Upprop: Teckenspråk till alla!

Alla elever i grundskolan, oavsett hörsel borde få lära sig grundläggande teckenspråk.

Det finns ungefär 8 000 -10 000 barndomsdöva och 30 000 döva och hörselskadade som kommunicerar med svenskt teckenspråk i Sverige idag. Vi anser det viktigt att alla i Sverige kan kommunicera med alla. Intresset för att lära sig teckenspråk finns. Det som saknas är ett politiskt beslut.

FHDBF tillsammans med Nya Broskolan har gemensamt beslutat att samla in namnunderskrifter. Vi har under åren mött människor i olika åldrar med stort intresse för att lära sig teckenspråk. Vi kommer att lämna över uppropet till alla riksdagspartier under sista veckan i maj.

Initiativtagare: FHDBF

 

 

Undertecknas

Fyll i formuläret nedan och klicka på "Skriv på uppropet!" för att underteckna ovanstående upprop. Namn och ort är obligatoriska uppgifter.

Du får gärna uppge din e-postadress och eventuell hemsida. Din e-postadress visas inte för andra besökare, men du kan komma att få nyhetsbrev av uppropets initiativtagare. Om du har en gravatar så syns den vid din underskrift.

 

Namn (och titel):Ort:
E-postadress:Hemsida:

 

