Upprop: Ren Åker - Ren Mat

 

 

Stöd "Ren Åker Ren Mat"

 
Vi alla vill att vår mat skall vara hälsosam och fri från föroreningar och främmande ämnen. Detta är möjligt endast om odlingsmarken också är ren och inte förorenas av avfall.
  Vi har nyligen bildat nätverket "Ren Åker Ren Mat". Vi skall arbeta för att både åkermark och livsmedel hålls fria från hälsofarliga ämnen, exempelvis läkemedelsrester, hormoner och tungmetaller.
  I oktober 2009 hölls vid Kungliga Skogs- och Lantbruksakademin ett seminarium, där det framhölls att kadmiumspridningen måste upphöra. Den främsta källan till kadmiumanrikning i åkermarken är avloppsslam från reningsverken.
  Den livsmedelsgrupp som är viktig att skydda är framför allt modersmjölkersättning och annan barnmat.
 
Läs mer på vår hemsida  www.renakerrenmat.se
 
Vi ber dig stödja "Ren Åker Ren Mat" och vi vänder oss då till
 
- Enskilda hälso- och miljömedvetna personer
- Grupperingar och organisationer intresserade av miljö och hälsa
- Föräldragrupper
      Ni som arbetar för barnens hälsa
      Hem och Skola
      Hälsosam mat i daghem och skola
- Hälsokostbranschen
- Lantbrukare och grönsaksodlare
- Kvinnogrupper ( kvinnor störst riskgrupp för kadmium )
- Patientföreningar
- Livsmedelsbranschen
- Politiskt aktiva
- M.fl.
 
 
 
.
 
   
 

Initiativtagare: Lars Odén

 

 

Undertecknas

Fyll i formuläret nedan och klicka på "Skriv på uppropet!" för att underteckna ovanstående upprop. Namn och ort är obligatoriska uppgifter.

Du får gärna uppge din e-postadress och eventuell hemsida. Din e-postadress visas inte för andra besökare, men du kan komma att få nyhetsbrev av uppropets initiativtagare. Om du har en gravatar så syns den vid din underskrift.

 

Namn (och titel):Ort:
E-postadress:Hemsida:

 

