Upprop: Inrätta djurpoliser!

Sverige är ett av de länder i världen som har den mest humana synen på djur.
Vi behandlar dem som våra vänner och de har rättigheter.
I många andra länder kan de behandlas i stort sett hur som helst.
Sverige har ett antal lagar som reglerar behandlingen av våra djur, men vad hjälper det när polisen inte har tid att agera?

För ca 1 år sedan fann jag och en vän en död hund i en lada. Hunden hade övergetts av ägarna som flyttat därifrån. Ägarna hade djurförbud, men hade bevisligen flera hundar eftersom en annan länga vad full av avföring på hela golvet. Var de andra hundarna tagit vägen vet ingen.
Det fanns flera vittnen som var beredda att vittna om att familjen bröt mot det ålagda förbudet.
Anmälan gjordes till polisen. Kontakt togs med media.
Allt tystades ner.
Polisen hade inte resurser...
Vad som hänt med hunden idag vet jag inte. Polisen förbjöd oss att åka dit mer, eftersom vi var där 1g/vecka några månader efter att vi funnit hunden, och varje gång ringde och ifrågasatte varför hunden fanns kvar! 

Ja, det finns många anledningar att inrätta djurpoliser.
Inte minst vardagsmisskötseln.
Varje dag finns ett oälskat djur som far illa. Varje dag är den värsta i många djurs liv!

Vi tycker det är orimligt att ha fina, högtravande lagar, om de inte kan upprätthållas.
En del av poliserna skulle kunna erbjudas att inrikta sig på djurskötsel.

Alla som tittar på Animalplanet's   "Animal Cops"  och känner att det är fruktansvärt, och "tur att sånt inte händer här"        - Ni har fel!

Det händer här! Man har bara inte "resurser" att ta hand om saken!

Vi kräver att djurpoliser inrättas snarast, och att djurens liv räknas även i verkligheten, inte bara på pappret!

Initiativtagare: Caroline Olsson

 

 

Undertecknas

Fyll i formuläret nedan och klicka på "Skriv på uppropet!" för att underteckna ovanstående upprop. Namn och ort är obligatoriska uppgifter.

Du får gärna uppge din e-postadress och eventuell hemsida. Din e-postadress visas inte för andra besökare, men du kan komma att få nyhetsbrev av uppropets initiativtagare. Om du har en gravatar så syns den vid din underskrift.

 

Namn (och titel):Ort:
E-postadress:Hemsida:

 

