
Nacka
1242.Changlin Wester
Nacka
1243.mariana Forssell-Latouche guide conférencière
Paris
1244.Yuhua Liu
Stockholm
1245.Stanley Emanuelsson
Stockholm
1246.Mingjie Fang
Stockholm
1247.Markus H
Stockholm
1248.Chunhua He
Stockholm
1249.Peng Peng
Princeton
1250.Marcus Lundin
Vendelsö
1251.Dan Xie
Sweden
1252.Tianfei Liu
UPPSALA
1253.Birgitta Kyllenius
Bromma
1254.chunling ren
sollentuna
1255.chunling
Stockholm
1256.Richard Björck
Hägersten
1257.Xiaojin Wu
Seattle, USA
1258.Fengqing Xiang
STOCKHOLM
1259.Yunjian Xu
Uppsala
1260.Bella
Rune
1261.Zhihong Liu
Uppsala
1262.Qin She
Stockholm
1263.Weihua Dong
Stockholm
1264.Zifei Xu
Uppsala
1265.Zicheng Xu
Uppsala
1266.Johan Lin
Uppsala
1267.Shang Peng
Uppsala
1268.Paola Canu
Firenze
1269.LINNA HUANG
STOCKHOLM
1270.Maurizio De Marchi
Pontinia
1271.Aino Mellin Svanqvist
ARVIKA
1272.WILLIAM YANG
Lidingö
1273.Tom Åsberg, Yrkesmusiker
Stockholm
1274.Huijie Li
Hässleholm
1275.Jinlin Li, co-founder of Gastronaut
Sollentuna
1276.Hao Wu
Sollentuna
1277.Zhenzi
Stockholm
1278.Chiara De Marchi
Pontinia (LT)
1279.Dr. Vera Dorofeeva-Lichtmann
Paris
1280.David huang
Sollentuna
1281.David Andersson
Solna
1282.Leif Dahlberg
Stockholm
1283.Hans M. Fure
Slependen, Norge
1284.Wen Tang
Uppsala
1285.Annie Lund
Linköping
1286.Michela Scavazza
Bologna
1287.Per Kristensen member of OCS Norway
Oslo
1288.Alexander Oregård
Stockholm
1289.Filippo
Stockholm
1290.kalligraf marius holmby
elverum, norge
1291.Shi-Jin Zhang, Forskare
Stockholm
1292.Hoa Truong Mjukvaruingenjor
Malmo
1293.Ulf Mikeal Karlsson
Stockholm
1294.Peter Swidde - Wuzuquan Sweden
Malmö
1295.Therese Nyström
Stockholm
1296.Ivana Malovic, bibliotekar
Oslo
1297.Shenghua
Kaohsiung
1298.Dylan Junjie Yang
Mora
1299.Liqun He
Stockholm
1300.Ann Abid, art librarian
Cleveland, Ohio, USA
1301.Axel Hultman
Stockholm
1302.Natashia Nauckhoff
London
1303.Ling tao(purchaser at CLOETTA )
Linköping
1304.Qin Xu
Stockholm
1305.Xiaogang Wei
Beijing
1306.Weihua Shao
Bunkeflostrand
1307.Walter Strömberg
Stockholm
1308.Yj Fong
Stockholm
1309.Weihua Dong
Stockholm
1310.an
stockholm
1311.Joe
Västerås
1312.Liying
Solna
1313.Shan Zou
Hägersten
1314.Carl-Olof Damm
Borgholm
1315.Ying Zhang
Stockholm
1316.Jay Xu, PhD
San Francisco, CA 94102, USA
1317.Wang Peng Engineer
Täby
1318.peng wang
Stockholm
1319.Lilian Persson
Lund
1320.Linda Wang TCM
Stockholm
1321.Pansy Pei
Täby
1322.Haiyan G. M.Sc.
Stockholm
1323.Xiaoqian Sun
Hässleholm
1324.Niklas Larsson
Göteborg
1325.Tommy Zheng
Stockholm
1326.Fabian Kastner, författare
Berlin
1327.Yinghong Zhao
Stockholm
1328.Xiaopeng Li
Stockholm
1329.Kirsti Grotmol, billedkunstner
Oslo
1330.Börje Forssell
Gothenburg
1331.Carolina Olsson
Vällingby
1332.Ting Sun
Uppsala
1333.Inger-H.W. Andresen, bibliotekar
Oslo
1334.wenrui wang
uppsala
1335.Lena Påhlman, ordf.