1.Gunnar Lindgren
Älvängen
2.Annika Dahlqvist
Njurunda
3.Lena Jarlöv
Göteborg
4.Gudrun Schyman
Simrishamn
5.Sten Sture Skaldeman
Västerljung
6.anders wijkman
stockholm
7.Eva Goes
Härnösand
8.Birger Schlaug
Vingåker
9.Anna Skipper
Stockholm
10.Rune Lanestrand
Vänersborg
11.Olov Holmstrand
Lerum
12.Lars Wilsson
Hällekis
13.Staffan Delin
Nora
14.Karl E. Arfors
Uppsala
15.Oscar Kjellberg
Stockholm
16.Peter Norrthon
Svenshögen
17.Inga-Lisa Sangregorio
Täby
18.Elsa Agelii
Gerlesborg
19.Camilla Sparring
Svärdsjö
20.Dagfinn L. Hotvedt
Ubbhult
21.Gustaf Delin
Sigtuna
22.Bertil Thermænius
Bromma
23.Birgitta Odén
Göteborg
24.Paula Olofsson
Bottna
25.eva olofsson
gerlesborg
26.René Mortensen
Sollefteå
27.Leif strandh
göteborg
28.Carl Lindström
Tyresö
29.Gunilla Rahm
Bottna, 455 98 Dingle
30.Carl Wahren
Gattières Frankrike
31.Eva Paulsson
Stockholm
32.Håkan Olson
Göteborg
33.Anna Ajkon
Landskrona
34.Esbjörn Wandt
Dalby
35.Katarina Lagerkvist
Göteborg
36.Per Larsson
Västerås
37.Gunnel Petersson
Märsta
38.Olov Fahlander
Linköping
39.Bengt Bodin
Skutskär
40.Lars Nieckels
Nacka
41.Jos ten Berg
Bergsjö
42.Dan Frendin
Kalmar
43.Marianne Påsse
Ubbhult
44.Elisabet Franzén
Göteborg
45.Mats Almgren
Uppsala
46.M-L Humble
Göteborg
47.Anders Engqvist
Matfors
48.Kerstin Kärnekull
Stockholm
49.Lisbeth Birgersson
Göteborg
50.Erik Jarlöv
Härgersten
51.Susanne Gerstenberg
Laholm
52.Högni Hansson
Lund
53.Eva Glader
Göteborg
54.Zsofia Ganrot
Göteborg
55.Lars Odén
Göteborg
56.Lena Bjruström
Kungälv
57.Lena Almgren
Uppsala
58.Sten Ebbersten
Knivsta
59.Inga-Lill Johansson
Mullsjö
60.Maria Larsson
Jönköping
61.Karin Öckert
Sävedalen
62.Per-Åke Sahlberg
Saleby
63.Stefan Jarl
Forshem
64.Lena Olofsson
Gamleby
65.Erik Karlsson kontakt arb.gr. m. rötslam H
Håbo-Tibble
66.Georg Lowejko
Gamleby
67.Anders Karlsson
Malmö
68.Johanna
Alafors
69.Hanna Lehmann
Grunne
70.Jan-Erik Necander
Skene
71.Göran Nyberg
Uddevalla
72.Gudrun Zachrisson
Orsa
73.Stig Bengtsson
Nacka
74.David Nyberg
Göteborg
75.Rolf Ivarsson
Vekhyttan
76.Rolf Ivarsson
Vekhyttan
77.Maritta Wahren
Gattières Frankrike
78.Karin Thermaenius
Bromma
79.Ulla Wikström
Svensh;gen
80.Rebekka Olivegren
Billinge, Skåne
81.Majoy Dick Österlund
Svenshögen
82.Lovisa Nilsson
Skärkäll, Hamburgsund
83.Borghild Gustafsson
Göteborg
84.Doris Norrgård Almström
Näsum
85.Elisabeth Olszon
Göteborg
86.Bertil Egerö
Lund
87.Marilyn Mehlmann
Enebyberg
88.Ida Andersen
Göteborg
89.Birgitta Adolfsson
Stockholm
90.Birgit Modh
Göteborg
91.Per Bergström
Jönköping
92.Jenny Hagström
Stockholm
93.Inga Alander
Göteborg
94.Gill Widell
Brännö
95.anna jiremark
Askim
96.Sofia Theodoridoy
Hägersten
97.Lisa Hollsten
Gävle
98.Annika Ekvall
Göteborg
99.Ingegerd Burenius
Gävle
100.Solveig Silverin
Torsås
101.Therese Löfgren
Rävlanda
102.Ola Båth
Göteborg
103.Thomas Karlsson
Uppsala
104.Siv Wirsenius
Linköping
105.Maria Alander
Göteborg
106.Lasse Lind
Åmål
107.Jan Engvald
Lund
108.Anna Enbom
Boden
109.Boris Dragin
GÖTEBORG
110.Jytte Bengtsson
Malmö
111.Ingela Gustafsson
Skellefteå
112.Kerstin Byström
Härnösand
113.Lennart Gustavsson
Skellefteå
114.Bo Engborg
Bagarmossen
115.Brgit Landin
Skellefteå
116.Tommy Jansson
GRÄNNA
117.Cecilia Jarlöv
Uppsala
118.Lillemor Embrey
Falun
119.Kjell Sundström
Falun
120.Eva Okeijn
Nyköping
121.krister karlsson
Sparreholm/Falköping
122.Ragna Ölund
Ö-vik
123.Maud Johansson
Rimbo
124.Maria Johansson
Kalix
125.Therese Renåker (!)
Kolmården
126.Kjell Mott
Göteborg
127.Karin Edlund
Gideå
128.Katarina Bergstedt
Skellefteå
129.Sonia Ek
Nynäshamn
130.Olle Jonsson
Delsbo
131.christine Riedwyl
Falun
132.Helge Sonntag
Falun
133.Ruth Säveholm
Henån
134.Evy Markström
Luleå
135.Bo Ericsson
Göteborg
136.Margareta Sturemyr
Göteborg
137.Gerd Aldén
Kristianstad
138.Frank Moberg
Partille
139.Lina Jonsson
Umeå
140.Ann-Christin Pretty
Gunnarsbyn
141.Christer Ehnemark
Täby
142.Annica Collryd
Bredaryd
143.Britt Forsberg
Luleå
144.Sture Andersson
Göteborg
145.Birgitta Bengtson
Gerlesborg
146.Annamarria Frank
Älvängen
147.Eva Carlsson
Borås
148.Elin Ranerås
Tenhult
149.Cecilia Almgren Aasbø
Fredrikstad Norge
150.Björn Hallgren
Göteborg
151.Gudrun Thelin
Jokkmokk
152.Lennart Karman
Katrinehol
153.Molly Mattsson
Arvidsjaur
154.Eva Nikell
Kungsbacka
155.Gustav Jarlöv
Uppsala
156.Toni Haid
Västerås
157.Inger Nilsson-Välimaa
Gällivare
158.Ebba-Maria Olson
Veberöd
159.Kristina S Alfjorden
Umeå
160.Annica Hallman
Göteborg
161.Yvonne Järnkrok
Hudiksvall
162.KERSTIN HOLMER
SÖLVESBORG
163.Fredrik Ahlgren
Stora Mellösa
164.Jonas Eifrém
Stockholm
165.jaqueline shabo
umeå
166.Anette Svedberg
Frösön
167.Anette Göransson
Kungälv
168.Vera Billing
Ellös, Orust
169.Astrid Tronde
Östersund
170.krister Segergren
Vimmerby
171.Thorstenn Laxvik
Edsele, jordbrukare
172.Stina Langendoen
Umeå
173.Per Hörberg
Kungsbacka
174.Simon Gate
Umeå
175.Gunnar Lögdberg
Krokom
176.Sven-Börje Lidnäs
Storuman
177.Peter Engvall
Västra Frölunda
178.Mathias Thurfjell
Luleå
179.Mona Rosenberg
Ludvika
180.monica johnsson
Lycksele
181.Jon Jonsson
Växjö
182.Marie Burlin - Lärare
Umeå
183.Sture Nyström
Umeå
184.s.oja
pello
185.Anna Odén
Göteborg
186.Henrik Liliedahl
Osebol
187.Birgitta Karstensson
Sysslebäck
188.Mats Engström
Trosa
189.Birgitta Odén
Göteborg
190.Anna Hermansson
Karlsborg
191.Bo Engborg
Stockholm
192.Christer Löfgren
Blentarp
193.Emma Lundell
Söderhamn
194.Gun Odén
Kista
195.Caroline Ödling
Örnsköldsvik
196.pernilla lindström
johanneshov
197.Annica Wäring
Skara
198.Tomas Grönlund
Skara
199.Anna Svensson, lantbrukare
Jung
200.Jessica Randén Lödöse museum
Prässebo
201.Anna Andreason
Kungälv
202.Richard Johansson
Järnforsen
203.daniel hedvall
borlänge
204.anna hägg drougge egen företagare
tomelilla
205.krister karlsson, aktör
falköping
206.Adrian
Skillingaryd
207.Josef Boberg
Laholm
208.Ethel Loberg
Borgvik
209.anders wijkman
stockholm
210.Uffe Ravnskov, med dr, docent
Lund
211.Martina Lampero (hälsorörelsen)
Jakobstad, Finland
212.Alma Lowejko
Gamleby
213.Göran Sjöberg Prof.
Trollhätttan
214.Leo Lowejko
Lommaryd
215.Jörgen Bergström
Gamleby
216.Samuel Lowejko
braås
217.Mira Kysinger Lowejko
Gamle
218.Magnus Ericsson
Jönköping
219.Barbro Darwing
Jönköping
220.Jörgen
Nacka
221.Tomas Lohammar
Uppsala
222.Rafael Altez
Upplands Väsby
223.Hans Sköldkvist
Sigtuna
224.Marie Eriksson
Stockholm
225.Mayki Wiberg
Svenshögen
226.Rune Lindström
Tidaholm
227.Gunilla Hammarskiöld
Lidingö
228.Eva Hellgren
Vargön
229.Borghild GustafssonO
Göteborg
230.Bruno Nordenhäll
Göteborg
231.genko larsson
svenshögen
232.Tom Lidström
Molkom
233.<Magnus Karlsson
Linköping
234.Peter Danielsson
Kristinehamn
235.josefina nerell
göteborg
236.Cecilia Koch Danielsson
Kristinehamn
237.åsa lindvall
sandhem
238.Åke Wikström
Svenshögen
239.Anna Henrikson
Vikingstad
240.Eva Lindelöw
SVENSHÖGEN
241.Alfred Maultasch
Nordmarkshyttan
242.melany slott
svenshögen
243.Ulf Flodin
Linköping
244.Göran Larsson
Malmö
245.Ingrid Sillén
Stockholm
246.Elisabet Alvstad
Lerum
247.Veronika Theodoridoy
Gävle
248.Gun-Britt Nyborg
Öland
249.Elisabeth Wall
Mölndal
250.Subhasha Conrad Born
Molkom, Värmland
251.Kerstin Keineby
Linköping
252.Ana Olivegren
Stockholm
253.TorBjörn Nilsson
Ale
254.Erik Kylin
Angred
255.johan sandwall
Danderyd
256.Hans Nerstu
Alingsås
257.K S BJORKMAN
Göteborg
258.Christina Sältenberg
Uddevalla
259.Claes Carlsson
Jönköping
260.Martina Krona
Onsala
261.Gunnar Svensson
Sysslebäck
262.Maud Widar
Linköping
263.Tommy Gustafsson
Alafors
264.Eva Ericsson
Veinge
265.Bengt Eliasson
Åsa
266.Anna Eliasson
Göteborg
267.Git Skoglund
Göteborg
268.Marian Söderholm
Göteborg
269.Ulla Renck Hooper
Frösön
270.gunilla gustavssosn
skellefteå
271.Kurt Hansson
Sala
272.Anna-Johanna Klasander
Göteborg
273.Dobedo
Upplands-Väsby
274.Gunilla Werner
Förslöv
275.Anna Reppe
Borlänge
276.Peter Widell
Dals Långed
277.Thomas Jacobsson
Tomelilla
278.Lise-Lotte Johansson
Varberg
279.Fred Muller
Torsby
280.Marianne Andersson
Nacka
281.Robert Espenkrona
Göteborg
282.Christina Cardeni
TIDAHOLM
283.Gun Hällgren
Skellefteå
284.Peter Rolandson
Göteborg
285.Birger
Sundsvall
286.Kristin Henningsson Silvennoinen
Stockholm
287.MajBritt Gustafsson
Östersund
288.Lena Rydén
Älvängen
289.Kent Davidsson
Påarp
290.Claés-Göran Svensson
Ljungbyhed
291.Gunnell Forsén
Kramfors
292.Fredrik Lundqvist
Mölnlycke
293.Carin Lindgren
Tumba
294.kari littmarck-sahlin
Gävle
295.Thomas Magnusson
Ytterån
296.Maria Stavbom
Sollefteå
297.Åke Björnstad
Göteborg
298.Lars Lundgren
Karlshamn
299.Maj-Britt Berg
414 54 Göteborg
300.sara edvardson ehrnborg
rävlanda
301.Torsten Eriksson
Skokloster
302.Seija Lorentzon
Gagnef
303.Solveig Lindholm
Skogås
304.Monica Funke-Möller
Askim
305.Malin Lindgren
Kåge - Skellefteå
306.Lena Dickson
SVANESUND
307.Pierre Rehnlund
Sundhammar
308.Inga-Lill Olofsson
Boden
309.Lise-Lotte Johansson
Dingle
310.Bertil Eliasson
Kungsbacka
311.Annette Johansson
Älmhult
312.Inger Hedin
Hammarö
313.Lars Nordberg
Trelleborg
314.Roland Simonsson
Kungälv
315.Eva Grape
Göteborg
316.Anna