1.Regina Frala
Uppsala
2.Danne Kimmegren
Södertälje
3.Stephanie Derlow
Västerås
4.susanna johansson
bengtsfors
5.Caroline Olsson
RINKABY
6.David Eriksson
Umeå
7.Marius Klys
Älvängen
8.Björn Olsson
Vänersborg
9.Susanna klys
Älvängen
10.Ida Eliasson
Laxå
11.Melinda Martinez
Märsta
12.Julia Wennerström
Anneberg
13.Alva Born
Västerås
14.Fredrik Höckne
Sundbyberg
15.Sophie Anderson
Sundbyberg
16.Johan Espersson
Kungsbacka
17.johan.r
kungsbacka
18.Tina Ackelid
Stockholm
19.Thord Andersson
Kolbäck
20.lena ingesson Sjöman
Ö karaby
21.Lars-Anders Göransson
TOLLARP
22.Gerd Holgersson
Kristianstad
23.Anki Hansson
Sollentuna
24.mikaela forsberg
sundbyberg
25.Marianne Jansson
Sundbyberg
26.Margita Thunman
Stora Vika
27.Lia Källström
Sundbyberg
28.Lina Johansson
Östersund
29.Emil Eriksson
Stöde
30.Caroline Micha
Lund
31.Mattias Ifverström
Kungsbacka
32.Mariell Törne
Borlänge
33.Camilla Nyström
Borlänge
34.Pierre Lewenhagen
Spånga
35.Johanna Kauppinen
Göteborg
36.Susanne Karlsson
Borlänge
37.amanda björkil
orsa
38.Åsa
Husum
39.Eva Gustavsson
Skövde
40.Marita Westerholm
Gislaved
41.andreas
varberg
42.Agneta
Älta
43.Marie Sekund
Vänersborg
44.Ann-Sofie Söderström
Hammarby
45.Anna Franzén
Kimstad
46.Bengt Andersson
Gävle
47.Ebba Cederskog
västerås
48.Cecilia Westerberg
Rimbo
49.Annelie Wikström
Söderhamn
50.Susanne Lagercrantz
Stockholm
51.Lilly Åkesson
Skärplinge
52.Maria Adsten
Vallentuna
53.sara stina fredlund
kolbäck
54.Liselott Sjögren
Stockholm
55.Gunni Sjögren
Stockholm
56.Malin
Östersund
57.Simone van Klaveren
Hagfors
58.Jolin Jönsson
Ekshärad
59.Helene Stenberg
Borlänge
60.Anne Stenberg
Borlänge
61.Katta Stenefjord
Vretstorp
62.Eleanor Dahlberg
Örnsköldsvik
63.Annica Blom
Örnsköldsvik
64.Moa
Eskilstuna
65.Johan Patroni
Kållered
66.johan patroni
kållered
67.johan patroni
kållered
68.Ronja Cedergren
Örebro
69.Sebastian Forssen
Linköping, Östergötland
70.Sandra Swärd
Söderala
71.Emma Broberg
Vendelsö
72.Mavve Marchetti
Västerås
73.Peter Janson
Lindome
74.Sophie Westman
Umeå
75.Fatima Bergman
Göteborg
76.Ulrika Sagnér
Smygehamn
77.Johan Sagnér
Smygehamn
78.Sandra Sagnér
Smygehamn
79.Martin Hedin
Stehag
80.Pia Mikkelsen
Älvängen
81.Ida Lundahl
Skåne
82.Linda Gustafsson
Halmstad
83.Carina Dalin
Gunnebo
84.Mia Utzinger
Ockelbo
85.madeleine johansson
eslöv
86.Julia Breitholtz
Enskede
87.christina Lindahl
Umeå
88.Cecilia Forslund
Sundsvall
89.Ann-Sophie Thorén
Rydöbruk
90.Sofie Olli
Boden
91.Monica Jensen
Laholm
92.vonna fridolfsson
lidköping
93.Christhoper Karlsson
Uddevalla
94.Pia Eberheim
Nora
95.Michael Balke (Hundpsykolog)
Linderöd
96.Sofie Svensson
Malmö
97.Rebecka Tollgren
Kristianstad
98.Jenny
Stockholm
99.Natali Törnqvist Mäkinen
Huskvarna
100.Emma Nilsson
Bålsta
101.Malin Johansson
Norrköping
102.Marielle Ingesson
Kinna
103.Emma Ullsjö
Göteborg
104.Christin Bengtsson
Malmö
105.Sofia Gustavsson
Säffle
106.Beatrice Jakobsson
Eskilstuna
107.Jojo weinheimer
järfälla
108.Maria Thornström
Partille
109.Terese Eklund
Uppsala
110.Tanja Bäckman
Olofström
111.Anna Björklund
Boden
112.Celine
Nacka
113.Christina Lindström
Östersund
114.Stina Åström
Göteborg
115.Åsa Norrby
Eskilstuna
116.Linnéa Johnsson
Hörby
117.Agneta Johansson
Borås
118.Gullmaj Sjöberg
Svedala
119.Alexandra Sundqvist
Hallsberg
120.Zabina Nilsson
Billesholm
121.Tanja Leppämäki
Västerås
122.jennie Lundborg
katrineholm
123.Elyse Dahlberg
Uppsala
124.Annika Hedqvist
Visby
125.Maria Sandström
Västerås
126.Mari Ekengren
Ljusne
127.Natascha Johansson
Göteborg
128.Fredrika Lidman
Arboga
129.Bitte Schrewelius
Horna
130.Emma Pettersson
Visby
131.Jessica Berg
Trollhättan
132.Emma Lindberg
Mörbylånga
133.Anna Maria Gunnerhell
Malå
134.Gina Pettersson
Helsingborg
135.Elisabeth Åberg
Skutskär
136.Anne Näsman
Luleå
137.Camilla Widén
Stockholm
138.Lovisa WIllman
Karlstad
139.Lina Larsson
Linköping
140.Jenny Larsson
Luleå
141.moa waern
garphyttan
142.Isabella Rönne-Petersen
Tyresö
143.Charlotte Warg
Örebro
144.Ulrika Selin
Solna
145.Felicia Nilsson
Södertälje
146.anne karlsson
arboga
147.Emma
Ängelholm
148.Ninni Hedblom
Smedjebacken
149.Elin Johansson
Falköping
150.Emma Sandström
Luleå
151.Nora Borgström
Åkersberga
152.Lena Andersson
Hallstahammar
153.Christina Selin
Åkersberga
154.Ingalill Löfving
Degerfors
155.Angelica Andersson
Klövedal
156.claudia
Örebro
157.Maja Lind
Kristianstad
158.Emelie Ekeroth Ahlström
Ödsmål
159.Emma Kronberg
skara
160.Bodil Mattsson
Enånger
161.Lina Wallin
Stockholm
162.Josefa Kovacic
Helsingborg
163.Ann-Charlotte Ling
Sköldinge
164.Evelina Törngren
Landskrona
165.Emma Green
ronneby
166.Ellen Landström
Luleå
167.Mirza Bico
Växjö
168.Margareta Smedberg-Blad
Gotland
169.Lisa Täpp
Malung
170.Uffe Engund
Åland
171.Jennie Ahlin
Hemse
172.Nettan Widh
Katrineholm
173.rebecka johansson
Eskilstuna
174.Madeleine Östvall
Malmö
175.Fanny
Skövde
176.Isabelle Bernhardsson
Borås
177.Alexandra wiktosson
göteborg
178.Nina Pennebrink
södertälje
179.Helene Holm
Uppsala
180.Max Arvidsson
Onsala
181.Sofie Sandberg
Kiruna
182.Elin Husberg
stockholm
183.Rebecca henriksson
Vittangi
184.stefan Ivansson
Årjäng
185.Sandra Svanberg
Tollered
186.Pernilla Hansson
Vellinge
187.Debora Ericson
Kållered
188.Louise Ersbring
Täby
189.Bonnie
Kristianstad
190.Maia
J-hov
191.Elin
Svedala
192.Stina Olsson
Gävle
193.Michaela
Furudal
194.Ritha Gidlöf
Lund
195.Pia Bagan
Åhus
196.Veronica Berggren
Edsbyn
197.Sarah
Karlskoga
198.Tarja Tangikora
Eskilstuna
199.Wera
Edsbyn
200.Veronica Hansson
Gävle
201.Gunilla HAllgren
Strömstad
202.Fanny Eliasson
Vittangi
203.Nathalie Ström
Stockholm
204.Hanna
rävlanda
205.Johanna Fredriksson
Skövde
206.Emma
Lundqvist
207.Malin Sundqvist
Västra Frölunda
208.Anne Svensson
Uppsala
209.Jenny Nensén
Kungsbacka
210.samir hassan
Lund
211.Erika sandh
åkersberga
212.Marlene Måbrink
Malmö
213.Stephanie Persson
Åkersberga
214.Jannike Palm
Trelleborg
215.Moa
Umeå
216.Maud Petersen
Linköping
217.Martin Persson
Kristianstad
218.Christin Arle
Örebro
219.Emma Söderberg
Växjö
220.Tina
Billeberga
221.patricia jacobsson
Norrköping
222.Gustav Runander
Gotland
223.Jenny Kronqvist
Härnösand
224.Catrine Ejevad
Ödeshög
225.susanne
lerum
226.malin nilsson
Kungsbacka
227.Per Rugsveen
Sundsvall
228.Hanna Kier
Kristianstad
229.Eva Bjuhr
Skellefteå
230.Per-Arne Bjuhr
Skellefteå
231.Jeanette Redander
Hofors
232.Petra Nilsson
Kristianstad
233.Ann-Britt Ståhl
Eskilstuna
234.Lina Hanborn
Hörby
235.Eva Johansson
Täby
236.Bertil Johansson
Norrköping
237.Anna-Karin Rahm
Bollnäs
238.Caroline Pettersson
Bromma
239.Christina Radtke
Torslanda
240.Alexandra
Uppsala
241.Erica Gusfors
Vallentuna
242.amanda
stora vika
243.Åsa Ohlsson
Uppsala
244.Berit Lidback
Åkers Styckebruk
245.Petra Johansson
Fjugesta
246.Linda Fransson
Motala
247.Johanna Palmqvist
Eskilstuna
248.Hannah Nyberg
Västkusten
249.Marianne Ivarsson
Göteborg
250.Disa Wikström
Uppsala
251.Elin Pettersson
Bro, Stockholm
252.Britt-Marie Olsson
Horna
253.Monica Jönsson
Vellinge
254.Kikki Gidllöf
Linköping
255.Siv Edström
LÖVÅNGER
256.elin edberg
singö
257.Hannah Gustavsson
Arbrå
258.minna andersson
herrljunga
259.Ulrika Staaf
Mattmar
260.Åsa Lindkvist
Skellefteå
261.Charlotta Sonfors
Enköping
262.Jennifer von Dahn
Ystad
263.Carina Andersson
Eslöv
264.Lars Albinsson
Stockholm
265.Sandra Bohman
Ängelholm
266.gabriella lindblom
märsta
267.Ramona Karlsson
Skebobruk
268.Mayleen Lahenkorva
Bollnäs
269.Annie Gunnarsson
Bollnäs, Gävleborgslän
270.Annie Gunnarsson Hedbrant
Bollnäs, Gävleborgslän
271.Anna Lager
Västerås
272.Cecilia Wetterling
Upplands Väsby
273.Josefin Källqvist
Malmö
274.Bo Kron
Åhus
275.Marie Källström
Västerås
276.Mikael Pettersson
Blentarp
277.Anders Jonsson
Arbrå
278.Lisa Öhman
Strängnäs
279.Katarina Honoré
Färlöv
280.Mia Dalén
Arboga
281.Helena
Dalstorp
282.Ewa Bergh
Eksjö
283.Alexandra Gerhardt
Skara
284.Lisette Karlsson
Uddevalla
285.Gisela jansson
Uppsala
286.Inger Strand
78050 Vansbro
287.Linda Pettersson
Västervik
288.Ayla Elmazovski
Malmö
289.Lina
Sunne
290.Jeanette Skarp
Uddevalla
291.Victoria Högman
Munkfors
292.Mimmi Brunberg
Bro
293.Sofia Elldin
Stockolm
294.Bitte
Torsåker
295.Marie-Helen Lindholm
Stockholm
296.Pernilla Holmberg
Skruv
297.Nettan Lindholm
Finspång
298.Thomas Olsson
Kristianstad
299.Aggie Höllinger
Älvsjö
300.Piotr Kopec
Älvsjö
301.Ola Forslin
Fjälkinge
302.Jakob
Lund
303.Jennie Håkansson
Hässleholm
304.Ulrica Fagerberg
Helenelund
305.Frida Johansson
Luleå
306.Lotta Eriksson
Sundsvall
307.Jonas Renström
Matfors
308.Carina Edin
Stöde
309.Hanna Rohlin
Nacka
310.Barbro
Stöde
311.Inger
Matfors
312.Göran
Matfors
313.Fam Svärd
Sthlm
314.Emma Jacobsson
Katrineholm
315.Marion Eklund
Västerås
316.Matilda Hedberg
Borlänge
317.Anna Forsgren
Värmdö
318.Annica Blennerholt
Borås
319.Malin Granqvist
Stockamöllan
