Upprop: Stoppa "norskans" avel HELT!

Den norska kvinnan, Aud Stokman (som hon hette då) blev uppmärksammad i Sverige efter att ha drivit "The Kennel of Death" i Norge. Hon blev dömd till livstidsförbud av hundavel och valde då att flyttade över gränsen för att undkomma domen.

Tyvärr, i detta fall, så är det fritt fram för alla personer att avla upp till 2 kullar per år utan att behöva ansöka om tillstånd hos Länsstyrelsen för kennelverksamhet, så i detta fall har norskan alltså 2 kullar som hon får jobba på.

Det jag då kom att tänka på var hur hon kommer arbeta med djuren för att få dom perfekta valparna.

Aud Stokman har kontaktat Länstyrelsen i Östergötland och ansökt om avelstillstånd men turligt nog fått nobben. Se urklippet ur artikeln nedan.

"Den norska kvinnan har ansökt hos länsstyrelsen i Jämtlands län om att få föda upp hundar och sälja dem. Hon har ansökt om att ha upp till fem kullar. Men länsstyrelsen har sagt nej.

– Vi gör det med tanke på det som hänt i Norge, säger Lena Råghall, djurskyddshandläggare vid länsstyrelsen."

Jag har varit i kontakt med Lena Råghall på LST och frågade henne om det fanns något man kan göra för att hindra henne från att få dom 2 s.k. standard-kullarna. I dagsläget fanns det inget att göra dom har varit där och gjort ett flertal inspektioner utan några som helst anmärkningar.

Tycker du som oss att "norskan" inte ska få föda upp några valpar alls efter vad hon gjort i Norge, skriv då på listan! Tillsammans kan vi alla göra ändring vilket vi tidigare märkt så varför ska vi ge upp nu.


Mer om detta fall kan du läsa inne på Djurpoliserna's Blogg.


Med djurvänlig hälsning!

Daniel Kaye

Initiativtagare: Daniel Kaye

 

 

Undertecknas

Fyll i formuläret nedan och klicka på "Skriv på uppropet!" för att underteckna ovanstående upprop. Namn och ort är obligatoriska uppgifter.

Du får gärna uppge din e-postadress och eventuell hemsida. Din e-postadress visas inte för andra besökare, men du kan komma att få nyhetsbrev av uppropets initiativtagare. Om du har en gravatar så syns den vid din underskrift.

 

Namn (och titel):Ort:
E-postadress:Hemsida:

 

