Upprop: Få tillbaka glesbygdens trygghet

Få tillbaka Glesbygdens Trygghet

 

På några få decennier har levnadsvillkoren drastiskt förändrats för stora grupper i mellersta och norra Sverige. Fäbod- och säterkulturen, som är beroende av fritt skogsbete, kan inte överleva med skyddade rovdjur. Småskalig djurhållning blir ekonomiskt inte försvarbar i längden. Rennäringen står inför kollaps. Vårt öppna landskap kommer efter hand att försvinna. Jakt i glesbygd är en livsstil och har stor betydelse för folkhälsa och hushållens matförsörjning. Vår skandinaviska löshundsjakt är unik i världen. Låt oss så långt möjligt återskapa 1990 års glesbygdsmiljö där barnen kunde leka tryggt utan ständig övervakning.

Läs mera på http://newsdesk.se/view/pressrelease/avsiktsfoerklaring-naetverket-foer-glesbygdens-trygghet-315782

 

 

 

 

 

Initiativtagare: Calle Seleborg

 

 

Undertecknas

Fyll i formuläret nedan och klicka på "Skriv på uppropet!" för att underteckna ovanstående upprop. Namn och ort är obligatoriska uppgifter.

Du får gärna uppge din e-postadress och eventuell hemsida. Din e-postadress visas inte för andra besökare, men du kan komma att få nyhetsbrev av uppropets initiativtagare. Om du har en gravatar så syns den vid din underskrift.

 

Namn (och titel):Ort:
E-postadress:Hemsida:

 