UPPSALA
1336.Dr. Sergey Dmitriev
Moscow, Russia
1337.Susanne Urwitz Advokat
Stockholm
1338.liao min
sollentuna
1339.Annamaria
Italy
1340.Fabrizia Candido
Naples
1341.Nora Ceratto
Italy
1342.Anders Fröjmark
Kalmar
1343.Docent Kristina Myrvold
Lund
1344.Anders Barck, MD, PhD
DJURSHOLM
1345.DR Minna Törmä
University of Glasgow
1346.Yanan Li, fotograf
stockholm
1347.Nicklas wiklund
Uppsala
1348.Lisa Eklund
Malmö
1349.Yi lu
Umeå
1350.Björn Bejerfjord
Stockholm
1351.Yinghong
Linköping
1352.Sissela Liljeqvist, MD PhD
Stockholm
1353.Cecilia Peuranen
Stockholm
1354.Min Wu Li, Finance Manager
Danderyd
1355.Xixi nordin
Uppsala
1356.Profrssor Yifang Ban
Djursholm
1357.Dr. Ruth Cordes
Ham burg
1358.Christina Hinnelund
Järfälla
1359.Annika Svensson
Uppsala
1360.YingYing Xu
Västerhaningen
1361.Jiasen Hu, PhD
Stockholm
1362.Qin An
Stockholm
1363.Ying He, PhD
Stockholm
1364.DaHui yang
Uppsala
1365.Christel Seelig
Rydboholm
1366.Wo Lam Wong
Rydboholm
1367.Oleg Mareev
Moscow
1368.André Wong
Bagarmossen
1369.Haiwen Zheng, Gymnasiet lärare
Järfälla
1370.Milton Öhrström
Stockholm
1371.Sven Janssens
Asse, Belgium
1372.Erik Hooykaas
Eindhoven, Nederland
1373.Lionel de Rothschild
London
1374.Richard Fogler
Asset Management
1375.Dr. Helen Loveday
Geneva
1376.Annelie Rogmalm, lärare
Skogås
1377.Viktor af Sandeberg, civ ing
Stockholm
1378.Graham Gemmell
Salisbury, England
1379.Mrs Le-Tan
Paris
1380.Majoros Árpád
Hungary
1381.Joan Cummins
Curator of Asian Art, Brooklyn M
1382.DR Luigi Bonaria Economist and Senior collector
Switzerland
1383.Harry Douglas-Hamilton
Edinburgh
1384.Egil Asprem, PhD
Stockholm
1385.Xiaodong Zhu
Kungsängen
1386.Nicholas Grindley
Brooklyn
1387.Jens Østergaard Petersen
Copenhagen
1388.Mayumi Narongin
Stockholm
1389.Juan chai
Stockholm
1390.Heinz Kress
07880 Liljendal, FINLAND
1391.Charlotte Stiernstedt
Stockholm
1392.Koosanne Hartman
The Hague
1393.Else Kress
07880 Liljendal, FINLAND
1394.Shinji Nohara
Antwerp-Belgium
1395.Lou-Lou Pettersson, illustratör och konstnär
Stockholm
1396.Dottor Alberto Sperindio
Naples
1397.Lars Fredriksson
Spånga
1398.Y. Ai
Norway
1399.civilingenjör
Saltsjö Duvnäs
1400.Sigvard Bahrke Civilingenjör
Saltsjö Duvnäs
1401.ADELAIDA SANCHEZ RUS
BARCELONA
1402.Dr. Stefan C. Schmidt
88142 Wasserburg
1403.Christina Andersson
Stockholm
1404.Grania Rogers
Dorchester
1405.Ann-Christin Bergenheim-Kling, Adjunkt Tyska och Svenska
Onsala
1406.Jay D Hall, Lay Servant
Red Cloud, Nebraska, USA
1407.Olivier Frediksson
Spånga
1408.Zsuzsanna Müller
Stockholm
1409.Marianne Bernadotte
Cleveland-Ohio-USA
1410.FD Inga von Corswant-Naumburg
Enebyberg
1411.Clive Hallam, Netsuke carver and restorer
Sheffield
1412.Ingrid Reindell
Roma
1413.Anna Xu, artist
Beijing China
1414.Nathalie Marcarian
Geneva
1415.Elizabeth lee
Los Angeles
1416.Ning
SOLLENTUNA
1417.Paul Freeman
London
1418.Simon Enerstrand
Södertälje
1419.Barbro Schaumn Fil.kand
Helsingfors
1420.Rey Bertrand
Switzerland
1421.Jan Bring
Nacka
1422.linda xia
Farsta
1423.Silvia Badulesscu
Stockholm
1424.Peder Valle
Oslo
1425.Marcus Kjelvik
Billdal
1426.John Oliver
Orebro
1427.Yungfang
Stockholm
1428.Anastasia Oliver
ÖREBRO
1429.Jonas Spaak, MD, PhD, Docent
Djursholm
1430.Wenfei
Bromma
1431.Konstnär Tania Alyhr
Visby
1432.Béatrice L'Haridon, associate professor
Paris
1433.Erik Lin
Stockholm
1434.Sonja Strömkvist
STJÄRNHOV
1435.Monica Gustafsson
Åkersberga
1436.Hanna Stjernfeldt
uppsala
1437.C Dahlqvist
Stockholm
1438.Jan Öqvist, scenograf
Stockholm
1439.Joakim Hsia V.D Nordic Mobile Service
Stockholm
1440.Richard G Carlsson, konstnär
Stockholm
1441.Joa Palmér
Nynäshamn
1442.Mattias Dahlstrom, Tekn. Dr
Los Altos, USA
1443.Jurist
Stockholm
1444.Olga Shubina
Sakhalin Regional Museum
1445.Johan tamm, advokat
Sthlm
1446.Jur kand elisabeth Tamm
Stockholm
1447.Hye-shim Yi
PRINCETON, NJ, USA
1448.Xiucheng Bai
Helsingborg
1449.Nina Woodford
Stockholm
1450.Jon Dalby
Oslo
1451.Mrs Cecilia nygren Leijonhufvud
Stockholm
1452.Anders Håan
Oslo
1453.Thomasine Mannerfelt
Stockholm
1454.Lena RRangström fil.dr.