320.Annica
Farsta
321.Jessica Otter
Jörlanda
322.Malin Johansson
Östersund
323.Felicia Strid
Mölnlycke
324.John Weinerhall
Rejmyre
325.Jenny Larsson
Floby
326.Benita Degerlund
Märsta
327.Dina
Olsson
328.Angelica Nordstrand
Hässelby
329.Karin Johansson
Halmstad
330.Lena Mattsson
Stockholm
331.Jessica Hansson
Bro
332.Catharina Evensen
Karlsborg
333.Sanna Stafström
Malmö
334.Mia Björklund
Landskrona
335.Kent Bagan
Horna
336.Linda Karlsson
Uppsala
337.marita
degerfors
338.Maria Löfgren
Enköping
339.Katarina Ulmehed
Dingle
340.Tina Liedbergius
Ekerö
341.Lisa Matsson
Gävle
342.Robert Olsson
Göteborg
343.Katrin Ulisborg
Fagersta
344.Caroline Karlsson
Västerås
345.Vincent Fredriksson
Västerås
346.Oliver Olsson
Västerås
347.Karin Karlsson
Hallstahammar
348.Evelyn Edblad
Sundsvall
349.Peter Lindvall
Söderhamn
350.Helena Blom
Enköping
351.isabella edvall
vingåker
352.Thereéce Danielsson
Karlstad
353.Malin Ödh
Karlskrona
354.Carina Rönnkvist
Alvesta
355.Lina Peterson
Östersund
356.Elin Johansson
Norrköping
357.Freke Ekstrand
Stockholm
358.joanna Zakrisson
Umeå
359.Johanna Nilsson
Ystad
360.Gustaf Johansson
Enköping
361.Jonas Bolin
kungsbacka
362.Malin Petersson
Petersson
363.johan
kungsbacka
364.johan.R
åsa
365.Tina Sjulander
vamsta
366.André Luks
Enköping
367.linus berntsson
kungsbacka
368.Alf Grönvall
Onsala
369.Emilia Hållerud
Sollentuna
370.Alexandra
Vaggeryd
371.Pehpsii Altemark
Helsingborg
372.Noomie Björkil
göteborg
373.Rosa
hagfors
374.Karin Andersson
Hallstahammar
375.Fanny
Skellefteå
376.Johanna Bodén
Hudiksvall
377.Helene Fransson
Kungsbacka
378.Lisa-Lotta Larsson
Gnesta
379.Lesley Velasco
Malmö
380.Erika Oskarsson
Karlskoga
381.Erika Jansson
Söderfors
382.Charlotta Jaakkola (djurhomeopat)
Stockholm
383.Ann-Charlotte Antonsson
Träslövsläge
384.Ann-Charlotte Antonnsson
GamlaKöpstad
385.Ann-Charlotte
Antonsson G:aKöpstad
386.Monica Pramberg
Täby
387.Johanna Törnqvist
Stockholm
388.Sofie
Motala
389.Jeanette
Motala
390.Emelie
Hultsfred
391.Jonna
Motala
392.Katrine Larsdotter
Borås
393.malin andersson
torslanda
394.Elinore Björkbacke
Åsa
395.Ida Johansson
Mörbylånga
396.Sara Andersson
Smedjebacken
397.Alexandra Petrik
Eskilstuna
398.Meta Wåhlin
Hököpinge
399.Lisette Lagerbäck
Gävle
400.Michaela Keltamäki
Vallentuna
401.Jennifer Mikkelsen
Eskilstuna
402.susanna
Gråbo
403.Henrik Ekman
Lindome
404.Ulrika Bekamp
Gävle
405.Tina Carlsson
Älvsjö
406.Moa Palo
Sundsvall
407.Malin
Hedemora
408.Martin pettersson
Skoghall, värmland
409.Håkan Karlsson
Kumla
410.Ruben
Degerfors
411.Kim
Degerfors
412.Emma Thimgren
Spånga
413.Kevin Maninnerby
Sunne
414.Linda Hansson
Landskrona
415.Carin Zettergren
Uppsala
416.Malin Zettergren
uppsala
417.linda Andreasson
borås
418.Gina
Kållered
419.Gina
Mölndal
420.Angelica
Eskilstuna
421.Emma Hnzém
Göteborg
422.Ankie
Ekerö
423.Frida Nyberg
Örnsköldsvik
424.Camilla Dufva
Sthlm
425.Nina Björn
Solna
426.michaela Dufva
Stockholm
427.Jennie
Stockholm
428.Jennie
Stockholm
429.Jennie
Järfälla
430.Angelica N Bergström
Södertälje
431.Lina Johansson
Växjö
432.Malin Gillerström
Eskilstuna
433.David Stenlund
Uppsala
434.Katarina Ekman
Torshälla
435.Tina Thorlin
Skene
436.Pia Bäck
Skene
437.Linda Zettergren
Uppsala
438.Madeleine Nilsson
Svedala
439.Malin Andersson
Sundsvall
440.Michael Sjöström
Sundsvall
441.Stefan Johansson
Skellefteå
442.Anneli Nylander
Smedjebacken
443.Trine Skov Madsen
Seglora
444.Lotta Hammarbäck
Orsa
445.E.D.Simpson
Rimbo
446.Mona Olsson
Helsingborg
447.Gullvi Fredriksson
Munkedal
448.Linda Karlsson
Sundsvall
449.Frida Berntsson
Finspång
450.Jessica Lou
Billesholm
451.Göran Johansson
Täby
452.Hans
Surte
453.Therese Almgren
Holmsund
454.Michael Larsson
Torshälla
455.Sigrid Sandberg
Grangärde
456.Sirpa Holopainen
Vikmanshyttan
457.anette Blomqvist
Järna
458.Ruth Eliasson
Laxå
459.Annika
Lidköping
460.Katarina Östberg
Torslanda
461.Anna Sjölin
Söderhamn
462.Stefan Andersson
Söderhamn
463.Nini Sjöblom
Stockholm
464.mikaela wingstedt
sundsbruk
465.Eva Ullfjord
Hallsberg
466.Daniella Micklin
Västerås
467.Angelica Eilert
Motala
468.Erika Kristoffersson
Barsele
469.anette sidh
stockholm
470.Marita Bände
Storuman
471.Marie Acuña
Skärblacka
472.Kristina Andersson
Matfors
473.Eija Mäkelä
Nykroppa
474.Lars
Holm
475.Lars Holm
Sundbyberg
476.Piotr Kopec
Älvsjö
477.Helena Kämäräinen
Vara
478.Inger Olofsson
Stensele
479.Jennie Lodin
Stockholm
480.Doris Andersson
Ockelbo
481.Bodil Widén
Eskilstuna
482.Annelie
Kullavik
483.Erika Nilsson
Skellefteå
484.Beca
Nol
485.Carina Eriksson
Idkerberget
486.Agneta
Lindesberg
487.Agneta Lindgren
Lindesberg
488.Elena Marques-Vaz
Växjö
489.Carolina Evensen
Karlsborg
490.Frida Lindgren
Stockholm
491.Madelene Jensen
Härnösand
492.Felix Vincent
Härnösand
493.Mariette Nilsdotter
Härnösand
494.Sara Derek
Fritsla
495.Rose-Marie Johansson
Göteborg
496.Johan Finnman
Göteborg
497.Nick Gräntz
Ängelholm
498.Maria Olssobn
Matfors
499.Martin Krusell
Hisingsbacka
500.Kia Andersson
Hisings Backa
501.Veronica Sjökvist
Stöde
502.margreth hälldérius
Göteborg
503.Maj
Visby
504.Hera Holton
Tidaholm
505.Monica Ö
Göteborg
506.Aina Heed
Bjurholm
507.Emelie Karlsson
Norrköping
508.Yhlva
Stockholm
509.caroline ohlsson
göteborg
510.anders johansson
göteborg
511.Eva Pfrunder
Hisngs-backa
512.Anna Nilsson
Tidaholm
513.Jenny Nilsson
Tidaholm
514.Rauni Hagsberg
Bagarmossen
515.Carina
Olofsson
516.Matilda Eriksson
Flen
517.Maj Svensson
Luleå
518.Bill Svensson
Luleå
519.Kajsa_Karin Wretström
JÄRFÄLLA
520.Lillan Lundborg
Vimmerby
521.Lotta Olsson
Lund
522.Michaela Olsson
Orsa
523.christoffer
orsa
524.johannes ferm
orsa
525.Lars Petersson
Kalmar
526.Nathalie Lilja
Knivsta
527.Cecilia Sundman
Sundsvall
528.Anna Fredriksson
väderstad
529.Ingrid
Motala
530.Britt-mari Fredriksson
väderstad
531.Bosse Almen
Bona
532.my lindström
falun
533.Lina Källberg
Skillingaryd
534.Josefine Wilhelm
Sundsvall
535.Alexandra Jonsson
Boxholm
536.Karin Nilsson Heri
Arlöv
537.Emma Jonsson
Sundsvall
538.Elina Elovsson
Alunda
539.Daniella Nordman
Stenungsund
540.Alexandra Nagy
Norrköping
541.Maria Ling
Köping
542.Nathalie
trollhättan
543.Anna Högstedt
Broby
544.Kamilla
Bålsta
545.Hanna Thorén
Storvreta
546.Emilia Olsson
Alingsås
547.Hanna
Jönköping
548.Linda Ängerklint
Jönköping
549.elina ståhl
mullsjö
550.Therese Bergqvist
Sundsvall
551.Ida Rimec
Västerås
552.Dorna Behdadi
Floda
553.anna
sundsvall
554.linda björeman
rimforsa
555.Malin Andersson
Kumla
556.Josefin Robertsson
Göteborg
557.Nanna Femtler
Avesta
558.Rebecka Jonsson
Skillingaryd
559.Jörgen Unnersjö
Skillingaryd
560.Josefine Olsson
Visby
561.Tina Sjölin
Stockholm
562.Susanne Buss
Nacka
563.ylva
bollebygd
564.Jörgen Karlsson
Älta
565.Annika Labbate
Älta
566.Marie
Landvetter
567.Ninni Jernberg
Nynäshamn
568.monica richardsson
långaryd
569.Gunnel
Älta
570.Emma Melander
Sandöverken
571.Karin Oscarsson
Finspång
572.Madelene Richardsson
Långaryd
573.eric schnell
åhus
574.angelica karlsson
göteborg
575.Irene Rosenblad
Molkom
576.Madeleine Axell
Stockholm
577.Ann-Sofie Nilsson
Gråbo
578.Carina Frohm
ENÖPING
579.Eva Henricson
Uppsala
580.Eva Fogelström
Stockholm
581.Tim Andersson
Falkenberg
582.Jenny Arvidsson
Sollentuna
583.Doris Levin
Älmhult
584.Anna Hosinsky
Enköping
585.Pernilla Näsman
Lidköping
586.Hanna
Franzén
587.Berit Rosendahl
Kvidinge
588.Jeanette Lindal
Hässleholm
589.Gunilla Forsberg
Piteå
590.Britt-Marie Petersson
57940 Berga
591.Johanna Jacobsson
Hägersten
592.Rickard
Piteå
593.Malin Levin
Fjugesta
594.Annette Norell
Falun
595.Marie
Nilsson
596.Marie Nilsson
Kävlinge
597.Ida Karlsson Holsth
Unnaryd
598.Birthe Eriksson
Landskrona
599.Gunnel Petersson
Karlskrona
600.Gunhild Petersson
Karlskrona
601.Annika Nilsson
Brastad
602.Lina Engström
Malmö
603.Patrik Tetzlaff
Malmö
604.Eva Maltesson
Arboga
605.Berit
Åkers Styckebruk
606.Linda
Malmö
607.Linda Nejdesjö
malmö
608.Monia
Göteborg
609.Markus
Stockholm
610.Sabrine
Götene
611.elisabeth samuelsson
Bandhagen
612.elisabeth samuelsson
bandhagen
613.madelene haraldsson
norrköping
614.Niklas Larsson
Storvreta
615.Hjördis Thorén
Storvreta
616.Rune Thorén
Storvreta
617.Carolin Andersson
Norrköping
618.Ylva Neiström
Viskan
619.Ylva Neiström
Viskan
620.Veronica Neiström
Viskan
621.Melissa Sundman
Torpshammar
622.Ingelis Sundman
Torpshammar
623.Lennart Sundman
Torpshammar
624.Lina Edström
Stockholm
625.Michael Comstedt
Gustavsberg
626.Margareta Ståhl
Lysekil
627.mia norman
Ljusdal
628.Tomas Edtröm
Stockholm
629.sara
borlänge
630.sara eklund
borlänge
631.fredrik
borlänge
632.Nicole Thaning
Gustavsberg
633.Jennifer
Landskrona
634.Robin Hansen
Sundsvall
635.Monica Söderblom
RIMBO
636.Ann Johansson
Ronneby
637.Maja Laine
Vårby
638.Lisa Kiellarson
Eskilstuna
639.Carina Näsman
Färgelanda
640.Lotta Mikkelsen
Malmö
641.Anna Edström
Lysekil
