Upprop: Stoppa propositionen: "Konkurrens på lika villkor"

När riksdagen går till debatt och beslut om propositionen den 22 maj ligger inget mindre än vår marknadskultur i ena vågskålen.

Ett av landets mest populära folknöjen, knallemarknaden, riskerar att försvinna. Detta om riksdagen antar regeringens förslag om att utrusta torg- och marknadshandlare med kassaregister. Den teknik man tänker lagstifta om rimmar nämligen sällsynt illa med de villkor vi har i vår bransch. Möjligen skulle den kunna fungera på fasta torgplatser. Men för marknadsknallen som reser från ställe till ställe, som ibland bara är en äng där såväl ström som annan infrastruktur saknas, beläggs nu med yrkesförbud. Den tekniska apparaturen har inte bara svårt att klara slitaget som ständig i- och urlastning medför, den utsätts också för väder och vind eftersom vi oftast arbetar under bar himmel.

Propositionens titel, konkurrens på lika villkor, syftar bara på själva kassaregistret. Att vara marknadsknalle innebär dock något helt annat än försäljning inom butikens fyra väggar och tak. Vår försäljning, och tillika försörjning, baseras på några intensiva timmar under marknadsdagen. Att både hinna med hantering av kassaregister och försäljning blir för de flesta något av en helt omöjlig ekonomisk ekvation. I synnerhet om man velat utveckla sin verksamhet och ha fler försäljningsställen några gånger under året vilket då således kräver fler kassaapparater.

Följden lär bli att många marknadsknallar nu väljer att helt enkelt lägga av. Viktiga arbetstillfällen riskerar att förvandlas till arbetslöshet och bidragsberoende. Vår branschtidning Torg och Marknadsnytt har i en undersökning visat att uppåt åtta av tio torg- och marknadshandlare kan komma att upphöra med sin verksamhet. Vilket i sin tur innebär att åtskilliga marknader helt enkelt får stänga ner. I dag arrangeras 80 procent av de 700 marknader, som årligen lockar miljontals besökare, av idella föreningar, ofta idrottsföreningar. Om deras inkomster i form av de platshyror vi betalar uteblir, innebär detta hårt slag för den ungdomsidrott man nu bedriver för pengarna.

En annan märklig omständighet i lagförslaget är att utländska företag undantas kravet på kassaregister. Detta bäddar för ett stort missnöje bland inhemska försäljare och utgör en grogrund för motsättningar mellan svenska och utländska försäljare.

Vi knallar driver våra företag som vilka andra näringsidkare som helst. Det vill säga med redovisning av moms, intäkter och kostnader. Vi har inget emot att bli kontrollerade avseende skatter och avgifter, men det måste ske på ett sätt som inte riskerar radera ut en hel bransch. Frånsett Miljöpartiet har hittills inget annat parti förstått vidden av de följder förslaget kan få.

Marknader är den äldsta formen av handel i Sverige, vissa har i oavbruten följd arrangerats sedan 1300-talet. I dag är marknaden inte enbart en försäljningsplats utan lika mycket en kulturell och social företeelse. I många fall fungerar ortens marknadsdag också som hemvändardag. Inte minst innebär också marknadsdagar ett starkt uppsving för den lokala handeln.

När riksdagen går till debatt och beslut om propositionen den 22 maj ligger inget mindre än vår marknadskultur i ena vågskålen. I den andra en hoper marknadsknallar som får se sig om efter nya jobb.

Vi frågar oss verkligen; har samhället råd med detta?

Initiativtagare: Carina

 

 

Undertecknas

Fyll i formuläret nedan och klicka på "Skriv på uppropet!" för att underteckna ovanstående upprop. Namn och ort är obligatoriska uppgifter.

Du får gärna uppge din e-postadress och eventuell hemsida. Din e-postadress visas inte för andra besökare, men du kan komma att få nyhetsbrev av uppropets initiativtagare. Om du har en gravatar så syns den vid din underskrift.

 

Namn (och titel):Ort:
E-postadress:Hemsida:

 