1.Alf Karlsson
Vänersborg
2.Olle B. Häggkvist
Orrviken
3.Mattias Jansson
Nora
4.Calle Seleborg
Likenäs
5.Hans Åberg
ENVIKEN
6.Karl Skoglund
Falkenberg
7.Mårten Strömberg
Hedesunda
8.Erik Dahl
Lycksele
9.jerker dalström
sundborn
10.Clara Nutti
Hammarstrand
11.Anders Lundberg
By Kyrkby
12.Christer Myrberg
Knivsta
13.Christer Dahlin
HEDEMORA
14.Arne Gerhardsson
Örebro
15.Rolf Löfvenholm
Torsby
16.Hans Goethe Peschen, fil.dr
Gstaad
17.jerry
Umeå
18.Susanna Mattsson
Uddevalla
19.Dick Wilkman
Garphyttan
20.leif karlsson
älvdalen
21.Michael Vuorio
Äppelbo
22.Jim Andersson
Borås
23.Anne-Christine o Stig Engdahl
Uddalen, DalsEd
24.Arne Jansson
Hagfors
25.Ingmarie Karlsson
Vänersborg
26.STEFAN KARLSSON
VÄNERSBORG
27.K-G Andersson
Fors
28.Hans Arnkvist
Grösmark
29.Kjell Lennartsson
Sätila
30.Jan Olsson
Idre
31.Patrik Lodin
Järvsö
32.Germund Freimuth
Gävle
33.Rune Lanestrand
Väne-Ryr
34.Sune Falk
Våmhus
35.Catharina Linde Forsberg
Uppsala & Bollnäs
36.Göran Fastèn
Insjön
37.Siv Bengtsson
Heberg
38.susanna johansson
bengtsfors
39.ROLAND
VÄNERSBORG
40.Mats-Erik Lindqwist
Delsbo
41.Samuel af Ugglas
NYHAMNSLÄGE
42.Tommy Härling
Lidköping
43.Hans Leijonhufvud
Sala
44.Börje
Brålanda
45.Johan Eriksson
mora
46.Sten-Åke Rönnqvist
Söderhamn
47.Unne Larsson
Ekshärad
48.Robert Lindqvist
Delsbo
49.Michael Nordin
Älvdalen
50.Peder Sparre
Karlskrona
51.Lars Bergquist
Faringe
52.Ove Johansson
Mora
53.Olle Hildingsson (3år men vill inte att vargen äter mina får)
Rengsjö
54.pelle Widholm
Göteborg
55.Mats Öhman
Hagfors
56.Tommy Nilsson
Sunne
57.Gunnar Rydén
Kil
58.Tony Sparf
Bälinge
59.Per Persson
Torsby
60.Erik v Eckhardt
Ärla
61.Mathias Nilsson
Vänersborg
62.Stefan Andersson
Strömsund
63.Kent Åke Zetterholm
Dalskog
64.Jonas Kriström
Sörbygden
65.Lena De Wall
Huddinge
66.Janne Johansson
Kulltorp
67.Roland Nordwall
M0RA
68.Björn Berg
Umeå
69.Anders Bälter
Våmhus
70.Dennis Sjöö
Östersund
71.Hans Karsbo
Edsbyn
72.Rune Werf
Älvdalen
73.Björn Lindqwist
Bjuråker
74.Inge Brorsson
Norrboda, Furudal
75.Elizabeth
Vänersborg
76.Pär-Ove Andersson
Älvdalen
77.Hans Ruste
Orsa
78.Anders Eriksson
Örbyhus
79.inge
gullspång
80.Marcus
Vänersborg
81.Bernt Granlöf
Hammrstrand
82.Carl-Gunnar Hågnäs
Östersund
83.Anders Jakobsson
Torrböle
84.Lasse Wiklund
Norrfjädern
85.Örjan Larsson
Hedesunda
86.Sune Falk
Våmhus
87.Isabella Nutti
Frösön
88.Egon Fransson
Värnamo
89.Roland Frid
Färnäs
90.Rolf Johansson
Säter
91.gicklas
skövde
92.Conny Wegebrand
Bergshamra
93.Jan Bratt
Skövde
94.Tommy Persson
Mora
95.Enar Granström
Mora
96.Åke Siikavaara
Östhammar
97.karl-erik skoog
lysvik
98.Börje Nordvall
Orsa
99.Rickard Karlsson
Guldsmedshyttan
100.Monica & Lars-Rune Andersson
Linghed
101.Per Hållnissa
Johanneshov/Stockholm
102.Björn Sinders
Orsa
103.milla
vänersborg
104.jan gärdskog
borlänge
105.Marianne Ruste
Orsa
106.Kjell Ragnarsson
Knäred
107.Stig Karlsson
Vänersborg
108.Lars-Åke Hanser
Mora
109.V Björkman
Mora
110.Hannu
Grängesberg
111.Mikael Pregner
Brålanda
112.Pär Dahlberg
Nyhammar
113.Olle
Brålanda
114.Stig Hansson
Lane
115.Eva Lena Gunnarsson
Dalskog
116.Johan Karlsson
vänersborg
117.Jimmy Magnusson
Vargön
118.pär karlsson
asklanda
119.ulf olsson
småland
120.Jan Milld
Furudal
121.Tjälvesta jaktlag
Askersund
122.Tobias lindskog
Nossebro
123.Nicklas Persson
Vänersborg
124.Joakim Sjöö
Markaryd
125.Hans
Vingåker
126.Erik Dahlén
Säffle
127.Marie Grundström
Säter
128.Per-Olov Grundström
Säter
129.christer lindblom
långshyttan
130.Gunilla Karsbo
Edsbyn
131.Anders Bäcker
Hagfors
132.Hans Palmér
Karlskoga
133.Kent Harg
Östhammar
134.Ilpo Arvola
Edsbyn
135.Ingemar Löfqvist
Härjeåsjön
136.Ulla-Britt Löfstrand
Bortansbyn
137.Carina Bergquist
Faringe
138.Göran Bäcklund
Trollhättan
139.Liselotte Björ
Skara
140.anna bergquist lööw
linköping
141.Lars Olanders
Färila
142.Bror Stridh
Trollhättan
143.Sven-Olof Lundgren
Göteborg
144.Björn Nilsson
Årjäng
145.Birgitta Johansson
Årjäng
146.Ulf Kronander
Morshyttan
147.anders frisk
gunnarskog
148.Jonathan Muukkonen
Sala
149.mats blomgren
karlskoga
150.Erik Blomqvist
Nykarleby Finland
151.Roger johansson
Torsby
152.Kurt Jörgensen
Sävsjö
153.Håkan Gulliksen
Kolmården
154.Mattias Dahlin
Torpa
155.Bengt Jönsson
Trelleborg
156.Tommy Lindmark
Ö-vik
157.Magnus Olsson
Deje
158.Leif Sandberg
Ekshärad
159.stig åhs
åmotfors
160.Thomas Hjerpe
Brunskog
161.Tomas Jonsson
Delsbo
162.bengt-åke thoren
horndal
163.Kristoffer Bergqvist
Hökerum
164.Lars Oskarsson
Molkom
165.Henry Andersson
Vetlanda
166.Martin Olofsson
Orust/Svanesund
167.Ronny Stridh
Trollhättan
168.Leo Stridh
Trollhättan
169.sven-arneolmats
nusnäs
170.Tore Folkesson
Vännäs
171.Alex
Vänersborg
172.Jonte
Vänersborg
173.claes mattsson
FÄRNÄS
174.Pär-Ove
Älvdalen
175.Inge Groop
Malung
176.Henrik Garbergs
Mora
177.Nils Bratt
Dals Ed
178.Ingemar Kånåls
Mora
179.Karl-Gustav Andersson
Avesta
180.Ingemar Kyhlberg
M alung
181.Jan Ehn
Vinninga
182.Nils Björklund
Våmhus
183.Conny
Vansbro
184.Hans Larsson
kopperud 190
185.W
Brålanda
186.Magnus Skoglund
Söderfors
187.Roger Larsson
Söderfors
188.Evert Hansson
Bergkarlås Mora
189.Inger Hansson
Bergkarlås Mora
190.Hans-Ove Hansson
Bergkarlås Mora
191.Ulla Carin Gyris
Bergkarlås Mora
192.Moa Hansson
Bergkarlås Mora
193.Emil Hansson
Bergkarlås Mora
194.Alexander Gunnarsson
Dalskog
195.Nicklas Carlsson
Mellerud
196.Denice Karlsson
Dalskog
197.Anna Strand
Älvdalen
198.Ulf Karlsson
Frändefors
199.Sven-Åke Persson
Vattnäs Mora
200.Bengt-Ove Månsson
Nälden
201.Rickard Johansson
Kluk
202.Carina Adolfsson
Offerdal
203.Nisse Hermansson
Järpen
204.Nils-Erik Nilsson
Undersåker
205.lisa j-s
transtrand
206.Peo. S
Transtrand
207.Niklas Fransson
Bredaryd
208.peter johansson
bengtsfors
209.Henric Wilkman
Garphyttan
210.Andreas Wilkman
Garphyttan
211.Mathias
Eskilstuna
212.Mats Svensson
Söderhamn
213.Gustav Jonsson
Karlskoga
214.Hans Jacobsson
Mölndal
215.Jan Jacobsson
Göteborg
216.Erik
Svenljunga
217.Stig Runsten
Rossön
218.Torbjörn Jansson
Västerås
219.Anette Jansson
Västerås
220.Alf Karlsson
Vänersborg
221.Christer Björklund
Östersund
222.Hans Djärv
Luleå
223.Marianne Ros
Östersund
224.Emil Sjöberg
Sundsvall
225.Tony Hansson
Eksjö
226.Jesper
Danmark
227.Lars Olsson
Sollefteå
228.Maria Helgesson
Hedesunda
229.Sven Magnusson
Sundsvall
230.Bengt Backe
Skaulo
231.Jonny Söder
Filipstad
232.Clas Berg
Nyköping
233.ROLAND
VÄNERSBORG
234.Mats Persson
EKET
235.Eric Larsson
Luleå
236.Erling buch
Hönö
237.Jeanette Olsén
Helsingborg
238.Micke Bråtner
Åtorp
239.Lars Eriksson
Orsa
240.Stigge
Äppelbo
241.Olle Råström
Visby
242.Phil Howells
Lysekil
243.Torbjörn
Ävdalen
244.Erik Eriksson
Mora
245.Maritha Potrykus
Hjärtum
246.Paul Johansson
Hjärtum
247.Raymond Dziobek
Marieholmsbruk
248.Britt-Marie Haglund
Sunne
249.Roland Carlsson
Vänersborg
250.Tomas Bennetoft
säffle
251.Magnus Eriksson
Dala-Järna
252.Mikael Lundin
Holmsjö
253.Tomas Brynils
Äppelbo
254.Karin Karlsson
Mora
255.Johan Eriksson
venjan
256.Tage Fektenberg
Dalarna
257.Knud Jessen
Danmark
258.Knud Jessen
Danmark
259.Harriet
Äppelbo
260.Kenneth Berg
Brattmon
261.Tony
Borås
262.Erik Blomquist
Gustavsberg
263.Lars Jonsson
Dala-Floda
264.Christer Jonsson
Lit
265.Micke
Umeå
266.Kjell-Ove Gunnarsson
Herrestad
267.Tommy Persson
Mora
268.Reijo Linna
Borlänge
269.Per Wiklund
O
270.Per Wiklund
Orsa
271.Jörgen Ö
Mora
272.KARL-GUSTAV ANDERSSON
FORS
273.Per Olsson
Malung
274.Håkan L
Mora
275.göran b
orsa
276.susanne b
orsa
277.Mats Westerlund
Leksand
278.Lars Andersson
Orsa
279.Jörgen Skoog
Lysvik
280.Bengt Erik Persson
Dala Floda
281.Siv Landberg
Trollhättan
282.Rolf Karlsson
Falun
283.Johan Larsson
Vara
284.Marianne Karlsson
Falun
285.jerry boberg
orsa
286.camilla bladin
orsa
287.Ronja Boberg
Orsa
288.Emilia Boberg
Orsa
289.mats johansson
rättvik
290.Håkan rustas
orsa
291.sylvia hammartorn
orsa
292.annika hammartorn
orsa
293.Ove Persson
malungsfors
294.lisbeth evertsson
malungsfors
295.Ann Nordkvist
Borlänge
296.Mats Nordkvist
Borlänge
297.jonas m
malung
298.jonas m
malung
299.Patrik Lagerberg
Malung
300.Gunnar Ahlin
Falun
301.Pär-Håkan Hildingsson
Rengsjö
302.Monika Hildingsson
Rengsjö
303.Emil Hildingsson
Rengsjö
304.Klas Hildingsson
Rengsjö
305.Fredrik
Dalarna
306.Mona Blom
Linghed
307.Mattias
Lysvik
308.Göran Andersson
Linghed