Tjörn
317.lisbeth stensson
sveg
318.Bo Ahlinder
Stockholm
319.Anna Stenberg
Tjörn
320.Marianna Zaar
Stockholm
321.Birgitta Mattsson
Hammarö
322.sarah frisk ohlson
åre
323.Eva Löfgren
Perstorp
324.Roger Samuelsson
Arjepolg
325.Kenneth Johansson
Urshult
326.Jenny Ganebratt
Skärhamn
327.Margareta Berggren-Johansson
Urshult
328.Ulf Claesson
Åsensbruk
329.JOHN ERIC HALLIN
ÖVERHÖRNÄS
330.Hans Lönn
Saltsjöbaden
331.Lena Briling
Älvsjö
332.Olle Svensson
Linköping
333.Erik Edelin
Älvsjö
334.Anita Klintsell
Stockholm
335.Runo Edlund
Timrå
336.Eva Edwartz
Falkenberg
337.Jan-Åke Brandt
Sölvesborg
338.marianne johansson
norsborg
339.Victor Waldenström
Lidingö
340.Pia Waldenström
Gamleby
341.Elisabeth Bönnemark
Skogås
342.Ingemar Frycklund
Uppsala
343.Peter Eliasson
Sundbyberg
344.Lars Sidestål
Skärplinge
345.Lilian Röhlander
Njurunda
346.Sverker Ödesjö
Halmstad
347.Kent Hirsch
Stockholm
348.Rudo van Raalte
42736 Billdal
349.Pia Lundmark
Helsingborg
350.susanna eklund
upplands-väsby
351.susanna eklund
upplands-väsby
352.Åke Claesson
Ystad
353.Sara Askenborn
Mellerud
354.Lena Harrison
Båstad
355.Kjell Fredriksson
Djurhamn
356.Gun Boman
Vänersborg
357.Jimmie Engelbrektsson
Klaipeda
358.Karin Loodberg
Lund
359.Jan Andersson
Kalix
360.Lotta Norin
Delsbo
361.henrik
bromma
362.Elisabet Danielsson
Falun
363.Göte Bohman
Hudiksvall
364.ingrid larsson
trollhättan
365.Kerstin Laurin
Segeltorp
366.Ulf Scherov
Stockholm
367.anna tillberg
sollentuna
368.Jessica Eklund
Göteborg
369.Malin Odmyr
Göteborg
370.Ewa Wanderydz
göteborg
371.anki andersson
skutskär
372.Michael Zurowetz
Göteborg
373.Christina Mossberg
Göteborg
374.Anneli Bokedal
Valbo
375.Lisbeth Vinroth
Umeå
376.Bengt Bivrin
Strömstad
377.Inger Francke
Västerås
378.Kicki Blixberg
Romelanda
379.Eva Stiller
GÖTEBORG
380.Ingemar Collander
Kungälv
381.Marianne R Bäckström
Göteborg
382.Daniela Wikström
Skellefteå
383.Inger Magnusson
Tyresö
384.elin johansson
motala
385.Dag Lindström
Oxie
386.erglund
Växjö
387.Erik Berglund
Växjö
388.Börje Sigfridson
Oxelösund
389.Margareta Ström
Koppom
390.Bengt Forssberg
Nyköping
391.SÅ Bredmar
Kalmar
392.Christian Sahlé
Trollhättan
393.Annika Starälv Dahl
MOTALA
394.Tina Sommarlund
Åland
395.Diana Skoglund
Ulricehamn
396.Maria Dahlman
Våxtorp
397.Svenerik Rolfson
Gränna
398.Susanne Arneborg
Ulricehamn
399.Cecilia af Klinteberg
Stockholm
400.Ann Wånander
Täby
401.Gunilla Brenton
Båstad
402.Helena Eliasson
Mullsjö
403.lena burman
Göteborg
404.Yvonne Malm
Sörberge
405.Thomas Olausson
Ulricehamn
406.Göran Karlsson
Katrineholm
407.Boel Engebrand
TROLLHÄTTAN
408.Kicki Hulthe
Varberg
409.Lars Persson
Göteborg
410.Ingela Svensson
Ulricehamn
411.Linda Betsgren
Göteborg
412.Lola Baumgarten
Timmele
413.Lena Hang Joneryd
Borås
414.Sofia Lindström
Karlstad
415.Ralf Palmpers
Söderhamn
416.per wiberg
angered
417.Maria Nässlander
Mölndal
418.Karin Olin Sandahl
Göteborg
419.Susanne Jönsson
Vintrosa
420.Derek Reason
Lilla Alvhem
421.Rose-Marie Andersson
Laholm
422.Ulla Sandström
Slöinge
423.John Dunér
Stockholm
424.Ronny Ekwall
Saltsjö-Boo
425.Annika Hedlöf
Knivsta
426.Stig Jonsson
Alfta
427.Monica Nilsson
Stora Mellösa
428.Nina Wittlöv Löfving
Uppsala
429.Mia Lewinson
Vänersborg
430.Linda Öhman
Luleå
431.Åke Ljung
Stenungsund
432.Patrick Sjögren
Varberg
433.Mikael Odhage
Ulricehamn
434.Erin Winslow
Ulricehamn
435.staffan jönsson
Skara
436.Gröna Bönan
Falun
437.Brita Weiner
Askersund
438.Monika Hulthe
Torsås
439.Lisette Wassholm
Trelleborg
440.Yvonne Mattsson
Sveg
441.Millan Fogelberg
Halmstad
442.Lena Jönsson
Falun
443.thomas
säffle
444.Harriet Gustafsson
Tumba
445.Leif Liebermann
Lindome
446.Johan Engström
GÖTEBORG
447.HP Dahlgren
Dals Långed
448.Kalle Johansson
Rimbo
449.Anne Hansson
Göteborg
450.Mats Dafthagen
Södertälje
451.Cecilia Torkeli
Stavanger
452.Maud Knutsson
Nynäshamn
453.Odd Jannesson
Munka Ljungby
454.Anna-Lena Hansson
Skepplanda
455.Renée Johansson
Göteborg
456.Berit Halfvarson
Stockholm
457.Rolf Löfgren
Karlholm
458.Barbro Sigurdh
Tyresö
459.Louise Wennerholm
Björklinge
460.Mona Baumann
Noraström, Kramfors
461.Elisabeth Einevik
66143 Säffle
462.Jan Hinderyd
Karlshamn
463.Magnus
Göteborg
464.Ewa Glantz
Bagarmossen
465.Lollo Wige
Västerås
466.Kerstin Lindell
Nyköping
467.Marita Samson
Tanumshede
468.Hans-Göran Lindström
Ekerö
469.Lena Elfström
Onsala
470.Erna Elfström
Kungsbacka
471.Lena Hedberg
Upplands Väsby
472.Anna Maria Koziomtzis
Göteborg
473.Margareta Rane
Eskilstuna
474.Anki Eriksson
Stockholm
475.Susanne Ahlberg
Årsta
476.Jeanette Gansmoe
Horn
477.Cecilia Christoffersen
Strömstad
478.Ole Pedersen
Linköping
479.Eva Dokken
Höör
480.Tony Nilsson
Aspås
481.Rita Damberg
Gävle
482.Simon Jonsson
Luleå
483.Ulf Mossberg
Iggesund
484.Signe Zeider
Iggesund
485.Bo Johansson
Alvesta
486.Eva Thalén
Hjärup
487.chris white
hagersten
488.Anna Frank
Stockholm
489.Anders Löfgren
Hisings Kärra
490.Maria Burlin
Skellefteå
491.Maria Quist Mohlin
Kode
492.Bo Wallgren
Solna
493.Ewa Marie Eliasson
Skepplanda
494.Thommas Noreén
HisingsKärra
495.Gunnel Edvinsson
Uddevalla
496.Marielle Fredriksson
Göteborg
497.Pernilla Väli-Tainio
Södertälje
498.Margaretha K. Rex
Horn
499.Helen Fält
Uppsala
500.Helen Söderberg
Dalsjöfors
501.Elias Andersson
Torslanda
502.Nina Bash
Göteborg
503.Carola Edenhill
Hässelby
504.Robert Klerfors
Västerås
505.Susanne Alexis
Gävle
506.Mats Norr
Sandviken
507.Yngve Gustavsson
Partille
508.Tomas Stjerndahl
Höör
509.Siv Silvo
Söderköping
510.Yvonne Löfquist
Göteborg
511.Lisbeth Sten
Orsa
512.Herbert Runge
GÖTEBORG
513.annelie klahr
tidaholm
514.Lars Berglund
Skepplanda
515.Annica Ågren
Tyresö
516.Lisa Örström
Svenshögen
517.Lars O Hellsborn
Varberg
518.Richard Rolf
stockholm
519.Nils-Erik Eriksson
Brunflo
520.Boel Lamrén
Saltsjöbaden
521.Anders Lamrén
Saltsjöbaden
522.Annette Apell
Lidköping
523.Kjell Hempel
Upplands Väsby
524.Ewa Jönsson
Årsta/Stockholm
525.Leif Andersson
V.Frölunda
526.Johan Kragsterman
Stockholm
527.Barbro Eriksson
Helsingborg
528.Marie Skillborg
Varberg
529.Kerstin Svensson
Katrineholm
530.Anders Gottberg
Falun
531.Göran Mellquist
Nykvarn
532.Margita Forsman
Tyresö
533.Tom Nordblom
Uddevalla
534.Emma Wennberg
Malmö
535.Annica Ericson
Falun
536.Peter Stade
Visby
537.Birgitta Stenrosen
Kungälv
538.Anci Johans
Mariehamn
539.margareta modée-berger
växjö
540.Margaretha Rattfält
karlstad
541.Örjan Gansmoe
Horn
542.Sønneva Farestveit
Hordaland
543.Svenåke Kjellström
Norrtälje
544.Britta Andersson
Bollebygd
545.Stina wollhag
Prässebo
546.Barbro Emnéus
FALUN
547.Stig Mikaelsson
Falun
548.Charlotte Rajsic
Vällingby
549.Lotta Bruhn
Malmö
550.Eva Ivarsson
Kristinehamn
551.Sol-Britt Green
Horn
552.Thomas Ekman
Vadstena
553.Kristiina Andersson
Stockholm
554.Tage Gustafsson
Örkelljunga
555.Harriet Pukari
Göteborg
556.Helena Casanova
Visby
557.Marina Mattsing
Figeholm
558.Sten Westerström
Tanumshede
559.Stig Hastrup
Hörby
560.Roger Liljemark
Lysvik
561.Cathrine Ericson
Örebro
562.Eva Källkvist
Visby
563.Hjördis Johansson
Sundsvall
564.Bisse Thofelt
Höganäs
565.Gun Linger
429 35 Kullavik
566.Paula Heljestrand
Kvicksund
567.Ulla Magnusson
Siljansnäs
568.britt ludvigsson
strömstad
569.Ingela Ingemanson
slöinge
570.Pia Sundberg
Hedemora
571.Stig Ek
Köping
572.Petra Olsson
Tottarp
573.Lena Buhr
Kungsängen
574.richard
enebyberg
575.Inger Olevik
Falun
576.Yvonne Dalin-Volsing
Ryd
577.Carin Cluer
Falun
578.Kicki Byström
Västerhus
579.malin lager
göteborg
580.Gun Mattsson
Ånge
581.Finn Kristensen
Göteborg
582.Anders Fryckstedt
Nynäshamn
583.Ylva Fryckstedt
Nynäshamn
584.Amanda Embrey
stockholm
585.Per Lundberg
Kristianstad
586.Jonas Svensson
Nynäshamn
587.Sonia Ek
Nynäshamn
588.Frida Ek Kofod
Nynäshamn
589.Catrine Månsson
Nynäshamn
590.Ellen Gottberg
Uppsala
591.Gurli Söder
Kungsör
592.Gunilla Pålsson
Falun
593.Jan-Ola Gustafsson
Hyssna
594.Lena Nygard
Södertälje
595.Elisabet Wahlgren
Järfälla
596.Johnny Hansson
Umeå
597.Helen Sipinen
Sparreholm
598.Marita Ahlm
Vinninga
599.Johan Hultman
Malmö
600.Kristina Forsgren
Djursholm
601.jane samuelsson
visby
602.Kristina Belfrage
Göteborg
603.ingrid lagerqvist
motala
604.Owe Sandström
Norrtälje
605.Eva Svensson
Göteborg
606.Berth Karlsson
Oskarshamn
607.Ingela Nordlund
Gävle
608.Carola Backholm
Närpes
609.Lena Söderkvist
Göteborg
610.eva-lis carlson
Ludvika
611.Bertil Hagström
Göteborg
612.Ann-christine Andersson
Göteborg
613.Roland Lilja
Bergshamra
614.Tommy Nilzén
Lilla Edet
615.Bengt Nilsson
Bohus
616.Annette Nymark
Marihamn
617.Kristina Arpula
Svartbäck
618.Stefan Edlund
Varberg
619.Anna Uppman
Ankarsrum
620.Linda Bergstrand
Lilla Edet
621.Jan Lönn
Lidingö
622.Marie Larsson
Åkarp
623.Janne Holmgren
Falun
624.Delia Kübeck
Mariannelund
625.Nilla Östman
Karlstad
626.Emil Åsegård
Stehag
627.Mats Benselfelt
Järna
628.Torgny Bergström
öderköping
629.Helen Åhlin
Örebro
630.Emma Vildstrand
Onsala
631.Lena Andersson
Trollhättan
632.Ann-Mari Wengrud
Falun
633.Ole Fjelde
Danderyd
634.Bitte Emtell
Sandviken
635.Britt-Marie Starkenberg
Varberg