1.Eva Fägerskjöld
Värmdö
2.Stig Wiklund
GRÄNGESBERG
3.Carina Söderman
Sundbyberg
4.Lise-Lotte Constable
Hässleholm
5.Tommy Jarnmark Egen företagare
Nyhamnsläge
6.Tommy Molina owner @ iCrash AB
Vinslöv
7.Pelle Rylander - tehandlare
Borås
8.Peter eklund
Bredaryd
9.Johan
Bredaryd
10.RICARD BORG
ÖDESHÖG
11.Vimmerby Marknad
Vimmerby
12.Åse Molina
Vinslöv
13.Lasse Öhman, Roslagsknallen
Norrtälje
14.Somphit
Näsum
15.Bredaryds marknad
Bredaryd
16.Robert Saraniemi KEPA
Sandared
17.MTP.CASH KB
ÖDESHÖG
18.Bunmee Trabutsri Knalle
Sölvesborg
19.kjell remmar
ryd
20.Anders Håkansson VD
Aplared
21.Daniel Friberg strumpknalle
Växjö
22.Thomas Furhäll
Jönköping
23.Hans Noren
Kalmar
24.Anne Krispinsson(Krian Hantverk)
Luleå
25.Tomas nolin
Näsum
26.Jonas gustafsson säljare på t-shirtmannaen
kallinge
27.Per G Isaksson
Smålandsstenar
28.Kerstin magnusson
Bredaryd
29.Anna Swennergren Säljare
Mörarp
30.Andreas Johnsson ideell marknadsarrangör
Bredaryd
31.Maria Molina
Malmö
32.Maire Litendahl
Oxie
33.Fia lundgren
Kista
34.Katarina Hoffman Knalle
Oxelösund
35.Camilla Bergquist Barnskötare
oxelösund
36.Peter Berg
Edsbruk
37.Anders Karlson Berg
Edsbruk
38.Michael WIlliams (rockartist)
Norrköping
39.Roger Saraniemi
Sandared
40.Peter Aljafari
Jönköping
41.BIRGITTA BORG
ÖDESHÖG
42.Kennert Friberg marknadsarrangör i Växjö
Växjö
43.Nathalie Friberg
Stockholm
44.Hammarby hemkokta
stockholm
45.Thomas Lindstöm
stockhom
46.Marianne Hedberg, Julmarknadsamiral
Skälby, Järfälla
47.Hundtugget
Nyhamnsläge
48.Nathalie knalle-dotter
Näsum
49.Suzanne Babacan
Borlänge
50.Hans Ragnarsson Chaufför
Sölvesborg
51.saija administratör
upplandsväsby
52.Bosse Gröndahl
Ronneby
53.Marie Stenqvist
Sölvesborg
54.Peter Aljafari
Jönköping
55.carina dolck
bredaryd
56.Annika Eriksson Sjöblom
Åsa
57.Frej von Fräähsen (partiledare)
Göteborg
58.Börs Anders Öhman
Jönåker
59.ann.christin nordlund
klippan
60.Susanne Kindström
Stockholm
61.Pia Abrahamsson
Upplands Väsby
62.Belinda Hansson
Sundbyberg
63.Areamanager Anders Nilverud
Stenhamra
64.Lars Widenberg
Sundbyberg
65.Annicka Cederberg
halmstad
66.kerstin bråhn Eriksson
mjölby
67.birgitta altberg
voxna
68.Jesper Rosen
Karlskrona
69.Madeleine Kihlberg
Falkenberg
70.Veronica Alexiusson
Växjö
71.Peter Halkjaer
Falkenberg
72.Jessica Olsson
Karlskrona
73.janeth
växjö
74.Anne Lindholm
Växjö
75.Malin Borg
Rottne
76.Cangas Design Hb
Sundbyberg
77.Jenny Larsson
Höganäs
78.catta petersson
växjö
79.Johan Lönn
Göteborg
80.Rose-Marie Hultberg knalle
Tungelsta
81.cleomar Balotin
Åkersberga
82.Ann-Marie Säll Knalle
Långshyttan
83.Bernt Säll Knalle
Långshyttan
84.Elisabet Edin
Eslöv
85.Jörgen Edin Roth
Eslöv
86.Stefan Törner
Växjö
87.Ann Friberg
Växjö
88.janeth berglund
skruv
89.Joachim Boström
Växjö
90.Henric Sjögren
Växjö
91.sten altberg
voxna
92.anette malmgren
vallsta
93.Maja
Gävle
94.Tomas P Kjellflo
Lessebo
95.Annika Svensson
Ankarsrum
96.Elsa Olsson
Viksjöfors
97.Lena Sjödahl
Växjö
98.Christer Andersson
Malmö
99.Lena Andersson
Malmö
100.Anita
Stockholm
101.Linda Gerber
Laholm
102.Charlotte Johnsson
Jönköping
103.monica kinch
oskarström
104.Helena Salmijärvi
Vännäs
105.Gunilla Magnusson Tjernlund
Upplands Väsby
106.Jouko Salmijärvi - Tyfon Sweden
Vännäs
107.Johannes Ekfeldt
Lidköping
108.Birgitta Hessling
Nora
109.Carl-Erik Christiansen
Enköping
110.Monica Häggblad knalle
Kopparberg
111.Sunan Christiansen
Enköping
112.Tommy Jarnmark Egen företagare
Nyhamnsläge
113.Per Elofsson
Emmaboda
114.Hanna Nordin
Gävle
115.Ulf Lindström
Ankarsrum
116.Olle Larsson knalle
Skärholmen
117.helena gau
vena
118.Ulrika
Örebro
119.Eva Jacobsson
Ersmark
120.Ulrica hantverkare
umeå
121.Iha Vahlberg Orre
Lund
122.Alexandra Karlsson
Umeå
123.Lena Petersson
Malmö
124.Lotta
Huddinge
125.Kristofer lindbom
Hedekas
126.DN Fisk
Mockfjärd
127.DN Fisk
Mockfjärd
128.Tina Kahn
Östhammar
129.ulla engström
hörby
130.Alice Svensson
Borlänge
131.Christina Aspman
Stockholm
132.Josephine Johnsson
Borås
133.Hans Sjökvist
Jönköping
134.Kenneth Juhlin
Kallinge
135.Åsa Lindgren
Dalsjöfors
136.Annika Elgale
Umeå
137.Daniel Andersson
Åkarp
138.Kristoffer Odin
Karlsborg
139.Rydgren
Stenstorp
140.thorbjörn sellin
vilhelmina
141.Eva Seikkula
Haparanda
142.Eva Lundin egenföretagare
Oxie
143.anette runesson
vislanda
144.Gunilla Carlsson
Bålsta
145.Ulla Sundvisson
Söderhamnypessaq
146.Rickard Håkansson
Meran
147.Anja
Dajsjöfors
148.Jenny Halkjaer
Falkenberg
149.Meg Lindqvist
Luleå
150.Knalle Mats Kristiansson
Röfors
151.Knalle Agneta Kristiansson
Röfors
152.Knalle Johnny Kristiansson
Landskrona
153.Erland Nilsson, ägare
Kristianstad 6 maj-13
154.Nicole Molina
Vinslöv
155.Magnus Persson
Våxtorp
156.Jörgen Sköld
Malmö
157.Maria Påhlsson
Hishult
158.Sandra odhage
Veddige
159.mickael stigeborn säljare
örebro
160.mr ib seward
båstad
161.Janica Tranell
Markaryd
162.Elisabet Edin
Eslöv
163.Amanda Wester Karlsson Ballongförsäljare
Insjön
164.Bengt Hansson
Laholm
165.Herr Sven Stein
Falun
166.Gunnel Hansson, Pensionär
Halmstad
167.Britt Månsson
Perstorp
168.Suksun Tarapan
Halmstad
169.Annmari Svensson
Karlskrona
170.carina möller godissäljare
munkedalHe
171.Christina Arnesson
Insjön
172.Klara
79333
173.Magnus Palmcrantz, yrkesförare
Örebro
174.Jeanette Holmgren Egen företagare
Broby
175.Runar Sundvisson
Söderhamn
176.greven leif Larsson
tomelilla
177.Anders Brunnström
Linköping
178.Ulf Josefsson
skene
179.Jocke Larsson Shoppare
Vänersborg
180.Roger krispinsson (Krian Hantverk)
Luleå
181.Lennart Persson Herr
Örebro
182.Dennis Molina it
Vinslöv
183.Berit Sjöström
Malmö
184.Fredrik Stattin
Kävlinge
185.christel
onslunda
186.Henrik Lindström Ing.
Göteborg
187.Angelica Hultberg knalle
Tungelsta
188.Tage Hultberg
Tungelsta
189.Rickard
Finspång
190.Lena Iannelli, sekreterare
Stockholm
191.Angelo Iannelli, knalle