1.Sanna Lindberg
Gustavsberg
2.Karla Sand
Enhörna
3.Daniel Kaye
Stockholm
4.Pia Forsberg
Bro
5.Lena Oskarsson-Persson
Östersund
6.Moza Smajli
Åmotfors
7.Leila Ljung
Karlskoga
8.Marie Björkvall
västerås
9.Karin Lindblad
Östersund
10.Mai-Britt B Tregde
Koppom
11.Anne Berit karlsson
åmotfors
12.Tomas österberg
Åmotfors
13.anita
klässbol
14.Susanne Funestig
SKULTUNA
15.Satu Kyrö
Söråker
16.Therese Edestedt
Österedinge
17.Helena Lindberg
Stockholm
18.Tuula Vilppu
Skillingaryd
19.annica grenholm
hammerdal
20.rebecka fröling
timrå
21.Lisbeth malmquist
Tyringe
22.mona nyberg
norge
23.Ms Judit Zacsko
Örebro
24.Marina Billhage
Borgstena
25.Maria Jansson
Strängnäs
26.Anette Wellström
Sunne
27.Ullis Andersson
Örebro
28.Jennie Forsberg
Östersund
29.Anna Vofflan Nordin
Örebro
30.Marina Rask
Mariestad
31.Christoffer Kjellman
Mariestad
32.Helene Andreasson
Fristad
33.Birgitta Ekman
Eksjö
34.Caroline Boding
Upplands Väsby
35.Malin Stenquist
Ätran
36.Birgitta Ruthberg
Bromma
37.Sonia Roslund
Halmstad
38.Catarina Johansson
Götene
39.ANN VALEIJ
RIMBO
40.Emelie Ehn CEO
New york
41.Birgitta Eriksson
vallentuna
42.Giovanni licata
lidköping
43.Elin Pettersson
Harmånger
44.Bengt Asplund
Tierp
45.Emma Tjärnlund
Sundsvall
46.Angelica Ahlström
Bromma
47.Susanne
Gävle
48.Cecilia Kallin
Nacka
49.Eija ikonen
Göteborg
50.Lena Frisk
Ramsele
51.Ronja Svensson
Lidköping
52.Christina Sandberg
Nykvarn
53.Kim Kern-Gustavsson
Stockholm
54.Susanne Bergsten
Eskilstuna
55.Britt-marie Larsson
Uddevalla
56.Malin Östlund
Sandviken
57.Maria Karlsson
Stora Sundby
58.Elin Kjellberg
Sorsele
59.Anki Trolludde
Sundsvall
60.Madelaine Liffner
Solna
61.Marie-Louise Hagstrom
Skövde
62.Kjell Höiby
Koppom
63.Camilla Hagelskytt
Lilla Edet
64.Eva-karin Nilsson
Oskarshamn
65.Romina Effati
sundsvall
66.My Eriksson
Sundsvall
67.Iréne Pettersson
Åkers Styckebruk
68.Mats Lindberg
Strängnäs
69.Katta
Vretstorp
70.Lotta Mossberg
Järfälla
71.Frida Pettersson
Bjuv
72.Lena Lindberg
Järfälla
73.Emma Palmqvist
Sthlm
74.Solveig Qvam
Märsta
75.Anna Persson
Hammerdal
76.Jeanete Lundh
Varberg
77.Marianne Lindblom
Indal
78.carina gidlöf
trångsund
79.Magreth Sjökvist
Karlskoga
80.Susanne Löfgren
Långsele
81.Tina Öijar
Västerås
82.Ulla Lamm
kungsbacka
83.Charlotte stiernebo
Österåker
84.Lilian Ek Saho
Tierp
85.Elin Carlsson
Varberg
86.Linda Nordström
Mullsjö
87.Pia Magnussonm
Skultuna
88.lena ward
östersund
89.Suzanne Dahl
Örsundsbro
90.Guje Syren
Seglora
91.Jonas Rhinehardt
Sundbyberg
92.Lasse Bergh
Angered
93.Jonas Andersson
Nässjö
94.Waylett Jonsson
Norrköping
95.Anette Söderberg
NORRKÖPING
96.Helena Mattsson
Örnsköldsvik
97.Ingrid Ohlsson
Stidsvig
98.Linn Eriksson
Heby
99.Sabina Karlström
Västerås Sverige
100.Kicki Bergman
Stockholm
101.Camilla Dalfall
Riddarhyttan
102.Gunnel Franzén
Kimstad
103.Anita Byström
Bollnäs
104.Lenita Sundh
Fränsta
105.Jasmina Cuk
Solna
106.Annica Eriksson
Örnsköldsvik
107.Johanna Edlander
Varberg
108.Suzanne Lyrén
Norrköping
109.Kaj Dalfall
Skinnskatteberg
110.Veronica Larsson
Halmstad
111.Carolin Ryden
västerås
112.lena bergmark
guldsmedshyttan
113.Mylene Larsson
Halmstad
114.lena bergmark
guldsmedshyttan
115.Alexandra Lindman
Norrköping
116.fru ann söderberg-margaritidi
åkersberga
117.Jennie Sundberg
Östersund
118.Mimmi Pettersson
61014 Rejmyre
119.Nikki Nilsson
Rimbo
120.Anna Harris
Selbu
121.Camilla Persson
Tomelilla
122.Helena Karlsson
Uppsala
123.Sandra Lantz
Östersund
124.Linda
Östersund
125.Lena Jonsson
Dorotea
126.Annette Aldén
Konga
127.Karl Axel Jonsson
Dorotea
128.Suanne Lönnmark
Tyresö
129.Sandra Normark
Sundsvall
130.mikael
sörberge
131.Susanne Weinerhall Undersköterska
Norrköping
132.Jeanette Hansson
Osby
133.Karin ODwyer
Bräcke
134.Fröken Josefin Karlsson
Örebro
135.Lena Karlsson
Hasslö
136.Christina Olsson
Grythyttan
137.malin holtes
tullinge
138.Ronja
Östersund
139.Gunilla Hamrén
Östersund
140.Emmy Sjöström
Landskrona
141.Eva Karlsson
Konga
142.Jessica Persson
Östersund
143.Anna-Karin
Frösön
144.Elin Appelblad
Lövberga
145.Emmelie Karlsson rydell
karlskrona
146.Emma
Oviken
147.Julia forsman
umeå
148.Josefine Holtes
Tullinge
149.Lina Åhlin
Västerås
150.Robin Franzén
Emmaboda
151.Simon Knudsen
Stockholm
152.Frida Johansson
Östersund
153.Towe Öhrberg
Östersund
154.Klara Bladh
Linköping
155.Anton ( Hatar horan =
Farsta
156.Susanne Bylund Felixon
umeå
157.Emma Lindmark
Tyresö
158.Ellen Magnusson
Örby
159.Charlotte Asplund
Sundsvall
160.Emma
Östersund
161.Sandra Forsberg
Sundsvall
162.Maria Hallij
Östersund
163.Jannike Eriksson
Sundbyberg
164.Charlotta
vänersborg
165.Julia Strömberg
Östersund
166.Susanne
Oviken
167.Evy
Oviken
168.Marie Njord
Östersund
169.Åsa Norum
Lit
170.Mikael Eriksson
Östersund
171.Ann-Christine Lundström Nylén, Bonde
Hedemora
172.ANN-MARIE PETTERSSON
ÅKERSBERGA
173.marie-louise eklund
stockholm
174.Mikaela Adolfsson
Östersund
175.Mikaela Adolfsson
Hammerdal
176.Janina
Borås
177.Isabelle Grudemo
tranås
178.Anna
Hudiksvall
179.Maria Ekenhjälm
Bålsta
180.Mia Fredin
Stockholm
181.Henrik Larsson
Östersund
182.Catherine magnusson
Ljung/ Herrljunga
183.Jan Erik Neman
skara
184.Janice nord
Upplands Väsby
185.Simone Nilsson
Olofström
186.Hanna Lindholm
Östersund
187.Elin Jonsson
Östersund
188.Eva Jonsson, Informatör
Sundsvall
189.Angelica
Uttran
190.Carina Sjöholm
Hägersten
191.Pia Lundqvist
Laholm
192.Kristin Johansson
Stockholm
193.Magdalena
Tumba
194.Sabina Lundin
Surahammar
195.Jessica
Kungsängen
196.Anniina Mäki
Bengtsfors
197.Sanna Åbrandt
Hofors
198.Madelaine Vidmark
Burträsk
199.Melodie Klubb
Vänersborg
200.Kerstin Eliasson
Vännäs
201.Helena Riutort
Wien
202.Emmelie Johansson
Västerås
203.Sandra Eklund
Stockholm
204.Malin Levin
Laxå
205.Yvonne johansson
Harbo
206.Pontus grönlund
Östersund
207.Louise Kanon
Karlskoga
208.Åke Vestlund
ÅS
209.Malin Berg
Skellefteå
210.Emma Mali
Karlstad
211.angelica hednar
grums
212.Anna Müller
VEGA
213.Marie Fast
Grycksbo
214.Sandra Hermansson
Västerås
215.Fr Elisabeth
Göteborg
216.anne karlsson
rydaholm
217.Marie Leandersson leg. sjuksköterska
Härryda
218.Linda
Åkersberga
219.Liz Nilsson
Nossebro
220.Annelie Arksand
Vallentuna
221.Pierina Sundberg
Sundsvall
222.Helen Wiktorsson
Östersund
223.Lena Bengtsson
Frösön
224.Pia Nieminen
Klippan
225.Mailda Marklund
Härnösan
226.Mailda Marklund
Härnösand
227.Matilda Marklund
Härnösand
228.Siw Norberg
Sundsvall
229.arne larsen
strängnäs
230.Inger Haywood
Mazarron
231.Annette
Karlskoga
232.Karin Lundh Hansen
Alvesta
233.Tommy Kvick
Karlskoga
234.Bitte Linnéa Malin Persson
Marks kommun
235.Ulla Kym
Sandhamn
236.Ann Lidström
Piteå
237.Carina El Gahly Undersköterska
Upplands väsby
238.Angelica El Gahly
Upplands Väsby
239.janeth edlund
kimstad
240.Malin Olsson
Kälarne
241.Ingela Johansson
Östersund
242.Ingrid Ehrenkrona Läkare
Järfälla
243.Christoffer Hansen
Oslo
244.Bodil Lundell
Trelleborg
245.Jenni Larsson
Åsljunga
246.Agnetha Aronsson
Sävar
247.Inger Karlsson
Malmköping
248.Lillaing´s
Flen
249.carina åström
Timrå
250.Kåre Eidsmo
Burträsk
251.Hannah Norberg
Timrå
252.Susanne Boström
Skellfteå
253.Gry Högden
Sorunda
254.Anne Ottosson
Halmstad
255.Emma
Fritsla
256.Ritha Sandberg
Luleå
257.Andreas Färdigh
mark
258.Gunnel Elofsson/ Sandsjö-Rödjas kennel
Bodafors
259.Rose-Marie Eriksson
Kramfors
260.Annika
Nässjö
261.Ann-Cathrin Vestin
Sundsvall
262.Anneli
Trelleborg
263.Jonnie Johansson
Hällingsjö
264.Marianne Karlsson
Halmstad
265.fatima roden
kristinehamn
266.Denise Grenryd
Eskilstuna
267.Robert Kenne
Växkö
268.mari (djurägare)
borås
269.Moa Lundberg
Örebro
270.Mia Jonsson
Tjörn
271.Ida Andersson
Borås
272.Ellinore Johansson
Borås
273.jessica
huskvarna
274.Emelie Sundström
Umeå
275.Fredrik Bergman
Borås
276.Carin Eriksson
Uppsala
277.Busk Lisa Ragnarsson
Alunda
278.Susanne Johansson
Klippan
279.Diana Wester
Tyringe
280.Matilda Rosqvist
Borås
281.Pernilla Schöldin
Eskilstuna
282.Andrea Curtsby
Göteborg
283.Urban Edvardsson, Företagre
Nordkoster
284.Ingela Nilsson
Höganäs
285.Therese Nielsen
Borlänge
286.Catarina Rosdahl
Höganäs
287.Anna Idermark
Norrköping
288.Ingela Lundborg
Upplands-Bro
289.Susanne Ingersjö
Stockholm
290.Frida Jakobbsson
Tierp
291.Turid Almqvist
Visby
292.Felicia Jönsson
Malmö
293.Frida Jakobsson
Tierp
294.Kim Ehrnvall
Tierp
295.Kerstin Jakobsson
Örbyhus
296.Ulla Jonsson
Frösön
297.Malin Pettersson
Norrköping
298.Jennie Boberg
Visby
299.Sandra Axelsson
Sävsjö
300.Eva Schulz
Härryda
301.Michaela
VISBY
302.lena käll
vallentuna
303.Nadia Mitrovski
Saltsjö-Boo
304.Joakim
Sundsvall
305.Cindy Nielsen
Mölndal
306.Kent Hacksell
Södertälje
307.carina
sala
308.Sanna Haglund
Linköping
309.Sara Kjellman
Mariestad
310.Jan Rask
Mariestad
311.Jenny Bramfors
Hisingsbacka
312.Maria Bohlin
Heby
313.margareta adolfsson
östersund
314.Madelene Hellen
Mariefred
315.Terese
Östersund
316.Leif Bengtsson
Gävle
317.Dan Linnsén
Solna
318.Daniel Kalenius
Oslo
319.Lena Pettersson
Stockholm
320.Felicia Del Treppo
Lund
321.Elisabeth Säfström
Eksjö
322.Matilda Jonsson
Göteborg
323.cecilia lind
järpen
324.pappi lindvall
södertälje
325.Anita Holm
Helsingborg
326.Jenny Nässling
Västerås
327.Eva Sjölin
Lund
328.Tiina Lehtinen
Hägersten
329.Emma Erlandsson
Gullspång
330.Klara Frank
Valdemarsvik
