Upprop: stoppa nedläggningen av WLH

Det statliga stödet till Waldorflärarhögskolan har upphört och waldorflärarutbildningen hotas därför av nedläggning. Om utbildningen av nya waldorflärare inte längre kan fortsätta utgör det ett stort hot mot waldorfpedagogiken i Sverige.

 

Vi föräldrar som valt waldorfpedagogik för våra barn är helt vanliga föräldrar. Vi önskar därför, precis som alla andra föräldrar, det allra bästa för våra barn. Vårt konkreta val föll efter noggranna avvägningar på waldorfpedagogiken. Vi respekterar att andra föräldrar, med exakt samma utgångspunkter och kriterier, gör andra val. Vi vill samtidigt bli respekterade för vårt. Vi vill också att vår rättighet att fritt välja skola och pedagogik för våra barn skall respekteras. Vi tycker det är ett fullt rimligt krav i valfrihetens Sverige.

 

Om utbildningen av nya waldorflärare upphör, kommer emellertid waldorfpedagogiken på sikt att utarmas. Vi får inte det att gå ihop med den valfrihet inom utbildningsväsendet som är den nya skollagens uttalade målsättning.

 

Vi uppmanar alla som vill värna waldorfpedagogiken och den pedagogiska mångfalden att skriva under detta upprop. Syftet är att visa ansvariga myndigheter hur många vi är som oroas över Waldorflärarhögskolans framtid, och att visa hur många vi är som motsätter oss inskränkningar i den demokratiska valfriheten.

 

Dag Retsö

Eva Lazar

Initiativtagare: Eva Lazar

 

 

Undertecknas

Fyll i formuläret nedan och klicka på "Skriv på uppropet!" för att underteckna ovanstående upprop. Namn och ort är obligatoriska uppgifter.

Du får gärna uppge din e-postadress och eventuell hemsida. Din e-postadress visas inte för andra besökare, men du kan komma att få nyhetsbrev av uppropets initiativtagare. Om du har en gravatar så syns den vid din underskrift.

 

Namn (och titel):Ort:
E-postadress:Hemsida:

 