Stockholm
192.Peter Lif
Lycksele
193.johanna åkesson
göteborg
194.Ulrika (knalle dotter)
Näsum
195.Ingmar Mårtensson
Mjöbäck
196.Kathrin Abbestam
Borås
197.andré
örebro
198.Andrea Svensson
Näsum
199.Janne Björk
Gustavsberg
200.Sanna Lindberg
Gustavberg
201.Helena Ilke
Linghem
202.Gunilla Persson, ekonom
Mariefred
203.Margareta Amundsen Adm. Ass/ Samordnare
Haninge
204.Kent
Malmö
205.Ragnar Jellback
sandhem
206.Jonas Lavesson
Sibbhult
207.Marit Vestli
Gävle
208.Ken Wahlman
Gävle
209.Marcus Hansson
Sundbyberg
210.Monica Elfstrand
Enskede
211.Blerta Dakaj
Halmstad
212.Ola Andersson säljare
Halmstad
213.Hans
Sölvesborg
214.Catarina Lööw
Borlänge
215.Anna Loewy Marknadsarrangör
Upplands väsby
216.mats
kallinge
217.peter magnusson
upplands-väsby
218.Bo Göran Svensson
AB Emerson Records
219.Kerstin Svala/arrangör
Pajala
220.Ingela Todor
Marieholm
221.Bogdan Todor / Bime Import
Marieholm
222.Kjell Larsson
Halmstad
223.Sko-Ingvar
Bodafors
224.Stefan
Sävsjö
225.Ulla Persson Knalle
Märsta
226.Conny Hansson
Rättvik
227.Lisa Lundberg
floby
228.Tommy moliander web designer
Kristianstad
229.Janne Pettersson Skåne korg
Vitå
230.kristina
nybro
231.Ann-Marie Nilsén
Bjursås
232.Malin Nilsson
Östraby
233.Jim Arvebro
Östraby
234.veronika
Åkersberga
235.Frank Kinnunen
Vallberga
236.Amanda Tjernlund
Uppsala
237.Daniel Holmqvist @ friends of Marknadsknallarna
Malmö
238.Charlotte S
Kvissleby
239.Patric Ericsson
Kvissleby
240.Anna-Lisa Söderman
Lidingö
241.Harry Söderman
Lidingö
242.Katarina Backman
Handen several
243.Jenny Settergren
Mangskog
244.Arne
Lessebo
245.Göran Jansson
Vallentuna
246.Christina Guldbrand
Stockholm
247.Arne
Lessebo
248.Helena Khorshidian
Sundbyberg
249.Amin Khosravi
Sundbyberg
250.Mr. Iggs
Sundsvall
251.Malin Andersson
Göteborg
252.Monica Leksell kultur- och marknadsarrangör
Järfälla
253.Marianne Nilsson
Kågeröd
254.Kjell Nilsson
Kågeröd
255.anneli ekman
tyresö
256.Yvonne
Oxelösund
257.Magnus Säll
Hedemora
258.Jim Ahlinder
Hässleholm
259.Michael Hedlund
Örsjö
260.charlotta hellström
sollebrunn
261.jerry hellström
stora mellby
262.Cecilia Palacios
Sundbyberg
263.Tanja Rebandi
Sundbyberg
264.Christopher Boghos
Hässelby
265.Ali Agili
Sundbyberg
266.Christian Randström
Solna
267.Jesper Rosen Mandelkokare
Karlskrona
268.Anniela Nilverud
Ekerö
269.Anette Sidkvist( egenföretagare)
Årsta
270.Nicklas Cederqvist
Stockholm
271.Lena Kock
Karlshamn
272.Maria Ögren
Kista
273.Madeleine Tigerschiöld
Lidingö
274.Li Eriksson
Sundbyberg
275.Joachim Lindvall
Stockholm
276.Lisa myrbäck
Visby
277.Per Ivar Lundström Nasare
Höganäs
278.Eva Strandberg
Stockholm
279.Jenny Björklund
Sandviken
280.Anita Håkansson
Örebro
281.Marie Johansso
Jämjö
282.madelene jeffery
Hallstahammar
283.Martin Jansson Musiklärare
Strömstad
284.Maria
Eskilstuna
285.Anderz Moen
Stora Sundby
286.Annica Säterdal
Borlänge
287.rolf
kalmar
288.Anna Morthaugen, spesial utdannet sykepleier
Fredrikstad
289.T. Aiff/ bildhuggare
Tibro
290.Mikael Andersson
Herrljunga
291.Uniki D Sign
Ekerö
292.Tobias Norén
Njurunda
293.Ann-Louise Sidkvist
Farsta
294.Fredrik Andersson
Nossebro
295.Zenita Renhulth
Örebro
296.Elisa Persson
Falun
297.Petter Schöld
Ystad
298.Hampuz
Kalmar
299.Novak Vasic,fabrikör
Alingsås
300.Mr Emil Sandebäck
Kalmar
301.Niclas Källberg
Jönköping
302.christian larsson
munkfors
303.Håkan Jonsson
Sollentuna
304.Martin Svensson (Fritidsledare)
Landskrona
305.Henrik Nilsson
Kalmar
306.K-E Bergman
Hofors
307.Wiklund ( Sotan ) Arrangör
Sandviken
308.Susana Herbozo (Marknadsarrangör/Sannamarken i Fjugesta)
Fjugesta
309.Roger Dahl
Åhus
310.Leif Wallén, VD
Vintrosa
311.Karin Bergsten gårdsbutiksinnehavare
Vretstorp
312.thore VD
brålanda
313.Jorma Merinen
Hedemora
314.Erik Tengvall
Stockholm
315.Eva Morsk
Harmånger
316.Malin Mobrandt
Uddevalla
317.Jenny Skill
Norrköping
318.Mats Johanson Controller
Örebro
319.Boman
Stockholm
320.Simo Kotoneva marknadsansvarig
Avesta
321.Gudrun Jansson
Täby
322.Leif Nyström
Borlänge
323.Rolf Olzon
Borlänge
324.Margaretha Säterdal
Borlänge
325.Amanda Johansson
Saxdalen
326.Per Erik Karlsson
Hållnäs
327.Birgitta Jacobsson, hantverkande pensionär
Linköping
328.Larseric Stoltz hemslöjdare
18691 Vallentuna
329.Lise-Lotte Bremer
Tyresö
330.Helena Andersson
Malmköping
331.Britta Axelsson, sekr. Mölltorps marknad
Mölltorp
332.Stefan Einarsson
Målilla
333.lena nilsson BMA
örebro
334.Kenneth Önnemyr
Färlöv
335.Jörgen Westin Ideell marknadsarrangör
Örnsköldsvik
336.E Larsson
Kolmården
337.Annelie
Karlskoga
338.Christer Zimmergren
Sollebrunn
339.falken
kungsör
340.Björn Ridderstråle Småbrukare
Vårgårda
341.sandra gustafsson
grums
342.Anniqa Löfgren, företagare
Söderhamn
343.Bo Oldenburg
Torshälla
344.Iren Kristiansen
Torshälla
345.Anne Eriksson Supportkonsult
Söderhamn
346.Patrik Wirén, marknadsarrangör
Jonstorp
347.Lars Åke Ström
Spekeröd
348.Olof Schevelius .Marknadsförest
Strömmingsleken Söderhamn
349.Issa Shousheh
Eslöv
350.Mats Hammarsten
Arboga
351.Ingmo D´Amario
Krokom
352.Birgitta
Stråtjära
353.Kim Hedberg, teknolog
Ludvika
354.Jörgen "lillmunken" Blomkviist
Linköping
355.Lasse Ericsson
Horndal
356.Svart Adam Solander Gycklare
Uppsala
357.Maria Brändholm
Bjursås
358.Anders Eriksson
Vallvik
359.Maria Folkesson keramiker
Hova
360.Irma Segelström
Skattungbyn
361.Marie Berglund
Stockholm
362.martin ahlsén
Handen
363.Ulrika Ström
Rättvik
364.Margareta
Ösmo
365.Martin Doshé Fotograf
Gislaved
366.inger andersson
vilhelmina
367.Ponsinee Sellin
Vilhelmina
368.Helle J-son
Göteborg
369.Grete Bakken
Sunne
370.Billy Herrman
Burseryd
371.Michaela Dutius Söderström
Norrköping
372.Linda Grannas
Älvdalen
373.Daniel Kristensen
Nol
374.Börje Wiklund Knalle
Sandviken
375.Fröken Angelina Svan
Trollhättan
376.B-E Spjälle
svenstavik
377.Erik Karlsson arrangör Sjönevads Marknad