331.Marina Hörnicke
Västerås
332.Linda
strömsund
333.Karina Carlsson
Malmö
334.Francisco Morales
Göteborg
335.Elisabet Svedborg
Söråker
336.Thom Linden
Söråker
337.Anna Svedborg
Alnön
338.Anna Lindblom
Sthlm
339.AnneTerese Wennerstrand
Härryda
340.Madeleine Brander-Fresatadius
Älandsbro
341.Elisabeth Svensson
Söderhamn
342.Cristina Matei
växjö
343.Malin Larsson
Varberg
344.Eliza Tiirikainen
Heby
345.jonna persson
knislinge
346.Kicki Lindblom
Gränna
347.Cinzia Lundgren
Lerum
348.Elisabeth Bergström
Göteborg
349.Jessica Gustin
Bålsta
350.Sarah Andersson
Östervåla
351.Malin Hassan
Falun
352.Lokatt Pettersson
Sthlm/haninge
353.Marie-Louise Harrysson
Vimmerby
354.Katrin Lilja
Halmstad
355.Gudrun Holmström
ÖSTERSUND
356.Elisabeth Söderberg
Östersund
357.A-k Andersson
Västerhaninge
358.Tina G. Bakkeli
Eidsvoll Verk
359.Rebecka Eriksson
Skellefteå
360.Elin Olofsson
Östersund
361.Mona Bengtsson
Säter
362.Ankie Henell
Kalmar
363.Cia Wesén
Stehag
364.Lena Sörensson
Bromölla
365.Jennie
Motala
366.Lise Frydenlund
Säffle
367.Kicki Hansson
Eksjö
368.malena wesén
Malmö
369.Mette Heieraas
Bromma
370.Gunilla Jakobsson
Vallentuna
371.susanne Larsson
Katrineholm
372.susanne Larsson
Katrineholm
373.Marina wennberg
umeå
374.Anita
Ljungby
375.Erling
Ljungby
376.Sofia
Östersund
377.inger trygg
Göteborg
378.Siv jönsson
Västra-Frölunda
379.Kerstin Bergsten
Torslanda
380.Kerstin Bergsten
Torslanda
381.Rebecka Bengtsson
Åkersberga
382.Monika Larsson
Sala
383.Mimmi Munkenberg Berntler
Trollhättan
384.Ann-Charlotte Rådendal
Anderslöv
385.Annika
Tjörn
386.Ewa Johansson
Annerstad
387.Sofie Israelsson
Nyköping
388.Lotta Gååse
Kättbo Mora
389.Magnus Gååse
Kättbo Mora
390.Marie Hjelte
Nässjö
391.Zimzonzorro Strand
Sundbyberg
392.linn wahlberg
Enköping
393.Eva-Lena Pedersén
Hisings Backa
394.Anne-Lie Gustafson
Helsingborg
395.Emelie Ek
Enköping
396.Jannice Eklöf
Alby
397.Ivar jönsson
strömsund
398.karin grahn
piteå
399.Bitte Lind
Åkers styckebruk
400.Sandra Rådahl
Skellefteå
401.Ingrid Holmström
Göteborg
402.Jeanette Tannegård
Huddinge
403.Henrik Ahlberg herr
Brandbergen
404.laila kankaansivu
skene
405.Lena, leg sjukgymnast
Halmstad
406.Malin Andersen
bara
407.Malin Karjer
Eskilstuna
408.niclas
finnerödja
409.maria
östersund
410.Eva Karlsson
Trollhättan
411.Christina Bleiken
Solna
412.Johan Wallin
Nyland
413.Lena Nordlander
Piteå
414.Sofia Johansson
Boden
415.Roxanne
Eskilstuna
416.Henrik Valllin
Lövvik
417.Monica Oscarsson
Bromölla
418.Elisabeth Årestad
Mörbylånga
419.Malin Granberg
piteå
420.veronica johansson
hovmantorp
421.Åsa Jansson
Karlstad
422.Marie Hedberg
stockholm
423.Stenley.Klingberg.Konstnär.
Töreboda
424.Emelie
Vara
425.susanne jobe
göteborg
426.Fanny Juliusson
Stora Vika
427.Jennie Sundqvist
Åtvidaberg
428.Erika Gunillasson
Kiruna
429.Maria Ranktberg
Åtvidaberg
430.Monica Nordahl
Nora
431.Mary Svensson
Storfors
432.Eva-Maria N Lindberg
KIRUNA
433.Birgitta Rithberg
Bromma
434.pia österholm
ödeshög
435.Martin Gradéus
Herrljunga
436.Lotta Enjebo
Luxembourg
437.Maria Sundberg
Stugun
438.Anders Tunong
Västerås
439.Izabela Choinska
Göteborg
440.Mimi Jönsson
Skåne
441.Ulrika herrlin
Haninge
442.Sofia
Nynäshamn
443.Carolina
Billdal
444.Moa Sanderberg
Helsingborg
445.Lollo Frölander
Västerås
446.Kristina Walterdotter
Stockholm
447.Anna Skarpsvärd
Gullspång
448.KatStina Samuelson Hästmassör
Lund
449.Teodor Ström
Helsingborg
450.Susanne Srömstedt
Hällevadsholm
451.Anita
Västerås
452.Lotta Eriksson
Skinnskatteberg
453.Susanne Johansson
Bålsta
454.Leena Andersson
Västerås
455.Louise Kangasharju
Hammarstrand
456.Jonny Björklund
Sundsvall
457.Jenny Lindström
Säffle
458.Therese
Säffle
459.Linda
Köping
460.Alexandra Sveen
Tierp
461.Sandra Johannesson
Alingsås
462.Erica Gusfors
Vallentuna
463.rebecka fröling
timrå
464.Jeanette Nordahl
Killeberg
465.Petra Nilsson
Kattarp
466.Ana
malmö
467.christina lagerlund
nyköping
468.Ida Täck
Gårdstånga
469.Pia Tilly
Eslöv
470.Diana Strandberg
Malmö
471.jennifer lodén
norrtälje
472.Catrin Andersson
Nässjö
473.Anki liberg
Mariestad
474.Emmelie
Sösdala
475.monika gierach
malmö
476.margot hansson
uppsala
477.Sanna Olsson
Halmstad
478.Lilja Liljankoski
ÅSTORP
479.Maria Ekblom
Uppsala
480.Marita Lindroth
Katrineholm
481.Frida Sälle
Vellinge
482.Catja Olsén
Veberöd
483.kia björklund
söderhamn
484.Therese
Kågeröd
485.Cecilia Johnsson
Göteborg
486.Bertil Johnsson
Tjörn
487.Dr. Johan Nihlgränd
Kävlinge
488.Camilla Jansson
Billesholm
489.Frida Karlsson
Trelleborg
490.Lotti Nilsson
Uppsala
491.Karina Westerlund
Hörlinge
492.Johnna Dessezar
Helsingborg
493.TD Paula Håkansson
Malmö
494.Jessica
Vellinge
495.Pernille Jönsson
Berga
496.Ylva Jensen
Gagnef
497.Linda Hägglund
Sollentuna
498.Birgitta Alneroth sjuksköterska
ALINGSÅS
499.Maria
Malmberget
500.Madelene Gerkman
Motala
501.anne lise nyberg
koppom
502.björn nyberg
koppom
503.Viveca Ekberg
Malmö
504.Petra Nilsson
Kristianstad
505.Kristin Saariste
Trelleborg
506.Camilla Olsen
Malmö
507.Karin Hansen
Hessleholm
508.Marie Mattiasson
Eringsboda
509.Elva
Malmö
510.Monicka Svensson
Söderköping
511.Irene larsson
skövde
512.Linn
Stockholm
513.Hanna Johansson
Borås
514.Rebecca Andersson
Skurup
515.Ulrika Hult
Bromölla
516.Per Dunberg
Lidingö
517.riina helminen
upplandsväsby
518.Tanja Augustsson
Linköping
519.Lise Kjaersgaard
tollarp
520.Malin Forsenberg
Ystad
521.Nathalie Hellgren
Skellefteå
522.Ingela Andersson
Eskilstuna
523.Annelie Mårtensson
Linderöd
524.Camilla Larsson
Järfälla
525.Anna Lorentzson
Halmstad
526.Ingrid Thornberg
Kristdala
527.Hanna Lundin
Kvänum
528.Karolina Karlsson
Fjugesta
529.marlene krabbe hellen
Norsborg
530.Matz Lidström
Bålsta
531.Marina Mossberg
Djurås
532.sara norlander
aspås
533.IA Gölmark
Höör
534.marie
helsingborg
535.Madeleine D
Katrineholm
536.Christina Wiklund
Mjölby
537.Angelica Engvall
Tranås
538.Ann-Kristin Lundblad
Varberg
539.Karin Dahl
Svedmyra
540.Cecilia Svanström Schön
linköping
541.Berith Molin
Junsele
542.Louise Arfelt
Linköping
543.Lotta
Borås
544.Eva Larsson
Mattmar
545.Margaretha Nilsson
Mattmar
546.Julia tempel
Nacka
547.Maja Hjort
Borlänge
548.Karin Wreming
Stockholm
549.Lukas Klepke
Stockholm
550.tor malnes grobstok
norge
551.Beatrice
Västerås
552.monica syvertsen
norge
553.Angelica Gustafsson
Ljungby
554.Jeanne Björk
Fagerås
555.Leif Dimiti
Koskullskulle
556.Jane Nord
Ekerö
557.L N Eriksson
Hammerdal
558.Diana Hagersand
Helsingborg
559.Michaela Johanson
umeå
560.Ida Petersson
Nybro
561.Maria
Osby
562.Jenny Larsson
Uppsala
563.Emelie Walther
Alnarp
564.sofia persson
örebro
565.Pejvi Callinger
Finspång
566.Mari Lundgren.
Visby
567.Johanna Sten
Visby
568.Rina Nilsson
Osby
569.Annika Ringman
Kopparberg
570.Amanda Blomqvist
Virserum
571.Franziska
Vimmerby
572.Anita Alnerot
Gävle
573.jILLZAN aNDERSSON
VÄSTRA GÖTALAND
574.Katrine Fure
Bergen, Norway
575.suzanne
västra götaland
576.Susanna Molnár
Helsingborg
577.Nina Unkuri
Vallentuna
578.Kerstin Nordbeck Seriös uppfödare
Tomelilla
579.Tomas Linde
Arvika
580.Hilde Hallvig
Brønnøysund
581.Tomas Andersson
Vallentuna
582.Kristian Liljestrand
Katrineholm
583.Tulla Lund
Norrtälje
584.Lisa Karlsson
Brottby
585.Laila Forsgren
Matfors
586.Ove Hellström
Hammarstrand
587.anfi wallin
hedemora
588.Maud Granlöf Djurägare
Örnsköldsvik
589.Trollet
Uddevalla
590.Rita Ekholm
GRÄSTORP
591.Maria, Djurägare
Malmberget
592.Doris Lindmark
Piteå
593.Annicka Bratt
Ludvika
594.Eva Egelmyr
Ellos
595.Anna S
Holmsund
596.Sophia Öhqvist Herradi
UPPLANDS VÄSBY
597.fru gunlaug ericson
ludvika
598.Maria Magnusson
Malmköping
599.Linda Carlsson
Norrtälje
600.Louise Eklund
Vallentuna
601.Cia Schön
Ludvika
602.Annika
Tjörn
603.Linnea Henriksson
Härnösand
604.laila kankaansivu
skene
605.Marita Claesson
Aneby
606.Tove, hundägare
stockholm
607.Victoria Ehn
Kil
608.Pia Öhlin
Järfälla
609.Johanna Sandberg
Rättvik
610.camilla strömberg
grums
611.jeanette ekdahl
markaryd
612.Maria Lagerbeck
Saltsjöbaden
613.Marie Torstensson
kumla
614.Solweig Gagnehed Verksamhetschef
Edsbyn
615.Carina, hundägare
sthlm
616.Jannica
Uttran
617.Cecilia Andersson
Tumba
618.Christine
Sundsvall
619.Emma Nilsson
Bjuv
620.Pia Mäkiperä
Borås
621.Yvonne Samuelson
Sparsör
622.Nina Hagström
Tärnsjö
623.Jerry Essgren
Tibro
624.Amanda
Skutskär
625.Rita Wetting
Porsgrunn, Norge
626.Jan-Petter Sande Karlsen
Porsgrunn, Norge
627.Catrin Roupé
Åkersberga
628.susanne söderström
stockholm
629.marie öhnell
Tyresö
630.Zenitha Smith-Westberg
Svenstavik
631.Monika Holm
Gråbo
632.marita didriksson
gråbo
633.Sofie Welleby
Karlstad
634.Patrik Bronner
Karlstad
635.Petri Aasma
Göteborg
636.Jenny Lundberg
Hörnefors
637.Emilia Persson
Helsingborg
638.Matilda Majed
Västerås
639.Sandra Pettersson
Floda
640.Jennifer vuorenmaa
Trollhättan
641.Pernilla Kadry
TÄBY
642.Mette Nilsen
Nannestad
643.Johanna
Umeå
644.Randi Stølan
Trondheim,Norge
645.anne-mette
gjesåsen
646.Maria avena
munsö
647.Annmarie karlsson
norrköping
648.Malin Wikström
Östersund
649.Vanja Prestberg
Åsarna
650.Anitha Rundström
Nyköping
651.Curt Johansson
Eda
652.Sanchia Novahed
Stockholm
653.desiree forsberg
Grängesberg
654.nadin hansen
klippan
655.Nicko Hansen
Klippan
656.sofia eklund
karlstad
657.Charlotte Van Wauwe
Belgien