1.Henrik Schyffert
Stockholm
2.Tilde Björfors, professor och cirkusdirektör
Stockholm
3.Mats Pertoft, riskdagsledamot (MP)
Järna
4.Jackie Swartz Barnpsykiater
Järna
5.Birger Schlaug
Vingåker
6.Caroline Bratt, lärare
Stockholm
7.Bo Dahlin, professor
Karlstad
8.stefan sundström
artist
9.Maria Isaacs
Stockholm
10.Gabriella Grusell Psykolog
Stockholm
11.Sven-Eric Liedman, Professor em.
Göteborg
12.Eva Lazar waldorfförskollärare
Bandhagen
13.Rebecca Wahren
Stockholm
14.Örjan Liebendörfer
Vitaby
15.Författare Anna-Karin Palm
Nacka
16.Anna-Karin Palm, författare, fd waldorfelev, waldorfförälder
Nacka
17.Dag Retsö
Farsta
18.Göran Sjölin
Bromma
19.geseke Lundgren
Järfälla
20.Johanna Hellsten
Bromma
21.Niklas Andersson vinimportör
Stockholm
22.Nigel Wells egen förtagare
Järna
23.Per-Johan Kanberg
Skarpnäck
24.Markus Apelgren rektor
Gnesta
25.Signe Bellberg, waldorf-dagmamma
Bromma
26.Lars Jildeteg
Nacka
27.Fredrik Arvas, MBA
Farsta
28.Laban Deijfen Björfors, elev
Ingarö
29.Inger Edelfeldt, författare
Stockholm
30.Paula Kanberg
Skarpnäck
31.Joel Hallklint
Järna
32.Magdalena Thybelius, kulturvetare
Årsta
33.Sofus Andersen Blivande waldorflärare
Järna
34.Jonas Lönnå, DJ/Musikproducent
Stockholm
35.Sissela Brost- Qamar, student på WLH
Stockholm
36.Sylvie Lindblad skådespelare o samtalsterapeut
Norrköping
37.Tove Tidholm, lärare
Bromma
38.Karolina Bergom Larsson, lärare
Bromma
39.Mats-Ola Ohlsson
Järna
40.Mari Flanby
Stockholm
41.Erika Bergqvist Lindvall journalist och TV-producent
Stockholm
42.Maria Modig, Kultur och Fritidsdirektör
Visby
43.Jan-Erik Mansikka, universitetslektor
Borgå
44.Olof Andersson, lärare
Hökarängen
45.Lina Nilsson,lärare
Hägersten
46.Ann Ohlqvist
Helsingborg
47.Evelin Tamm
Järna
48.Jenny Thedvall
Västerås
49.Kristina Nilo
Hägersten
50.Niklas lund (scenograf)
Saltsjö-boo
51.Jenny Boquist Människa
Norrköping
52.Marianne K Fors
Järna
53.Maura Tavares, Lärare
Bromma
54.Suzanne Gieser Fil. doktor
Stockholm
55.Anders Freudendahl Hantverkare
Ingarö
56.Siri Haller
Saltsjöbaden
57.Kent Isaacs, Musikproducent, Owner/Founder of Cosmos Music Group
Stockholm
58.Yvonne Falk, psykolog
Tumba
59.Karin Näsholm
Gustavsberg
60.synne myreböe
Saltsjö-Boo
61.Josefin Nilsson(förskollärare)
Ängelholm
62.Kerstin Nilsson
Hardeberga, Lund
63.Lollo Collmar
Stockholm
64.Lennart Danielson
Örebro
65.Anne-Lie Malmgren ( förälder)
Bromma
66.Bjarne Edberg
Järna
67.sofie ernst
helsingborg
68.carolina ohlqvist
Helsingborg
69.Henrik Wachtmeister
Karlskrona
70.Oline Stig, författare
Eslöv
71.Henrik Hultman, Företagare
Karlshamn
72.Anna Davis, Arkitekt SAR/MSA
Stockholm
73.christhild Ritter
mörkö
74.Ruhi Tyson
Bromma
75.Andreas Cavaco, låtskrivare, semi-dagpappa och förälder
Bromma
76.Anna-Lena Bellberg, waldorflärare
Bromma
77.Martin Ericson, waldorflärare och förälder
Järna
78.Kajsa Grytt, Artist
Stockholm
79.Hedvig Bellberg, Bebyggelseantikvarie, f.d. waldorfelev
Stockholm, Göteborg
80.Ulf Wagner
Järna
81.Anton Bellberg, hovmästare, f.d. waldorfelev
Hägersten
82.Jenny Vienola, ekoexpressen.se
Uppsala
83.Britta Heckscher
Visby
84.Airene Lindfors Allmänläkare
Stockholm
85.Per Molin
Hässelby
86.Elvira kierkegaard
Göteborg
87.Isabella Södling Augustson
Saltsjö-Boo
88.Lukas Nieriker medialärare
Oslo
89.Neela Ferri
Järna
90.Ulrika Larsson
Stockholm
91.Beata Mucha
Göteborg
92.Johanna Öjrell (egen företagare)
Skarpnäck
93.Veronica Åström, Ingenjör & Beteendevetare
Farsta
94.Britta Brus
Göteborg
95.Joakim Olsson, biståndsarbetare
San José, Costa Rica
96.Karl Danelius
Lund
97.Ella Winbrant
Stockholm
98.Nadja C Martinsson, författare
Solna
99.Marina Solbär
Järna
100.Per-Inge Munter Eurytmist
Visby
101.Erik Cederberg
Ekerö
102.Församlingspedagog Karla Sand
Enhörna
103.Niklas Wörmann
älvsjö
104.Jenny Ahlner
Simrishamn
105.Gabriela Munoz waldorffritidspedagog
Farsta
106.Yvonne Rosén
Tungelsta
107.Henrik Brandin
London
108.Christer Owe
Göteborg
109.Gustav Vinkler
Järna
110.Maria Söderström
Björnlunda
111.ingrid loeld rasch
norrköping
112.Agnes Hanberger
Stockholm
113.Susanna Öhrman
Stockholm
114.Arnold Langefors, civilekonom
Bromma
115.Tiina Niskanen
Järna
116.Marina Ubilla, Eurytmilärare
Norrköping
117.Helgi Örn Helgason, konstnär
Järna
118.Lalita Dasi (lärare)
England
119.Sofia Wallberg waldorfförskollärare
Stockholm
120.Erik jildeteg elev
Nacka
121.per johansson
norrköping
122.Madeleine Jildeteg
Nacka
123.Antonia Hallman
Norrköping
124.Marie-Therese Berthin / Trebarnsmor
Visby
125.Lena orring
Gnesta
126.Anna Ohlsson
Järna
127.Inga de Jonge
Norrköping
128.Maiju Rokka
Höör
129.lärare Anna Jarrolf
Järna
130.Geronimo Salomon, folkhälsovetare
Skarpnäck
131.Cilgia Könz
Stockholm
132.Paulina Crescentini Lärare
stockholm
133.Ida Helmers
Dalby
134.Clara Diesen, författare
Stockholm
135.Bert Vetterfalk
Järna
136.Fredrik Falk
Tumba
137.Kerstin Silvasti, Eurytmilärare
Järna
138.Elvira Norén
Stockholm
139.Lia Pizarro, waldorflärare och förälder
Stockholm
140.Katrin Glaser (master of Biomedicine)
Solna
141.Anne Ingeborg Haugholt,sjuksköterska
järna
142.Jonna Bengtsson waldorfförskolelärare
Visby
143.Amelie Wallmark
Stockholm
144.Karin Thomasson, kommunalråd, MP
Östersund
145.Kristin Parknert
Visby
146.Paula Pihlgren Trädgårdsmästare
Järna
147.Mia Harlin
Delsbo
148.Ann Wiippola förskollärare
Vendelsö
149.sophia hoy
visby
150.Erik Markesjö, student
Täby
151.Åsa Örterström
Bromma
152.Klara Vilkancis Pedagog/studerande
Vaxholm
153.Klara Vilkancis pedagog/studerande
Vaxholm
154.Gordana Gedin (rektor)
Sigtuna
155.annika lüthi
Järna
156.Marianne Jonsson
Bromma
157.Ylva Runeskjöld
Bromma
158.Hans Wikström, Waldorfförälder
Skarpnäck
159.Kerstin Lövendahl (waldorflekskolepedagog)
Helsingborg
160.Olof Misgeld, musiker, spelman och bitr prefekt, KMH
Stockholm
161.Ida Lindgren, dokumentärfilmare
Stockholm
162.Carina Lucas Waldorfpedagog
Bjuv
163.jonatan augustinsson
sköndal
164.Katarina Nyström fritidspedagog
sköndal
165.Daniel Dohnfors, utvecklare IT
Farsta
166.Ulf Wagner
Järna
167.Bengt Kämpe, församlingspedagog
Vällingby
168.Carin Karlsmyr
Stockholm
169.Kajsa Lycken
Västerås
170.Eva Linde Waldorfsmåbarnspedagog
Stockholm
171.Allan Scharf, enhetschef, psykolog, psykoterapeut
Stockholm
172.Sofi Ericson, verksamhetschef
Järna
173.Julius Ericson, Waldorfelev
Järna
174.Helena Moen, Centerpartist
Ljusvattnet, Burträsk
175.Hanna Rosén
Hökarängen
176.anna waernhoff w-förälder, W-mormor, W-farrmor och konstnär
Sköndal
177.Anders Arnberg
Rönninge
178.Astrid Pullar Fiolbyggare
Östersund
179.Aeneas Linden Forster, elev
Järna
180.Liz
Frösön
181.Patrik Selsfors
Söderköping
182.Erik Ernerudh
Ljungsbro
183.Sasha Waltå
Stockholm
184.Sanna Kraftling Wendin Le. sjuksköterska
Örebro
185.Knarig Asplund lärare
Göteborg
186.Marie Siwersson, Waldorftförälder, HR affärspartner
Helsingborg
187.Daniel Hallander
Gustavsberg
188.Sofia Scheibenpflug
Örebro
189.rebecka Hemse Skådespelare
Stockholm
190.Monica. Svensson
Helsingborg
191.August Netter
Cardiff, Wales, U.K
192.Tove Jangland Sjökapten/gammal waldorfelev
Norrköping
193.Wivica Jangland Larsson Eurytmilärare
Norrköping
194.Oskar Sedemark, Musikproducent
Gnesta
195.Simon Högberg
Järna
196.Peter Kahm, IT Chef
Stenhamra
197.Sven Moosberg Ordför. Kommunfullmäktige
Strömstad
198.Annela Långström Åhs
Västerås
199.Nicole Bergstedt, student, projektassistent
Hägersten
200.Ann-sofie Vienola
Göteborg
201.Marie Göthe
Skövde
202.Linda Lidman
Uppsala
203.Ethel Sjöberg, politiker
Göteborg
204.Lenah Hulthén, psykoterapeut
Alingsås
205.Susanna Dornwald
Witten, Tyskland
206.Elisabeth Kylander
Stockholm
207.Kim Lundqvist
Sollentuna
208.Åke Bergqvist Bildkonstnär, waldorfförälder, waldorfmedarbetare
Växjö
209.bob hansson författare
malmö
210.Linda Lange, psykolog
Göteborg
211.Fredrik Lange, filmproducent
Göteborg
212.Annika Oljeqvist
Farsta
213.Sandra Nystedt
Stockholm
214.Ingela Giss
Göteborg
215.Johanna Ahnström
Årsta
216.Carina Rosén
Älvsjö
217.monika tejmyr
visby
218.klara nilsson
Farsta
219.Fredrik Cerha musiker
Farsta
220.Simon Vinokur
Farsta
221.Camilla Ridström
Stockholm
222.Johan Wendelin
Trångsund
223.Maria Wahlström Norlin
Farsta
224.Marie Svedin
Huddinge
225.Jessica Weström
Visby
226.Marguerite Mork Jacobsson
Stockholm
227.Åsa Gunnarsson
Vårby
228.Katalin Matolcsi
Uppsala
229.Viviana Ferraro, vårdare och läkepedagog
Stockholm, Tyresö
230.Civ.ing. Anna Fredriksson
Stockholm
231.Åse Frank
Hölö
232.Pia Forsberg-Godée pedagog
Stockholm
233.Astrid Dunkars Andersson
Bromma
234.Leif Tjärnstig Lärare
Stockholm
235.Kjell Helge Johansen
Trondheim
236.Patrik Karlsson
Stockhplm
237.Viveca Eriksson
Skarpnäck
238.Virginia Olofsson
Stockholm
239.Anki Högberg
Uppsala
240.Jens
Stockholm
241.monica jansson förskollärare
Göteborg
242.Helene Aurell, skulptör
Järna
243.Minna Gustavsson
Stockholm
244.Inger Molin
Uppsala
245.matilda sundqvist
spånga
246.Liv Fischer Andersson
Stockholm
247.kenneth ericson
skarpnäck
248.malin andersson pedagog
älvsjö
249.Ekonom Ingegerd Treutiger
Stockholm
250.Birgitta Larsson Lärarassistent
Järna
251.elisabeth ehrlich
Järna
252.Hjördis Ahlin-Boström
Tyresö
253.Britta Drakenberg lärare
Saltsjö Boo
254.Gunilla Louwerens
Gnesta
255.Franz Lubinski
Järna
256.Lena Holmberg
Linköping
257.Kristin Leiva
Stockholm
258.Mirja Sörberg, sångerska
Spånga
259.Marisha Soru
Stockholm
260.Anette Vestin
Skog
261.helen villarroel
stockholm
262.Lara Hultmark
Stockholm
263.Annika Brunsten
Stockholm
264.Fredrika Fredmark
Bromma
265.Eva Droetto
Göteborg
266.Martin Hellström
Kungälv
267.Leyla
Stockholm
268.Aziz Bennour
årsta
269.Folke Löfgren
Stockholm
270.Ulla-Karin Sundin
Järna
271.Karin Hjertstrand
Göteborg
272.Sophy Elevall, journalist
Stockholm
273.Ásta Hermundsdottir
Järna
274.Erica Scott
Mariehamn
275.Cilla Dunås
Farsta
276.Joanna (lärarstudent)
Göteborg
277.Jenny bäckström
Älvsjö
278.Vanilla Berthelsen
Kalmar
279.Camilla Wretljung gymnasielärare
Stockholm
280.Erika Wikström Lärarstuderande
Årsta
281.nicole nilsson
stockholm
282.Felix Tärnholm
Norrtälje
283.Noomi Hansen
Hässelby
284.Johanna Warden
Stockholm
285.Marcus Siltanen
Södertälje
286.Jonas Lönnå, musikproducent
Stockholm
287.Anna Paulina Linde
Trondheim/Norge
288.Pamela Schultz Nybacka (Fil.dr.)
Bromma
289.Sara Kjellberg
Göteborg
290.Theo Wilson. Läkare
Järna
291.Jan Sörberg
Spånga
292.Anki Porseby
Spånga
293.toomas ervald
järna
294.Anna Helgesson
Tyresö
295.Peter Helgesson
Tyresö
296.Ivan Carapic
Järna
297.Yasmine
Hörby
298.Gabriella Ståhle
Sala
299.Jessica Winnberg
Göteborg
300.Magnus Hambleton, Ingenjörsstudent
Järna
301.Elisabeth Malmberg