Stockholm
1455.Barbro Martell, Fil.lic.
Stockholm
1456.Cecilia Tottie
Saltsjöbaden
1457.Daniel Tael
Stockholm
1458.Mabel Siden Cruz, MD, PhD
Vendelsö
1459.Julia Adelgren, konststuderande
Düsseldorf
1460.jonas Gruvaeus
Stockholm
1461.Tom Ousbäck
Stockholm
1462.Jin Linder
Stockholm
1463.TeknD Jiarong Li
Danderyd
1464.Declan Taggart, forskare
Stockholm
1465.Antonella D'Amico
Vicenza
1466.Tsunao NISHIWAKI
Sapporo, JAPAN
1467.Pär Johansson, företagare
Bromma
1468.fabian torsson, musikproducent
Enskede
1469.Roland Börjvall
Segeltorp
1470.Rotraut Gilbert
Stockholm
1471.Sven Pernils, politiker
Huddinge
1472.Livia Liu
Bromma
1473.Lida He
Stockholm
1474.Hugo Persson
Hägersten
1475.Marjan de Haas
Amsterdam, Netherlands
1476.Paul Gilbert
Stockholm
1477.Liyun Yang, MSc
Stockholm
1478.Martin Winter, Poet and Translator
Vienna, Austria
1479.Wicky Qin
Kista
1480.Ikebanist Anna Maria Gull
Täby
1481.Martin Vansvik
Jonsered
1482.Elisabeth Vansvik
Jonsered
1483.Ully Wille
CH-8706 Feldmeilen
1484.Chatupoom Narongin, fd Ordförande, Thailändska Kulturförening Sa
Farsta
1485.Professor Susanne Olsson
Stockholms universitet
1486.Prudence Woodford-Berger, Pensionerad Ämnesråd UD
Stockholm
1487.Herr Johan Stampe
Stockholm
1488.Yan Wang
Uppsala
1489.Huajun Wang
Stockholm
1490.Johan Edlund IT-entreprenör
Täby
1491.Advokat Christian Åhlund
Djursholm
1492.Kangqiao Zhao
Göteborg
1493.Elly Dahl
Norsborg
1494.Margareta (Gitt) Virgin
Stockholm
1495.Maria Virgin Björkman, Civilekonom
Stockholm
1496.David Stålnacke, Marknadsförare
Stockholm
1497.Karl Strømstad
Stabekk
1498.Edward Virgin Björkman
Stockholm
1499.Peter Björkman, Mil Dr
Stockholm
1500.Forsberg Li Dong
Vällingby,Stockholm
1501.Angela. Egnér spec. ped
Hägersten
1502.Jieyu Wang
Stockholm
1503.Martin Hellström
Stockholm
1504.Prof. Minku Kim
Hong Kong
1505.Luming Liu, Herr
Kungälv
1506.Elizabeth Kwee
Paris
1507.Mr. Christophe Carré
Paris
1508.Peng
Stockholm
1509.Agneta Wenninger, företagare
Svartsjö
1510.Giovanni Rimondi
Milano (Italy)
1511.Carlos Arce
Järfälla
1512.Charlotte Barck, MD, PhD
Djursholm
1513.Gudrun Holmgren
Tumba
1514.Hou-mei Sung Curator
Cincinnati, Ohio 45202 USA
1515.Zhongxuan Liu, student
Stockolm
1516.Thomas Wingstedt Fotograf
Lidingö
1517.Olivia Tengberg
Västerås
1518.Yu Yang
Stockholm
1519.Karolina Willers fil mag
Stockholm
1520.Kettil Mannerheim, arkivpedagog
Västerhaninge
1521.Hailin wang
Stockholm
1522.Gustaf Olsson (doktorand i ryska)
Åbo
1523.Dr. Sören Häggqvist
Stockholm
1524.Lars Kirstein, Civ.ekon
Stockholm
1525.Ulla-Stina Hagberg
Stockholm
1526.Jan Dees MD PhD
Amsterdam
1527.Kerstin Herlenius
stockholm
1528.Xuefei Chen Axelsson
Stockholm
1529.Sven Laufeld, docent
Munka Ljungby
1530.Nini Jiang
Stockholm
1531.Agneta Flock,Konstnär
Täby
1532.Johanna Ljung
Uppsala
1533.Dr. Yngve Grahn
Estepona
1534.Claudia Friedrich
Hamburg
1535.Ann Grönhammar
Stockholm
1536.Kurt Bratteby
Stockholm
1537.Lars Persson
Nacka
1538.Docent Anita Löfgren
Lund
1539.Raluca Ionescu-Gabor
Sandviken
1540.Mayumi Narongin
Stockholm
1541.Jue Wang Östasiatika museets vänner
13331
1542.Anja Cederved Schmidt
Malmö
1543.Prof. Dr. dr.hc Lirong Zheng
Stockholm
1544.Li Wei
Spånga
1545.Sergio Bergamaschi, professor of Geology Faculty
State University of Rio de Janei
1546.theodor karlin
Vällingby
1547.Alexander Gill fil.dr i arkeolgii
Stockholm
1548.Chiang Ching Blomback
New York
1549.Carl-Olof Eriksson
Uppsala
1550.Yuan Lin
Täby
1551.Gunilla Ihre
Stockholm
1552.ming xiao, Dr.