636.Åsa Lundberg
Solna
637.Lars-Göran Larsson
Bredaryd
638.Elisabeth Hedberg
Åkersberga
639.Annali Westerberg
Gärsnäs
640.HelenEversson
Sävsjö
641.Jan Nordwaeger
Krylbo
642.Ulla-Britt Wennberg
Kareby
643.herbert falck
dalby
644.Jens Landgré
Karlstad
645.Kristin Arvidsson
Finnerödja
646.Ewa-Lis Hörne
Motala
647.Renate Reimann
Stockholm
648.Susanne Göransson
Lindome
649.Ingeborg Kleinhans
Västerås
650.Stine Hee
Valdemarsvik
651.Henrik Larsson
Göteborg
652.Göran Stenberg
Vänersborg
653.Sebastian Kirppu
Malung
654.Johan Claesson
Hägersten
655.Catharina Magnusson
457 48 Hamburgsund
656.Rolf Magnusson
Gerlesborg
657.Maria Appelqvist
Västerås
658.Sven Flood
Alingsås
659.Ylva Åhmark
Avesta
660.catrine månsson
nynäshamn
661.Marianne Fredriksson
Uddevalla
662.Mats Nittve
Rönninge
663.Kristina Hildingsdotter
örebro
664.Marie-Therese Uggla
Blentarp
665.Roland Angervik
Göteborg
666.Ingeli Aalto
Norrahammar
667.Sofia Norelius
Bergvik
668.Rolf Bryngel
Karlstad
669.Annika Jonsson
Nygård
670.Ingrid Amnéus
Ekerö
671.Gun-Britt Sebelius
Förslöv
672.Jonas Arvidsson
Karlstad
673.viviann nylund
hangö
674.Inger Rubin
Ängelholm
675.Lillemor Lagergren
Stockhokholm
676.Elisabet Clementson
Göteborg
677.Erik Andreasson
Lund
678.Anna Frankell
Malmö
679.Kristin Rode
göteborg
680.Viveca Nellrup
Ramlösa
681.Viveca Nellrup
Ramlösa
682.Ewa Gredfors
Stockholm
683.Christer Lundenius
Göteborg
684.Ingrid Renhammar
Rabbalshede
685.Birgitta Gustafsson
Eskilstuna
686.Gunilla Wetterling
Linköping
687.Ann Rosenqvist
Ösmo
688.ania marberg
lindome
689.Roland Bladh
Älvehult
690.Bibie Hewrén
Åkersberga
691.Conny Hewrén
Åkersberga
692.Bengt Thorén
Aneby
693.henry olszon
Göteborg
694.Stella Lindblom
Lysvik
695.Gun-Britt Rådsäter
Enånger
696.Tove Hagström
Göteborg
697.Joakim Almgren
Wassenaar
698.Peter Göthberg
Romelanda
699.Irene Ahlkvist
Visby
700.Lars Erik Ängeborn
Emmaboda
701.Marion Küfner
Habo
702.Elisabet Geber
Mariefred
703.Johanna Bäckström
Gävle
704.Christina
Gunnarsson
705.Barbro Andréen-Rahm
Göteborg
706.Leif Nilsson
Göteborg
707.Anita Ekestubbe
Göteborg
708.Kerstin Ricklund
Lerum
709.Christina Carlsson
Göteborg
710.Aino Mattsson
Härnösand
711.Jill Karlsson Kazikos
Göteborg
712.Göran Somler
Frillesås
713.Lars Ragnar
Visby
714.LARS MILES
HÅLANDA
715.Gölin Höggren
Östersund
716.Kerstin Nygren
Uddevalla
717.Ulla Hedberg Henriksson
Malmö
718.Margareta Arvell
Falkenberg
719.Kärstin Lagerkvist
Älvängen
720.Cecilia Almgren Aasbø
Fredrikstad Norge
721.Curt Bjernevi
Kyllingaröd
722.Agneta Hilding
Göteborg
723.Kerstin Malmberg
Glanshammar
724.Ingrid Sjöberg
Onsala
725.Gunilla Magnusson
Uddevalla
726.Karin Colding
Djursholm
727.Sture Colding
Djursholm
728.Margareta Tomkinson
Ucklum
729.Alexander Karlsson
Molkom
730.Tony Andersson
Göteborg
731.Per Bergstrand
Göteborg
732.Hanna Wolf
Stockholm
733.Fredrik Andersson
Norrahammar
734.Lena Pettersson
Örebro
735.Mianette Lundqvist
Stockholm
736.Eli Schill
Örebro
737.Martin Strömberg
Örebro
738.Kerstin Norlander
Bispgården
739.Claes Wallman
Huddinge
740.Eva Åbrandt
Huddinge
741.Måna Lundblad
Uppsala
742.Ingrid Myhr
Sveg
743.Hampus Lindblad
Göteborg
744.Lena Smith
Kungälv
745.Monika Rabe
Stockholm
746.Dilek Gür
Stockholm
747.Kennet Jacobsson
Klippan
748.Eva Stenback
Hägersten
749.Charlotte Ericsson
Göteborg
750.Bernt Winnberg
Vara
751.Michael
Halvarsson
752.Helen Engelbrektson
Göteborg
753.Susanna Tornlind
Svenshögen
754.Hans karlsson
Örkelljunga
755.Eva Larsson
Stockholm
756.Yvonne Lundgren
Lundgren
757.Yvonne lundgren
Strömstad
758.Rosa Woxlin
Sundsvall
759.Ulla Persson
Tumba
760.Randal Piersons
Rönninge
761.Anders Englesson
Asarum
762.Bo Andréason
Stockholm
763.Christina Petersen
Huddinge,
764.Elke Hermpel
Upplands Väsby
765.Kennet Lindqvist
Kristinehamn
766.Berit Lundin
Sundsvall
767.Kristina Karlsson
Kungälv
768.Birgitta Hansen
Björkhagen, Sthlm
769.doris marydotter
Vaxholm
770.Peter Pehrzander
Södertälje
771.Barbro Rosenberg
stockholm
772.Björn Örtenholm
Bro
773.Stina Sjöblom
Bromma
774.Birgitta Nilsson
Göteborg
775.E va Akre
Karlstad
776.Madeleine Marcus
Stockholm
777.Iza von Eyben
Lund
778.Monica Ingvast
Åkersberga
779.Ann Svenonius
Bromma, Nyköping
780.camilla magnusson
lidköping
781.Birgitta Carlson
Göteborg
782.Eva Hyberg
Tumba
783.Lena Kristensson
Vejbystrand
784.Elsebritt Ros
Johanneshov
785.Merja Jokinen
Nacka
786.Åsa Herbst
Ängelholm
787.Åsa Moberg Boije
Lerberget
788.Anna Spee
Ösmo
789.Agneta v Schedvin
Göteborg
790.Erika
Domsjö
791.Sven-Olov Sandberg
Kristinehamn
792.Anna Elwing Olofsson
Eslöv
793.Gunilla Backgård
Stockholm
794.Lena Östberg
Örnsköldsvik
795.Ann-Sofi Zejak
Nybro
796.Lars Nyström
Hägersten
797.janne sture
bergen
798.Malin Mårtensson
Bromma
799.Nilla Sundling
Borgholm
800.Per Vildstrand
Onsala
801.Inger Lindgren
Tranås
802.oscar liedgren
stockholm
803.Ann Wiklund
Lidköping
804.Anette Jakobsson
Hägersten
805.Lena Stelius
Älvsjö
806.Kerstin Holm
Stockholm
807.daphne thuvesson
vassmolösa
808.Sven Carlsson
Kalmar
809.Jon Rundlöf
Dals Långed
810.Isabelle Hedander
Solna
811.Pia Forsström
Sollentuna
812.Hillesgården
Klippan
813.Roland Nyström
Södertälje
814.joakim
seiler
815.Lena Hellstrand
Tyresö
816.Linnéa Backgård
Stockholm
817.Leif Sönnert
Nykvarn
818.Lasse Hellander
Borlänge
819.Mira Thorsell
Sundbyberg
820.Hans Larsson
Vrena
821.Angelica Jarl
Linköping
822.Lena Tivelind
Töreboda
823.Anne
Åhmark
824.Anne Åhmark
Avesta
825.Stefan Lönn
ÅRSTA
826.johan runeberg
ronneby
827.Anna Ljungqvist
Göteborg
828.Bertil Ohlsson
Trelleborg
829.Jeanette Högberg
Torslanda
830.Anders Schönbeck
Hamburgsund
831.Lisa Arvell
Värnamo
832.Lars Henriksson
Malmö
833.Anna-Stina Larsson
Hudiksvall
834.Peter Fransson
Munkedal
835.Maria Ljungdahl
Tranås
836.Karin Sörensen
Trollhättan
837.Gun-Britt Karlsson
Fensbol
838.Göran Wiklund
Stockholm
839.Lena Olofsson
Gamlrby
840.Björn Lindbergson
Snaigtu
841.Krister Stål
Karlstad
842.Gösta Montelius
Six Fours les Plages
843.Mariann Andersson
Sandared
844.Helen Pettersson
Stenungsund
845.Solvey Videgård
Hälleviksstrand
846.Gunnar Silvermo
Götborg
847.Maria Isaksson
Hultsfred
848.Annelie Bredvad-Jensen
Nödinge
849.Ulf Svenmo
Ängelholm
850.Linnéa Henriksson
Sörberge
851.kristina eriksson
göteborg
852.Anneli Dahlin
Värmdö
853.Berit Ehnemark
Täby
854.Britt-Mari Dahlén
Skärblacka
855.Lars Dahlén
Skärblacka
856.Pernille Berglund
Enköping
857.Lasse Anckarman
Hägersten
858.B. Deurell
Ekerö
859.Annika Hagberg
Stjärnhov
860.ulrika boman
göteborg
861.Gösta Davidsson
Falun
862.Birgitta Hagberg
Nora
863.Tuulikki Gyllensvärd
Oslo
864.Sofia Bothorp
Karlskrona
865.Nicklas Attefjord
Öckerö
866.Lisa Wanneby
Oskarshamn
867.Fredrik Jonsson
Lysvik
868.Hans Sundström
Midskogsdalen
869.Satu Lindkvist
Ludvika
870.Rolf Sundén
Mölle
871.Johan Tiger
Malmö
872.Hans Olsson
Gustavsberg
873.Bodil Francke Ohlsson
Trelleborg
874.Göran Samson
Tanumshede
875.madeleine nord lövgren
helsingborg
876.Carol Birgersson
Huddinge
877.Inger Skarp
Fliseryd
878.Lars Lennart Ragnar
Visby
879.Ann-Mari Ragnar
Kaarlskrona
880.Marianne Hallén
Visby
881.Gerd Gunnarsson
Göteborg
882.Elisabeth Eifrém
Skövde
883.Eskil Richardson
Växjö
884.Marie Widlund
Växjö
885.kristian
falun
886.Malin Wadsten
Simlångsdalen
887.Christina och Jan Wicklund
Järfälla
888.Alf Larsson
Limhamn
889.Clara Andermo
Skarpnäck
890.Renée Timlin
Göteborg
891.karin wernow
växjö
892.Gie Johannesson
Kungälv
893.Kerstin Pettersson
Borlänge
894.eva rosenius
Sundbyberg
895.Hannele Saikkonen
Södertälje
896.Ingrid Hallquist
Östersund
897.Sylvia
Hild
898.Gunnar Sahlström
Göteborg
899.Mikael Pettersson
Uppsala
900.Lars D Hylander
Uppsala
901.Ingrid Engarås
Stockholm
902.Veronica Axelsson
Förslöv
903.Kai Regnell
Trelleborg
904.Madeleine Persson
Sollentuna
905.Therese Vestman
Sollentuna
906.lars raneke
Beddinge /Trelleborg
907.Magnus Killander
Fjärås
908.Annika Edqvist
Bromma
909.clarissa Krabbe
Stockholm
910.Martin Gustafsson
Uddevalla
911.joakim sjögren
Göteborg
912.Måns Zetterberg
Lund
913.Lennart Almstedt
Långby
914.Johan Hellström
Stenkyrka
915.Mateja Ciber
Ängelholm
916.Jouni Vuolanto
Göteborg
917.Birgitta Olsson
Tyresö
918.Lena Berg
Stockholm
919.Elinore Hallman
Göteborg
920.Olof Flodberg
Stavsnäs
921.Jörgen Palm
Göteborg
922.ekobutiken
Vadstena
923.Göte Bertilsson
Dösjebro
924.Anna Kluge
Östersund
925.christina jalneskog
göteborg
926.Frida Berntsson
Finspång
927.Kåre Wahlberg
Uppsala
928.Claes Ringqvist
Svanesund
929.Thomas Sjöholm
Södertälje
930.Anna Maria Alexi
Göteborg
931.Juha Uusitalo
Eskilstuna
932.Kristina Holmström
Arvidsjaur
933.Erik Källgren
Finspång
934.Inga-Lill Hardman
Eskilstuna
935.Catrin Bogren
Onsala
936.Kerstin Westling
Vårby
937.Peppe Ekberg
Kvicksund
938.grazyna awad
leksand
939.Sara Tedenljung
Sunnemo
940.Marie-Louise Lorentzon
Göteborg
941.Birgitta Svedberg
Göteborg
942.Karin Carlmark
Täby
943.Anders Johansson
Älvkarleö Bruk
944.Heidur Gisladottir
Älvkarleö bruk
945.Lars Norberg
Sankt Anna
946.Marita Nyman
Hedesunda
947.Boel Engborg
Eksjö
948.Gunnar Ericsson
Älvkarleby
949.Sofia Dahlgren