Sjönevad
378.Lina Sellin
Vilhelmina
379.Linnea Sellin
Vilhelmina
380.Bert Hedlund
Järbo
381.Tage Fredriksson Strump Knalle
Stockholm
382.Davids Heby Tivoli
Heby
383.Jan Larsson
Höganäs
384.Grethe Fauland
Helsingborg
385.Gunilla Johansson
Brömsebro
386.Christer Persson.Marknadsgeneral
Västerås
387.Kerstin Karlsson knalle och arrangör
Rejmyre
388.Kurt Karlsson Knalle och arrangör
Rejmyre
389.Lalla karlsson
Kalmar
390.Josef duangpradap
Vetlanda
391.Ekarach vichithong
Gnosjö
392.Anurak vichithong
Gnosjö
393.Kampleang vichithong
Gnosjö
394.Aran vichithong
Gnosjö
395.Gina phomsuvanh
Värnamo
396.Tomas phomsuvanh
Värnamo
397.Pida kongpachith
Hässleholm
398.Jimmy phom
Skillingaryd
399.Mikael Nilsson
Sjöbo
400.Ali Mustafa
Halmstad
401.Ruben Santillan
Malmö
402.pernilla svensson
skövde
403.Xherdet Bajami
Landskrona
404.Bahzad ido
Jönköping
405.Hang le
Helsingborg
406.Kent lilja
Öjavad
407.Wisam Abu Tuiama
Jönköping
408.Lan lilja
Svängsta
409.Hassan Mohamed
Jönköping
410.Puck Palmquist
Ronneby
411.Johnny Carlsson. VD
Höör
412.Veronica Axelsson
Olofström
413.Andan import
Eslöv
414.yvonne
hovmantorp
415.Ida Eriksson
Bjursås
416.Anette Karlsson
Lidköping
417.Rolf Oldenburg
Eskilstuna
418.Johanna Spetz
Göteborg
419.Linnéa Larrson
Burseryd
420.lisbeth eriksson
Kungsör
421.Hästveda Marknad
Hästveda
422.Anders Lundqvist
Hovmantorp
423.Petter Wåhlin
Nybro
424.Cecilia lundevall
Segeltorp
425.Robert järpstigen
Kalmar
426.Emelie järpstigen
Kalmar
427.Tim scill
Kalmar
428.Max sturesson
Kalmar
429.Joakim Andersson
Kalmar
430.Stefhan schill
Kalmar
431.Zigge Pettersson
Kalmar
432.Erik ahlquist
Kalmar
433.Vicky sitnik
Kalmar
434.Ela Lundberg
Kalmar
435.Johanna Andersson
Kalmar
436.Anton rockström
Kalmar
437.Jan Holm
Broby
438.Ali khanigarak
Göteborg
439.Andreas Karlsson
Karlshamn
440.Katarina Bergkvist
Sölvesborg
441.Magnus stenrus
Sölvesborg
442.Linda stenros
Sölvesborg
443.Roland Larsson
Kallinge
444.Fatima Aljafari
Jönköping
445.Wasim Hamid
Jönköping
446.jens Lundberg
kumla
447.Ulla
Söderhamn
448.Britt-Marie Ek
Hede
449.Azzie Jonsson
Borlänge
450.Runar
Söderhamn
451.Magnus Schenström/Arrangör
Sjönevad
452.Silvio Wallén
Vintrosa, Örebro
453.ULF BORG
ÖDESHÖG
454.Linus Lundgren
Malmö
455.Sebastian Bolin
Malmö
456.Christopher Fredlund
Malmö
457.Selver beganevi
Malmö
458.Tobias Nilsson
Malmö
459.Leo Ull
Landskrona
460.Fredrik Stattin
Kävlinge
461.Sara nocke
Alingsås
462.Andreas gustavsen
Halmstad
463.Rune Eriksson Lions
Olofström
464.Tony Svensson
Olofström
465.Jat import
Skillingaryd
466.Barbro Jönsson
Olofström
467.Gunilla SL
Stockholm
468.Mona Gustafsson ,marknadsansvarig
Tuna
469.Annelie Friberg
stockholm
470.Lotta Troberg
Farsta
471.Marthina Wahlberg
Upplands väsby
472.Tobias Steinbach
Avesta
473.Andre Goldheim
Smedjebacken
474.Helen Kaglsdon
Märsta
475.Sven Olofsson
Löberöd
476.Banlu Channual Asia Import
Löberöd
477.Alex Burghardt
Järfälla
478.Veronica Krispinsson
Luleå
479.Stina Bergheim
Upplands Väsby
480.Rune
Fågelmara
481.Senja Waistedt
Kiruna
482.Laila Strinnholm LASTRI
Umeå
483.Zandra Friberg
Västerås
484.Malmköpings IF
Malmköpingi
485.Sandra Engström
Kiruna
486.Björn Sahlin
Kopparberg
487.Åsa Andersson
Stockholm
488.Annelie Wiklund
Stockholm
489.pernilla Kullgren
Västerås
490.Gunnel Övermark
Norrköping
491.Elisabet Bergman
Hässelby
492.Inga-Lill Eriksson
Borlänge
493.Mats Bergman
Hässelby
494.Karl-Gustav Davidsson
Västerås
495.Lars Seger Marknadsgeneral
Virserum
496.Annelie Eklöf
Kista
497.Lena
Järfälla
498.Verena Graf
Oslo
499.Madelene Johansson
Vikmanshyttan
500.Björn Johansson
Vikmanshyttan
501.Agronom Monica Sandström
Månkarbo
502.Otto Winter
Ösmo
503.Sofia Krispinsson
Luleå
504.Mats Carlsson
Luleå
505.peter thelander
örebro
506.Aini Saari
Vittangi
507.Johan Edin
Eslöv
508.Tommy Lundgren
Upplands Väsby
509.Linda Widegren
Borlänge
510.Torbjörn Hansson
Kiruna
511.IA:c bod Ilona Nilsson
Kristianstadf
512.Maj-Britt Jonsson
Uppl Väsby
513.Johanna Henriksson
Eslöv
514.Tina Mullin
Lövestad
515.Ulrika Ceder
Luleå
516.Anne Olsson
Eskilstuna
517.Sara
Eslöv
518.Roland Nordqvist, kulturarbetare
Enköping
519.Mats Carlsson
Luleå
520.Emelie Fors
Vittangi
521.Ronny Kero
Södra Sunderbyn
522.Linda Hallström
Avesta
523.nina mattsson klyft
eslöv
524.Lisha Pihl
Luleå
525.Gertrud Johansson
Färila
526.Tina Lagerlöf
Luleå
527.Thomas
Bunkeflostrand
528.per-gunnar gabrielsson
Målilla
529.gert-åke klyft
eslöv
530.minette andersson
Hemmingsmark
531.Björn Sundberg
Visby
532.David Lindvall
Eslöv
533.Louise
Nyhamema
534.Louise
Nyhammar
535.Håkan Andersson egen företagare
Malmö
536.Hanna Jarnmark dotter till Knalle
Nyhamnsläge
537.Robin Jarnmark son till Knalle
Nyhamnsläge
538.Michael Norberg
Luleå
539.Rebecka Krispinsson
luleå
540.marita waldemarsson
eslöv
541.Roger Andersson
Oskarström
542.Annett Lindblom
kungälv
543.Eva Eriksson
Eskilstuna
544.Catharina Ericson
molkom
545.Sofia Granberg
Ludvika
546.Anders Nilsson arrangör
Arvidsjaur
547.lars vestin
docksta
548.Rigmor Oldenburg
Eskilstuna
549.lola sanna
arbrå
550.Linda Boström
Bollstanäs
551.Jörgen Säll Hovslagare
Svärdsjö
552.Jonas Sjöqvist (arrangör)
Växjö
553.Annelie Rydberg
Hedemora
554.Monicka
Örkelljunga
555.Anita Viklund
Kumla
556.camilla andersson
säter
557.Anette Frank
Ludvika
558.pia säll
säter
559.Alecsandra Hammarberg
Örbyhus
560.Cia Halvarsson
Säter
561.Inger Lindeberg
Borlänge
562.Anna Sunesson
Långshyttan
563.Anna-Karin grylin
Gävle
564.Liisa Muttonen
Borlänge
565.Janine Karlsson
Stockholm
566.richard
halmstad
567.Johan
Spånga
568.Koi kitchen
Göteborg
569.Christer Nielsen
Karlshamn
570.michael säiner
stockholm
571.Marketta Claesson
Nynäshamn
572.Bo Kronlund
Svenstavik
573.Morgan Ljungkvist (CraWen)
Helsingborg
574.Ulla Gerber
Laholm
575.Dennis Gerber
Våxtorp
576.Johanna Björnberg