Dormsjö
302.Åke Zelada Strandin
Farsta
303.Lena Bengtsson, personlig assistent
Malmö
304.Åsa Kohout
Uppsala
305.Emilia Romans (lärare)
Stockholm
306.Emilio Wislocki
lund
307.Vanessa, socialsekreterare
stockholm
308.Peter Fridholm musiker
Stockholm
309.Kristina
Hägersten
310.Charlotta Widengren
Skarpnäck
311.Mauri Liebendörfer
Malmö
312.Susanne Börjeson
Hölö
313.Heiner Lohrmann
Järna
314.Johanna Syamlal
Stockholm
315.Lill Karlsen (waldorflärare)
Riddarhyttan
316.Ghia Ohlström
Täby
317.Johanna Holmström
Täby
318.Susanne Nilsson
Bromma
319.Hilda Öhrman
Farsta
320.Magdalena Thybelius, kulturvetare
årsta
321.Jessica Kolterjahn (författare)
Farsta
322.Andreas Ohlström
Täby
323.Joakim Närlund
Täby
324.Annika Wålinder, kommunikatör
Stockholm
325.ronny wulf /Pappa
örebro
326.Mattias Enberg, kompositör
Stockholm
327.Ylwa Breidenstein
Järna
328.Maria Hageman
Järna
329.Michael Hassinen Land
Järna
330.Marianne lindqvist
Uppsala
331.Anna Jansson
Södertälje
332.Emanuel Hallklint, webbkonsult
Mölnbo
333.Ronny Ohlsson
Visby
334.Magnus Kennedal
Johanneshov
335.Matilda Bremer musiker
Växjö
336.Emma Eckerbom Textillärare
Vrigstad
337.Anna Vogel , projektledare
Sthlm
338.Keta Gräsman
Vattholma
339.Jussi Ranta, konstnär
Hässelby
340.Elina Dagaris, lärare
Stockholm
341.Michael Pietsch Arkitekt
Järna
342.Johan Almsén
Järfälla
343.Daniel Andersson, waldorflärare
Visby
344.Anette Bornebrink
Uppsala
345.Ane Frostad
Stockholm
346.Maria-Theres Nilsson
Eskilstuna
347.Pontus Wallin Bildredaktör
Stocholm
348.Sara Wikstrand
Bromma
349.Jan-Olov Wikhall
Sollebrunn
350.Lnda Elieson
Årsta
351.Elin
Stockholm
352.Charlotte Wikhall, författare
Sollebrunn
353.Staffan Nordlund Arkitekt
Bromma
354.Joakim Lindberg
Skärholmen
355.Annagreta Folke
Nyköping
356.Ingela Munter
Vendelsö
357.Christine Enström Lärare
Årsta
358.Maria Kilinc
Skogås
359.Linda Backström, Egenföretagare
Göteborg
360.Sofia Thomsen Lärare
Brösarp
361.Anna Ling
Nybro
362.Anatoli Cepeda
Järan
363.Daniel Wilby
Brösarp
364.KD Bosch
Amsterdam
365.Jim Dagaris
Stockholm
366.Nandini Zaldivar
Pottsville
367.Annica Larson
Stockholm
368.Annika Hultman
Järna
369.Ingela Jansson
Gävle
370.Ylva Karlström, Sångpedagog
Bromma
371.Liza Grape
Sollentuna
372.Julius Hedberg
Stockholm
373.Magnus Holmén
Stockholm
374.Anneli Eriksson
Stockholm
375.Brian Meese
Bromma
376.Elisabeth McCann Butiksansvarig
Södertälje
377.charlotta nylund
göteborg
378.Patrik Andersson
Norrköping
379.Susanne Olsson
Älvsjö
380.Gustavo Chaparro Napa
Haninge
381.Gert Langhoff
Galten DK
382.Karin Hell
Järna
383.Ellen Nordlund
Hägersten
384.Elisabeth Gruve
Malaga
385.Åsa Sandvall
Visby
386.Cathrin Winge Danspedagog
Strängnäs
387.Ivan Hallström, Socionom
Järna
388.Torbjörn Lensell (lärare)
Rimforsa
389.Christina Ekström
Bromma
390.Agnes Ivarsson
årsta
391.Annette Gudrun Schultz
Järna
392.Ritva Nybacka
Bromma
393.Kim Törnqvist
Stockholm
394.Susanne Mandrén, bibliotekarie
Borås
395.Nic Arnevåg dramalærer
oslo
396.Annika Andersson, fritidsledare
linköping
397.Andrea Bengtsson,
Sundbyberg
398.Mona Roxendal
Garpenberg
399.Gry Jemer
København
400.Lotta Karlsson Waldorflärare
Gnesta
401.Patricia Teillier
Stockholm
402.Harriet Alborg
Järna
403.Bengt Bivrin
Strömstad
404.Jørn Flemmming Helveg Rudolph
København
405.Mimmi Poijes/förälder
Farsta
406.Jørn Flemming Helveg Rudolph
København
407.Søren Gunge
Järna
408.Jörgen söderström
Huddinge
409.Carolina
Sankt Olof
410.Sarafelicia Ängmo waldorfförslolelrare
Yngsjö
411.Ann-Charlotte Sjölin 4-9 lärare
Hudiksvall
412.NIlsOla Nilsson
Johanneshov
413.Thomas Andersson, civilingenjör
Järfälla
414.Moa Fischer Andersson
Göteborg
415.Giancarlo Ita Gomero
Haninge
416.Matilda Ödén
Uppsala
417.Johannes Ljungquist
Stockholm
418.sigrid nilsson
järna
419.Anders Hallqvist
Rissne
420.Hanna Björck
Almunge
421.Adam Korpskog
Bergen
422.Susanne Tereschatov
Vagnhärad
423.Silvia Badulescu
Johanneshov
424.Cecilia Galleguillos, Förälder
Stockholm
425.waldorfförskolelärare
linköping
426.Ida
Stockholm
427.Malin Hansen, lärare
Spånga
428.Ulla Reiman Sjuksköterska
Botkyrka
429.Lovisa Mueller Stark Lärare
Haninge
430.Caroline Edgren student
Solna
431.Anja Fors pedagog
Stockholm
432.Ulrika Sandberg
Stockholm
433.Maria Westman, Applikationsspecialist
Skogås
434.Benny Andersson / Egenföretagare
Örebro
435.Rikke Kjensli
Oslo
436.Agnes thiel
Stockholm
437.Sara Sjölin
Bromma
438.Anna Orrell Waldorfpedagog
Uddevalla
439.Lars-Göran Gunnarsson Pensionär
Edsbruk
440.Freja Hillfon-Liungman konsthallsvärd
Simrishamn
441.Birgitta Petersson
Vreta Kloster
442.VD Hillevi Cederberg
Ekerö
443.Vilhelm Montan Lindberg
Johanneshov
444.Ann-Charlotte Aminoff, pedagog
Ekenäs
445.Leena Källqvist, Sjuksköterska
Ingarö
446.Andrea Bjurström
Stockholm
447.Cecilia Stenius /enhetschef
Järna
448.Annelie Mattson-Djos, miljökonsult
Luleå
449.Natalie Högström, lärare
Bandhagen
450.Martin Stjernqvist, livsnjutare
Simrishamn
451.Engelbrekt Krantz
Stockholm
452.lenita holmberg lärare
stockholm
453.Gunilla Larsson, pensionär
Stockholm
454.Andrew Hickman.Lärare
Stockholm
455.Agnes Lundgren (förälder, konstnär)
Fole
456.Ola Kinberg
Göteborg
457.Kristina Elverljung, Yogalärare
Malmö
458.Michael Bransome, leg läkare
Stockholm
459.Dag Klingborg
Järna
460.chrlotte Strandberg, designer
Uppsala
461.anna hellström
hörby
462.Joel Tegman
Stockholm
463.Ninni Borg
Kivik
464.Silke Schermele
Ösmo
465.Tina Hellberg
Stockholm
466.Kira Malmström
Solna
467.kerstin harryson
stockholm
468.Linda Bailey (lärare)
Simrishamn
469.Gun-Marie Ernstsson
Insjön
470.Lotta Snijder
Järna
471.Birgitta Didrikson
Sorunda
472.Jenny ingemarsson
Särö
473.Arkitekt Nina Hällgren
Stockholm
474.Katarina Huldt, gymnasielärare och formgivare
Stockholm
475.caroline wiman, förälder
norrtälje
476.Marie Fridvall
Hässelby Stockholm
477.Sarah Lindloff musiker
Uppsala
478.Linda Jonsson
Kristianstad
479.Andreas Rodin
Visby
480.Anna Antsalo
helsingfors finland
481.mona baumann
umeå
482.Ann-Charlotte Wallen
Mölnbo
483.Leif Palmquist
Stockholm
484.Rebecca Viitala (Skådespelare)
Helsingfors
485.Christoffel van Dongen
Farsta
486.Camilla Andersson
Gnesta
487.Karin Nordberg, docent
Simrishamn
488.Elisabeth Ahlberg
Orust
489.Rolf Dahl
Örebro
490.Björn Hickman
Enskede
491.Alejandra Cuevas
Solna
492.Ulla Dahl, f waldorflärare
Örebro
493.Rebecka Bratt
Bromma
494.Nils Agdler, fotograf/konstnär
Johanneshov
495.Andil Dahl, musiklärare
Bromma
496.Susanna
Bromma
497.Ingvar Nilsson, f.d. frisör
Katrineholm
498.Christer Ericsson Egen företagare
Örebro
499.Lidia Taavitsainen
Bandhagen
500.Fanny
Stockholm
501.grete gulbrandsen
oslo
502.Marja Skånberg socionom
Järna
503.Eva Björkman, waldorflärare
Lund
504.Martina Massetti
Jarvso
505.Bart Wijlhuizen, teaterledare
Kalmar
506.Therese Ingesdotter Personalvetare/Statsanställd
Norrköping
507.Lisa-Maria Tjärnstig
Farsta
508.Ward
borrby
509.Anna Jönsson (Lärare på Idunskolan)
Ingarö
510.Anne-Lie Gårdestig
Björnlunda
511.Emma Labor
Djurhamn
512.Li Söderberg
Göteborg
513.Johan Nordqvist
Dalby
514.Miriam Bratt
Stockholm
515.Charlotte
Thege
516.Carolin Törnqvist
Santiago
517.Katherine Morales
Bromma
518.Piritta Lutz, fotograf
Grödinge
519.Erika Ahlman
Järna
520.Sara Lindström, waldorflärare
Göteborg
521.seffan Faraj
Bromma
522.Björn Olfenius
Garpenberg
523.Jörgen Bergström Fotograf
Stockholm
524.Stefan Hamilton, it-entreprenör
Stockholm
525.Johan af Ugglas
Kungsängen
526.Antonio Alonso
Lund
527.Lena Gunnarsson
Stockholm
528.Catharina Stangenberg, arkitekt
Bromma
529.Andreas Paleologos
Norrköping
530.Oscar Hansson
Malmö
531.Maria Wolff Gripfelt, bibliotekarie
Järfälla
532.Nanna Munter, trädgårdsmästare
Nacka
533.Erika
Järna
534.Tanja C Sanchez
Södertälje
535.Teresa Fernandez Long, Gymnasielärare
Bromma
536.René Völzke
Vällingby
537.Frode Barkved lærer
Oslo
538.Yvonne Körner läkare
Bromma
539.Pia Bäcklund Eurytmilärare
Södertälje
540.sooi schneider
järna
541.Birgitta Hultkrantz Bremler
Hammarbyhöjden
542.Markus Körner elev
Bromma
543.Holger Garthaus
Hölö
544.Milva Hjorth-madsen, student
Järna
545.Yasmin Fridman Majak, lärare
Bromma
546.Elisabet Booth
Skärblacka
547.Sara Karlsson, fd waldorfelev
Järna
548.Elisabeth Rådén
Stockholm
549.Annika Retsler
Järfälla
550.Maria Sialda
Värmdö
551.Eva Gustafsson , holistisk människa
Norrköping
552.Muriel Salas Ramos, Waldorflärare
Enskede
553.Alexandra Svedjehed
bromma
554.Signe Rosell
Järna
555.Siri Nyblom
Järna
556.Tova Rosell
Järna
557.Birgitta HAGBERG
Nora
558.Anna Atterling Smyckekonstnär
Stockholm
559.katti nilzén
ekerö
560.Liselotte Fredriksson
ekerö
561.Felicia Engqvist
Järna
562.Linnea Strokirk Lilja, blivande Waldorfförälder
Stockholm
563.Erik Sohl (egen företagare)
Järna
564.Laila Snijder
Mölnbo
565.miriam poppe
Järna
566.Ines Noueched (civ.ingenjör)
Solna
567.Linda Almestrand
Örebro
568.PeterMalmsten
Stockholm
569.raul pyssim
ireland
570.Anne Lundeqvist, bildlärare
Stockholm
571.Cecilia Davidsson
Kalmar
572.Viktor Persson; elev, ljustekniker
Sigtuna
573.Linda Sved
Upplands Väsby
574.Lena Leander, Socionom
Umeå
575.nadja bergsten
farsta
576.Cezar Enström
Järna
577.Helena Selsfors, rektor
Söderköping
578.Petter Stenström
Solna
579.Lill Veronika Kindervåg, Steinerpedagog
Stavanger
580.Ulla Lincoln
Järna
581.susanne j.rasmussen
Sävedalen
582.Helena Berg
Helsingborg
583.Isac Broman
Stockholm
584.lisbeth kuhfuss gustavsen waldorfpedagog
visby
585.Mona Hedberg, Lærer
Norge
586.Björn Reiland
Bromma
587.Siw Reiss, snart student i steinerpedagogikk
Norge
588.Söderköpings Waldorfskola
Söderköping
589.Pontus Andersson, civilingenjör
Järfälla
590.Daglig leder Iver Huitfeldt
Oslo - Norge
591.Rigmor Haugen Jensen, lærer
Lillehammer, Norge
592.Lisa Ekman, bibliotekarie
Norrköping
593.Anitra Grantvedt, Teknik
Kristinehamn
594.Teyba razzaq
Oslo
595.Maria Ekman
Järna
596.Lene Petite
Stavanger, Norge
597.elin örtenvik
Övertorneå
598.jeanette isabel
basilikum
599.Ingrid Fernold Förskollärare
Söderköping
600.Marcus Uddenfeldt
Stockholm
601.Therese Pilspets
Ringarum
602.Angelika Andersson Distriktssköterska
Glumslöv
603.Susanna Lundholm-Jonsson ( leg. tandhygienist och Industriell De
Stockholm
604.hanna collin
vikbolandet
605.Ann Kristin Risvaag, førskolelærer, frilansjournalist
Ås, Norge
606.Kerstin Lang
Söderköping
607.Gila Fischer
Stavanger
608.petter Andreasson, VD
Stockholm
609.Jessica Hedman, förskollärare
Sigtuna
610.Sophia Melin
Söderköping
611.Birger Wärn byggnadsingenjör
Bromma
612.emma eriksson
farsta
613.Lars-Erik Spathon
Hässelby/ Stockholm
614.Krister Gustafsson
söderköping
615.Ann-Charlotte Gustafsson
Söderköping