309.Carl-Gustav Wadström
FALUN
310.Rolf Danielsson
Färnäs
311.Per-Arne Eriksson
linghed
312.Jerry Stridh
Trollhättan
313.Janne Henriksson
Avesta
314.Lars Norström
Vikmanshyttan
315.Åsa Pettersson
Knivsta
316.Mats Jansson
Säter
317.Jan Berntsson
Svanesund
318.Gunnel Söderberg
Sollerön
319.Knuts Gunnar Hansson
BodaKyrkby
320.Annica Persson
Mora
321.johan eriksson
mora
322.Christer Lundin
Djurås
323.Astor Larsson
Voxnabruk
324.bernt smids
våmhus
325.leif ryttar
leksand
326.Kristina Wahlberg
Östersund
327.peter magnusson
falun
328.Olof Ors
Orsa
329.Mats Jansson
Säter
330.Mats Jonsson
Orsa
331.Lennart Lantz
Bergvik
332.Anders Hellberg
Hammarstrand/Karlskoga
333.Mats Linder
Lysvik
334.L-o Rehn
Gulleråsen
335.Lars Ericsson
Äppelbo
336.Dan Lindblad
orsa
337.Stina Hållnissa
Järfälla
338.Stina Hållnissa
Järfälla
339.Linda Johansson
Malungsfors
340.Linda Johansson
Malungsfors
341.stig
ddevalla
342.Sune Nilsson
Borlänge
343.Ulf Palm
Grycksbo
344.Fredrik Strandberg
Grycksbo
345.Mats Johansson
By Kyrkby
346.Göran Andersson
Avesta
347.Göran Eriksson
Saxdalen
348.John E Mårdner
Lycksele
349.Thomas Andersson
BY
350.Tina Viberg
Söderbärke
351.Hans-Göran Bäckman
Orsa
352.Jörgen Johansson
Älvdalen
353.Jörgen Johansson
Älvdalen
354.Daniel Johansson
Knutby
355.Göte Wass
Avesta
356.ROLAND
vänersborg
357.Magnus
Vansbro
358.Therese
Vansbro
359.Julia-Lee
Vansbro
360.Aila
Vansbro
361.Åsa
Vansbro
362.Camilla
Vansbro
363.Björn
Vansbro
364.Dan
Vansbro
365.Knud Jessen
Danmark
366.Gösta Olofsson
Borlänge
367.Roland Backlund
Umeå
368.Gun-Inger Backlund
Umeå
369.stefan andersson
linghed
370.stefan andersson
linghed
371.Patrick Elmersson
Kulltorp
372.Mikael Westerling
Älvdalen
373.Per Leonardsson
Smedjebacken
374.ulf s
Leksand
375.Stig Emilsson
Bjurholm
376.Lars Johansson
Mora
377.Makke Tallberg
Orsa
378.Jocke Linder
Mora
379.Åke Skogevall
Västerås
380.Bosse lööv
Ånge
381.anita lööv
ånge
382.Jonas
Fredriksberg
383.Bertil Liljedal
Våmhus
384.Ingemar Persson
Älvdalen
385.Börje Lars
Mora
386.Johnny Wernersson
Orsa
387.Per Hållnissa
Stockholm
388.Johnny Skoog
Kolbäck
389.Ulf Swensson
Fors
390.LarsOlof Klahr
Våmhus
391.Jonathan
Smedjebacken
392.Pereric Jannisa
Mora
393.Rolf
Långshyttan
394.Olof Sjeldrup
SKATTUNGBYN
395.Stina Hållnissa
Järfälla
396.Olof Hållnissa
Järfälla
397.Mats Hindrika
Orsa
398.Mikael Sjöberg
Sundborn
399.Thomas Wiik
Svärdsjö
400.Inga-Lill Kallaes
Orsa
401.Leif Blomqvist
Avesta
402.Lars Hansson
ORSA
403.Ann Sjeldrup
Skattungbyn
404.erik danielsson
boda-kyrkby
405.Lennart Alfredsson
Orsa
406.Sylvia Johansson
Åseda
407.örjan friberg
orsa
408.Per-Arne Forslund
Mora
409.Lars-Johan Johansson
By
410.Magnus Bergman
Falun
411.Magnus Bergman
Falun
412.Magnus
Falun
413.Jörgen Frid
Mora
414.Jan Tholerus
Söderbärke
415.Bo Bäckman
Orsa
416.Per Andersson
Torsmo/Orsa
417.Anders
Töllsjö
418.Inger Baer-Omma
Tärnaby
419.Karin Baer
Dikanäs
420.Tony Ljungqvist
Säter
421.L-A Jansson
Orsa
422.Marianne Jansson
Orsa
423.Mikael Falk
Våmhus
424.Göran Olofsson
Stora Skedvi
425.Sven-Erik Bertell
Grycksbo
426.Raoul Nilsson
FREDRIKSBERG
427.Marcus Pettersen
Dala-Floda
428.Anders Bäcke
Hedemora
429.Jan Bulér
Gävle & Malung
430.Tony Hampfalls
Borlänge/Örebro
431.Olle Wiklund
Rättvik
432.Jörgen Persson
Mora
433.Gunvor Lindqvist
Delsbo
434.mikael
mora
435.Göran Lovén
Orsa
436.Robert Nilsson
Älvdalen
437.Ann Nordkvist
Borlänge
438.Bo Karlsson
Skattungbyn
439.Thomas Wadström
Älvdalen
440.Olle Olsson
Horndal
441.Ulrika Blomqvist
Avesta
442.Lars
Kroppefjäll
443.Stefan
Borlänge
444.Stefan
D-J
445.Lars Gossas
Falun
446.morgan karlberg
filipstad
447.mange lejon
östra ljungby
448.Sune
Nynäshamn
449.Ingela Holmberg
Venjan
450.David Karlsson
Uddevalla
451.Carl - Göran Henrikson
Kälarne
452.Göran Norberg
Söderbärke
453.Erik Jansson
Gagnef
454.lennart karlsson
hult
455.jonny jonasson
särna
456.allan strid
särna
457.jonny jonasson
särna
458.Lisa Öjrell
Älvdalen
459.Lars Öjrell
Älvdalen
460.Birgitta
Uddevalla
461.Lars-OveRehn
Gulleråsen
462.Ronny Eriksson
Årjäng
463.Torbjörn Andersson
Ludvika
464.Emil Forstman
Sörsjön
465.Jonatan Lyrén
Gräsö, Hallstavik
466.Lennart Åke Andersson
Östhammar
467.Arne Persson
Råndalen
468.jan-erik hårdén
evertsberg
469.jan-erik hårdén
evertsberg
470.Leif Andersson
Åtorp
471.Åke Persson
Arboga
472.sven olov westling
Falun
473.Mattias Andersas
järvsö
474.jonatan
orsa
475.Lars-Åke Hagström
Smedjebacken
476.morgan andersson
borlänge
477.Leif Henriksson
Färnäs
478.Nils Wiklund
Borlänge
479.Selma Dahlberg
Nyhammar
480.Håkan Elings
Orsa
481.Per-Erik Lensbach
Västra Utsjö
482.Anders Carlsson
Ställberg
483.Lars Johansson
Orsa
484.Lars Erik Johansson
Orsa
485.Ulf Hurtig
Orsa
486.Cecilia Hurtig
Orsa
487.Roger Olsson
Lima
488.andreas Emilsson
SVÄRDSJÖ
489.Erik Karlsson
Falun
490.Stefan Henningsson
svärdsjö
491.Ingmarie
Vänersborg
492.Kent Lennerfjäll
Falun
493.Julia Lennerfjäll
Falun
494.Lennart Larsson
Orsa
495.Gösta Jonsson
Orsa
496.Kerstin Jonsson
Orsa
497.Åke Thalin
Orsa
498.Kerstin Bergendahl
Furudal
499.Viklund
Luleå
500.Per Bergkvist
Avesta
501.Fredrik Högberg
Avesta
502.tobias bohm
Malung
503.Jan Hållnissa
Leksand
504.Håkon Bakken
Lima
505.Ingegerd Arvidsson
Nås
506.Monica Wedekind
Lima
507.Håkan Gossas
Malungsfors
508.Per Persson
Lima
509.Ulla Carlsson
Sunnansjö
510.lennart ahonen
Borlänge
511.lennart ahonen
Borlänge
512.Roine Andersson
Orsa
513.marcus swahn
österbymo
514.mikael smångs
orsa
515.Göthe Ors
Orsa
516.Göthe Ors
Orsa
517.Gisela Kloth
Vänersborg
518.Anders Bäck
DalaHusby
519.Michael Backhans
Leksand
520.Mats Bälter
Leksand
521.Roland Wikström
MORA
522.Peter Matsson
Våmhus
523.Magnus Sewerin
Mora
524.Magnus Sewerin
Mora
525.L-O Michelgård
780 67 Sälen
526.Johan wass
Säter
527.Ann-Mari Hansson
Bergkarlås Mora
528.Mikael
Mora
529.Berit Gustafsson
Mora
530.Paul eriksson
Mora
531.Rolf Holmberg
Lima södraVVO
532.Sven-Olov Åsberg
Älvdalen
533.Stefan Andersson
Dala-Järna
534.Hans Eriksson
Nusnäs
535.Sonja Morén
Orsa
536.Margareta Morén
Orsa
537.Mats Halén
Älvdalen
538.Malén Holmström
Särna
539.Eleonor Berndtsson
Våmhus
540.stefan unander
liden
541.jonas melin
malung
542.Reine Schröder
Älvdalen
543.Arne Johansen
Kallmora Orsa
544.Lillemor Nyman
Kallmora Orsa
545.Helena Nyman
Kallmora Orsa
546.Bo Johansson
Kallmora Orsa
547.Marie Johansson
Mora
548.OVE PERSSON
VIKA, MORA
549.göran soling
orsa
550.Arne Johansen
Orsa
551.Lillemor Nyman
Orsa
552.roland danielsson
sollerön
553.Kristina Snäll
Våmhus
554.Bo Johansson
Orsa
555.John-Erik Rustas
Orsa
556.Eva Rustas
Orsa
557.Mikaela Karlsson
Dalskog
558.Göran Myrberg
Mora
559.Lars Thorsander
Brunskog
560.Lars Nordvall
Borlänge
561.Mats Larsson
Malungsfors
562.Robin Kristiansen
Dala-Järna
563.Niklas Olsson
Östansjö
564.Per Scheppner
Östansjö
565.Stig Bergström
Gimo
566.stefan hansson
bredaryd
567.Lillemor Råbom
Hassela
568.Per-Axel Rosenqvist
Skattungbyn
569.Görel Sinders
Orsa
570.Görel Sinders
Orsa
571.Börje Eriksson
Orsa
572.Torbjörn Storm
Enviken
573.mats
gagnef
574.Anette Risgård
Leksand
575.Tomas Sjödén
Älvdalen
576.Lotta Nyström
Älvdalen
577.Charlotte Nyström
Älvdalen
578.Carina Ingesson
Äppelbo
579.Johnny WIkström
Malungsfors
580.Lena Strand
ÄLVDALEN
581.Leif Sjöden
ÄLVDALEN
582.anna
sold
583.Conny Bloom
Orsa
584.Per Persson
Mora
585.Håkan
Forsman
586.Pia Nilsson
Mora
587.Åke Andersson
Orsa
588.Leif Ullberg
Värmdö
589.Magnus Lindström
Vansbro
590.Tommy Hedman
AVESTA
591.Leif Eriksson
Dala-Floda
592.Kurt Erkapers
Orsa
593.Erik Olsson
Risa Mora
594.Bengt Olsson
Risa Mora
595.Bond Karl Erik Hansson
Risa Mora
596.Leif Fyhr
Risa Mora
597.Tommy Rytter
Risa Mora
598.Johnny Lax
Daddbo Mora
599.Eva Lax
Daddbo Mora
600.Krister Källbäck
Vattnäs Mora
601.Lars Andersson
Bergkarlås Mora
602.Lisbeth Bruks
Oljonsbyn Orsa
603.Sune Fyhr
Oljonsbyn Orsa
604.Greta Eriksson
Linghed
605.Tommy Janèrs
Linghed
606.Fredrik Hansson
Orsa
607.Jan Milld
Furudal
608.Arvidsson I
Nås
609.Lennart Elin
Mora
610.Monica Björklund
Bergkarlås Mora
611.Ove Andersson
Älvdalen
612.John Eriksson
Falun
613.Christer Wennerdahl
Frändefors
614.Christer
Frändefors
615.Lasse Hed
Kallholen Orsa
616.lasse hed
Orsa
617.Nisse Karlsson
Mora
618.Nisse Karlsson
Bergkarlås
619.Anders Axelsson
ORSA
620.Peter Melin
Malung
621.Ellen Melin
Malung