1.Juli af Klintberg, skådespelare, tolk och teckenspråkskonstnär
Stockholm
2.Lotten Slätt
Älvsjö
3.Tommy Krångh, artist
Örebro
4.Linda Snickars tolkstuderande
Umeå
5.Manfred Hågestam
Örebro
6.Elisabet Håkansson
Ronneby
7.Monika Slätt
Älvsjö
8.Sofie Andersson
Södertälje
9.Anita Forsberg
Stockholm
10.Alexandra Larsen
Haninge
11.Annika Westere'n
Kungsbacka-Onsala
12.Mia Johansson teckenspråkslärare
Umeå
13.Chris Biondino, Teckenspråk Gym Fitness
Stockholm
14.ElseMaj Pounu
Karesuando
15.Km Ellinor Carlberg Mehrén
Mariestad
16.Maria Thulin
Vänersborg
17.Elin Vestling vuxendövtolk
Stockholm
18.Susanne Nilsson Teckenspråkslärare
Hässleholm
19.göran wassby
hästveda
20.Katarina Rödl, teckenspråks- dbtolk
Kristianstad
21.Elinleticia Högabo Fotograf
Lund
22.Elena Pembrink fotterapeut
Hägersten
23.Lennart Andersson
Göteborg
24.Göran Alfredsson, producent och översättare
Örebro
25.Jack Johnsson
Enskede
26.Emma Svensson församlingsassistent och ägare av Magiska teatern
Vretstorp
27.Solveig Noresson
Borås
28.Elin Olausson Lärarstudent
Alingsås
29.Petronella Norén
Västerlanda
30.Hjalmar Friberg
Sigtuna
31.Anton Ullvin
Årsta
32.Ewa Nystrand
Frösön
33.Katharina Granström
Tumba
34.Marie Olsson
Tumba
35.Ella Elonen
Stockholm
36.Robin Slätt
Älvsjö
37.Helen Andersson
Kalmar
38.annika andelin
södertälje
39.Angelina Furman
Södertälje
40.Evelynn Lindgren
hölö
41.Emma Andersson
Kungshamn
42.Emma Jensen
Sthlm
43.Marie Spännar
Västerås
44.Anna Lindberg
Luleå
45.Anette Svensson
Ystad
46.Johanna Brännström
Själevad
47.Johannes Lindemark
Stockholm
48.Sebastian Embacher
Hägersten
49.Anders Friberg
Västerås
50.Jeanette Brolin
Nykvarn
51.patrik holmström
malmö
52.Josefine Thuresson
Stockholm
53.Victor Nielsen
Kalmar
54.Sofia Törnqvist
Årsta
55.Johanna Marcusson-Ståhl Förskollärare
Tumba
56.Peter Andersson
Malmö
57.Annette Hammar
Kungsgården
58.Eva
Nynäshamn
59.Sofia Domström
Västerhaninge
60.Tord Lind
Limhamn
61.Jannice Rådahl VD
Uppsala
62.jonas Brännvall Ägare, döv som driver tolkbolaget, Tolkforall
Stockholm
63.Niclas Rönnmark
Örebro
64.Mats Jonsson, Universitetsadjunkt i teckenspråk och företagare;
stockholm
65.Linda johansson
Kalmar
66.Jenny Johansson
Upplands Väsby
67.Johanna Stenbom
Strängnäs
68.Gunilla Wågström Lundqvist
Täby
69.kristian karlsson
örebro
70.Robin Krasse
Stockholm
71.lena welen
Stockholm
72.Sandra Denken
Umeå
73.Ingela Videbäcken
Kungsbacka
74.Josefine Torebring Laine
Nordmaling
75.Carina fotograf
Kungsbacka
76.Marie Magnusson
Kungsbacka
77.Anna-Carin Johansson
Tranås
78.Farrhan Esmaili
Vendelsö, Stockholm
79.Sylvia Sundevall, Specialpedagog - döv/hörsel, Talpedagog
Tumba
80.Frida Sollén
Örebro
81.Nicklas Sundevall, Ambulanssjuksköterska
Tumba
82.Annica Magnusson, hörselskadad
Huskvarna
83.Christian Dyvik (Skådespelare & Teaterpedagog)
ÖREBRO
84.Nadia
Spånga
85.Hanna Ingelström
Haninge
86.Minna
Kalmar
87.Desiree Kalm
Örebro
88.Marianne Levahn
Aneby
89.Marianne Levahn
Tranås
90.ida Jakobsson
umeå
91.Ida Krasse
Stockholm
92.birgitta wallgren
umeå
93.Anna-Mia Widengren, teckenspråkig psykolog, barndomshörselskada
Umeå
94.Desiree Öberg
Piteå
95.Ulrica Isaksson
Umeå
96.Pia Jonsson
Umeå
97.Ulrika Lidén
Umeå
98.Lotta Gustavsson
Nybro
99.Jurgen Musa
Haninge
100.Kristofer Peterson, Gymnasieelev RGD/RGD
Örebro
101.Dalya sediq
Örebro
102.Åsa segerstedt
Piteå
103.Patrik Magnusson
Kumla
104.Simon Sjöström
Göteborg
105.Johan finell
Örebro
106.Agneta Jatko
Skellefteå
107.Britt Karmgård
Stockholm
108.Elin Djerf
Gnesta
109.Mia
Stockholm
110.Marie Ekström
Gotland
111.Elin Eriksson
Örebro
112.Elsy Ödling
Järfälla
113.Dan Andersson-Lantto
SVAPPAVAARA
114.Linda Makris
Örebro
115.Arne Pettersson
Järfälla
116.Elisabeth Raddock
Umeå
117.Hellie Lilja, Elevassistent och teckenspråktolk
Stockholm
118.Linda Stendahl
Trelleborg
119.Paula Tangen
Hägersten
120.Sandra Pihl
Insjön
121.Åsa Byléhn
Leksand
122.Josefina Svensson
Våxtorp
123.sofia sundelund
örebro
124.Jesper Andersson
Nacka
125.Simon Andersson
Nacka
126.Jolanta Wadensjö/Dialogos
Stockholm
127.Stefan Jardh
Hägersten
128.Tommie Svensson
Örebro
129.Ellinor
Leksand
130.Karin Ericsson
Stockholm
131.Kenth Karlsson vc
Linghem
132.danho.c
örebro
133.Emelie.L
Örebro
134.Almir Kadriu
Norrköping
135.Sanna Ödenhed
Linköping
136.Yvonne Zakrisson
Örebro
137.Tommy Hammarström, elitcyklist
Leksand
138.Chatarina Lööw
Eskilstuna
139.Eva Tördahl
Strängnäs
140.Amanda Ullvin
Nacka
141.Alexander Toledo Dominguez
STOCKHOLM
142.Julia Gezelius
Örebro
143.Maya
Örebro
144.Anna Rosenkvist, förskollärare
Stockholm
145.Ann-louise
Tungelsta
146.Jenny Söderstedt
Stockholm
147.Benjamin Trudsøe Trock
Danmark
148.Rebeka Markovic
Örebro
149.Adisa
Växjö
150.Adisa Alibegovic
Växjö
151.Lena
Stockholm
152.Sol Jenny Sigfridsson
Leksand
153.Alec
Stockholm
154.Daniel jänkänpää
Stockholm
155.Alec Duneld
Stockholm
156.Karola Rasmussen
Örebro
157.Jörgen Jönsson
Leksand
158.ulrika öhrn
örebro
159.Robin Hänninen
Finland
160.Cim Hansson
Göteborg
161.Lisa Åström
Stockholm
162.styrleseledamot Cornelia Moén
Sala
163.Amina Ouahid, skådespelare, artist och regiassistent.
Stockholm
164.Stefan Johansson
Örebro
165.Paulina
Gränna
166.cici mårtensson
ystad
167.Lisa Ekdahl, elevassistent
Lund
168.Johanna Björck
Mariestad
169.Adam Gilborne, Tolk, Första hjälpen- instruktör
Rävlanda
170.Emeli Falk
Härnösand
171.JANNE NORBERG FIXARE
ÖRNSKÖLDSVIK
172.Carol Thuresson TSS-lärare
Borås
173.Helena Nyström leg psykoterapeut
Sala
174.Nadja Dagfjäll
Karesuando
175.Anders Ehrnborn
Gustavsberg
176.Inez Raattamaa förskollärare,
kuttainen/Karesuando
177.André Raattamaa
Jakobstad (Fd Kiruna)
178.Malin Källman
Härnösand
179.Anneli Tuvesson, teckenspråkstolk
Härnösand
180.Emma Gregoriusson