658.Linn Winolf
Göteborg
659.tommy eriksson
arvika
660.Daniel källu
Grums
661.Karin Wåhlström
Gävle
662.AnnSofie Junghester
Avesta
663.Jessica Pesonen
Linköping
664.Jeanette
Hässleholm
665.Mia Dipeders
Vindeln
666.Nina
Lund
667.Elaiza Sinnemark
Botkyrka Stockholm
668.Thomas Hansen
Klippan
669.Michael Häller
Göteborg
670.Doris Thysell
Skivarp
671.Sara
Stockholm
672.Maud Petersen
Linköping
673.Anneli Gustafsson
Knislinge
674.JHM
Landskrona
675.Christina Nylander
Ljungby
676.Jimmy Johansson
Ljungby
677.Bodil Jönsson
Åhus
678.Ewa Karlström
Everöd
679.Susanne Nordlöf
Haninge
680.Ing-Marie Westerlund
Gävle
681.Mirre Andersson(mentalskötare/undersköterska)
Stockholm
682.Sara Eriksson
Avesta
683.Viveca Lundberg
Vilshult
684.Vinni Hemmingsen
Danmark
685.Anita Wallgren
umeå
686.Anna-Karin Strobel Lando
Halmstad
687.Sandra Wallgren
Skellefteå
688.Elisabeth Elmik
kopparberg
689.pia willy andersen
landeryd
690.Lotta Rasmussen
Helsingborg
691.Catrin Eriksson
Helsingborg
692.diana andersen
billesholm
693.Mia Lindholm
Stockholm
694.Madeleine Josefsson
Alingsås
695.Emmely Silvander
Karlstad
696.Helena Liljestrand
Stockholm
697.Vibeke
helsingborg
698.Belit Victoria
Bærum
699.Caroline Bergersten
Sköldinge
700.Mimmi Ekerhed
Reftele/Warszawa
701.Tony Westberg
Piteå
702.anne zethelius
meråker,Norge
703.Ida Larsson
Tännäs
704.Emelie
Umeå
705.Sebastian Högberg
Stockholm
706.Johanna Magnusson
ÖREBRO
707.Elin Nilsson
Linköping
708.Gunnar Andersson
Säffle
709.SaraDee
Sandviken
710.Sarah Franzén
Stockholm
711.Katharina Garrick
Gävle
712.Kari Skram
Stockholm
713.Jennie Holgersson
Malmö
714.Gunilla Björkegren
Karlstad
715.susanne olsson
eskilstuna
716.James Klinge
Skövde
717.Anncharlotte Frisegård
Umeå
718.madelene
krokom
719.Elisabeth Rönnerfjäll
Grums
720.Eva-Bhoanita Huttunen
Trollhättan
721.karin törnqvist
malmö
722.Louise Karlsson
Kista
723.Gabriella Grothenstam.
sthlm
724.Madeleine Grothenstam
stockholm
725.Laila Willén
Tärnsjö
726.carina renberg
sala
727.Ingvild Skevik Dyrdal
Rakkestad
728.Gisela Balz
Karlstad
729.Catarina Andersson
Uppsala
730.Elisabeth Säfström
Eksjö
731.Bernhardine Schyberger Barnskötare
Helsingborg
732.Sussi Larsson
Österfärnebo
733.Christel
Åstorp
734.Kari- Anne Berg
Stockholm
735.Catta Sirkiä
Fagersta
736.Hans Johansson
Kåge
737.Isabell Warg
Ursviken
738.Thomas Bjurling
Stockholm
739.Malin Wik
Iggesund
740.Haldor Jakobsen
Hassela
741.paulina bergqvist
skellefteå
742.Leila Boväng
Harmånger
743.Lena Särnstedt
Yxnarum
744.Maria Refsland
Flekkefjord
745.Wenche Olavesen
Norge
746.Ingunn Fossli
Skjeberg
747.Susanne Sjøberg
Halden
748.Kjerstin
Fredrikstad
749.annica fjällman
kristinehamn
750.Bjørg Johnsen
norge
751.Grethe Wahl
Trondheim, Norge
752.Annalisa Engstrand
Edsbyn
753.Anita Vättö
Värnamo
754.Pia Nilsson
Kilafors
755.Cathrine Bakke
Norge
756.Ann
Kristianstad
757.Marie-anne Thörnström
Kristianstad
758.Janne ursin
Norge
759.Ida Anita Seterlien
Eidskog
760.Jennifer Karlsson
Varberg
761.Rakel Sunde
Oslo
762.Annika Bäckman
Stockholm
763.Linn Andersén
Tierp
764.Marita Eriksson
Tierp
765.Annie Krantz
Stockholm
766.Björn Forsling
Tierp
767.Denise holmström
Uppsala
768.Mia Haglund
Sörberge
769.Bente Halvorsen
Norge
770.Solbjørg Olsen
Norge
771.Lise Hansen
Norge
772.Kristine Olivia Olaisen
Ski
773.Vibeke Palin
Tromsø
774.Nathalie W Djurvän!
Sundsvall
775.Felicia Näslund
Sundsvall
776.Veronica Kaya
Göteborg
777.Fanny Eriksson
Borlänge
778.Louise Hemming
Helsingborg
779.leif sudergard
fårösund
780.Caroline Waker
Mariestad
781.Maivor Björk
Eskilstuna
782.Jenny Rathje
Vaxholm
783.Emilie Svärd
Skövde
784.Sanne Mikaela
Sverige
785.Melina Sattelberger
Marbella
786.Caroline Vannefors
Lund
787.louise e
norrköping
788.Annelie Pernheden
Göteborg
789.Christer Stenberg
Uddevalla
790.Susanne Madera
vetlanda
791.Pierre Eriksson
finspång
792.Linnea
Norrtälje
793.Bodil Jonsson
Trollhättan
794.Marcus
Skåne
795.Wilma
Söderhamn
796.Zebastian
Trelleborg
797.Malin
Västeårs
798.Lovisa
Norrköping
799.Malin Lundin
Skövde
800.Pernilla Täck
Nybro
801.Monica Lindén
Vittsjö
802.greta öberg
onsala
803.Johan
Onsala
804.Anders Hellberg
Hammarstrand
805.Maria Hansson
ÄLVDALEN
806.Clara Nutti
Hammarstrand
807.Set Melander
Bangkok
808.Emma Krantz
Göteborg
809.SA Carlson
Järfälla
810.Maivor Björk
Eskilstuna
811.helga
tjörnarp
812.Cia Huggutte
Skyttorp
813.Anna Johansson
Växjö
814.Ingalill Nyström
Orsa
815.Mari Sköld
Östersund
816.Lars Olsson Målarmäsrare
Alingsås
817.Petra
Malmö
818.Kent Karlsson
Degerfors
819.Ninni Hedblom
Kumla
820.Marita Göransson VD
Sollefteå
821.Viktoria Söderström
Gävle
822.Andreas Karlsson
Lund
823.Pernilla Olofsson
Visby
824.Anna Asplund
Östhammar
825.Anneli Malmgren
Märsta
826.Annette Lerjéus
SKÖVDE
827.Mitchelly Hampe
Motala
828.Gunilla Hamrén
Östersund
829.Amanda
Göteborg
830.Amanda
sigtuna
831.Norah
Stockholm
832.Jennie Åkerlund
Märsta
833.Jessica Andersson
Finspång
834.Elina Wäppling
Karlstad
835.Madelene Trulsen
Märsta
836.Ann Borneblom
Helsinbgorg
837.3ss3t (hatahv
karlstad
838.Malin Wåhlin
Göteborg
839.Gabriella
Örebro
840.Marielle Byström
Sundsvall
841.Camlo Salinas
Sollentuna
842.sofia
göteborg
843.Cecilia Nykvist
stockholm
844.Henrik Sandberg
Göteborg
845.carina hamberg
sundsvall
846.Maja Wåhlin
Torslanda
847.Veronica Bergkvist
Sundsvall
848.Niklas wiklund
kristianstad
849.Ann-cha Larsson
Sunsvall
850.katrin sehlin
sundsvall
851.annika sehlin
sundsvall
852.Jonas Manny Karlsson
Täby
853.Annkie Lif
Sundsvall
854.Pia Thagesson
Sundsvall
855.Agnetha Jansson
Sundsvall
856.Fanny
Sundsvall
857.Britt-Inger Magnusson
Sundsvall
858.ingrid gabrielsson
sundsvall
859.Stella
Sundsvall
860.Lotta Forsberg
Alnö
861.Martin
Sundsvall
862.Gitte Olsson
Sundsvall
863.Ulla-Britt Bergland
Sundsvall
864.Åsa Bergman
Sundsvall
865.Madelene Thunfors
Söråker
866.ann-christine
sundsvall
867.Maria Gärd
göteborg
868.helene
eskilstuna
869.Petra Leidebring
Ånge
870.Ulla Sandberg
Kvissleby
871.Charlotte Sköld
Forsheda
872.Maria Johansson
Söråker
873.Mattias Blank
Emmaboda
874.Paulina Andersson
Sundsvall
875.Johnny Ljunglöf
Sundsvall
876.Unni Bente Andersen
Norge
877.Harri Manninen
sundsvall
878.Peter Swing
Stockholm
879.Anna-Karin Pålsson
svenstavik
880.Ingela Eriksson
Prästmon
881.frida bergne
sundsvall
882.Helene Enkurs
Eskilstuna
883.Malte Larson
Malmö
884.Carina Wiklund
Matfors
885.Maria Sjögren
Sundsvall
886.Marie Rönnberg Fru
sundsvall
887.Anette Forsgren
Sundsvall
888.Helena Persson
Timrå
889.Nadja R
Kramfors
890.Carola Berntsson
Sölvesborg
891.Rickard C
Kramfors
892.Stephanie R
Kramfors
893.Tina-Marie Fredriksson
Eskilstuna
894.nina
Tullinge
895.Mickael Eriksson
Eskilstuna
896.Ida Lindell
Harmånger
897.Carro Gustafsson
Eskilstuna
898.Marine Laine
Östhammar
899.Gunvor Edlund
Kramfors
900.Karin Löbergsli Roslund
Gävle
901.I-L Zachrisson
Järfälla
902.Susanne Nilsson
Skärblacka
903.annika elgbacka
östhammar
904.Harry Stenbacka
Sundsvall
905.Maria Nilsson
Kramfors
906.Isabella Sahlén
Sundsvall
907.Julia Ohlsson
Sundsvall
908.Anna O
Sundsvall
909.Hanna u
Norberg
910.lena f karlsson
angered
911.Irene Almgren
Kramfors
912.Ewa Boman
Östhammar
913.Margaretha Bergström
Härnösand
914.Jenny Porjebäck
Örbyhus
915.Petra
sunne
916.Tony
Sundsvall
917.pernilla jansson
sorunda
918.Anette Björnfot
Bålsta
919.Annelie Svanberg
Kramfors
920.ann-louise andersson
sundsbruk
921.ann-louise andersson
sundsbruk
922.Emma Bårman
Kramfors
923.rickard ulfsparre
östersund
924.Mia
Ljusdal
925.Mr and Mrs Lundsten
Umeå
926.Rebecca Möllgård
Bollnäs
927.Åsa Forsling
Ockelbo
928.Josefin tukukino
Mölnlycke
929.Eva Ivanov
Lund
930.gun axelsson
östersund
931.Anna Johansson
Karlskrona
932.Maria Rösiö
Uppsala
933.Linda
Hässleholm
934.Caroline Bäckstrand
Finspång
935.Vanja Kilehed
Vingåker
936.sarah frisk
åre
937.Mariann Ragnarsson
Frövi
938.BJörn Möller
Järpen
939.anitha sandström
eslöv
940.emma sandström jensen
höör
941.Barbro Wendin
Eslöv
942.Else Schmidt Nilssob
Svalöv
943.kickan andersson/rasmussen
ESLÖV
944.sandra hellberg
karlskoga
945.Studerande Inger Nilsson
Västerås
946.Anne-Christine Andersson
Närke
947.MM
Finland
948.Carina Jacobsson
Malmö
949.Janne
Sundsvall
950.Cicki
Sala
951.lisbeth viklund
skog
952.Marja
Uppsala
953.Anette Sandberg
Prästmon
954.Hans E Haakensveen
Kristiansund
955.Vibeke Hansen
Oslo
956.Rebecca Wennberg
umeå
957.Malin Larsen
Fornåsa
958.Sandra Ulander
Sundsvall
959.Susanne Andersson
Kil
960.Anders Hasselblad
Lödöse
961.Annika Hasselblad
Lödöse
962.Camilla Elfstrand
Partille
963.Dan Elfstrand
Partille
964.Margit Käer
Partille
965.Susanne Eriksson
Partille
966.Charina Åkerman
Gnarp
967.Birgitta Haapala
Sundsvall
968.Anette Bergkvist
sundsvall
969.Karin Lundgren
Örnsköldsvik
970.Mariam Paasikivi
Skogås
971.Jonas Westlin
Oslo
972.Ebbe Holmberg
Karlskoga
973.marie westlund
bergeforsen
974.Jimmy Lindholm
Nälden
975.Eva Charlotte Dahnberg, frilansskribent o fotograf
Jönköping
976.Hanna Karlsson
Växjö
977.Christine Kuru
Piteå
978.Marianne Bergqvist
Sundsbruk
979.Shameron Karlsson
Kristianstad
980.Maria Henriksson
Stockholm
981.Marina noren
Skövde
982.Linda Henriksson
Örnsköldsvik
983.Meriton Mazici
Örnsköldsvik
984.Ida Ek
Halmstad
985.Eva Möller Wiklund
Sundsvall
986.Jennie Wiklund