642.Ann-Louise Gustafsson
Lysekil
643.Anna Bonér
Västerås
644.Rickard Söderbäck
Västerås
645.Sarah Karlsson
Alvik
646.Gunilla Pettersson
Skogstorp
647.Ann-kristin Nyzell
Morgongåva
648.Pixie Bohlin
Hässelby
649.Linn Anjegård
Järfälla
650.Amanda Lundman
Stockholm
651.Malin Andersson
Huddinge
652.Carminia Antequera
Malmö
653.Clifford Pettersson
Stockholm
654.Birgitta Larsson
Stockholm
655.Linn
Hultsfred
656.Christel Berglund
Helsingborg
657.Erika Blåfors
Vittsjö
658.Malin Wernerström
Frövi
659.Eva
Ängelholm
660.Eva Johansson
Ängelholm
661.Eva Svalenberg
Ängelholm
662.Theresia Karlsson
Uppsala
663.ellinor olsson
hässleholm
664.Nina Westbye
Norge
665.Nina Westbye
Mysen Norge
666.madeleine johansson
eslöv
667.Ann Löwenhamn
Åkersberga
668.Lena Tillgren
Grästorp
669.Frida Björklund
Helsingborg
670.Emma Martinsson
Borås
671.Sara Edsler
Skara
672.Lotta Höjning
Haninge
673.Anna Lindgren
Skelelfteå
674.Annlouise Niord
Linköping
675.Maria Kölestam
Årsta
676.Marcus Sjöblom
Sandviken
677.Maria Sundqvist
Sandviken
678.Michael Lundstedt
Grödinge
679.Greta Kling
Råneå
680.Susanne Hartvig
Tranås
681.Ammi Gottfridsson
Gotland
682.Carola Ottosson
Gotland
683.Lina Jansson
Botkyrka
684.Cecilia Carlson
Tyresö
685.Yvonne Sundberg
Gävle
686.Barbro Nyström
Hofors
687.Kristina Hansson
Edsbyn
688.Sonja Englund
Stockholn
689.Carina Steen
Sandviken
690.David Kjellin
Örebro
691.Malin Andersson
Anderslöv
692.Monica Carlsson
UNDENÄS
693.Sandra Hansson
Hällefors
694.Anette Idestål
Örebro
695.Sandra Sköld
Kalix
696.Terese Jonsson
Sandviken
697.susanne
Järpen
698.Lena Johansson
Varberg
699.jackie
Lindome
700.Jenny Erlandsson
Kristinehamn
701.Isabella Daehli
Göteborg
702.Linnea Bergkvist
Sandviken
703.Jörgen Loorentz
Göteborg
704.Nicole Grant
Kalmar
705.Marita Leberfinger
Mjölby
706.Eric Johansson
Solna
707.camilla patzelt
jönköping
708.Katja
Stockholm
709.Karin Martinsson
karlskoga
710.Lena Emanuelsson
Ålesund
711.monica brandt
göteborg
712.Emelie Waern
Kristinehamn
713.Isabella Sarrión
Nacka
714.Hanna
Helsingborg
715.Bibbi Lundgren
Strängnäs
716.Angelica Peterson
Lund
717.Melissa Finnberg
Helsingborg
718.Rickard Franzén
Kimstad
719.Marina Sarvanidou
Skärholmen
720.Ebba Cederskog
Västerås
721.Saga Cederskog
Västerås
722.Henrik Karlsson
Rimbo
723.Anita Westerberg
Rimbo
724.Julia Westerberg/Larsson
Rimbo
725.Vincent Karlsson
Rimbo
726.Cecilia Westerberg
Rimbo
727.Eva Christenson
VISBY
728.Therese Larsson
Järfälla
729.Monica Svarts
Rättvik
730.Sanna Lejegren
Jönköping
731.Mikael Bertilsson
Bankeryd
732.Malin
Eskilstuna
733.Yvonne Nilsson
Hjorted
734.Fredrik Nilsson
Hjorted
735.andersson carina
vendelsö
736.moa gustafsson
ronneby
737.Linnea
Sunne
738.Lena Pettersson
Skövde
739.Linnea
Sunne
740.Linnea
Sunne, värmland
741.Lena Werner
Lomma
742.Nettan Sjöbeck-Fransson
Bålsta
743.Matilda
Halmstad
744.Yvonne johannesson
VÄSTRA FRÖLUNDA
745.jeanette.f
borås
746.Jonny F
Borås
747.Vanja Elsilä
Fjärås
748.Evelina
Umeå
749.Kjell Lindberg
Upplands-Väsby
750.Josefin Öhrnberg
Hagfors
751.Josefin Karlsson
Göteborg
752.Frida
Orsa
753.Jan-Olof Niemeyer
Sandviken
754.Agneta Bedoire
Gävle
755.sanna
sandviken
756.Lotta Källs
St Skedvi
757.Rickard Holst
Gävle
758.Daniel Andersson
Åkers styckebruk
759.Ingunn Storstad
Bunkeflostrand
760.Emelie Wood
Herrljunga
761.Lina Ringhage
Floda
762.Ingvar Ahnell
Bålsta
763.Fredrik Dittmer
Floda
764.Madeleine
SKENE
765.Maria Holmberg
Olsfors
766.Ida Davidsson
Mullsjö/Jönköping
767.jessica Löfstedt
Limhamn
768.åsa
sävar
769.Cicci Andersson
Mörkö
770.ENI
MALMÖ
771.Louise Johnsson
Karlstad
772.Fia
Norrahammar
773.Carolin Johansson
Göteborg
774.Therese Larsson
Älta
775.Helen Svarts
Stockholm
776.Helen Svarts
Stockholm
777.Emelie Svensson
Uppsala
778.Victoria Pettersson
Målilla
779.Karin Hansen
Hässleholm
780.Pia Ekh
Enköping
781.Veronica Norström
Skellefteå
782.Anki Jönsson
Öllstorp/Vinslöv
783.Jonna Nilsson
Öllstorp/Vinslöv
784.Siv Jönsson
Vanneberga
785.marita schwartz
norrtälje
786.Elona
Göteborg
787.Carina Andersson
Uppsala
788.Heidi Djurling
Rönninge
789.Mikael Andersson
Helsingborg
790.Margareta Rosengren
Långaryd
791.Leif Sörehall
Hållnäs
792.Christina Jeppesen
Hammarstrand
793.Helena Schaerling
Danderyd
794.Therese Persson
Klippan
795.Jane Stenius
Stockholm
796.Camilla Lindgren
Västra Frölunda
797.Maria Boström
Orsa
798.Elisabet Ek
Stockholm
799.Mia Karlsson
Mjölby
800.Annelie Selin
Matfors
801.Ylva Hardebrink
kristianstad
802.Lotta Stenström
Karlskrona
803.Anna
Göteborg
804.helene hermansen
göteborg
805.Mats Eklund
Piteå
806.Angelina Svan
Trollhättan
807.Conny Karlsson
Trollhättan
808.Joachim Persson
Färjestaden
809.Nathalie Hermansen
Göteborg
810.Linda N
Åsbro
811.Sara Andersson
Vendelö
812.Madeleine Johansson
Rävlanda
813.janeth berglund
skruv
814.Anna Köhler
Gällivare
815.Carola Oxfält
Stockholm
816.Anna Köhler
Gällivare
817.Magnus Keinström
Gällivare
818.Magnus Clarén
Trelleborg
819.Josefin Rydén
Mörlunda
820.Jessica Lundqvist
Tyringe
821.Per Bratt
Söderhamn
822.Håkan Einarsson
Söderhamn
823.Anette Olsson
Trollhättan
824.Janine Olehed
Värmdö
825.Benita Pettersson
Trollhättan
826.Louise Böhm
Kristinehamn
827.Jennie Rubertsson
Mörlunda
828.Jenns Städhammar
Sjöbo
829.Jessica Kämpe
Trollhättan
830.Johan Mellryd
Trollhättan
831.Therese Holma
Gällivare
832.Johan Augustsson
HEBY
833.Johan Svensson
Lund
834.Åsa Liljegren
Upplands Väsby
835.Katarina Holst
Skurup
836.Charlotte Cronsioe
Bunkeflostrand
837.Göran Nilsson
Skurup
838.Fredrik Holst
Skurup
839.Felicia Holst
Skurup
840.Susanne Köhler
Bollnäs
841.Marianne Hård
Nacka
842.Marie Stenlund
Ljungsbro
843.victoria
sandviken
844.Victoria Birgersson
sandviken
845.marie
veberöd
846.sanna
nyhammar
847.Ulla Eriksson
Vallsta
848.Berit Nilsson
Bollnäs
849.Kenneth Johansson
Harlösa
850.Östen Hedberg
SANDARNE
851.majbritt lindvall
söderhamn
852.Marita Svensk
Rengsjö
853.Gunilla Rosén
Enköping
854.Gunilla Rosén
Enköping
855.Eva Andersson
Blentarp
856.christer wolf
örsjö
857.Karina Nilsson
Söderhamn
858.Jacqueline Sandelin
Vallentuna
859.eva siggstedt
marmaverken
860.Stefan Backlund
Trollhättan
861.Anne-Lie Backlund
Trollhättan
862.Markus
Trollhättan
863.Iris
Trollhättan
864.Eva Elofsson
Söderhamn
865.Elisabeth Gillmann
Trollhättan
866.Mikael Pers
Rättvik
867.Niklas Lindvall
Söderhamn
868.Therese Lindell
Kristinehamn
869.Madeleine Holmsten
Skärholmen
870.Caroline Arvidsson
Sthlm
871.Eva Lövgren
Horndal
872.Per Lövgren
Horndal
873.Madeleine åKessin
Falun
874.Anita Stenquist
Gnarp
875.Peter Eriksson
Stockholm
876.Anne-Lie Backlund
trollhättan
877.Jessica Karlsson
Stockholm
878.Amanda Jonsson
Ösmo
879.Lena Jonsson
Ösmo
880.Siw Jonsson
Järfälla
881.LG Jonsson
Järfälla
882.Maj Jonsson
Järfälla
883.Robert Jonsson
Bromma
884.Britt Jonsson
Bromma
885.therese wiklund
järvsö
886.Carina Karlsson
Söderhamn
887.Magnus Tell
Ludvika
888.nathalie svensson
vara
889.Gittan C. Svensson
Lidköping
890.Birgitta C Svensson
Lidköping
891.Elvy Blomdahl
Trollhättan
892.Jane o Bert Ehn
Tullinge
893.Suzanne Wall
Sthlm
894.Thorbjörn Hedström
Hägersten
895.Britt-Marie Håkansson
Alunda
896.Rosie Klang
Nynäshamn
897.CatharinaMattsson
Oxelösund
898.carina elfström
storvik
899.Sophie
skänninge
900.Louise Larsson
Bollnäs
901.Tommy Holmgren
Gällivare
902.Lina
Örebro
903.Maria Andesson
Linköping
904.Maria
Lund
905.Josefin Svensson
Sölvesborg
906.Carolina
Söderhamn
907.cecilia eriksson arnqvist
luleå
908.Adina Centervall
Älmhult
909.Amanda
Piteå
910.sara lyden
uddevalla
911.Linnea Karlsson Lönnberg
Särö
912.Therese Östergren
Lund
913.Jessica Östman
Uppsala
914.Alicia
Stenungsund
915.Anna Andersson
ludvika
916.Anna Andersson
ludvika
917.Malin Andersson
Haninge
918.Simon Gullå
Åkersberga
919.Gun Nilsson
Bålsta
920.Martina Melbéus
Linköping
921.Git Norström
Västerås
922.Bitte Rydén
Västerås
923.Anica Norman
Västerås
924.Elin Lidén
Enköping
925.Lars Envall
Västerås
926.Jessica
Stockholm
927.Kim Envall
Västerås
928.Catarina Stjernborg
Solna
929.Anders Bengtsson
Filipstad
930.Birgitta Spångberg
Filipstad
931.Therese Bergsmo
Sundbyberg
932.Olley Tangikora
Eskilstuna
933.Thord Andersson
Kolbäck
934.Sabine Nyberg
Solna
935.Renée Sjöberg
Stockholm
936.Birgitta Edsner
Solna
937.alli määttä
örbyhus
938.Jimmy Pers
västervik
939.Kathleen Holm
Gustavsberg
940.Susanne Fransén
örbyhus
941.Håkan Fransén
örbyhus
942.Annelie Gustavsson
Linghem
943.Magdalena Eriksson
Huddinge
944.annette carlsson
gamleby
945.MARKUS
KALMAR
946.gunilla blomberg
Sundbyberg
947.Frida
härnösand
948.Lillemor Hjalmarsson
Västervik
949.Majstin Björkman
Västerås
950.Elisabeth Norberg
Huddinge
951.Henrik Isaksson
Byske
952.Birgitta Wennbom
Österbybruk
953.Karina Backéus
Värmdö
954.Evy Andersson
Värmdö
955.Lars Karlsson
Sandarne
956.Annelie
Tullinge
957.Sophie Westman
Umeå