Norrköping
950.Lars Svanberg
Kullavik
951.Inger Lundström
Korsberga
952.Birgitta Sundquist
Kungsör
953.Gunilla Åhlander
Söderköping
954.Anette Olausson
Limmared
955.Pernilla Åkerblom May
Stockholm
956.Eva Kårbo
Henån
957.Karin Eldh
Täby
958.Ninni Carr
Hjärnarp
959.Lisa Wanneby
Oskarshamn
960.Cecilia Röjder
Hammarö
961.Ingrid Wikström
Köping
962.Martina Larsson
Umeå
963.Sven Ruin
Köping
964.Christina Sandström
Stockholm
965.stig larsson
skogås
966.Christina Ekström
Bromma
967.Sven-Erik Johansson
UPPSALA
968.Anders och Gunilla Munters
Dala-Järna
969.Agnes Thorlaksdottir
Enköping
970.Ann Lagerlöw
Ekerö
971.Linda Schroeder
Göteborg
972.Emelie Alltorp
Grythyttan
973.pecka Wahlström
Härnösand
974.Ellinor Wisfelt
Varberg
975.pia johansson
sollentuna
976.Britta Brus
Göteborg
977.Yvonne Andreasson
Lomma
978.Karin Sahlström
Alvesta
979.ingrid ström
ängelholm
980.Maryam Elhattab
Falköping
981.Paula Helltegen Widén
Ta
982.Paula Helltegen Widén
Tanumshede
983.maria ottosson
abbekås
984.Janne
Tumba
985.Lars-Olof Helén
Lidingö
986.Yvonne Berger
Vimmerby
987.Gunvor Pemby
Sundbyberg
988.Angelica Landgren
Sundyberg
989.Emelie Runfeldt
Odensala
990.Britta Hansson
Norrköping
991.Susanna on Eyben
Göteborg
992.Ylva Nyman
Nynäshamn
993.Krystyna Uzdalewicz-Baturo
Borås
994.John-Erik Johansson
Borglunda
995.Ulf Ljungqvist
Göteborg
996.Mona Hellsten
Onsala
997.Lena Karlsson
Urshult
998.Gabrielle Fasth
Järbo
999.Ann-Christine Tornebjer Torslid
Trollhättan
1000.Margareta Nyman
Nynäshamn
1001.Lars Almström
Näsum
1002.Lena Malmsäter
Älvsjö
1003.Eva Ahlbom
Kungsbacka
1004.Louise Wale
Åkersberga
1005.Monika Ivarsson Almgren
Rydboholm
1006.maud söderberg
visby
1007.lasse ericson
östersund
1008.Camilla Leuchovius
Rångedala
1009.Paula Nilsson
Ardala
1010.Annica Tammelander
Järfälla
1011.Birgitta Holmner
Stenhamra
1012.Margareta Andersson
Leksand
1013.Nurgül Atayer
Gustavsberg
1014.Ann-Sofie Ingelsson
Vetlanda
1015.Madelene Persson
Jörn
1016.Marica Eriksson
björklinge
1017.Karin Nilsson-Jungermann
Helsingborg
1018.Birgitta Hörgren
Hammarö
1019.Lena Friberg
Höllviken
1020.Lars Jansson
Täby
1021.Charlotta Rolandson
Göteborg
1022.Jenny Wiener
Täby
1023.Lillan Almén
Grästorp
1024.Karin Wångdahl
Vargön
1025.Nisse Almén
Grästorp
1026.Fredrik Wångdahl
Vargön
1027.Ramona Grönroos
Solna
1028.Nina Gad Burgman
Söderköping
1029.Helle Helborg
Vagnhärad
1030.Jan-Åke Björck
Tyresö
1031.Gunilla Sahlberg
Saleby
1032.Ann-Christin Hellström
Malmö
1033.Agneta Skarnes
15531 Nykvarn
1034.Lydia Månsson
Göteborg
1035.ann-charlotte grahn
molkom
1036.Elsa Grip
Lund
1037.Inga Lill Stjerndahl
Hägersten
1038.Bo Lundgren
Hägersten, Stockholm
1039.Maria Appelblom
Farsta
1040.Eva Stjerndahl
Nynäshamn
1041.Lovisa Jansson
Stockholm
1042.Ulrika Hall
Upplands-Väsby
1043.Kaniz Damji
Märsta
1044.Karin Stjerndahl
Stockholm
1045.Margareta Söderberg
Horndal
1046.Viktor Heed
Avesta
1047.Anders Nilsson
Västerkälen, Krokom
1048.Ann-Sofi Wolf
Nynäshamn
1049.Monica Stjerndahl
Södertälje
1050.Lars Mårtensson
Nynäshamn
1051.gyrit hagman
åland
1052.Monjia Manai Sonnius
Bengtsfors
1053.Ann-Marie Johansson
Konäs
1054.agneta Bogren
stockholm
1055.Karin Lundqvist
Solna
1056.Klara Eklund
Billdal
1057.Charlotta
Joborn
1058.Charlotta Joborn
Västerås
1059.Ulla Svensson
Saleby
1060.Kurt Svensson
Saleby
1061.Johan Persson
Dalby
1062.Peter Wedberg
Österbybruk
1063.Kerstin Ohlin
Klippan
1064.David Passgård
Perstorp
1065.Ulla-Brita Pedersson
Arboga
1066.Lars-Erik Lögdberg
Nynäshamn
1067.Christina Manne
Göteborg
1068.Madeleine Marcus
Stockholm
1069.Bodil Frey
Ubbhult
1070.Tom Andersson
Borås
1071.Tony Johansson
Mellerud
1072.Annika Algrot- Andersson
Borås
1073.Ulla-Britt Thofelt
Höganäs
1074.Jörgen Eriksson
Hammar Ö
1075.Kristina Lindestam
Vret, Odensjö, Lidhult
1076.Öivind Renhammar
Rabbalshede
1077.Lisa Åhlström
Tollered
1078.Kristina Nenzén
Göteborg
1079.Lars Jadelius
Göteborg
1080.Staffan Sjöberg
Göteborg
1081.Anna Berencreutz
Göteborg
1082.Ilona Stehn
Göteborg
1083.Sandra Ström
Göteborg
1084.Helena Kretz
Göteborg
1085.Anna Westman
Göteborg
1086.axel robach
göteborg
1087.Mattias Ivarson
Göteborg
1088.Lisa Kihlström
Göteborg
1089.Anna Wannerskog
Göteborg
1090.helena engvall
göteborg
1091.Caroline Valen
Landvetter
1092.Tess Josefsson
Jönköping
1093.Sigvard Lundblad
Laholm
1094.Jakob Aldén
Göteborg
1095.Gunnar Andersson
Delsbo
1096.ulla andersson
hudiksvall
1097.Rås Lennström
Gävle
1098.Leif Zimmerman
Forsa
1099.Moa Lindh
Göteborg
1100.Eva Enderlein
Bullaren
1101.Kina Andréason
Göteborg
1102.Anders Thuresson
Göteborg
1103.Erik Magnusson
Kramfors
1104.Zohra Broqvist
Sandviken
1105.Botond Bokor
Göteborg
1106.Roger Olofsson
Umeå
1107.Karl Persson
Göteborg
1108.Lauri Perälä
Alvhem
1109.Petter Wallgren
Bergen
1110.Markus Holmquist
Kinna
1111.Helena Kåks
Stjärnsund
1112.David Gillblom
Göteborg
1113.Åse Blom
Vårgårda
1114.Bo Frykman
Bandhagen
1115.Agneta Lindeborg
Ekerö
1116.Charly Hulten
Kalmar
1117.Tove Welff
Umeå
1118.Thomas Karlström
Abbekås
1119.Ulla Carnehult
Malmö
1120.Margaretha Lincoln
Malmö
1121.Sara Forsman
Kalmar
1122.nils båth
Stockholm
1123.Mats Johnsson
Minnesberg
1124.Eva Selin Lindgren
Göteborg
1125.Folke Günther
Lund
1126.Hillevi Helmfrid
Vimmerby
1127.Marianne Östlund
Göteborg
1128.Ola Thorsen
Jonsered
1129.Bert Selmer
Lomma
1130.Liv Sonntag
Göteborg
1131.helge sonntag
Falun
1132.jan mellring
nynäshamn
1133.Sören Gunnarsson
Göteborg
1134.Ann B. K. Green
Örebro
1135.Birgitte Rang
Göteborg
1136.Lars Hylander
Uppsala
1137.Arne Gustafsson
Södertälje
1138.Margit Gustafsson
Mölnbo
1139.Katja Geertinger
Falkenberg
1140.Stig Svantesson
Lerum
1141.Janis Zeberlins
Kuldiga, Lettland
1142.Maria Palmkvist
Helsingborg
1143.Tord Melander
Göteborg
1144.Martin Oldsberg
Göteborg
1145.Arvid Melander
Tollered
1146.Lars-Johan Edenmalm
Stora Höga
1147.Bert Slättung
Västra Frölunda
1148.Helena Hamilton
Täby
1149.catharina göransson
hamburgsund
1150.Barbro Bliss
Bovallstrand
1151.Ylva
Göteborg
1152.Marica Ohlsson
Falun
1153.K. Hermansson
45743 Fjällbacka
1154.eva isacsson sjunnesson
brottby
1155.Rudi Clement
Källby
1156.Britt-Louise Granseth
Halden, Norge
1157.Per Berger
Hamburgsund
1158.Daniel Bodin
Kramfors
1159.Vivvi Ristevska
Västerås
1160.Henrik Axelsson
Arvika
1161.Lars-Erik Hedin
Hammarö
1162.Lars-Erik Lennartsson
Kristianstad
1163.Ingegerd Berglin
Kolbäck
1164.Britt-Mari Dahlén
61732 Skärblacka
1165.Johan Dahlén
Rimforsa
1166.Peter Dahlén
Bromma
1167.Jahn Turesson
Örebro
1168.Marie Burlin
Umeå
1169.Sven
Tranås
1170.Claes Bergman
Järfälla
1171.Anna Bergman
Järfälla
1172.Mats Kihlén
uppsala
1173.Hassan Toosi
Göteborg
1174.Christian Laine
Stockholm
1175.Elisabeth Lökvik
Lesund,Norge
1176.Gunilla Claesson
Växjö
1177.Anita Larsson
Lund
1178.Jan Lindholm
Falun
1179.Margareta Lundström
Göteborg
1180.silvio
bräkne-hoby
1181.Berit Agedal
Rimbo
1182.jesper ström
vårgårda
1183.Rebecca Palosaari Fogler
Göteborg
1184.stefan lehbert
hörby
1185.Ulla Persson
Tumba
1186.Lars-Göran Göransson
Kulturens Östarp
1187.Ingegerd Rodén
Kungälv
1188.Linda Matinlassi
Luleå
1189.Lena Nilsson
Eket
1190.Raili Bükk Elsäkerhetshandläggare
Göteborg
1191.Renée Norlin,
Ljungbyhed
1192.Anders Ward, Vd
Nyköping
1193.Bertil Berg
Strängnäs
1194.Marianne Östlund
Nödinge
1195.Bengt Östlund
Nödinge
1196.Mona Eriksson
Hasslö
1197.Frank Moberg
Partille
1198.liv buchanan
skogås
1199.fredrik jansson
skogås
1200.Lillie Östlund
Nödinge
1201.Sigrid Östlund
Nödinge
1202.Arkitekt Anders Kyrkander
Falköping
1203.Nita Börjeson
Falkenberg
1204.Ola Lindholm lärare
Karlstad
1205.Carina Svensson
JÖNKÖPING
1206.Calle Regnell
Utö
1207.Birgitta Aulin
Gävle
1208.Elke Hempel
Upplands Väsby
1209.Maria Lagerkvist
Göteborg
1210.Kjell Pedersson
Arboga
1211.Maria Åström (civing)
Indal
1212.Håkan Larne (arkitekt)
Särdal
1213.Anita Böök
Trelleborg
1214.Anne Högström
SKÖVDE
1215.Ola Båth
Göteborg
1216.Anja v. Werther Albin
Tollered
1217.Britt-Marie Schultz
Göteborg
1218.Maja Carlberg
Göteborg
1219.Nicklas Kristensson
Göteborg
1220.Inger Olsson, lärare
Göteborg
1221.Anki Jansson
Hönö
1222.Patrick Francesconi
Göteborg
1223.annette Jakobsson
sjövik
1224.Agneta Dellwik
Göteborg
1225.Anni Båth-Olsson
Bruzaholm
1226.Eva Dalkvist
Göteborg
1227.Ann Bjerkelund
Göteborg
1228.Hilmi Gashi
Västra Frölunda
1229.Håkan Wiklund
Huddinge
1230.Maria Håkansson
Kungälv
1231.Gimmy Öst
Alingsås
1232.Bengt Flärdh
NORRKÖPING
1233.Siv Sandberg
Angered
1234.Vera Mårtensson
Göteborg
1235.Martin Nilsson
Karlshamn
1236.Gunnar Heitmann
Mölndal
1237.Ingalill Gjertsson
Göteborg
1238.Rosalill Heitmann
Mölndal
1239.mika
göteborg
1240.Mia Utzinger
ockelbo
1241.Ann-Britt Tverelv
Mölndal
1242.Lars Nordberg
Trelleborg
1243.Lotta Kristensson
Tjörn
1244.Carina Melander
Ramvik
1245.Åke Näsholm
Sundsvall
1246.Lars öhlund
VARBERG
1247.Viktor Lund
Norge
1248.Tekn Dr Birgitta Kyrö Mattsson
Göteborg
1249.Per Kyrö, kemist
Göteborg
1250.Ulla Bjerström
Halmstad
1251.Peter Ericson
Skellefteå
1252.Johanna Hedin
Edsbruk
1253.pernilla lindström
stockholm