stockholm
1553.Jakob Demir
Södertälje
1554.Nils Erik Björsenius
Hägersten
1555.Jörgen M Alfort
Stockholm
1556.Seppo Kaltiovaara, auktoriserad translator
Helsingfors, Finland
1557.Mariann Jarret
Stockholm
1558.Dajie
Helsinki
1559.Fru Qingzhen Yang
Huddinge
1560.Dr. Jiguo Yu
Umeå
1561.Jorunn Nilsson
Stockholm
1562.Thomas Nilsson,
Nacka
1563.Chengkai Yang
Solna
1564.Lei Zhu
Göteborg
1565.Minjuan Blomberg
Sundsvall
1566.Anqi
Stockholm
1567.Huiqiao Liang
Linköping
1568.Wang Ls
Västerås
1569.Wei Li
Solna
1570.Guo-Zhen Hu
Uppsala
1571.yingshen
Göteborg
1572.zhonghua Tian
Borås
1573.yung bing bao
sollentuna
1574.Prof. Elie Wardini
Stockholm
1575.Pär Windahl
By Kyrkby
1576.Linda Yao
Uppsala
1577.Myra Windahl
Smedsbo
1578.Torkel Dahlén
Västerås
1579.Max Fölster
Hamburg
1580.Sofia Ström, Deputy Director Sotheby's
Stockholm
1581.Katarina Leijonhufvud
Saltsjöbaden
1582.Dr. Duncan Keenan-Jones
Glasgow
1583.Per Arvidsson
Täby
1584.Dutta Sodharta
Geneva Switzerland
1585.anna lallerstedt
stockholm
1586.Marianne Ousbäck
Stockholm
1587.Fil. dr. Sten Tesch
Uppsala
1588.mariana burenstam linder
danderyd
1589.regina glenn
stockholm
1590.Bruno Ekeroth de Almeida
Stockholm
1591.Lotta Severin
Stockholm
1592.Lin Lin
Olofström
1593.Torsten Westlund
Eskilstuna
1594.Dr Ann Gustad
Trelleborg
1595.Professor Mårten Rosenqvist
Solna
1596.Stein H. Øvrebø
Oslo
1597.Zhuochun Peng
Hässelby
1598.Dr Sam Nixon
University of East Anglia, UK
1599.Drs. Erwin J.C. van Pruissen
Cologne
1600.Ning Zhou
Sollentuna
1601.Hakan Friberg
Lund
1602.Takafumi Niwa
Nara,Japan
1603.Bente af Edholm, ordförande Natur och Samhälle i Norden
Djursholm
1604.Giuseppe
PIVA
1605.Samuel Ye
Sollentuna
1606.Professor Matti Anniko
Stockholm
1607.XIUQING TANG
STOCKHOLM
1608.Inger E. Solem, Daglig leder
Oslo
1609.Jackie Liu
STOCKHOLM
1610.FUJII, Yasutaka
Nagoya, Japan
1611.Thng BF
George Town, Penang
1612.Dongbin Liu
Stockholm
1613.Marianne Bengtsson agostino
Roma
1614.LU Guo. Studerade
Hultsfred
1615.Docent Peter Luthersson
Stockholm
1616.Yinwu LI
Stockholm
1617.Bao,Jiao
Uppsala
1618.Professor Vaughan Hart
Bath
1619.Emma Andersson
Stockholm
1620.Dr Ernest Schonfield
Glasgow, Scotland
1621.Viktor Björsenius
Umeå
1622.Ding,Mu
Beijing
1623.Harald Berg, Civ-ek, Tekn-lic
Stockholm
1624.Erik Ahlberg, civilingenjör
Nacka
1625.Xenia Piech
Zürich
1626.Marie Steinrud
Stockholm
1627.Yujing Chang
Lan Zhou China
1628.qiaozhen zhang
stockholm
1629.MingChang Lin
Taipei
1630.Lucia E Mueller
Switzerland
1631.Antonella D'Amico
Vicenza
1632.Jianing Zhang
Täby
1633.Colin Sophie Collector
Lasne
1634.Xiaojie Xian
Lund
1635.Ghysels Jean-Pierre, Sculptor
Lasne
1636.Lindefeng
Kristianstad
1637.Pia Welander Mrs
Furulund
1638.James Weaver
Zürich
1639.Henrik Mörner
La Colle sur Loup
1640.Lucy Sun
San Francisco
1641.Mr. Toby Carter
New York
1642.Dr Susanna Harris
Glasgow
1643.Li Yan
Lanzhou
1644.Birgitta Palmertz
Stockholm
1645.Ting Lu
Solna
1646.Sissa Sundling, Head of Design
Mölndal
1647.Inge Brombacher
Berlin
1648.JUHA HELMINEN
ÅBO, FINLAND
1649.Hongxia Zhang
Stockholm
1650.Winfried Kung
Munich
1651.Benita Ramel
Lidingö
1652.Peng Nian Yi
Värnamo
1653.Meiyi Li
Lidingö
1654.Yemin Zhang
Stockholm
1655.Jiezhi Zou
Stockholm
1656.Min Wang
Stockholm
1657.Jan Albinson Psykoterapeut
Dala-Floda
1658.Andrea Pirson, M. A.