Göteborg
181.Agneta Pounu förskollärare
Kuttainen
182.Cim Eklöv
Gävle
183.Nancy Dominguez
Skogås
184.Bert Brännström Dr
Göteborg
185.Magnus Hellström
Stockholm
186.Cia Grönborg
Alvesta
187.Sarah Ländell
Örebro
188.Hege Lyng
Stockholm
189.Johanna Lindfors, präst
Umeå
190.Nathalie Ferneborg (tolkstuderande)
Göteborg
191.Petter Flemberg
Kungälv
192.Hanna Nordqvist
Trollhättan
193.Jessica Cederholm
Hisings Kärra
194.Ola Frövén, Artist
Göteborg
195.Anna-Lena Kumlin ,lärare
Huddinge
196.Gunnar Slätt Ingenjör
stockholm
197.Alla Bäck
Farsta
198.Katarina W Lindgren
Rånäs
199.Jimmy Lindgren
Rånäs
200.Anders Carlsson
Stockholm
201.Phong
Stockholm
202.Camilla Jansson, diakon för döva
Göteborg
203.Anna Karlsson
Göteborg
204.Anita Hellöre
Insjön
205.Hans Christian Hansson
Lerum
206.Daniel
Göteborg
207.Petter Westberg
Örebro
208.Katarina Lohager
Silverhöjden
209.Helene Olofsson
Tyresö
210.Susanna
Göteborg
211.Lisa
Örebro
212.Jessica Lindquist Undersköterska
Kungälv
213.karin Hansson
Sollebrunn
214.Per Svanberg
Lerum
215.Marie karlsson undersköterska
Göteborh
216.Maria Uddh
Stockholm
217.Teresia Toscas
Lerum
218.Patrik Eliasson, category manager
Lerum
219.Ulrika Lindquist
Kungälv
220.Mikael Ingvarsson
Kungälv
221.Lenita Olsson
Örebro
222.Eva Uvemalm
Malmberget
223.Camilla Berlin
Vintrosa
224.Veronika Högnelid, lärare
Örebro
225.Ulf Almqvist ,tryckare
Umeå
226.eric nyman
göteborg
227.sofie strid (studerande universitet och tolkanvändare)
göteborg
228.Richard Torres
Malmö
229.Ulla Nyström
Skellefteå
230.Hedvig Mehrén elevassistent
Mariestad
231.ÅsaCarmesund, präst
Insjön
232.Carina Nilsson
Umeå
233.Christina Försäkringshandläggare
Skellefteå
234.Maria Liljebro
Umeå
235.Gunilla Albért
Västerås
236.Jonas Lindblad
västerås
237.Ellen Janson
Älvsjö
238.Eva Lindholm
Stockholm
239.Suzie
Stockholm
240.Satu Brännström
Örebro
241.stefan mehren
Höganäs
242.Zoran Mamkovic
Vårby
243.Bodil Vaks-Lennmo
Stockholm
244.Peter Lennmo
Stockholm
245.Lillemor Räntilä
Stockholm
246.Kristian Rantoft
Malmö
247.Janne K
Huddinge
248.Karolina Lind
Umeå
249.Henrik Axelsson
Stockholm
250.Anita Dahlman
Grödinge
251.Anne Andersson
Mörbylånga
252.Kjell Andersson
JÄRFÄLLA
253.Helena Sikn, bitr rektor Tolkutbildningen Örebro
Örebro
254.Anna Johansson, lärare
Ronneby
255.Bengt Frisk
Stockholm
256.ellen eliason
Jönköping
257.ida
huskvarna
258.Rebecka Tellbom
Forserum
259.Ulrika Berg
Jämjö
260.Janne Carlsson
Örebro
261.maria knutsson
borlänge
262.Ola Larsson, rektor
Järfälla
263.Carina Boman, Rektor
Finspång, Stockholm, Göteborg oc
264.linda Johansson
älta
265.Anja Ullvin
stockholm
266.Tony Fredriksson
Umeå
267.Frida Carlsson
Örebro
268.tove
Stockholm
269.Alexandra Wall
Karlskoga
270.Marie Ekström
Gotland
271.martina
tystberga
272.Gina Ek
Örebro
273.Johanna Holm Boström
Örebro
274.Lisa
Hova
275.Matilda Thorander
Borås
276.Rebecca C
Örebro
277.Mirella Jurvakainen
örebro
278.Jonas Stenström
Örebro
279.Maja Andersson
Helsingfors
280.Nadia
Sofia
281.Sesen Aron
Uddevalla
282.Klara Andersson
Härnösand
283.Lina Wadenheim, undersköterska
Malmö
284.Usha Balasundaram Danslärare och koreograf, dansare
vårby gård
285.lill asp knight freinetlärare
mälarhöjden
286.Annette Fredriksson, socionom, terapeut
Stockholm
287.Krister Schönström
Stockholm
288.Jan Herbst,Drama och teckenspråkslärare
Göteborg
289.Åsa Aktner lärare
Finspång
290.Maria
Finspång
291.Jenny Brönmark
Sjöbo
292.Ulrica
Överboda, Umeå
293.Majvor Isaksson
Öjebyn
294.Annica Detthow Tolk
Vintrosa
295.Sofia Linge, lärare
Örebro
296.simika kojic
örebro
297.Maria Hermanson
Örebro
298.Lena Mauritzson
Örebro
299.Pia Westlund projektledare
Kumla
300.Lars-Gunnar Möllefors , Teckenspråkskonsult,Teckenspråk- & tolkl
Göteborg
301.Birgitta Korsback,rektor
Örebro
302.Madeleine Andersson Lärare
Örebro
303.IngaLill Dahlquist
Örebro
304.Ingalill Berggren Sik Lärare
Örebro
305.Ellert Kolm
Leksand
306.Emil Kolm
Umeå
307.carina möllefors
Fjugesta
308.pelle Lindkvist
Fjugesta
309.linnea delvert
örebro
310.Jasenko Hurtic
Örebro
311.Maria Åström
Fjugesta
312.Erik Wegner
Hägersten
313.Andreas hed
örebro
314.Marie Karlsson
Örebro
315.Roland Johansson
Kumla
316.Catharina Oscarsson
Uppsala
317.Ewa Waldenström
Hunnebostrand
318.Frida
Röbäck
319.Josse Torebring Laine
Nordmaling
320.Mikael Eskolin Utbildare och tolk
Karlstad
321.Pamela. Studerar till, TSP-lärare
Rimforsa
322.Solveig Almquist
Stockholm
323.Anna-Karin Åström
70345 Örebro
324.eivor johansson
luleå
325.Edvin Lidén
Norsjö
326.Camilla Persson
Finspång
327.Carolin Aspfors, Teckenspråkstolk
Umeå
328.Johanna Mellden
Hörby
329.Clairy luthman
Mullhyttan
330.Marie Rehabassistent
Finspång
331.anneli nilsson lärare
örebro
332.Margareta Brodin
Gimo
333.Yvonne Stål
Kumla
334.Johanna Larsson
Limhamn
335.Lisa Fridlund
Kumla
336.Anette Nellvi
Ljungbyhed
337.Sara Fridlund
Kumla
338.Daniel Cruickshank
Karlstad
339.Christina Lundmark.Förskollärare
Robertsfors
340.Marie Bergström
Umeå
341.Lena Svensson Förskollärare
Finspång
342.Angelica Werme
Finspång
343.Marie Persson
Landskrona
344.Pernilla rehab.ass
Norrköping
345.karin pahlin
örebro
346.Anna Österholm
Åby
347.Susan Karlkvist, arbetsterapeut
Tyresö
348.Anna Kvarnström
Kvicksund
349.Emanuel Mörk, ombudsman
Stockholm
350.Eva Västlund
Trollhättan
351.Alexandra Gozon Teckenspråks och dövblindtolk
Göteborg
352.Barbro Almquist
Stockholm
353.Birgitta Maritz
Nyköping
354.Wendy Mc Daniel, boendestödjare
Stockholm
355.Bengt Å Blomqvist
Tumba
356.Barbro Lilja Brattgård, präst
Skara stift
357.Jolanta Blomqvist
Tumba
358.Hedvig Ledung
Örebro
359.André Bäckström
Göteborg
360.Lena Lundström
Örebro
361.Peo Lock
Stockholm
362.Lotta Nordensten
vänersborg
363.Kim Lundmark, tolkstuderande