616.Randi-Harriet Mentveit
Eidsvoll, Norge
617.Catrine Ekstedt Waldorfförskolelärare
Söderköping
618.Kjell Kvam, driftstekniker OSL
Eidsvoll, Norge
619.Christine Hagen
Höör
620.Patrik Söderström, Skogsentreprenör
Björnlunda
621.Micaela Gustafsson
Hökarängen
622.Gerhard Böhme sjuksköt
Stockholm
623.Anna Grahn
Farsta
624.Katja Bierlein
Dalby
625.Karin Hoffström
Rydsgård
626.Yvonne Norder
Linköping
627.Elizabeth Bogstad
Stavanger, Norge
628.Jur kand Ellen Jones
Stockholm
629.Helén Sjögren
Västerhaninge
630.Regine Louit
Järna
631.Anna Stelling Förskolechef
Stockholm
632.Katarina Anjou de los Rios
Årsta
633.Nicolas Jones
Stockholm
634.Emma axdorph (billing co-ordinator)
Stockholm
635.Solomon Wells bonde
Garpenberg
636.Inger Öhman, mormor
Stockholm
637.Carharina Carlén
Stockholm
638.Mirjam Gustavson
Stockholm
639.Hanna Åström
Stockholm
640.Kerstin Andersson
Norrköping
641.Gunela Asp
Hallstahammar
642.Mona Barneby
Höör
643.Mikael Hedin
Järfälla
644.Stina Balkfors
Ingarö
645.Agnes Eriksson undersköterska
Sköndal
646.Rolf Markelius
Farsta
647.Anna Segergren
Vimmerby
648.Liv Blomberg, journalist
Stockholm
649.Kristin Alvarsdotter, Pedagog
Göteborg
650.Pontus Lindroos, Läkare
Stockholm
651.Ulrica Aboreslan
Bromma
652.Lorena Wessel
Gustavsberg
653.Ingegerd Lindh
Sollefteå
654.Linda Leander. Lärare
Vassmolösa
655.Marie Johansson, lärare
Åland
656.Nicole Williams
Bromma
657.Elli Ebbe, FM, psykoterapeut
Helsingfors/Finland
658.Emilie Walter (hantverkspedagog)
Visby
659.Lena Brunell, pastor
Kalix-Nyborg
660.RoBerT BjörK Konstsmed
Sthlm/Gbg
661.Anette W. Kamfjord Adjunkt
Norge
662.Elias Roth
Söderköping
663.Klas Nygren
Stockholm
664.Toni Sandberg,skolsköterska
Stockholm
665.Kerstin Kullmann, Personalchef
Drottningholm
666.Johan Rhedin
Stockholm
667.Karin Sviden
11647 Stockholm
668.Sigrid Olsson
Östersund
669.Marianne Westerlundh, förskolelärare
Bromma
670.Anna Kassel Bildlärare
Falkenberg
671.Anja Kløve
Bergen
672.A Wåhlström
Stockholm
673.Sara Gombrii, redaktör
Stockholm
674.SHEfali Molander
Uppsala
675.Lilian Dalman
Hökarängen
676.Tuija Seppälä
Bromma
677.Marcus Seppälä
Stockholm
678.Eira Malmsten, student
Solna
679.Serag Seppälä
Stockholm
680.AnnMari Gardestad
Stockholm
681.Riitta Seppälä
Stockholm
682.Kristina Berg
Umeå
683.Kaija Seppälä
Stockholm
684.Gunnel Knutsson
Norrköping
685.Veijo Seppälä
Stockholm
686.Marja Johansson
Bromma
687.Kerstin Krantz Dürhagen
Bromma
688.Marie Tyberg
höör
689.Minna Seppälä
Stockholm
690.Piia Seppälä
Stockholm
691.Massoud Laji
Vällingby
692.Kristina Nordling
Enskede
693.Klaus Dürhagen
Bromma
694.Pia Althoff
Bromma
695.Sari Johansson
Stockholm
696.Bengt Aquilon lärare
Trångsund
697.John Heikkinen
Stockholm
698.Sara Losten, musiklärare
Farsta
699.Anneli Nordberg
Stockholm
700.Susanne Lundqvist
Östersund
701.Riitta Makalainen
Bromma
702.Sirpa Koskinen
Vällingby
703.Katri Koivisto
Ekerö
704.Tanja Hakala
Bromma
705.Edvard Kvistedal
Tyresö
706.Ola Eriksson
Ljungby
707.Ulla Risling leg.psykolog
Stockholm
708.Irén Kleiven
Bergen
709.Annika Eidenert
Bromma
710.Bruno Wiebelt Artist
22472 Lund
711.Daniel Palmgren
Stockholm
712.Maria Andersson lärare
Örebro
713.Rebekka Olivegren Arkitekt
Svenshögen
714.Verena Aalders
Oslo
715.Sara Sjögren
Stockholm
716.Jane Harvey, socialarbetare
Tyresö
717.Veronica Hasselblad
Bromma
718.Gabriel Sperens
Nacka
719.Katharina Ludwig
Järna
720.Gabriella Ahlgren Waldorflärare
Järna
721.Martin Montelius
Kiruna
722.Elin Wanselius
Stockholm
723.Angela Djurfelter Lärare
Stockholm
724.Frode Wendelboe
Hägersten
725.Patrik Södergren webdesigner
Järna
726.Ellen Encrantz waldorfpedagog
Eskilstuna
727.Lise Granlund lektor
Oslo
728.Rune Östensen
Hölö
729.Lis Hellström/Hermodsson.skådespelare
Älvsjö
730.Katharina Lütscher Sjölin
Bromma
731.Patricio Alvarez
Stockholm
732.Pablo Fernandez Long
Stockholm
733.Katinka Ekner
Hålta
734.Astrid Bjoenness
Toensberg, Norge
735.Linda Johansson Inredningsarkitekt
Stehag
736.Gottfried Fjeldså
Stavanger/Norge
737.Sanna Bergman
Järna
738.Sigge leiva
Stockholm
739.Anna Blomgren, Skolsköterska
Tyresö
740.Esbjörn Stridh
Hamburg
741.Marianne Aurell-Hellström
Lund
742.Lena Ohlsson Taxi
Höör
743.Lena Collin/Lärare
Vikbolandet
744.Cornelia Broqvist
Göteborg
745.Ulrika H Dahlqvist
Värmdö
746.Johanna stjerndahl
Tjörnarp
747.Elena Martinez Wahlgren Socionom
Visby
748.Emil Wesolowski, Elev
Hökarängen
749.Vanilla Karlsvärd, dramapedagog och sjukhusclown
Norrköping
750.Camilla Granström Berard
Nyköping
751.Mio Olsson
Järna
752.ulrika Bengtén
Karlstad
753.Outi Tammi
Göteborg
754.Johan Wallmark
Stockholm
755.Ernesto Donatello
stockholm
756.Peter Ljunglöf
Göteborg
757.Julie Serpagli
Bromma
758.Ingvild Berger, lektor
Stavanger, Norge
759.Ewa Larsson, genuskonsult
Stockholm
760.Emil Ekeblad
Göteborg
761.Kamilla Arlestrand
Ingarö
762.Eva Stockås Rektor Örjanskolan
Järna
763.Jenny Wisselgren, waldorflärare
Höör
764.Samuel Gunnarsson
Örebro
765.Anna Nilsdon
Malmö
766.Ingrid Sträng
Alingsås
767.Anna Mårtensson
Gärsnäs
768.Marlene Sandberg
Höör
769.Alexandre Ambec
Söderköping
770.Anna Mårtensson (waldorfförälder)
Gärsnäs
771.Lise-Lott Gustafsson klasslärare
Göteborg
772.Thomas Kvist, rektor
Höör
773.Karin Wells
Garpenberg
774.Petra, dramapedagog
Stockholm
775.Hasse Neideman
Järna
776.Markus Sköld
Bromma
777.Synnöve Corson, ekonomichef
Stockholm
778.Carina Rosén, lärare
Älvsjö
779.bodil petersen
Ringarum
780.Hans Carlén
Stockholm
781.Sofia Sjölin
Reykjavik
782.Emilie Serpagli
Stockholm
783.Elisabeth Häggvist - fotografagent
Sundbyberg
784.Rebecka Lundqvist
Malmö
785.niklas samuelson, egen företagare
Stockholm
786.Birgitta Hagberg
Nora
787.Rolf Ekvall
Enskede
788.Rickard Kretschmer, Lärare
Hölö
789.Rosmarie Lindgren, förskollärare
Hölö
790.John-Henrik Moberg
Bjärnum
791.Anna Rudolfsson
Göteborg
792.Ylva Franck
Stockholm
793.Juan Jose lärare
Stockholm
794.Eva Johansson
Stenhamra
795.Mattias Lazar
Stockholm
796.Ms Woody Oliphant
Bromma
797.Lisa Almberg, musiker
Örebro
798.Adrian Hardie
Skärholmen
799.Nina Eriksson
Trångsund
800.Ida Taavitsainen
Helsingfors
801.Daniel Recht
Järna
802.Ivar Tjärnstig
Göteborg
803.Åke Sundberg (lärare)
Järna
804.Förskollärare Karolin Boman
Göteborg
805.Dimitris karamitros Konstnär
Norrköping
806.Johan Nilsson
Farsta
807.Maud Widar sjuksköterska
Linköping
808.Markus Lundahl
Umeå
809.Gunilla Niklasson
Farsta
810.Eva Winberg
Malmö
811.Gunilla Niklasson, Förskolechef
Farsta
812.Emma Willman
Malmö
813.Mimmi Gränswall-Stuvemark
Ransta
814.Kajsa Båkman, vårdlärare
Stockholm
815.HåkanStuvemark (screentryckare)
Ransta
816.Hans Blomberg
Umeå
817.Maria Lindholm
Hässelby
818.shila gravesen
röstånga
819.Camilla Kant väktare/förälder
Höör
820.Elin Lyth
Stockholm
821.Franziska Koch, eurytmist
Bromma
822.Lena Mattsson
Bromma
823.Sten Mattsson, skådespelare
Bromma
824.Helena Nash Barnmorska
Bromma
825.Susanne Regebro Boendestödjare
Stockholm
826.Malin Weidenhag utbildad waldorflärare
Bromma
827.Tomas Missne
Floda
828.silvia bergman, regissör
stockholm
829.Jesper Törn Ordförande för Vänföreningen för Solvikskolan
Hölö
830.Elisabeth Holmgren
Enskede
831.Simon Hedelin, människa & aspirerande trädgårdsmästare med musik
Arvika
832.Pernilla Kindgren Törn (Dansterapeut, psykoterapeut steg 1)
Hölö
833.Frida Turesson
Laholm
834.Tove Rumar, Högskolestudent
Malmö
835.melissa
stockholm
836.Karolina Ranestål
Örebro
837.Carina Fjellman
Gnesta
838.Elin Hultström
Stockholm
839.Lena Moberg
Sundbyberg
840.Ann Nilsson
Helsingborg
841.Kerstin Brüggemann, eurytmist
Stockholm
842.Maria Lazar, waldorfelev
Bandhagen
843.Marius Sjölin
Stockholm
844.Nina Floréus
Valbo
845.Linnea Andersson
Stockholm
846.Olaf Christophersen, Tågtekniker
Bandhagen
847.Ellika Skjutar
Södertälje
848.Kathleen Ginyard, kultursekreterare/yogalärare
Söderköping
849.Aron Lieven
Järna
850.Kristin Eklund Konstnär
Bromma
851.Franck Kamoun
Örebro
852.Hanna Ekstrand, Naprapat
Farsta
853.Kerstin Blomstrand
Stockholm
854.Johannes Winkler
Stockholm
855.Helena Isoz
Huddinge
856.Sofie Nyström
Göteborg
857.Tova Fransson
Hägersten
858.Anders Pihl, Journalist
Stockholm
859.Alexandra Edberg Ness
Stavanger
860.Utbildad waldorflärare Aron Schoug
Stockholm
861.Catrin Carlsson
Göteborg
862.Johan Hydmark
Haninge
863.Edvard Heinmets
Stockholm
864.Gunvor Almberg
Mariehamn
865.Julia vindrelid
Järna
866.Anna Mantzaris
Johanneshov
867.Jenny Brokvist
Luleå
868.Jonas Svensson, Dansare
Malmö
869.Anna Christensen
sunne
870.Emma Björkum, studerande
Farsta
871.Regina Weckström, Journaliststudent
Stockholm Sweden
872.einar svavarsson waldorflärare
järna
873.Christine Falk Karaktärsämneslärare gymnasiet
Södertälje
874.Ingemar Weiner
stockholm
875.Sara Becker
Lidköping
876.Christian Bergman Lärare
Söderköping
877.Marie Bergman,lärare
Järna
878.Marie Bergman,waldorflärare
Järna
879.Maria Troive Lindell
Farsta
880.Anna Öjebrandt
Örebro
881.Olivia
Järna
882.Kristian sörling
Stockholm
883.Jenny Normark Momquist (universitetsadjunkt och dramapedagog)
Uppsala
884.Gunta Podina
Nyköping
885.Carl van der Weyden, Präst
Järna
886.Elisabeth Geiger, förskolechef
Järna
887.Laure Le Guellaf
stockholm
888.Ylva Spaton leg sjukgymnast
Stockholm
889.Jennie Westberg småbarnspedagog
Spånga
890.Jeanette Kolm
Bromma
891.Björn Edström
Huddinge
892.Natalie Edberg lärare
Stockholm
893.Jörgen Olsson
Täby
894.Ebba Berglund
Tyresö
895.Pia Hildor Börthas
Enskede
896.Liisa Tolonen
Stockholm
897.Christer Esbjörnsson
Ramsjö
898.Kristina Halling
Malmö
899.Jonas Ask (Författare, lärare, livscoach)
Vällingby
900.Olof Persson
Kävlinge
901.John Ericson
Gustavsberg
902.Kristina Jansson Banktjänsteman
Stockholm
903.Magnus Kristensson, Ingenjör, musiker och pedagog
Björnstorp
904.Gunnar Edsborn
Åtorp
905.Agneta Granstrand barnsjuksköterska
Stockholm
906.Anna Strandin
fRÖSÖN
907.Agneta Granstrand, barnsjuksköterska
Stockholm
908.Katarina Ekestubbe, murare
Göteborg
909.Jens Nilsen, VD
Sundbyberg
910.Frida Wennerblom
Kungälv
911.Mona Landerö Elektronikmontör
Höör
912.jenny rosengren
hägersten
913.Anna Palmblad
Göteborg
914.Bojan Krogh (lärare)
Hedemora
915.Yvonne Hansson
Bollnäs
916.Emilia Sillén
Ekerö
917.Erik Sillén
Ekerö
918.rosella larsson
järna
919.Direktör Jon Leander-Engström
Lausanbe Schweiz
920.Elias Lundberg
Falun
921.Leo Bergman
Åsbro
922.Designantropolog Mia Engström
Hammarlunda
923.tone r.lunde
Paradis
924.Linnéa Eriksson
Sandviken
925.Eva Hallingwaldorfförskollärare
Blentarp
926.Sofia Wachtmeister (dramapedagog)
Stockholm
927.Jon Halling Konsult
Stockholm
928.Johan
Oslo
929.Susanne förskolepedagog
Bromma
930.Eva Carlson