Istanbul
1659.Jessica Liu
Spånga
1660.Chao-Hui Jenny Liu
Princeton, NJ USA
1661.Wilhelm Bosshard
Switzerland
1662.Yin Chen
Västerås
1663.Johan student
Österåker
1664.Xiaoxia
Norrtälje
1665.Eva Londos fil.dr
Jönköping
1666.Patrik Mörtsjö
Täby
1667.Zhao Juan
Nacka
1668.Masaru Kato
Hokkaido Univ.
1669.Shinya Shoda
Nara, Japan
1670.Yo NEGISHI, PhD, Japanese Archaeology
Akita City
1671.Jun Takakura
Sapporo
1672.Hsu En-Kung
Taiwan
1673.Yu Hirasawa (PD fellow)
Hokkaido University, Japan
1674.Koji Yamasaki
Japan
1675.Yang
Linköping
1676.Boyi Chen, Research Fellow
St. Louis
1677.WENTING
DALLAS
1678.Joel Zhao
Stockholm
1679.Alexander Svedberg
Bandhagen
1680.Mr. Dong Xianliang, Phd Student, City University of Hong Kong
Hong Kong
1681.Hideki MINOSHIMA
JAPAN
1682.Sophie Hsu
Beijing, China
1683.Tianchu Lu
Brisbane, Australia
1684.Ziwei Zhu
College Park, MD, USA
1685.Rid Forge Chen
Beijing
1686.Yue Zhang
Los Angeles, USA
1687.Jiao Gu
Allen,Texas, USA
1688.Tanda Song
beijing
1689.Jie Sun
Stockholm
1690.Shuojun Chen
Montreal
1691.Margaretha Hellstedt Teacher
Stockholm Sweden
1692.Mikael Svanberg
Stockholm
1693.Dominik Yu
Uppsala
1694.Giovanna Iacono
Roma
1695.Yang Li
riverside, ca, US
1696.Qiuyue larsson
Stockholm
1697.Natasha Popova
Chisinau
1698.Kurt Lundgren fd professor
Enskede
1699.Laura Muldowney, Chester Beatty Library
Dublin
1700.Sara Odselius
Stockholm
1701.Joakim Scherp, fil. dr. Historia
Stockholm
1702.Yumei Zhang
Sollentuna
1703.Yu-Wen LU
Bruxelles
1704.Dr. Gudrun Escher
Xanten
1705.Prof.Mirjo Salvini
Roma
1706.Sofia Bollo, PhD Candidate
Zürich
1707.Martin Längkvist, Ph.D.