Sundsvall
987.Clifford Svedin
Sunndsvall
988.Jonas Wiklund
Sundsvall
989.Elsa Wiklund
Sundsvall
990.Thomas persson
Sundsvall
991.a-m persson
Sundsvall
992.BUSTER!!!!
Sundsvall
993.Marguerithe
Sundsvall
994.Christoffer Romanoff
Södertälj
995.ingvor rubin egen företagare
värmdö
996.Vivian Nilson
Enköping
997.Pernilla Rudin
Visby
998.Madeleine Ullner
Sala
999.Anna Berg
Kungsör
1000.Lena Ward
Östersund
1001.Evo
Katrineholm
1002.olle hellemaa
varberg
1003.Karin Gustafsson
Strömsund
1004.Håkan
JKPG
1005.Anna Wickman
Sundsvall
1006.Hans Peter Burman
Uppsala
1007.Sophie Börjeflo
ås
1008.Therese
Östersund
1009.GÖRAN
Tyresö
1010.Maria björklund
Fristad
1011.Patric Albinsson
Sölvesborg
1012.eva fransson
luleå
1013.Magnus Fransson
Sölvesborg
1014.Magnus Fransson
Sölvesborg
1015.Anna-Karin Pålsson
svenstavik
1016.Ann Bergkvist
Nyköping
1017.Marianne Larsson
Göteborg
1018.Britt Örtberg
Helsingborg
1019.Hundförare Burlin
Västerås
1020.Ylva Söderstedt
Sundsvall
1021.Kicki
Eskilstunaalkshipt
1022.Ulla-Britt Bergland
Sundsvall
1023.Hanna Littke
Vallentuna
1024.Josefin Grönberg
Haninge
1025.Tommy
dalsland
1026.Miku Akbar
Jordbro
1027.Malin Åsell
sundsvall
1028.Louise rann sonesson
stockholm
1029.Melanie
värmdö
1030.Kim
Järfälla
1031.Tony Gedda
Varberg
1032.Linn Enström
Vendelsö
1033.stig dahlin
mariestad
1034.Sheana Johansson
Växjö
1035.Tim Andrei Nymann Persson
Gäddede
1036.Marianne Brolin
Grödinge
1037.rebecka fröling
timrå
1038.Lena Jonsson
Doroea
1039.Per lundström
Söråker
1040.Inger långström
Stora Blåsjön
1041.Birgitta Liljekvist
Sundsvall
1042.Sandra
Umeå
1043.André Lindberg
Östersund
1044.Anette Klaesson
Partille
1045.Nina Kimovski
Trollhättan
1046.Stefan Helgesson
Hultsfred
1047.Mia Karlsson
Lit
1048.Anneli Wehlin
Hägersten
1049.Katarina Åström
Malung
1050.Sylva Erikers
Falun
1051.Tim Loven
Lund
1052.Lennart Wallin
Malung
1053.Alexandra Jonsson
Boxholm
1054.Susanna Petersson
Malmö
1055.Puck Simenstad
V?rmd?
1056.Lisbeth Norén, Administratör
Vårby
1057.Marie-Louise B Nordberg
Järfälla
1058.Marie Nordin
Sundsvall
1059.Amanda Oscarsson
Östersund
1060.Natalie
Umeå
1061.Emma Ödman
Örnsköldsvik
1062.Noah Sonesson
borlänge
1063.cecilia moberg
örnsköldsvik
1064.Linn Kentö
Huddinge
1065.Jenni Norell
Ljusdal
1066.lisbeth viklund
skog
1067.gabriel hallberg
skog
1068.Eva Möller
sundsvalll
1069.jonas Wiklund
sundsvalll
1070.marguerithe wiklund
sundsvalll
1071.Annkie Lif
Sundsvall
1072.Tina Elverstig
Färila
1073.Erika L
Sundsvall
1074.Cristopher Lönnvik
immeln
1075.Gunilla Öster
Kristianstad
1076.annika sehlin
sundsvall
1077.Tony Nilsson
Ankarsvik
1078.Ulla-Britt Bergland
Sundsvall
1079.Charlotte Olsson
Sundsvall
1080.Lena Karlsson
Sundsvall
1081.Lisbeth Olsson
Sundsvall
1082.Stefan Brodén
Sundsvall
1083.Helen
Sundsvall
1084.Berit Möller
Härnösand
1085.Marianne Andersson
Sundsvall
1086.Helena
Sundsvall
1087.Helene Skillingdal
Norrköping
1088.Jonny
Sundsvall
1089.Ellinor jonsson
stöde
1090.Kirstie Sundholm
Ljungaverk
1091.Anna Sundström
Alnö
1092.Niklas wiklund
kristianstad
1093.carina askeroth
86240 Njurunda
1094.Jonny Björklund
Sundsvall
1095.therese eadriksson
kristianstad
1096.Kicki Malmberg
Ekerö
1097.Katrin Sehlin
Sundsvall
1098.lars johansson
sundsvall
1099.Veronica Blidberg
Alingsås
1100.Sandra Jönsson
Sundsvall
1101.åsa östlund
timrå
1102.Tina Ekdahl
Norrtälje
1103.Erika Leijon
Alunda, Uppsala
1104.Linda Einebrant
Timrå
1105.Emelie
Sälen
1106.Mona Jonsson
Sundsvall
1107.Daniel Johansson
TIMRÅ
1108.veronica
umeå
1109.Sofia Kroon Nilsson
Gävle
1110.Margareta Pettersson
Timrå
1111.Stina Zetterlund
Köping
1112.Louise
Finspång
1113.Sophie Sandqvist
Norrköping
1114.Tom Wiren
Arvika
1115.Åsa Ahlkvist
Skurup
1116.Rosita Sivertsson
Karlstad
1117.Susanne Taylor
Arvika
1118.Anna Westlake
Eslöv
1119.Marita Ljunggren
Finja
1120.Sandra Goncalves
Klippan
1121.Anneli lampa
stockholm
1122.Lasse Skullman
Stockholm
1123.Eva Mattsson
Malmö
1124.Jean Brevestedt
Nybro
1125.Josefine
Kristianstad
1126.Caroline Axö
Stockholm
1127.anett
Piteå
1128.Angelica Skärberg
Göteborg
1129.Janet Jackby
Tomelilla
1130.Moa Gusfors
Norrköping
1131.Peter
Uddevalla
1132.Helena
Nacka
1133.Elinor Niklasson
Kristinehamn
1134.Sandra Norén
Falun
1135.Jenny Nordlöf
Sundsvall
1136.Anna Susanna Edefall
Kiruna
1137.Anette Nilsson
Kil
1138.Anne-Lee Kleveborn
Tyresö
1139.Catrin Kitel
Landskrona
1140.Tim Loven
Lund
1141.Anna Hellgren
Sjöbo Skåne
1142.Pia Valkyria Westerberg
Umeå
1143.fanny grönborg
lycksele
1144.Susanne Gerling
Örnsköldsvik
1145.Josefin Hamberg
Sundsvall
1146.Rebecca Malmström
Nyköping
1147.Christina Lagerlund
Nyköping
1148.Inger Lindgren
Alfta
1149.Bodil
Fagervik
1150.Camilla Karström
Sundsvall
1151.sam kullgren
stockholm
1152.Anna Bejmo
Karlstad
1153.Elizabeth Ljung
Norrköping
1154.Jessica Jonasson
Lobonäs
1155.Patricia Hay
malmö
1156.Helen Låås
Nynäshamn
1157.Ann-britt Ek
Grums
1158.Annika Lund
Göteborg
1159.Izabell olsen Grahn
Grums
1160.Monika Brander
Fagervik
1161.Puck Simenstad
Sverige
1162.Tommy Larsson
Häggenås
1163.Anneli Nordström
Sundsvall
1164.e wikström
karlstad
1165.Jennifer Karlberg
Degerfors
1166.Marie Jansson
Varberg
1167.Ullis
Spekeröd
1168.Elaine
Stockholm
1169.Kari Skram
Stockholm
1170.Elin Idemark
Ystad
1171.Anki Davidsson
Nödinge
1172.Åsa Hansson
Göteborg
1173.Kajsa Ståhl
Gävle
1174.maria
göteborg
1175.Per Malm
Örebro
1176.Simon Allzen
göteborg
1177.Mattias Sundberg
Göteborg
1178.Fanny Wallin Kjellberg
Stockholm,Lidingö
1179.Thomas Carlssn
Alingsås
1180.Martin Påhlman
Gävle
1181.maire pyrrö
Jönköping
1182.Eva-Helen Nyström
Frösön
1183.Mica Rantadalo
Sollebrunn
1184.Elisabeth Glimblad
Göteborg
1185.Sari Järvinen
Olsfors
1186.Zuzanne Svedén
Borås
1187.sofia carlssonso
jönköping
1188.Sofia Carlsson
jönköping
1189.Annelie Carlsson
jönköping
1190.connie zniter
malmø
1191.helga soukni
tjörnarp
1192.Christoffer Holmqvist
Bandhagen
1193.Mattias Bergman
Sundsvall
1194.Laila Martinsson
Högboda.Värmland
1195.Ronny
göteborg
1196.Anne-Lie Jonsson
Gränna
1197.Jessica Lindström
Borglunda
1198.Elin Wiberg
Gustavsberg
1199.mia hansen
trollhättan
1200.karolin zimmerman
gävle
1201.Rebecca Heu
Landskrona
1202.Ellen Öberg
Uppsala
1203.marita
Ronneby
1204.Hillevi Björkvall
KARUNGI
1205.Lisbeth Mårtensson
Markaryd
1206.Anders Wasberg
Kungsör
1207.Anna eriksson
sundsvall
1208.Kajsa
Vissefjärda
1209.Johanna Hjelm
Nynäshamn
1210.Mia Holm
Åmål
1211.Denise Engdahl
Åmål
1212.Anita usla
Sundsva
1213.Alice Levin
Tierp
1214.Petra Håkansson
Rydaholm
1215.Jimmy Ramsten
Västerås
1216.Lena Green
Vadstena
1217.Anita djurvän
Sundsvall
1218.Petra Nilsson
Kristianstad
1219.Jeanette Skarp
Uddevalla
1220.Sanna
Gnesta
1221.Johanna Lundborg
Ösmo
1222.Lena Kihlberg
Eskilstuna
1223.Ida Nilsson
Västerhaninge
1224.Ida Nilsson
Stockholm
1225.Jennifer Liw
Sandviken
1226.Lina Jibbefors
Nynäshamn
1227.Jessika Strömberg
Tierp
1228.Mia Asplund
Vadstena
1229.Fru Anette Akbas-Pihl
Malmö
1230.Maria Karlberg
Gävle
1231.Laila
sandarne
1232.anna storbacka
enköping
1233.Mikaela Eriksson
Jönköping
1234.Catarina Svensson
Färlöv
1235.Marina wikström
krokom
1236.Lena-Maria
MÖRRUM
1237.Kicki Åkerberg
Tibro
1238.Katharina Raab
Karlshamn
1239.Anneli Tzannes
Norrtälje
1240.Katja Uddman
Örebro
1241.Urban Karlsson
Sandviken
1242.Sofia Johansson
Karlstad
1243.Marina Billhage
Borgstena
1244.Camilla Josefsson
Väderstad
1245.Annika Pustak usk
Partille
1246.Anna Edström
Lysekil
1247.Monika Holm
Gråbo
1248.Catarina Andersson
Vadstena
1249.sandra
öckerö
1250.Jessica Larsson
Gråbo
1251.jennie
floda
1252.Carina Hamberg
Sundsvall
1253.Anette Björnfot
Bålsta
1254.Åsa Selin
Sundsvall
1255.Solveig Edén
Sundsvall
1256.Catherine Magnusson
Ljung
1257.Annelie
Sundsvall
1258.Lena Näslund
Timrå
1259.Britt-Inger Magnusson
Sundsvall
1260.Jenny Nilsson
Ljungskile
1261.Anders Hellberg
Hammerdal
1262.Jeanette Lybing
Falköping
1263.Marina Enlund
Burseryd
1264.Evelyn Edblad
Sundsvall
1265.Biljana Smiljanic
Göteborg
1266.Jessica Sassie Enlund
BURSERYD
1267.Helena Johansson
Strömsund
1268.Marita Claesson
Aneby
1269.åsa högberg
sundsvall
1270.Alexandra Bergvall
Rödeby
1271.Cecilia Norberg
Lidköping
1272.Eva Björnström
Väddö
1273.Inger Jansson
Sundsvall
1274.Lina Dahlström
Tenhult
1275.Maria Spets
Sundsvall
1276.christina svensson
jönköping
1277.Hannah
Falun
1278.Ulla Norrström
Sundsvall
1279.Eva Bergström
Sundsvall
1280.Inga-Lill Strand
Tjörn
1281.Carina Wiklund
Matfors
1282.Karin Jonsson
Sävar
1283.andrimnes
ästersund
1284.Carina Dahlgren
Sundsvall
1285.rebecka fröling
timrå
1286.lars lindgren
sundsvall
1287.Eva Rye
Klippan
1288.Mia olsson
Marstrand
1289.simon winberg
Örebro
1290.Lena Adolfsson
mattmar
1291.Åke Karlstrand
Falun
1292.Kristina Asplund
Arvika
1293.Jannike Eriksson
Sundbyberg
1294.Kamilla larsson
Skövde
1295.beppe arvesen
kållekärr
1296.Donald Ericsson
Jämtland
1297.Micke Strömgren
Söråker
1298.Peter Bolin
Alnö
1299.Karin Lindberg
Frösön
1300.Helena Segerstedt
Nävekvarn
1301.Angelica Lindesäter
Strängnäs
1302.Rebecca Strokan
Borås
1303.Lena Berntzon Ingenjör
Aneby
1304.Rebecca Fröjd
Åstorp
1305.Carina Lundmark
Umeå
1306.Karolina Moracanin
Göteborg
1307.Tobias Engström
Sundsvall
1308.Teresa von Seth
Mariefred
1309.Vd Tommy Wigardt
Stockholm