622.Ulrika Åkergren
Malung
623.Rolf Orsén
Mora
624.Lars-Erik Ramström
Mora
625.Ingemar Östergrens
Edsbyn
626.Östen Haglund
Linghed
627.Lena
Linghed
628.Östen Haglund
Linghed
629.Göran Andersson
Linghed
630.Mats Bysell
Orsa
631.Jan Zakrisson
Mora
632.Göran Larsson
Älvdalen
633.Håkan Norrman
Håven
634.Ulla Häll
Tungsen
635.Gunder Eriksson
Särna
636.Anders Axelsson
ORSA
637.tomas brandt
furudal
638.Jan-Erik Nilsson
Borlänge
639.Sofia Jonsson
Dala-Järna
640.Mats Jonsson
Dala-Järna
641.Inger Jonsson
Dala-Järna
642.Nova Hollenberger
Dala-Järna
643.Fredrik Erlandsson
Svärdsjö
644.Håkan West
Skattungbyn
645.Solveig Baudin
Orsa
646.Carina Johansson
Mora
647.Bo.Lindblad.
Orsa
648.Ulla-Britt Hanser
Mora
649.stig toremar
våmhus
650.Kent Larsson
Äppelbo
651.May Söderström
Kälarne
652.Anders Mattsson
Mora-Noret
653.Magnus Eriksson
Lima
654.Jan Åkerman
Stockholm
655.Johan
Tropp
656.Örjan Sundvisson
Hackås
657.Jerker Anderses
Krylbo
658.Rolf karlsson
Hedemora
659.Börje Achrén
Krylbo
660.Bernt Wahlgren
Fors
661.Jan Lennartsson
krylbo
662.Bengt Daidsson
By Kyrkby
663.Roland Söderberg
Göteborg
664.Hans Andersson
Avesta
665.Mats Lennartsson
Krylbo
666.Olle Olsson
Horndal
667.Alf sundvall
hakkas
668.Fredrik Nordin
Offerdal
669.Linn Nordin
Offerdal
670.Elly-Gret Nordin
Mörsil
671.Torbjörn Nordin
Östersund
672.Leif Olsson
Mattmar
673.Mattias Kolmodin
Lysvik
674.Johnny Storgärds
Saxdalen
675.Lizzy Storgärds
Saxdalen
676.Pia H
Äppelbo
677.Rune Hellsing
Äppelbo
678.Petter Hedèn
Älvdalen
679.jan Hed
B orlänge
680.Anders Westerling
Älvdalen
681.Annagreta Hermansson
Järpen
682.Jan-Erik Wickenberg
Frösön
683.Dave Jonsson
Harrsjön
684.Mats Eriksson
Aspås
685.Björn Markström
Fåker
686.Mona Nilsson
Undersåker
687.christoffer Hedlund
svärdsjö
688.John Eriksson
Garsås
689.Lars Bäckman
Sollerön
690.Mikael Palm
Sälen
691.Oscar Stolpe
Äppelbo
692.Tony Modén
Lillhärdal
693.Nils-Erik Dahl
Tranås
694.Ingrid Henriksson
Tranås
695.Ola Larsson
Möklinta
696.Kjell Johansson
Mårtanbergshyttan Leksand
697.Alf sundvall
palohuornas
698.Hans Reshagen
Dala-Floda
699.Per Pers
Mockfjärd
700.Martin Ståby
Våmhus
701.Stefan Söderberg
Kälarne
702.Andreas Wiklund
kälarne
703.Linda Eriksson
Kälarne
704.Sara
Stugun
705.K G HANSSON
JÄRNA
706.Irene Pierre
Brunflo
707.Tomas Vesterlund
Piteå
708.Roger olsson
Arbrå
709.Christina.Olsson
Arbrå
710.Ove Olsson
Järvsö
711.Annette Jansson
Hagfors
712.Magnus Kosjanov
Mockfjärd
713.Hans Wallin
älvdalen
714.Edward Kile
Uddevalla
715.Gunilla Johansson
Borlänge
716.per jonasson
särna
717.Adam
Kil
718.Kjell Larsson
Bolänge
719.Henrik Strand
Älvdalen
720.Erik Peterson
Älvdalen
721.Stig Fredriksson
Mora
722.Viktor Sjöholm
Hedemora
723.Per Ivarsson
Idre
724.Jan Ersson
Jättendal
725.Micke Adolfsson
Edsbyn
726.Mats Halén
Älvdalen
727.Linda Hellsén
sundsvaöö
728.Jan-Olov Jones
Bingsjö
729.Inga-Lill
Jangen
730.StigStorm
Svabensverk
731.Johan Rothman
Älvdalen
732.Thomas Rytter
Älvdalen
733.Stefan Westling
Älvdalen
734.Hans-Erik Wallin
Älvdalen
735.harry tengström
offerdal
736.Anders Fredriksson
Smedjebacken
737.andreas westerling
älvdalen
738.Gunilla Johansson
Borlänge
739.Stefan Nilsson
Rättvik
740.Gösta Olofsson
Borlänge
741.Buli Daniel westerling
Älvdalen
742.Lineá westerling
Älvdalen
743.Birger westerling
Älvdalen
744.emma andersson
älvdalen
745.Björn Johansson
Ludvika
746.Rolf Danielsson
Färnäs
747.Cajsa Lempiäinen
Gagnef
748.Johan
Gagnef
749.BengtOveAndersson
Avesta
750.Pirjo
Gagnef
751.Fredrik S
Sälen
752.Erik Larsson
Älvdalen
753.Per Aarnseth
Lima
754.Stig Fredriksson
Mora
755.jan åsberg
kungsgården
756.Stig Fredriksson
Mora
757.Ingvar Troedsson
Höör
758.Stig Fredriksson
Mora
759.Rolf Nylander
Hedesunda
760.Fredrik Arnberg
Vika
761.Per Jansson
Söderbärke
762.Leif Eriksson
Dala-Floda
763.ola lindfors
fällfors - skellefteå
764.ola lindfors
fällfors
765.Per Gustafsson
Umeå
766.ola lindfors
fällfors
767.Mikael Jonsson
Orsa (Näckådalen)
768.Bernt Smids
Våmhus
769.Stig Fredriksson
Mora
770.Kent Lindblad
Orsa
771.Aina Lindblad
Orsa
772.Tomas Jonsson
Delsbo
773.Christer Wiklund
Alfta
774.Tomas Blom
Voxnabruk
775.Johan Eriksson
Edsbyn
776.Janne Henriksson
Avesta
777.Nils Björklund
Våmhus
778.Lars-Göran Larsson
Ramsjö
779.Nils Wiklund
Borlänge
780.Lennart Pettersson
Österbybruk
781.Kennet Pettersson
Österbybruk
782.Juha koponen
Österbybruk
783.Daniel Pettersson
Österbybruk
784.Alfred Olofsson
Ersmark
785.Jonas
Skåne
786.Karin Persson
Åtorp
787.Karoline Gräsman
Östhammar
788.Per Hedspång
Lillhärdal
789.Jon Holmström
Vindeln
790.Johan
Sala
791.Martin S
Trollhättan
792.Martin Sääf
Trollhättan
793.Reinert
Töcksfors
794.Tore Nilsson
Åseda
795.Ginny
Umeå
796.Björn Hammarbäck
Fagersta
797.Jan Erik Eriksson
Teggatan 14
798.Johan B
Uddevalla
799.Sefan Thorén
Västra skymnäs
800.Börje Hammarbäck
Floby
801.Anders Johansson
Göteborg
802.Anders Johansson
Göteborg
803.Anders Johansson
Hisings-Backa
804.Lars Sundberg
Göteborg
805.Sven Östlund
Lövstabruk
806.Roland Esbjörnsson
Östersund
807.Håkan Engström
Gnarp
808.Gunnar Forsberg
Åmål
809.Bertil Holst
Hofors
810.Lena Holmberg
Gnarp
811.marie
östergötland
812.Anna wikström
Karlskoga
813.Lotta Magnusson
Matfors
814.Viola Johansson
Hjärtum
815.Bengt Kypengren
Katrineholm
816.Påhl Andersson
ÅSEDA
817.Håkan Norell
Ljusdal
818.Lena Dickson
SVANESUND
819.Staffan Onsjö
Tösse
820.Lennart Eckerberg
Sunhultsbrunn
821.Fredrik Johansson
Lund
822.Anders Forsberg
Åmål
823.Anders Badlund
Bollnäs
824.Solveig Johansson
Jönköping
825.Björn Eek
Örsundsbro
826.Hans Nordh
Bollnäs
827.Jan-Åke Ohlsson
Skattkärr
828.Johan Frisk
Växjö
829.Fredrik sandström
Ulricehamn
830.Tommy Strandberg
Arvika
831.Gert A
Uddevalla
832.Tomas Wallin
Hennan
833.Ulrik Saanum
Rimforsa
834.Ove Magnusson
Edsbyn
835.Tomas Lager
Nora
836.carina
piteå
837.Jan Nylander
Järvsö
838.Per-Otto Björjklind
Floby
839.Per-Otto Björjklind
Floby
840.Stefan Nilsson
Kungsbacka
841.Hans Erikson
Luleå
842.Kenneth Larsson
Filipstad
843.Bengt Johansson
Uddevalla
844.Sten-Erik Ingemarsson
Kungälv
845.Bo Alvarsson
Mjölby
846.Ove Erlandsson
Högsby
847.Carina Erlandsson
Högsby
848.Susanne Nygren
Härjeåsjön
849.Björn Ericsson
Rottne
850.Frans Jaska
Rölö
851.Niklas Andersson
Hagfors
852.Jonas Andersson
Ljusdal
853.Berit Larsson
Ekshärad
854.Linda Larsson
Ekshärad
855.Tomas Larsson
Säffle
856.Anna Hagman
Ljusdal
857.Camilla Larsson
Ekshärad
858.Andreas Karlen
Ekshärad
859.Tomas Noren
Katrineholm
860.David Borg
Tiböke
861.Jessika Larsson
Torsby
862.Mats Eriksson
Fagerås
863.Daniel Larsson
Torsby
864.Mats Eriksson
Kil
865.Tim Lindqvist
Västerås
866.Simon Tällsjö
Ekshärad
867.roger
järlåsa
868.Ekman
Visby
869.kenny borg
borgstena
870.Patrik
Järvsö
871.Jörgen Larsson
Henån
872.christian glavå
vålberg
873.johan Eliasson
Viskafors
874.Johan Eliasson
V
875.mateus danielsson
värmland
876.Anders
Jonstorp
877.Bosse Dowert
Ekenässjön
878.Dan Karlsson
Brastad
879.Dan Erlandsson
Oskarshamn
880.Uno Ahlström
Munkfors
881.Ingrid Falk
Borås
882.Larsson
bäckhammar
883.Tony Christensen
Borås
884.anders holmberg
svenstavik
885.Per Svensson
Ödskölt
886.patrik andersson
åtvidaberg
887.Christer Jonsson
Lit
888.Anders Falk
Vallvik
889.Marko Pylvänäinen
Gävle
890.mikael
Åsele
891.Lars
umeå
892.erik
karlskrona
893.erik
karlskrona
894.erik
rödeby
895.Mikael Saari
Gråbo
896.kjellBengtsson
varberg
897.Harriet Augustsson
Trollhättan
898.Knut Brolin
Trollhättan
899.Sven Karlsson
Gärdhem, Trollhättan
900.Thomas Andersson
Uddevalla
901.Anders Hultstrand
Säffle
902.Per o Märtha Holmberg
Ekshärad
903.Ninja Strannevik
Trollhättan
904.andreas
filipstad
905.Andreas M
filipstad
906.adde_mitto
filipstad
907.Bengt Karlsson
Valdemarsvik
908.Dennis Strömhäll
Öxabäck
909.Per Öst
Ljusdal
910.jimmy
umeå
911.Leif
Jokkmokk
912.Johnny Jonsson
Umeå
913.Ola Krona
Vintrosa
914.Marina Jensen
Vintrosa
915.Stig Åhs
Åmotfors
916.Benny Löfstrand
Bortan
917.Ingemar Zentio
Perstorp
918.Andreas Johansson
Möklinta
919.Lars Nilsson
Vimmerby
920.Annelise Jakobsen
Danmark
921.Annelise Jakobsen
Danmark
922.Fredrik Nilsson
Hestra
923.Fredrik Nilsson
Hestra
924.Per
Mellerud
925.peter
sundsvall
926.Christine Johansson
Umeå
927.Kurre Andersson
Segeltorp
928.Tomas Wulfstrand
Nora
929.Inga-Lill Håkansson
Jangen
930.Henry Persson
Jangen