söderköping
931.Malin Román
Märsta
932.Letitia Ward
Stockholm
933.Luciano Quilodran student
Enskede
934.Andreas Wikstrand/Navigations lärare
Bromma
935.Katarina Falk, högskoleadjunkt
Ekerö
936.Helena Wåhlin
Gnesta
937.Maria Lauenstein Laakso
Hässelby
938.Susanne Westh, lärare
Norrköping
939.Pernilla Fogelqvist
Järna
940.Linda Hammarberg, statsvetare
stockholm
941.Embla Björck
Uppsala
942.Kaj Bouic
Farsta
943.Mikael Retsler, rektor
Ljunglyckorna
944.Jessica brantsjö
Munsö
945.Torill Ansok, lærer
Nøtterøy, Norge
946.Helen Eriksson
Järfälla
947.Hedy Salter Waldorf Mom
Oakland, California
948.Bernhard Huber
Solna
949.Lova Wallenskog
Gnesta
950.Björn Bylund
Uppsala
951.Weronica Troll Bil-och dramapedagog
Uppsala
952.Kerstin Nyberg
Mölnbo
953.Auvikki Retsler lärarstudent
Bromma
954.Åsa Roxburgh
Gnesta
955.Mikael Lindström, musiker
Örebro
956.Pernilla Hallonsten Halling (doktorand)
Stockholm
957.Annika, gudmor
Lund
958.Natalie Sutinen, konstnär
Stockholm
959.Ester Lass-Nilsson
Norrköping
960.Eva Tuvhav Gullberg, förskollärare o konstnär
Vaxholm
961.Gitte Andersen,specialpedagog
Borlänge
962.Anders Regårdh
Vitaby
963.Maja Maass Eppley
Svartsjö
964.Jannika Häggström, tacksam mamma till tre barn i waldorfskola
Stockholm
965.Ossian Lindhoff (f.d. Elev Kristofferskolan)
Stockholm
966.Wenche Dorothea Haukland, lærer r
5225 Nesttun, Norge
967.Isabel Wåland
Stockholm
968.John Eklund Botvalde IT Tekniker
Bromma
969.Mia Zabolotskaja
Järna
970.Ottar Ludvigsen
Järna
971.Ingrid Bergman
Åsbro
972.Vilmos Lazar
Bandhagen
973.Lars Unger
Mölle
974.Alex Schenkman, ingenjör
Tyresö
975.Lisa Kjellgren, Dockspelare,dockmakare och scenograf
Stockholm
976.sarah karlsson
göteborg
977.Inga Sofie Helvik
Stavanger
978.Karin B Drottz, ekonom
Göteborg
979.Katarina frisen
Umeå
980.Botvid Aquilon
Örebro
981.Philip Bäckmo
Vederslöv
982.Åsa Skoglund
Örebro
983.Lise-Lotte Eklund Botvalde
Bromma
984.kaisa celsing
lovö
985.Elsebeth Conrad Thing, Waldorflärer
Höör
986.Toni Leander
Stockholm
987.Luanne Lambert
Gnesta
988.Iréne Hededal, kulturchef
Stcokholm
989.Gro Britt Skarseth
Oslo
990.Jenny Kärner, biomedicinare
Saltsjö-Boo
991.Birger Schmitz
Lund
992.Tabita
stockholm
993.Liv Shelton
Uppsala
994.Wictoria Prenell,mamma
Visby
995.KarinAndrae
Vånga
996.Jonas Westius
Stockholm
997.Ida Sköld, Förälder
Stockholm
998.Stefan Westius, Farfar
Stockholm
999.Katharina Widmark
Delsbo
1000.Joakim Formo, designer/forskare
Stockholm
1001.Emma Wätte
Västerås
1002.Arkitekt Kristina Peters
Stockholm
1003.Jessica Parkner
Göteborg
1004.Elsa Assim Person
Nyhamnsläge
1005.Cilla Lundström
Stocksund
1006.Marcel Solca
Bromma
1007.Marianne Lagercrantz
Hägersten
1008.Camilla Skoog
Yngsjö
1009.Joakim Bergeå, folkhögskolelärare
Stockholm
1010.Sigurd Edholm
norrköping
1011.Maxmilliam Eriksson (fd elev)
Nora
1012.James Nash
Vällingby
1013.Temmam Asbai
Spånga
1014.Lotta Dinäss
Drottningholm
1015.Charlotte Riessen
Sthlm
1016.Vivianne Öhlin
Vaxholm
1017.Mikael Jedhamre, waldorflärare
Bergen, Norge
1018.Susanna Leijonhufvud, Fil Lic Musikpedagogik
Stockholm
1019.Matilda Malmberg
Sthlm
1020.Simon Bodin
Ekerö
1021.Filip Michalowski
Vällingby
1022.Jenny Hansson
Bromma
1023.Joaklm Amudin
Bromma
1024.Francis Paulsson, Animatör
Farsta
1025.Prof Jean Hidson
Lund
1026.Jean Hudson. professor
Lund
1027.Inga Michalowska
Vällingby
1028.Åsa Siwartsdotter
Södertälje
1029.Hester Renouf
Göteborg
1030.Camilla Rinman
Stockholm
1031.Ivan Monthan, Musiker
Solna
1032.Katarina Prenell
Höör
1033.Peter Broström
59932 Ödeshög
1034.Tom Söderman
Eskilstuna
1035.katarina Vetterfalk Striim
Partille
1036.Joakim Majak
Bromma
1037.Thomas Stjernquist, Ledamot i gymnasienämnden
Kalmar
1038.Monica Hedin kommunikationsvetare
LUND
1039.Vasilios Lakis Giannakopoulos
Stockholm
1040.Hannes Söderquist
Stockholm
1041.Jan Pilotti barn- och ungdomspsykiater
Örebro
1042.Leif-Harald Liebendörfer, Handledare
Alingsås
1043.Lisa Freudendahl
Ingarö
1044.Lova Freudendahl, elev
Ingarö
1045.Helge Striim
Partille
1046.Janne Petersson
Lidköping
1047.Madeleine Wåand
Enskede
1048.Tora Boström
Stockholm
1049.Dr. Thomas Jordan
Sävedalen
1050.Esther Moonen, Waldorfförskollärare
Höör
1051.veronica oyarce waldorfförskollärare
Örebro
1052.Cecilia Walles lärare
Bromma
1053.joan zeiher
lillehammer
1054.Veronica Oyarce waldorfförskollärare
örebro
1055.antonius zeiher
lillehammer
1056.Hanna Lindloff
Uppsala
1057.Thess
Delsbo
1058.Tomas Lazar
Malmö
1059.Nina Winter
Farsta
1060.Ulf Svensson
Stockholm
1061.Therese Olofsson Specialistsjuksköterska
Göteborg
1062.Dag Ekemar - f d redaktör
Bochum Tyskland
1063.Jane Larsson
Stockholm
1064.Marianne Vetterfalk
Järna
1065.Ute Hamilton
Järfälla
1066.Katarina Moström
Stockholm
1067.Ingela von der Lancken
Örebro
1068.Barbara Kuhlmann
Göteborg
1069.Zackarias Nygren Eklund
Uppsala
1070.Eva Hededal
Stockholm
1071.Maja Lindqvist
Kungsängen
1072.Ingeborg Andes
Göteborg
1073.Stefan Prenell
Höör
1074.Lena Petersson
Saltsjö-boo
1075.Kerstin Hemlin Livsrumskreatör
Järna
1076.Norman Wulff, träslöjdslärare
Järna
1077.Linda Hamfors, jurist, musiker och föreläsare
Stockholm
1078.Peter Kolnhofer, civilekonom
Enskede, Stockholm
1079.Susanne Loehr-Wulff, husansvarig husansvarig
Järna
1080.Balarama Bosch
Amsterdam, Netherlands
1081.Ylva Markebo, förskollärare
Lund
1082.Sara Mårtensson, Waldorfförskollärare
Lund
1083.Toribio De los Santos, musiker
Lund
1084.Elisa Hedin
Bromma
1085.Anna Ljungqvist, eurytmilärare
Frösön
1086.Göran Hillborg
Bromma
1087.Ranjan Potenciano
Stockholm
1088.Lena Mårtensson, specialpedagog
Lund
1089.Ingela Nilsson, lärare
Hässelby
1090.Åsa Gadestam
Stockholm
1091.Ciro Sammarco
Bromma
1092.Madeleine Öigaard, rektor/förskolechef
Umeå
1093.maja carron
stockholm
1094.Björn Hagberg
Gyttorp
1095.Andreas Ribbung, konstnär
Stockholm
1096.Cajsa Pettersson, grundskollärare
Sthlm
1097.Alexander Kotschack, AV-tekniker.
Stockholm
1098.m van hoften
amsterdam
1099.Charlotta Grimming (Leg.Optiker/socionom)
Stockholm
1100.Cecilia Lindberg
Simrishamn
1101.Anna Livén West,utställningsproducent
Bromma
1102.Bo Knutsson, Läkare
Malmö
1103.Arild Rördal
Järna
1104.Sara Hollertz Jildell, waldorflärare
Söderköping
1105.Margareth Boija
Stockholm
1106.Annika HAgberg
Stjärnhov
1107.Tereze Lindh
Uppsala
1108.Anna Nabb, förälder
Stockholm
1109.Amrita Olive, Yoga och meditationslärare på Fridfull Yoga
Stockholm
1110.Daniel Dsilna
sthlm
1111.Joy James
Bagarmossen
1112.Tuva Dahlö
Stockholm
1113.Ane Svenheden
Ekerö
1114.musikdirektör Dagny Wennberg
Stockholm
1115.Caroline Salzinger Wallenholm
Stockholm
1116.Hilke Osika
Stockholm
1117.Evelyn Neubacher
Rönninge
1118.marie dekkers
järna
1119.Cecilia Hörnell-Sunar
Enskede
1120.Torbjörn Gannholm
Bromma
1121.Jonas Granath
Hässelby
1122.Dr.med. Chrisian Osika
Stockholm
1123.Karin Morsing
Bromma
1124.Camilla Bjelvert (byggnadsuingenjör)
Järfälla
1125.Trude (student)
Norge
1126.Ronny LArsson
Lund
1127.Carina Söderberg
Färingsö
1128.Sofie Jugård Löfgren, Idrottslärare
Frösön
1129.Lin Lenander
Stockholm
1130.Maja Isaksson
johanneshov
1131.Zebastian Alsbjer-Aronsson, Student
Bandhagen
1132.Lakshmi Hrstich
Croatia
1133.Moa Nilsson
Stockholm
1134.eva hanses
stockholm
1135.Annett Lindblom Husmor,
Kungälv
1136.Mårten Moberg. gymn.lärare
Stockholm
1137.Eva Borgström
Stockholm
1138.Cecilia Linderos
Stockholm
1139.Ove Svanberg
Farsta
1140.Uma Galli
Stockholm
1141.Kristina Lindberg - förskollärare, grundskollärare ,bildpedagog
Landskrona
1142.Mathias Eriksdon
Nykvarn
1143.Marika Markovits, Direktor
Stockholm
1144.Tattin Lund
Stockholm
1145.Nina v Garaguly psykologstudent
Stockholm
1146.Admir Hotilovac Idrottslärare
Norrköping
1147.Mats Alden
Farsta
1148.Tommy Johansson
Stockholm
1149.Angelica Broman
Spånga
1150.Alison Tigerschiöld
stockholm
1151.Saskia Cort
Stockholm
1152.Annika Modin
Lidingö
1153.Gunilla Nilsson
Ytterby
1154.Metin Kocman
Stockholm
1155.Manja Wodowoz-de Boon, eurytmietherapeut
Leiden
1156.Henrik Petersen
Norrköping
1157.Birna Bloom Kauppi
Visby
1158.Carin Tell, assistent
Stockholm
1159.Kerstin Larnesjö,spec.lär
Enskede
1160.Susanne Tharaldsen, Fysioterapeut
Mölnnbo
1161.stig arvas
FARSTA
1162.Simon Richert
Stockholm
1163.Mona Zettervall waldorflärare
Stockholm
1164.Teodor Borgström musiker
Stockholm
1165.Julia Borgström student
Stockholm
1166.Thomas Borgström manusförfattare
Stockholm
1167.Cynthia Gannholm
Bromma
1168.Fabian Grapengiesser
Bromma
1169.Mikael Gaczkowski
Tyresö
1170.Suzanne Rahm, präst
Skivarp
1171.Maj Stolpe
Saltsjö-Boo
1172.Josefin Morge, kommunikatör
Kärrtorp, Stockholm
1173.carita rodriguez
järna
1174.Magnus Adolfsson, centralbyråkrat
Kärrtorp, Stockholm
1175.Irene Lotz
Söderköping
1176.Johan Wallström, musiklärare
Röyken, Norge
1177.Raghu Consbruck
Florida, USA
1178.Maria Jansson
Stockholm
1179.Pehr Eliasson
Järfälla
1180.Ronja Skonare
Västerås
1181.Tessi Fickendey, energimedicinsk terapeut
Gustavsberg
1182.Lena Marx
Järna
1183.Cathrine Hallsten
Stockholm
1184.Maria Larsdotter
Sigtuna
1185.Nils Johan Malmquist, leg psykoterapeut
Vällingby
1186.Anne-Lie Malmgren
Bromma
1187.Klara sternbrink
Sthlm
1188.Katharina Jordan
Göteborg
1189.Nina Morge Studie och yr¨kesvägledare
Klintehamn
1190.Håkan Walles, psykolog
Stockholm
1191.Gunilla Erneberg, textillärare
Stockholm
1192.Maria Sköld Wulf, byggprojektledare
Stockholm
1193.Ann-Katrin Åkerman
Täby
1194.Kerstin Tillman barnsjuksköterska
Ekerö
1195.Anne-Sofie Hammarqvist
Järna
1196.Maria Liljefors, lärarstuderande
Malmö
1197.Anna Larsson
Vik
1198.Linn Glasser Skog
Bromma
1199.Pia Filipsson
Järna
1200.Liselott Karlsson-Selén
Katrineholm
1201.Trajanus Scherlund
Järna
1202.Aslaug Kvandal
Gnesta
1203.Lisa Schmitt Stude ,förskollärare
Enskede
1204.Magdalena Malm
Stockholm
1205.Sofie Forsman, tv-producent
Stockholm
1206.Catarina Stigberg
Kungälv
1207.Ingunn R Haakensen
Bergen, Norge
1208.Jenny Cederholm
Stockholm
1209.Per-Roland Stude ,
Enskede
1210.Åsa Hallqvist
Hässelby
1211.Pia Schmitt
FRuängen
1212.Tilda Nordkvist musiklärare
Göteborg
1213.Hans Joachin Schmitt
Fruängen
1214.Kaja Kotkas
Stockholm
1215.Susanne Bohlin
Stockholm
1216.Mikael Närsten
Visby
1217.Hennie
Stockholm
1218.My BergBjörk
Hökarängen
1219.Emmah Pollak
Visby
1220.Niklas
Göteborg
1221.Robert Halling Waldorflärare
Blentarp
1222.Agnes Hellwig, lärare
Stockholm
1223.Sara Danckwardt, lärare
Stockholm
1224.Gagandip Bains
Köpenhamn
1225.Anna Arén
Stockholm
1226.Christian Schiebe
Vassmolösa
1227.Anne Engel lärare och Waldorfförälder
Sigtuna
1228.Anke Holst
London
1229.Anders Werner VD
Järfälla
1230.Mats Malm, professor