1310.Victoria Rosén
Kumla
1311.victoria dolk
sundsvall
1312.alexander lundström
sundsvall
1313.Lena Mikker
Älvdalen
1314.Ann-Sofie Johansson
Krisinehamn
1315.Jeanette Lundh
Varberg
1316.Monica Rabb
Gällivare
1317.Ulrika Roysson
Strängnäs
1318.Jessica
Ystad
1319.Ms. Jennie Alkell
Solna
1320.margareta johansson
alfta
1321.mr. Morten Fjeldsaunet
hedmark
1322.Monica Lange Gunnarsson
Brålanda
1323.Trine Møller
Vrådal
1324.Cecilia Johansson
VÄNERSBORG
1325.Ann
Haninge
1326.Susanne Malmgren
Åkers styckebruk
1327.Michael Nordlander
Åkers styckebruk
1328.Emma Vulkan
Stockholm
1329.Linda Bjuvgård
Tumba
1330.Malin Wikström
Östersund
1331.Anna
Östersund
1332.Rebecca Blomqvist
Mölnbo
1333.Sofia Bergman
Vidsel
1334.carina hallberg
trelleborg
1335.Jenny Arvidsson
Sollentuna
1336.Irene Lindquist
Nässjö
1337.Emma Eriksson
Västerås
1338.Maria Wäreskog
hammarstrand
1339.Siv Rinderud
Bollnäs
1340.Carina
Kista
1341.Viktoria Ling
hammarstrand
1342.Mirja Kyrö
Ljustorp
1343.Zandra Wingren
Stockholm
1344.Karin Haake
Norrhult
1345.Camilla Carsbo
Alunda
1346.Per Dunberg
Lidingö
1347.Laila Rådfalk
Långsele
1348.Solveig Lundgren
Helsingborg
1349.Jessica Andersson
Örebro
1350.Dominik
Malmö
1351.Jenny Alverland
Vintrosa
1352.Birgitta Amrén Ahlberg
Södertälje
1353.Eva-Lena Karlsson
Borlänge
1354.Marléne Hillar
Borås
1355.Ywonne Brandin Lindgren
Uppsala
1356.Isabella Edholm
Järfälla
1357.Anette Klaesson
Partille
1358.Terje Svensson
Växjö
1359.Heike Gunnarsson
Leksand
1360.Fredrik Johansson
Linköoing
1361.Eli Assis
Oslo
1362.Fredrik
Umeå
1363.Anneli Thiele
Nyköping
1364.Joanna Stridh
Hässelby
1365.Jim
Lund
1366.Camilla Rosell
Vänersborg
1367.Xia hallding
Dyrön
1368.Frank Johansson
Eskilstuna
1369.Benny Vidarsson
Grythyttan
1370.Jessica Lienau
Trelleborg
1371.Eva Svensson
stockholm
1372.Riitta Mattsson
Ljustorp
1373.Anna-Carin Lindström
Sala
1374.Elin Henriksson
Karlskoga
1375.Marie Torstensson
Kumla
1376.Sven Pernils
Huddinge
1377.jessica söderström
JOHANNESHOV
1378.carola vestlund
gävle
1379.Björn Lundholm
Sundsvall
1380.Emelie Nordqvist
Örebro
1381.Lisa Dahlgren
Båstad
1382.Göran Arbstedt
Helsingborg
1383.Lotta Bergelin
Ösmo
1384.Anneli Jäderblom
Alnö
1385.Stefan Lindström
sala
1386.David Magnusson
Östersund
1387.Johanna Fagerdahl
Karlskrona
1388.Elisabeth Lestapier
Helsingborg
1389.Ingmarie Lantz
NORRALA
1390.maria
strängnäs
1391.Johan Petersson
växjö
1392.Tobias
Sundsvall
1393.Jessica Moreira
Varberg
1394.Liselott Lidén
Billeberga
1395.marianne
huddinge
1396.Margareta Falk
Lesjöfors
1397.Linnea Finné
Stockholm
1398.Sanna Hulth
Hallstahammar
1399.Roger Lidén
Billeberga
1400.Anette Boström
Skärplinge
1401.Johanna Påhlsson
Munka ljungby
1402.Gullbritt Jansson
Filipstad
1403.Marie Dahlgren
Göteborg
1404.Leif R Noaksson
Åmål
1405.ann-louise andersson
sundsvall
1406.anna sandstrom
london
1407.Mikael Andersson
Södertälje
1408.Kitty Myhrberg
göteborg
1409.Maria Boqvist
Filipstadp
1410.camilla strömberg
grums
1411.ann-louise andersson
sundsvall
1412.Margreth Olofsdotter
Hällefors
1413.Anna Lindstedt Uhlin
Råda
1414.fru Eva Ek
Örebro
1415.Marie-Louise Jarl Steffenburg
Åtvidaberg
1416.Gerd Sjökvist
Munkfors
1417.Carin Dahlström
Kalmar
1418.Tina Lindmark
LUDVIKA
1419.Liza Lopez
Hyllinge
1420.Deivyd Moreira
Varberg
1421.Isabelle
Göteborg
1422.Birgitta Thorselius
Sollentuna
1423.Ms Ann Wieslander
Trollhättan
1424.Åsa Stråhle
Stockholm
1425.Nettan Widh
Katrineholm
1426.Johanna Malm
Borås
1427.Fru Bodil Jönsson
Åhus
1428.Carina Widart
Laholm
1429.Magdalena Holmqvist
Skellefteå
1430.Marie Louise Andersson
mullhyttan
1431.Emilia
Skellefteå
1432.Sofia
Stockholm
1433.Jeanette Åman
Stockholm
1434.Hans Lundberg
Blekinge
1435.Kerstin Thulin
Strängnäs
1436.Fia kinell
kristinehamn
1437.Annamaja Grip
Rättvik
1438.Mattias Hemgren
Avesta
1439.Annette Aldén
Konga
1440.cathrin larsen
2370 Larvik, Norge
1441.Marie-Louise Bydén-Andersson
Högsby
1442.Kaj Dalfall
Skinnskatteberg
1443.Magnus KronholM
Svedala
1444.Tina Lindh
Gotland
1445.Lisbeth Havenäs
Vällingby
1446.Camilla Dalfall
Riddarhyttan
1447.Lisa Bergendahl
Årsunda
1448.Susanne Sandström
Herrljunga
1449.Caroline Bilca
Slite
1450.Clara Bertelsen
Göteborg
1451.Pia
Urshult
1452.Pauline Eklind
Stockholm
1453.Maria Hedqvist
Årsunda
1454.Iréne Sjöblom
Stockholm
1455.Christina Jeppesen
Hammarstrand
1456.Elin
Gävle
1457.Alexandra Odalen
Karlstad
1458.Mikael Forasetto
Falun
1459.Michael Björk
Åmål
1460.Annika Lidström
Sundsvall
1461.Siv Andersson
Åmål
1462.Karin Gehlin
Enköping
1463.Malin Flink
Enköping
1464.Emma Petersson
Limhamn
1465.anne cathrin
finnskogen
1466.Filip Robertsson
Limhamn
1467.Elisabet Ek
Huddinge
1468.charlotte wessman
Linköping
1469.lena nilsson biomedicinsk analytiker
örebro
1470.Anna Lewin
Gävle
1471.Ulrika Lund
Enköping
1472.simon wessman
Linköping
1473.malin eriksson
ockelbo
1474.Fia Larsson
Hofors
1475.Lise Vidmark
Skellefteå
1476.Roland Jan Carlsson
Medskog / Grums
1477.Jessica Tidehall
Stockholm
1478.Ingegärd Löjdahl
Gävle
1479.S Ardenstedt
Halland
1480.Anna Arvidsson
Sundsvall
1481.Annika Ryen
Floda
1482.Lena Andersson
kristinehamn
1483.Susanne Erikzén
Gävle
1484.Fru Hasselberg
Hålanda
1485.Per Edvard Andreasen
Kinnarp
1486.Conny Öberg
Ljusdal
1487.Maryam pourkashkooli
Göteborg
1488.lasse lindberg
Gävle
1489.Nina Englund
Bohus
1490.Annika Frick
Göteborg
1491.Michael Sandström
Herrljunga
1492.Doris Pettersson
Hofors
1493.Lenita Miller
Luleå
1494.Valentina cuevas
Vårby
1495.Eva Bergström
Åtvidaberg
1496.Annelie Peterson
Sandviken
1497.Brittinger
grythyttan
1498.carina lindin
pålsboda
1499.Maud Backlund
Liden
1500.eva
västerås
1501.Joakim Petersson
Sandviken
1502.Veronika Theodoridoy
Gävle
1503.Eva Svensson
Göteborg
1504.Anna Persson
Vännäs
1505.Malin Merkert
Stockholm
1506.Maria Ling
Ängelholm
1507.Yvonne Wallmark
Ursviken
1508.Andreas
skene
1509.emma schäferuppfödare
blekinge
1510.Mait Åsblom Andersson
Ockelbo
1511.Jessica Stenberg
Henån
1512.Olivia Fransson
Järfälla
1513.Stina Mson
Gotland
1514.Nathalie Joel
Uppsala
1515.ida cherrie
veberöd
1516.Lena Håkansson
Karlstad
1517.tuija nummijarvi@hotmail.com
heby
1518.Sara Qvarforth
Kopparberg
1519.Marianne Eriksson
Stockholm
1520.gittan nilsson
vollsjö
1521.Teija Putkinen
Borås
1522.cerstin bärlund
skutskär
1523.Madeleine Landin
Stockholm
1524.ulla jansson
sandarne
1525.Tuija Hokka
Bro
1526.Kajsa Ohlsson
Stockholm
1527.Inger Averhamn
Ljusdal
1528.Eva Berglund
Partille
1529.Sara Strömberg
Bräkne-Hoby
1530.Rebecka
Åmål
1531.caroline mzoughi
luleå
1532.Sandy
Norsborg
1533.C.Edberg
Uppsala
1534.Lotta Pettersson
Surahammar
1535.ann-cathrine lindström
sundsvall
1536.Melinda Dalin
Bollnäs
1537.Lena Svensson
Laholm
1538.Nita
farsta
1539.Ann-Sophie
Fjällbacka
1540.Johannes
Dalarna
1541.Pia Forsberg
Nynäshamn
1542.Agneta Liljegren
Täby
1543.Nita
farsta
1544.Madeleine Enström
Lidköping
1545.Nadja Larsson
Enköping
1546.Bibbi Andersson
SLOTTSBRON
1547.Marie
Arvika
1548.Ebba Ericsson
Malmö
1549.Carolina Haglund
Strömsund
1550.Christopher Lindqvist
Södertälje
1551.Anna
Sundsvall
1552.Gina Melleroth
Järfälla
1553.Carolina Karlsson
Nyköping
1554.Annica Johansson
Sandviken
1555.Tova Lignell
Göteborg
1556.Göran Sundström
Göteborg
1557.Elvira Ganguli
Stockholm
1558.carin Strömberg
Linköping
1559.Magdalena Nordsäter
Malmö
1560.Anna Holmén Säljare
Bjuv
1561.Berit Andersson
Avesta
1562.C Gustafson-A
S-ljunga
1563.Ove Hellström
Hammarstrand
1564.Martina Lindholm
Offerdal
1565.Viktoria Vestergren
Sundsvall
1566.Eva-Lena Sjögren
Gävle
1567.Lotta Hilmersson
Västra Karup
1568.Sara Almqvist
Malmö
1569.Christian Dahlin
Skoghall
1570.Cristina Holgersson
Skänninge
1571.Gunilla Olsson
Skurup
1572.Maria
Borlänge
1573.Sara bergstrand
veberöd
1574.Berit Sidén
Timrå
1575.Richie Nissen
Malmö
1576.Cilla Svensson
Karlskrona
1577.katarina Hansen
Kävlinge
1578.Sara Nilsson
Norrköping
1579.Ingegerd Svärd
Jönköping
1580.Nina Rrahmani
Stenkullen
1581.Caroline Björkman
Karlstad
1582.Elin Eklund
Eskilstuna
1583.Pernilla Andreasson enhetschef
Kalmar
1584.Mattias Nordlund
Luleå
1585.livyke
Skjolduse
1586.Leif Rehnvall Fotograf
Mora
1587.Jessica Wikberg
Ramvik
1588.Lotta Hämäläinen
Sundsvall
1589.Lars Elshaug
Strömstad
1590.Micke Söderqvist
Stockholm
1591.Mari-Anne Jacobsen
Norge
1592.livyrke
Skjold
1593.pia nilsson usk
malmö
1594.mikael cederberg
umeå
1595.ann forsberg
kopparberg
1596.Maidie Rosén
Östersund
1597.Ankie Ellajdel
Tyresö
1598.Alf H. Refsum
Oslo
1599.Robin Hedman
Valbo
1600.Ulrika Skog
Östhammar
1601.Elin åkesson
Mörrum
1602.Hannele Kuosmanen
Gävle
1603.helena Gustafsson
Nyköping
1604.Marie Sandberg
Motala
1605.Pia Stenberg
Orsa
1606.Ulla-Karin Widmark
LULEÅ
1607.Eija-Riitta Eklöf-B-M
Liden
1608.Siv Jönsson
Västra-Frölunda
1609.Caroline Björk
Ängelholm
1610.Belinda King
Västerås
1611.mia johanssson
Hofors
1612.Janne Johansson
Åstorp
1613.Sofia Nilsson
Linköping
1614.Jasmina Cuk
Solna
1615.Annelie Elmebratt
Växjö
1616.Vibeke Hedström
Sävar
1617.Maria Rosenberg
Stockholm
1618.Cecilia Björkman
Söderhamn
1619.Maria Sörebrandt
Gnesta
1620.Ann-Charlotte Grahn
Molkom
1621.Birgitta Svärd
Söderåkra
1622.Patrik Sörebrandt
Solberga
1623.ingela johansson
Höör
1624.Christin Rundgren
Ängelholm
1625.Mikael Sörebrandt Testförare