931.Björn Johansson
Mölnlycke
932.kerstin norfeldt
karlstad
933.kjell persson
stöllet
934.janne hodin
gästrike-hammarby
935.Tommy Jerström
Torsåker
936.Sören Sandberg
Värnamo
937.annette
rödeby
938.kim lunden-hansen
danmark
939.linn
rödeby
940.Carlotta J
umeå
941.Janne
Sollentuna
942.Patrik Nordqvist
sysslebäck
943.peter westman
örnsköldsvik
944.Nils Magnusson
Edsbyn
945.pär nord
svenstavik
946.Ulla Magnusson
Edsbyn
947.Ove Berlin
Edsbyn
948.Valdi Waher
Hammerdal
949.Jesper
Trollhättan
950.mattias modahl
hagfors
951.Jonas Kervèn
Brunskog
952.Johnny Meilvang Lawcock
Danmark
953.Sören Lindvall
Örebro
954.Peter
Järlåsa
955.Johan Svensson
Dalum
956.Leif Bäckström
Kalix
957.Leif Bäckström
Kalix
958.Rolf Eckerhall
Fåssjö
959.Joakim
jönköping
960.Kjell Johansson
Hofors
961.Anne Eckerhall
Fåssjödal
962.Martin Falk
Fjärås
963.Ulrika
Fjärås
964.Linda
Fjärås
965.Sandra
Fjärås
966.Mikael Larsson
Bullaren
967.peter andersson
edbyn
968.Robert K
Luleå
969.Henrik Nyström
Rudskoga
970.Sigge Olsson
Alingsås
971.Bertil Eriksson
Hedesunda
972.Mattias Bertilsson
Söderåkra
973.Jörgen
vindeln
974.Bosse Larsson
Valdemarsvik
975.Åsa
Ås
976.Nicke
Halmstad
977.Alexandersen
Danmark
978.Ingvar Troedsson
Höör
979.Per-Johan Nordström
Ljusdal
980.Siv Lundgren
Kungsängen
981.Bengt Lundgren
Kungsängen
982.Patrik Andersson
utö
983.jan arve myrmo
LIERNE ,NORGE
984.Sven-Olof Nilsson
oviken
985.Patrik Johansson
Stenungsund
986.Åke Sandström
Sangis
987.Vidar Helgesen
Norge
988.Christer Andersson
Eksjö
989.Ingemar Johansson
Kungälv
990.Bernt Åkerdahl
Norrsundet
991.Lars Ola Olsson
Sandviken
992.Lars Nilsson
Vimmerby
993.Bo Lindström
Örnsköldsvik
994.Ann-Mari Sundkvist
Hofors
995.Tommy Sundkvist
Hofors
996.Louise Lundqvist
Tyresö
997.Eva Cederblad
Kungsör
998.Anders Hermansson
Eskilstuna
999.Magnus Krånglin
Vännäs
1000.Arne Jessen
Danmark
1001.Hanne Goeg
Danmark
1002.Mona Jessen
Danmark
1003.Nikolaj Jessen
Danmark
1004.Sara Jessen
Danmark
1005.Elly Alexandersen
Danmark
1006.Henrik Nielsen
Danmark
1007.Mie Jensen
Danmark
1008.Göran Kusbom
Valbo
1009.johan grahn
hagfors
1010.helene modahl
hagfors
1011.Timo Järvinen
Västerås
1012.alma modahl
hagfors
1013.Kristian Gustafsson
Valsebo, Ed
1014.Ann-Mari Augustsson
Högsäter
1015.Ulf Nilsson
Sjömarken
1016.Robin Skogsberg
Trollhättan
1017.Linda Svanholt
Trollhättan
1018.Patric Svanholt
Trollhättan
1019.Niclas Svanholt
Trollhättan
1020.Tommy Norberg
Kramfors
1021.Nils Ivar Elofson
Länghem
1022.Daniel Andersson
Alunda
1023.Kjell Brännström
Grythyttan
1024.Kjell Granqvist
Fagersta
1025.Göran Lundholm
Ekshärad
1026.Göran Bäckström
Stockholm
1027.Janerik Berglund
Tranås
1028.Peter
Östersund
1029.Folke tomtas johansson
Vittsjön Bollnäs
1030.Leif Fransson
Mangskog
1031.Stig Bertilsson
Falköping
1032.Larry Svensson
Åseda
1033.Hans-Ove Malmgren
Fagersta
1034.Anneli Sörlin
Hoting
1035.PatrikRönnberg
Hoting
1036.Staffan Sörlin
Tåsjö
1037.Ronny Svensson
norrala
1038.Lars-Erik Isberg
Hallstavik
1039.Lars-Åke Hägg
Ilsbo
1040.Kenneth Carlsson
Hultsfred
1041.Per Fogelberg
Fagersta
1042.Berndt Axelsson
Oskarshamn
1043.Anders
Östersund
1044.Örjan Esbjörnsson
Tandsbyn
1045.Gunvor Björklund
Tandsbyn
1046.Mats Svensson
Söderhamn
1047.Mats Svensson
Norrala
1048.Magnus Berg
Timmele
1049.Juel
Danamrk
1050.Patrik Svedberg
Ås
1051.Folke Johansson
Växjö
1052.Roland Larsson
Osebol
1053.Göran Karlsson
Charlottenberg
1054.Lars-Erik Ståhlberg
Norberg
1055.anders strömberg
ljusdal
1056.gunnar larsson
hofors
1057.rolf jonsson
hofors
1058.Ann-Marie Berglund
Tranås
1059.Jocke Arnkvist
gräsmark
1060.Malin
Töcksfors
1061.Ingemar Thulin
Uddevalla
1062.Rune Sterner
Heberg
1063.Yvonne Kiltorp
Edsbyn
1064.Bertil Östling
Järvsö
1065.Bengt-Erik Ljung
Älvhyttan
1066.Bertil Blixt
Östersund
1067.Elisabet N
Skellefteå
1068.Berndt Jacobsson
Hjärtum
1069.Stig Gustavsson
Torsby
1070.Ann Folkesson
Vännäs
1071.Peter Axelsson
Ekshärad
1072.Mats Persson
Vålberg
1073.Kent Sundström
Moskosel
1074.Patrik Persson
Huskvarna
1075.Bertil Andersson
Offerdal
1076.Sture Carlson
Norrtälje
1077.Anders Lejergård
Hudiksvall
1078.markus n
borås
1079.Ing-Marie Strid
Österfärnebo
1080.Carin
Bromma
1081.Torbjörn Larsson
Arvika
1082.Anders Jonsson
Trollhättan
1083.Nisse L
Ekshärad
1084.Annica Nilsson
Ekshärad
1085.Stig Schröder
Norrbo
1086.Johan Ward
Sölvesborg
1087.Denny Andersson
Vingåker
1088.Susanne Ericsson
Ätran
1089.bertil redendahl
lillpite
1090.Ture Jansson
Almunge
1091.Tomas Tjernlund
Skellefteå
1092.jan aspholt
norge
1093.leif
eksjö
1094.Vivi-Anne Öster
Ljusdal
1095.Tommy Holmsten
Kil
1096.Bosse Dannberg
Torsåker
1097.Bert-ola Törnhult
Hedesunda
1098.Patrik Engblom
Gävle
1099.Lennart Pettersson
Skedala Halmstad
1100.Marie Pettersson
Skedala Halmstad
1101.Morten B.
Danmark
1102.Jesper Sø.
Danmark
1103.Erik F.
Danmark
1104.Börje Lustig
Luleå
1105.Lund
Danmark
1106.Inge Johansson
Torsby
1107.Anders
gnosjö
1108.Rolf Mattila
Övertorneå
1109.Daniel Granström
Västerås
1110.Per-Olov Engstrand
Edsbyn
1111.Andersen
Danmark
1112.Mortensen
Danmark
1113.Johnny
Danmark
1114.Bengt
Jämtland
1115.Ari Friberg
Söderfors
1116.pär skogh
alfta
1117.Hans Larsson
Hedesunda
1118.Inger Larsson
Hedesunda
1119.Hasse Svenningsson
Anderstorp
1120.Jonas Abrahamson
Sollefteå
1121.Ingalill Stenström
Hofors
1122.Per Axelson
Sala
1123.Ulrika Hansson
Sala
1124.Gösta Axelson
Sala
1125.Margit Axelson
Sala
1126.Kenneth Gustavsson
Varberg
1127.Cenneth Lundqvist
Sundsvall
1128.Bo Lindberg
Torsby
1129.Benny Eriksson
Deje
1130.Viktor Johansson
Hofors
1131.Kjell Samuelsson
Hofors
1132.Anders Johnsson
Forsa
1133.Ann-Cristine Wallin
Forsa
1134.Elin Johnsson
Forsa
1135.Marie Esbjörnsson
Strömsund
1136.Göte Westlund
Sunne
1137.Stefan Junerud
Gislaved
1138.Sven Sterner
Lerdala
1139.Gösta Stefansson
Deje
1140.lars-anders
torsby
1141.Kim Larsson
Mörlunda
1142.stefan
Västerås
1143.ROLAND
VÄNERSBORG
1144.Torkild Skau
Stange, Hedmark Fylke
1145.Per-Anders Andersson
Glava
1146.Roger Bratt
Timmele
1147.kjell richardson
floby
1148.Kjell-Åke Sundberg
Boggsjö
1149.Clas-Göran Ljung
Gyttorp
1150.Magnus Genborg
Nordantjäl
1151.Kjell Sarne
Edsbyn
1152.Stefan Petersson
Hyltebruk
1153.Sören Johansson
Jönköping
1154.bruno arnesson
likenäs
1155.Fredrik Nilsson
Osby
1156.Stefan Hedman
Värmland
1157.Christer Halvardsson
Södra Torp
1158.Herje Nilsson
Svenstavik
1159.Lisbeth Ingesson
Hällingsjö
1160.Stig Ögren
Årsunda
1161.Stefan olsson
Lur
1162.Thomas Eklund
Vimmerby
1163.Conny
Billeswholm
1164.mikael
Åsele
1165.Håkan Forsberg
Umeå
1166.Pelle Mårtensson
Ulricehamn
1167.Kjell Johansson
Boden
1168.Mikael Hermansson
Älgarås
1169.rose-marie
uddevalla
1170.Mikael Jumisko
finnerödja
1171.Robin
Skellefteå
1172.Lasse Persson
Gräsmark
1173.Leif Henriksson
Sunnemo
1174.Tommy
Lindberg
1175.carina
lindberg
1176.Johan Asplund
Fjugesta
1177.lena Falck
hässelby
1178.Daniel Johansson
Mölnlycke
1179.Knut Danielsson
nyköping
1180.Bengt-Erik Larsson
Kristinehamn
1181.Per G Lindberg
Fagersta
1182.Lennart Abrahamsson
Fagersta
1183.Jonas Bergqvist
Ekshärad
1184.Karin Bergqvist
Ekshärad
1185.Rickard Persson
Vretakloster
1186.Göran Stefansson
Deje
1187.Ingela Draegert
Gävle
1188.sone eriksson
norrala
1189.Rikard Fjällman
Norberg
1190.monika eriksson
norrala
1191.Sören Mood
Norberg
1192.Kjell Dahlin
Storå
1193.Raija Dahlin
Storå
1194.Anna Witt
Stockholm
1195.Ola Dahlin
NORBERG
1196.Freddy Kjellström
GRÄSMARK
1197.Mats Tejne
Sala
1198.Kenneth Karlsson
Lidhult
1199.Rune Knutsson
vårgårda
1200.Magnus Carlström
Karlshamn
1201.Jimmy
Söderala
1202.Thor Pettersson
Norberg
1203.Bertil
Örebro
1204.richard olausson
ed, svanskog
1205.Raymond Skansen
Brunskog
1206.Totgny Larsson
fagersta
1207.Ola Mared
Oskarström
1208.Lars
Åled
1209.Kenneth Edström
Trollhättan
1210.Andera Strandlund
Resele
1211.Magnus Persson
Stugun
1212.Magnus Persson
Strömsnäs
1213.David
Luleå
1214.Bruno Fagerström
Aneby
1215.Johan Jonsson
Järvsö
1216.Dennis Forsberg
Pålsboda (Örebro)
1217.Karl-Axel Jansson
Luleå
1218.Dan Olsson
Dals-Ed & Valsebo
1219.Ingemar Petersson
Landsbro
1220.Marie-Louise Löfstrand
Gunnarskog
1221.Rickard Lundström
Hallsberg
1222.Ted Sjöberg
Junsele
1223.Patrick Nilsson
Riala
1224.maria jonsson
ljusdal
1225.Hans Thulin
Skanör
1226.Nicklas Wallberg
Gunnarskog
1227.jimmie strömdahl