Göteborg
1231.Johanna Vetterfalk
HÖLÖ
1232.Kalindi Q
lund
1233.Viktoria Bergström, Studerande och Kallskänka
Farsta
1234.Julia lervik
Stockholm
1235.Jan Öqvist/scenograf/arkitekt
Stockholm
1236.Margareta Lycken
Västerås
1237.Åsa Karström
Ekerö
1238.Leif Nilsson, pedagog
Göteborg
1239.Andrew Sebzda
Järfälla
1240.Erika Åberg
Högdalen
1241.Anna Häggblom
Skå
1242.Vrinda Sheth
U.S.A/ Jarna
1243.Hanna Söderqvist, musiklärarstudent
Malmö
1244.Nina Nykvist
Stockholm
1245.Mattias Dandoy
Stockholm
1246.Gustav Franck
Stockholm
1247.Vidar Vetterfalk
Järna
1248.Heidi Nordling, studerande
Norrköping
1249.Evalotta Stoyanova
Farsta
1250.Zoie Finer Alnadori
Sundbyberg
1251.Makz Bjuggfält
Uppsala
1252.Klaindi Foster
uk
1253.Karin Seyfali, lärare
Lund
1254.Christina Hällgren Waldorfförskollärare
Stockholm/ Enskededalen
1255.klara hansén, sjuksköterskestuderande
malmö
1256.Kristina Winiarski
Stockholm
1257.Heidi Renlund f-5lärare
Bromma
1258.Magnus Engström (lärare)
Stockholm
1259.Ragnhild Mao
Gnesta
1260.Thomas Norén Kemingenjör
Stockholm
1261.Isolde Ekström
Stockholm
1262.Anna Nordén
Göteborg
1263.Mehran Seyfali, läkare
Lund
1264.Carolina Engfelt
Bromma
1265.Kia Sjösten waldorfpedagog
Lund
1266.Linda Everitt
Spånga
1267.Robert Engfelt
Bromma
1268.Githa Mølgård, Eurytmist
Danmark
1269.Emelie Högman
Uppsala
1270.Charlotte Lührs, barnmorska
Malmö
1271.Rose-Marie Johansson
Jönköping
1272.Lina-Maria Ekengren
Sollentuna
1273.Rebecka Walldén
Järna
1274.Carola Priedite
Simrishamn
1275.Mellanstadielärare Holger Everitt
Spånga
1276.Gunilla Thulin
Lund
1277.Henrik Volz, Civ ing.
Bromma
1278.Sebastian A. Dyhr
Nyrup, Danmark
1279.Eila Kinnunen, förskollärare
Bromma
1280.Moa Dalkvist, lärarstudent
Malmö
1281.Nicklas Ramnér
Ekerö
1282.Helen Laestadius Loman, lärare och författare
Lund
1283.Erik Lindvall, fotograf
Stockholm
1284.Klara Schiebe
Malmö
1285.Annika Granlund, civilingenjör
Stockholm
1286.Anna Ganters, Tandläkarstuderande
Norsborg
1287.Elin Holm
Malung
1288.Lars Wahlström läkare
Farsta
1289.Hanna Möller Nielsen
Solna
1290.Emma Moderato
Spånga
1291.Valentina Chagallo
Broma
1292.anne persson
göteborg
1293.Elin. Hoas
Gotland
1294.Malin Qvist Persson
Dalby
1295.Gustav Gjesdahl
Norrköping
1296.Lena Danelius
Lund
1297.Oscar Lührs, underläkare
Malmö
1298.Yasmine Enström
Stockholm
1299.Gabriella Olsson Markesjö, elev på Waldorfskola
Täby
1300.Monika Maté Waldorfförskollärare
Genarp
1301.Maria, förälder
Sigtuna
1302.Kia Lefwander
stockholm
1303.therese persson
helsingborg
1304.Kristian Holmberg
Järna
1305.charlotta ekholm, lärare Itraditionell)
sigtuna
1306.Eric Löwenthal, komiker
Stockholm
1307.Matts Jaakkola, md(am)
Märsta
1308.Lena Bergvall
Ödeshög
1309.christina windalen
umeå
1310.Charlotta Lindahl Psykoterapeut
Stockholm
1311.Lisbeth Pettersson, lärare
Järna
1312.Thomad Olander fritidspedagog
norrköping
1313.Anna-Laura K Stråge, Massageterapeut
Tanumshede
1314.Daniela Hallqvist Sjukskriven
Örebro
1315.Åsa Jidell förälder
Bromma
1316.Jens Munter
Saltsjö-Boo
1317.Johan Bohm Lärare
168 41 Bromma
1318.Marco Bauer Iaccarino
Västerlanda
1319.Karin Bergdahl, livskonstnär
Västerlanda
1320.Malin Molinder
Lund
1321.Christopher Luttner
Järna
1322.Carl-Johan Österberg Restaurangchef
Trelleborg
1323.Jonathan Luttner
Järna
1324.Annika Kampmann Stylist
Saltsjö-boo
1325.Alistair Gooch
Farsta
1326.Camilla Gustafson Waldorfritidspedagog
Järfälla
1327.Malin Bergdahl
Göteborg
1328.Govinda Cordua
Florida, USA
1329.Karolina Regius
Sigtuna
1330.Desirée Lilja MjukvaruTestare
FARSTA
1331.Berith Lilja, pensionär
VÄLLINGBY
1332.Karolina Lilja, elev
FARSTA
1333.Erica Lilja, butiksbiträde
UPPLANDS-VÄSBY
1334.Rolf Petersson, Leg psykolog
Kalmar
1335.Jonny Rosvall, ljussättare
SOLLENTUNA
1336.Jimmy Söderström
Ekerö
1337.Bo Lilja, säljare
JÄRFÄLLA
1338.Jesica
Märsta
1339.Anna K Fahlander
Stockholm
1340.Britt Landerholm, pensionär
Sjöbo
1341.Tina Sjöholm, universitetsstudent
HÄSSELBY
1342.Andreas Fredmark (Finanschef)
Bromma
1343.Mia Threwitt, kallskänka
HUDDINGE
1344.Paula Gooch, läkepedagog
Farsta
1345.Mats Leining, säljare
STOCKHOLM
1346.Matte Björkblad, personlig assistent
BROMMA
1347.Midde Björkman, USKA
LONDON
1348.Henrik Wachtmeister
Karlskrona
1349.Niklas Hansson
Malmö
1350.Jens Papke
Rönninge
1351.Marie Göransson
STOCKHOLM
1352.Sonja Whinberg, lärare
Märst
1353.Thomas Lundström Förskolechef
Visby
1354.Agata Kowalska, egen företagare
BROMMA
1355.Victoria Boström
Farsta
1356.Emilia Kowalska, elev
BROMMA
1357.Tina Papke
Rönninge
1358.Carola Sandtröm, undersköterska
ROSVIK
1359.Karin Åberg, sjukskriven
BENGTSFORS
1360.Eva Holm
Gårdlösa
1361.Jan Lundström pensionär
Visby
1362.Viviann Enberg, pesionär
BODEN
1363.Inger Lindstrand undersköterska
Östra Frölunda
1364.Tore lindstrand pensionär
Östra Frölunda
1365.Johan Granli Karlsvärd, psykolog
Norrköping
1366.Elsa von Schultz waldorfförskolelärare
Visby
1367.Katarina Sundlöf Jibréus
Saltsjö-Boo
1368.Vishnu Syamlal, yogalärare
Stockholm
1369.Cajsa
Falun
1370.Safka Mrzljak
Märsta
1371.Linda Knutas
Visby
1372.Ulrika Lundblad
Bålsta
1373.Elsa Dunås
Linköping
1374.PG Lundberg
Sollentuna
1375.Yvonne Hedlund
Stockholm
1376.Nick Dimos
Stockholm
1377.Layla Hellstrøm
Garnes
1378.Arne Bengtsson, administratör
STOCKHOLM
1379.Björn Karström
Bromma
1380.Lena Lallerstedt
BROMMA
1381.Tommy Kvarnlöf, leg psykolog och handledare
Flen
1382.Ane Tveit, arbeidsterapeut
Oslo
1383.Ingela Vinell jourhandläggare
Lund
1384.Alexander, dr
Stockholm
1385.Mr Premanandhan Abel
India
1386.Författare, Daniel Lutz
norsborg
1387.Per Witte, Mr
Bergen
1388.Louise Kistner
Stockholm
1389.Mariana Ekner
Bromma
1390.Maria Nilsdotter, musiklärare, fritidspedagog
Stockholm
1391.Anders Fällman
Huddinge
1392.Ingrid Nielsen (Biomedicinsk analytiker)
Jönköping
1393.Malin Sundling
Sigtuna
1394.Maria Sjögren
Saltsjö-Boo
1395.Helle Moen, lærer
Oslo
1396.Niklas Ehnberg Odlare
Nyköping
1397.lisa nyström
simrishamn
1398.Olof Nyström
Simrishamn
1399.Liv Hansson
Stockholm
1400.Jan Falk, leg. läk.
Hässelby
1401.Maria Ekwall
Hässelby
1402.Anna-Greta Sandström
Smedjebacken
1403.Frank Medina
Bandhagen
1404.Daniel Wätte
Järna
1405.Christina Hedenberg Rosenterapeut
Ingarö
1406.Thomas Lindén
Nacka
1407.Merja Ahlström
Söderköping
1408.Kjell Gustafson
Märsta
1409.Irina
Hoffman
1410.Pernilla Hugoson musiklärare, friskvårdspedagog snart musikterap
Färentuna
1411.Clara Waller
Julita
1412.Valeri Kolyganov
Farsta
1413.Joakim Blendulf, filmkonsulent
Stockholm
1414.Staffan Lindhe Egen företagare
Rönninge
1415.Holger Cederberg, Bröringspedagåg
Stockholm
1416.sonia slavik, socionom
gustavsberg
1417.Caspar Jordan MA
Göteborg
1418.Thor ML
Oslo
1419.Diana Münz, marknadskoordinator
Bromma
1420.Heléne Andersson
Söderköping
1421.Bruno LIndén, advokat
Kristianstad
1422.Per Hallström, facklig ombudsman
Norrköping
1423.Annika Björnström
Bromma
1424.Sara Olsson, trädgårdsmästare
Bromma
1425.Verena Haller, Sagoberättare
Årsta
1426.Björn Nordlund
Bromma
1427.Anders Friberg, lärare och forskare
Spånga
1428.Jan Dahlstrand, Läkepedagog
Järna
1429.Momo Myrgren, bibliotekarie
Stockholm
1430.Hans Sjögren Musiklärare
Stockholm
1431.Emma Österberg läkarstudenter
Stockholm
1432.Per Åke Qvick
Lund
1433.Anja Steiber
Stockholm
1434.Kurt Löwnertz
Stockholm
1435.Anne-Mi Tikkanen Lärare
Spånga
1436.lärare Katalin Sjöström
Dalby
1437.inger malmström socionom o fil kand
bälinge
1438.Klara Holstad
Bromma
1439.Pernilla/ Kurator
Enskede
1440.Ester Askaner, arkitekt
Stockholm
1441.Åsa Formo
Åkersberga
1442.Kajsa Jonsson receptionist
Stockholm
1443.Johan siegers
Stockholm
1444.Annelie Heinstedt
Umeå
1445.Katarina Holst (produktionsledare)
Vällingby
1446.Pia Darin
Stockholm
1447.mia
Växjö
1448.Tanja Meyler
Stockholm
1449.Steven Machado, språkkonsult
Segeltorp
1450.Linda Lundqvist
Växjö
1451.Franka Gebert-Reise
Täby
1452.Åsa Jeansson, adjunkt och förälder
Umeå
1453.Susanne Bartels , ekonom och sjukgymnast
Järfälla
1454.Yvonne Andersson
Borlänge
1455.Stefan Klärre
Bromma
1456.Anders Marcus konstnär
Stockholm
1457.Madeleine Arderup, Rektor
Höör
1458.Åsa Faringer, Filmare
Stockholm
1459.Felicia Konrad, röstperformer
Malmö
1460.Ann af Burén (doktorand)
Bagarmossen
1461.Agneta Lindell/marknadsförare
Västerås
1462.Ruth Doppstadt
Kalmar
1463.katarina nyström
sköndal
1464.Li Arvehell Rektor
Norrköping
1465.Jeanette Omra (bildterapeut, förälder)
Ekerö
1466.Daniel wahlund
Skarpnäck
1467.Görel Enegren
Enskede
1468.Charlotta Richert Fritidsledare
Stockholm
1469.Josefine Wierth, copywriter
Stockholm
1470.matilde zerne söborg
stockholm
1471.Tomas Ström, Studerande
Norrköping
1472.Annette Einar
Katrineholm
1473.Katarina Olsson - Konsult
Stockholm
1474.Deeqa Hassan
Stockholm
1475.Arjan Rijsdorp
Dormsjö
1476.Anna Edberg Co-Editor NA
Ekerö
1477.Johannes Borgström
Stockholm
1478.agneta linhem
kungälv
1479.Titti Bjernér
Stockholm
1480.Björn Lundsröm IT-Konsult
HÄSSELBY
1481.Marina keteli
Norrköping
1482.Heidi Da costa
växjö
1483.Mariela Larsen
Gustavsberg
1484.Robert Gustavsson, ljudtekniker
Göteborg
1485.Anton gezelius
stockholm
1486.Johan Sundevall
Farsta
1487.Ulrike Schnaas
Uppsala
1488.Karin Bengtsson
Harestad
1489.Anna Jonsson (förälder)
DELSBO
1490.kerstin Söderman
Farsta
1491.Mikko Aura
DELSBO
1492.Simone Larsen
Oslo
1493.Tamiko Bjernér
Stockholm
1494.Anna Isoz
Stockholm
1495.Helena Tellberg
Stockholm
1496.Lucas Nagel Waldorflärare
Höör
1497.Erika Engqvist
Sussex, England
1498.Robin Tomtlund Edman, sjuksköterska
Visby
1499.Elisabeth Jonsson
Sundbyberg
1500.Swante Formgren
Norrköping
1501.Geer Thörnqvist
Kalmar
1502.Andrea Sjögren (folkhögskolelärare)
Stoockholm
1503.yvonne olsson
växjö
1504.Eva Åberg, beteendevetare, socionom
Saltsjöbaden
1505.Peter von Salomé Jurist
Stockholm
1506.Lärare Sofia Nilsson
Malmö
1507.Karin Lundell, kanslist
Växjö
1508.Rikard Cidh - Incident Manager
Norrköping
1509.gittan enquist
nacka
1510.Göran Ekman Hantverkslärare
Norrköping
1511.Richard Gustafsson
Järna
1512.Emma Hasselblad
Stockholm
1513.uffe magnusson
norrköpibg
1514.Björn Jonasson IT Arkitekt
Bromma
1515.Carin Pollak, journalist
Sundbyberg
1516.Samuel cowburn
Norrköping
1517.Svante Andersson, förälder
Stockholm
1518.Barbro Ek
Söderköping
1519.Roger Johansson
Grängesberg
1520.James Kaufeldt
Kalmar
1521.John Wanneroth
Göteborg
1522.Anna Carlen blivande Waldorfmusiklärare
Kalmar
1523.Anna Lejerhed Emrin
Ljungbyholm
1524.Lotta Sjölander
Stockholm
1525.Johannes Koernig
Solna
1526.Karin Ploen Hultén
Spånga
1527.Berit Erixon W-förskolläeare
Märsta
1528.Danny Eriksson, Skådespelare
Farsta
1529.jens koster elev