Umeå
364.Maria Möller
Karlstad
365.Synnöve Evavoll
Nynäshamn
366.Maya Rohdell Tolk, lärare
Mölnlycke
367.Ingela Larsson
Skarpnäck
368.Agne Fröjdh
MARIESTAD
369.Herr Christer Midsem
Mariestad
370.Ingrid Gidlund-Mörk
Lidköping
371.Miriam Brattgård, student
Göteborg
372.Pensionär
Lerdala
373.Barbro Fröjdh
MARIESTAD
374.Joakim Hagelin Adeby, skådespelare
Stockholm
375.angelina nyström
stockholm
376.Dennis Norberg, teckenspråks- och dövblindtolk
Örebro
377.Emma Jönsson
Kristianstad
378.Elin Jönsson
Långsele
379.Pernilla Norberg
Mölnlycke
380.Anna Blomqvist
Örebro
381.Helena Wikström
Lidingö
382.Marie Fondelius
Dalby
383.Marie Robach
Örebro
384.Mikaela Segerfjell, socionomstudent
Örebro
385.Christer Vernberg
Örebro
386.Margaretha Bergström
Njurunda
387.Evelina Wikman
Örebro
388.Alexandra Juliusson
Örebro
389.Johanna Lindberg, universitets studerande
Lomma
390.Jesper Nielsen
Huddinge
391.Nathalie Widenberg Johansson
Örebro
392.Rebecka Jidling
Örebro
393.Malin Karlsson
Örebro
394.Angelica undersköterska
Borås
395.Angelica Larsson
Forshaga
396.Anna Engström
Kalmar
397.Charlotte Ö
Örebro
398.Åsa Arildsson
Finspång
399.Malin Jonsson
Linköping
400.Johanna Lundström, Teckenspråkstolk
Stockholm
401.Annica Berlin
Uppsala
402.Agnetha Berlin
Motala
403.Tabita
Motala
404.Xander
Borlänge
405.Eva Nahlin
Stockholm
406.Jessica Dellenäng, bussförare
Uppsala
407.Anna Berlin
Uppsala
408.Josefin Gustavsson
Täby
409.Johan
Järfälla
410.Tommy von Hellens
Årsta
411.Maria Wolff Gripfelt, bibliotekarie
Järfälla
412.Juan González lärare
Nacka
413.Rozh Najar
Mölndal
414.Anders Pemer
Grödinge
415.Mihaly Bede
Stockholm
416.Maria Ekwall
Hässelby
417.Marie-Louise *Granbom
Stockholm
418.Lollo Wibergh
Stockholm
419.Jörgen Ekwall
Hässelby
420.Cherry elev assistent
Partille
421.Karin De Farfalla
Västerhaninge
422.AnnaLena Tell Eriksson (danslärare, egenföretagare)
Hägersten
423.Åsa Lundberg
Hägersten
424.Mia Wallerud
Stockholm
425.Marie Brickman
Enskede gård
426.Helen Molnar
Lund
427.Örjan F
Bromma
428.Ingalill Samuelsson
Sundbyberg
429.Bo Andersson
Stockholm
430.Roger Hargeskog
Arlöv
431.Carina Agevall
Osby
432.Therese Henriksson Teckenspråkslärare
Vänersborg
433.Anna Siggelkow , teckenspråkslärare
Vänersborg
434.Sofia Kiehn
Burseryd
435.Lars
Johansson
436.Anders G. Carlsson
Stockholm
437.Lotta Fröjd, Lärare
Göteborg
438.Monicka Zachari
Stockholm
439.Frida
Vänersborg
440.Sara Malm
Stockholm
441.Maria Lundin lärare
Osby
442.Daniel Pembrink
stockholm
443.Andreas Wooremaa
Järfälla
444.Enrique Musa Ordförande Nya Broskolan
Vendelsö
445.Sofia
Stockholm
446.Håvard Wahl
Tullinge
447.Anna Danielsen
stockholm
448.Annika Haglund
Stockholm
449.Lena Andersson
Södra Sandby
450.Hanna Larsson
Norrtälje
451.Yvonne A - M Wallin
Uppsala
452.Anette Eriksson elevassistent
Idre
453.Mikael Johansson, Rektor
Ludvika
454.Kerstin Kjellberg
Leksand
455.Ulla Sahlin Johansson, Förskolechef
Heby
456.Elsa Brunemalm
Stockholm
457.Patrik Holmström
Malmö
458.Amanda Lindberg
Uppsala
459.Romel Belcher
Bromma
460.Joakim Blomqvist
Vallentuna
461.Claes Svensson, människa
Malmö
462.Hanna Nordlie, Student
Mariestad
463.owe persson
Vänersborg
464.Judith van Weelie, lärare
Härnösand
465.Felicia Edenfur, tolkstuderande
Stockholm
466.Melody Sundberg
Örebro
467.Anneli Örlegård
Malmö
468.Jenny schöldt
smedstorp
469.Anna Lidén
Härnösand
470.Disa Wikström
Luleå
471.Anna Jonsson
Dalby
472.Bodil Eriksson
Stockholm
473.Clara Liljebladh, teckenspråks- och dövblindtolk
Knivsta
474.Marianna Garpås musiklärare elevhälsopedagog
Tumba
475.Lena Eidenstedt specialpedagog
Stockholm
476.Anita Dalman speciallärare
Grödinge
477.Agneta Bodin förskolelärare
Tyresö
478.Herr Lars Jansson
Älvsjö
479.Anna Öjebrandt
Örebro
480.Jerry Nellert, Tekniker hörsel & syn -hjälpmedel.
Stockholm
481.Hanna Pettersson
Täby
482.Veronica Edenfur
Malmö
483.Jiin najar
Stockholm
484.Joacim Nilsson
Bålsta
485.Henrik Rangfeldt
Stockholm
486.Christian Johansson
Göteborg
487.Sebastian Embacher
Stockholm
488.pepe hegethorn
hägersten
489.Erik Åberg Martinsaari
Hägersten
490.Tommy Lyxell
Farsta
491.Stefan Modig, lärarstudent
Uppsala
492.Anders Dahlin, tolk
Skärplinge
493.Stefan Wall
Täby
494.Towe Malmström Arbetshandledare
Bandhagen
495.Joakim Waern, Hiss beredare
Skörholmen
496.Samira Bodin
Önnestad
497.Frida Nilsson, tolkelev
Kristianstad
498.Karin Åberg
Stockholm
499.Kristofer Carlsson
Falun
500.Linda Nilsson
Önnestad
501.Ingrid Johansson
Landskrona
502.Camilla Attestål
Stockholm
503.Mikael Rangfeldt
Göteborg
504.Kristina Jonsson Elevassistent
Jakobsberg
505.Anna Nilsson
Höganäs
506.Jörgen Andersson
Göteborg
507.Charlotte Gustavsson, döv egenföretagare
Stockholm
508.Eva Uvemalm
Malmberget
509.Niklas Wanjura, medietekniker
Stockholm
510.Dennis Barvsten, minoritetskämpe
Leksand
511.Emilia Wall
Täby
512.Isabelle Andersson
Höganäs
513.Litte Andersen
Danmark
514.Tommy Johansson journalist
Arlöv
515.Mike Larsson (författare)
Finspång
516.Nitram Olsson
Kristianstad
517.Lena
Broby
518.Christopher Ekvall
Trosa
519.E-L
Ramsberg
520.Rosa Sverrisdottir
Stockholm
521.dilman
Stockholm
522.Malin Sjöstrand
Bjärnum
523.Dan Wallgren Konsult
Haninge
524.Petra Grahn
Vällingby
525.Magdalena johansson
Dösjebro
526.Veronica Fredriksson
Stockholm
527.Isabel, förskollärare
Malmö
528.Mathilda Waltersson
Eslöv
529.Jennie Blomqwist
Hässleholm
530.Martin
bjärnum
531.Julia Söderblom Arce
Stockholm
532.Anneli Rangfeldt, elevassistent
Säffle
533.Alda Villiljos
Stockholm
534.Sandra Persson
Staffanstorp
535.Susanne Jakobsson
Lidhult
536.Marie Ekdahl
Svedala
537.Fanny Karlsson
Täby
538.Niklas Andersson, Skådespelare
Upplands Väsby
539.Linda Andersson
Eslöv
540.Monika
Helsingborg
541.Jennie Lenngård