Ludvika
577.Jonas Larsson
Ludvika
578.Malin Gerber
Våxtorp
579.Michael Gerber
Laholm
580.Lena Rubin
Katrineholm
581.marja witt VD
Stockholm
582.Christine Bredberg
Kungsängen
583.Britt Gerber
Genevad
584.Birgitta, Egen företagare
Västerås
585.Boris Eriksson
Vellinge
586.Camilla Z Karlsson
BODEN
587.Erik Larsson
Örebro
588.Ingalill Ballongkonstnär
Falun
589.Ralph Andersson
Örkelljunga
590.Anders. Handledare
Leksand
591.Katarina Boström
Surahammar
592.jana hägg
gävle
593.Petra
Solna
594.Ingrid Burmérius
Urshult
595.Ida
Genevad
596.AnnCharlotte Jensen
Stora Sundby
597.Mattias Andersson
Laholm
598.Annette Wallenborg
Hässelby
599.joakim Eriksson knalle
vena
600.maja karlsson
svenstavik
601.Kent Sääv
Ronneby
602.Magnus Hugosson
Gävle
603.mikael karlsson
vänersborg
604.Alexander Alderfalk
Södertälje
605.Eva-Lena Sandlund
Jönköping
606.Eva Frisk
Vendelsö
607.Roger Lökken,amatör
Eskilstuna
608.Tony Lindh
Höör
609.Rose-Marie Lundbäck
Norrköping
610.Lennart Kollberg
Norrköping
611.Åsa
Enskede
612.Lotta Wiksten
bandhagen
613.Kerstin
Västerås
614.Monika Fryklund
Sala
615.marie
bandhagen
616.Susanne Enström
Gotland
617.Lindamarie Isie
Malmö
618.Bodens Skidklubb
Boden
619.Margareta Viklund
Långshyttan
620.Helena
Svenstavik
621.Niklas Gerber
Laholm
622.Marguerite Timour
Laholm
623.Anita pensionär
skärholmen
624.Anette Isaksson
Överkalix
625.Veronica Virtanen
Hjortkvarn
626.Göran Nylander
Veinge
627.Maria Berglund
Stockholm
628.Sandra Friskman (mrs)
Vallentuna
629.Lotta Berglund
Söndertälje
630.Thomas Lindberg
Gävle
631.Sara pettersson
Arboga
632.Ove Danielsson
Dala-Floda
633.Eva Glader
Örebro
634.jeanette tältmark
veinge
635.Hanna w engarås
Landskrona
636.Christer Hjalmarsson
Uppsala
637.Malin Sjöberg
Halmstad
638.Elisabeth Sjögren
Östersund
639.Ragna Berg
St Mellösa
640.Helle Jonsson
Kungälv
641.Caroline Friskman
Bålsta
642.Fredrik
Visby
643.Agneta Zetterberg
Västerås
644.Kicki
Långhed
645.Magnus Julleryd
Linköping
646.Annicka
Skärblacka
647.Ingrid Lindgren
Luleå
648.roberto gabriel grau
stockhom
649.Carina Andersson
Dvärsätt
650.Ulf Bergström
Laholm
651.Gunnel Kindström Flaa
Huddinge
652.BJÖRN
BROMÖLLA
653.Ravinda
karlshamn
654.Bertil Ragnarson
Krylbo
655.Åsa Ragnarson
Krylbo
656.Berth Eriksson
Hallstavik
657.Lillemor Lindskog, småföretagare
Sollebrunn i Alingsås kommun
658.Nielsen Kim
Gualöv
659.hamid
kalmar
660.thai-vagnen
olofström
661.Jimmy Welander
Vallentuna
662.Anette Högfors
Uppsala
663.Östen Belin
Torshälla
664.bo kastell demo
docksta
665.Lisa Hansen
Norrköping
666.Peter Simonsson
Mönsterås
667.Gitte Palo
långås
668.Yvonne Berglund
SVENLJUNGA
669.myckelby marknad
myckelby
670.Anette Hagberg
Borås
671.Mimmi Sjöström ,Chef
Torsåker
672.Britt-Marie Wiktorsson
Lidköping
673.Jeanette Varöystrand
Ullared
674.Mats
Vikmanshyttan
675.Charlotta Klyft
Eslöv
676.Janna
Stockholm
677.Anita Gadell
Svenljunga
678.Anders "Baloo" Borgström Knalle
Gråbo
679.ulla axelsson
borlänge
680.Susanne tjällden
Åraslöv
681.Veronica Ekström
Hillerstorp
682.Ramona Petersson
Hässleholm
683.Tina Fisker
Vollsjö
684.Martina Eriksson
Stockholm
685.Peter Säll
Ängelholm
686.Solgårds Hantverk
Tungelsta
687.Jacob lindskog
Kristianstad
688.Trasseldraken
Tungelsta
689.Anki S
Bålsta
690.Anders Eriksson
Bålsta
691.Rickard S
Bålsta
692.borr demo enskilda
höga kusten
693.Antje Rakow
Huskvarna
694.Rakel Wagner
Lidköping
695.Klara Berg
Oxelösund
696.Tommy Wagner, Ekonomichef
Lidköping
697.Tommy Berg
Stora Mellösa
698.Andrine Flaa, Ekonom
Huddinge
699.Fredrik Möller, Servicechef
Huddinge
700.Cecilia Månsson,,torghandlare
Perstorp
701.Eva Hult
Mönsterås
702.Lars Johannesson
Säter
703.Dorene Johannesson
Säter
704.Caroline Kohn
Avesta
705.Robin Asp
Stockholm
706.Erika Hyle'n
Hörby
707.Stig N
Malmö
708.Bengt
Nymölla
709.Peter Knalle VD
Tallinn
710.Torbjörn
Alingsås
711.Mikael Åkerblad (IT tekniker)
stockholm
712.Clabbe Fridén
Stockholm
713.Karin Wilson
ervalla
714.Nina Thelander
Stockholm
715.lotta månsson
landskrona
716.Signe Maria Danielsson
Örebro
717.Ingela Eriksson
Eskilstuna
718.Lisa Nilsson arbetssökande
Liatorp
719.Sofia Söder
Stockholm
720.Johan Holmberg
Bromölla
721.Anna-karin Karlsson
Uddevalla
722.Peter Karlsson
Uddevalla
723.Cecilia Latvasalo
Finspång
724.Tina Bromihn
Älmhult
725.Moniak Wikman , undersköterska
borlänge
726.Dorothea Östlund
Hagfors
727.Arvid Karlsson
Hagfors
728.Maria Hjelm
Trollhättan
729.Mariann Andersson
Kungsbacka
730.jeanette sollgard
skorped
731.Lisbeth W Möller
Perstorp
732.Mr. Clayton Murphy
Tyresö
733.Roger, lövsågare
Kungsör
734.Christer Helgesson
Falkenberg
735.Roy Lindberg
Helsingborg
736.Kerstin Engelius
Borås
737.gudrun loftbring
vänersborg
738.danne
stockholm
739.Helen Johansson busschaufför
Hackås
740.Mikael Nordlund
Borås
741.Anna/ Regiassistent
Borås
742.Stefan Danielsson
Jönköping
743.Anna Persson
Hallen
744.Veronica Wirsborg egen företagare
Hägersten
745.Suzana P Alexsson
edsbyn
746.Elisabet Ek
Stockholm
747.Jenny Magnusson
Göteborg
748.Tina loft
Tjörnarp
749.Johan Pettersson
Edsbyn
750.Cederik Hacksell
Borås
751.Leif Lindberg
Stockholm
752.Eva Svedin
Hallen
753.inga-lena lundqvist
borås
754.Catarina Jagersjö
Borås
755.Tage Carlsson
Borås
756.Ann-Marie Johansson
Tyringe
757.Marie Eliasson
Sundsvall
758.Rikard Månsson
Svensköp
759.Git Springfeldt
Långshyttan
760.Susanne Rickardt egen företagare
onsala
761.Anton Winberg
Björketorp
762.Laila Nilsen
Ödeshög
763.Pierre Åhre´n
Bromma
764.Lenita
Veinge
765.Eva Hafner Berggren
Hägersten
766.eva olsson
strömstad
767.ove johansson pensionär
onsala
768.Ann-Louise sandberg
Henån
769.Ronald Lindblom, Utvecklingschef
Falkenberg
770.Berith Gustavsson
Tranås
771.Michaela Iannelli
Stockholm
772.Tina Hallberg
Göteborg
773.Moa Wall
Arvika
774.Kajsa
Porjus
775.Andreas Nimmerfalk