Örebro
1708.Susanne Dackheim
Solna
1709.Tomas Rosén
Lidingö
1710.Yang Yuansheng
nanning,china
1711.nils Ousbäck
Stockholm
1712.Josefin Fast
Sundbyberg
1713.Ingrid, psykologstudent, OCS
Göteborg
1714.Wang yu zhu
Stockholm
1715.Kurt Almqvist, VD
stockholm
1716.Jerker Hellström
Stockholm
1717.Hiroo Nasu
Japan
1718.Mattias Chu
Stockholm
1719.Hong Zhou
Stockholm
1720.Bo Holmberg
Stockholm
1721.Marcus Groth, student
Stockholm
1722.Dr Christiane Reck
Berlin
1723.Dr Yang Chungui
Stockholm
1724.Chong Qi, Docent in Physics
Stockholm
1725.Susanne Wigorts Yngvesson, docent i etik
Stockholm
1726.Chuantao Zhu
Stockholm
1727.Leif Chu
Stockholm
1728.許塔
Taipei
1729.Jan-Ivar Nilsson
Stockholm
1730.Gudrun Waldenström
Stockholm
1731.Mathias Laveno, rektor
Uppsala
1732.Maria Pia Cappabianca
Roma
1733.Eleanor Rapier
Stockholm
1734.Victoria Hill
London
1735.Liisa Persson
Stockholm
1736.Ebba Persson
Stockholm
1737.J W Harris FSA
London
1738.Petra Book
Rimbo
1739.Märta Holkers, kulturjournalist och författare
Stockholm
1740.Mr Tatsuo Tanabe
London
1741.Dr David Valls-Gabaud
Paris
1742.steven ek
Stockholm
1743.Clas linder
Årsta
1744.Ida Angerbjörn, student
Stockholm
1745.Sarah
Trosa
1746.Sara Backman
Stockholm
1747.Ma Falke, serietecknare
Malmö
1748.Hoyt Tillman
Professor Chinese Cultural Histo
1749.Åke Rönndahl, senior
Huddinge
1750.Fan Zhang Graduate student
New York
1751.Professor Robert Joe Cutter
Phoenix
1752.Morten Haug, Member of OCS Norway
Oslo
1753.Prof. Curtis Smith, PhD
Sacramento, California
1754.Urban Scott
Göteborg
1755.Karwin Cheung
Leiden
1756.Tore Hagen, Member of OCS Norway
Oslo
1757.YuSie Rundkvist Chou
Nacka
1758.Terry Kleeman
Boulder, Colorado
1759.Professor Ding Xiang Warner
Ithaca
1760.Bruce Rusk, professor
Vancouver, Kanada
1761.Jorge Welsh
London
1762.Jennifer J. Bussio
Arizona State University
1763.Jenny Andersson
Stockholm
1764.Xiaolong Wu, associate professor of art history
Hanover, Indiana, USA
1765.Jesse Chapman, PhD
Lecturer
1766.Tetsuya ONO
Hokkaido
1767.Jon Shelton
Cologne
1768.Joseph Adler, Professor Emeritus
Gambier, Ohio
1769.Dr Mechtild MERTZ
Paris
1770.Atsushi Sawada
Niigata JAPAN
1771.Eiko EndoACenter for Obsidian and Lithic Studies,Meiji Universi
Tokyo
1772.Professor Emerita Louise Yuhas
Occidental College
1773.A student from China
Chengdu, P.R.China
1774.Bo Lawergren, Professor
New York, NY, USA
1775.Yize Hu
New York
1776.Yuan Lin
Los Angeles, USA
1777.David Wang
Cambridge, MA, USA
1778.Dr. Fredric T. Schneider
New York City
1779.Tina Phipps programkoordinstor
Göteborg
1780.Tina Phipps Programproducent
Göteborg
1781.Neo Zhang
Beijing
1782.Daniel Niles, Associate Professor
Research Institute for Humanity
1783.momo wang
Beijing
1784.Stella Cheng
Brest
1785.Yang
Zürich
1786.Xueer Zhu
Seattle
1787.Stanley Emanuelsson
Stockholm
1788.Cecilia Runnström, fd förlagschef
Värmdö
1789.Barbro Funseth
Knivsta
1790.Kady Yang
Chongqing
1791.Gerard Hawthorn
London
1792.NAN JIA
Beijing
1793.Trudel Klefisch, Kunsthandel Klefisch
Köln
1794.John Anderson
London
1795.Liz Anderson
London
1796.Vidar Ringstrøm (bibliotekar)
Veierland, Norge
1797.Annette Kieser, Ph D., research fellow
Münster
1798.Michael C Hughes, Asian Art
New York
1799.Art History student Miao SUN
Strasbourg, France
1800.Yizhen Wang
Aachen, Germany / China
1801.Inger Molin
Stockholm
1802.Chloe Yu
UBC
1803.Gunilla Cederholm
Stockholm
1804.Dr.Junko Uchida, IHP Academia Sinica
Taiwan
1805.Dr. Margarete Prüch
Heidelberg University, Research
1806.Christer Henriksén, professor
Uppsala
1807.Bokförläggare Trygve Carlsson
Stockholm
1808.Professor Michael Dunn
Uppsala
1809.Bengt Dahlqvist, fil.dr.