röke
1228.Niklas Haraldsson
Svenstavik
1229.Jan Granström
Vilhelmina
1230.Göran Blixt
Borgvattnet
1231.Fredrik
Elmersson
1232.pierre hansson
vallingby
1233.caroline rustas
vallingby
1234.Linus Eklund
Åmål
1235.Roland Nordwall, Mora
Mora
1236.Åke Abrahamsson
Uddevalla
1237.Thomas
Söderköping
1238.Thomas
Mariehov
1239.Björn Nordmark
Nynäshamn
1240.Magnus Olofsson
Alsterbro
1241.Stefan Lundberg
Skellefteå
1242.Stefan
Skellefteå
1243.John Måhlén
Kungsgården
1244.Peter Johansson
MEAB
1245.Peter Johansson
Meab
1246.Joakim Wallin
Trollhättan
1247.Hans Almqvist
Norrköping
1248.Johan Engdahl
Täby
1249.Carl-Gustav Malmsten
Ljusterö
1250.Lars-Åke Jonsson
Enköping
1251.Claes Berger
Uppsala
1252.Mikael Granström
Piteå
1253.Lennart Säwe
Kolbäck
1254.Gunela Asp
Kolbäck
1255.Mattias Nylander
Söderhamn
1256.Arne Halvarsson
Stugsund
1257.Lars Eriksson
Alfta
1258.Arto Friberg
Söderfors
1259.Kjell Björck
Stockholm
1260.Gunilla Arvidsson
Trollhättan
1261.Gunilla Arvidsson
Trollhättan
1262.Gunnar Arvidsson
Trollhättan
1263.Gunilla Arvidsson
Götlunda
1264.Sigvard Johansson
Trollhättan
1265.Bo-Leif Bjelkeby
Bjurholm
1266.Inga-Maj Bjelkeby
Bjurholm
1267.Jörgen Piontek
Bålsta
1268.Tommy Andersson
Ulricehamn
1269.Micke
Haparanda
1270.Lars G Eriksson
Ljusdal
1271.Susanne Csaszar
Kolsva
1272.Susanne Csaszar
Kolsva
1273.Britt Jonsson
Enköping
1274.Lotta Wanström
Järna
1275.Ivan Moberg
Aneby
1276.Mattias Holmberg
Torsby
1277.Mattias Holmberg
Torsby
1278.Marcus Bengtsson
Tingsryd
1279.Svante Lindbäck
Korpikå
1280.Olle
Sollentuna
1281.Stig Hansson
Partille
1282.Hans Rönnbäck
Mansheden
1283.Henrik Sundblom
Åland
1284.Henrik sundblom
Åland
1285.Jens
Stockholm
1286.Leif "Emil" Lennartsson
Östervåla
1287.Uno Johansson
Åseda
1288.Uno Johansson
Åseda
1289.Johan Lindberg
Kolbäck
1290.Anders Andersson
Horred
1291.K-E Wigren
Hamrånge
1292.Mikael Andersson
Horred
1293.Gunvor Andersson
Horred
1294.Bo Strömgren
Bjästa
1295.Anders Wahlberg
Upplands-Bro/Norra Dalarna
1296.Dan Nilsson
Lit
1297.Fredrik Persson
Borås
1298.Fredrik Persson
Kinnarumma
1299.Einar Ström
Alingsås
1300.Erik Tiemark
Västra Frölunda
1301.Anita Björnson
Färila
1302.Tore Henriksson
Bengtsfors
1303.Carina Henriksson
Bengtsfors
1304.Bengt Nilsson
Bengtsfors
1305.Elsie Nilsson
Bengtsfors
1306.Hasse Johansson
Mullsjö
1307.Ingemar
Färila
1308.Roger
Undersåker
1309.anders Karlsson
Västra Götaland
1310.Anders Karlsson
Sätila
1311.Henrik Nilsson
Östersund
1312.Ivar Ander
Sala
1313.kjell
finland
1314.kjell
finland
1315.Fredrik Ekblom
Sunne
1316.Tiina Loimupalo
Finland
1317.Jörgen Andersson
Vingåker
1318.Christian A
Uddevalla
1319.Stig A
Uddevalla
1320.terje nilsson
marieby
1321.Tim S
Bullaren
1322.Daniel Gustavsson
Hagfors
1323.ROLAND
VÄNERSBORG
1324.Anneli Linder
Torsby
1325.Anneli Linder
Torsby
1326.Lena Johansson
Dals-Ed
1327.åke thuresso0n
östersund
1328.Gunnar Arnelll
Orust
1329.ulf
götene
1330.K-E Wigren
Hamrånge
1331.Bertil Hansson
Orust
1332.jarmo törbacka
Hallstavik
1333.Alvar Eriksson
Hede
1334.Jan Ehn
Vinninga
1335.Åke Cederwall
Hede
1336.Gerry Karlsson
Eskilstuna
1337.Gunnar Lindberg
hammarstrand
1338.Anders Lundmark
Jörn
1339.Ronald Pettersson
Arvika
1340.Gustav Brännström
Tavelsjö
1341.Anitha Juslin
Tavelsjö
1342.Mats Söderkvist
Söråker
1343.Berit Söderkvist
Söråker
1344.Åke Söderkvist
Söråker
1345.Tommy Nilsson
Boberg
1346.Gunnar Svahn
Forserum
1347.Patrik Eriksson
Trönö
1348.elsa andersson
Hjärtum
1349.Hans-Erik Nilsson
Bortan
1350.Christer
Hofors
1351.Johan
Hofors
1352.Hunter
Hofors
1353.Tommy Sander
Kristinehamn
1354.Rolf Kjellin
Karlstad
1355.Can Nilsson
Karlstad
1356.Camilla Jacobsson
Gällstad
1357.Mikael Persson
Kilafors
1358.Ischa Gunver
Lur
1359.Robert Ohlsson
Tanumshede
1360.Göran Lindskog
Hedesunda
1361.Håkan Jonsson
Robertsfors
1362.Morgan Larsson
Hedesunda
1363.Håkan Larsson
Österfärnebo
1364.Håkan Ehn
Österfärnebo
1365.Bo Fransson
Ödeshög
1366.Linda Sander
Sunne
1367.Johan Rockedahl
Sunne
1368.mathias dahlström
färila
1369.Henrik Jansson
Umeå
1370.Glenn Sundqvist
Pedersöre/ Finland
1371.Strimma Eriksson
Ljusdal
1372.Lisa Hagen
Ljusdal
1373.Frida Persson
Ljusdal
1374.Jon Hagen
Ljusdal
1375.Lasse Hedblom
Hägersten
1376.Torgny Carlsson
Havdhem
1377.Lennart Eriksson
Tyresö
1378.Lena Linge
Vikingstad
1379.Krister Turesson
Örsundsbro
1380.Kjell-Åke Svensson
Ekshärad
1381.Anton Sundström
Matfors
1382.Örjan Andreasson
Fjärås
1383.Lena Bared
Vålberg
1384.Daniel Karlsson
Vindeln
1385.Michaela Persson
Lesjöfors
1386.jan karlsson
eskilstuna
1387.Stig Hellström
Nossebro
1388.Thomas
Bottnaryd
1389.Thomas L
Bottnaryd
1390.Henning Lund
Danmark
1391.E. Lund
Danmark
1392.John L.
Danmark
1393.Jan
Danmark
1394.Kent H.
Danmark
1395.Susan J.
Danmark
1396.Jørgen Juel
Danmark
1397.Mads Juel
Danmark
1398.Jan D.
Danmark
1399.Lasse K.
Danmark
1400.Claus Jakobsen
Danmark
1401.Gitte Jensen
Danmark
1402.J. Simonsen
Danmark
1403.J. Henriksen
Danmark
1404.C. Fischer
Danmark
1405.Christer olsson
Trollhättan
1406.Gert Eriksson
Uppsala
1407.vivi-Anne Öster
Ljusdal
1408.Nils Leonardsson
Smedjebacken
1409.Elina Norberg
Långsele
1410.Kjell-Åke Båtsman
Långsele
1411.Martin Selander
Lysekil
1412.Jimmy Rosvall
Hudiksvall
1413.Kjell Berggren
Munkfors
1414.Monica Gustafsson
Munkfors
1415.Johan
Halmstad
1416.Kenneth Erikson
Kälarne
1417.Birgitta Erikson
Kälarne
1418.Mattias Hedlund
Sandviken/Ockelbo
1419.Ylva Bergquist
Uppsala
1420.Robert Avander
Lövånger
1421.britt-marie wettergren
säffle
1422.Carl-Johan Bredberg
Örnsköldsvik
1423.Carl Kempe
Örnsköldsvik
1424.Åke Wadman
Charlottenberg
1425.Henrik Persson
Torsby
1426.Laila Nilsson
Åseda
1427.Andreas Hylander
Ulricehamn
1428.Svea Eriksson
Hammarstrand
1429.Ernst Lindholm
Hammarstrand
1430.Lars Christiansen
Bua
1431.Lennart Johansson
Herrestad
1432.Carina Åsheim
Gunnarskog
1433.Peter Andersson
Skillingaryd
1434.Stefan Brantåsen
Likenäs
1435.Peder Carlsson
Uddevalla
1436.Ann-Greth
Örby
1437.Marcus Holmbergh
Hammarstrand
1438.Marcus Holmbergh
Hammarstrand
1439.Kenth Holmgren
Hagfors
1440.Christina Kihl
Hagfors
1441.Staffan Nyman
Tierp
1442.Pär B
Frösön
1443.magnus rosenholm
söråker
1444.Reidar Björk
53391 Götene
1445.Waijno Pålsson
Åmotfors
1446.Gunnar Gustafsson
Skärblacka
1447.Tony Dichter
Trollhättan
1448.Thommy
Malax, Finland
1449.Curt Johansson
Lässerud
1450.Gunnar Vetserlund
Drottningholm
1451.Pär Andersson
Hudiksvall
1452.Pär Andersson
Hudiksvall
1453.Linda Andersson
Hudiksvall
1454.Mariann Johansson
Ljusdal
1455.Rune Jansson
Forsa
1456.sune nilsson
hagfors
1457.Hans Rapp
Kode
1458.Inez Nilsson
Hagfors
1459.R Hermansson
Sundänget
1460.Simon Blom
Vetlanda
1461.Kjell Fredin
Hyltebruk
1462.John Aronsson
Hyltebruk
1463.Niclas Andersson
Likenäs
1464.ove bergman
vörå finland
1465.Janne Hillgren
Söderfors
1466.Kenneth Nyström
Nyåker
1467.Ola Lundberg
Skellefteå
1468.Magnus Hultgren
Österbymo
1469.Ivar Blom
ALFTA
1470.Ted Karlsson
Korsberga
1471.tomas andersson
Ljungkile
1472.Ari Laine
Porla
1473.Bengt Olsson
Norrala
1474.tobias lundh
mellerud
1475.håkan
hagfors
1476.patrick
hagfors
1477.Åke Holmlund
Husum
1478.Kent Andersson
Hällefors
1479.Pelle Gunnarsson
Borås
1480.Bo Johansson
Brastad
1481.Robert Persson
Ljung
1482.Martin Nordlander
Fränsta
1483.Linda Lidborg
Herrljunga
1484.Kristina Lidborg
Herrljunga
1485.Margot transson
Mangskog
1486.Lars-Erik Andersson
Fredros
1487.Daniel Lindberg
Enköping
1488.Mathias Persson
Mullhyttan
1489.Tomas Andersson
Linköping
1490.Tomas Andersson
Linköping
1491.pär fredriksson
laxå
1492.Wolge Olsson
Bergby
1493.K-E Westerberg
Hammarstrand
1494.daniel
bollebygd
1495.Lilly Westerberg
Hammarstrand
1496.Krister Wisell
Hyltebruk
1497.Fredrik Gustafsson
Luleå
1498.Fredrik Gustafsson
LUleå
1499.Amanda Gräsman
Östhammar
1500.Amanda Gräsman
Östhammar
1501.Louise T
Dingle
1502.Sture
Karlstad
1503.Tony Lundh
Hultsfred
1504.victor persson
täby
1505.Leif Jonsson
Östavall
1506.Andreas Sjölund
Örebro
1507.Fredrik
Vänersborg
1508.Amanda Widmark
örebro
1509.Christer Berg
Ljusdal
1510.Anders Thylén
Järbo
1511.Alf Karlsson
Vänersborg
1512.Leif yttergren
Almunge
1513.Kent Wallin
Ockelbo
1514.lars skoog
sala
1515.Erik
Östersund
1516.Anders Severin
Tunaby
1517.Peter Hägglund
Resele
1518.Elisabeth Ågren
filipstad
1519.Tony Kjellberg
Uddevalla