Tyringe
542.Ia Bengtsson
Hässleholm
543.Ida Eklund
Umeå
544.Anna
Stockholmpp,,
545.Sofia Magnuson
Stockholm
546.Lasse Björck
Oxie
547.Lena Källberg
Stockholm
548.Phoebe M Berglund
Umeå
549.Erika Mattisso
Vittsjö
550.Miku Westerholm
Stockholm
551.Ingrid Brauer, Rektor
Tumba
552.Thomas Ahron,Teckenspråkstolk
Årsta, Stockholm
553.Jenny Sandström
Sundbyberg
554.alexandra
åkersberga
555.Anna-Karin Scheutz, specialpedagog
Stockholm
556.Thomas Ljungberg, konsult för teckenspråksfrågor hos Örebro komm
Örebro
557.Maria Johansson
Sundbyberg
558.Anna Brandin
Norrköping
559.Julian Eriksson
Örebro
560.Stefka, tsp-lärare
Malmö
561.Jenny Glinning
Täby
562.Andrea Wängdahl
Göteborg
563.Samuel Eklöf
Hallstavik
564.Ahmed Cherif
Lidingö
565.Veo Westman
Nacka
566.Ditte Opava tolkstudent
Eskilstuna
567.Jossan Jonsson
norrköping
568.Isabella Broman
Solna
569.Teresa Kastrup Eriksson projektledare
Stockholm
570.Helene Lundqvist
Göteborg
571.Fredde Andersson
Södertälje
572.Ann-Mari Crona rektor
Sköndal
573.Susanne Nilsson Teckenspråkslärare
Hässleholm
574.marie-boendestödjare
hässleholm
575.göran wassby
hästveda
576.Elisabet Eriksson, barnskötare
Kalmar
577.Veronica hörselpedagog
malmö
578.Marita Andersson
Kallinge
579.Carola Jatko
Umeå
580.Kristian Isaksson, Egenföretagare
Stockholm
581.Cilla Riber Alm
Lund
582.Maria von Bredow
Stockholm
583.Jennica Wanjura
stockholm
584.klas östberg läkare
Solna
585.Camilla Hellgren, kurator
Skellefteå
586.Jessica svensson
Malmö
587.Sara Schöldt, socionom
Stockholm
588.Emelia Nilsson, kurator
Göteborg
589.Kajsa Hellström
Enköping
590.Eva Horvath, kurator
Uppsala
591.clarie rasmussen öberg, kurator
Linköping
592.Anna-Lena Hagnell-Olehn, SIUS konsulent
Skurup
593.Sarah Remgren
Örebro
594.Annelie Strömbeck döv egen företagare hudterapeut
Ekerö
595.Mica Slätt
Täby
596.Sunny Miyanabe
Stockholm
597.Aron Schoug
Stockholm
598.Wendy, tolk och boendestödjare
Stockholm
599.Malou Olsson, grundskollärare
Stockholm
600.ingela Strandh, utredare
sollentuna
601.Eva Alfredsson hörselpedagog
Kalmar
602.Evelina Elertson idrottslärare
kista
603.Gunilla Wallström
Älvsjö
604.Anna Viklund
Härnösand
605.Nawras Ajwad
Malmö
606.Helena Österholm Fältassistent
Örebro
607.Frida Riihonen, Kundtjänst, Omnitor AB
Hammarby Sjöstad
608.Manne af Klintberg
Stockholm
609.Steve Jung
Skärholmen
610.Thomas Winberg, jur. kand.
Falun
611.Tord Lind
Limhamn
612.Pierre
stockholm
613.Ann-Britt Wahlström kurator
Falun
614.Hedvig Mehrén elevassistent
Mariestad
615.Marie Ydreborg Boendestödjare
Olofström
616.Heidi Andersson
Knäred
617.Malin Vuksa
Alnö
618.Miodrag Vuksa
Alnö
619.MelinaVuksa
Alnö
620.Sebastian vuksa
Alnö
621.Aleksandra Vuksa
Alnö
622.Petal Aldhe
Traibourg
623.Linda Frid,borg
Insjön
624.Anneli Örlegård, specialpedagog
Malmö
625.Susanne Ivarsson
Borlänge
626.stina asp
örebro
627.Jan Harrysson
Stockholm
628.Lotta Kirchner
Stockholm
629.Maria Hedberg
Jönköping
630.Lillaanna
Olofstorp
631.Björn Rönnefors
Sollentuna
632.Kristina Näsström
Eksjö
633.Liv Flodstrand Ssk
Munkedal
634.Tommie johansson Församlingspedagog
Värmdö
635.Liliana vega blom
Göteborg
636.Moa Båth (undersköterska)
göteborg
637.Donald Andersson
Olofstorp
638.Anna Andersson, teckenspråkslärare
Lund
639.Linda Henriksson
Olofstorp
640.Linéa Jangerfeldt
Göteborg
641.Ulla Jonsson
Angered
642.Mats-Otto Wernersson
Göteborg
643.Therese Hansen
Lerum
644.Kerstin Olers
Kungälv
645.Per Svanström
Djurhamn
646.Eva Svanström
Djurhamn
647.Camilla Bruhner TUFF barnomsorg
kungälv
648.Åsa Mellin
Kungälv
649.Veronica
Kungsbacka
650.Oscara Schubach
Partille
651.Jacek Birula
Stockholm
652.Mayvor Gammals
Gustavsberg
653.Christina Pettersson
Huddinge
654.Birgitta Birula
Stockholm
655.John kirchner
Solna
656.Susanne Kirchner, logoped
Stockholm
657.Jeanette Norin
Solna
658.Lars "Dunkey" Ånsehn. motormagiker
Älvsjö
659.Maria Holm
Tumba
660.erik
nynäshamn
661.Lina Ehrman, personlig assistent
göteborg
662.Anne Gustafsson
Sandhult
663.Camilla Skenberg
Kungälv
664.Jessica Steje
Stockholm
665.Daniel Lakso
Jönköping
666.Elisabet Dahlberg, mamma
Ullared
667.Helena Gustafsson mamma
Tranemo
668.Maria Berntsson
Göteborg
669.Ewa-Lotta Mattiasson, diakon
Göteborg
670.Bobo Göransson
Bredäng
671.Michelle Brodén syster
Eksjö
672.Robin Näsström bror
Eksjö
673.Katrin Friberg (Ordförande)
Färentuna
674.Veronica Magnusson Hallberg
Floda
675.mekholm
fjärås
676.Anna-Lena Carlsson
uddevalla
677.Ulrika Hedberg
Luleå
678.anna åberg
högdalen
679.Anette Eklund
Kävlinge
680.Jessica
Arvidsson
681.Afshar Nori
Luleå
682.Cecilia Robertsson
Vargön
683.Lotta Lundström
Perstorp
684.Christer Eklund
Kävlinge
685.krister lundström
perstorp
686.Louise
Kalv
687.Jenny Färm
Karlskrona
688.Anders Andersson Teckenspråkslärare
Nödinge
689.Tomas Frejarö, bitr. kommunalråd
Härnösand
690.Monika-Inge Schedvins assistent
Skarpnäck
691.Gertrud Jardh
Skärholmen
692.Christina Bender
Axvall
693.Alex Pembrink taxiförare
Hägersten
694.Gugo Guevara tandläkare
Hägersten
695.Marie Lindbäck
Skogås
696.Lovisa Eriksson
Sollentuna
697.Torbjörn Kättström
Uppsala
698.Marie Andersson
Göteborg
699.Stefan Nilson
Göteborg
700.Clara
Storvreta
701.Pat Johansson Einemo specialpedagog
Svenljunga
702.Anneli Dahlström
Ludvika
703.Uno Härdell Lärare filmproducent
Sundborn
704.Lena Jakobsson SYV
Malmö
705.Göran Pettersson
Stockholm
706.Pernilla Neamatallah
Göteborg
707.Emma Pritchard
Höganäs
708.Cathleen O'Keeffe
Göteborg
709.Jenny Söderstedt
Ängelholm
710.Sander, student
Hjärtum
711.Hans Eriksson
Ljusdal
712.Lärare Stina Eriksson
Örebro
713.Tord Gustafsson lärare
Töreboda
714.Arne Arenteg Rsmh
Nacka
715.IT-coach lennart brask
Årjäng
716.Maria Rietz
Töreboda
717.Astrid Engström, Specialpedagog