958.Therése
vagnhärad
959.Christelle
Härnösand
960.elin edberg
singö
961.Fredrika Vaktnäs
Göteborg
962.Helena Bergström
Nyköping
963.Margareta Olani
Bollebygd
964.Weronica Engström Johansson
Gotland
965.Erika
Boden
966.Monika Zieja
Upplands Väsby
967.Miriam Lagervik
Linköping
968.Ritva Lagervik
Linköping
969.Jeanette Ericson
Hägersten
970.Kristina Johansson
Bollnäs
971.Stina Johansson
Bollnäs
972.Kristina L Johansson
Bollnäs
973.Bonnie
Skåne
974.Sofia
Norrköping
975.Rune Svarts
Rättvik
976.Emelie Schön
Vellinge
977.Margaretha Åke
Ulricehamn
978.maritza johansson
lövånger
979.Martina Blom Bergman
Linköping
980.Susan Alhonen
Stockholm
981.Lotta Axelsson
Motala
982.Ulrika Mattsson
SOLLENTUNA (SVERIGE)
983.Jeanette
Sthlm
984.Britt-Louise Åberg
Luleå
985.Rosanne Björkil
Göteborg
986.Kim Selin
östersund
987.sara lindh
floda
988.Sally Sjöberg
Sorsele
989.Johan Karlsson
Bollnäs
990.Emina Öhman
Gustavsberg
991.Rebecca Sjöholm
Åhus
992.Anni Karlberg
Grästorp
993.Lotta Stenfelt
Malmö
994.Emma Borghult
Vänersborg
995.Kristina
Göteborg
996.Edith Jacobson
Danderyd
997.Katrine Almeskog
SOLNA
998.Git Jering
Lerum
999.annchristine sjöström
malmö
1000.Marlene Meijer
Malmö
1001.paulin bergman
malmö
1002.Miranda Oude Tanke
Olofstorp
1003.Patrik Sandberg
Malmö
1004.Agneta Hekton Sterner
Malmö
1005.Sara Andersson
Malmö
1006.Marta Karacsony
oxie
1007.geza karacsony
oxie
1008.Yvonne Olsson
Maslmö
1009.Carina Andersson
Malmö
1010.Sofia Nystedt
Ursviken
1011.Britta Larsson
Västerås
1012.Susanne Bejeryd
Tyresö
1013.Cassandra Bejeryd
Tyresö
1014.Ingbritt Nordahl
Malmö
1015.Helena Kallander
SOLLENTUNA
1016.Anette Cedergren
Malmö
1017.Maria Harvigson
Malmö
1018.lisbeth brorsson
västervik
1019.Annika Altefalk
Sollentuna
1020.Bengt Meijer
Löberöd
1021.Josefin
Norrköping
1022.therese enoksson
gamleby
1023.Elisabet Nilsson
Bromma
1024.Susanna Morin
Stockholm
1025.Fredrik Sandberg
Kristianstad
1026.Emma Hultfeldt
Vargön
1027.Lotta Duhrin
Stockholm
1028.Hannah Gustavsson
Gävleborg
1029.Gunilla Wärnström
Göteborg
1030.Sofia Eriksson
Uppsala
1031.Annika
Malmö
1032.Emelie Hörvall
Vittangi
1033.Ann-Sofie Lifv
Smögen
1034.Emil Lifv Abrahamsson
Smögen
1035.Katarina Bengtsson
Kumla
1036.Marie Hjort
Nacka
1037.Ann-Britt Ståhl
Eskilstuna
1038.Göran Ståhl
Eskilstuna
1039.Linda Olsson
Ytterby
1040.Margareta Arnesson
Göteborg
1041.suvi grind
malmö
1042.Hanna Wiking
Skara
1043.Maria Lundqvist
Mölnlycke
1044.Cecilia Brorsson
Västervik
1045.Åsa Andersson
Uddevalla
1046.sofia persson
örebro
1047.Frida Forsberg
Norrköping
1048.Andreas Laitinen
Göteborg
1049.Jasmine Axelsson
Kristianstad
1050.Carina Axelsson
Kristianstad
1051.Lena
Linköping
1052.Lina Sandström
Kiruna
1053.EwaKajsa Werngren
Stockholm
1054.Anders Fornell
Stockholm
1055.Tina Nord
Linköping
1056.Mariell
Borlänge
1057.Margareta Mellqvist
Katrineholm
1058.magdalena strandberg
linköping
1059.Julia Nilsson
Ekshärad
1060.Johanna
Stöllet
1061.Nils Sjöqvist
Örbyhus
1062.Therese Ericsson
Grytgöl
1063.Elina Printz
Finspång
1064.teZZ
Trollhøttan
1065.teZZ
Trollhättan*
1066.Johan Lindsjö
Stockholm
1067.Hanna Andersson
Mariestad
1068.Sandra van Klaveren
Hagfors
1069.Tommie van Klaveren
Hagfors
1070.Bianca van Klaveren
Hagfors
1071.Veronica Ekström
Stockholm
1072.Niclas Svensson
Lysekil
1073.Anne-Sophie Berglind
Vagnhärad
1074.Una Meijer
Löberöd
1075.nikki uggla
vällingby
1076.Charina Lindbjörk
Norrtälje
1077.Britt-Marie Andersson
Malmö
1078.Lotta Törnkvist
Norsholm
1079.Maria Finnholm
Huddinge
1080.Maria Björklund
Gävle
1081.Elisabeth Åberg
Skutskär
1082.Felicia
Huddungeby
1083.Camilla
Västerås
1084.Eva-Bhoanita Huttunen
Trollhättan
1085.Yvonne Eriksson
Orsa
1086.Sanna Möller
Malmö
1087.Annika Björklund
Gävle
1088.Daniel Andersson
Ängelholm
1089.June Eriksson
Huddungeby
1090.Ann-Sofie Malmborg.
Oxie,Malmö.
1091.Julia Alfredsson
Göteborg
1092.Axel Broang
Göteborg
1093.Felicia Stenström
Hölö
1094.Jessica Stenberg
Borlänge
1095.andreas petersson
leksnad
1096.Kerstin Karlsfelt
Mölnlycke
1097.Malin Sjölin
Borlänge
1098.Owe Lindbjörk
Solna
1099.Linnea Johansson Kvick
Uppsala
1100.Elisabet Nilsson
Bromma
1101.Hannah Boberg
Växjö
1102.Hannah Boberg
Växjö
1103.Cia Hjalmarsson
Bromma
1104.Ingvar Ahnell
Bålsta
1105.Lina Jonsson
Haninge
1106.Gunvor Andersson
Upplands Väsby
1107.Jessica Jönson
Skövde
1108.Ingrid Hagberg
Limhamn
1109.Emelie Larsson Eriksson
Hällefors
1110.Mikaela Berg
Göteborg
1111.Boris Peters
Göteborg
1112.Sara Åsberg
malmberget
1113.Annette Fridfalk
Göteborg
1114.ann-marie löfving
Enköping
1115.Rita
Karlsborg
1116.Linn
hagfors
1117.Ing-Marie Nordström
Dalby
1118.Maria aktas
Södertälje
1119.Gabriella Aktas
Södertälje
1120.Louise Sundberg
Nyköping
1121.inga-lill gustafsson
västervik
1122.Cecilia Eriksson
Nykvarn
1123.Rickard Sjödén
Åby
1124.Mia Bredberg
Åby
1125.Maya Appel
Upplands Väsby
1126.Victoria Strömberg
Skövde
1127.Sophie Törnvall
Skellefteå
1128.Ida Eklund
Örebro
1129.Lena H
Stockholm
1130.Julia Björkund
Dalstorp
1131.Maria Liljeholm
Östansjö
1132.Annika Andersson
Stockholm
1133.Ewa Hansson
Ludvika
1134.Carina Brolin
Ludvika
1135.Maria Walter
Motala
1136.Linus Elf
Motala
1137.Maria Stenefjord
Örebro
1138.Ing-Britt Wiberg
Ludvika
1139.Sune Halvarsson
Ludvika
1140.Kerstin Dahlberg
Eskilstuna
1141.Börje Skjoldhammer
Eskilstuna
1142.Nadine Sedell
Ärla
1143.Sara Hired
Ärla
1144.Per Larsson
Ärla
1145.Anne-Lie Högberg
Malung
1146.Gösta Moberg
Mora
1147.Anders Bergqvist
Jönköping
1148.Ann Cavanagh
Falun
1149.Gunilla Wahlgren
Hemse
1150.Monika Hoffmann
Orsa
1151.Gunilla Bürki
Fjugesta
1152.Susanne Appelbring
Karlskoga
1153.Annika Mojanis
Visby
1154.Gunilla Karlsson
Hemse
1155.Anita Johansson
Lenhovda
1156.Reneth Svensson
Påskallavik
1157.Eva Marie Wergård
Stockholm
1158.Pia Rönnquist
Hudiksvall
1159.Jenny Carsting
Mora
1160.Catharina Hansson
Mora
1161.Clary Skjoldhammer
Eskilstuna
1162.Björn Johansson
Oskarshamn
1163.YLVA WESTMAN
SMEDJEBACKEN
1164.Elena Taaler
Degerfors
1165.Hannah Holback
Göteborg
1166.Kicki Sundqvist
Fagersta
1167.Maria Lönnberg
Norberg
1168.Monica Karlsson
Timrå
1169.Berit Björk
Falun
1170.Maria Graaf
Älvdalen
1171.Christel Nilsson
Lenhovda
1172.Kristina Stigsdotter
Krylbo
1173.Sara Berglund
Söråker
1174.Jens Nilsson
Lövestad
1175.Simon Larsson
Mora
1176.Sara Pettersson
Örebro
1177.viktor
mora
1178.Lena Jonsson
Smedjebacken
1179.Anette Nilsson
Finnerödja
1180.Lindha Larsson
Romakloster
1181.Klara Elisson
Ludvika
1182.Tina Frost
Nusnäs
1183.Britt-Mari Wiberg
Timrå
1184.Magdalena Berglund
Falköping
1185.Jenny Larsson
Mullhyttan
1186.Annica Ericsson
vimmerby
1187.Jonny Freed
Jönköping
1188.Catherina Österberg
stora vika
1189.Peter Österberg
stora vika
1190.Ronja Nyström
Forshaga
1191.Sofie Granholm
Sorunda
1192.Tage Hjelm
Nynäshamn
1193.Karin Berg
Enviken
1194.Hilda
Hemse, gotland
1195.Kristina Stenzel Huke
Malmö
1196.Siv Sohl
Mora
1197.Ingrid Bahlenberg
Eskilstuna
1198.Eva Ivarsson
Tierp
1199.Kathrin
Mariestad
1200.ehli
westman
1201.Julia Gustafsson
Vadstena
1202.Emma Karlsson
Örnsköldsvik
1203.Lena
Bjästa
1204.Annelie Hjelm
Sundsvall
1205.DianaRitzén
Oxelösund
1206.Ann-Marie Kantarp
Oxelösund
1207.Tobias Berglund
Örnsköldsvik
1208.Sonja Elming
Norsborg
1209.Malin Eriksson
Örnsköldsvik
1210.Peder. Svensson
Påskallavik
1211.Helena Hellsten
Örnsköldsvik
1212.Mari Bergund
Docksta
1213.Mari Berglund
Docksta
1214.Carl Wallberg
Gene
1215.Lasse Lönnberg
Upplands Väsby
1216.Christine
Arnqvist
1217.Aina Forsberg
Själevad
1218.Kristina Boldén
Härnösand
1219.Linda
Huddinge
1220.Kattis Lundgren
Arnäsvall
1221.Hanna Stenefjord
Kumla
1222.Emmy Ögren
Sundsvall
1223.Maggan Geveld
Härnösand
1224.Ulrika Åhrlin
Oxelösund
1225.Anne-Cathrine Ekengren
Boråsa
1226.Kristina Lamb
Viskafors
1227.Sofia Jarlegren
Kinnahult
1228.Emil
Mora
1229.Yvonne
Njurunda
1230.Emma Sund
Linköping
1231.Linn Sundberg
Köpmanholmen
1232.Lena Ström
Vintrosa
1233.Vikky Pedro
Örebro
1234.Veronika Sjögren
Umeå
1235.Mikael Mustonen
Vintrosa
1236.MIa LAnnestedt
Riddarhyttan
1237.Alexander Blosfeld
Jönköping
1238.Ulla-Britt Stegeby
Matfors
1239.Marie Nilsson
Kävlinge
1240.Camilla Ersson
Tived
1241.Louise Wale
Åkersberga
1242.Emma Eriksson
Vansbro
1243.Ingrid Fager
Oskarshamn
1244.Gunnar Nyström
Bjästa
1245.Eva Nyström
Bjästa
1246.Viktoria Nyström
Umeå
1247.Annika Nyberg
Docksta
1248.Liza Andersson
Ramsberg
1249.Sofia Karlsson
Ljungby
1250.Simon Ronström
Gotland
1251.Moa
Eskilstuna
1252.Helena Henriksdotter
Sundsvall
1253.Barbro Nilsson
Härnösand
1254.Gina Westher
Degerfors
1255.Petra Eriksson
Falun
1256.Mathias Aspengren
Västerås
1257.Kerstin Adengård
Oskarshamn
1258.Siv-Anne Johansen
Gumboda
1259.Carin Stenevik
Skellefteå
1260.Ingrid Öbom
Dalsland
1261.Carina Strandelin
Kåge
1262.Mats S-Larsson
Kåge
1263.Cajsa Cedergren
Örebro
1264.Erica