1520.patrick gustavsen
höljes
1521.Tarmo
Partille
1522.Sören Stenroos
Övermalax
1523.Mattias Olofsson
Östersund
1524.Fredrick Gustavsen
Høljes
1525.Martin Adolfson
Torsby
1526.Magnus lejon
Östra-Ljungby
1527.Martin Adolfson
Höljes
1528.Magnus lejon
östra ljungby
1529.Gunnar Johansson
Ljungskile
1530.Helena Andersson
Hyssna
1531.Ingvar Andersson
Bro
1532.Lasse Persson
Ockelbo
1533.Lars Dandanell
Hofors
1534.lars karlsson
ed
1535.Hans
Floda
1536.Tobias
hammarö
1537.Tobias Johanson
Hammarö
1538.Fredrik Andersson
Västerås
1539.Dan Andersson
Sollebrunn
1540.Hans Johansson
Alfta
1541.Dan Andersson
Stora Mellby
1542.kenth alfredsson
färgelanda
1543.Roger Nordström
Mariannelund
1544.Nisa Nordström
Mariannelund
1545.Ramona Nordström
Mariannelund
1546.Cecilia Nordström
Mariannelund
1547.Per-Olof Carlsson
Mölndal
1548.Savannah Nordström
Mariannelund
1549.Malin Nordström
Mariannelund
1550.andreas nilsson
sporda bredaryd
1551.Andreas Kullberg
Bockara
1552.Ulf
Umeå
1553.Christer Isaksson
Kalmar
1554.Christer Johansson
Sävsjö
1555.Erik Wallin
Sala
1556.Alf Johansson
Strömstad
1557.Mats Toivoinen
Erikslund
1558.lennart karlsson
åsbro
1559.Erik Andersson
Umeå
1560.Henrik Kristoffersson
Bullaren
1561.Johan Andersson
Falköping
1562.Benny
Gislaved
1563.Peter Norén
Malmköping
1564.Roger Ohlson
Bokenäs
1565.Fredrik Andersson
Anderstorp
1566.Tomas Lehkonen
Södertälje
1567.Linus
Ö Göinge
1568.Hans Österman
Skyttorp
1569.Thomas F
Uppsala
1570.Kalle
Sundsvall
1571.Tony hansson
Dingle
1572.Frida Andersson
Anderstorp
1573.jonatan niklasson
uddevalla
1574.Marie Bergman
Karlstad
1575.Rikard Heinerö
Uddevalla
1576.Per Gynther
Hägersten
1577.Per Gynther
Hägersten
1578.Andreas Stais
Östersund
1579.stefhan nordin
åsbro
1580.Magnus Wallman
ARBRÅ
1581.Ronny Eriksson
Årjäng
1582.Tommy Kleibrant
Färgelanda
1583.Tobias Sundell
Storvik
1584.Per Løland
Norge
1585.Torgny Brandvold
Svenstavik
1586.Lennart Lindholm
Hammarstrand
1587.Anders Gustavsson
Habo
1588.Lennart Andersson
Östhammar
1589.Anton Andersson
Tidaholm
1590.henrik aronsson
väse
1591.Ove Wievegg
Kolsva
1592.Roland Berg
Säffle
1593.Jan Persson
Östersund
1594.Andre Skalberg
Järvsö
1595.Mats Wirenblad
Königslund
1596.Leif Guatavsson
Bredaryd
1597.Johnny Persson
Likenäs
1598.Roland Ohlsson
Sölvbacken
1599.Mats Olsson
Säffle
1600.Åke Olsson
Svanskog
1601.Hans Larsson
frändefors
1602.Roine Sundgren
Hedesunda
1603.Fredrik Glänfält
Kil
1604.Martin Wiklund
Järvsö
1605.Birger Nilsson
Hyssna
1606.Robert Bergman
Varberg
1607.Lars Larsson
Strängnäs
1608.Christina Persson
Likenäs
1609.Lars Andersson
Umeå
1610.Thorén Ivan
Stenungsund
1611.kjell-åke skattberg
varberg
1612.Åge
Åkersberga
1613.Anders Trygg
Skövde
1614.Charlotte Andersson
Skövde
1615.¨Mats hjalmarsson
bollebygd
1616.Marcus
Orust
1617.Marcus Högberg
Orust
1618.Mats hjalmarsson
bollebygd
1619.Håkan Karlsson
Ås
1620.Mats Johansson
Östra Ljungby
1621.Harry Göransson
Storåbränna
1622.Ingemar Andersson
Svanesund
1623.Finn Enger
KARLSKOGA
1624.Göran N
Stockholm
1625.pär danielsson
nybro
1626.Lars-Magnus Pålsson
Åmotfors
1627.Annika Gustafsson
Åtorp
1628.pär danielsson
nybro
1629.Ulf Eriksson
Kolbäck
1630.Kenneth Gustafsson
Lidbränna
1631.Kenneth Gustafsson
Lidbränna,Norsjö
1632.Magnus Lindgren
Skellefteå
1633.ingemar eriksson
nybro
1634.fredrik jonasson
edsleskog
1635.Ola Simonsson
Kulltorp
1636.Bengt Jensen
Ullared
1637.tobias
torsby
1638.Peter Friberg
Jönköping
1639.Jerry Wikner
Husum
1640.Micael Larsson
Ljusdal
1641.Mikael Holmgren
Kil
1642.Per Grängstedt
Grythyttan
1643.Kenneth
Västerlanda
1644.Gunno Lundquist
Arvika
1645.Göran Nyborg
Storåbränna
1646.Lars Jonsson
Hassela
1647.johan rask
Hassela
1648.Niklas Andersson
Hassela
1649.Philip Howells
Lysekil
1650.Philip Howells
Lysekil
1651.simon
hassela
1652.Mikael Lundström
Bålsta
1653.Marcus
Sveg
1654.Kurt Berggrund
Norge
1655.Sören Hane
Karlskoga
1656.Sofie Ricklund
Hudiksvall
1657.Ola
Vara
1658.Ola
Vara
1659.Björn Abrahamsson
Löddeköpinge
1660.Marianne Jonsson-Hall
Kvissleby
1661.Owe Karlsson
Skutskär
1662.Björn Markström
Fåker
1663.Peter Simryd
Säternäs
1664.Mattias
Överkalix
1665.Lars Andersson
Tvärred
1666.Mikael Lundin
Holmsjö
1667.KarlAxel Ljungqvist
Hindås
1668.Emil Sjölin
Hassela
1669.Kurt Östlund
Hofors
1670.Nisse Furuskog
Bollnäs/Söderhamn/Ljusdal
1671.ulf fahlström
edsbyn
1672.Ola Norman
Njutånger
1673.Jimmie Norman
Njutånger
1674.Åse Andersson
Molkom
1675.Kenneth Augustsson
Hjärtum
1676.Susanne Thell
hjärtum
1677.Ann-Britt Augustsson
Hjärtum
1678.Magnus Dahls
Handen
1679.Petter Ivarsson
Loos
1680.Christopher Olsson
Falkenberg
1681.Jens
Norrköping
1682.Joakim Sandberg
Reftele
1683.Jonas Henriksson
Ljungby
1684.Jonas Henriksson
Annerstad
1685.Jonas Henriksson
Annerstad
1686.Mattias Cundell
Ljusdal
1687.Mats Eriksson
Gällö
1688.Björn Berglund
Ekshärad
1689.Lars Flodman
Hassela
1690.Rickard Näslund
Hassela
1691.Gustav Frank
Färila
1692.Erik Jonsson
Järvsö
1693.Karl-Gösta Ram
Torsby
1694.fredrik björklin
jarse
1695.Johnnie Hassel
Gränsfors
1696.Rolf Gustafsson
Ljungaverk
1697.Rune Sterner
Heberg
1698.Daniel Nilsson
Sunne
1699.Anna Lindqwist
Bjuråker/Delsbo
1700.staffan axelsson
Hamburgsund
1701.Håkan Larsson
Sunne
1702.Agne Jakobsson
Storfors
1703.jimmy sjölin
hassela
1704.Anders Bjuremo
Torsby
1705.Gun
Katrineholm
1706.tom berg
mölndal
1707.Jimmy Brådner
Torsby
1708.Christer Björklund
stråssa
1709.Tomas Meijer
Östersund
1710.Ros-Marie Granlöf
Stugun
1711.Jörgen Jonasson
Ekshärad
1712.Maria Holmberg-Jonasson
Ekshärad
1713.Sven-Erik Edström
Hammarstrand
1714.Ingrid Ram
Torsby
1715.Stefan Palmqvist
Österbybruk
1716.jonny larsson
stugun
1717.Mattias Sundell Larsson
Valbo
1718.Kristian Björklund
Gimo
1719.ove svensson
varberg
1720.Thor-Leif Nyström
Gävle
1721.Kalle Höglund
Vedevåg
1722.Sven-Åke Gustavsson
Arbrå
1723.Kalle Höglund
Vedevåg
1724.Per-olov Åström
Torsby
1725.Mattias Sjölander
Sundsvall
1726.Per Enocksson
Åtorp
1727.Fredrik
LINDESBERG
1728.Jimmy Einarsson
Grimmared
1729.per vikström
bredbyn
1730.krister ekström
Limmared
1731.Olov Eriksson
Lit
1732.Johan Steineck
Uppsala
1733.Johan Steineck
Uppsala
1734.Fredrik Palm
Hassela
1735.Ivar Marius Nerby
Norge
1736.Stefan Eriksson
Hallsberg
1737.Torgny Gunnarsson
Pålsboda
1738.Marcus Gunnarsson
Pålsboda
1739.Sven Erik Andersson
Orust
1740.Britt-Marie Eriksson
Hallsberg
1741.jan persson
örebro
1742.Martin Johansson
Slättsjö
1743.Lars Lindberg
Vilhelmina
1744.L G Wikström
Kramfors
1745.Kjell Olsson
Torsby
1746.Bengt-Erik Kärrbrand
Kungsbacka
1747.Jörgen Eriksson
Humlö, Norrtälje
1748.Eva Ädel
Bergsjö
1749.Daniel Hillbom
Ljusdal
1750.stefan svensson
ulricehamn
1751.Göran Lundkvist
Tyresö
1752.Göran Andersson
Tyresö
1753.Ulrica Norling
Bergsjö
1754.håkanstolth
ljungaverk
1755.lars höglund
fränsta
1756.Sören Lundberg
Bysala
1757.Göran Lindholm
Furusund
1758.Magnus Brändeskär
Forsbacka
1759.mikael nätt
bengtsfors
1760.Anders Wretling
Haraker Skultuna
1761.gunnar modahl
hagfors
1762.Anders Hansson
Köpingebro
1763.Hans Olsson
Sveg
1764.Mikael Andersson
ARBOGA
1765.Johan Friberg
Söderfors
1766.Martin Leandersson
Kalmar
1767.Stefan Arvidsson
strängnäs
1768.Ulrica Andersson
Laholm
1769.Uno Andersson
Uppsala
1770.Bo Bäckström
Björna
1771.anders strömstedt
hassela
1772.Rickard Doj
Östersund
1773.Christer Spetzig
Uddeholm
1774.Bengt persson
Ramsberg
1775.Tobias Östlin
Hammarstrand
1776.Mikael Broberg
Tierp
1777.Alf
Karlsson
1778.Thomas Önnberg
Torsby
1779.Martin Eriksson
Torsby
1780.Lena Pettersson
Bäckefors
1781.Thomas Holmström
Nordmarkshyttan
1782.Björn Fernlund
Stockholm
1783.Jan Larsson
Motala
1784.Raija Björk
Motala
1785.Hans Wikman
Lönneberga
1786.Hans Hedh
Västerås
1787.Jan Rabe
Laholm
1788.Torbjörn Svensson
Åmots-Bruk
1789.Christian Jarl
Gråbo
1790.Torbjörn Frykberg
Ramsberg
1791.Hans Lundqvist
Hammarstrand
1792.Fredrik Smedäng
Söderfors
1793.Olavi Smedäng
Hedesunda
1794.kristoffer viberg
Torsby
1795.Mikael Liik
Söderfors
1796.kenth gustavsson
söderfors
1797.Patrik Carlsson
Tönnersa
1798.T Wiklund
Luleå
1799.Lars-Göran Pettersson
Lindesberg
1800.Håkan Johansson
Kovland
1801.Anna Brannan
Göteborg
1802.Åke Viktorsson
Håfvrestöm
1803.Michael Lundquist
Nye
1804.Lotta Lunduist
Nye
1805.Magnus
umeå
1806.Magnus persson
umeå
1807.Magnus Persson