Södertälje
718.Olle Fellenius
Bromma
719.Birgitta Fellenius
Bromma
720.Arvid Nygren, gymnasieelev
Göteborg
721.Jan Johansson
Huddinge
722.Therese Willes
Farsta
723.karolina sjödin
stockholm
724.Jacob Genberg
Örebro
725.Jessica Cederholm
Göteborg
726.Martina orsander
Huddinge
727.Anette Spjutsvik Teckenpedagog
Delsbo
728.Carina Röstlund
Rengsjö
729.Carina Möllefors
Fjugesta
730.Pelle Lindkvist
Fjugesta
731.Birgitta Andersson, f.d Instruktör
Arbrå
732.Madeleine Alfredsson
Sandared
733.Ingrid Munkhammar
Ludvika
734.carola
örebro
735.Annica Thorszelius
Uppsala
736.Jenny Andersson
Tranås
737.Ewa Nilsson
Borås
738.Marianne Ålstig
Skellefteå
739.Mina Lilja Zwedberg
Stockholm
740.Petra Finnman
Helsingborg
741.Colin Sakho Student
Farsta
742.Pernilla Ekelund, Dövblind- och teckenspråkstolk
Stockholm
743.Peter Johansson
Jönköping
744.Gunvor Svensson Teckenspråkstolk
Sundbyberg
745.Tanya Jernberg, tsp- och dbtolk
Bandhagen
746.Dennis Nyheim
Umeå
747.agge
stockholm
748.Magnus Andersson
Järfälla
749.Harriet Kannerheim Glaskonstnär
Huddinge
750.Else-Marie Kovacs Konstnär
Hågelby
751.Pia Hägg
Strömsnäsbruk
752.Märta Velander
Stockholm
753.Kajsa Dahlström
Stockholm
754.CG Öhgren
Vallentuna
755.Maud Kimby
Bromma
756.Rebecca Drammeh, Skådespelare
Stockholm
757.Shahla Yousef
Solna
758.Shehnaz Hamdan
Malmö
759.Marianne Risberg
Täby
760.Berit Ekström
Skogås
761.Jeanette Johansson
Älvsjö
762.Christine Bjerborn
Hässelby
763.Sara Holm, anhörig
Ösmo, Nynäshamn
764.Emily Kind
Insjön
765.Tina Ternstedt, sångpedagog
Linköping
766.Lena Josefsson
Vänersborg
767.Madeleine Petersson
Halmstad
768.Jenny Jansson
Östhammar
769.Ingalill Sjöblom /boendeassistent
Vänge
770.Anna Lindfors, Arbetsrättslig rådgivare
Uppsala
771.Tina Svensson
Uppsala
772.Anette Larsson
Uppsala
773.Christina Wahlborg Habiliterare
Hofors
774.Benny Holländare
Hofors
775.Solbritt de Boer
Hofors
776.Jessica Rammin lärare
Molkom
777.Sofia Anderstig
Stockholm
778.Johanna Rammin
karlstad
779.Mia Reimer
Uppsala
780.Sofie Jakandré upphandlare
Åkarp
781.Linda Karlstedt Ågren
Oxie
782.Åsa Hagnestål
Hyssna
783.Liz Adams Lyngbäck doktorand
Stockholm
784.Ingela Holmström
Örebro
785.Cathrine Ryther
Hägersten
786.Mats Gerdin
Segeltorp
787.Ulrica Eriksson, lärare
Luleå
788.Åse Gullberg
Tollered
789.Anita Flumé
Stockholm
790.Andreas Larsson
Göteborg
791.Raymond Pembrink Student
Stockholm
792.Roumen Valtchev , Guldsmeds
Lidingö
793.Bengt Görabnsson, pensionär
Stockholm
794.Erika Chotai
Vårby
795.Anja Gustafsson
Lund
796.Jimmy Söderman Sers
Uppsala
797.Anita Parsby
Uppsala
798.Helena Winther svensklärare
Hägersten
799.Kurator Åsa Jansson
Täby
800.Ingrid Burman, ordförande Handikappförbunden
Sundbyberg
801.Stefan Didon
Stockholm
802.ÅsaMy Bjurling
Stockholm
803.Linnea tjernqvist
Hörnefors
804.Lena Medin
Huddinge
805.Ingemar Medin
Huddinge
806.Stig Linde
Södertälje
807.Jennie Backman
Enskede
808.Camilla Berlin
Vintrosa
809.Marina Nikitin - Konstnär
Stockholm
810.Tommy Söderstjerna
Höganäs
811.Siv Wetterberg
Sollentuna
812.Bobby
Stockholm
813.Hanna Pettersson
Årsta
814.anneli eriksson
hägersten
815.Pia Davidson
Årsta Havsbad
816.Helen Johansson
Huddinge
817.Dario Cancar
Huddinge
818.Ellen Spend
Malmö
819.Ellen Spens
Malmö
820.Mica Wänseth
Sollentuna
821.Rune Eriksson
Bromma
822.Liene Strante
Bålsta
823.Iréne Blomquist
Örebro
824.Henrik Rangfeldt, Pedagog
Stockholm
825.Emma Pritchard
Höganäs
826.Sofie Webbdesigner
Stockholm
827.Antonia Rodrigues da Silva, Inslagsproducent
Stockholm
828.Isabel Engwall
Stockholm
829.Benjamin Trock
Köpenhamn
830.Maja Andersson
Helsinki
831.Michael Scheer
Stockholm
832.Linnea Karmgåd, projektledare
Stockholm
833.Roland Johansson
KUMLA
834.Philip Ekström
Trosa
835.Sofia Domström
Leksand
836.Jonna Edlund
Stockholm
837.Jannicke Kvitvær, redaktör
Stockholm
838.Tobias Engström, Miljö- och hälsoskyddsinspektör
Göteborg
839.Anna Huynh
Göteborg
840.Jenny Sandström
Sundbyberg
841.Johanna Andersson
Lidingö
842.Susanne Hagelin, teckenspråkig specialpedagog
Trångsund
843.Iréne Glovestam
Örebro
844.Moa Sjödin
Leksand
845.Iréne Luiréus
Örebro
846.Veronika Högnelid, lärare
Örebro
847.Helen Waern
Vänersborg
848.Maria Svedberg
GÖTEBORG
849.Maria Hjellström Jalkelid
Göteborg
850.Kjell Jalkelid
Göteborg
851.Anders Larberg
Öckerö
852.Ritva Tamminen, specialpedagog
Luleå
853.JANNE NORBERG
ÖRNSKÖLDSVIK
854.zarah Melander
hägersten
855.Nina Timmerbacka
Göteborg
856.Jessica Cederholm
Göteborg
857.Elin djerf
Gnesta
858.Mio Oscarsson
Stockholm
859.Hedvig Ledung
Malmö
860.Susann Andersson
Sandviken
861.Malin Östman
Kumla
862.Anders Andersson
Skellefteå
863.Jenny Körlin
Stockholm
864.Helene
Kumla
865.Dina Hyvärinen
Vintrosa
866.Erik Knutsson
Godegård
867.Lena Lindroth
Härnösand
868.Niklas Älgen Andersson (Skådespelare)
Stockholm
869.Ingalill Berggren Sik
Örebro
870.Jonas Treffenberg
Härnösand
871.Martina
Tystberga
872.Susanne Laurin, pers ass
Gnesta
873.Ste Holmström
Älvsjö
874.Susanne Nyberg
Örebro
875.Therese Fornstål
Skillingaryd
876.Lotta
Leksand
877.Emma Persson~
Vretstorp
878.Monica Andreasson
Gotland
879.Mari Roos
Bor
880.Jennie Gustavsson
Örebro
881.Jenny Almlöf, Journalist
Vaggeryd
882.Eva-Karin Johansson
Forsheda
883.Ursula Johansson
Burseryd
884.Arne Olsén, problemlösare, metalltämjare och backlinetekniker.
Bromma
885.Petra Örlegård
Höör
886.Anders Wikström
Ingarö
887.Marie Skoglund
tranås
888.Eva Danneman
Nässjö
889.Björn Treffenberg Ungdomsassistent
Örebro
890.Christina Treffenberg, lokalvårdare
Örebro
891.Åsa Andersson
Värnamo
892.Veronica de Reuver
Landsbro
893.Lennart Carlsson
Norrköping
894.Elin Skagerkvist, Psykolog
Örebro
895.Åsa Granqvist
Vimmerby
896.Saga Ryttegård
Stockholm
897.Susanne Carlén