Valdemarsvik
776.Julia Zanden
Borås
777.marie-louise lundström sjöberg
Hyssna
778.Ritha Lundgren
SKÄRBLACKA
779.Ingela Berglund
Gävle
780.Daniel Berg
Sandviken
781.Birgitta
Umeå
782.Ann Kvist
Söderhamn
783.Helen Kyrkander
Dalsjöfors
784.Cerry Sandberg
segeltorp
785.Pedro Molina
Oxie
786.Alexandra Nilsson
Malmö
787.Else-Britt Ljunggren
Änelholm
788.Ann-Katrine Johansson
HÄGERSTEN
789.Sanna Norrström
Borås
790.Martin Jeppsson
Gävle
791.Lisa Wallenstein
Mariestad
792.Joseph
Mölnlycke
793.Sandra Johansen
Lysekil
794.Sune Lännström
Vagnhärad
795.Sara W
Sundsvall
796.Cecilia Ung
Halmstad
797.Agne Johansson
Nybro
798.Annika Larsson
Halmstad
799.Marie Hallén
Hägersten
800.Inger
Orsa
801.Victoria Ahlen
Göteborg
802.Tomas Lundberg
Åstorp
803.Eva christensen
åstorp
804.Jenny Nissen Egen företagare
Ludvika
805.Johannes Mocklin
Grillby
806.Zebastian Bredberg
Kungsängen
807.Tommie Wettergren Pensionär
Ramsberg
808.Jennie Oldenburg Ogräsrensare
Eskilstuna
809.Mats Andersson
Enköping
810.Iren Möller
Vinslöv
811.Carola H
Getinge
812.bjarne berg
vallda
813.Christina Samuelsson
Sankt Olof
814.claes ljunggren
Ängelholn
815.Madeleine Duckman
Strömstad
816.Maja Liljegren
Olofström
817.Katarina Kindström
Stockholm
818.Rebecca Bergquist
STOCKHOLM
819.Agne Nilsson ordf.Skånska Marknader
Hästveda
820.Anna
Osby
821.Lil Carlsson
Vara
822.margareta andersson
haparanda
823.Hans Öiås
Vikbolandet
824.Anitha Berglund
Stockholm
825.Anna-Lena Öiås
Vikbolandet
826.Karin Andersson
Kågeröd
827.Birgit Jonsson
Ånge
828.Anette
Onsala
829.Linda Larsson
Östra Ljungby
830.Andreas Ljunggren
Östra Ljungby
831.Boonruam Kookasang Torgförsäljeska
Nybro
832.Cecilie Therese Lund
Ålesund
833.kim mr
ålesund
834.göte johansson knalle
veddige
835.Jens Chafför
Höganäs
836.Dennis östberg
hudiksvall
837.Alexandra.B.Huldén
Oxelösund
838.Barbro Dynesius
Björkudden, Porjus
839.Peter Hagström
Borlänge
840.Ronny jönsson
halmstad
841.ingela
lundholm
842.Christel Sandberg
Nykvarn
843.Sture Haglund
Skarpnäck
844.Benny Movarp
Falun
845.Eva Nilsson
Luleå
846.Ann-Catrin Bärtzner
Göteborg
847.Lönsboda Marknad
Lönsboda
848.Caritha Larsson, kanslist i förening
Gränna
849.Jenny Kanslichef
Gränna
850.sven åke persson
märsta
851.Leif Nilebrand
Alingsås
852.Nena Silverdag
Malmö
853.annmarie
jukkasjärvi
854.Marie-Louise Edgren
Borlänge
855.Therése Nilsson
Ystad
856.Anne Stenvik
Onsala
857.Kalle Pekkari Pensionär
Töre
858.Fredrik Karlsson
norrköping
859.Helena Bogren (Miljöingenjör)
Halmstad
860.Sandra Angledal
Västerås
861.Therese Nyquist
Tavelsjö
862.Andreas Linderoth
Åhus
863.Tiina Laakkonen
Sala
864.Åsa Wiklund
Svärdsjö
865.Maria Alfredsson
Fellingsbro
866.Vivi Gustafsson
Strömsholm
867.Anna-Lena Stenbäck
Årsunda
868.E-M Lander
Rimbo
869.Niklas Gunnarsson
Listerby
870.Torbjörn Wihlen
Ösmo
871.Maria Bergström
Stora Mellösa
872.Marie wallin
Avesta
873.Yvonne Ledin
Vaxholm
874.Kristoffer Hägglöf
Järfälla
875.inga-lill olsson
Torhamn
876.Magdalena
Karlskrona
877.Lena Eriksson
Hedemora
878.Cecilia Håkansson
Karlskrona
879.Johanna Jacobsson Forslund
Kungsbacka
880.caroline lindholm
malmö
881.Linda Ruina
Ljungskile
882.pia alm demir
göteborg
883.Lars-Erik Johansson, Pensionär
Karlskrona
884.Olle Rask
Varberg
885.Tomas Larsson
Skänninge
886.Ulla-Britt Edengren
Grytgöl
887.Nina Lindunger
Skattungbyn
888.Linda Carlsson-Lundh
Hörby
889.Matti Kallio egen firma
bandhagen
890.Jean Forslund
Kungsbacka
891.Thomas Pettersson
Arboga
892.Hans Klingeteg, Möbelsnickare
Färjestaden
893.Henrik Høie - prosjektleder Oslo Middelalderlfestival
Oslo
894.Birgit Boberg
Forserum
895.Mona Westerlund
Ramsberg
896.suss martensson
borås
897.Grazynas Olsson
Göteborg
898.Rickard Knudsen
Göteborg
899.Denice Fhors
Karlsborg
900.Kent Alriksson
Alvesta
901.Micael Davidsson VD
Göteborg
902.Curre Johansson
Lästringe Tystberga
903.Minna Nilsson
Lund
904.Fadi Eltahan
Eslöv
905.linda spännare
hedemora
906.Siv johansson
Växjö
907.Ann Hjorter
Sundbyberg
908.Mia Svartholm
Frösön
909.Crissy U, frilansare
Mora
910.Elisabet Andersson
Smedjebacken
911.Elisabeth Ericsson
Skövde
912.Annette Karlsson
Grängesberg
913.Liaqat ALi
Falköping
914.Jan Höglander
Österfannbyn
915.Helene Hedlund
Smedjebacken
916.Cecilia
Arboga
917.Rickard Lindberg
Bredbyn
918.pål
östersund
919.Sten eggers
Kävlinge
920.Carlos Ojeda
Sollentuna
921.Jeanette Pettersson
Ösmo
922.Cecilia Lundin
Vaxholm
923.Göran Andersson
Nässjö
924.Tina Karlsson
Halmstad
925.Ewa Oldvén Abrahamsson
Lysekil
926.Mikael Abrahamsson
Brastad
927.Lena Frisk
Fränsta
928.Sudha
Carlsson
929.Hanna B Dehlgard
Farsta
930.Lena Andersson
Kristinehamn
931.Birgitta Adelstrand
Borgholm
932.Catharina Alp
Ruda
933.Healer Ariwinia Pettersson
Göteborg
934.Christina Arrindell
Borås
935.benny
ödeshög
936.Benny Nilsson
ödeshög
937.fröken marita didriksson
gråbo
938.Lena Hotz
Ljungbyhed
939.Anita Nilsson
ödeshög
940.Lotta Olsson
Rengsjö
941.Birgitta Nilsson
Kävlinge
942.Christina
väröbacka
943.Elisabet Helsen
Fjugesta
944.Marlene Agrogiannis
Göteborg
945.Lotta BJörnberg
Göteborg
946.Carina Sundqvist
Falkenberg
947.Camilla Nilsen
Borås
948.Sven-Peter Sörensson utb ombudsman
örebro
949.Eva Carlsten
Kungsbacka
950.Elisabeth Nilsson
Halmstad
951.Lars Arvidsson
Töreboda
952.johannes folkesson
rimbo
953.Berit
Johansson
954.Agneta Persson
Tingsryd
955.David
Vänersborg
956.Rune Nilsson
Svedala
957.Brittinger Pettersson
Risögrund
958.Lise Prahl
Svenstorp
959.Niklas Aljafari
Jönköping
960.Paul Svensson
Laholm
961.Fläsk Anders knalle
Ransta
962.Kenneth
Sågmyra
963.Anja
Sågmyra
964.Lillvor Eriksson
Filipstad
965.Carina Andersson
Kristianstad
966.christina sellvén
enånger
967.Renée Malmberg
Malmö
968.Ingemar Lundmark överlevare
Göteborg
969.Ulrika Eriksson
Göteborg
970.Karin Lehtimäki
Kopparberg
971.Camilla Karlsson, Marknadsgeneral