Gnesta
1626.marie
sala
1627.Angelica Nilsson
Göteborg
1628.Johanna Ståhl
Solberga
1629.Elisabeth Söderberg
Östersund
1630.Daniel Sörebrandt
Gnesta
1631.Britt Rundgren
Ängelholm
1632.Eva Skog
Indal
1633.Jeanette Kaderud
Bålsta
1634.Karin Larsson
Hasslarp
1635.Linda Wallmark
Borlänge
1636.Maria carlson
Täby
1637.Gittan Bengtsson
Karlshamn
1638.Benita Pålsson
Östersund
1639.Elisa & Nelson
Varberg
1640.Anett
Bollnäs
1641.Lisa Beiersen
Östersund
1642.Lise-Lotte Olsson
Kristinehamn
1643.Kornelia Johannsdottir
Torshälla
1644.Ann Helmersson
Östersund
1645.Eva Henning
Hökerum
1646.Mikaela Thornlund
Sala
1647.Anna Persson
Frösön
1648.Charlotte Niva usk.
Haparanda
1649.Brittmari Andersson
Örebro
1650.Christina Wallmark
Stockholm
1651.Kate Stevenson
Gunnarskog
1652.Therese Kvant
Malmö
1653.Carina Österlund
SundsvallU
1654.gunilla cross
vallentuna
1655.Kristin Bergström
Strömstad
1656.Helena Ardholm
Göteborg
1657.Maria Hallin
Östersund
1658.asa nordlund
kalix
1659.Marie Nilsson
Luleå
1660.Lars Holmström
östersund
1661.sara
östersund
1662.Jenny Andersson-Mård
Alunda
1663.Michaela Alaputto
Göteborg
1664.Jessica Mellbergg
Billesholm
1665.Olov Eriksson
Lit
1666.Madeleine Eriksson
Stockholm
1667.Klara Priesz
Eskilstuna
1668.Ann-Marie Jönsson
Lomma
1669.Bengt Järv
Tierp
1670.Suzanne B Larsson
KILAFORS
1671.Mia Lejon
Skattkärr
1672.Ing-Marie Klang
Alfta
1673.Mikael Lygdman
Vällingby
1674.Lena Andersson
vällinby
1675.Tomas Lindström
Östersund
1676.charlotte
Stockholm
1677.A-L Stoor
Södertälje
1678.cecilia
fåker
1679.Mikael Fundberg
Eskilstuna
1680.Therese Eriksson
Vantaa, Finland
1681.Linda
Bollnäs
1682.Åsa Skog
Luleå
1683.Kharina Hedblad
Gävle
1684.Kharina Hedblad
Gävle
1685.Anna Grahn Widén
Malmö
1686.mikaela boström
mariefred
1687.Angelina Sjödin
Härnösand
1688.Carola Eriksson
ursviken
1689.Ann-Kristin Wikström
Gällö
1690.Lars Knutsson
Göteborg
1691.Ann-Christine Holmberg
Östersund
1692.kerstin andersson
nol
1693.Jeanne Björk
Fagerås
1694.Eva Hartlow
Sollentuna
1695.fru Yvonne Francois
Mörarp
1696.Eva-Liz Hansen
Åby
1697.Jeanette Karlsson
Sala
1698.mathias långströn
stora blåsjön
1699.Anna Karlsson
Hässelby
1700.Christian Jonsson
Lund
1701.Annie Gunnarsson
Bollnäs
1702.Linda Arntzen
Östersund
1703.Christer Forsdtröm
Göteborg
1704.Camilla Sjöholm
Fristad
1705.Gunilla Rickardsson
Gävle
1706.Margaretha Toth
Malmö
1707.Gunilla Wintzell
Gustavsberg
1708.Sigrid Einarsson
Malmö
1709.Ingmarie Nordqvist
Gävle
1710.Fredrik Johansson
Linköping
1711.carola
kristinehamn
1712.Alexandra Nirsjö
Åstorp
1713.susanne olsson
Eskilstuna
1714.Maggan Svärd
Ystad
1715.Agneta Ottosson - Hundägare
Oskarström
1716.Marie Sjöqvist
Göteborg
1717.Erika Rahm
Bollnäs
1718.Åsa Thomassen
Gävle
1719.Christel Malmberg
Båstad
1720.Turgay Coban
Uppsala
1721.pia bergström
eskilstuna
1722.Eva Wikström
Åsarna
1723.Eva Hedman
Årsunda
1724.Eva Frank
Skelleftehamn
1725.kid bengt johansson
Lärbro
1726.Jessika Carlén
Kalmar
1727.Lina
Uppsala
1728.Marie Gudmundsson
Björklinge, Uppsala
1729.Annette Blomquist
Forsbacka
1730.pia sanitetstekniker
uppsala
1731.Anne Persson
Trelleborg
1732.Britt.
Ovanåker
1733.Henriette Eriksson
sundsvall
1734.Kajsa Lindgren
Luleå
1735.Roland Peterson
Västerås
1736.Ewa Ström
Norrtälje
1737.Monica Lönnqvist
Haninge
1738.Agneta Bergstrom
Reni Ukraina
1739.Johanna Montonen
Mariestad
1740.elaine nyberg
örebro
1741.Emma Kvarnström
Göteborg
1742.Susanne Anderberg
Malmö
1743.Wenche Grytten
Norge
1744.Rebecca Andersson
Slimminge Skurup
1745.Anna-lena Hägglund
Rundvik
1746.Anna Nilsson
Stockholm
1747.Ingela
aspås
1748.Christina Karlsson
Bollnäs
1749.Tuva Mellin
Frövi
1750.Erica Lindström Gussén
Avesta
1751.Karin Lindblad
Östersund
1752.Cecilia Nyström
Östersund
1753.Engla Mellin
Frövi
1754.Simen sandvaer
stockholm
1755.sonny
tönsberg
1756.Anna-Lena Mellin-Heeger
Blixterboda
1757.Anna Lindberg
Stockolm
1758.Veronica Nilsson
Hedemora
1759.Isabelle Nilsson
Hedemora
1760.Lars Eriksson
Torsby
1761.Jenny
blekinge
1762.Staffan Åkerhjelm
Sundsbruk
1763.jesper ivarsson
alfta
1764.Cathrine Olsson
Forshaga
1765.Maria Lehto
Sundsvall
1766.Anncharlotte Frisegård
Umeå
1767.Jessica Lindqvist
Vagnhärad
1768.Josefin Dahlström
Västervik
1769.Monica Pönni
Skultuna
1770.Carina Kattägare
Hägersten
1771.Frida Fransson
Sollentuna
1772.Helena Jacobsson
Bispgården
1773.Monica
KAtrineholm
1774.patrik ljung
sösdala
1775.Maria Ringh
Järvsö
1776.Cia Huggutte
Uppsala
1777.Ms Joanna Söderberg
Härnösand
1778.Ylva Grebenstedt
Norrtälje
1779.Monali Albers
Svenljunga
1780.Kevin
Hälsingland
1781.Anneli Åstrand
Karlshamn
1782.Marika Björnberg
Sundsvall
1783.Margita Wesséus
Hässleholm
1784.Carita Kujansivu
Norrköping
1785.Gabrielle Jansson
Sollentuna
1786.Ida Nilsson
Arboga
1787.Nathalie Martinsson
Kil/Götene
1788.Pia Eklund
Ljung
1789.Siw Norberg
Sundsvall
1790.Carina Larsson
Oviken
1791.Ann-Louise Netzler
Veddige
1792.Emma Jonsson
Sundsvall
1793.Sara Jervström
Ljusdal
1794.Kikki Persson
Brunflo
1795.Enrique Parraguez
oslo
1796.Ewa Ingemarsson
Söderbärke
1797.Maria Bohlin
Norrköping
1798.Mia Lenander
Gävle
1799.Marcel Paulsson
Visby
1800.micke
finsta
1801.Fredrik Persson
Vårgårda
1802.Joohanna Eck
Luleå
1803.Rose-Marie Eriksson
Kramfors
1804.Roger Lindberg
Sundsvall
1805.Carmita Larsäter
Alunda
1806.Linda
Stenungsund
1807.Vanessa Forsyth
Norrköping
1808.Linnéa Kunosson
Tullinge
1809.Julie B Coucheron-Aamot
Oslo
1810.Sara Olofsson
Obbola
1811.s noren
norge
1812.Sussie Anderson
Borlänge
1813.Felicia
mariestad
1814.Anita Olars
Edsbyn
1815.erica gillber
östersund
1816.Margitha Carlsson
Eskilstuna
1817.erik landberg
norrköping
1818.jenny
Eskilstuna
1819.Sibylla Helsdotter Gagner
Sundsvall
1820.emma rudbeck
göteborg
1821.Lotta Jegenstam
Norrtälje
1822.Larsa Lindh
Gotland
1823.My Ackerby
Angered
1824.Anton Kanerva
Norrköping
1825.Christina Henriksson
Västra frölunda
1826.Lisbeth Karlsson
Hofors
1827.Emelie Larsson
Landskrona
1828.Lollo Munkvall
Bromma
1829.Jenny Dahl
Burgsvik
1830.Monica Ohlsson
Stockholm
1831.Inger Hofalk
Rejmyre
1832.Mikaela Larsson Edström
Haninge
1833.Jenny Fredriksson
Malmö
1834.Jennie Karlsson
Eskilstuna
1835.Benita
Skutskär
1836.Liz
göteborg
1837.josephine jonassen
vartofta
1838.Anne
Kilafors
1839.Marie Vikström
Viksjöfors
1840.Caroline Jonsson
söråker
1841.Barbro Nordvall
INDAL
1842.Eva Karlsson
Konga
1843.Andrea Prégnan
Haninge
1844.Anna Lindman Frk
Norrtälje
1845.marinette
boråstestament
1846.Eva-Marie Lindell
Lomma
1847.Nilla Hamrén
Östersund
1848.Sonja Hjelm
Härnösand
1849.Maximilian Eriksson
Haninge
1850.Ola Åkersten
Täby
1851.Annelie Pettersson
Blentarp
1852.Johanna Sörensdotter
Sälen
1853.miriam andersson
ljung
1854.bitte
stockholm
1855.Linda Petterssson
Örebro
1856.My
Motala
1857.yvonne lindgren
norrtälje
1858.Lotta Andersson
Märsta
1859.agneta österberg
mörsil
1860.Eva Gulliksson
Östersund
1861.Jennifer
Norrtälje
1862.Emmy Rasmusson
Visby
1863.Irene Bergstrand
Jönköping
1864.Maja Lundgren
Malmö
1865.Susanne Rundqvist
Kungsbacka
1866.åsa geijer
matfors
1867.Tina
Nävlinge
1868.Yvonne Odelberg
Rimbo
1869.Ewa
Sorsele
1870.Östen Wahlgren Rehabiliterare
Skurup
1871.Jessica Pelz cert.hundfysioterapeut,lärare
Vallentuna, kramfors
1872.Anna Tano
Haparanda
1873.Malin Munkenberg Berntler
Trollhättan
1874.Maria
Enskede
1875.Maria Gustavsson
Grums
1876.Jennifer Bodén
Skoghall
1877.Ulrika Johansson
Höör
1878.Erica
Örebro
1879.Eva Bergh
Byske
1880.Ann-Christine Örtbring
Vännäs
1881.birgitta westling
arbrå
1882.Camilla Nordin
Sundsvall
1883.Therese Lind
Östhammar
1884.Niklas Lindkvist
Stockholm
1885.Lena Utterberg
Strängnäs
1886.Marie Olsson
Strömstad
1887.Anna-Karin Paananen
Uppsala
1888.Mona Olsson
Nykvarn
1889.Maritha Nordin
Grums
1890.Anja Lomberg
Orrskäret
1891.susanne wolter
strängnäs
1892.Marie
Nederländerna
1893.Ingela LIndström Undersköterska
Storvreta
1894.Emelie
Hjo
1895.louise mahlknecht
stockholm
1896.helena hägg
sunne
1897.Iza
Härnösand
1898.Leena Weideborg
Norrköping
1899.Marika Skau
Arvika
1900.Marielle Roksmann
MARIEFRED
1901.martin
stockholm
1902.Lena Sol
Stockholm
1903.rozelle vedberg
sollentuna
1904.Mickiz
Kvissleby
1905.Bettan Andersson
Vanneberga
1906.Anna Larsson
Kalmar
1907.Maria Sandström
Umeå
1908.Gunilla Tuvesson
Ängelholm
1909.Sofie Olli
Boden
1910.Jenny Olsson
Malmö
1911.madelene andersson
sundsvall
1912.Joycelyn Nyrén
Falun
1913.Jenny sjöstrand
Landskrona
1914.Susan Carlbom
Sjöbo
1915.Mary vase
Sundbyberg
1916.Kim
Svalöv
1917.Johanna K.
Halmstad
1918.Catharina Holst
Staffanstorp
1919.Rossi
Rydal
1920.Jenny
Kalmar
1921.Dorthe
Billesholm
1922.Carina Söderqvist,sjukpesionär
Sandviken
1923.Lotta Lagerqvist
Timrå
1924.kerstin
skellefteå
1925.Malin Wahlin
Stockholm
1926.Thea Broéng
Skutskär
1927.Britt-Inger Johansson
Torpshammar
1928.karina alexandroff
oxelösund
1929.Susanne Björndotter
Göteborg
1930.Malin Sandström
Umeå
1931.Liselotte Carlson
Arvika
1932.Curt Johansson
Lidköping
1933.Siri Randtun
Norge
1934.Angelika
Ingarö
1935.Jenny Nilsson
Norrtälje
1936.Angela Klehr
viskafors
1937.Anna Johansson
Skärholmen
1938.Lisbeth Jansson
Kil
1939.Carina Dahlberg
Sundsvall
1940.Monica Frykholm
Heby
1941.Rolf Nilsson
Malmö
1942.Elin Nordin
Sundsvall
1943.sofia
göteborg