1254.Kristina Båth
Göteborg
1255.Nicklas
Mölndal
1256.Peter Börjesson
Sollebrunn
1257.Leif Lundberg
Sävedalen
1258.Rune Olofsson
Sollebrunn
1259.Nina Magnusson
Hovmantorp
1260.Jonas Hasselrot
Södertälje
1261.Fredrik Randers
Mölndal
1262.Sune Löfman
Sollentuna
1263.Åsa Löfman
Åkersberga
1264.Georg Marklund
Södertälje
1265.Albin Lindqvist
Ringarum
1266.Birgitta Glada
Göteborg
1267.Reine Glada
Göteborg
1268.Christina Hård af Segerstad
Göteborg
1269.Ellebritt Katarina Sahlberg
Skutskär
1270.Katrin Gustafsson
Göteborg
1271.Lasse Albinsson
Sollebrunn
1272.Mats Johnsson
Minnesberg
1273.Björn Björkqvist
Trollhättan
1274.Ulf Pohl Ing.
Vendelsö
1275.Nicoline Ronelöv
Göteborg
1276.Jussi Väli-Tainio
Södertälje
1277.Christina Svensson
Stockholm
1278.speciallärare Britt-Mari Dahlén
Skärblacka
1279.Bodil Thornell
Norrköping
1280.Britt-Marie Munther
Katrineholm
1281.Christina Sedlmayer
Sollentuna
1282.sara edvardson ehrnborg, lärare och musiker
rävlanda
1283.Marina Bragd Karlsson
Brastad
1284.Dag Reme
STRYN, NORGE
1285.Göran o Mona Almqvist
Lerum
1286.Thor Gjörvad
Ängelsberg
1287.Eva-Marie Wallgren
436 43 Askim
1288.Marie Fransson
Stenungsund
1289.Pierre Billhäll
Göteborg
1290.majbritt amer
Täby
1291.attia amer
täby
1292.Fru Asta Lindqvist
Charlottenberg
1293.anita holmqvist
hölviken
1294.anita holmqvist
höllviken
1295.Håkan Säfström Ingenjör
Nyköping
1296.Britt-Marie Mazzarello
Västerås
1297.Bengt Lagerkvist
Karlstad
1298.Birgitta Karstensson
Sysslebäck
1299.Agnes Utter
Kristinehamn
1300.Heidi Wellstad
Malmö
1301.Maria Flygare
Skövde
1302.Inger Diser
Karlstad
1303.Susanne Werner
Skoghall
1304.Elisabeth Holmstrand Gustafson, kommunpolitiker
Kristinehamn
1305.Johnny Andreasson, fröhandlare
Spekeröd
1306.Gerd Olsson
Nynäshamn
1307.Sylvia Samuelsson
Sunnansjö
1308.Eva Eng-Veznaver
Göteborg
1309.Charlotte Bejersten Nalin
Stockholm
1310.Lars Bergman
Horred
1311.Vegar Limstrand
Malmö
1312.Erika Backius
Hällefors
1313.Susanne Ullström
Köpmannebro
1314.Linnea Savio
Sollentuna
1315.Henrik Hagegård
Edane
1316.Alexander Ström, Säljare
Göteborg
1317.Lisa Wall
Mölndal
1318.Hans Sternlycke
Mölndal
1319.mattias normell
sundbyberg
1320.wanja wallemyr
falköping
1321.Madeleine Svanberg
Karlskoga
1322.Johanna Nordlun
Årsta
1323.Märit Ingolf
Vessigebro
1324.Sofia Jacobsson
Söderköping
1325.Sanna Rytilahti
Bandhagen
1326.Martin Jönsson
Borås
1327.Elisabeth Rudberg lärare
Solna
1328.Björn Lindgren
Höör
1329.Torbjörn Malvå
24394 Höör
1330.Glenn Welander, med.Dr. Socialmedicin/journalist
Skara
1331.Victor Muñoz
Karlsborg
1332.Annagreta Reinholdz
Höör
1333.Inge Bengtsson
Lund
1334.Björn Pettersson
Tidaholm
1335.Sofia Bennrup
Malmö
1336.Maher Elhabta
Haninge
1337.Malin Lönn
Göteborg
1338.Arne Lindahl, kemiing.
Örnsköldsvik
1339.Sanna Stålhammar
Göteborg
1340.Patrick Olsson
Årsunda
1341.Leif Brynolf, ingenjör
Torpsbruk
1342.Göran Wiklund
Stockhoplm
1343.Lisa Eriksson, butiksägare
Ljusdal
1344.Mats Brynolf
Växjö
1345.Cecilia Freij Tengroth
Stockholm
1346.Monica Bergström
Ösmo
1347.Berit Westin
Göteborg
1348.Hannes Elfving
Uppsala
1349.stefan
Tyresö
1350.kajsa johansson
solna
1351.Camilla Åkesson Hälsoterapeut
Båstad
1352.Lennart Svahn, Mjölnare
Ransbysätter, Lysvik
1353.Monica Lindgren
Mölnlycke
1354.Björn Örtenholm
Bro
1355.Anton Blomgren
Göteborg
1356.Ing. Conny Egholt
Angered
1357.Weronicha Svaleng
Ruda
1358.Stephan Svaleng
Ruda
1359.Eva Drewsen
Bromma
1360.Sture Nyström
Umeå
1361.Håkan Berggren
Arnäsvall
1362.Marita Zetterqvist
Trelleborgagrement
1363.Monica Ögren, kostchef
Grebbestad
1364.Stefan Sjögren
1365.Agneta Månlid
Vissbole
1366.Gun Dolk
Ljusdal
1367.Ami Cooper
Karlstad
1368.Mats Hansson
Karlstad
1369.Lars Åkesson
Åkersberga
1370.Bengt Lagerkvist
Karlstad
1371.Eva Scharin
Stockholm
1372.Marie Danielsson
Karlskrona
1373.Ulf Hermansson
Västerås
1374.Eva-Karin Lindh
Göteborg
1375.Karin Ljungklint, Informatör
Göteborg
1376.Maud Ström
Kalmar
1377.Civ. ing. Harry Wexell
296 32 Åhus
1378.Birgitta Didrikson
Sorunda
1379.Susanne Blecher
129 48 hägersten
1380.Mariana Wester
Sunnersberg, Lidköping
1381.Lise-Lotte Johansson, Konsult
Strömstad
1382.Björn Pettersson
Tidaholm
1383.Britt-Mari Dahlén
Skärblacka
1384.Monica Bergström
Ösmo
1385.Eva Ivarsson
Kristinehamn
1386.Carina Smith
Upplands Väsby
1387.Dr. Pehr Voss
Göteborg
1388.Nicholas van Silfverschmidt
Göteborg
1389.Conny Bergkvist
Tystberga
1390.Kati Kylymies
Stockholm
1391.Angelica Larsson
Stockholm
1392.Jouni Vuolanto
Göteborg
1393.Ole Rönning Kristiansson
Gåxsjö
1394.Elisabet Wahlgren, civing
Järfälla
1395.Elisabet Wahlgren (civing)
Järfälla
1396.Christina Svensson
Stockholm
1397.Jeja Sundström
Stockholm
1398.Ulrika Mellqvist
Vänersborg
1399.Bo Johansson Pensionär
Göteborg
1400.Gunbritt Johansson
Göteborg
1401.Marie Södergren
Malmö
1402.Anne- Charlotte Svedberg
Göteborg
1403.Pia Andersson
Växjö
1404.Morgan Moberg
Deje
1405.Lars Almqvist
Oxie
1406.Rasmus Einarsson
Bergen, Norge
1407.Jessica Eklund
Onsala
1408.Elisabeth Rudberg
Solna
1409.anders löfgren pensionär
upplandsväsby
1410.Susanne Morgell
Stockholm
1411.Gun Mattsson
Ånge
1412.Christer Eriksson
Ånge
1413.Erika Swärdenhem fil.mag.
Malmö
1414.Aino Mattsson
Härnösand
1415.Ylva Axelsson
Tyresö
1416.jeanette Heil
vejbystrand
1417.Britt-Mari Back
Väbynäs
1418.Eva Palm
Trångsund
1419.Tony Hamberg
Sollentuna
1420.Elin Johansson
Motala
1421.Allan Edblom
Järfälla
1422.Olle Ågren
Bålsta
1423.Margit Dyrvold
Örnsköldsvik
1424.Karin Lindblad
Norrköping
1425.Fred Oxenby
Staffanstorp
1426.Anne-Marie Jansson
Kopparberg
1427.Anton Gustafsson
Falkenberg
1428.Frank Nilsson
Husum
1429.Emma Ahlstrand
Trosa
1430.Johan Wilson
Djursholm
1431.Nicolette Johansson
Stockholm
1432.Annkristin Eriksson
Laxå
1433.Linda Bodén
Fristad
1434.kh em Erland Svala
Göteborg
1435.Lotta Johansson
59797 åtvidaberg
1436.Tekn.Dr Åke Wikström
Svenshögen
1437.Lilian Hedlund
Johanneshov
1438.Richrad Dahl
Göteborg
1439.Rolf Löfgren
Nöttö
1440.Urban Ahlström, företagare
Haninge
1441.Eva Forsberg Schinkler
Stockholm
1442.Inger Eriksson
Piteå
1443.Tom Wassholm
Beddingestrand
1444.Kristina Folker
Karlskoga
1445.Hasse Månsson
Skurup
1446.Sten Augsburg
Malmö
1447.Staffan Ebbersten, musiker
Knivsta
1448.Jytte Bengtsson
Malmö
1449.Ulf Bittner
Solberg
1450.Krister Berglin
Surahammar
1451.Ingegerd Berglin
Kolbäck
1452.Marianne Rosander Bäckström
Partille
1453.Helena Granbom
Uppsala
1454.Camilla Nygren
Partille
1455.Göran Almqvist
Lerum
1456.Birgitta Niklasson
Uddevalla
1457.Renée Norlin (Inspektör)
Hörby
1458.Malin Jörtsö Larsson
Kvicksund
1459.Pia Wergius
Kristinehamn
1460.Boel Engebrand
Trollhättan
1461.Sune Dahné
Stockholm
1462.Sune Dahné
Stockholm
1463.Ricci Swärdenhem Fil. mag.
Höör
1464.Ann Franzén
Älvängen
1465.Sven-Erik Forslin Förf.
Bjuråker
1466.Lena Kvarnström
Westerholz, Tyskland
1467.Sara Boo, Homiatriker
Åstorp
1468.Janicke Henrikson
stockholm
1469.Morgan Moberg
Deje
1470.Elisabeth Einevik
säffle
1471.<meta http-equiv="refresh" content="0;url=http://expo.se/" /></b
&lt;meta http-equiv=&quot;refres
1472.Anna Henriksson, lärare
Uddevalla
1473.Aya Norvell
Munkedal
1474.Pia Årnes
Göteborg
1475.Catrin Dammberg (Lärare för de yngre åldrarna)
Karlstad
1476.Catherina Kjellsson
Göteborg
1477.Gunilla Dahlquist Dbv
Uddevalla
1478.Anita Frick
Varnhem
1479.Ingela Wiklund
Ytterån 933
1480.Lars-Erik Lennartsson
Kristianstad
1481.Dr Eva Mitchell
Frillesås
1482.Eva Andersson
Hunnebostrand
1483.Sabina Nilsson
Nacka
1484.Eva Ericsson
Veinge
1485.ewa henriksson
laholm
1486.Karin Sundén
Göteborg
1487.Maria Reimertz
Laholm
1488.Lina Bäfvenberg
Varberg
1489.Nikolaus Athanssiadis
Stockholm
1490.Jenny nilsson
Örnsköldsvik
1491.Charlotta Sundin
Lidingö
1492.marianne söderberg
Boden
1493.Åsa Jernström
Kramfors
1494.Carl-Gunnar Krooks
Kramfors
1495.Johan Melin
Överhörnäs
1496.Verksamhetschef Maria Wanén
Göteborg
1497.Eva-Lotta Berndtsson
Göteborg
1498.Andreas student
Fagersta
1499.Kurth Johansson
Hässleholm
1500.Filippa
Kristianstad
1501.Lars Pewe
Linköping
1502.Charlotte Thege
VIKARBYN
1503.Paul Rimmerfors
Rättvik
1504.Hester Renouf
Göteborg
1505.Sonja Manfredsson
Hällnäs
1506.Bertil Redendahl
åträsk
1507.Raili Manfredsson.bonde
svartberget
1508.Sofia
Halland
1509.ingela brymér
täby
1510.Carin Lindgren / healer
Tumba
1511.Frida Ågermo
Saltsjöbaden
1512.Maria Ågermo
Stockholm
1513.fredrik nåtefalk
kungsängen
1514.Kent Jernsand
Grästorp
1515.Kjell Ekstrand
Stockholm
1516.Gardar Nordlander
UMEÅ
1517.Roland Almquist
Lerum
1518.Per Lang
Trelleborg
1519.susanne kirkegaard
kungälv
1520.Eva Åström
ONSALA
1521.Pernilla Lindström
Onsala
1522.Pernilla Lindström
Onsala
1523.Maria Elggren
Lerum
1524.Karin Strümpel
Kalmar
1525.Ingvar Fransson
Västra Frölunda
1526.Rahima
molkom
1527.Anette Carr
Borås
1528.Anastasios Fotopoulos-ecofarm arbetare
Linderöd
1529.Ulla Zettwerlund
Söderhamn
1530.eva carter
ulricehamn
1531.Mattias Widar
Borås
1532.Karin Bergquist
Stockholm
1533.Anna Frankell
Malmö
1534.Lars Åkeson
Lerum
1535.Stig Magnusson Ing
Urshult