Karlstad
972.Lilian Nyström
Skillingaryd
973.Lisa Berglund
Kristinstad
974.lillemor sjöberg
norberg
975.Göran Sjöberg
Norberg
976.Ulla Brengdahl
Skärholmen
977.Monica Svensson, svampkonsulent
Bollnäs
978.Gun Johansson
Växjö
979.Mona Fogelberg
Jönköping
980.Margareta Pettersson
Järlåsa
981.Evalotte
Malmö
982.Medeltidsföreningen Stora Smällen
Kungälv
983.Charlott Dahlberg
Hedemora
984.Ralf Andersson
Svedala
985.Lisa Sjölin
Gånghester
986.Mona carlsen
Svedala
987.danno adamik
gbg
988.Ros-marie Johansson
Göteborg
989.Eva Karlsson
Svedala
990.Anna Nyberg
Valbo
991.Stefan Åkerlund
Malmö
992.beatrice häggblom
pensala Finland
993.Peter Hansson
Svedala
994.Catharina Grandelius
Bromma
995.Kent Andersson
Svedala
996.Oscar Kjellberg
Stockholm
997.Sabine Dechow
Johanneshov
998.Göran Borg
Klågerup
999.Åsa Stoltz
Kungsängen
1000.Daniel
Stockholm
1001.solveig medberg
örebro
1002.Annette Karlsson
Avesta
1003.Lärare Toni Graalheim
Sigtuna
1004.ninni mehlqvist
Fårösund
1005.vonna J
Götene
1006.Micke Strandberg
Stockholm
1007.Britt-Marie Wall
Vårgårda
1008.camilla nilsen
borås
1009.Anna-Charlotte Gauffin
Åstorp
1010.Ida Lif
Lycksele
1011.Madeleine Sandström (habiliteringspersonal)
Boden
1012.Lisbet Andersson
Genevad
1013.Merja
Hallstahammar
1014.Christine Hallèn FD Knalle
Almunge
1015.Angela Elf
Falun
1016.Tommy Ivarsson
Viby
1017.Anna Swärdh
Tyringe
1018.cecilia pettersson
målilla
1019.Tua Holmberg
Hölö
1020.Lotta Karlsson
Stockholm
1021.Eva Björklund
Onsala
1022.Pernilla Johansson
Älvängen
1023.Ulla Björklund
Avesta
1024.Katarina Johansson
Vall, Gotland
1025.Maja-Stina Ellmark
Tostared
1026.Carina Behr
Stora Mellösa
1027.Inga-Lill Poromaa Projektledare 11:ans Hantverkscenter
Junosuando
1028.Ylva (habiliteringspersonal)
Hallsberg
1029.Hilda Hanssen
Halmstad
1030.Birgit Meier-Thunborg
Porjus
1031.Ulf Johansson
Malmö
1032.synnöve söderström
Mariefred
1033.Zenitha Andersson
Lövestad
1034.Marina Johansson
Nacka
1035.Jonas Hamqvist
Gävle
1036.Anders Ivarsson
Grängesberg
1037.Roger Johansson
Bredared
1038.Marika Ryberg
Ljung
1039.Madeleine Ranström
Avesta
1040.Sandra Wåhlander
Växjö
1041.Rose-Marie Lundbäck
Norrköping
1042.Christina Viklund
Skellefteå
1043.Gun Hallberg
Helsingborg
1044.Anneli Raninen Lundberg, konsthantverkare
Slottsbron
1045.Marita Kero Gidén sjuksköterska
Lindesberg
1046.Sofie Landin Bonde
Lönsboda
1047.Leena Kivioja
Sala
1048.Camilla Karlsson
Borlänge
1049.Sven Jinton, trädvård
Hällaryd
1050.Mikael Johansson
Skara
1051.Konsthantverkare Eva Wadenhed
Helsingborg
1052.Gunnar Eriksson
Borlänge
1053.Madeleine Lundqvist
Eskilstuna
1054.Jonas Persson
kalmar
1055.Annika Åkerlund
Jokkmokk
1056.Rita E
Karlsborg
1057.lotta
katrineholm
1058.Carina Nilsson
Skellefteå
1059.Frisvårds- och zonterapeut Ingela RM
Göteborg
1060.Maria Strand
Lindome
1061.Marie-Louise Lindholm
Mölndal
1062.Kathrin Abbestam
Borås
1063.Henrik Abbestam
Borås
1064.Magnus Svensson
Borås
1065.Dellikatess Grabbarna
Ryd
1066.Pierre Högestrand Knalle
Ryd
1067.Mathias Norberg Marknadsbagarn
Lindesberg
1068.Daniel Reinholtsen Pinge Förvaltnings AB
Borås
1069.Ann Dillan
Borås
1070.Oikarin Sirtka Inter Thrend
Borås
1071.Johansson Christer Inter Thend
Borås
1072.Ida Mattsson Intertrend
Borås
1073.Bosse marknadskoordinator
Järvsö
1074.Azia Damei
Borås
1075.Esmatic Jamei
Borås
1076.Thomasz Skwarnicki
Falun
1077.Andreas Paulsson
Borås
1078.Hans Bengtsson
Rättvik
1079.Veronika Svensson
Olsfors
1080.Rebecka Svensson
Olsfors
1081.Rose Marie Ederssed
Borås
1082.Tomas Salman? tidningsutbärare
Timmele
1083.Peter Hedberg
Umeå
1084.Siw Blomster
Sala
1085.Ulf Peståhl
Linköping
1086.Peter Engström
Fagersta
1087.Lasse Sicut
Linköping
1088.Bert Moström
Fagersta
1089.Mikael Sjöberg
Gävle
1090.Thomas Sandkvist
Västerås
1091.Roland Hagman
Kalmar
1092.Lasse Krokvik
Sala
1093.Eva Christensen Candy Box
Ausås
1094.Anita Nilsson
Orsa
1095.Åsa Karlsson
Norberg
1096.Tomas Lundberg Candy Box
Ausås
1097.Ulla Karlsson
Norberg
1098.Anne-May Hedlund
Borlänge
1099.John Espenberh
Borås
1100.Göran Falk
Kungsör
1101.Björn Norberg
Frövi
1102.Lovisa Espenberg
Borås
1103.Ingabritt Englund
Heby
1104.Katla Espenberg
Borås
1105.Malda Espenberg
Borås
1106.Eärendil Enbuske
Nissafors
1107.Christina Bylander
Borås
1108.Susanne Wemmerlöv
Hedemora
1109.Emma Wälivaara
Umeå
1110.Ingrid Draminsky konstnär
Hyssna
1111.Sara Porle
Jämjö
1112.Företagare Maria Bergqvist
Ängelholm
1113.Börje
Fors
1114.Katarina Larsson
Örebro
1115.Evelina olsson
Norrköping
1116.Rita Finnman, specialpedagog
Hedemora
1117.Sanna Berg
Storvik
1118.Sandra Thorsén
Alingsås
1119.Christer Persson
Malmö
1120.Hanna Broberg
Sandviken
1121.Yvonne
Sörmland
1122.Monica Kvist
Asmundtorp
1123.therese lindfors
säter
1124.Ida Nyman
Örby
1125.Kjell Hoffman
Oxelösund
1126.Lotta Schröder
Kristianstad
1127.Jennie Andersson
Skene
1128.Åsa Eriksson
Hedemora
1129.Micke Jansson
Gagnef
1130.Agnetha Bergh
Uddevalla
1131.amanda kåll
hedemora
1132.Maria Bernäng
Tobo
1133.Heidi Whelan
Klippan
1134.Brittan
Skellefteå
1135.Charlotte Hellström
Falkenberg
1136.Vicki Schalin
Sollentuna
1137.Else-Maj Åström
Kilafors
1138.Björn Danielsson
Sollentuna
1139.Zot Ljungberg
Uppsala
1140.Stefan Larsson
Avesta
1141.Helena Wester
Hedemora
1142.Fröken Aurora T
Uppsala
1143.Marie Schröder
Fjärdhundra
1144.Jon Thorvaldson
Uppsala
1145.Claes Johansson
Svenljunga
1146.Ulla
Söderhamn
1147.Runar knalle
Söderhamn
1148.Marie Abrahamsson
Hovmantorp
1149.Lars-Henrik Eriksson
Uppsala
1150.Anne Johansson
Slöinge
1151.Christina Westlund
Varberg
1152.Bodil Hansson
Veinge
1153.Nina
Perstorp
1154.J Sandberg/arrangör
Nora
1155.Berit sjöström
Malmö
1156.Björn Sjöblom
Getinge
1157.Anna Myhrström
Fellingsbro
1158.Lina Johansson
Kvibille
1159.Lena Vikman, Åsele Marknad
Åsele
1160.Maria Tors
Halmstad