kalmar
1530.Maria Brink Alm
Staffanstorp
1531.Jonas Fritzdorf Industrial designer Mfa, Creative director
Stockholm
1532.Daniel Carlström
Stockholm
1533.Marius Lien (journalist)
Oslo
1534.Hanna Olofsson
Bromma
1535.Siri Lervik, veterinær
Oslo
1536.Maria Mattsson
Vikbolandet
1537.Gunilla Nilsson
Lund
1538.Karl Andersson
Norrköping
1539.Henrik Helander
Umeå
1540.Marja Bennett
Stockholm
1541.Lisa Sapan
Stockholm
1542.Joakim Svenheden
Ekerö
1543.Nina Smusyn-Rote, lärare
Täby
1544.Mikael Dahlstrand
Järna
1545.Anneli Gustafsson
Kalmar
1546.ivar heckscher
stockholm
1547.Annie Svärd
Järna
1548.Vera Markova
Älvsjö
1549.Martin Brixtoft, förälder
Höör
1550.Ola Wauge Rektor
Västerås
1551.Müfit Kiper
Järna
1552.Linus Larsen, System arkitekt
Stockholm
1553.Thomas Andersson
Tjörnarp
1554.Anna Furå
Gnesta
1555.*Kjell Andersson
Stockholm
1556.Marianne Csizmadia
Höör
1557.Helena Jekell King
Stockholm
1558.Susanne Nylund Skog
Uppsala
1559.mathias landaeus
höör
1560.Marion Matiesen
Märsta
1561.Fredrik Rudkin
vällingby
1562.Agneta Lööf, förälder med barn i Waldorfskola
Åkersberga
1563.Anna Sundberg
Stockholm
1564.Malin Johansson
Linköping
1565.Birgit Endom
Kalmar
1566.florence fröhlig
Stockholm
1567.Mats Ahlberg, redaktör tidskriften Balder
Delsbo
1568.Erich Bieber - leg. psykolog
Umeå
1569.Anders Åström
Öland
1570.Brita Gezelius
Hökarängen
1571.Lise-Lotte Elman
Göteborg
1572.Magnus Lundström, förälder med barn i Waldorfskola
Åkersberga
1573.Liselott Årestedt adjunkt/doktorand
Kalmar
1574.Lise-Lott Nilsson
Höör
1575.Ulf Hultberg, Filmregissör
Stockholm
1576.Christina Widner Hudterapeut
Lund
1577.Dennis Elisson
Hedemora
1578.Charlotte Kärnerud
Skå
1579.Torquil Watt (läkare)
København, Danmark
1580.Rasmus Lundström Lööf, elev på Waldorfskola
Åkersberga
1581.Lina Klockseth
Farsta strand
1582.Gabriella Camitz
Täby
1583.herr Arvid Rask
järna
1584.Emil Bohlemark
Malmö
1585.Oliver Silverhöj
Osby
1586.Gunilla Jägeberg
Stockholm
1587.Viktoria Lundström Lööf, elev på Waldorfskola
Åkersberga
1588.Jonas Lindblom Marknadschef
Kalmar
1589.Kosotie (herr)
Höör
1590.Sarah Hammar Waldorfförskollärare
Stockholm
1591.Beate Leggedör
Arby
1592.Conn
järna
1593.Erik Ronström
Visby
1594.Johan Håkans, webbutvecklare
Vallentuna
1595.Katherine Angelo Lindqvist, Oppositionsledare (S)
Vaxholm
1596.Sara Ljungqvist
Stockholm
1597.Anneli Sjölin Al Sheek Kurator
Spånga
1598.Eva Carlsson
Lund
1599.Pernilla Nymberg, Lantmästare/naturbrukslärare
Ringarum
1600.Anna Schweitz
Järna
1601.Kerstin Hansson
Åkersberga
1602.Daniel Tyrhäll
Trångsund
1603.kristina montelius
söderköping
1604.Celie scott, studerande
Mariehamn, Åland
1605.sara linden
bagarmossen
1606.Mattias Broddegård, civilingenjör
Söderköping
1607.Pernilla Håkans
Frösunda, Vallentuna
1608.Håkan Alm
Staffanstorp
1609.Elisabeth Elg
Bromma
1610.Monica Aiuto Sjölund
Västerås
1611.Moa kjellstrand
stockholm
1612.Per Malmquist
Visby
1613.Jonas Lindblad
Stockholm
1614.Robert Romanowski
Älvsjö
1615.Inger Boman
Tumba
1616.Dr Manuela Scheidenberger
Kalmar
1617.Per-inge Munter Eurytmist
Visby
1618.Kristina Granlund, lärare
Sollentuna
1619.Karin Renberg
Skå
1620.Stellan Sjöberg
Vällingby
1621.Aina Montelius
Kvarsebo
1622.Louise Bogren
Helsingborg
1623.elisabeth ubbe, chefredaktör
gustavsberg
1624.Ann-Charlotte Sandelin
Norrköping
1625.Katerina Tzigotzidou, fotograf
Stockholm
1626.Ida Agrér Sjuksköterska
Stockholm
1627.Meta Berghauser Pont
Söderköping
1628.lotta arnå
norrköping
1629.annika o sinntag,konstnär
kösebo
1630.Gustav Rosén, Student KI
Solna
1631.Jakob Nordin (förälder)
Kalmar
1632.Arne Nicolaisen, Cand. real.
Oslo
1633.Lektor Mark Breitenstein
Jar, Norge
1634.Öyvind Thormodsæter, lektor
Oslo
1635.J-C Lassen
Flen
1636.Staffan Larsson, Forskningsingenjör
Höör
1637.Michèle wall
Enköping
1638.Pelle Odebrant
Stockholm
1639.Carolina C. Lärare
Kalmar
1640.Linda Kavlie Hatch
Karlshamn
1641.lærer Ninna Urhammer
københavn
1642.Gerd Persson Roth, förälder
Hörby
1643.Rickard Kumlien
Sundbyberg
1644.Bengt Petersson
Karlshamn
1645.Marie Andersson
Söderköping
1646.maarit vuori eurytmist/sjuksköterska
Loviisa, Finland
1647.Joachim Hohnbaum (Lärare)
Bromma
1648.Björn Jonsson
Stockholm
1649.Thomas Otto Pfeiffer
Oslo
1650.Annika Malmsten
Solna
1651.Elin Bok
Kungälv
1652.Clara Andermo
Visby
1653.Simon Fors
Bromma
1654.Ivan Arman
Slite
1655.Klara Borg
Stockholm
1656.Pernilla Halling, chefredaktör
Stockholm
1657.Eva Lundberg
Brottby
1658.Emelie Winberg, Waldorfpedagog
Märsta
1659.Maria Öster
Nydal
1660.Mikael Skifte
Spånga
1661.Anette kreativ designer
Norrköping
1662.Linda Jonsson, ingenjör
Norrköping
1663.Anki Nyström, Studie- och yrkesvägledare
sköndal
1664.Christina af Wetterstedt lärare
Stockholm
1665.Ewa Wihlstrand
Borgholm
1666.Nicole Molin-Pradel
Kufstein, Österrike
1667.Ulrika Karlsson, förälder på Linnéaskolan Växjö
Växjö
1668.Samuel Molin-Pradel
Kufstein , Österrike
1669.Rebecka Asshoff, huvudman
Järna
1670.Maria Eloranta
Järna
1671.Sanna Karlberg
Farsta
1672.Ulrika Vesterlund
Norrköping
1673.Sarah Svalmark
Norrköping
1674.Sebastian Fougner
Sollentuna
1675.Noomi Malmeström, waldorfelev
Stockholm
1676.Tandtekniker Åsa Sjöholm
Bromma
1677.Tor Kjemo
Jårna
1678.Anna Thörnqvist, elev
Kalmar
1679.Teres EkHolm
Stockholm
1680.Peter Sandberg, Business Development Manager EMEA AP
HÖÖR
1681.Evelina syrén, undersköterska
Östersund
1682.Marin
Järna
1683.Sandra Karinsdotter
Johanneshov
1684.Anna Thörnqvist, elev Kalmar Waldorfgymnasium
Kalmar
1685.Micaela Anderrson
Farsta
1686.susanne steen
hökarängen
1687.Katarina Broander
Harestad
1688.Peter Järn skådespelare
Stockholm
1689.Anders Palm
Solna
1690.Inga-Brith Palm, läkare
Solna
1691.Hans Whipsplash Müller, musiker
Stockholm
1692.Anna Roth,inspiratör
stockholm
1693.Jennie Hosokawa
Åkersberga
1694.Karin Ericson Waldorflärare, Förskollärare
Leksand
1695.Mari Kretz, konstnär
Stockholm
1696.Elin Collmo
Göteborg
1697.Sophia Göth
Bromma
1698.Einar Berntsson
Karlshamn
1699.Jonas Boding
Bromma
1700.Karin Thomasson, kommunalråd
Östersund
1701.Tess Medina
Bromma
1702.David Bennett, företagare
Vällingby
1703.Clara Gerber, elev
Järna
1704.Sophia
Garpenberg
1705.Gunilla Sundberg waldorfförskolärare
Bromma
1706.Anja Mweri
Järna
1707.Kicki Lundgren
Östersund
1708.Kajsa Hammarsten, konservator
Stockholm
1709.Marion Jacobsson, förskollärare och student på WLH
Kimstad
1710.Ida Lewald, waldorfmusiklärare
Norrköping
1711.Bengt Ward
Ekerö
1712.Niels Sonne-Frederiksen, Arkitekt
Hannover
1713.Trine Plesner, Lärare
Umeå
1714.Maya
Västerås
1715.Anna Wodlén
Göteborg
1716.Inka Persson, lärare
Halmstad
1717.Marianne Wiander
Johanneshov
1718.Yuki yukawa
Gnesta
1719.Jaana Cottman waldorfförskolelärare
Uppsala
1720.Ann-Charlotte Granström leg psykolog, leg psykoterapeut
Danderyd
1721.Åsa Johansson
Grästorp
1722.anna mäki-kivistö
lund
1723.Tove Renlund Sundin
Stockholm
1724.Peter Assar Monsen, fotograf
Visby
1725.Vida Jordén, Ekolog
Stenungsund
1726.Randi Rein, ekonom
Hedemora
1727.Hanne Bauer
Taastrup
1728.Hedvig Söderström, waldorfelev
Gnesta
1729.Peter Westergaard
Taastrup
1730.Helle Bauer
Taastrup
1731.Magnus Anjou Eyeworks Film Tv Head of Commercial Content
Åkersberga
1732.Rasmus W. Bauer
Taastrup
1733.Ove Larsson
Hedemora
1734.Mats Lundh (Enterprise Architect)
Bromma
1735.Maria Hedberg socionom
Lund
1736.Sonja Westerberg socionom/konstnär
Stockholm
1737.Johan Hallén, Studerande
Järna
1738.Anders Sällberg
Höör
1739.Maria Hörman-Sällberg
Höör
1740.Ronja Enström
Årsta
1741.B Lanninger, förskollärare
Örebro
1742.Karin Finnson
Bromma
1743.Amanda Andersson,
Stockholm
1744.Helena Marstrander
Stockholm
1745.Frida Flodman, Polisassistent
Stockholm
1746.Henrietta Dahlström
Stockholm
1747.camilla sjöberg
söderköping
1748.anna wärnblom
karlshamn
1749.Åsa Larsson, förskollärare
Nyköping
1750.Olof Björklund
Alsen
1751.Halvor Egner, lærer
Oslo, Norge
1752.Julian Eide
Stockholm
1753.sara nangemo
göteborg
1754.Christin Stenfelt Skötare
Karlshamn
1755.Bodil Svalberg
Umeå
1756.lars bjursell.konstnär
15395 järna
1757.Eva Henricsson
Höör
1758.Hannah Undersköterska
Stockholm
1759.Isabella Carlander
København
1760.Konrad Breidenstein
Järna
1761.Johanna Strindberg, Auktoriserad Dramapedagog
Täby
1762.lena almne
åby
1763.Ulrica Elverskog
Örebro
1764.Irene Ahlkvist
Visby
1765.Lena Cederlöf träslöjdslärare
Öland
1766.Tomas Gustafsson
Märsta
1767.waldorflärare Bianca Hall
Järna
1768.Peter Holstad
Jærna
1769.Mona Fällberg, metallformgivare
Täby
1770.Mariana Bohlemark,
Norrköping
1771.Gullvi Wallén
Stockholm
1772.Hillevi Blücher
Stockholm
1773.Susanna Nova
Svenshögen
1774.Jivan Wells
Järna
1775.hanna hammarsten
vällingby
1776.Rebecka
Lundtingham
1777.Amanda Fagerlund, fd. Waldorfelev
Stockholm
1778.Turid Wiwesson
Ekerö
1779.Gunnar Hagstedt
Solna
1780.Elisabeth Rydberg
lund
1781.mariann heikki
järna
1782.Manusförfattare Ella Hellgren
Stockholm
1783.Karin Nylund
Stockholm
1784.Anita Tornlind - lärare
Kungsbacka
1785.kiki, fritidspedagog
Hägersten
1786.Katarina Gudmundsson Musiker, pedagog
Stockholm
1787.Marie Karlsson
Norrköping
1788.Katarina Caspersen
Oslo
1789.Selina Nilo
Mörbylånga
1790.Abraham Tesfai
Bromma
1791.Lotta Mossum, konstnär och projektledare
Stockholm
1792.Camilla Edvinsson
Stockholm
1793.Per Widerström fil. mag
Ingarö
1794.aleid bos
lund
1795.Björn Thörnqvist
Kalmar
1796.Kay Brinkeback
Norrköping
1797.Maria Hagberg
Gnesta
1798.Isac Blücher
Ekerö
1799.Ingrid (Musiker)
Visby
1800.Senait Fesehaye
Stockholm
1801.Franziska Rex
Arby (Vassmolösa)
1802.Sara Ahmadi
Upplands Väsby
1803.Jakob
Tammi
1804.Matilda Birging
Stockholm
1805.Bea Uusma Schyffert
Stockholm
1806.Åsa Darby
Åland
1807.Anna Leander-Engström
Forel/ Schweiz
1808.eurytmilärare Lena Christina Olofsdotter
Göteborg
1809.Ita Tovatt lärare
Drottningholm
1810.Mia Lipfert
Järna
1811.Sten- Åke. Ekholm.
SEGELTORP
1812.Herman Söderström, waldorfelev
Björnlunda
1813.Eva-Lotta Andersson förälder
Norrköping
1814.Peter Wikner Brandskyddstekniker
Hässelby
1815.Amaldina Wells Leroux
Garpenberg
1816.Vera Öhman
stockholm
1817.Ann Wennberg Wikner
Hässelby
1818.Beatrice
Bromma
1819.karin H Gimbringer
askim
1820.Dorothy Zetterström
Stockholm
1821.Dipl.-Kfm. Christian Kammann M.A. (Cantab.), Group Treasurer
Björnstorp
1822.Heléne Schönfeldt, bildlärare
Mölnbo
1823.Lisa Axelsson
Stockholm
1824.Mats Dunkars, Tekn. Dr.
Spånga
1825.Gittel Strassman (bildlärare)
stockholm
1826.Isa Nordquist, målare samt förälder på waldorf
Halltorp
1827.Sarah Theis, ekonomi adm
Nyköping
1828.Helena Hjelm
Sigtuna
1829.Maria Flodén, lärare
Fjärdhundra