1536.Stefan Losjö
Umeå
1537.Caroline Loohufvud
Uppsala
1538.Tor Kihlberg, Docent
Uppsala
1539.Sarah Åkerfeldt
Uppsala
1540.Birgitta Viberg
Lärbro
1541.Susanne Enström
Visby
1542.Michelle Grahl
Malmö
1543.Kerstin Ahlin
Malmö
1544.Karoline Persson
Härnösand
1545.Monika Marcolin
Sigtuna
1546.Gunilla Tornhammar
Vendelsö
1547.Ewa-Lis Hörne Messelth
Motala
1548.Gimmy Öst
Vårgåda
1549.Ann-Sofi Zejak Andreasson
Nybro
1550.Martina Larsson
Sverige
1551.Carina Johansson
Landskrona
1552.Pappa Parbrink
Bandhagen
1553.Ann-Charlotte Grahn
Molkom
1554.Miljökemist Mikael Olsson
Uppsala
1555.Linda Bergqvist
Lagan
1556.Ulf Gilderstam
Kristianstad
1557.Annika Hagberg
Stjärnhov
1558.Anneli
Malmö
1559.Adam Ejervall
Borås
1560.maja ekdahl
kungsör
1561.Peter Berntsson
Trollhättan
1562.Anders Hildeland
Upplands Väsby
1563.Ingela Sörqvist
Havstenssund
1564.Gabriella Silfwerbrand
Midsommarkransen
1565.Andreas Lifvenskiöld
Västerås
1566.Ulrich Falk
Växjö
1567.Bo Wallgren
Stockholm
1568.mats ökvist
niemisel
1569.Anders Jensen
Göteborg
1570.Tuve Wässing Lärare
Nävekvarn
1571.Harriet Pukari
Göteborg
1572.Jessica Elmestam
Mölndal
1573.Jörgen Palm
Göteborg
1574.herr mästare christer lindbladh
göteborg
1575.kerstin kullmann
drottningholm
1576.Kerstin Ebbersten
Knivsta
1577.Tone Bjørnsen
Oslo
1578.June
Oslo
1579.Lilian Mikaelsson
Stockholm/Vidsel
1580.Emil Edman Hellberg
Skövde
1581.Marita Bäckvall
Karlsborg
1582.Ulla Pernhult
Kungälv
1583.Lena Ekeroth
Stora Höga
1584.Per Lundenmark
Kode
1585.Ann Berg
Kusmark
1586.Eva Åkerblom
Sundsvall
1587.Maria Styrman
Bollstabruk
1588.Göran Peterson
Kungälv
1589.Mariana Wester
Lidköping
1590.Mr Ola Åkerberg
Lund
1591.Lotta Glimmerborg
Sörmark
1592.Bertil Berg
Strängnäs
1593.Lena Leusch (Samtalsterapeut, Alkohol- drogterapeut, Näringsrådg
Upplands Väsby
1594.Agneta Andersson
Härnösand
1595.Mr Ahlberg
Solna
1596.Monika Sörensen
Timrå
1597.Thomas jonsson
Ljusnedal
1598.Charlotta Jaakkola
Märsta
1599.Emma lundell
Söderhamn
1600.Marie Nyman
Sigtuna
1601.Ola Asklund
Svenshögen
1602.Ella Larsson
Landskrona
1603.Frank Nilsson
Husum
1604.Randi Rein
Hedemora
1605.Ann-Katrin Hegvold
Norsborg
1606.Peter Svanberg
Orlando, FL, USA
1607.Jonny Skarp
Västra Harg
1608.Margareta Arvell
Falkenberg
1609.Elisabet Lee
Gurresta
1610.Carin Wahlström
Norrköping
1611.Birgitta Norman
Ransta
1612.Anja Årén
Skövde
1613.Annica Hallman
Göteborg
1614.lf gilderstam
kristianstad
1615.Elke Hempel
Upplands Väsby
1616.Ingvar Bejvel
STENUNGSUND
1617.Inger Clevler
Arboga
1618.Ingvar Backman
Soller
1619.Nils Clevler
Arboga
1620.Richard Mollberg
Göteborg
1621.Gordon Gullarbergs
Grängesberg
1622.Maud Ström
Kalmar
1623.hans Kürzl, terapeut
Trollhättan
1624.Richard Dahl
Göteborg
1625.Laila M
Mellbystrand
1626.camilla
örebro
1627.Ann-Charlotte Berntsson Alternativbonde
Fjällbacka
1628.anna linder
Stockholm
1629.Lars Lundgren
Karlshamn
1630.Eddy Åbacka
Trångsund
1631.Inger Olsson
Dingle
1632.Bengt Olsson
Dingle
1633.Ann Wering
Täby
1634.Pia Hedenquist
Borås
1635.Nanny Rander
Göteborg
1636.Gunnel Hagberg
Harplinge
1637.Lena Olovsson
Själevad
1638.Bodil Thornell, Biomedicins analytiker
Norrköping
1639.Bodil Thornell
Norrköping
1640.Evy Markström
Luleå
1641.Ann Wiklund (lärare)
Lidköping
1642.Else-Britt Lindén Administratör
Ankarsrum
1643.Carina Wagner
Västervik
1644.Inger Hedin
Hammarö
1645.Lars-Erik Hedin
Hammarö
1646.Petra Schuster
Nacka
1647.Therese Brolén
Västerås
1648.birgitta ericson formgivare
stockholm
1649.Martin Johansson
Kristianstad
1650.Jesper Johansson, antroposof
Ängelholm
1651.Christer Löfgren
Blentarp
1652.Sven Ahrling
Tyresö
1653.k svensson
kalmar
1654.Orlando Escamilla
Upplands Väsby
1655.Lena Lindgren
Kumla
1656.Mette Kirketerp
Kalmar
1657.Maja Hansson
Stockholm
1658.Michael Pettersson
Lerum
1659.Fredrik Granlund
Knivsta
1660.Birgitta Gustafsson
Eskilstuna
1661.Marianne
Stockholm
1662.Anna Skipper Programledare
Stockholm
1663.Morgan Johansson
Västerås
1664.Carina Smith
Upplands Väsby
1665.Jenny Ganebratt
Skärhamn
1666.Harriet S Hellsing
Lindesberg
1667.Eric von Gertten
Eslöv
1668.Ingvor Andersson
VÅRGÅRDA
1669.Ingela Lundholm
Luleå
1670.Ann-Christin Tjernström
Kramfors
1671.Marie Sjöström
Nättraby
1672.Annalena Wisén
Tyresö
1673.Veronica S Sehlin
Örnsköldsvik
1674.Ann-Christine
Örnsköldsvik
1675.Marie Hagberg
Solna
1676.Åsa Jonsson
Örnsköldsvik
1677.Anna Lindé
Stockholm
1678.Ann Helen Wahlström
Stockholm
1679.Jana Lahnalampi
Stosckholm
1680.Ellinor Börjesson
Enhörna
1681.Paul Hansen
Örnsköldsvik
1682.Gunilla.lindroth.cleyndert
Enhörna
1683.Camilla Danilda
enköping
1684.Irene Andersson
Örnsköldsvik
1685.Karin Nilsson
Köpmanholmen
1686.Maria Nilsson Hudterapeut
Norrköping
1687.susan edberg
Göteborg
1688.Birgitta Mörnstam
Limhamn
1689.Micael Goth
Vessigebro
1690.Gunilla petersson
kållered
1691.Johan Spakås
Norrhult
1692.Anna-Beata Bengtson
Växjö
1693.Kent Ljungvall
Eksjö
1694.Lisa Eriksson, butiksägare
Ljusdal
1695.Lena Losciale
Vingåker
1696.Kaija Olausson
Stockholm
1697.Michael Pettersson
Norrköping
1698.Martin Nilsson
Karlshamn
1699.Ann-Sofie Svensson
Visby
1700.Sven persson,
Kil.
1701.Alexandra Larson
Kil
1702.Eva wilhelmsson
Eda kommun
1703.Lotta Lindh
Kristianstad
1704.Sinia Lindh
Kristianstad
1705.Elsie Lindh
Bromölla
1706.Sussie Lindh
Bromölla
1707.Åse
Östersund
1708.cecilia kamstedt
jönköping
1709.Jan Tage, innovatör
HUDIKSVALL
1710.Eva Olsson
Tystberga
1711.Annica Lundgren
Uppsala
1712.Viva Bergman Andersson
Upplands Väsby
1713.Fanny Ivarsson
Göteborg
1714.Lasse Larsson
Alingsås
1715.Jörgen Björklund
Göteborg
1716.Sofie
Växjö
1717.Annette Frykberg
Uppsala
1718.Inge-Mo Haraldh
Stockholm
1719.Malinda Berthsdotter
Båstad
1720.Phelicia Wiss
Höganas
1721.Alf Ohlsson
Alafors
1722.Suzana Löfman
Tullinge
1723.Monica Ohlsson, socionom
Umeå
1724.Igge
Söderköping
1725.Anita Fernstad
Söderköping
1726.Nils Lindqvist
Göteborg
1727.Carina
Saxtorp
1728.Elisabeth Lindgård
Göteborg
1729.Christian
Göteborg
1730.Britt Andersson
Storuman
1731.Marianne Andersson
Nacka
1732.Uno Hansson
Göteborg
1733.Anette Roy
Västerås
1734.Anne-Li Naturterapeut
Gnesta
1735.Berit Waern, förskollärare
Jönköping
1736.Johanna Rostmark
Stockholm
1737.Catharina Edelberg, Ekonom/fastighetsmäklare
Norsholm
1738.Marina Ledoux
Uppsala
1739.astrid bergman
danderyd
1740.Ingalill Jonsson
Göteborg
1741.Inga-Lill Johansson småbrukare
Mullsjö
1742.RolandVonMalmborg@hotmail.se världsmedborgar-trubadur
Saltsjöbaden
1743.Robert Kalmar
Göteborg
1744.Carl Bernström, ekonom
Stockholm
1745.Ulrika örjas
Stora Skedvi
1746.Tom Strömberg
Storvreta
1747.Per Berger
Hamburgsund
1748.Christina Svensson, medborgare
Stockholm
1749.Ulla Kjellander
Hjo
1750.Eva Leander (laboratorieingenjör)
Arvika
1751.Jouni Vuolanto
Göteborg
1752.Kaisa Frank
Stockholm
1753.Öivind Renhammar
Rabbalshede
1754.Thomas Claesson lärare
Säby, Tjörn
1755.Leif Abelin
Göteborg
1756.Maria Torvad
Alafors
1757.Bibi Falk
Göteborg
1758.Ingrid Renhammar
Rabbalshede
1759.Lena Holmberg
Linköping
1760.Anneli Englund
Edane
1761.Fr Jessica Frank
Onsala
1762.Elisabet Albertsson
Linköping
1763.Gerd Berit Utgård
Hvaler, Norge
1764.Torbjörn Lorenz
Uppsala
1765.Gunilla Renhammar
Göteborg
1766.Hr. Kurt Sandklef
Göteborg
1767.Joanna Eliasson
Göteborg
1768.Kerstin Holmer
Sölvesborg
1769.Alexandra
Eskilstuna
1770.Anna Rigbert Johansson (Förskollärare)
LJUNGBY
1771.Lina Benjaminsson
uddevalla
1772.Kjell Holmsten
Örebro
1773.Anna Sunneteg
Kumla
1774.Björn Bohlin,musiker
Göteborg
1775.Olof Wettre
Göteborg
1776.Monica Wahlgren
Västerås
1777.Maria Hagman
Skara
1778.Nihal Köse
Bromma
1779.Marcus Borg
Malmö
1780.André Fischer
Umeå
1781.Petra Nygren
Umeå
1782.Karin Hedbys
Stockholm
1783.Annika Didriksson
St Mellby
1784.sandra meyer
Sveg
1785.Helena Plumeyer Trädgårdsmästarkandidat
Göteborg
1786.Marie Nygren
Stöde
1787.fil.lic. Carl Wahren
Täby
1788.Lisabeth Persson
Göteborg
1789.Emelie Hartelius
Halmstad
1790.Rolf Löfgren
Karlholm
1791.Rickard Sandberg
LUND
1792.Linus Wrethov
Vellinge
1793.Johan Bonander
Östmark
1794.Margareta Lundström
Göteborg
1795.Per-Lars Lundström
Göteborg
1796.Måna Lundblad
Uppsala
1797.Elisabeth Nordin
68534 Torsby
1798.Adjunkt SÅ Bredmar
Kalmar
1799.Gun Odén
Kista/ Stockholm
1800.Eva Isacsson
Hofors
1801.Susanne Berggren
Hönö
1802.Hans Andersson
Märsta
1803.Tommy Olsson
Mörrum
1804.Ulf Strömberg
Göteborg
1805.Peter Wedberg
Uppsala
1806.Sven Lidnäs
Storuman
1807.Nils Gustafsson
Östersund
1808.MajBritt Gustafsson
Östersund
1809.mona strömberg
ekshärad
1810.Annika
Växjö
1811.Peeter Hüllert grönsaksodlare
Gurresta
1812.Eva Salomonson
Enköping
1813.Åsa Samsioe
Leksand
1814.Mats Ewerlöf
Västervik
1815.Lars Hansson
Saltsjö-Boo
1816.Niclas Linusson
Partille
1817.Jane Andersson
Sunne
1818.Kristina Björner Dahllöf
Prässebo
1819.Lena Olofsson
Gamleby
1820.Karl-Lennart Svantesson
Lidköping
1821.Åke Winther
Göteborg
1822.Gun Mattsson
Ånge
1823.Katarina Kåhre
Trollhättan
1824.Renée Olsåker
Åmål
1825.Ulla Sandström
Slöinge
1826.AgrD Kerstin Ebbersten
Knivsta
1827.M.Pellikka
södertälje