1161.f.d.knalle
Tomelilla
1162.Eva Lundegård
Ludvika
1163.Sonja Vikman, Åsele Marknad
Åsele
1164.Stig-Anders Hansson (Åsele Marknad)
Åsele
1165.Lotta B försäljare
sollentuna
1166.Jan Bergerlind
Hyssna
1167.Madeleine vesterlund
Stora vika
1168.Inga-Lill Grönlund
Kumla
1169.Charlotte Clifstock
Karlstad
1170.Lotta Öberg
Järfälla
1171.Kristina Bergström, silversmed
Göteborg
1172.Andreas Eriksson
Stockholm
1173.Tua Hallström
Leksand
1174.Carina Dannemann
Solna
1175.Cecilia Engström
FLEN
1176.Pia Larsson
Avesta
1177.Katarina USKA
Surahammar
1178.torbjörn
sollebrunn
1179.Marie
Eskilstuna
1180.jejn
järfälla
1181.Tobias Johansson
sthlm
1182.monica storms
vamlingbo
1183.Agnetha Lundberg
Jönköping
1184.Ann-Mari.Hermansson
Borås
1185.Ligia Morales
Strömstad
1186.britt josefsson
halmstad
1187.Ola Lindberg, läderhantverkare
Gnesta
1188.Andreas Sundell
Surahammar
1189.Helena Ängebrink, Svarta Kattens Handelshus
Solna
1190.Erik Kjellen
Uppsala
1191.Tommy Melin
Strängnäs
1192.Anneli Henriksson
Eskilstuna
1193.Barbro Friman
Katrineholm
1194.Linda Johansson
Mullsjö
1195.Eva Lindecrantz, läderhantverkare
Kungsängen
1196.Ylva Gustafsson
Huddninge
1197.Anette Andersson
Falkenberg
1198.Janti
Malmö
1199.Litt
Malmö
1200.Bert
Bromölla
1201.Inger
Spånga
1202.Carina Andersson
Göteborg
1203.Thorgal
Kungälv
1204.Emil Thuresson, fil.kand. historia
Uppsala
1205.Håkan Borg
Visby
1206.Ellie Östbom
Rute
1207.Ola Johansson
Borås
1208.Rosmarie Eriksson
Laholm
1209.mats
boliden
1210.Carina Ståhl
Kungsbacka
1211.Anna Hjort
Ränneslöv
1212.Marina Andersson
Järfälla
1213.Hannah B
Ytterby
1214.Patrik Sjöström
Genevad
1215.Gunilla
Lidköping
1216.Lena Nilsson
Jönköping
1217.Erik Unger
Eskilstuna
1218.Jessika Ahlström
Stockholm
1219.Marcus Thörnblom
Nol
1220.Carina Hendén
Kungsbacka
1221.maria
genevad
1222.Patrick Alm
täby
1223.Helena
Huddinge
1224.Roy Riddestorm
Hisings Kärra
1225.inger
vindeln
1226.Lizzi Eres
Markaryd
1227.Lotta uska
Sätila
1228.Pelles Konfektyr
Eslöv
1229.Mats
Halmstad
1230.Ingrid Salomonsson
Fjärås
1231.Martin Ahlquist
Uppsala
1232.Roger Nystrand
Laholm
1233.Ann-Helene Fors
Krylbo
1234.Therése Allgulin
Lerum
1235.Köpman Lars Johansson
Linköping
1236.Linnea Ernofsson
Uppsala
1237.Lasse Carenvall
Vänersborg
1238.Amanda Melwinsson
Vingåker
1239.Anna Eliasson
Vara
1240.carina tradefelt
reftele
1241.Lena johansson
värnamo
1242.Charlotta Tysklind
Säter
1243.Viktor Jonasson
Tjurkhult
1244.Michaela Leimanzik
Motala
1245.Nicklas Silfverstrand
Örkelljunga
1246.bernth felsing
rångedala
1247.Ingalill Axelsson
Norberg
1248.Carina Samuelsson
Smålandsstenar
1249.Maria eriksson
Dalsjöfors
1250.Fröken Susanne Algotsson
Borås
1251.Jessica Sjögren
Dalsjöfors
1252.Håkan
Gävle
1253.Therese Nilsson
skeppshult
1254.Helen Nilsson
Borås
1255.Sandra
Borås
1256.John Brotschi
Ambjörnarp
1257.Heidi Holmström
Vallentuna
1258.Catarina Lindvall Fritidsledare
Borås
1259.Ulf Martinson
Laholm
1260.Anneli Jörgensen, Knalle
Falköping
1261.Linda
Gnosjö
1262.Suzana
Kinnared
1263.Bror Axelson
Järfälla
1264.Bernt Hardemalm
Gästrike-Hammarby
1265.Nettis Grunelius
Målsryd
1266.Chatarina Hansen
Kungsbacka
1267.Anita Paasovaara
Gislaved
1268.Anita Paasovaara
Gislaved
1269.Erika
Halmstad
1270.Nidia Olofsson
Kalmar
1271.Lisbeth Kjellsson
Laholm
1272.Niclas Lexén
Harmånger
1273.Viktor Andersson
Karlskrona
1274.Erik Axelson arb.Direktör
hagfors
1275.Kerstin Israelsson
Örebro
1276.Yvonne Bohlin Arbetslös
Sandarne
1277.miriam wagner
rönninge
1278.Helene Axelsson
Svenljunga
1279.Kenneth Eriksson
KVÄNUM
1280.Gudrun Höglund
Sundsvall
1281.Robert Holm
Älvsbyn
1282.Liz Gunnarsson, Arkivchef
Bohus
1283.Ingela Tapper
Gusum
1284.Carina Koch
Bålsta
1285.Elin Swartling
Umeå
1286.Martin
Stenhamra
1287.Peter Berglund
Järvsö
1288.Anna Lena Lind
Avesta
1289.Ch Axelsson
Stallarholmen
1290.Lee Holmström Äventyrerska
Västerås
1291.lars björklund
Hallen
1292.Björn Hansson
Leksand
1293.Viktor Risling
sthlm
1294.Peter Kollin
Vallentuna
1295.singh kultaran
göteborg
1296.Stina Aterius
Fristad
1297.Weronicha Svaleng (VD)
Ruda, Högsby
1298.Åke Thudén
Trångsund
1299.Emelie Malmgren
Helsingborg
1300.Robert Holmgren
Umeå
1301.Åsa Ferm Tollesby
Örebro
1302.Benny Hald
Göteborg
1303.Saara Tossavainen
oskarshamn
1304.Ola Lindberg(läderhantverkare)
Gnesta
1305.Ylva Styffe
Stockholm
1306.Beatrice Lehtilä (läderhantverkare)
Gnests
1307.ULF SUNDMARK
SOLNA
1308.Robin Forsman
Höganäs
1309.Philip Brandin
Stockholm
1310.Fil. kand. Amanda Gydemo Östbom
Rute
1311.Jocke Lavett, smed
Handen
1312.Patrik. Öquist
Visby
1313.Tommy Blom
gustavsberg
1314.Emma Lundvall
Södra Sandby
1315.Jesper Bok
Ronneby
1316.Sara Wallgren
Stockholm
1317.Ann-Louise Jonsson
Trönödal
1318.Päivi Muurtamo, Socionom
HJo
1319.Samuel Gyllenberg
Linköping
1320.Joel Wennerholm
Stjärnhov
1321.Annika Hugosson
Västerås
1322.Henrik Fällgren
Göteborg
1323.Anneli Karlsson
Anderstorp
1324.Agneta
Reftele
1325.Yvonne Bohlin
Sandarne
1326.elisabet
Eslöv

 

Uppropet startades
2013-05-05

 

Sprid budskapet

 

Kommentarer


Ansvarig för detta upprop är . Kontakta denne om du anser att en underskrift ska tas bort eller har frågor om uppropet. Rapportera stötande, oseriösa eller på annat sätt olämpliga upprop till abuse. Upprop.nu tar inte bort eller ändrar underskrifter. Publicerade upprop kan ej heller ändras, varken av uppropets initiativtagare eller Upprop.nu. Underskrifter kan ej tas emot via e-post.

Upprop.nu tar inte ställning i de namninsamlingar som skapas med hjälp av tjänsten, och kan ej heller svara på frågor om individuella namninsamlingar eller underskrifter, men förbehåller sig rätten att utan förvarning radera material som bedöms vara oseriöst, olagligt, eller på annat sätt olämpligt för publicering.

Upprop.nu är utvecklad av @tstorm.

MediaCreeper Creeper