Uppsala
1810.Prof. Henrik Williams
Uppsala
1811.Simon Karlin björk, doktorand
Rimbo
1812.Andreas Broman, Fil mag
Uppsala
1813.Sonja Entzenberg
Uppsala
1814.Tove Larsson, doktorand
Uppsala
1815.Beata Megyesi, prefekt, docent
Uppsala
1816.Helge Gundersen, Founder of the Buddhist Society of Norway
Oslo, Norway
1817.Professor Olof Pedersen
Uppsala
1818.docent Per Vikstrand
Uppsala
1819.Zhuomin Qin
Shanghai
1820.Anette Månsson, FD, universitetslektor i semitiska språk
Uppsala
1821.Stig-Åke Petersson
Stockholm
1822.Johan Ljungberg, MA
Uppsala
1823.Amber
China
1824.Mikael Kalm, doktorand
Uppsala
1825.Yu-yun Lin, Chinese Archaeology Collection Manager
Taipei, Taiwan
1826.lu
wang
1827.Märit Frändén, fil. dr, forskare
Uppsala
1828.Anni Jokela
Hägersten
1829.Thies Staack
Heidelberg
1830.Pontus Lindgren, doktorand
Uppsala
1831.Konsult Malin Engstedt
Stockholm
1832.Prof. Desmond Durkin-Meisterernst
Berlin
1833.Hui Sun
Heidelberg
1834.Zeth Alvered, fil. dr, forskare
Uppsala
1835.Jing Liu/ Journalist
Stockholm
1836.Masaki EDA
Sapporo
1837.Thomas Rosén, fil.dr
Uppsala
1838.Kirsten Hinder
Toronto, Canada
1839.Angela
Archaeology student
1840.Julia Welsch
Hamburg
1841.Mingbo Lu
Heidelberg
1842.Per-Axel Wiktorsson
Uppsala
1843.Cindy
Stockholm
1844.Akira
Akimoto
1845.Igor Tchehoff, universitetslektor
Stockholm
1846.Peter Cottino, f.d. museichef
Stockholm
1847.Dr DongNing Wang
Lehigh University
1848.Sabrina Yang
Changchun
1849.Johan Heldt
Uppsala
1850.Ingela
Stockholm
1851.Yun Ysi Siew
Taipei, Taiwan
1852.lillemor Malmström
stockholm
1853.Kyoko Nakazawa
Lidingö
1854.Arkitekt Alexander Malmaeus
London
1855.Helena Löfgren doktorand
Stockholm
1856.Chao Huang
Canberra
1857.Tarja Soutolahti
Västerås
1858.Bo Göran Vivhult
Värnamo
1859.Mengge Cao (Graduate Student)
Montreal
1860.Viktor Söderlund
Hägersten
1861.Jacob Bartoletti
Stockholm
1862.Miguel Barroso, BSc
Stockholm
1863.Carl Mauzy
Stockholm
1864.Meng Zhang
Albuquerque
1865.Drude Gjesdahl
Sandvika
1866.Christen S M Gjesdahl h.r.advokat
Sandvika
1867.Wendi Adamek
Asianist
1868.Françoise Bottéro, researcher
Paris
1869.Alexis von Sydow
Stockholm
1870.Jian Yan, PhD
Stockholm
1871.Shuyang Liu
St.Louis
1872.Eivor Westlund
Eskilstuma
1873.Long Xiao
Cambridge
1874.PETER AF PETERSENS
Stockholm
1875.Marja-Liisa Keinänen, docent
Stockholm
1876.Magnus Torstensson, Student
Mellerud
1877.Feng Li, Ph.D
Beijing
1878.Peuvot Kevin
Stockholm
1879.Magnus Lundgren
Stockholm
1880.Christina Wendler
Stockholm
1881.Wor-Mei Wong Lundgren
Enskede
1882.Yung-ti Li (professor)
Chicago, US
1883.Lingyun Hu
Ann Arbor
1884.Eileen Yang
Hong Kong
1885.Chalisa Klampaiboon
Spånga
1886.Andrew Westrem (Graduate Student)
Chicago, IL, USAa
1887.Dr Agnes Wiener
Stockholm
1888.Anne Rebull (phd candidate)
Chicago
1889.Rui Xue
Pennsylvania, USA
1890.Dr. Peter Haldén
Stockholm
1891.Lilleba Nordenson Åhlund
Djursholm
1892.Li Qi Ph.D
Chicago,IL,USA
1893.Tim Wixted
Harbert
1894.yuxuan
wu
1895.Lena Eliasson
Uppsala
1896.Bingo Zeng, student
Chengdu, China
1897.Susanne Carlsson Fil. dr
Hässelby strand
1898.Midori Kazunari
easton
1899.Elisabet Dale
Stockholm
1900.Johan Wistbacka
Enskede
1901.Yinghong Chen
Linköping
1902.Prof. Gina Barnes
Durham, UK
1903.YuYun Tang,student
Beijing,China
1904.QI GAO
alcala de henares
1905.Vayne Jiang
China
1906.Zhou Cong
China
1907.Gabriela Li
Toronto
1908.Tomas Larsson
Shanghai
1909.Andreas Reibring
Shanghai
1910.Zheng Wang
Chicago,IL,USA
1911.Sofie Ring
Vaggeryd
1912.Anders Hägglund, tekn dr
Mölndal
1913.Elisabeth Karlow
Stockholm m
1914.Rädda Östasiatiska museet
Åby
1915.Kmd1 Jan Bring
Nacka
1916.Ally Lin (freelancer)
Taipei, Taiwan
1917.Linn A. Christiansen, Asianettverket
Oslo
1918.Maria Ohlsson, universitetslekor
Uppsala
1919.Charlotte Widenfelt
Uppsala
1920.Gregory N Carter
Blenheim
1921.Alina Martimyanova PhD student East Asian Art HIstory
Zurich
1922.Kristina Löfström Bibliotekare
Stockolm
1923.Gang Zhou, Ph.D
Västerås
1924.Gang Liu
STOCKHOLM
1925.Yongxia Hu
Västerås
1926.huang
cingming
1927.Fang-Tai Tseng
Taiwan
1928.louise hadorph
stockholm
1929.jeremy chantry
London
1930.Jiang Zhiduan
Lund
1931.Chen Peng Peng
China WenZhou
1932.Intendent Linn Bennich
Norrköping
1933.Bo Liu
Associate professor, art history
1934.Kewei Zhang
Solna
1935.John Dolve
Uppsala
1936.Hwang, Ming-chorng
Taipei, Taiwan
1937.Trond Lauperak, Gårdbruker
bJERKREIM, nORGE
1938.Maria Lindskog Krasznai fil.kand kinesiska, fil.mag, bildpedagog
Stockholm
1939.Timothy Swanger, M.A.