Helsingborg
1265.johan p
kållered
1266.johan patroni
göteborg
1267.Yannic Jönsson
Härnösand
1268.Ann-Christine Jönsson
Lunde
1269.Denise Österberg
Västerhaninge
1270.Unni Tamas
Göteborg
1271.Maria Brennius
Sorunda
1272.Veronica Alm
Muskö
1273.Per Andersson
Karlskoga
1274.Erling Karlsson
Lindome
1275.Hundfixaren i Väst
Lindome
1276.Amanda Lindgren
Vimmerby
1277.Anna Liljeberg
Vallentuna
1278.Stig Borg
Umeå
1279.Isabelle Isaksson
Piteå
1280.Marlene Book
karlskoga
1281.Åke Nyberg
Sundsvall
1282.Ingela Nilsson
Höganäs
1283.linda lövgren
gnosjö
1284.Thomas Liljeholm
Hallsberg
1285.Sandra altebo
Orebro
1286.Petronella Högberg
Söråker
1287.Jonas Nevala
Hallstahammar
1288.bengt lÖvgren
rimforsa
1289.Susanné (Tuttan)
Hammarö
1290.Maria Erlin
Linköping
1291.Maria Iinatti
Gumboda, Boliden
1292.Sofie
linköping
1293.A-C Sjödin
Sollefteå
1294.Marita Ljunggren
Finja
1295.Britt Petersson
Norrköping
1296.Linda Siggelin
Mariannelund
1297.Solveig Qvam
Järfälla
1298.Emma Cedergren
Örebro
1299.Ewa Karlsson
Norrköping
1300.Gunnar o Gunilla Fors
Svärdsjö
1301.Jessica Sundberg
Bandhagen
1302.Jennie Berggren
MÖLNDAL
1303.Vega Cecilia
Farsta
1304.Marie E nglund
Möklinta
1305.Pär Ekenblad
Möklinta
1306.Gun Englund
Avesta
1307.Jonna Karlsson
Vargön
1308.sven-erik cedergren
järle
1309.Anette Gustavsson
VÄXJÖ
1310.maria
göteborg
1311.Gullan Nordström
Kumla
1312.anna lidehäll
avesta
1313.Lilian Vesterman
Nyland. Kramfors
1314.jessica
Söderö
1315.irene wellert
Mora
1316.Marianne Dahlin
Mora
1317.Anna Ekberg
Göteborg
1318.Anna Hultman
Mönsterås
1319.Eva Adolfsson
grängesberg
1320.Annicka Barvestad
Stockholm
1321.kennet rydberg
vendelsö
1322.Ulrika Hansson
Göteborg
1323.Niklas Andersson
Kungsbacka
1324.helen andersson
hemavan
1325.helen andersson
hemavan
1326.Therese Andersson
Emmaboda
1327.Janicke Henrikson
Stockholm
1328.Karin Appeltofft
Järfälla
1329.Annika Burman
Älvsbyn
1330.Karin lindberg Nilsson
Björklinge
1331.Ann Bolin
Bjärtrå
1332.Gunilla HAllgren
Strömstad
1333.Annica Johansson
Ullånger
1334.kent Ländin
ORSA
1335.Sofie Algotson
Linköping
1336.Sofie Algotson
Linköping
1337.Kadja Vuolab
Malmberget
1338.Gunilla Björkegren
Karlstad
1339.David Tallhed
Malmberget
1340.Sandra Kagevik
Norrköping
1341.camilla granberg
huskvarna
1342.camilla granberg
jönköping
1343.Agnes
Kungsbacka
1344.Mats Carlsson
Holmsund
1345.Birgitta Byman
Undrom
1346.Nathalie Isaksen
Eskilstuna
1347.Anne Bertelsen
Lerum
1348.Jennie Filipsson
Växjö
1349.Lisa Andersson
Lerum
1350.Susanne Byman
Hallstahammar
1351.Joakim Larsson
Malmberget
1352.Robbin Wallin
södertälje
1353.Sophie
Nynäshamn
1354.Marie Hedberg
Umeå
1355.sofia
malmberget
1356.Lotta Svensson
Fagerås
1357.Marielle Hed
Nykvarn
1358.Frida G Bergström
Göteborg
1359.Jenny Roxlin
Mariestad
1360.Romeo Patrick
Skara
1361.Jenny Björkegren
Karlstad
1362.Linda
Borås
1363.jessica
stockholm
1364.Hilda
Göteborg
1365.Jill Wernström
Stockholm
1366.Erik Hjalmarsson
GBG
1367.Svante Svanholm
Borlänge
1368.Gerhard Johansson
Tyresö
1369.Annika
jönköping
1370.Emilia Björkman
Sjövik
1371.Meril Stjernström
Eskilstuna
1372.Emelie Björmo
Östersund
1373.Sofie Johansson
Örnsköldsvik
1374.Sofie Johansson
Örnsköldsvik
1375.Fredrik A Markgren
Örnsköldsvik
1376.Mattias Karlsson
Vingåker
1377.Emilio Forge
Linköping
1378.Ann Westbeck
Hällekis
1379.Johanna Sjölin
Malmö
1380.Lize-lotte Sjölin
Malmö
1381.ana eriksson
marsjö
1382.Linnea
Umeå
1383.Linnea
Umeå
1384.Inger Östergren
Stockholm
1385.Lena Simonsen
Torslanda
1386.Ylva Sundin
Ärla
1387.Roger Pettersson
Laxå
1388.Roger Pettersson
Laxå
1389.Therese Hagström
Tyresö
1390.Mariamne Söderström
Tungelsta
1391.Linda Geleff
Heby
1392.Michael Balke, cert. Hundpsykolog
Linderöd
1393.Marie Törnqvist
Sundsvall
1394.Susanne Tulkki
Haparanda
1395.Nina Ivarsson
Umeå
1396.marie-Louice Horn
Växjö
1397.Jörgen Horn
Växjö
1398.Felix Carlqvist
Växjö
1399.Casper Carlqvist
Växjö
1400.Simone G
Rättvik
1401.Lilian Carlberg
Storfors
1402.Annika Johansson
Ursviken
1403.carina brink
eskilstuna
1404.AnnaCarin Hammarstedt
Bankeryd
1405.Maria Engström
Åkersberga
1406.Karin Sjödahl
Arboga
1407.Marina Nilsson
oskarshamn
1408.AnnSofi Altin
Kallinge
1409.Robert A
Emmaboda
1410.Anna Olsson
Västerås
1411.Synnöve Solbakk
Umeå
1412.Paulina Kautto
haparanda
1413.Mili Laina
Vendelsö
1414.Carita Kaikkonen
Strövelstorp
1415.Monica Niva
Nässjö
1416.Heléne Salman
TROLLHÄTTAN
1417.Melina Salman
TROLLHÄTTAN
1418.Anette Karlsson
Malmö
1419.Solveig Öhman
Boden
1420.Eva Persson
Ljungskile
1421.Bonnie Kyrk
Kil
1422.Paul Josefsson
Stockholm
1423.Pernilla Janneby Herlitz
Skoghall
1424.Niclas Johansson
Hisings Backa
1425.Hanna Eklund
Lund
1426.Marcus Persson
Örnsköldsvik
1427.Liz Andersen
Norrköping
1428.Jasmine
Oxie
1429.Angelica Zahnér
Mölndal
1430.Elin Johansson
Ekshärdad
1431.Elin Johansson
Ekshärad
1432.Katti Marchetti
Västerås
1433.Natalie Andersson
Uddevalla
1434.Hanna Sandström
Umeå
1435.Erling Karlsson
Lindome
1436.Elinor Gustafsson
Åled
1437.marlene jacobsson
järbo
1438.Jonna
Skänninge
1439.Sofie Melvold
Tenhult
1440.Catharina Dahl
Spexeryd
1441.Hundfixaren i Väst
Lindome
1442.Anneli Susi
surahammar
1443.Marie Johansson
Lindome
1444.Thomas Lundqvist
Umeå
1445.Jessica Andrè
ekenässjön
1446.Ylva Johansson
Göteborg
1447.Alexandra
Lagan
1448.Jerker Hansson
Fellingsbro
1449.Ingrid Hansson
Fellingsbro
1450.Maria Åkesson
Mörrum
1451.Micke Fahlén
Eskilstuna
1452.Ann Isaksson
Eskilstuna
1453.Louise Lindberg
Göteborg
1454.Karin Täppers
Säffle
1455.Henrik Lööf
Säffle
1456.caroline westerlund
sävsjö
1457.Monica Pönni
Skultuna
1458.Madde Stumsner
Örebro
1459.Madde
Örebro
1460.Carolina Bråhn
Bottnaryd
1461.Johanna Schmidt
Jönköping
1462.Lisbeth Trempenau
Helsingborg
1463.Lisa Bekkouche
Stockholm
1464.Malin Johansson
Landvetter
1465.josefin hållestam
Mora
1466.ida
V.frölunda
1467.Maria Johansson
Göteborg
1468.A
Stokholm
1469.Åsa Remmerth
Ösmo
1470.Johanna Cagner
Alingsås
1471.Helene Hansson
Göteborg
1472.Jimmy Falkesand
Alingsås
1473.Lollo
Jönköping
1474.Lollo
Norrahammar
1475.Håkan Karlsson
Landvetter
1476.Madeleine Andersson
Öckerö
1477.Ann Nilsson
Huddinge
1478.karin bengtsson
Jät
1479.Jeanette Linde
Rejmyre
1480.pia kukkonen
fjällbacka
1481.Eloise Abrahamsson
Södertälje
1482.Åsa Knutsson
Kalmar
1483.Mona Walther
Södertälje
1484.Las Bohman
Södertälje
1485.Maggizh Lahti
södertälje
1486.Helena Sandberg
Stockholm
1487.Anna Waara
Gbg
1488.Kenth Johansson
Stockholm
1489.Amanda Holm
Holmsund
1490.Tim Strand
Malmö
1491.Camilla Hedström
Solna
1492.Jan Cortes
Hedesunda
1493.Kerstin Westeson
Stockholm
1494.Mikaela Johansson
Stockholm
1495.Ulrica NIlsson
Rättvik
1496.Johanna Lundborg
Ösmo
1497.Anna Kinnby
Lagan
1498.Anette Persson
Mölndal
1499.Annica P
Nynäshamn
1500.Mia Pettersson
Södertälje
1501.åse björkbacka
södertälje
1502.Annelie johansson
idkerberget
1503.Tommy Hermansson
Mullsjö
1504.Roffe Blom
Köping
1505.Linn Nilhammer Salomonsson
Stenungsund
1506.Viktoria Andersson
Göteborg
1507.Ewa Voutilainen
Södertälje
1508.Annika Larsson
Mölndal
1509.Åsa Jonsson
Malung
1510.Emma Johansson
skanör
1511.Monica Beckmann
Farsta
1512.Catharina Rådman
Shoghall
1513.Jimmy Carlsson
Tranås
1514.Pia Magnusson
Nynäshamn
1515.Ninnie Stenman
ENKÖPING
1516.Kristina Larsson
Hässleholm
1517.henrik zetterqvist
askim
1518.Margaretha Andersson
Kungsbacka
1519.Ebba Söderholm
Nyköping
1520.Catherine Carlsson
Stockholm
1521.Malinee Murray
Luleå
1522.patricia jacobsen
malmö
1523.Emelie Stillfors
hallsberg
1524.Evelina Stillfors
örebro
1525.Joakim Danielsson
Åsbro
1526.Els-Marie Sand
Uddevalla
1527.Richard Österlind
Färentuna
1528.Jennifer Gustafsson
Nässjö
1529.Simon Svensson
Halmstad
1530.Marie
Värnamo
1531.Stefan Lehman
Sollentuna
1532.Madelene Bengtsson
Kristianstad
1533.Pia Westerberg
Umeå
1534.Roger Gullehag
Umeå
1535.Mona Westerberg
Malmköping
1536.Ingvar Lindahl
Hässleholm
1537.Mattias Olsson
Enskede
1538.Mikael Jansson
Tyresö
1539.Catrine
Täby
1540.Cecilia Bexander
Visby
1541.Camilla Rydström
Norrköping
1542.Daniel Pernbrink
STHLM
1543.elisabeth kristiansson
södertälje
1544.therese
sundsvall
1545.Madelene Lidman
Karlskrona
1546.Mathilda
motala
1547.Jeanette Andersson
Rönninge
1548.Thomas Lönnhammar
visby
1549.Monica Börjesson
Bandhagen
1550.Veronica Bäckström
Mörbylånga
1551.Richard Claesén
Södertälje
1552.Marie Åslund
Långshyttan
1553.Caroline Lind
Stockholm
1554.daniel sandgren
skara
1555.Maria Almgren
Sundbyberg
1556.Malin Bång
Hofors
1557.Tommy Hagström
NOL
1558.Jennie Lampén
göteborg
1559.andreas johansson
göteborg
1560.Göran Larsson
Mölndal
1561.kerstin
vaxholm
1562.Karin Jönsson
Klagstorp
1563.Dorothea Jarlsborg
Trelleborg
1564.anneli molin
Tyresö
1565.LIsa Karlsson
Kumla
1566.ann
skövde
1567.Kristin Bergholtz
Stockholm
1568.LenaMarie Djärv
Umeå
1569.Hanna Thorén