kalix
1808.Anders Arnell
Hyssna
1809.Jan Stark
Hudiksvall
1810.Per-olov Åström
Torsby
1811.Malin Björkman
EKSHÄRAD
1812.ida olsson
järvsö
1813.Mikael Edvardsson
EKSHÄRAD
1814.Linnea Olsson
Järvsö
1815.Börje Edvardsson
EKSHÄRAD
1816.Andreas Sahlén
Bollstabruk
1817.Hans-Jörgen Andersson
Värml-Nysäter
1818.leif joelsson
hishult
1819.Henrik Widlund
Degerfors
1820.Patrik
Djursholm
1821.Ulla Hagberg
Nyköping
1822.Kalle i Fänestad
Forsheda
1823.ROBIN (GOLIAT) KRANTZ:D
jarse
1824.Suzanne Carlström
Lilla Edet
1825.lars kynning
sunne
1826.Tord Brand
Boxholm
1827.Mats Rundqvist
Vagnhärad
1828.Tobias Östlin
Hammarstrand
1829.Henrik Jönsson
Överammer
1830.Bo Edh
Kälarne
1831.egon andersson
lundby
1832.Björn Östlin
Hammarstrand
1833.Roland
UMEÅ
1834.Anton Nilsson
Torsby
1835.Lennart Sjöström
Sundsvall
1836.Berth-Ola Johnson
Bräcke/Bensjö
1837.Lennart Forsberg
Luleå
1838.Tomie Carlsson
Figeholm
1839.Urban Alkeberg
Vaggeryd
1840.Lotta
Bottnaryd
1841.Michael Ericson
Bäckebo
1842.TOBIAS HENRIKSSON
ASKERSUND
1843.Kay
Ulricehamn
1844.emil lingvall
årsunda
1845.Carl-Rune Andersson
Storå
1846.Jan Erik Hellman
Östersund
1847.Markus Strömberg
Gävle
1848.Sven Strömberg
Gävle
1849.Paul Landgren
Kälarne
1850.Leif Carlsson
Vrålvattnet
1851.Elisabet Pedersen
Stugun
1852.Bo Alvarsson
Mjölby
1853.Lars-Åke Johansson
Tranås
1854.mikael persson
mörsil
1855.rebecka ljungberg
mörsil
1856.Anders Thörnell
Örebro
1857.Håkan Hedlund
Strängnäs
1858.Karl-Arne Ekman
Sala
1859.Sören Isaksson
Sala
1860.Ove Gunnesson
Västerås
1861.Kjell H
Stockholm
1862.Tommy Persson
Kolsva
1863.Hans Lundqvist
Bergvik
1864.Anders Hellberg
Granbergsdal
1865.Peter Lindholm
Hedesunda
1866.Håkan Dahlberg
Fugelsta
1867.Reidar Eriksson
Årjäng
1868.Mattias Andreasson
Tierp
1869.Peter Koch
Segeltorp
1870.Reidar Eriksson
Årjäng
1871.larsinge nilsson
hishult
1872.larsinge nilsson
hishult
1873.Sten Carlsson
Kungälv
1874.Roland Rönnberg
Nordmaling
1875.Farouk Daoud
TIERP
1876.MERIAM DAOUD
TIERP
1877.Christina Nilsson
Karlstad
1878.Erik Lindholm
Karlstad
1879.Frida Edh
Uneå
1880.Frida Edh
Umeå
1881.emil bengtsson
umeå
1882.Göran B
Lycksele
1883.Stig Malmén
Stockholm
1884.Johan Frisk
Växjö
1885.Sören Axelsson
västerås
1886.Astor Flinkberg
Krokom
1887.Bengt Svensson
Trollhättan
1888.Leif Gustavsson
Bredaryd
1889.Lars H. Stridsman
Nyland
1890.Lars Pettersson
Upplandsväsby
1891.Olle Dahren
Arbrå
1892.Per Hedemo
Deje
1893.Kajsa Råbom
Bergsjö
1894.Thomas thell
Hjärtum
1895.Margareta Svelander
Bräcke
1896.olle Svelander
Bräcke
1897.anna-lill källberg
sysslebäck
1898.Patrik Blomberg
Eskilstuna
1899.Mats Fhingal
Lindesberg
1900.karl söderlund
hassela
1901.Fredrik Andersson
Arvika
1902.Tobias Andersson
arvika
1903.Henning Olsson
Storå
1904.Arne Berg
Bengtsfors
1905.Jens Sandberg
Ekshärad
1906.Göran Nilsson
Hallen
1907.håkan eriksson
åshammar
1908.Thomas Carlsson
Kungälv
1909.Kristoffer Elffors
Väse
1910.Petra Berg
Väse
1911.Martin Segerfeldt
Norrköping
1912.Jouko Säärelä
Årsunda
1913.LG Sandin
Tierp
1914.Lars-Göran Fahlén
HAmmarstrand
1915.Bengt Eriksson
Bräcke
1916.Bengt Eriksson
Nyhem
1917.Olov Lundberg
Älvsbyn
1918.Tony nilsson
filipstad
1919.johan
degerfors
1920.Erland Lundgren
Backe
1921.Siv Lind
Hjärtum
1922.emil bengtsson
hishult
1923.bengt bengtsson
hishult
1924.anders örtby
Vallsta
1925.Joakim Karlsson
Stockaryd
1926.Roger Larsson
S
1927.Mikael Skall
Färgelanda
1928.magnus.sarkkinen
lane-ryr
1929.Fredrik Byh
Ekshärad
1930.Börje Blom
Ansjö
1931.Gunnar Pettersson
Bodafors
1932.Rune Forsberg
Älvsbyn
1933.Berthon Karlsson
Storuman
1934.Göran Tell
Åkersberga
1935.Kenth Arvidsson
Strängnäs
1936.Christian Ljusebråten
Svarteborg
1937.Stefan Landin
Bollnäs
1938.Nils
Enköpinng
1939.Nils
Ekolsund
1940.eric wiktorson
Gällivare
1941.Rolf Lindberg
Gemla
1942.Peter Fahlström
Askersund
1943.sven erik sjölund
ilsbo
1944.Peter Stenberg
Rönneshytta
1945.Johan Appelgren
askersund
1946.Benno Mahlberg
Markaryd
1947.Thor-Ulf Karlsson
Faringe
1948.Bruno Hedspång
Eskilstuna
1949.Ronny Styffe
Ambjörby
1950.Reidar Otterbjörk
Kälarne
1951.Harriet Nylander
Hammarstrand
1952.Ragnar Nylander
Hammarstrand
1953.hasse johansson
sollentuna
1954.Peter Gerhardsson
Örebro
1955.Ulf Unander
Liden
1956.ROLAND
VÄNERSBORG
1957.Christer Säfvenberg
Storuman
1958.remy olberg
arvika
1959.ROLAND KARLSSON
VÄNERSBORG
1960.Robert Jonsson
Filipstad
1961.Magnus Ericsson
Filipstad
1962.Martin Enhol
Filipstad
1963.Syvertsson Matias
Deje
1964.David Sundqvist
Rottneros
1965.eie andersson
arvika
1966.Viola Hedspång
Lillhärdal
1967.Martin Sjökvist
Gräsmark
1968.Stefan Brandkvist
Karlstad
1969.Carina Olsson
Segmon
1970.Tore Olsson
Grums
1971.anki Karlsson
Grums
1972.Anders Henriksson
Växjö
1973.Dag Lihuvudh
Krokom
1974.Hillevi Gunnarsson
Kullavik
1975.Tomas Håkansson
Stöllet
1976.Bengt Eriksson
Svartsjö
1977.Tina Netteltoft
Malmö
1978.odd johansson
gunnarskog
1979.birgitta granlöf
Stugun
1980.Lennart Östlin
Stugun
1981.Kjelle von Essen
Svänkviken
1982.Mikael Nyhlen
Fränsta
1983.anne-maria holm
ekerö
1984.Christer Hultgren
Flärke
1985.Britt-inger Freimuth
Gävle
1986.Fanny Back
Forserum
1987.Björn Blom
Frösön
1988.Tony
Kville
1989.Tony E
Kville
1990.Edman
Kville
1991.Mats Nilsson
Visseltofta
1992.Emil Thorsander
Arvika
1993.Ingrid Björne
Skellefteå
1994.Sven-Erik Björne
Skellefteå
1995.JOAKIM BERGSTRÖM
sundsvall
1996.Lars-Olof Eriksson
Storå
1997.Daniel Fritjofsson
Aneby
1998.Mats Lindfors
Söderfors
1999.Anders Zetterqvist
Frövi
2000.Taija Lindfors
Söderfors
2001.Anna Lindfors
Söderfors
2002.Folke Lindfors
Söderfors
2003.joakim fredriksson
luleå
2004.Joakim Fredriksson
luleå
2005.Pär S
Sunne
2006.Folke Olsson
Henån
2007.ROLF FRIMODIG
LULEÅ
2008.roland
jönköping
2009.Kickie&Thomas Andersson
Åsbro
2010.Johan Löfgren
Forserum
2011.Per Karlsson
Tierp
2012.Tomas Nilsson
sunne
2013.Ove Johansson
Sunne
2014.conny Granlöf
Överammer
2015.Anja Wigren
Mehedeby
2016.Anneli Valter
Kälarne
2017.Elof Stenberg
Fagersta
2018.Martin Lenander
Ödsmål
2019.Birger Edqvist
Bjärtrå
2020.ove gidlund
Gideåberg
2021.Runo Gunnestrand
Gunnarskog
2022.Magnus Söderberg
Kälarne
2023.Curt Edström
Sörbygden
2024.Mikael Hedin
Edsele
2025.Andreas Mårtensson
Uppsala
2026.stigstorm
svabensverk
2027.Kerstin Dahlberg
Linköping
2028.Rikard Schwyzer
Fjällbacka
2029.georg hansson
bredaryd
2030.Bernte
Västmanland
2031.Bernt
Hölö
2032.Nina Burns-izatt
sörbygden
2033.Urho Kekkonen
Karlskoga
2034.Alexander Holgersson
Munkedal
2035.Ingemar Olsson
Edane
2036.Lillemor Edberg
Edane
2037.Ulf Engberg
Norderåsen
2038.Leif Andersson
Gunnarskog
2039.Patrick Nilsson
Riala
2040.Lena Hadarsson
Oviken
2041.håkan eriksson
åshammar
2042.Per Olsson
Göteborg
2043.jonas myren
järfälla
2044.Leif Bornestrand
Upplands Bro
2045.Ulrika Hansback
Lillhärdal
2046.Sören Långberg
Klippen
2047.Niklas Sjöström
Brottby
2048.Håkan Åsberg
Torsby
2049.Tomas Blom
Voxna
2050.Robert Lundborg
Örebro
2051.Evelina Gräsman
Östhammar
2052.Robin Gräsman
Östhammar
2053.Göran Johansson
Ullared
2054.Arnold Holmgren
Bratten
2055.Larsove Mickelsson
Färila
2056.PER CARLSSON
KNUTBY
2057.Daniel Andersson
Sollefteå
2058.Anders Odd
Ingarö
2059.Lennart Jönsson
Halmstad
2060.Jan Dahlström
uppsala
2061.Morgan Danielsson
sUNNE
2062.Erica Ling
Järvsö
2063.Viktor
Samuelsson
2064.Torgrim Tomta
Norge
2065.Gösta Andersson
Åsarna
2066.Stefan Creutzer
Arvika
2067.Lennart Ragnarsson
Blidsberg
2068.Sven Lundqvist
Knutby
2069.Ingegerd Lundqvist
Knutby
2070.Ingemar Ström
Dals-Långed
2071.Lennart Östberg
Hassela/Bjuråker
2072.roger bengtsson
lidhult
2073.Karin Skansen
Brunskog
2074.Kaj Brorsson
Mjöbäck
2075.Kjell
Skellefteå
2076.Stig veijalainen
Järfälla
2077.Magnus Nyhlander
Kristineberg
2078.Matti Fagergren
Hjärtum
2079.Roland Palm
Tierp
2080.conny eliasson
lidhult
2081.kent eskilsson
unnaryd
2082.andreas werlin
simlångsdalen
2083.nils gummesson
simlångsdalen
2084.Assar Torstensson
Ålviken
2085.Jan B
Varberg
2086.Pär Claesborn
Sollebrunn
2087.Håkan Selander
sundsvall
2088.Bertil Svensson
Örkelljunga
2089.Maj-Britt Östlin
Hammarstrand
2090.Ann Jönsson
Forsbacka
2091.Lars Lindberg
Ystad
2092.Alexander Holgersson
Hällevadsholm
2093.Alexander Holgersson
Munkedal
2094.stefan persson
SÖDERALA
2095.Stig Stålberg
Storvik
2096.Gunilla Lennholm</