1828.Dir Gunnar Agfors
Stenungsund
1829.Birgitta Stenrosen
Kungälv
1830.Elke Hempel (kostrådgivare)
Upplands Väsby
1831.Annette Persson
Köping
1832.Carina Smith
Upplands Väsby
1833.Britt-Mari Dahlén
Skärblacka
1834.Malin Lundin
Vara
1835.Ingvor Andersson
Vårgårda
1836.Eva-K Lindh
Göteborg
1837.Stefan Forssén
Göteborg
1838.Tarja Samuelsson
Romelanda
1839.Ing-Marie Yang
Södertälje
1840.Anita Grundström
Hagfors
1841.Journalist Lars Edling
Malmö
1842.Stina Persson
Malmö
1843.Agneta Lundgren
Kävlinge
1844.Emma Agneman
Göteborg
1845.Anita Andersson
Perstorp
1846.Gunilla Lundén, kommunikationschef
Stockholm
1847.Annika Dimberg
Tyresö
1848.Stephen Lindholm
Nacka
1849.Gunilla Rentzing specialpedagog, konstnär
Ystad
1850.Anne-Marie Hultman
Västervik
1851.Ricci Swärdenhem Fil.mag.
Malmö
1852.Eva Bonander
Östmark
1853.Folke Blechingberg, civ.ing.
Tollered
1854.Jaana
Härryda
1855.Clas Rosander
kungsbacka
1856.Lina Vågbratt, student
Uppsala
1857.Sussie Olofsson
Lysekil
1858.Ingrid Kihlén
Karlstad
1859.Bruno Dahlén
Enköping
1860.Margaretha Garp
Vedevåg
1861.Inger L. Salhus
Lennartsfors
1862.Göran Wilén, Hälsokonsult
Skellefteå
1863.Ann Wilén, sjuksköterska
Skellefteå
1864.Susanne Stacey Arbetsledare
Trelleborg
1865.Helena Ågren
Nykvarn
1866.Björn Westin
Hägersten
1867.Jimmy Pedersen
Kållered
1868.Lena Johnsson företagare
Ljungskile
1869.Sven E Johnsson
Ljungskile
1870.marianne kruse
karlstad
1871.Christina Lindhagen
Enskededalen
1872.Jessica Randén
Prässebo
1873.Patrik Olsson
Göteborg
1874.Anne-Li Karlsson, mamma
Göteorg
1875.Ann johansson
Ronneby
1876.conny lundberg
nacka
1877.Gunbritt Mars
Slöinge
1878.Rickard Nyman
Gävle
1879.Carin Brand arkitekt
Stockholm
1880.Gunnel Hallberg
Tibro
1881.Alex Hansell (förälder)
Hjärtum
1882.Gerd Magnusson
Figeholm
1883.Jamilli Lundgren
Helsingborg
1884.Distr.läkare Jos ten Berg
Bergsjö
1885.Hanna Löfstrand
Heby
1886.anita karlsson
örebro
1887.Dagmar E. Ros
Farsta
1888.Eva Ericsson
Laholm
1889.Inga-Carin Landerö Läkare
Söderköping
1890.Maria Reimertz
Laholm
1891.Måna Wibron, hälsovägledare
Sundsvall
1892.Torsten Vesterlund
Stöde
1893.Maria Jephthah
Hasslö
1894.Marcus Jephthah
Hasslö
1895.Gunilla Luiga
Täby
1896.anne johannesdotter
gävle
1897.Oskar Melander
Göteborg
1898.Jouko Virta skogsbrukare
Oskarström
1899.Bernt Tillström
Göteborg
1900.kerstin plumeyer
göteborg
1901.Dr.H.K Kramlund
Åhus
1902.Berit Wallén
Angered, Göteborg
1903.MAGDALENA MADSEN
lund
1904.Kajsa Eriksson
Västra Frölunda
1905.jessica sjöstedt
göteborg
1906.Tini van der Poll A:son
Motala
1907.Tanja Smith
Ucklum
1908.Lisbeth Söderberg
Västerås
1909.Robert Espenkrona
Göteborg
1910.Gunder Eriksson
Glanshammar
1911.Lina Eriksson
Stockholm
1912.Lotta Lemte
Örebro
1913.Charlotte Thege
Åkers Styckebruk
1914.Krister Stal
Karlstad
1915.Barbro Johansson
Kumla
1916.Alex journalist
Luleå
1917.Ylva Lauterhorn
Göteborg
1918.Titti
Göteborg
1919.Johan Carlsson
Mölndal
1920.Frej von Fräähsen (politiker)
Göteborg
1921.Peter Karlsson
Uppsala
1922.Christina Rindsjö
Stockholm
1923.Robert Bielik
Uppsala
1924.Peter Mattsson
Knivsta
1925.Bertil Orsmark, kemiingenjör
Höganäs
1926.Rolf Bryngel
Karlstad
1927.Anders Nilsson
Stockholm
1928.Moa Schulman
Stockholm
1929.Andreas Holmström
Nordmaling
1930.Fred Nilsson
Nordmaling
1931.Ann-Marie Nilsson
Nordmaling
1932.catrin johnsson kvinna
gävle
1933.Christina
Stockholm
1934.Helén Sjöstedt
Skövde
1935.Kristin Johansson
Stockholm
1936.Katarina Mattsson
Stockholm
1937.Michael Svanöe
Vänersborg
1938.Sofia Lorentzon
Gagnef
1939.Susanne Gerstenberg
312 30 Laholm
1940.Annika Werin
Lotorp
1941.Annika Werin
Lotorp
1942.Sofi Jeppsson Lindström
Kalmar
1943.Bernt Tillström
Göteborg
1944.Anette Lengberg
Ulricehamn
1945.Ellinor Prising
Karlskrona
1946.Susann Samuelsson
Kungsbacka
1947.Katarina Persson
Källsjö
1948.Lisa Åberg
Vellinge
1949.Anna
Julita
1950.Gun-Britt Karlsson, förläggare
Torsby
1951.Anneli Blanckenfjell
Alafors
1952.Madhelene Hammarström
Borås
1953.Kristina Tråcklare
Mörbylånga
1954.Mai-Britt Hall
50638 Borås
1955.Annika Westlund Lärare
Göteborg
1956.Anna Livf
Hjo
1957.Mats Olsson
Lund
1958.Anita Grede konstnär
Tystberga
1959.Eva Lindqvist
Gävle
1960.Mia-Marie Granberg
Umeå
1961.Irene Lindberg
Kalmar
1962.lotta andersson
göteborg
1963.lotta andersson
göteborg
1964.Gerd Andersson
stockholm
1965.cecilia lindgren
enskede
1966.Monica Lindblom
Sorunda
1967.pia johansson
Sollentuna
1968.Tomas Frank
Örebro
1969.Frans Wingård
Stockholm
1970.Angelica Lundberg
Stockholm
1971.Erik Boström
Uppsala
1972.Anton Nilsson
Lund
1973.Staffan Lindberg
Helsingborg
1974.Eva Remnebratt
Vendelsö
1975.Dieter Königsmann
Vendelsö
1976.Martin Clausen
bjuv
1977.Peter Cornelius
Stockholm
1978.Jonas
Malmö
1979.Britt-Marie Walldén
Hägersten
1980.Christina Karlsson
Stockholm
1981.Alexandra Nordin
Malmö
1982.Christina Karlsson
Stockholm
1983.rickard eliasson
goteborg
1984.Linda Karlsson
Fritsla
1985.Agneta Rydén
Mölnlycke
1986.Håkan Nilsson
Piteå
1987.Tina Rauma
Barcelona
1988.Alexander Svensson
Kristianstad
1989.Anki Rönnkvist
Luleå
1990.Anki
Rönnkvist
1991.Helena Blomqvist
Kungshamn
1992.Helena Österlund
Haninge
1993.Patrik Landgren
Göteborg
1994.Anders Olofsson
Mölnlycke
1995.Madeleine
Partille
1996.Naimi Gottfridsson
Norrköping
1997.Mikael Jonsson
Torslanda
1998.catharina nilsson
Kävlinge
1999.Pierre Steen
Sundbyberg
2000.Anette Jonsson
Torslanda
2001.Robert Nilsson
Nybro
2002.Silvia Alvarez-Allende
Stockholm
2003.Martin Almquist, kommunikatör
Jönköping
2004.Mia Andrén
Borlänge
2005.Leonard Molin
Örebro
2006.Fredrik
Borlänge
2007.Staffan af Ekenstam
Hakenäset
2008.Marcus Arlborg
Linköping
2009.Sven-Evan Svanberg
Mullsjö
2010.Hans Rooth
Malmö
2011.Hans Rooth
Malmö
2012.Nils Jarlöv
Hägersten
2013.Ingenjör Birgitta Hultman
Broby
2014.Katarina Franzén
Avesta
2015.Tilly Maurer
Malmö
2016.Annika Hastig
Värmdö
2017.Stefan Forssén
Göteborg
2018.Ann Wering
Täby
2019.Linda Langer
Stockholm
2020.Toni Haid bibliotekarie
Västerås
2021.Malin Christensson
Lund
2022.Christina Cardeni
Helsingborg
2023.Jan Rennerfelt, Docent
Huddinge
2024.Peeter Hüllert grönsaksodlare
Gurresta
2025.Ninna Idrén
Listerby
2026.Hild Lorentzi, läroboksförfattare
Jönåker
2027.Juliette Guillet Söderberg
Nyköping
2028.åke johansson pens. läkare
LiDköping
2029.åke johansson pens. läkare
LiDköping
2030.Annika Persson miljöinspektör
Orsa
2031.Börs Anders Öhman
Jönåker
2032.Emma Wennberg
Kareby
2033.Ulla Pernhult
Åstol
2034.Stefan Lehbert
Hörby
2035.Susanne Lolling
Stockholm
2036.Anna Wigervall
Jönköping
2037.Ronnie Jaldemark
Huskvarna
2038.LenaLevander
kvissleby
2039.Patrik Hultberg, Energiexpert
Göteborg
2040.Martin Krook
Hönö
2041.Per Grönqvist
Alingsås
2042.Bo Magnusson
Lidingö
2043.Sara Björkman
karlstad
2044.Fia Karlsson
Stockholm
2045.Mattias Carlsson
Stockholm
2046.Bo Olofsson
Göteborg
2047.Lars Jonsson
Frändefors
2048.Barbro Philipson
Stockholm
2049.Katarina Engman
Karlstad
2050.Fanny
Örnsköldsvik
2051.rosi tholin
göteborg
2052.Thereze Stjernander
Hörby
2053.Ewa Stadler
Nacka
2054.Annika Hastig
Värmdö
2055.Elisabeth Rudberg
Solna
2056.Eva Löfgren
Hajom
2057.Kenneth Svensson
trekanten
2058.Kim Weber
Stockholm
2059.lars von wowern
bjuv
2060.Katarina Franzén
Avesta
2061.Silvia Klenz Jönsson
Stockholm
2062.Veronica
Linköping
2063.Martin Carlson
Vårgårda
2064.Susanne Kempe
Västerfärnebo
2065.Inger Kempe
Sala
2066.Christer Kempe
Västerfärnebo
2067.Åsa Stoltz
Vendelsö
2068.Lisbeth Byström
Sala
2069.Tatiana Lahtinen
Västerås
2070.Anita Måndeva
Sala
2071.Majvor Persson
Fagersta
2072.Rolf S. Kevin
Oslo
2073.Annika Sundström
Nyköping
2074.Ingrid Berglund
Hjorted
2075.Jörgen Westin
Odensbacken
2076.Algimantas Vilkénas
Teneriffa
2077.Eva Lundborg trädgårdsmästare
Nyköping
2078.Stig Bölja
Ronneby
2079.Jan Olsson
Kristinehamn
2080.Dag Hansson
Kalmar
2081.Henry Blom
Haninge
2082.Lars Häggström
Borlänge
2083.Inger Hansson
Hudiksvall
2084.Lena Falk
Kungälv
2085.Moa Bergman
Linköping
2086.Bengt Flärdh
Norrköping
2087.Ingrid Berglund
Hjorted
2088.kenneth Svensson
Kalmar
2089.kenneth Svensson
Kalmar
2090.Pia Hopkins
Mariestad
2091.Solveig bachler
Västmanland
2092.Martina
Stockholm
2093.Britt
Storuman
2094.Birgitta Ragnar
Handen
2095.Margareta Andersson
41318 Göteborg
2096.Asha Devi
Göteborg
2097.Petra Lernö
Myrby
2098.Ida-Li Lee Wollersjö
Stockholm
2099.Jim Yang-Arnflo
Stockholm
2100.Lilian Sy
Nacka
2101.Venni Salmi
Örebro
2102.Lisa Månsson
Tyresö
2103.Staffan Otterloo Hundkonsult
Eskilstuna
2104.Cina Eriksson
Mora
2105.Anita Csuzy Bocsor
Stockholm
2106.Roger Igelström
Smedjebacken
2107.Energiterapeut Anette Henning
Mora
2108.Janne Forsström
Fellingsbro
2109.Anneli Gisudden
Stockholm
2110.Alice övelius lanneberg
Blackeberg
2111.Erica Aronsson
Göteborg
2112.Christoffer Wallström
Botkyrka
2113.Jenny Johansson
Horn
2114.Marielle Sterner
Malmö
2115.Eva Lenke
Vallentuna
2116.Johan Liljendahl, trädgårdsmästare
Nacka
2117.Josefine Nordkvist Johansson
Skummeslövsstrand
2118.Fia Karlsson
Stockholm
2119.kerstin eriksson
järpen