1830.Maria Flodén, lärare
Västerås Waldorfskola
1831.Therese Renåker
Norrköping
1832.Albin
bromma
1833.Maria Ekström
Stockholm
1834.Dan Edling
Kolmården
1835.Klaus Rahikainen, före-fattare
Jomala, Åland
1836.ingrid arrhen
katrineholm
1837.Tuva Linde
Stockholm
1838.Jakob Nobel, arkitekt MSA
Vällingby
1839.Lena Svanberg, arkitekt MSA
Vällingby
1840.Barbro Aquilon
Trångsund
1841.Roland Claeson Revisor
Kalmar
1842.Mårten Skoger
Huddinge
1843.Suzanne Loman
Fårö
1844.David Petree
Mölndal
1845.Jenny Mikosch, läkare
Kalmar
1846.Lars Sillén
Ekerö
1847.Frank Mikosch (egen företagare)
Arby (Vassmolösa)
1848.Anders Berg, skådespelare
Stockholm
1849.Arja Kässi
Märsta
1850.Oddvar Fiskesjö enhetschef
Höör
1851.Jill Fors
Bromma
1852.Kristin Fors
Stockholm
1853.Lina Joakimson, Trädgårdsmästare
Färingsö
1854.Mikael Johansson (IKT handledare)
Jomala, Åland
1855.pernilla hjortenskog, matpedagog o egen företagare
visby
1856.Agneta Carlgren
Uddevalla
1857.Christian Fällberg
Täby
1858.Vilde Vegem (lektor)
Oslo
1859.Maria Dammeyer, lärare
Stockholm
1860.Aurora Carlström
Bromma
1861.Torbjörn Holmquist lärare
Stockholm
1862.Channa Ekborg
Nacka
1863.Agnetha Qvart Adm chef
Bollebygd
1864.Frej Hellsten (waldorfelev)
Bromma
1865.Anders Lindell
Västerås
1866.Gull-Britt Glimskär lärare
Bromma
1867.Janine Söhr
Stockholm
1868.Helena Persdotter, waldorflärare
Järna
1869.Estera Jurgutyte
Åland, Finland
1870.Catharina Ström
Stockholm
1871.Bodil Källgården
Sigtuna
1872.Therese Lindfors
Södermalm
1873.Viveca Hellsten
Åkersberga
1874.Kurt Hellsten
Åkersberga
1875.Roger Westh
Norrköping
1876.Kathrine Christiansen (teolog)
Gyllebo, Österlen
1877.Ilse Westh
Norrköping
1878.Ann-Mari Poijo
Umeå
1879.Henrik Larsson Fil Mag
Karlstad
1880.Stefan Fors
Bromma
1881.Lena Hejdenberg
Visby
1882.Kristina Nordh
Stockholm
1883.Nils Danelius
Lund
1884.Joakim Zetterström
Bromma
1885.anki wallgren student
göteborg
1886.Brigitte Orlowski
Södertälje
1887.Agnes Rosenberg, teaterproducent
Stockholm
1888.Lova Kandell
Hornstull
1889.Mona Lisa Sedergren
Stockholm
1890.Lotta Lindström
Norrköping
1891.Annel Johansson, Koreograf
Stockholm
1892.Carl Zettergren
Hässelby
1893.Hedwig Armstorfer
Borchen,Tyskland
1894.Elias Ericson
Linköping
1895.Sam Trelje
Stockholm
1896.hanna pohjola, lärare
åkersberga
1897.Katarina Broander, lärare
Kungälv
1898.Camilla Kolmodin
Hölö
1899.Ulla Kolmodin mormor
Stockholm
1900.helene söhr-jonstam
stockholm
1901.Emelie Wandrell, LV-pedagog
Hässelby
1902.Rolf Pritzel
Vassmolösa
1903.Adam Valkare Formgivare
Stockholm
1904.Suzan Olsson
Visby
1905.Lisbet Westin
Stockholm
1906.Mika Knutsson
Stockholm
1907.Ulrika Agby
Göteborg
1908.Alfred Theis
Nyköping
1909.Emma Hedin studerande
Stockholm
1910.Ylva Hammarsten
Stockholm
1911.Linn Jangland
Åby
1912.Kari Johanne Odnakk
Norge
1913.Henrik Schönfeldt
Mölnbo
1914.Yvonne Hjertholm
Stavanger
1915.Esther Sailer
Järna
1916.Emanuel Weibust gigolo
Stockholm
1917.christina florell
stockholm
1918.Jette Knöppel
Vassmolösa
1919.Thomas Emrin
Ljungbyholm
1920.Laila Andersson
Tjörnarp
1921.Maria Fries Barnskötare
ekerö
1922.Maria Björklund
Västerås
1923.Nike Markelius, musiker
Stockholm
1924.Moa Jildeteg
Saltsjö-Boo
1925.Sonia Witwitzka
Göteborg
1926.Henrik Hiller
sthlm
1927.Maria Lells läkare
Kalmar
1928.marja westin
falun
1929.Christina Vejgaard Waldorfförskolalärare fra Järna
Sörmland - Vingåker.
1930.Stefan Rosen Säljare
ekerö
1931.Maria Åkerstedt
Järna
1932.Inger Mattsson fritidspedagog
Kungälv
1933.leg. Naprapat Diana Arambasic
Stockholm
1934.Kerstin Marstrander
Moss Norge
1935.MALIN
UPPSALA
1936.bhakti
London
1937.Åsa Öckerman, nöjd Waldorfförälder
Stockholm
1938.Anette, Kognitiv terapeut
Trosa
1939.Marie Torstensson lantbrukare
Kalmar
1940.Leif Johansson
Hölö
1941.Monica Lindby lärare
Visby
1942.Lena Öjhammar Andersson lärare
Järfälla
1943.Hugo Hildingsson
Bromma
1944.Roger Heinänen-Lärare
Visby
1945.Jasmin Eriksson
Stockholm
1946.Carl Gustav Malmgren Hovkapellist
Stockholm
1947.Amalia Johanson
Sundsvall
1948.sofia L Dahlberg textillärare
umeå
1949.Marianne Palmgren
Delsbo
1950.Pernilla Heving, Leg. Arbetsterapeut
Spånga
1951.Karl Lindholm Samordnare
Stockholm
1952.Jarinja Thelestam Mark skådespelare och gestaltterapeut
Stockholm
1953.Jenny Olsson
Lidingö
1954.Lennart Wennerblom
Kungälv
1955.Jorunn J. Kärrefors
Tollarp
1956.Joris dekkers
Järna
1957.Marie Lindholm Gagge, sångpedagog
Sundbyberg
1958.Agnes Johanson
Stockholm
1959.Johan Irebjer
Svartsjö
1960.Ämneslärare Ingmar Aspenvall
Karlstad
1961.simon ström
norrköping
1962.Christina Druml
Järna
1963.Anna Broman Grottling
Söderköping
1964.Åsa Hallström
Täby
1965.Ulla Eliasson
Vällingby
1966.Vincent Koch
Bromma
1967.Torsten Gunnarsson, Docent
Vällingby
1968.Sofi Virgin
Stockholm
1969.Linda Karlsson
Visby
1970.Anna Karin Kretz
Bromma
1971.Sara Isaksson, förälder
Norrköping
1972.Bernt Eriksson
Lund
1973.almudena arques musiklärare
vallentuna
1974.Åsa Scherrer lärare
Enskede Gård
1975.Elias Hägg, student KTH
Nynäshamn
1976.Jeanette Allerskog
Kalmar
1977.Kalle Kiander, fotograf
Stockholm
1978.Miriam Fosstvedt, konstlärare
Oslo
1979.Erik Jungstedt
Stokholm
1980.Angelica Patek
Stockholm
1981.Trulle Runestedt Palmér
Söderort
1982.Tina Bäck förskollärare
Gnesta
1983.Christina Bergqvist
Stockholm
1984.Helena Samordnare
Bandhagen
1985.Maria Frelin, skulptör
Visby
1986.Ludwig Gunnarsson
stockholm
1987.Jonna Raje Jensen
Sundsvall
1988.Jacob Wandrell Avelshingst
Stockholm
1989.Diana Maguina
Täby
1990.Carina Åsman
Stockholm
1991.Mic Calvert
Karlshamn
1992.Ulrika, kreatör
Västerås
1993.Linnea Åström
Ljungskile
1994.klas bergström
sthlm
1995.Emma Studerande textil
Stockholm
1996.Elias Blücher
Stockholm
1997.Annika Altnäs
Söderköping
1998.Isis Hölzer
Lund
1999.Markus Wagner, Arkitekt
Stockholm
2000.Solveig Alsmo
Stockholm
2001.Alma
Hässelby
2002.Eva Tillberg
Stockholm
2003.Maja Yngve, blivande waldorfförskollärare
Göteborg
2004.Lena Iström
Mariehamn
2005.Ronn Lipsker
Stockholm
2006.David Lazar
Stockholm
2007.Felipe Pedocchi
Stockholm
2008.Miriam Wauge Fd. Waldorf elev
Västerås
2009.Stefan Lomner
Strängnäss
2010.Bella Rune
Stockholm
2011.elin öreby, lärare
stockholm
2012.Helena Agenäs
Stockholm
2013.Karin kranen boende stödjare
Gnesta
2014.Ulrika Mebus
Visby
2015.Arnulf Wibler
Hässelby
2016.Anna Åberg
Nacka
2017.Kerstin Lönn
Gränna
2018.Anna-Karin Rejholt, lärare
Järfälla
2019.Parvane Hassani
Stockholm
2020.Martin Eriksson, teknisk skribent
Stockholm
2021.Stefan Fors, förälder
Bromma
2022.Mari Holm
Göteborg
2023.Anni Palm
stockholm
2024.Kristina Svenfors (fd elev)
Bromma
2025.Sigrid Fors
Bromma
2026.Robin Malmström
Solna
2027.My Christiansen
Danderyd
2028.Henrik Öhlin Arkitekt SAR/MSA
Bromma
2029.Fanny Grimfrost
Malmö
2030.Alain Bulle, Lektor
Simrishamn
2031.Wemcje Rönning, rektor
Stockholm
2032.Eva Strömberg
Uppsala
2033.Dagny Jonsson
Norrköpingiceryn
2034.Waldorflärare Ingeborg Hatz
Ericsberg 64193 Katrineholm
2035.Sanna Lalanda Rydh Journalist
Skåne
2036.Sara Gahm, lantmätare
Drottningholm
2037.D. Wevers
Tomelilla
2038.Yashmin Singh, journalist
Stockholm
2039.Merja Roos Ekonom
Kungsängen
2040.Malin Häggström
Kivik
2041.Åse Marstrander Konstnär och f.d. lärare Konstfack
Mariefred
2042.Malin Häggström läkare
Kivik
2043.Alma Hjelmqvist (student)
Kalmar/Stockholm
2044.Birgitta, Ström, dansproducent
Stockholm
2045.Maria Engberg,arkitekt
Simrishamn
2046.Karin Ragnar
Stockholm
2047.Helen Bergmark Förskolechef
Bromma
2048.Johan Kronholm, förälder
Sankt Olof
2049.Milka Åshlund
Farsta
2050.Camilla Strand
Höör
2051.Ingeborg Hatz
Ericsberg, 64193 Katrineholm
2052.Malin Carlsson, IT-säljare
Djursholm
2053.Julia Hall
Solna
2054.Veronica Lax
Stockholm
2055.Jennie fredblad
Stockholm
2056.Jenny Wohlström
Vällingby
2057.Mikael Laub
Stockholm
2058.Bo Engberg
Simrishamn
2059.Malin Wennerbrandt
Stockholm
2060.Annika Jansson
Malmö
2061.Michaela Tengblad, Arkitekt SAR
Bromma
2062.Helen Svensson, sjuksköterska
Stockholm
2063.Peter Fristedt, förälder
Bromma
2064.Charlotte larsson
Stockholm
2065.Lars Gäddnäs företagare
Godby Åland
2066.Daniel
Stockholm
2067.Erika Wagenius
Drottningholm
2068.Micael Lincoln
Bromma
2069.Karin Lundqvist
Kalmar
2070.jonas håkansson
göteborg
2071.Bengt Tedenmyr
EKERÖ
2072.Martin Lee
Stockholm
2073.Amanda Carleson, Student
Trosa
2074.Staffan Johansson
Täby
2075.gudrun fahlander
söderköping
2076.melissa dahlö kantén
stockholm
2077.Leena Nilsson
Havdhem
2078.Karin Scherlund
Järna
2079.Anna Rejholt (Redovisningsekonom)
Sigtuna
2080.Annette Holmström, tid.universitetsadjunkt
Lund
2081.Elin Stålhammar waldorflärare
Höör
2082.Cecilia Darin
Karlshamn
2083.Linn Andersson
Söderköping
2084.Olivia Monthan
London
2085.Gudrun Larsson
Ekerö
2086.Mats Olsson
Stockholm
2087.Rita Dahlqvist Lind
Ljungsbro
2088.Agneta Helmius
Lund
2089.Britt Frankenberg
Söderköping
2090.Camilla Edvinsson
Stockholm
2091.Ewa Krynicka Storskog, arkitekt
Stockholm
2092.Monica Eriksson
Stockholm
2093.Håkan Lundberg
Bromma
2094.Rebecka Björklund
Bromma
2095.Masse Nilsson
Kungsör..
2096.Kaj Tropp
Henån
2097.kia edvardsson
karlshamn
2098.Annika Oskarsson konstnär
Stockholm
2099.Mats Näslund
Spånga
2100.Peter Pettersson
Skövde
2101.Helle Kierkegaard
Stockholm
2102.Markus Carlbaum Lagerwall (Civ. ing.)
Stockholm
2103.Niklas Knoppel
Simrishamn
2104.Emma Virke Illustratör
Bromma
2105.Ia Schildt
Bromma
2106.Hanna Bergeå, studerande
Stockholm
2107.Esbjörn Hellström. Fil. Dr.
Lund
2108.Maria Kumlin
Stockholm
2109.Marie Sutinen, Gymnasielärare
Ekerö
2110.Mats Deuell
Ekerö
2111.Manfred Dornhäuser
Karlshamn
2112.Gunilla Eklöv Alander universitetslektor
Stockholm
2113.Yvonne Ledin
vaxholm
2114.Krister Segergren
Vimmerby
2115.Martinho Santos, lärare
Solna
2116.Marcus Lind
Söderköping
2117.Martin Sundberg
Borås
2118.Eva Winiarski
Stockholm
2119.Mathias Sundling, Contract Manager
Bromma
2120.Emelie Häll Stiernquist
Stockholm
2121.Johan Hagland, Miljö- och stadsbyggnadschef
Ekerö
2122.Johan Månsson
Gärsnäs
2123.Jonas Almerén
Täby
2124.Jonas Almerén Familjeterapeut
Täby
2125.Filippa Reuterswärd
Gärsnäs
2126.Susanna Järlund
Stockholm
2127.Mats Oldin
Sundbyberg
2128.Konservator Ewa Björdell
Bromma
2129.Märta König
Spånga
2130.Angela Kalmkvist
Kungsängen
2131.Diana Neibig (Förskolelärare
Stockholm
2132.Nils Johansson, tunnelbanechaufför och konstnär
Farsta
2133.B-O Berggren Arkitekt
Drottningholm
2134.Birgitta Janshult Massör
Arboga
2135.Jimmy Gunnarsson
Stockholm
2136.Olle Andersson
Norrköping
2137.Fredrik Gröndahl
Uppsala
2138.Elin Strand Ruin
Stockholm
2139.Maria Långström, Lärare
Stockholm