Uppsala
1570.Vanessa Andersson
Malmö
1571.sara sundström
luleå
1572.cristina nyzell
värmdö
1573.Zandra Idenius
Stockholm
1574.Nanna Erro
Alunda
1575.carina andersson
Vänersborg
1576.Zara Wiking
Lund
1577.reine karsson
sundsvall
1578.anki bertilsson
Göteborg
1579.Jeanette Åkerlund
Hovås
1580.Patric Hörberg
Alfta
1581.madelen
Örebro
1582.Andrea Svärd
Eskilstuna
1583.Elaine Johnstone
Eskilstuna
1584.Elaine Johnstone
Eskilstuna
1585.Anneli Wehlin
Hägersten
1586.Chris Kallojärvi
Gävle
1587.Marita Sandström
Ulricehamn
1588.Graziano Ravizza
Mölndal
1589.Maurine Filip
Stockholm
1590.suzanne
stockholm
1591.Berit Augustsson
Ystad
1592.Elin Hasselqvist
Tullinge
1593.Maria Öhrn
Göteborg
1594.Anna Tidqvist
Ulricehamn
1595.Håkan Hammarberg
Sörberge
1596.Ann-Marie Hammarberg
Sörberge
1597.Jerker Thoresson
Timrå
1598.Solveig Thoresson
Timrå
1599.Jennie Karlsson
Lagan
1600.Esko Kemi
Långaryd
1601.Lars Gustavsson
Fjärås
1602.Ingela Nilsson
Höganäs
1603.Richard
Lund
1604.Inga Kristiansson
Vårby
1605.Sara Stenberg
Glommersträsk
1606.Elin Hellström
Södertälje
1607.Magnus Appelgren
Södertälje
1608.Mettan
Landskrona
1609.Pernilla Ahberg
Vaggeryd
1610.Jenny Silver
Kalix
1611.Sofia Bennrup
Malmö
1612.Stina Åström
Göteborg
1613.Carlo Rivera Carrera
Göteborg
1614.Erika Nilsson
Frösön
1615.Johanna Svensson
Tibro
1616.Annelie Petersson
Åtvidaberg
1617.susanne lauritsen
Bjuv
1618.Ann-Katrin Johansson
Karlholmsbruk
1619.Pasi Markkanen
Mariestad
1620.marit söderlund
avesta
1621.Martin Karlberg
Lidköping
1622.Jessica Malmgren
Helsingborg
1623.Erling Karlsson
Göteborg
1624.Emily Metcalf
Lund
1625.Emelie Fällgren
Huskvarna
1626.camilla gustafsson
Gotland
1627.fanny
stora vika
1628.Hanna Djerf
Linköping
1629.Micaela Nilsson
Helsingborg
1630.Angela Thorin
Västra Frölunda
1631.ellen nilsson
örebro
1632.Daniel helldner
Väröbacka
1633.Fredrik Lindström
Åkersberga
1634.Henrik B
Linköping
1635.Veronica Abrahamsson
Strängnäs
1636.Birgitta Sarajärvi
Skellefteå
1637.Mari Burström
Ursviken
1638.yvonne granström
ursviken
1639.Veronica Friberg
Grödinge
1640.Magnus Franck
Norrköping
1641.viktoria kronberg
haninge
1642.Johan
Flink
1643.Helena Mattsson
Örnsköldsvik
1644.Käthe Kentz
Angered
1645.anki dahlström
skärholmen
1646.Pernilla Lindquist
Göteborg
1647.Marion Hellström
VÄSTERÅS
1648.Anette Unsgaard
fors
1649.Katie Gunnarson
Fors
1650.Cecilia Johansson
Västerås
1651.Katarina Lundin
Eskilstuna
1652.Ellinor Denkert
Uppsala
1653.Micaela Nilsson
Stockholm
1654.Mattias Hagberg
Uppsala
1655.Mia Siöwall
Västerås
1656.Emma Hagberg
Uppsala
1657.Anna Mierkowski
Uppsala
1658.Christoffer Nordling
Uppsala
1659.Cecilia Thor
Strängnäs
1660.Madelene Eriksson
Uppsala
1661.Annelie Engström
Kungsbacka
1662.Ann-Sofie Johansson
Kristinehamn
1663.Agneta Björkén
Sangis
1664.Emma Nordström
Emmaboda
1665.Sidsel Ch. Førsund
Värmland
1666.Hampus Sabel
Lerum
1667.Moa Dahl
Helsingborg
1668.Diana Zanzi Ferrando
Umeå
1669.Niklas Lönnberg
östersund
1670.Sara Setterwall
Spånga, Stockholm
1671.Ann Nordin
Göteborg
1672.Boel Nordahl
Lomma
1673.Nathalie Norling
Uppsala
1674.Julia Elfström
Uppsala
1675.Sofi Ledin
mjölby
1676.Karolin Pettersson
Uppsala
1677.Sara Roos
Skövde
1678.Johanna
Karlskoga
1679.Agnes Ekberger
Norrköping
1680.Nicole Draglund
Stockholm
1681.Alva Thiger
Boden
1682.Susanne Korhonen
Eskilstuna
1683.Jenny Strandberg
Stockholm
1684.Tina Lindmark
Borlänge
1685.Siska Allen
Nyköping
1686.Lotta Eriksson
Sundsvall
1687.Marit Pivic
Norsborg
1688.eva brinck
märsta
1689.Jeanna Qvarnström
Lidingö
1690.Emma Lundqvist
Västerås
1691.EVA
HALLSTAHAMMAR
1692.Tarja Kohlin
Smedjebacken
1693.eva adolfsson
grängesberg
1694.Malin Östman
Visby
1695.Anna Alfredsson
Göteborg
1696.Sofie Aronson
Östersund
1697.Josefin Hall
Boxholm
1698.Martina Larsson
Forshaga
1699.Paulina Eriksson
Skara
1700.Karin Söderberg
Örebro
1701.Jadwiga
Grängesberg
1702.Emma Jonsson
Järfälla
1703.Anders Johansson
Nybro
1704.Sara Andersson
Alingsås
1705.Emma
Timrå
1706.Olof Karlsson
Skelleftehamn
1707.Tatsja Dahl
Köping
1708.Pia Venbrant
Älvängen
1709.Elisabeth Löfwander
Onsala
1710.Tommie
Stockholm
1711.Tommie Ståhl
Stockholm
1712.katarina tengström
Hedemora
1713.Lena Hellman
Grängesberg
1714.Victoria Leima
Gävle
1715.Sanna Sörman
Västervik
1716.emma green
ronneby
1717.Maria Thornström
Partille
1718.Amanda Petersen
solna
1719.Hampus Bergström
solna
1720.Ida Fransson
Linköping
1721.Christian Petersen
solna
1722.Sofia
Norlin
1723.Marita Åberg
Västerås
1724.Peter Lindvall
Söderhamn
1725.Malin
Täby
1726.Nina Pennebrink
södertälje
1727.Ingegerd Pennebrink
södertälje
1728.Jennika Cederholm
Götenorg
1729.Susanne Anderberg
Malmö
1730.Mari Nurmi
Sollentuna
1731.Helene Lindberg
Björnlunda
1732.Alexander Stennmark
Stockholm
1733.kåre fjellander
vagnhärad
1734.Erica Engblom
Ängelholm
1735.Maria Johansson
Göteborg
1736.Katarina Segerhjelm
Björnlunda
1737.Sebastian Segerhjelm
Björnlunda
1738.Alexander Segerhjelm
Oskarshamn
1739.Björn Petersson
Björnlunda
1740.Per Svedberg
Hallstahammar
1741.Margit Svedberg
Hallstahammar
1742.izabell m. aberg
hjärup
1743.Christina Hallgren
Vänersborg
1744.Maria
Göteborg
1745.Micael
umeå
1746.Elena Enache
Göteborg
1747.Cecilia Gjersvold
Härnösand
1748.Thomas Gulliksson
Härnösand
1749.Karin Wecksell Åkerblom
Gnesta
1750.effi stakia
Veinge
1751.Ludvig Edlund
Härnösand
1752.effi stakia
veinge
1753.Tomas Holmkvist
Gävle
1754.Grönberg
Halmstad
1755.Therese
Malmö
1756.Inger
Vansbro
1757.magnus nilsson
Oxelösund
1758.Nina Englund
Göteborg
1759.Reino Augustsson
Nacka
1760.Agneta Åström
Gävle
1761.Solbritt Rydberg
Njurunda
1762.Eva Larson
Visby
1763.Peter
Helsingborg
1764.Carolina Nelander - Bengtsson
Helsingborg
1765.Helen Albertssson
Helsingborg
1766.Christer Åström
Umeå
1767.Anita Niemi
Boden
1768.Hans Ottershagen
Södertälje
1769.Martin Oscarsson
Orust
1770.Stina
Vittskövle
1771.Sigge Marth
Sk.Fagerhult
1772.Barbro Komstadius
Boge
1773.Angelica Bäck
Lyckeby
1774.Gunnar Högberg
Skänninge
1775.Malin Lund
Visby
1776.Lars Karlsson
Söderhamn
1777.Pernilla Hansson
Simrishamn
1778.Tobias Johannesson
Uppsala
1779.Anna-Karin Pålsson
Svenstavik
1780.Madeleine Andersson
öckerö
1781.Tina Hallberg
Mjölby
1782.Viktor Hörnberg
Öckerö
1783.Mikael Lindblom
kvillsfors
1784.Gun Olofsson
Venjan
1785.Fia Åhlund
Visby
1786.Göran Stuedahl
Tumba
1787.Maria Wedersö
Sundsvall
1788.Eva Lindgren
Brottby
1789.Anna Steen
Göteborg
1790.Sabina Linder
Söderköping
1791.Gunilla Reuterhagen
Hägersten
1792.Elisabeth Kullman
Varberg
1793.Jan Lilliesköld
Älvängen
1794.Marie Jakobsson
Gustafs
1795.Maria Andersson
Uppsala
1796.anneli lundegård
lindesberg
1797.Ingrid Kjellgren
Ödeshög
1798.Lillemor Åhlund
Karlskrona
1799.Monica Asplund
härnösand
1800.Susanne Nyström
Gotland
1801.Jessica Andersson
Göteborg
1802.Anna-karin
Avesta
1803.Tomas Edström
stockholm
1804.Linda Gullberg
Ljungbyhed
1805.Maria Zäll
Lund
1806.Margit Kindlund
Härnösand
1807.Eva henriksson
LUND
1808.Susanne
Perstorp
1809.eva henriksson
lUND
1810.Eva henriksson
LUND
1811.Malin Rapp
Linköping
1812.Jenny Björkegren
Karlstad
1813.Lena Lindberg
Järfälla
1814.Helena
Trelleborg
1815.Maria Jönsson
Höganäs
1816.Yvonne Lindberg
Åby
1817.Michael Svensson
NOL
1818.Ewa Carlström Lampe
Nyköping
1819.Anna Hölscher
Hällekis
1820.Åsa Göransson
Göteborg
1821.EVA WALL
Kode
1822.Mikaela
Hägersten
1823.Joanna Andersson
Oslo
1824.Elisabeth Johansson
Herrljunga
1825.My Bergman Carling
Jakobsberg
1826.Rasmus
Uppsala
1827.Simon
Bor
1828.Yvonne Larsson
Göteborg
1829.Annika Sjödin
Borlänge
1830.Jan-Åke Oscarsson
Perstorp
1831.Catharina Lövgren
Enköping
1832.Lillemor Forsström
Älvsjö
1833.Anna Jönsson
Kalix
1834.Rolf Adiels
Nol
1835.patrick schönemann
Göteborg
1836.Gunnel Lindén
Svalöv
1837.Ann-Catrine.Lindström
Bollstabruk
1838.Joacim Börjeflo
Härnösand
1839.Camilla Larsson
Nödinge
1840.Katarina Hedman
RAMVIK
1841.susanne eriksson
härnösand
1842.Thina Hermansson
Göteborg
1843.Åsa Hammargren
Härnösand
1844.Annelie Birkefelt
Jönköping
1845.Kicki Åkerlund
Härnösand
1846.Catarina Broman
Sundsvall
1847.Linda Karlsson
Fritsla
1848.Pia Sjöberg
Härnösand
1849.Gunilla Candell
Sundsvall
1850.ingela andersen
ängelholm
1851.Lalla Wallin
VÄSTRA FRÖLUNDA
1852.Michaela Zocher
Herrljunga
1853.Kim Jönsson
Hässleholm
1854.marika Wallander
Kungsbacka
1855.Helena Lilja
Kramfors
1856.Christina
Lundbäck
1857.Carola Andersson
Essunga
1858.Stefan Phalagorn Bergström
Malmö
1859.Sandra Lindskog
Munka ljungby
1860.Sofie Åberg
Hallstahammar
1861.Kristina Larsèn
Ängelholm
1862.Kristina Lindbåge
Kristianstad
1863.Alexandra Eklund
Gimo
1864.ida lindstrand rosendal
kristianstad
1865.Maria Emanuelsson
Stockholm
1866.Paulina Ulfvensköld
Floda
1867.Therese Carlsson
Herrljunga
1868.Lilian Tanneby
Ljung
1869.Petronella Norén
Halmstad