Stockholm
898.Anna Olsén
Stockholm
899.Åsa Elofsson
Emmaboda
900.Solbritt Lidbom
Örebro
901.Maria kristensson
Sigtuna
902.Ammi Nilsson
Lund
903.Ulf Kristensson
Sigtuna
904.Yvonne Stål
Kumla
905.Helen
Lund
906.Sören Hägerman
Hägersten
907.peter hassel arbetssökare
iggesund
908.Ingela Ekdahl
Södra Sandby
909.Åsa
Örebro
910.Maria Hägglöf Blivande undersköterska
örebro
911.Johanna Mauritzson
Örebro
912.Anna Therése Johansson
Bor
913.Göran Alfredsson Webböversättare
Borås
914.Gith Lindström
skärholmen,Stockholm
915.Britt Marie Sundström
Örebro
916.Annica Aronsson
Sandared
917.Therese Willes
Farsta
918.Diana Fridh
Gävle
919.Regina Persson
Örebro
920.Diana Fridh
Gävle
921.Johan Stenberg
Örebro
922.Johanna Larsson
Limhamn
923.Gokmen
Göteborg/Stockholm
924.pepe
stockholm
925.Fredrik
Trelleborg
926.Jewell Walatin
Gråbo
927.Eva Swärdh
Nynäshamn
928.Tommy Krångh Artist
Örebro
929.Martina Jönsson säljkoordinator och teckenspråkslärare
Malmö
930.Anette Spjutsvik, TAKK utbildare mm
Delsbo
931.Jenny Jofalk
Enköping
932.Christian Schickhardt
Mölndal
933.Mia Bäck
Kumla
934.Åsa Johansson
Örebro
935.Frida Carlsson
Örebro
936.Erika Tegström
Sundsvall
937.Anette Linderholm teckenspråkslärare och barnbarn till döva
Tygelsjö
938.Camilla Svendsgaard
Horda
939.Urban Karlsson
Valdemarsvik
940.Ann-Charlotte Nilsson, Västanviks Folkhögskola Tolkelev
Grytgöl
941.Eva Lindbom
Löttorp
942.Ann-Charlotte Nilsson, Västanviks Folkhögskola Tolkelev
Grytgöl
943.Emmeli Pålsson
Ekeby
944.Thomas Liljebro
Umeå
945.Åsa Blom Pedagog
Kristinehamn
946.Josefine Torén
Helsingborg
947.Susanne Hedlund
Stockholm
948.Maja Westerlund
Stockholm
949.Tina Lasu Ekrot, speciallärare
Järfälla
950.Charlotte Johansson, teckenspråks- och dövblindtolk
Malmö
951.Herr Gunnar Stålklint
Stockholm
952.Helen Lindberg
Malmö
953.Robban Ekrot
Järfälla
954.Fanny Ekrot
Järfälla
955.Andreas Ekrot
Järfälla
956.Rasmus Malmros
Svedala
957.Alexander Ekrot
Järfälla
958.Charlotte Eriksson
Sthlm
959.Jessica Essman
Eskilstuna
960.Eva Västlund, tolklärare och teckenspråks/dövblindtolk
trollhättan
961.Sara Gustavsson
Åhus
962.Kristina Jonsson Resurs
Älvsjö
963.Inger Andersson
Örebro
964.Mikael Eskolin Teckenspråkspedagog
Karlstad
965.Eleonore Edh Norman
Björna
966.Sara Olsson
Stockholm
967.Karin Engman, frilansjournalist
Umeå
968.Åsa segerstedt
Piteå
969.Jennifer Black Troll
Stockholm
970.Catarina Gilljam
Nacka
971.Ulrika Määttä
Norrköping
972.Anette Nummelin
Nacka
973.Rebeca Ferrer
Stockholm
974.Sandra Friberg
Tollarp
975.Jessica Magnusson
Örebro
976.Helena Sjödin
Liden
977.Johanna Bjelkholm
Ljuungskile
978.Emily Liljebro
Umeå
979.Per Småroos
Örebro
980.Peter Berglund
Bromma
981.Andreas Essman
Eskilstuna
982.Oskar Henriksson, student
Lund
983.Ivana Peric
Stockholm
984.Annika Torstensson
Helsinborg
985.Elin Paulsson
Järfälla
986.Eva Berggård Nygren
Uppsala
987.Anna-Stina Hedkvist
Öjebyn
988.Rolf Leuenberger
Härnösand
989.Frida Backelin
Göteborg
990.Roalla53
Örebro
991.Alec D, förälder och pensionär
Stockholm
992.Maria Ström
Mölnlycke
993.Karin Usk
Mölnlycke
994.Linda Tranåker
Gävle
995.Annica Hallgren
Göteborg
996.Elinor Schönbeck
Kristianstad
997.Roland Sundberg yrkeschaufför
Örebro län
998.Annelie Widarsson
Falkenberg
999.Katarina Nilsson
Malmö
1000.Annika Westerén
Kungsbacka
1001.Ia Bengtsson förälder
Tyringe
1002.Eva Uusitalo
Kiruna
1003.Mona Flodkvist
Göteborg
1004.Ann Cederholm
Tollarp
1005.Jenny Bergqvist
Vittsjö
1006.Lis-Beth Småroos
Åland
1007.Solweig Svensson
Bredbyn
1008.magnus olofsson
Örebro
1009.Annemarie Olofsson
Örebro
1010.Stefan Ödegården
Järfälla
1011.Desirée (teckenspråksanvändare
Vänersborg
1012.Yvonne Johansson
Falkenberg
1013.Erika Mattsson
Vinslöv
1014.Catharina
Härnösand
1015.Michell Gabor
Malmö
1016.Jenny Tillenius
Malmö
1017.Jeanette Henning , Butiksbiträde
Mariestad
1018.Ulrika Karlgren
Stockholm
1019.Paola
Växjö
1020.Anna Höjendal Fsklärare
Tyringe
1021.Jennifer Jonsson
Kristianstad
1022.Selin Molander Lukic, resurs/elevassistent
Örebro
1023.Jenny Hallin, socionom
Tullstorp
1024.Jessika Johannesson
Romelanda
1025.Marina Persson
Örebro
1026.Jeanette Åbom
Kvicksund
1027.Sofie Jakandre Förälder
Åkarp
1028.Samantha
Göteborg
1029.Nitram Olsson
Östra Göinge
1030.Madelene Holme Elevassistent
Strängnäs
1031.Jenny Andersson Granquist, Elevassistent
Göteborg
1032.Tandi Agrell
Stockholm
1033.Mia Nordström
Helsingborg
1034.Camilla Winved Elevassistent
Göteborg
1035.Mathias Mårtensson
Helsingborg
1036.Birgitta Korsback
Örebro
1037.Sara J Mendez
Göteborg
1038.Markus Wahlqvist
Vbg
1039.Therese
Laxå
1040.Conny Norén
Västerlanda
1041.Pernilla Ludvigsson
Uddevalla
1042.Per Trobäck
1043.Marina Jofalk
Enköping
1044.hannes oscarsson, elevassistent
Göteborg
1045.Anna Racz
Malmö
1046.Maria Lindberg Ekström, grundskolelärare, författare
Hörby
1047.Kristina Vasilievich, elevassistent
Göteborg
1048.Elisabeth Johansson
Falkenberg
1049.Charlotta Hurtig Sjuksköterska
Eskilstuna
1050.Celina personlig assistent
Helsingborg
1051.Lovisa Gustavsson
Åhus
1052.Frida Nilsson, tsp-/db-tolk
Malmö
1053.Jade
Stockholm
1054.Muhamed Kaljanac
Malmö
1055.Joakim johansson
Helsingborg
1056.Eva Thavenius
Uppsala
1057.Johan Selin, präst
Härnösand
1058.Emmy Ligård, tolkstuderande
Örebro
1059.Simon Rosén, aktivist
Storvreta
1060.Akar Holmgren, diakon
Ramvik
1061.Erika Thaning
Hässleholm
1062.Miranda Stenmark, CODA
Härnösand
1063.Anna Söhr
Eskilstuna
1064.Ia Kruth
Krokom
1065.Karin Pettersson
Göteborg
1066.Margot Berg
Härnösand
1067.Emma Nilsson
Laholm
1068.Emelie Edström, tolkstuderande
Örebro
1069.Jerry Persson Sormunen
Örebro
1070.Pia
Kungälv
1071.Maria Hansen Wagenius, undersköterska
Östersund
1072.Cecilia, undersköterska
Markaryd