1944.Inger Afzelius fru
Umeå
1945.Waldemar Stige
Perstorp
1946.My Johansson
Växjö
1947.Sofie Granholm
Sorunda
1948.Christina Svensson
Hässelnby
1949.Ewa Christiansen
Borlänge
1950.Ewa-lena Spong Nilsson Hovslagare
upplandsväsby
1951.Annelie Persson
Hovmantorp
1952.Ulf
Stockholm
1953.Carina Eriksson
Timrå
1954.Gunilla Öhman
Gnarp
1955.Per Rosendahl
Östersund
1956.Malin Hokka zakrisson
Kungsängen
1957.Margareta Pennebrink
Upplands Väsby
1958.Jenny
Ljungskile
1959.Thomas Carlson
Arvika
1960.Carla Wadström
Falun
1961.Anna Dahlström
Vargön
1962.Johan Östman
Borlänge
1963.Frida wj
Täby
1964.Pierina Sundberg
Sundsvall
1965.Hanna Klasgren
Östersund
1966.Frida Dahlström
Dalarna
1967.Jessica Kirjavainen
Västerljung
1968.Emelie Christiansen
Borlänge
1969.Christoffer elgh
Kristinehamn
1970.Ismo Kirjavainen
Västerljung
1971.Cizzi Lindegren
Bergvik
1972.Frank
Arboga
1973.Johanna Kantola
Sorunda
1974.Bert Östman
Hälsingland
1975.Jan Hansson
Åstön
1976.Benita Wiking Östman
Hälsingland
1977.Linda Ljungdahl
helsingborg
1978.Sandra
Skattkärr
1979.Sessan Dahlström
Dalarna
1980.Johanna Berggren
Frösön
1981.Emma Sillanpää
Karlskoga
1982.Alexandra Eriksson
Trollhättan
1983.Tony Julku
stockholm
1984.Jenny J.son
Sveg
1985.Elinor Englesson
Göteborg
1986.Frida Kristiansson
Mullsjö
1987.Maria Nilsson
Helsinborg
1988.Sara Lundgren
Helsingborg
1989.Ola Andersson
Malmö
1990.Ingela Danielsson
Bjuv
1991.Solveig (köksföreståndare)
kävlinge
1992.SARA AXELSSON
SIFFERBO
1993.Mia Hedelin
Herrljunga
1994.Anki Klang
Västerås
1995.Kim Källström
Kramfors
1996.Lars C Magnusson
Västerås
1997.Hana
Gävle
1998.Christel godlund
Fjugesta
1999.Håkan Borg
Visby
2000.lena nääv
falun
2001.Ingert Tano
Sollentuna
2002.Gunilla Haglöf
Landvetter
2003.Elina Larsson
Värmland
2004.Christina Andersson
Höganäs
2005.Johan Svensson
Lund
2006.Maria stenfeldt
Sunne
2007.Birgit Trydal
Norge
2008.Britt-Inger Engström
Luleå
2009.Sandra Nilsson
Tandsbyn
2010.Åsa Sjöberg
Oslo
2011.pia widell wendesten
hönö
2012.Gunilla Haglöf
Landvetter
2013.liv larsson
göteborg
2014.Susanne Lindkvist
Mörbylånga
2015.Ida Spångberg
Stockholm
2016.Lena Nilsson
Östersund
2017.lena malmberg
staffanstorp
2018.Camilla Mangborg
Stockholm
2019.Ece Blackcrowe USKA
Rättvik
2020.Malin Bergman
Frösön
2021.Anette Pilnäs
Göteborg
2022.Majsan Persson
Kristinehamn
2023.Tone Rosen
Skövde
2024.Eddy Sjöström
Svenljunga
2025.maddelene harneman
Grums
2026.Gunnar Celius
Moss
2027.hillevi karlsson
sandviken
2028.Johnnie Skoglund
Östersund
2029.Majvor Svensson
Kungsbacka
2030.Linda Hallberg
Höör
2031.Lena Welander
Malmö
2032.Elina Larsson
Värmlanf
2033.Elin Filipsson
Stockholm
2034.Lotta Mossberg
Järfälla
2035.Anne-Lie Skau
Arvika
2036.Anna Lantz
Sala
2037.Andreas Malm
Växjö
2038.Susanne R-lilja
Örebro
2039.Lotta Larsson
Vartofta
2040.Helena Blomdalen
Borås
2041.Melodie
Vänersborg
2042.Carin Tjörnemar
Järfälla
2043.Björn Petersson
Linköping
2044.I Karlsson
Karlstad
2045.Nadine
Väddö
2046.Cicilia Svensson (Undersköterska)
Karlstad
2047.Therese Norman
Sala
2048.JariLloikkanen
Dalarna
2049.Veronica Johansson
Hovmantorp
2050.Ingrid Gabrielsson
Sundsval
2051.Anna Nilsson
Löddeköpinge
2052.Josefine Frisk
Vänersborg
2053.Carina Jonsson
Göteborg
2054.elaine andersson
arvika
2055.Maritha Jonasson, systemförvaltare
Sundsvall
2056.Randi Stølan
Trondheim
2057.Lisette Hedlund
Gävle
2058.Dagny Greby
Hisings Backa
2059.Brittis Olofsson
Gnesta
2060.Kristina Olofsson
överkalix
2061.Anna Sandström
Östersund
2062.Margaretha Gustafsson
Lysekil
2063.Ann-Catrin Korsgren
Borlänge
2064.Anna Johansson
Gävle
2065.Ulla Edlund
Skellefteå
2066.Nina lager
Stockholm
2067.Roger Ölveryd
KÄRNA
2068.Jeanette Dehronne
Sthlm
2069.Filippa
Stockholm
2070.ana
MALMÖ
2071.Gina lindkvist
Vänersborg
2072.Marie Eriksson, Kennel Jackpack
Skene
2073.Camilla Gustafsson
Vänersborg
2074.Åsa Ehlin
Örebro
2075.Annika Ramstedt
Härryda
2076.Nina Loven
Gävle
2077.Eleonor
Gräsö
2078.Mari Ohlsson
Korsberga
2079.Frk Carina Hellman
Sollentuna
2080.nikita
eskilstuna
2081.Kyle Reintz
Örebro
2082.Sonja Fagerholm
Karlstad
2083.Helena Frykstrand
Götene
2084.inger Olsson
Karlstad
2085.Lena Engelin
Tollered
2086.Susanne Kihl
Kungälv
2087.Anna-Karin Holm
Frösön
2088.Goran Eriksson
Sala
2089.Martin Vikman
Nyköping
2090.birgitta
hammarö
2091.marjo
lilla edet
2092.Therese Magnusson
Sjöbo
2093.Lisa Nerström
Eslöv
2094.Diana Wester
Finja
2095.Anette Wilhelmsson
Kårberg
2096.Lena Karlsson
Hasslö
2097.lillemor kristensen
stockholm
2098.Mariha Nilsson
Höör
2099.Erika Dahl
Örkelljunga
2100.Jenny
Nordmaling
2101.Sannah Forsberg
Örnsköldsvik
2102.patrik
rönninge
2103.Göran Eriksson
Sala
2104.Madde johansson
Borlänge
2105.Pia Wallin
Norrköping
2106.Nina Ljungqvist
Koppom
2107.Josephine Lindgren
Nordmaling
2108.Marry Olsson
Arvika
2109.marita ekström
munkfors
2110.Curt Johansson
Lidköping
2111.Anita Steen
Torsby
2112.Marie Samuelsson
Luleå
2113.sussan Zackariasson
Kungsbacka
2114.Eva Elblaus
Stockholm
2115.Monica Pettersson
Stockholm
2116.Eva Persson
Kristianstad
2117.Nadia Leppänen Larsson
Täby
2118.Gina lindkvist
Vänersborg
2119.Inge olsson
lysvik
2120.Kent Dahlin
Sundsvalk
2121.Anneli Nysted
Årsta
2122.Alice Davidsson
Västervik
2123.Susanne Lagerkvist
Västerås
2124.Mariette Lilja
Karlstad
2125.Marie Uller
Linköping
2126.Birgitta Brusquini
Vejbystrand
2127.Eva Jönsson
Ödsmål
2128.Barbara Lindberg
Katrineholm
2129.Tina
Ljungbyhed
2130.Pernilla Hellan
Mattmar
2131.Matilda Bellak
Göteborg
2132.Anneli Olsson
Kareby
2133.Elin Olofssn
Östersund
2134.Eva Carlsson
Södertälje
2135.Lasse Rastborg
Bromma
2136.Cecilia Joelsson
Valla
2137.Charlotte Dahlgren
Ängelholm
2138.camilla asplund
östersund
2139.Lo Hagberg
Östersund
2140.Lotta Andersson
Östersund
2141.Monica Larsson
Kramfors
2142.Fr Eva Folkesson
Sthlm
2143.Elinor Petersen
Uddevalla
2144.Emma Johansson
Linköping
2145.Britt Löfqvist
Kumla
2146.Linda Vitchi
Norberg
2147.Morten Lindsay
Norge
2148.Marie G
Södertälje
2149.Christel Jacobsson
Kattarp
2150.Jimmy Ryström
Gävle
2151.Marlene Norell
Kramfors
2152.lia sorensen
ätran
2153.Carl Ingrosso
Örnsköldsvik
2154.Anna fredrikse
Billesholm
2155.Towe skogh
Halmstad
2156.Monica Kringberg
Kramfors
2157.Irene Morell
Lövstabruk
2158.Ulla-Carin Bergström
Östmark
2159.johanna johansson
Tomelilla
2160.eva andersson
Höör
2161.Anna Lideborg
Skaftet
2162.Milla Linder Personlig assistent
Saxtorp
2163.Carina
Ekshärad
2164.Arina Bolander
Ramnäs
2165.Pamela Abrahamsson
Gunnilse
2166.Milla Linder
Saxtorp
2167.may h s kleven
kvikne, norge
2168.Mattias Blank
Emmaboda
2169.Johanna Wennerberg
Örnsköldsvik
2170.Carin Sandemo
Föllinge
2171.Tina Sandell
Ystad
2172.SIMONA SVENSSON
YSTAD
2173.Paula Boman
Stockholm
2174.Merja Niemelä
Ärla
2175.Petronella Norelle
Kramfors
2176.Hanna Persson
Östersund
2177.Sofia S.
Borlänge
2178.Betina Pedersen
Närkesberg
2179.Madeleine.Flink
Glemmingebro
2180.Kenneth Olsén
Kolmården
2181.Elin Grenholm
Skellefteå
2182.Joachim Wolff
Täby
2183.Björn Lewenhagen
Leksand
2184.Malin Odmyr
Göteborg
2185.Dorthe
Helsingborg
2186.Emelie Algotsson
Mörrum
2187.Lisa Lekenhed
Ransta
2188.Emelie Ryman
Västerås
2189.Maria Larsson
Hässleholm
2190.Eva
Kramfors
2191.Maria Karlsson
Vadstena
2192.I-L Zachrisson
Järfälla
2193.Christina Carlén
Timmele
2194.Li Sjöstrand
Västervik
2195.Jenni
Karlstas
2196.Mia Gustafsson
Göteborg
2197.Jansson
Västerås
2198.Tjalve Gustafsson
Olofstorp
2199.Cathrine Larson
Linköping
2200.Bejla Gustafsson
Olofstorp
2201.maud nilsson
grästorp
2202.Lena Larsson
Sandvikn
2203.Lena Larsson
Sandviken
2204.Frida Nyberg
Karlstad
2205.Susanne svensson
Sundsvall
2206.Anne-Kristine
Luleå
2207.Martina
Värnamo
2208.Katarina Sjösten
Söderköping
2209.Dorothea Denwood
Allerum
2210.Jessica Sjögren
Tingsryd
2211.Eva Larsson
Bräcke
2212.Lotta Thyrén
Linköping
2213.Ninett azar
Södertälje
2214.Sara Alverholm
Oslo
2215.Yvonne Larsson
Umeå
2216.Victoria
Karlskrona
2217.marita hallden
bodafors
2218.Lena Johansson
Ljusdal
2219.Jenna Ponthage
Boden
2220.Krister Halvarsson
Hässleholm
2221.Ingrid Schullström
Stockholm
2222.Lize-Lott Martinsson
Gävle
2223.Jenny Lindh
Malmö
2224.Margit Leikkainen
Haparanda
2225.Magnus Lindberg
Malmö
2226.Katarina Jönsson Vårdbiträde
Vittsjö
2227.Sandra Pettersson
Halmstad
2228.Margaretha
Horn
2229.Lasse Sköld
Mattmar
2230.Marika Andersson
Klockrike
2231.Tom ODell
Lund
2232.Kirsi
Pålsboda
2233.Emma Tjernberg
Mjölby
2234.Carin Sundqvist
Österåsen
2235.isabella edvall
hägersten
2236.annett johansen
sarpsborg
2237.Emma-Lena Wennerberg
Gävle
2238.Bonnie Lundström
Tumba
2239.Matilda
Stockholm
2240.Andreas Mårtensson
Skurup
2241.Jane Daisley
Enköping
2242.Gaby Olsson
Bräcke
2243.Lillian Reiersen
Norge
2244.Catharina Larson
Väröbacka
2245.Hans-Olov Hansson
Bräcke
2246.Annika
glumslöv
2247.Anneli Strid
Garphyttan
2248.Caroline Markusson
Ekerö
2249.Susanne Tillbom
Södertälje
2250.Sara
Kungälv
2251.Anne Lie
Hvaler
2252.Docka Bodén
Filipstad
2253.Lena Pettersson
Västerås
2254.Emma
Umeå
2255.Camilla Bergvall
Strömsund
2256.bodil vernersen
norge
2257.Inger Grönberg
Järpen
2258.Ellen H
Umeå
2259.Mia
Finspång
2260.Josefin Lilja
Gävle
2261.mr Thomas skoog
Halmstad
2262.Stina Frisk
Brunflo
2263.Marina Stjärnholm
Norrtälje