1870.Anneli Johansson
Göteborg
1871.Renée
Kullavik
1872.Bittan Wallén
Ucklum
1873.Gunilla Svensson
Bromölla
1874.Gerd Sundström
Göteborg
1875.Lisa Isaksson
Göteborg
1876.maud.holtz devall
vöja
1877.Christer devall
väja
1878.Daniel holtz
Kramfors
1879.Klas Norrman
Kungälv
1880.Gun
Kungsbacka
1881.Margaretha Brunström
SOLNA
1882.Glenn Fredriksson
Stockholm
1883.Jenny manners
haninge
1884.Ida Sihvonen
Göteborg
1885.kathlyn nilsson
herrljunga
1886.Caroline Sundström
Göteborg
1887.Emma Andersson
Trelleborg
1888.Martin Grönberg
Trelleborg
1889.Annika Eriksson
Norrköping
1890.Anders Söderberg
Norrköping
1891.Jannika Ekström
Täby
1892.Evalena malmqvist
Värmdö
1893.Emma Sikström
Spånga
1894.Johan Beillon
Spånga
1895.Nadia Pietrzyk
ENskede
1896.Anna Torstensson
Göteborg
1897.åsa
vildblomma
1898.mats granehag
hisingen
1899.Lena ström
östergötland
1900.Marcus Dahlquist
Vedum
1901.gunilla ekdahl
sorunda
1902.sara käll
vallentuna
1903.Maria Thorbjörnson
Göteborg
1904.Marie Berggren
Hisings-Backa
1905.Carin Persson
Gråbo
1906.ylva bjereld
göteborg
1907.liina navell
uppsala
1908.Eva Manners
Haninge
1909.Britt-Marie Nielsen
Nora
1910.Elvira Östvall
Alingsås
1911.Annelie Basta
Partille
1912.Monica Lindgren
Romelanda
1913.lena kall
vallentuna
1914.Kleift Heidengård
Frändefors
1915.Jeanette Trulsson
Malmö
1916.Rose-Marie Johansson
Mora
1917.Ewa Hansson
Saxdalen
1918.Ruut Reivaara
Göteborg
1919.Anna Antoni
Onsala
1920.Linnea Lindqvist
smedjebacken
1921.victoria bengtsson
göteborg
1922.Tobias Hansson
Luleå
1923.marie ekström
söderhamn
1924.Monica Mårtensson
örby
1925.Siv Holmberg
Älandsbro
1926.Solveig Qvam
Järfälla
1927.Nathalie Mäkkylä
Finland
1928.Eva Örnehult
Saltsjöbaden
1929.Lena
Kungälv
1930.Line Granström
malmö
1931.Johanna Larsson
Askim
1932.Petrus Mayer
Askim
1933.maria bergvall
ulricehamn
1934.Ulrica Hallin
Göteborg
1935.Emma Evensson
Katrineholm
1936.Manuela Mayer
Askim
1937.Melinda Rundström
Stockholm
1938.Eva Granqvist
Solna
1939.Alf Mellberg
örebro
1940.Kamilla
Bålsta
1941.Andreas Larsson
Göteborg
1942.Albin Johansson
Vartofta
1943.Josefine svan
Göteborg
1944.David Paulsson
Danderyd
1945.mona jacobsson
frösön
1946.Rober Skjöld
Härnösand
1947.Johan Aires Rasten
Göteborg
1948.Renée Göthberg
Göteborg
1949.Marlena Draglund
Stockholm
1950.Jonas Olofsson
Göteborg
1951.Lotta Tapper
Sandarne
1952.eva adolfsson
grängesberg
1953.Åke Åhlander
Tyringe
1954.Stefan Jonsson
Göteborg
1955.Maria Blomberg
Sanda
1956.Elin Lundgren
Fleringe
1957.johan
borås
1958.Maria Hedin
Malmö
1959.Ulla-lena Thimgren
Halltorp
1960.Lotta Martinius
Fjärås
1961.Eva-Bhoanita
Huttunen
1962.Annica Annell
Sösdala
1963.Veronica Norstöm
Skellefteå
1964.Tommy Lidman
Skellefteå
1965.Lovisa Norström
Skellefteå
1966.Nicklas Norström
Skellefteå
1967.Jonas Algebrant
Linköping
1968.Bibbi Lundgren
Strängnäs
1969.Cecilia Westerberg
Rimbo
1970.Viveca Yasemin Ekberg
Malmö
1971.catrine vånsjö
köping
1972.Eva Ahlberg
Härryda
1973.johanna norberg
köping
1974.philip norberg
köping
1975.Ragnar Vånsjö
arboga
1976.Maud Vånsjö
Arboga
1977.Christina Vånsjö
Västerhaninge
1978.Johan Vånsjö
Argoga
1979.Nina rantala
köping
1980.Tiia Cederström
Tumba
1981.Martha Lohman
Eskilstuna
1982.Linda Ong
Örebro
1983.Elin Nilsson
örebro
1984.Melissa Finnberg
Helsingborg
1985.Johanna Englund
Kristianstad
1986.Jenny Johansson
Finspång
1987.Jessica Lindwall
Beddingestrand
1988.Madeleine Lindgren
Karlstad
1989.Hanna Sikström
Järfälla
1990.Birgitta Svensson
Vittsjö
1991.Lisette Engman
Luleå
1992.Anne Berglund
Nyköping
1993.Åse Jelsness Hotvedt
Veddige
1994.josefin granholm
bålsta
1995.Tommy Magnusson
Arboga
1996.pernilla lindberg
stockholm
1997.anna berger
svanskog
1998.Elin Magnusson
Karlskrona
1999.Maria
Umeå
2000.monika eriksson
stockholm
2001.Per Klittmark
Norrköping
2002.ENI
MALMÖ
2003.Maya Andersson
Torslanda
2004.yamile larsson
stockholm
2005.Mia Karlsson
Mjölby
2006.Kim Wall
Mjölby
2007.Alicia Jansson
Stockholm
2008.Jonna
Stockholm
2009.Mari Quistberg
Säter
2010.Irene Ljunggren
Bohus
2011.Sanna Törnqvist
Stockholm
2012.Saga Olofsson
Kungälv
2013.Mia Sandlund
Göteborg
2014.Anette Andersson
Torslanda
2015.Sofie
Göteborg
2016.Gabriella
Stockholm
2017.Emma Persson
Göteborg
2018.lotta jacobsen
västerås
2019.Eva Sjöberg
Västerås
2020.Pernilla Pöykiöniemi
Karlskoga
2021.Erika
Viken
2022.Annika Fridlund
Åstorp
2023.Michael Lundberg
Eskilstuna
2024.Erika Heinegård
Viken
2025.Birgitta Olsson
Rörö Göteborg
2026.rille
helsingborg
2027.Anna Vähäkari
Karlskoga
2028.Carin Jungvar
Sollentuna
2029.Håkan Strömqvist
Vallentuna
2030.Sofie Eriksson
Karlskoga
2031.Oscar Södros
Göteborg
2032.carina zweiniger
kristianstad
2033.Paul Josefsson
Stockholm
2034.Anna Egelbach
Sundsvall
2035.Sandra Hylén
Karlskoga
2036.Henrik Lindström
Kvissleby
2037.Linus Mets
Eskilstuna
2038.Mattias Luks
Göteborg
2039.Jenny
Enköping
2040.Jennifer Fryklund
Enköping
2041.Emma-Lill Granström
Karlskoga
2042.Rikard Friberg
Uppsala
2043.Annika Nilsson
Stockholm
2044.Daniel Nordqvist
Falun
2045.Jenny Östman
Uppsala
2046.Diddi Baghlaya
Knivsta
2047.Michelle Björk
Borås
2048.Fredrik Malm
Hyltebruk
2049.Teresa Björk
Borås
2050.august
sparsör
2051.Åsa Lave-Ebeling
Halmstad
2052.Katja Nielsen
Landskrona
2053.I. Tim
kil
2054.Elin Danielsson
Karlskoga
2055.Linn Elfström
Sundsvall
2056.Fredrik Vestling
Sundsvall
2057.Stefan Eriksson
Skene
2058.jesper blomberg
lidköping
2059.Zinnia Kovanen
falköping
2060.Lina Strand
Borås
2061.Linda Hansen
Borås
2062.madeleine Gullqvist
Göteborg
2063.Malin Elfström
Järfälla
2064.sandra wellbrant
borås
2065.Hanna Granlund
Visby
2066.linda andreasson
borås
2067.Joakim Gustafsson
Borås
2068.Jane
Fritsla
2069.Mattias Eriksson
Strängnäs
2070.Samuel Johanskog
Jönköping
2071.Jasmine Linde
Borås
2072.Monica Dahlin
Borås
2073.Emmie Brendén
Bredared
2074.Anna Smed
Avesta
2075.sofia lindahl
töreboda
2076.Helén Danielsson
Stockholm
2077.Elin Gellborn
Stockholm
2078.Linda Pettersson
Västervik
2079.Kamilia Brahmi
Stockholm
2080.Marica Bergman
Värmdö
2081.Jonas Nilsson
Värmdö
2082.Björn Röhl
TORSLANDA
2083.Leontine Nordenhake
Malmö
2084.johan hedström
falun
2085.Sara Liljenström
Uddevalla
2086.Patrik
stockholm
2087.louise heed
säffle
2088.Michelle Bergqvist
Röshult
2089.Sandra
Veddige
2090.Tina Collberg
Tjörn
2091.Karolina Wikzell
Vallentuna
2092.Gunilla
Hälsingland
2093.Diana Norgren
Borås
2094.Alexandra Ahlsen
Göteborg
2095.Jasmine Sidorov
Västerås
2096.Daniel Hedmark
Västerås
2097.Gustaf Lannek
Helsingborg
2098.Camilla
Vänersborg
2099.Gabriella
Vänersborg
2100.Ingegerd
Vänersborg
2101.Susann Algeskär
Anderstorp
2102.Stefan Olsson
Söderhamn
2103.Åsa Holmlund
Åkersberga
2104.Alexandra Johansson
Klippan
2105.Moa Bennsäter
Nybro
2106.tilda persson
gbg
2107.Victoria Pärlerbrink
Kungsör
2108.Susanne Stensson
Borås
2109.Anette Hansen
Göteborg
2110.Camilla Gusfors
^Åkersberga
2111.Carin Andersson
Enköping
2112.Ann-Mari B. Adiels
Göteborg
2113.jesse kankaansivu
göteborg
2114.laila kankaansivu
göteborg
2115.Monika Bohak
Möklinta
2116.Alice Tross
Hedemora
2117.Rakel Santesson
stockholm
2118.Therese Jern
Spånga
2119.Karin Alexandersson
Lindome
2120.Agneta Nilsson
Boden
2121.annika
uppsala
2122.Marie Moosberg
Luleå
2123.frida
viskafors
2124.Edith Jacobson
Danderyd
2125.Darla Zetterberg
Sundsvall
2126.Robert Krantz
Göteborg
2127.Rohbi Rylander
Borås
2128.Caroline Ekeberg
Floda
2129.Elin Johansson
Falköping
2130.Linda Holmberg
Ramdala
2131.inga olsson pensionär
göteborg
2132.Anette Wennberg
Bro
2133.Lisa Berg
Storå
2134.Erica Brandfors, student
Eskilstuna
2135.Lena Ståhl, Djurvän
hallsberg
2136.Carin Andersson
Enköping
2137.ewamarie ragnarson
göteborg
2138.carina carlberg
göteborg
2139.Ann-Louise Johansson
Kärna
2140.BERITH ROSBERG
göteborg
2141.AnneChristine Gry
Rävlanda
2142.carina Notario
göteborg
2143.Elisabeth Lindgren
Göteborg
2144.Mia Liljesson
Alvhem
2145.maria nilsson
varberg
2146.lotta karlsson
kungsbacka
2147.katarina Notario
Göteborg
2148.M-Suzanne Olsson, kurator
Västra Frölunda
2149.Barbara Dalenholm
Malmö
2150.Wojtek Sady
Malmö
2151.Mariette Lilja
Karlstad
2152.Agnes Griph
Göteborg
2153.Malin Moen
Kungsbacka
2154.Linda
Limhamn
2155.Vivian Eliasson
Älvängen
2156.Hugo Forss
Lund
2157.Christoffer Björkil
Orsa
2158.Therese Kautto
Vrigstad
2159.Karin Johansson, hundägare
Motala
2160.Jessika Carlén
Nybro
2161.Annelie Strömberg
Göteborg
2162.Lisa
Tranås
2163.Eva o Thom Aasa
Mölndal
2164.Kenny Malmgren
Västra frölunda
2165.Anneli C
Karlstad
2166.Tommy Eriksson
Karlstad
2167.Linnea Johansson
Väckelsång
2168.martin hultin
kramfors
2169.Susann J
Svalöv
2170.Maria Åmell
Habo
2171.Ann-Sofie Nilsson
Åtvidaberg
2172.Marianne Thirstrup
Göteborg
2173.Andrea Cronhielm, blivande polis och gärna djurpolis
Nyköping/Stockholm
2174.Daniel Grygorcewicz
Nyköping