1073.Tor Lindberg
Malmö
1074.Ove Lundqvist
Härnösand
1075.Rebecca
Hässleholm
1076.Taan Khreibi, Restaurangchef
Oslo
1077.Lena Holtäng
Göteborg
1078.Helena Hegg
Kristianstad
1079.Lena Holgersdotter
Sunderbyn
1080.Emelie Frost , kurator för döva
Älvängen
1081.Lisa Rona Kurator
Eskilstuna
1082.Åsa Ehlin
Aspabruk
1083.Roger Folenius (yrkesförare)
Örebro
1084.Emy
Örebro
1085.Tina nahkuri speciallärare
Göteborg
1086.Camilla Markström Teckenspråks o dövblindtolk, Coda
Härnösand
1087.Camilla Lindahl, forskare och lärare
Stockholm
1088.Annika Lundberg
Bredbyn, Örnsköldsvik
1089.Maria Sundholm
Örebro
1090.Malin Veitch
Stockholm
1091.Tatiana Kvarnström
Lerberget
1092.Susanne Hagelin, Teckenspråkig specialpedagog
Trångsund
1093.Sandra Hinrichsen, tolkstuderande
Rättvik
1094.Åsa Carmesund
Insjön
1095.Sara Gärdén, teckenspråkstolk
Vänersborg
1096.Carina Svensson, Habiliteringsassistent
Härnösand
1097.Daniel Keber, präst
Örebro
1098.Emelie Andersson
Hörby
1099.Anne Koutonen / producent
Stockholm
1100.Margareta Lindris
Göteborg
1101.Helen Edenfur, controller
Stockholm
1102.Marcus Sörensen, Hörselskadad
Växjö
1103.Susanne Fransson
Skurup
1104.Cecilia Rangvin, präst
Marieholm
1105.Thomas Svensson, pensionär
Stockholm
1106.Gabriella
Skillingaryd
1107.Sara Norberg
Lycksele
1108.Pontus Andersen
Fellingsbro
1109.Annette Andersson , rehabileteringsassistent
Härnösand
1110.Eva eliasson, diakon
Strömsund
1111.Mats hallin
Örebro
1112.Michaela Ejremyr
Vallentuna
1113.Christina Krol
Kävlinge
1114.Ellen Carlsson
Skövde
1115.Peter Eriksson personlig assistent
Eskilstuna
1116.Mårten
Örebro
1117.Eva Korsbakke
Linköping
1118.Rigmor Myrėn boendestödjare
Tyringe
1119.Birgitta Nilsson
Skellefteå
1120.Tess Lindstrand Personlig assistent
Staffanstorp
1121.felicia
falköping
1122.Katharina Rödl, teckenspråk- och dövblindtolk
Kristianstad
1123.Ulrika Bydairk
Malmö
1124.Wiveka Henningsson speciapedagog
Älta
1125.Isabella Kobza
Stockholm
1126.Louise
Skövde
1127.Owe persson
Vänersborg
1128.Birgitta
Trollhättan
1129.Ewa Kummelås
Vintrosa
1130.Annika Wikström
Eslöv
1131.Ove Bergman,, levnadskonstnär
Örebro
1132.Illustratör Lena Edselius
Kalix
1133.Alexandra krol
Karlskrona
1134.Vivianne Carlsson pensionär
umeå
1135.Christer Eklund ordförande Skånes Dövas Distriktsförbund
Kävlinge
1136.Victoria
Vallentuna
1137.Johanna Björck, Miljöinspektör
Norrköping
1138.Simon Augustsson, fd teckenspråkselev
Oslo
1139.Jan-Erik Eriksson
Tystberga
1140.Sofie Henningsson
Örebro
1141.Fredric Palmgren
Örebro
1142.Maja Hellöre
Insjön
1143.Aimee Hellöre
Insjön
1144.Tristan Hellöre
Insjön
1145.Aprilia Hellöre
Hellöre
1146.Juliana Hellöre
Insjön
1147.Elise Hellöre
Insjön
1148.Linnea Delvert
örebro
1149.Maria inghamn
Örebro
1150.Karin Lundström undersköterska
Göteborg
1151.Anneli Gustavsson Samhällsvägledare
Stockholm
1152.Pernilla Westin
Härnösand
1153.elvira
härnösand
1154.Pia Lindberg Nyberg vårdare
Hägersten
1155.Jennifer
Klippan
1156.Cim Eklöv
Sandviken/Gävle
1157.Lars Gustafsson
Klippan
1158.Philippa Petrén Stockhaus
London
1159.Mona Wågestrand musikterapeut
Fjärås
1160.Therése Georgsson
Umeå
1161.Camilla Jansson, diakon
Göteborg
1162.Isabelle Backman arbetsterapeut
Skellefteå
1163.Anna Yttergren, präst i Piteå församling
Piteå
1164.Caroline Berggren
Örebro
1165.Ronja Lundin Norberg
Luleå
1166.Ulrika Bergkvist
Skellefteå
1167.Liza Qvarnlöf
Kåge
1168.Pelle winge
Nälden
1169.Mimmie Lundin
Umeå
1170.Amanda Winge
Östersund
1171.Emma Espell, fysioterapeutstudent
Luleå
1172.Morgan Hermansson
Vintrosa
1173.Jessica Wigdén
Härnösand
1174.Jill Heikkinen (lärarstudent)
Bromma
1175.T. Lindau
HELSINGBORG
1176.Kin Grenholm, ljussättare
Skellefteå
1177.Annika Isaksson (skådespelare)
Skellefteå
1178.Fredrik Wigdén, rektor
Östersund
1179.Anna teckenspråkig barnskötare
RONNEBY
1180.Sandra Winge
Nälden
1181.Malin
Lindesberg
1182.Annalena Norberg, diakon Svenska kyrkan
Skellefteå
1183.christian linde elevassistent
göteborg
1184.Hanna Ahlborn
Göteborg
1185.Johanna Westerlind, Teckenspråks-/dövblindtolk
Skellefteå
1186.JANNE NORBERG
ÖRNSKÖLDSVIK
1187.Lis-Marie Rönblom, diakon
Skellefteå
1188.Jessica Sundelund
Örebro
1189.Emelia Sundelund
Örebro
1190.Edvin Sundelund
Örebro
1191.Jonas Granström
Tumba
1192.Lovisa Granström
Tumba
1193.Rigmor Leijdt
Haninge
1194.Madelene Wolkert, ekonom
Västerås
1195.Ann Johansson
Nacka
1196.Frida Lindström
Örnsköldsvik
1197.Tommy Lyxell
Stockholm
1198.Lina Nilsson Furberg
Örebro
1199.Catharina
Härnösand
1200.Gabriel Erixon
Luleå
1201.Erika Chotai
Vårby
1202.Harriet Olsén
Sundsvall
1203.Anja Gustafsson
Lund
1204.Ellen Mårtensson
Tyresl
1205.Elin Wennerblad
Norrköping
1206.Frida Carlsson
Örebro
1207.pepe
stockholm
1208.David Hegethorn, Kommunikatör
Stockholm
1209.Laith Fathulla
Kista
1210.Helene Forsberg
Hägersten
1211.Linus Almqvist, Captain of the Millenium Falcon
Skövde

 

Uppropet startades
2014-02-11

 

Sprid budskapet

 

Kommentarer


Ansvarig för detta upprop är . Kontakta denne om du anser att en underskrift ska tas bort eller har frågor om uppropet. Rapportera stötande, oseriösa eller på annat sätt olämpliga upprop till abuse. Upprop.nu tar inte bort eller ändrar underskrifter. Publicerade upprop kan ej heller ändras, varken av uppropets initiativtagare eller Upprop.nu. Underskrifter kan ej tas emot via e-post.

Upprop.nu tar inte ställning i de namninsamlingar som skapas med hjälp av tjänsten, och kan ej heller svara på frågor om individuella namninsamlingar eller underskrifter, men förbehåller sig rätten att utan förvarning radera material som bedöms vara oseriöst, olagligt, eller på annat sätt olämpligt för publicering.

Upprop.nu är utvecklad av @tstorm.

MediaCreeper Creeper