Alexandria, VA
1940.Xiang Yang, poet, professor
Taiwan
1941.Maria Ekermann
Stockholm
1942.Konservator Helen Skinner
Stockholm
1943.Charlotte Grill Hornstrand
Djursholm
1944.Lilian Zezina, MD
Älta
1945.Jonas Olofsson
Stockholm
1946.Peter Edström
Stockholm
1947.Margareta Edin
Stockholm
1948.Paul Abrigo
Vällingby
1949.Professor Bo Isaksson
Uppsala
1950.Sophie Almqvist Japansk konstexpert
London
1951.Marita Näsström
Tullinge
1952.yunhao shen
china beijing
1953.Annika Bergström
Huddinge
1954.Professor Donald Harper
University of Chicago
1955.Dimitra Polidis
Hägersten
1956.Liqun Dong
Västerås
1957.Bin Lin
Västerås
1958.Risa Sugiyama
Stockholm
1959.Marcus Jansson
Stockholm
1960.Annika Nilsson, OCS
Göteborg
1961.Per Knutås, Chefskonservator
Cleveland
1962.Erika Johansson
London
1963.le
han
1964.Priyanka D Sehgal
Student
1965.Jue Wang
Sollentuna
1966.Johanna Fries Markiewicz
Stockholm
1967.Ying Zhang (Graduate Student)
Chicago, IL, USA
1968.Ingrid Andersson
Nynäshamn
1969.Christian Berger, ämnesråd
Stockholm
1970.Dr. Stefan Thiemann, Asien-Afrika-Institut, Universität Hamburg
Hamburg, Germany
1971.Monika P. Thowsen
Oslo
1972.Micael Röckner
Haninge
1973.Jenny Tenenbaum, förläggare/redaktör
Stockholm
1974.Ursula Sjöberg
Upplands Väsby
1975.Marco Madella, Professor
Barcelona
1976.Cecilia Wallman
Stockholm
1977.Anna Hagdorn (assistant)
Zurich, UZH
1978.Håkan Granqvist, OCS medlem
Stockholm
1979.Krystal Zhao
Uppsala
1980.Per-Henrik Persson Ing.
Sundbyberg
1981.Ingrid Björk, FD
Uppsala
1982.Li
Ying
1983.Camilla Lilliesköld
London
1984.Marie Ehrén, Bildlärare
Stöllet, Torsby
1985.John Constable
London
1986.mr stuart Marchant
london
1987.Chiawei Wang
Taipei, Taiwan
1988.Viktoria Westin
Stockholm / London
1989.Cecilia Wootz
Uddevalla
1990.Sofia Qiao
Linköping
1991.Yong Rao
Professor
1992.Dan Lin
Linköping
1993.Dr. Hong Fan
Linköping
1994.Paul Fischer (Associate Professor)
Bowling Green, KY, USA
1995.Eivor Österberg
Väckelsång
1996.Fengling Zhang
Linkoping
1997.Sven Österberg
Väckelsång
1998.Dr. Anna Filigenzi
University 'L'Orientale', Naples
1999.Naoko, Koya Liland
Stockholm
2000.Susan Xin
Norrköping
2001.Ina Zhang
Stockholms
2002.Ove Stenbeck
Stockholm
2003.Gunvor Andersson
Stockholm
2004.Sonny Li
Stockholm
2005.Zhijian Shen, Professor
Solna
2006.Dr. Robert Murowchick, Boston University Center for the Study of
Boston, Massachusetts USA
2007.Hans Neijbert
Västerås
2008.Dr Edmund Capon AM, OBE
Sydney, Australia
2009.Yung-lin Huang(Editorial Assistant, INSTITUTE OF HISTORY AND PHI
Taipei, Taiwan
2010.Anna Hägglund
Mölndal
2011.Hanna Yan
Sundbyberg
2012.Janice Liang
Stockholm
2013.Yuka Kadoi, PhD
Edinburgh
2014.dr.phil. Donald B. Wagner
København, DK
2015.Claire Roudenko-Bertin, artist and professor
Ecole Nationale Supérieure d'Art
2016.Dr. Li Yang
Stockholm
2017.Dr. Catrin Kost
München, Tyskland
2018.Lei Huang
Uppsala
2019.F. He
Heidelberg
2020.BICHON MAXIME
PARIS, FRANCE
2021.Dr Emma
Martin
2022.Charles Hartman
SUNY-Albany
2023.Arunabh Ghosh, PhD, historian
Cambridge, MA
2024.Barbro Schultz Lundestam
Paris
2025.Dr Olivia Meehan
Lecturer/curator
2026.